V oorzichtigheid blijft gewenst MO IC Bezorgde Kessler in Kopenhagen foiuitAinmiii GOED BEGIN VAN BERMI adviezen MEXICO '68 Slotconclusies en ten aanzien van Voorzichtigheid Minder prettig Noodzakelijk Drie spelers geblesseerd Johan Heesbeen kwam terug op zijn besluit Tl Pis van de partij Pepi Gruber overleden Vandaag laatste Zeeuwse koers in Hulst Overgangsklassen Uitslagen Niet trainer Ruska niet naar N.K.dangraden? Nieuwe zwemnummers op O.S. in Mexico Er is in de Nederlandse pers sprake geweest van een geval waarin een deelneemster zou zijn „afgekeurd" voor de internationale sport week, die deze maand te Mexico wordt gehouden. Deze kwalificatie is niet juist. Het niet uitzenden van de betrokken deelneemster betekent beslist niet, dat zij voor de Spelen van 1968 moet worden afgekeurd. Het komt hier op neer, dat de tijd tussen keuring en uitzending in dit geval te kort was om door middel van een nog uitgebreider onderzoek elk risico uit te sluiten en juist dit is een van de voornaamste doelstel lingen van de medische begeleiding geworden. Uit het onderzoek is gebleken, dat sommige mensen in de periode voor hun vertrek een suppletie aan stoffen nodig hebben. Met stimulantia hebben die niets te maken. Het saat hier veelal in hoofd zaak om de opbouw van rode bloed- kleurstof. Ten tijde van de publikatie van het voorlopige rapport was dit nog onvoldoende bekend. Het is overigens geen onoverkomelijke moeilijkheid. Bij een tijdig begin van de begeleiding dat op ongeveer twee maanden voor de uitzending kan worden geschat is er nog van alïes aan te doen? Is die tijd er niet, dan mag men zoals in het bovengenoemde geval geen enkel ri sico nemen. Gehandhaafd blijft de conclusie dat er geen indicaties zijn dat zware lichame lijke inspanning op 2240 meter hoogte schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Maar met nadruk moet worden gesteld, dat men de eerste week enige voorzich tigheid in acht dient te nemen. Er waren in 1966 in de eerste week nogal wat bezwaren als hoofdpijn, droge keel, pijnlijke keel, slaapstoornissen e.d. Bo vendien zijn er in de eerste week ook (Van onze sportcorrespondent) HULST In Hulst wordt vandaag de traditionele najaarskoers voor amateurs verreden, waarvoor de wie lerclub Hulst reeds 53 inschrüvingen heeft geaccepteerd. Verwacht wordt dat er nog wel een aantal Belgische liefhebbers komen opdagen om strijd te leveren op het bekende parcours binnen de Hulsterse wallen waarop 71 ronden van 1535 me ter moeten worden afgelegd. De tota le afstand is 110 km en de start vindt om half drie plaats bij het Schutters hof. Tot de deelnemers behoren-de vol gende onder meer Zeeuwse ren ners: Kisner, Vonck, Verschuure,* Rentmeester, De Vrieze, De Schipper, De Feber en de plaatselijke favoriet Van Campen. Van hen kunnen Rentmeester en Kisner een goede gooi naar de over winning doen. Er zijn echter meer kanshebbers in deze wedstrijd; ook Frits Hoogerheide is van de partij evenals Tonny Barten. Rudie Liebrechts, Bart Solaro, Leen Poortvliet, Gaby Minneboo, Henk Nieuwkamp, Bert Broere. Cees van Dorst, Ad. van Overveld en de Belg Ribert Ferket. een aantal veranderingen in de bloed druk aangetoond. Naderhand hebben die tot de conclusie geleid, dat in die eerste week de training zuiver medisch ge zien dus beslist niet optimaal zou mogen zijn; niet meer dan ongeveer 70 procent van het normale schema. Het is nu duidelijk dat een week voor de volledige acclimatisering niet vol doende is. In het definitieve rapport is dus aanbevolen, ook voor degenen die uitkomen op de technische nummers van de atletiek of op de sprint, een ac climatisering van twee weken te verkie zen boven die van een week, zoals in het voorlopige rapport is vermeld. Het resultaat