De resten van een waterlinie Holland Amerika Lijn gaat mensen ontslaan JAMIN Ontevredenheid over stijgende werkloosheid en loonpolitiek Huisartsen willen geen conflict met regering BIJNA EPIDEMIE VAN HART- EN VAATZIEKTEN KOELE ONTVANGST VOOR WILSON TE SCARBOROUGH Berechting Rajakovic ZWARE DEBATTEN in ons land? E.E.G. Weer arrestatie in affaire- Van Heijst ZEEUWSE DEPUTATIE VANDAAG NAAR MINISTER RAKKER WEER KLAP IN ROTTERDAMSE HAVEN Alooinmijnen langs de Turks-Russische grens DAGBLAD VOOR ZEELAND DEPORTATIE Chauffeur na 2,5 uur uit gekantelde truck bevrijd Plaatselijk buien Geen hoofdfiguur Tarievenkwestie kan in der minne geschikt worden ANDAAG IN ÜDaabla? pc JlTcmJ VIER NONNEN IN DE GURIE Katholiek blad voor het hele land ONAFHANKELIJK Tragere groei verwacht van wereldhandel Staatssecretaris Kruisinga KINDEREN IN HET GEEL DE STRAAT OP Britten, Skandinaviërs Vijf EEG-landen vóór toetredingen Mcnamara akkoord? marïebiscuits 107e JAARGANG No. 25625 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J.«v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Al hUd DINSDAG 3 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). LABOUR IN DOODGRAVERSSTEMMING (Van onze Londense correspondent) LONDEN Gisteren is te Scarborough het 66e jaarlijkse congres van de Britse socialistische partij begonnen. De congressisten ver keren in een doodgraversstemming. Ze zijn in vele opzichten niet te spreken over de regeringspolitiek en de zware recente socialistische nederlagen in tussentijdse verkiezingen hebben het moreel van de „troepen" ernstig aangetast. Toen premier Harold Wilson gisterenavond plaats nam op het podium in de zaal, deden de afgevaardigden zo onverschillig mogelijk. Er werd nauwe lijks geapplaudisseerd. De premier zag er desondanks zeer opgewekt uit en scheen de koele atmosfeer niet eens te bemerken. Tijdens de openingstoespraak door de voorzitter John Boyd (leider van de vakvereniging van werktuigkundigen), zaten verscheidene congressisten hun krant te lezen. Ze schonken Boyd slechts eenmaal enige aandacht. Dat was toer, hij .onze collega's in de rege ring' herinnerde aan de kritiek van de vakverenigingen op het onvermogen van de bewindvoerders om een einde te ma ken aan de prijsstijgingen. Van geestdrift en optimisme valt er voorlopig te Scarborough nog niet veel te bespeuren. Maar het congres komt eigenlijk pas vandaag goed op dreef. Dan staat een groot debat over de eco nomische toestand op de agenda. On tevreden vakbondsleiders zullen de re gering onder vuur nemen in verband met de stijgende werkloosheid en de loon- en prijspolitiek. Morgen behandelen de congressisten Wilsons buitenlandse en defensie politiek. Van links zal hij aanvallen te verdedigen krijgen wegens zijn ge dwee goedpraten van de Amerikaanse politiek In Vietnam en wegens de mis lukking van zijn inspanningen om re bellenleider Ian Smith van Rhodesië ten val te brengen. Die dag zal premier Wilson zelf een grote toespraak houden om de politiek van zijn regering door dik en dun te verdedigen. Hij zal hard terugslaan en opnieuw het vertrouwen van de Labour beweging vragen. De premier houdt vol dat zijn impopulaire maatregelen noodzakelijk zijn om de economie van Engeland gezond te maken. RAJAKOVIC (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft aan de Joegoslavische autori teiten de aanhouding en uitlevering verzocht van Ijpich Rajakovic. Rajako vic was de naaste medewerker van de in Israël berechte en ter dood gebrachte Adolf Eichmann Rajakovic staat in Ne derland gesignaleerd wegens moord en medeplichtigheid aan moord op Neder landse joden tijdens de oorlog. Het Nederlandse verzoek aan Joego slavië is gedaan, nadat in Nederland, via het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie, uit buitenlandse bron bekend was geworden dat Rajakovic naai Joegosla vië zou reizen Hij zou zich thans bevin den in de Joegoslavische stad Beran. Indien hij aan Nederland wordt uitge leverd, dan zou berechting in ons land mogelijk zijn. Een Oostenrijkse recht bank heeft