Oosteuropeanen lopen weg bij Chinese legatie Bezorgde paus: gevaren dreigen BONT JAMIN n jaar gratis vlees PAUS WARM EN MOE Pleidooi voor eigen risico fonds patiënten Vrije huur gaat morgen in KLM breidt de vloot verder uit PLECHTIGHEID ST.-PIETER BEHEERST DOOR EENVOUD Premie A.W.Z. stijgt spoedig Open houden discussie celibaat gevraagd. KOELER Pendelbusje gekraakt: vier doden Egypte telde 72 doden na tankslag Kapitein van gezonken sleepboot op de vlucht vóór 1 okt. 1967 1114111 TARIEVEN VAN ARTSEN AAN BANDEN Grafschennis in België DAGBLAD VOOR ZEELAND [iréaiT^o^^ Zeeüw^ eiiandënPGÖES.~KToI«t7aa7 E~telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Diplomatieke rel in Den Haag Snelle reactie op verhoging N.K.V.-bestuur: Adres katholieken EENVOUDIG DEELNEMERS 4NDAAG IN Vrachtwagen haalt in bij dichte mist: Teldersstichting NA BEKENTENIS: In veel gemeenten: ene Helikopter stort neer: drie doden toffee mix De nieuwe AMK kalender is uit! 0 JAARGANGNo. 25623 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia p;recteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen j j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Hes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 1,22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DEN HAAG (ANP) Diplomatieke vertegenwoordigers van Polen, Hongarije en de Sovjet-Unie hebben gisteravond een receptie van de Chinese zaakgelastigde verlaten toen deze „het moderne revisionisme" van de communistische partij van Rusland veroordeelde. GELOOFSCRISIS CENTRALE THEMA SYNODE (Door Pater Alfred van de Weijer) ROME. „De gevaren, die het geloof op dit ogenblik, be dreigen, zijn talrijk en groot. Daarom moet de waakzaamheid der bisschoppen groter zijn dan anders. Zij immers hebben de taak, de evangelische boodschap uit te dragen en de kern van het geloof te bewaren". Aldus paus Paulus VI bij de opening van de bisschoppensynode, gistermorgen in de Sint-Pieter te Rome. De paus zag er enigszins mat uit. Hij liep wat voorzicht was wat vermagerd zag wat bleek maar was zo op het oog toch voldoende hersteld van zijn ziekte om deze plechtigheid te kunnen leiden. Zyn stem klonk weifelend en zwak. Niettemin zat hij kaarsrecht in zyn zetel, die achter de confessio was opge steld. De synodeleden hadden achter hem hun plaatsen gekregen- DEN HAAG (ANP) In de staats courant van gisteren hebben de minis ters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid een prijzenbeschikking huisartsen 1967 af gekondigd. Huisartsen mogen per 1 oktober 1967 géén hogere tarieven in rekening bren gen dan die, welke werden berekend in de week van 23 tot 29 september 1967. Die bewindslieden reageerden hier mee snel op een besluit van de Lan delijke Huisartsen Vereniging, haar le den te adviseren met ingang van 1 ok tober 1967 hogere tarieven bij de be handeling van particuliere patiënten in rekening te brengen. De nieuwe tarie ven zouden zijn f 13,50 per visite (is nu f 12,-) en f 9,- voor spreekuurconsult (is nu f 8,-). Met dit advies van de LHV wordt naar het oordeel van de ministers de grens overschreden van een uit een oogpunt van het algemeen sociaal-eco nomisch belang aanvaardbaar prijspeil voor het verlenen van hulp door huis artsen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op een persbijeenkomst van het Nederlands Katholiek Vakver bond heeft de heer W. Essers, secretaris van het NKV, de verwachting uitge sproken, dat de premie van de alge mene wet bijzondere ziektekosten bin nen 4 jaar zal stagen tot 2,1 procent. De regering gaat uit van een Dremie van 0,2 procent bij de invoering van de ze volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's per 1 januari 1968. Vermoedelijk zal dit percentage echter tot 0,7 procent moeten worden ver hoogd. He ziekenfondspremie zal volgend Jaar vermoedelijk op 7,5 procent komen hggen. Als de kostenstijging bij de ziekenfondsen in het sterk tempo van Je laatste tijd blijft doorgaan, zou de ziekenfondspremie binnen enkele jaren JP 10 procent kom enite liggen, aldus heer Essers. niiv2?..