van de test op de fiets- ergometer heeft bijzonder goed gecor releerd met de informaties, die men kreeg tijdens de veldexperimenten. Op vallend was, dat waarschijnlijk door de grote zorgen waarmee deze sportlie den bij de experimenten werden om ringd ze daar verder durfden gaan dan aanvankelijk bij de veldexperimen ten. Zulks houdt in, dat men in feite belangrijkere resultaten heeft gekregen van de laboratoriumproeven, dan men had durven hopen. Wat daar vooral als belangrijk punt is uitgekomen, is dat het hart zeker niet meer wordt belast in Mexico dan in Nederland, maar dat de beperkende factor de ademhaling is en de mensen met name moeite zullen heb ben met de grote hoeveelheid lucht, die zo moeten verplaatsen tijdens zware arbeid. Het was van belang te constateren dat na die zware inspanningen op de fietser- gometer, die dus duidelijk zwaarder wa ren dan de gemiddelde veldprestaties, vooral in die eerste week tot de eerste tien dagen, de deelnemers zich geduren de kortere tijd vaak minder prettig ge voelden als gevolg van duizeligheid en wat daarmee samenhangt. Bij de veld test is gebleken, dat vooral in de eerste periode de gemaakte tijden minder goed waren dan in Nederland en dat daarna geleidelijk betere tijden werden genoteerd. Na ongeveer veertien dagen ging het steeds beter. Vandaar dat in de aanbe velingen van het definitieve rapport een acclimatisering van drie weken wordt voorgesteld. Voor de echt zware takken van sport zelfs een van vier weken om dat na drie weken de verbetering nog steeds aanhoudt en pas na vier weken een plateau wordt bereikt waarop het verder zeer langzaam nog beter gaat. Bij de veldtest is bij een nadere uit werking van de resultaten ook duide lijk geworden dat er een iets langere rustperiode nodig zou zijn tussen twee nummers van langere duur. dat wil zeg gen boven de tijdgrens van anderhalve minuut. Overigens is uit de veldtesten gebleken, dat sportmensen die uit Ne derland in optimale Conditie naar Mexico vertrekken, wel in staat geacht mogen worden hun Nederlandse toppres taties te benaderen, of desnoods te eve naren, maar dat niet de verwachting mag bestaan, dat ze die ook zullen ver beteren. Misschien is dat wel het geval in bepaalde technische nummers. Daar heeft men de lagere weerstand van de lucht mee. Er is een ander belangrijk punt: aan gezien zestien van de drieëntwintig Ne derlandse deelnemers aan de sportweek 1966 aan darmstoornissen hebben gele den, is het van groot belang, daar veel aandacht aan te besteden. Niet alleen dat men in Mexico gecontroleerd voed sel en drinkwater moet gebruiken, maar ook dat men misschien wel iets zal moe ten toedienen dat darmklachten voor komt. Samenvattend: de deelnemers moeten al tevoren onder controle staan onge veer twee maanden en er moet een mogelijkheid zijn hen in die tijd medisch te begeleiden. Dat is absoluut noodza kelijk om redenen hierboven genoemd. Zulks geldt in praktisch dezelfde mate voor officials en journalisten, die Mexico gaan werken. Wanneer uit het bloedonderzoek blijkt, dat men door toe voeging van een aantal bouwstoffen nadrukkelijk geen stimulerende midde len deze mensen in Mexico beter kan laten functioneren, moet zij ook ,.door de molen" worden gedraaid. Men mag dus niet aannemen, dat er in Mexico een optimale conditieverbete ring van de atleten zal optreden, zoals bijvoorbeeld in Tokio Men verliest hier een week of iets minder, die men elders onmiddellijk kan gebruiken. Daar zul len ook de trainers beslist aan moeten denken. Voor alle takken van sport geldt dat men pas na die week of iets minder, weer volop mag gaan trainen. Maar dan moeten de trainers wel heel goed op de hoogte worden gebracht van een aantal klachten, die kunnen optreden: hoofd pijn, te veel transpireren, duizeligheid, pijn in de keel, pijn in de borst enz. Zij moeten dan weten wat dit allemaal be tekent en wat daarvan de consequenties zijn. Training op grote hoogte, teloren in Europa, heeft alleen maar zin. wanneer men de sportlieden in een periode vlak voor de Spelen onafgebroken daarheen brengt. Maar een belangrijk punt blijft de waarneming van hun reacties op de fietsergometer, omdat men daarop de grens van hun prestatievermogen in Mexico gemakkelijker te weten kan ko men. Met andere waarnemingen duurt het beduidend langer voordat iemand zijn eigen grenzen onder de veranderde om standigheden leert kennen. Wim Jansen: geen debuut? (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Het eerste volledige pro gramma van de nationale volleybal competitie zorgde al voor enkele rake uitslagen. Voor een der meest opval lende prestaties zorgde DOS '58, dat in Deventer de noordei^ke kampioen van het vorig seizoen, Kweekschool, met een 31 nederlaag een illusie armer maakte. Ever Ready verloor ook haar tweede wedstrijd. Met 31 moesten de Vlijme- naren het hoofd buigen bij SOS in Utrecht. In de zuidelijke hoofdklasse werden ook al enkele prille kampioensdromen (Van onze sportredactie) TILBURG. Joban Heesbeen heeft lering getrokken uit zijn ervaringen bij de laatste drie wielercrosskam- pioenschappen van Nederland. In 1965 debuteerde de Tilburgse renner bij de nationale titelstrijd met een tiende plaats, terwijl hij in het zomerseizoen nog volop als nieuweling in wegwed strijden was uitgekomen. Het jaar daarop verminderde bij het aantal wegritten en legde hij zich meer toe op de wielercross. Het resultaat was een vijfde plaats in de nationale kam pioenschappen. Dit was voor Johan Hieesbeen het bewijs dat hij met zijn keuze voor de cross een goede beslissing nam. Des ondanks bleef de 24-jarige monteur verleden jaar nog op de weg, al ging hij zijn deelname aan de wegkoersen meer en meer als training voor de cosskampioenschappen zien. De vol gende titelwedstrijd gaf voor hem dan ook het verwachte resultaat. Al leen beroepsrenner Huub Harings wist hem voor te blijven. Deze tweede plaats was voor Hees been de aansporing om zich serieus op de verovering van de Nederlandse crosstitel voor te gaan bereiden. Ge zien de slechte invloed die de wegtrai- ningen in het verleden op zijn cross- resultaten hadden besloot Johan Hees been deze zomer niet meer op de weg te komen. Een half jaar zonder oefening bleek echter te lang. Aan het begin van het crossseizoen (september) werd duide lijk dat het tekort aan kilometers een negatieve invloed op Johan Heesbeen had. Dit teleurstellende gevolg deed de Tilburger bijna besluiten zijn wie- lercarrière te beëindigen. Na een tien de plaats in de wielercross te Binkom (België) kwam hij echter op zijn voor nemen terug. Johan Heesbeen: „Ik was te veel verwend door het goede* leven in dat halfjaar. Niet alleen mijn con ditie was in die tijd achteruitgegaan, maar ook voor mijn mentaliteit was het funest. Die verrassend goede klas sering van verleden week in België gaf me mijn zelfvertrouwen terug. Ik ben nu weer vast van plan om begin volgend jaar een poging te doen de nationale titel te veroveren". Wanneer Johan Heesbeen daarin zou slagen, wil hy overgaan naar de be roepsrenners. Voorlopig denkt hij echter nog niet aan een profloopbaan: ,,Ik werk nu als leidinggevend mon teur en zolang ik nog geen k&ns krijg op een gunstig profcontract blijft mijn betrekking al mijn aandacht opeisen", aldus Heesbeen. „Het is geen geheim dat er voor de crossers in Nederland weinig te fiet sen valt. Zij zijn dan ook voornamelijk op de Belgische wedstrijden aangewe zen. Het zijn ook de Belgische fa- brieksploegen die