Rajakovic tot enige jaren gevangenisstraf veroordeeld, welke straf hij inmiddels heeft uitgezeten. Rajakovic was werkzaam aan de Zen- tralstelle für Jüdische Auswanderung in Den Haag en zou, volgens verklarin gen van Nederlandse getuigen op het proces dat in Wenen tegen hem is ge voerd, meegewerkt hebben aan de de portatie van 100.000 Nederlandse ioden. Tijdens het Weense proces was hem ten laste gelegd, dat hij opdracht gai tot overbrenging van 83 Nederlandse, in Frankrijk vastgehouden joden naar Auschwitz. Van deze 83 vonden er 82 de dood Het Weense proces eindigde, op 2 maart 1965 in een veroordeling van Rajakovic tot twee en een half jaar met aftrek van twee jaar voorarrest. Rajakovic was onlangs in het nieuws toen hij dreigde een proces aan te span nen tegen de Duitse uitgever var het door Simon Wisenthal geschreven boek „Die Mörder sind unter uns". (Van onze correspondent) EINDHOVEN Drie takelwagens van de Constant Rebeck-kazërne, een takelwagen uit Oirschot, de Eindho- vense brandweer en de rijkspolitie zijn er met behulp van snijbranders na twee en een half uur in geslaagd een chauf feur uit een truck met oplegger te be vrijden. De truck kantelde op rijksweg 63 tussen Oirschot en Eindhoven. De 48-jarige chauffeur werd zwaar gewond in een Eindhovens ziekenhuis opgeno men. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Lichtelijk bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon op 06.43, onder 18.15; maan op 05.51, onder 18.16. Donderdag wordt gedebatteerd over toetreding tot de Euromarkt. Anti- Europese socialisten zullen zwart op wit trachten te bewijzen dat Engeland ge doemd is ten onder te gaan als het geen speciale eisen stelt voor zijn handel en landbouw, alvorens lid te worden van de EEG. Vermoedelijk zal het congres echter een regeringsverklaring goed keuren waarin op toetreding aange stuurd wordt die zo goed als onvoor waardelijk zou zijn. Ondanks de ontevredenheid in eigen rangen zal Wilson dus wellicht de ge wenste slagen thuishalen. De enige troost die de linkervleugel zal krijgen, zal de keuze zijn van enkele extremisten die één jaar zullen mogen zetelen in het partijbestuur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 42-jarige employé van de Belgische vestiging van Van Heijst is gisteren op het terrein van de fabriek in Den Haag door de Haagse politie gearresteerd. De man wordt er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het onttrekken van goede ren aan het faillissement van Van Heijst. Zoals bekend werd voor dit vergrijp enige tijd geleden butler Leo aangehou den en is hiervoor een arrestatiebevel uitgevaardigd voor de in België ver blijvende heer J. P. J. van Heijst en racvrouw H. K. De aangehouden man is Nederlander, maar werkt bij de Veha fabriek in Grobbendonk. Hij stond op een lijstje van mensen die de Haagse pohtie wilde verhoren. Gisteren kwam men erachter dat de man m Den Haag verbleef. Hij werd aangehouden. Een woordvoerder van de Haagse politie kon niet mededelen of er nog meer mensen moeten worden gehoord in verband met het onttrekken van goe deren aan het faillissement Van Heiist Den Haag. Wellicht dat er uit de verhoren nog namen te voorschijn zullen komen. Ove rigens moet de aangehouden employé niet als een hoofdfiguur worden gezien in het onttrekken van goederen aan het faillissement. Volgens de Haagse politie leeft hij wat dit betreft hetzelfde ni veau als butler Leo, die enkele dagen na zijn arrestatie weer op vrije voelen verd gesteld, omdat de officier van lustitie geen termen aanwezig achtte om nem nog langer vast te houden. Het onderzoek van de Haagse politie is nog lang niet afgerond en wordt met kracht voortgezet. De aangehouden man was gistermor gen per auto met drie collega's uit België in Nederland aangekomen om machines op te halen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De L.H.V. (Landelijke Huisartsen Vereniging) stuurt niet aan op een conflict met de regering over de tarievenkwestie. Een woordvoerder van de LH.V. zei gisteren: „Wij willen de mogelijkheid