™ onzer verslaggevers) HAAG Een grote groep van ljéj ,?ande katholieken ln ons na heeft in een adres aan kardinaal aan verz°oht zijn gezag en invloed hinj' w™''en om de discussie over de r.ïï'n8 van het priesterschap aan het topen te houden. Tevens is hem evil c mogelijkheid te openen voor en n beleidslijnen van het CP eopaat. 24?^' adres, dat is ondertekend door .vooraanstaande katholieken in ons „..v werd samengesteld door een n™ waarvan deel uitmaken: C et Clrond- o£m; Mgi\ Prof. Dr. J. 3 RnSot; Sr M- Klompé; Prof. Dr. L. Dr t?eti, Snijders-Oomen; Prof. Vendrik. TeIl6gen en Rev- N- ben^o11?1 -a£r^ aan de kardinaal heb- voe?H "T^^enners een lijst toege- of minsk i. „namen van 234 in meer landers di t fcring bekende Neder zet hebC Wu?deSie m6t h6t inl' nlïrsu,ke tekst van het adres op pagina 23. Paus Paulus liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij het bespreken van de huidige geloofscrisis als voornaamste agendapunt van de synode beschouwde. De overige punten van de agenda ver meldde hij niet. „Er bestaan meer open lijke gevaren, die voortkomen uit de moderne geesteshouding en meer ver borgen gevaren, binnen de kerk zelf worden veroorzaakt door theologen en leiders, die ongetwijfeld erop uit zijn, de katholieke leer een nieuwe uitdruk kingsvorm te geven, maar die in feite vaker een geloofsdogma aanpassen bij het moderne denken en spraakgebruik dan zich houden aan de norm van het kerkelijk gezag. Zo uiten zij vrijelijk de mening, dat men zonder acht te slaan op de eisen van rechteloosheid en de waarheden van het geloof diegenen gaat uitkiezen, die men afgaand op een soort persoonlijk instinct, aannemelijk acht. Tegen deze opvatting moet de synode zich teweer stellen. Bet geloof is niet de vrucht van een communis opinio of van een democratisch akkoord, en is een geheimzinnige gave „die eist dat wij ons hart openstellen voor de grote dialoog met God die tot ons spreekt". De synode staat niet alleen in het te ken van het geloof maar ook in dat van de liefde. Paus Paulus zag in de synode een voortzetting van de collegialiteit, die op het concilie zo sterk tot uiting was gekomen „De synode werd tijdens het concilie door ons ingesteld en als het ware uit het concilie geboren". Daar er geen waarnemers deze synode zullen bijwonen, viel de aanwezigheid van de beide broeders van Taizé bijzon der op. Zij hebben een persoonlijke uit nodiging gekregen van de secretaris generaal van de synode, mgr. Rubin. Of er behalve deze twee nog andere ver tegenwoordigers van kerken en geloofs gemeenschappen zijn uitgenodigd, heb ben wij niet kunnen achterhalen. De belangstelling van de buitenlandse pers was zeer groot, zij het niet zo groot als tijdens het concilie. Over de duur van de synode is in tussen beken^ geworden dat deze zeker niet langer zél duren dan tot 29 oktober. Het staat immers nu reeds vast, dat op het tijdstip 27 oktober patriarch Athena- goras naar Rome zal komen en dat zijn officiële bezoek 29 oktober zal plaats vinden. De opening van de bisschoppensynode en met name het optreden van de paus daarin, was zo eenvoudig van karakter, dat men in de Sint Pieter sprak van „een einde van een tijdperk". De paus had n.l. volkomen afstand gedaan van de pompa. waarmee tot dusver pausen zich omringden, wanneer zij in het open baar optraden. Toen paus Paulus rond tien uur de Sint Pieter binnenkwam het eerste openbare optreden sinds zijn ziekte was hij slechts vergezeld van de 14 bis schoppen, die met hem de h. mis zouden concelebreren, en enkele