belangstelling voor crossers hebben". Johan Heesbeen: „Vooral in een Nederlandse wieler ploeg kan je niet alleen als crosser komen. Dan wordt er ^an je verlangd dat je ook op de weg rijdt. Maar daar maak ik me nog niet druk over. Ik heb mijn zinnen gezet op de eerste plaats bij de kampioenschappen en daarna hopelijk uitzending naar. Lu xemburg voor de wereldkampioen schappen. In Tilburg organiseert de wielerclub Pijnenburg met Kerstmis speciaal voor mij een cross; dat kan een goede generale repetitie zijn". wreed verstoord. Bekkerveld verloor in eigeii huis, nog wel met 30, van Odul- phus en Mavok krees* in Eindhoven de kous op de kop van^iet pas gepromo veerde EVV. Debutant AMVJ begon ook heel sterk door Sarto in Tilburg met 3—0 van de vloer te vegen. De derde debutant, VJC, begon minder succesvol. Bermi, in eigen huis, is altijd een moei lijk te kloppen tegenpartij. Het werd een zeer sfeervolle en puike partij vol leybal, met het hoogtepunt van de spanning in de tweede set. De Roosen dalers bleken zeer goed op elkaar inge speeld. Bij VJC bleek de aanval nog wat routine te kort te komen. Goed volleybal was er ook in Breda waar RHBS en PSV elkaar twee sets lang yerbeten ieder punt betwistten. Met 14 16 en 1618 kreeg RHBS beslist te weinig loon naar werken. De terugslag kwam dan ook in de derde set, waarin PSV zonder moeite de winst veilig wist te stellen. De zware tocht van de Lyceum-dames naar Tegelen is inderdaad op een ne derlaag uitgelopen. Toch mag Lyceum tevreden zijn. Het was een goede ge- lijkopgaande "Strijd, welke eerst in de beslissende set de nederlaag bracht. RHBS - WO was in de overgangsklas 6 een echte ouderwetse derby. VVO wist een veilig lijkende 20 voorsprong te nemen, maar RHBS kwam terug en won tenslotte nog met 3—2. Bij EBVC - LVC duurde het minder lang. Het debuteren de LVC won met 3—0. In Zeeland begon de competitie min der succesvol. Zowel EWC als Mara thon lieten zich overvleugelen door het Tilburgse Sarto dat technisch een knap pe partij speelde. Bij de heren stond alleen Sifrak- LVC op het programma. Het debuteren de Sifrak bleek nog routine te kort te komen, LVC wist de kansen beter te benutten en won met 31. Bij de dames in de overgangsklas 7 is het duidelijk dat Energo een opvallende rol gaat spelen. Met forse cijfers won het van Sarto in Tilburg. S en O PTT ging met een 3—0 zege bij Entre Nous in Oss gedegen van start. Ook Orsaco schaarde zich bij de favorieten. VCV, wat minder sterk dan vorig jaar, moest in Oss met 30 het hoofd buigen. Bij de heren enkele opvallende uit slagen. Allereerst de nederlaag van Quos Ego in haar nieuwe home tegen oude rivaal Flamingo's. Dat het pas ge promoveerde Karanoi 2 van Willem II HBS zou winnen lag ook niet in de lijn der verwachtingen. Evenmin de winst van VCV dat Odulphus 2 in eigen huis verraste. Atak, voor de eerstt maal in de eigen sportzaal in Waalwijk, klopte Ever Ready 2 na een spannende partij. WENEN (ANP) De oud-trainer van Vitesse, Pepi Gruber is in zijn ge boorteplaats Wenen overleden. Hij was met vakantie in Wenen, waar hij tij dens een wandeling door een hartaan" val verd getroffen. Gruber kwam in 1954 naar Nederland waar hij eerst Vitesse onder zijn hoede nam. Daarna trainde hij DOS, dat hij naar het landskampioenschap voerde. Verder was hij in ons land achtereenvolgens oefenmeester van DWS, nogmaals DOS, Ajax, VW en tenslotte weer Vi tesse, bjj welke club hij de promotie naar de eerste divisie meemaakte. In de loop van het vorig seizoen werd Gruber na een geschil met het Vitessebestuur ontslagen. De KNVB heeft later het toenmalige bestuur van de Arnhemse club in het ongelijk ge-,; steld. Dit seizoen was de avontuurlij ke Oostenrijker, die destijds in de se lectie gekozen werd van de „Wunder Manschaft", in Amerika trainer van Pittsburgh Phantoms, een club van de illegale NPSL. Pepi Gruber is 55' jaar geworden. EREDIVISIE. Dames: Rapid M .