openhouden om de zaak in der minne te schikken". Het bestuur van L.H.V. heeft in middels de minister van economische zaken laten blijken, dat het bereid is tot een oriënterend gesprek over de ta rievenkwestie. Men wil daarbij het standpunt van de L.H.V. toelichten. Verdere stappen zijn nog niet geno men. Zoals bekend hebben de ministers van economische zaken en van socia le zaken en volksgezondheid vrijdag een prijzenbeschikking voor de huis artsen afgekondigd, enkele uren nadat de L.H.V. had besloten haar leden te adviseren, de tarieven voor particu liere patiënten met ingang van 1 ok tober te verhogen van 8 naar 9 gulden voor een spreekuurconsult en van 12 gulden tot 13,50 gulden voor een vi site. De beschikking bepaalt, dat na 1 oktober geen hogere tarieven in reke ning mogen worden gebracht. DE LEIDER van de uiterst rechtse NPD in Saarland, Hans Walter, en een van zijn ondergeschikten, de plaat selijke leider in Sankt-Wendel, zijn gisteren afgetreden, omdat naar hun mening „de persoonlijkheid van Adolf van Thadden, niet voldoende garanties biedt voor een democratische leiding van de NPD". Franse communisten behaalden een forse overwinning. Pag. 7. Deelnemers aan de Olympische Spelen in Mexico moeten lang durig acclimatiseren. Pag. 13. Vandaag opent koning Boude- wijn de grootste sluis ter we reld. Foto's van dit spectaculaire project op pag. 7. Ontduiking van aufobelasting is veel moeilijker geworden. Pag. 15. De verkiezingen in Zuid-Viet- nam zijn geldig verklaard. Pa gina 9. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft gisteren vier nonnen be noemd tot leden van de curie, het col lege, dat hem bijstaat in bet bestuur van de rooms-katholieke kerk. De non nen, van vier verschillende nationalitei ten, zjjn niet de eerste vrouwelijke le den van de curie. Begin diit jaar benoemde de paus een secretaresse van de lekenraad en ver scheidene vrouwelijke intellectuelen als raadgeefsters in dit nieuwe orgaan. Zij werden aangesteld bij de congregatie der religieuzen, de Vaticaanse afdeling voor nonnen en monniken, om advies te geven in zaken die vrouwelijke reli gieuze orden aangaan, zoals veranderin gen in de kleding en sociale kwesties. Hun nationaliteiten zijn respectievelijk Frans, Spaans, Engels en Amerikaans. Dit zijn de restei van de laatste bunker van de Hollandse Waterlinie. Gisteren ging de bunker de lucht in. De waterlinie, een miljoenen- project van de NAVO, werd in het begin van de vijftiger jaren in Waal en IJsse] aangelegd. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Minister Bakker van Verkeer en waterstaat zal vanmid dag om half drie op het Binnenhof de Zeeuwse deputatie ontvangen, die het rekest over de onmogelijke toestand op rijksweg 58 zal overhandigen Dit rekest gaat vergezeld van 12.108 handtekenin gen. Zes Zeeuwen zullen vanmiddag naar Den Haag reizen. Het zijn de heren K. C. J van Bennekom, namens het be drijfsleven mr E. Hage algemeen se cretaris van de Z.L.M.. R. H van Kreve len en A Drost namens de E.V O.- Zeeland en A C. Caljouw en R. J van Strien namens het N.O.B.-wegtransport. (ZIE OOK PAG. 3) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bisschoppen van Ne derland hebben aan de dekens en via hen aan de pastoors en kapelaans ge vraagd wat zij denken van de levens kansen van een landelijk katholiek blad, dat onder directe verantwoordelijkheid van de bisschoppen uitgegeven zou moeten worden. Het blad zou documentatie eif infor matie moeten geven van nationaal en internationaal kerkelijk nieuws. Hoewel de verantwoordelijkheid van dit blad volledig bij de bisschoppen zou komen te berusten, is het de bedoeling dat de verzorging wordt overgelaten san beroepskrachten. De stichting van een dergelijk blad zou ook de positie van de aparte bis dombladen. dekenale en parochiebladen raken. Ook over deze kant van de zaak wordt het oordeel van de priesters gevraagd. r (Van onze Rotterdamse correspondent) ROTTERDAM Bij de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam worden op korte termijn