- PSV 153 154 1512 30. Heren: Or. Nas sau - Blokkeer 4—15 8—15 9—15 0—3 HOOFDKLASSE ZUID: Dames: The- resia - Hevok 3—15 4—15 13—15 0—3. Shot - Volnar 11—15 15—9 15—11 12—15 1015 23, Jong Sios - Orawi 23. VCT - Lyceum 15—7 8—15 15—9 14—16 15—7 3—2, Bekkerveld - WVC 15—3 15—3 12—15 17—15 3—1, Heren: Sarto - AMVJ 6—15 11—15 5—15 0—3, EVV - Mavok 3—1, RHBS - PSV 14—16 16—18 5—15 0—3, Bermi - VJC 15—11 16—14 1513 3—0, Rapid - Were Di 1511 1512 1511 30, Bekkerveld - Odul phus 8—15 12—15 13—15 0—3. HOOFDKLASSE OOST: Heren: Kweek school - DOS 8—15 8—15 15—10 7—15 13, SOS - Ever Ready 31. OVERGANGSKLASSE 6: Dames: RH BS - VVO 6—15 11—15 15—11 15—7 15-8 3—2, EBVC - LVC 11—15 10—15 0—15 0—3, EWC - Sarto 2 4—15 15—12 13—15 9—15 1—3, Marathon - Sarto 2 4—15 13— 15 8—15 0—3, Heren. Sifrak - LVC 1—3. OVERGANGSKLASSE 7: Dames: Sar to - Energo 4—15 2—15 1—15 0—3, Entre Nous-S en O PTT 8—15 5—15 7—15 0—3, Orsaco - VCV 15—11 15—12 15—4 3—0. Heren: Odulphus 2 - VCV 5—15 15—13 10 15 615 13, Karanoi 2 - Willem II HBS 15—9 15—9 10—15 16—14 3—1, Atak - Ever Ready 2 15—13 15—9 9—15 13—15 15—8 3—2. KOPENHAGEN (A.N.P.) „Een «e- lectlegroep van vijftien man is eigen lijk te klein", zei een duidelijk door zorgen geplaagde George Kessler, toen het toestel van Martin's Aircharter, dat het Nederlandse elftal naar Denemar ken bracht, het vliegveld van Kopen hagen naderde. „Ik heb drie geblesseerde spelers en dat levert met zo'n groep direct moei lijkheden op. Eigenlijk zou ik twintig man moeten hebben, maar als je wilt uitbreiden moet je eerst de spelers heb ben". Een dubbele tegenvaller voor de bondscoach is, dat uitgerekend drie ge gadigden voor een plaats in de aanvals- linie door blessures worden geplaagd. Bert Theunissen heeft last van zijn en kel. Het blijft voorts zeer de vraag of de 20-jarige Wim Jansen, te elfder ure aan Kesslers keurtroep toegevoegd, in Kopenhagen zijn interlanddebuut kan maken. De Feijenoorder heeft een lies blessure opgelopen en zal dinsdag nog maals door bondsarts Mosterd worden onderzocht. Het meest bezorgd maakt Kessler en met hem de officials en supporters, die de ploeg begeleiden zich over Johan Cruyff. De frêle Ajacied had gisteren weinig van de gevreesde goal- getter. Een pijnlijke enkel maakte dat „Cruyffie" moeilijk liep. De rugklach ten, verergerd na de wedstrijd van Ajax tegen MVV, maken zijn op treden in de Deense hoofdstad zeer twijfelachtig. Cruyff zelf nam alles zo als het gekomen was. Terwijl Kessler met een zorgelijk ge zicht in de achterste stoel van het vlieg tuig zat, had het Amsterdamse idool in de cockpit captain Bic „acht jaar geleden vloog ik het Nederlandse elftal naar Istanboel en Sofia, van dat taem is alleen Pieters Graafland nog over" „afgelost". Geheel tegen zyn gewoonte in besloot de bondscoach niet direct na aankomst te gaan trainen. „Dat heeft geen zin", betoogde hy. „Ik weet nog niet in wel ke formatie we mogen spelen en het is nutteloos om nu te gaan oefenen". Wel heeft het Nederlandse elftal, dat in het Strand-hotel van Klampenborg, tien ki lometer van Kopenhagen gelegen, lo geert, gisteravond kennisgemaakt met de verlichting van het stadion. Vandaag rond vier uur zal de ploeg beginnen aan de laatste training voor de ontmoeting met de Deense ama teurs. Na afloop zal Kessler het elftal bekendmaken. In Kopenhagen dat bij iedere her nieuwde kennismaking de indruk wekt dat het opnieuw aan allure heeft ge wonnen zelf merkt men nauwelijks iets van de komende interland. In de vitrines van het in het centrum ge vestigde dagblad „Politieken" hebben foto's van „koningschutter" Erik Dryre- borg in acht dagen goed voor ne gen treffers een opvallende plaats gekregen. Zelfs de jeugd heeft daar echter amper oog voor. Trouwens, in Deense voetbalkringen is men ervan overtuigd dat de 22e wedstrijd tussen Nederland en Denemarken beslist geen record-recette zal opleveren. DEN HAAG (ANP) Wim Ruska, wereldkampioen in het zwaargewicht, zal waarschijnlijk zaterdag in de Rot terdamse Energiehal niet kunnen deel nemen aan de Nederlandse judokam pioenschappen dangraden, omdat hij bij de districtskampioenschappen van Mid den-Nederland, een kwalificatie voor de nationale titelstrijd, verstek heeft laten gaan. Ruska meende namelijk dat de dis trictskampioenschappen afgelopen zon dag plaatsvonden, maar toen hij des morgens vroeg in Utrecht aankwam, bleek dat de wedstrijden zaterdag reeds waren gehouden. De Amsterdammer heeft nu een ver zoek ingediend alsnog in Rotterdam te mogen deelnemen. Eind deze week zal het hoofdbestuur van de NJJB een be slissing nemen. In Rotterdam ontbreekt zaterdag waarschijnlijk ook middengewicht Mar tin Poglajen, die in Salt Lake City zil ver' won. Ook hij heeft niet aan de di«- trictskampioenschappen deelgenomen. Twee verzoeken van de Limburger di rect tot de eindstrijd te worden toegela ten, werden afgewezen. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 OKTOBER 1967 DEN HAAG (ANP) Nadat enkele maanden geleden een voorlopig verslag was verschenen over de fysiologische reacties van atleten die op mid delgrote hoogte (2240 m) hadden deelgenomen aan de internationale sportweek te Mexico, is nu het definitieve rapport daarover gepubliceerd. In een uitgave voorzien van de emblemen van het NOC en de NSF, die het initiatief tot dit grootscheepse onderzoek hebben genomen en financieel mogelijk gemaakt, publiceren nu prof. dr. P. Biersteker en dr. A. M. van Leeuwen hun definitieve bevin dingen, aanbevelingen en conclusies. Het geheel wordt aangevuld met tabellen, die uiteraard alleen voor ingewijden in deze materie, betekenis kunnen hebben. Na de publikatie van het voorlopige ver slag zijn enkele, zjj het niet onbelangrijke, aanvul lingen aangebracht. Een nadere uitwerking van de meegebrachte, in Mexico nog niet bewerkte, gege vens heeft daartoe geleid. Herhaald moet worden, dat alle conclusies niet alleen berusten op labora toriumonderzoek in Nederland en daarna in Mexi co, maar ook op het observeren van de sportieve prestaties in eigen land en daarna onder andere tijdens de sportweek 1966 in Mexico. Op de prak tijk dus. TWEE WEKEN ACCLIMATISEREN „Captain" Johan Cruyff in de cock pit van het vliegtuig, waarmee hty en de andere leden van het Nederlandse elftal gisteren naar de Deense hoofd- Zeer modern Donegal- tweed jongenskostuum. De pantalon is met riem. Maat 152-167 85.- OSAKA (AP) Er zullen elf num mers toegevoegd worden aan de zwemwedstrijden op de Olpmpische Spelen van 1968, aldus heeft een afge vaardigde van de internationale zwem- federatie (FINA) in Osaka meege deeld. Het z(jn voor de heren: de 100 me ter rugslag, 100 meter schoolslag, 100 meter vlinderslag, 200 meter vrije slag en de 200 meter individuele wissel slag. Voor de dames komen er bij: 200 meter vrije slag, 800 meter vrije slag, 100 meter schoolslag, 200 meter rug slag, 200 meter vlinderslag en de 200 meter individuele wisselslag. De zwemwedstrijden zullen met twee dagen verlengd worden tot 10 dagen. Hiertoe werd besloten op een be stuursvergadering van de FINA die van 23 - 25 september in Joegoslavië gehouden werd. (ADVERTENTIE) Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TiP-fonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar 'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,85. i

de Stem | 1967 | | pagina 13