ontslagen verwacht in het stuwadoorsbedrijf, de centrale werkplaats en de administratie van de vestiging aan de Wilhelminakade, van oudsher de vaste ligplaats voor passagiers- en vrachtschepen van de H.A.L. Hoewel de directie van de rederij zelf nog geen aantallen genoemd heeft, wordt bij de vervoersbonden gesproken van 200 man die het bedrijf snel zullen moeten verlaten. Al eerder dit jaar heeft de H.A.L. 90 man van haar technische dienst afgestoten. Vandaag zou de directie willen on derhandelen met zowel de onderne mingsraad als de vakbonden over het aantal mensen dat weg moet en de af vloeiingsregeling. Overigens waren de uitnodigingen voor deze onderhandelin gen gisteravond nog niet gedaan. De ontslagen vloeien voort uit de ver schuiving in de vracht die deze rederij dit jaar meemaakt. Alle stukgoed vracht die door conventionele schepen van de H1.A.L. op de oostkust van Ame rika en weer terug werd gevaren i: overgenomen door de internationale re derij Atlantic Container Line, waarin H.A.L. participeert. Deze A.C.L. wordt in Rotterdam be handeld bij het havenbedrijf Europ Container Terminal in de nieuwe Prin ses Margriet Haven die speciaal inge richt is voor het ontvangen van contai ners. Ook in dit bedrijf neemt de H.A.L. samen met vier Rotterdamse havenbe drijven en de Nederlandse Spoorwegen deel, maar deze E.C.T. is volkomen onaf hankelijk. Het wegvallen van vracht aan de conventionele laad- en loskade aan de Wilhelminakade heeft een aantal werknemers van het stuwadoorsbedrijf overbodig gemaakt. Het minder aanko men van vrachtschepen aan deze haven betekent ook minder werk voor de cen trale werkplaats. Hier zullen schilders, lassers, bankwerkers, meubelmakers en derglijke vaklieden weg moeten. Ten slotte werkt de verschuiving van vracht ook door in de administratieve sector. Ook hier blijken op alle vrachtafdelin gen mensen overbodig te zijn. Juist voor deze groep administratieve werknemers is de situatie weinig roos kleurig want het administratief perso neel is .doorgaans slecht georganiseerd. Men hoopt da- de -vervoersbonden, die de onderhandelingen zullen voeren voor het personeel in de centrale werkplaats en het stuwadoorsbedrijf ook de belan gen van deze mensen zullen willen be hartigen. Niet alle werkzaamheden van de H.A.L. aan de Wilhelminakade zul len worden gestaakt. Er zal zowel een bedrijf blijven in de eerste plaats voor de centrale werkplaats als een stuwadoors behandeling van de drie passagierssche pen Rotterdam, Nieuw Amsterdam en Maasdam die nog regelmatig op New York varen en voorts de lijnen die op Mexico en Zuid-Amerika varen. G -NEVE (RTR) Na een hausse van acht jaar zal de wereldhandel dit jaar een vertraging ondergaan, zo schrijft <".e organisatie van de over eenkomst inzake tarieven en handel (GATI) ii haar jaarverslag. Uitgaan de van de gegevens over de eerste zes maanden van 1967 verwacht de GATT dat de economische expansie in de industriegebieden in 1967 als ge heel trager zal verlopen en dat daar door ook de groei van de wereldhan del zal afnemen. Waarschijnlijk zal de uitvoer ui* de ontwikkelingslanden het zwaarst te lijden krijgen. Zelfs indien er in de tweede helft van 1967 een herstel zou optreden, dan nog zouden de resultaten voor het gehele jaar sterk worden beïnvloed door de gerin ge toeneming in de eerste zes maan den. In 1966 is de toeneming van de we reldhandel ondanks enige vertraging van de groei der wereldproduktie ver sneld. Blijkens het jaarverslag van de GATT is de werelduitvoer vorig jaar met negen procent toegenomen ver geleken met bijna 8,5 procent in 1965 en werd voor het eerst de tweehon derd miljard dollar overschreden. 1966 was het ''ierde achtereenvolgende jaar waarin de werelduitvoer met cir ca negen procent opliep. De expan sie van de internationale handel in de acht jaren na de recessie van 1958 heeft haars gelijke niet gehad sedert het midden van de negentiende eeuw. (Van onze parlementaire redactie) NOORD WIJK Vaat- en hartziekten nemen in de welvaartslanden zulke vormen aan, dat men volgens staats secretaris Kruisinga van Sociale Za ken en Volksgezondheid bijna van nieuwe epidemieën moet spreken. De levenskansen van een veertigjarige man zyn als gevolg van deze wel vaartsziekte nauwelijks of niet gun stiger dan in 1900. De ziekten tref fen naar de onderzoekingen uitge maakt hebben vooral mensen tussen de 30 en 50 jaar en dit maakt het totaalbeeld volgens de staatssecretaris zo tragisch. „Het treft zo vaak vooral mannen In de kracht van hun leven, het hoofd van een jong gezin, waardoor ook zeer grote morele en economi sch# problemen ontstaan". Staatssecretaris Kruisinga toonde zich gisteren in Noordwijk aan Zee, waar hij eer Europese studieconferen tie van de wereldgezondheidsorgani satie over de hart- en vaatziekten opende, zeer bezorgd over de ziekte verschijnselen. Volgens hem gaan de ze ziekten gepaard met de welvaart. Want de hart- en vaatziekten nemen vooral ernstig toe in landen waar een zekere materiële welvaart heerst: Europese landen, Amerika, Canada. Australië, Nieuw-Zeeland. In de jaren rond 1910 stierven van Alle patiënten ongeveer 20 procent lan deze ziekten, thans overlijdt meer ian de helft van de mensen aan hart kwalen, waarvan 55 procent aan vaatziekten. De tuberculose op zijn hevigst heeft, aldus de staatssecreta ris, nooit fo'n grote sterfte veroor zaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse afde ling van de Nederlandse vereniging van 'huisvrouwen start over enkele weken een „geel brei actie". Het doel van de actie is om kinderen gele kleren te laten dragen, zodat zij meer opvallen in het verkeer en veiliger zyn. De Vereniging voor Veilig Ver keer heeft enthousiast op het ini tiatief gereageerd. Verschillende Nederlandse wol fabrikanten hebben toegezegd wol ter beschikking te stellen. Een soortgelijke actie is reeds in Hamburg gehouden. Nu zullen waarschijnlijk Haagse vrouwen de breipennen ter hand nemen en gele mutsen, sjaals en wanten vervaar digen. Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van huisvrouwen heeft laten weten volkomen achter het Haagse initiatief te staan. Het bestuur van de plaatselijke afde ling stelt zich voor dat de kleding stukken hoofdzakelijk voor kinde ren van de lagere school worden bestemd en beslist niet voor kleu ters. Men wil daarmee voorkomen dat moeders kleintjes in gele kleren de straat opsturen met de gedach te dat zij door deze uitrusting au tomatisch risico's ontlopen. Ook de Haagse politie heeft haar instemming met het initiatief be tuigde Men herinnert eraan dat mensen die langs de weg werken bijvooobeeld bij de Nederlandse Spoorwegen, dikwijls uit veilig heidsoverwegingen een geel kle dingstuk dragen. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Het rapport van de Europese commissie over de eventuele toetreding van Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen tot de Europese gemeenschappen, is door vyf van de zes ledenstaten positief ontvangen Op de gisteren in Luxemburg begon nen ministerraad is besloten, in een vol gende zitting het rapport verder te be spreken aan de hand van een door de permanente vertegenwoordigers op te stellen agenda Alleen de Franse dele gatieleden in de raad, de permanente vertegenwoordiger Boegner, reageerde nauwelijks op het rapport. p- WASHINGTON (AP) De Ameri- kaanse minister van defensie Robert S. McNamara beeft gisteren te kennen gegeven dat hü wellicht zijn steun zal geven aan het Turkse voorstel om atoommijnen langs de Turks-Russische grens te leggen. De Turkse minister van defensie Ahmet Popaloglu stelde dit plan aan de orde op de onlangs in Ankara ge houden conferentie van de NAVO- atoomgroep. Het plan houdt de aanleg van een soort atoombarrière langs de grens in, om een Russische ihvasio onmogelijk te maken. WATERLOO in de Amerikaanse staat Nebraska heeft een goederentrein v®n „Union Pacific" een autobus met schoolkinderen 'geramd, waardoor min stens vier kinderen om het leven kwa men en negen werden gewond (ADVERTENTIE) duur weheerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1