leden van de hofhouding. De laats ten droegen 'n een voudig rokkostuum, zonder onderschei dingen. Maar de vroeger zo rijk uitge doste leden van de edelgarde, van de Palatijnse garde en de Zwitserse garde ontbraken. Zoals bekend wil paus Pau lus in navolging van paus Joannes het byzantinistische gedoe in het Vaticaan afschaffen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In de afgelopen da gen kregen wij vrij hoge tempera turen want ook na de top van dins dag (27 a 28 graden), bleef de tem peratuur tot boven dè 20 graden stijgen. Het weekeinde zal even wel wat koeler worden. Een zwak koufront zal vandaag passeren met tijdelijke bewolking en op enkele plaatsen ook wat lichte regen, daar. na voert de zuidwestenwind lucht van rond 16 graden aan waarin op nieuw zonnige periodes verwacht mogen worden. De afgelopen sep- temberweek heeft veel goed ge maakt maar toch zal het eindcijfer van september naar de ongunstige kant uitvallen. De meeste dagen bleven te koel en het tekort aan uren zonneschijn ligt dicht bij de vijftig uren. is,- - Hallas Pc Stem ;j Paus Paulus VI ziet er warm en moe uit na enkele uren onder de brandende lampen van de t.v. ge zeten te hebben tijdens de plechtige opening van de bisschoppelijke sy node. (Van een onzer verslaggeefsters) NIEUWERKERK By een botsing tussen een vrachtwagen en een Volks wagenbusje op rijksweg 18 onder Nieuwerkerk, gemeente Duiveland, zijn gisteren vier inzittenden om het leven gekomen. Negen personen werden ge wond, waarvan verschillende ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen een truck met oplegger in dichte mist een land bouwtrekker met aanhangwagen in haalde en daarbij frontaal tegen een tegemoetkomend personenbusje botste, waarin 12 mannen zaten, op weg naar hun werk. Eén van hen werd op slag gedood. Drie anderen overleden onderweg naar of in het ziekenhuis. De slachtoffers zijn de bestuurder H. van Waarde (30) uit Nieuw- en St.-Jooslaind, P. J. de Hamer (41) uit Nieuwdorp, A. Ver- meule (30) uit Ovezande en J. Won- dergem (60) uit Nieuwdorp. De overige 8 inzittenden zijn allen naar het ziekenhuis in Zierikzee ge bracht. Het zijn H. Willeme, M.' Bakker en J. de Dreu uit Nieuwdorp, J. Moerdijk uit Lewedorp, L. Joosse uit Arnemuiden, C. Meulmeester uit 's-Heei* Arendskerke, G. Klap uit Nieuw- en St.-Joosland en P. J. van Gilst uit Kwadendamme. Vrachtwagenbestuurder V. liep lichte verwondingen op. CAIRO (AFP) Bij de tankslag en het artillerieduel van woensdag aan het Suezkanaal zijn aan Egyptische zijde 72 doden en 230 gewonden gevallen, zo blijkt uit officiële cijfers welke in Cairo zijn gepubliceerd. Tot de doden behoren slechts drie militairen. In Ismailia vielen 36 doden en 85 gewonden, in Sue? 23 doden en 108 gewonden en in El Kanta ra 10 doden en 25 gewonden. Tot de door de Israëlische artillerie geraakte objecten behoren een zieken huis, vier scholen en een bioscoop in Suez en in Ismailia twee treinen die in het station stonden Vijfentwintig procent van de 250.000 zielen tellende bevolking van Suez is vertrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD, is voorstandster van het invoeren van een eigen risico in de ziekenfonds verzekering. De verzekerden zouden echter niet alleen moeten bijdragen in de kosten van één element ex-minis- ter Veldkamp wilde destijds een tientje eigen risico per ziekenhuisverpleegdag invoeren maar een klein bedrag zelf moeten betalen voor elke verstrekking huisarts, medicijnen, verwijzing naar specialist en ziekenhuisverpleging. In een rapport over dit onderwerp, opgesteld door dr. L. S. Godefroi maar overgenomen door het curatorium van de stichting wordt gesteld dat het eigen risico in de ziekenfondsverzekering aan drie voorwaarden moet voldoen Het bedrag moet hoog genoeg zijn om zonder gevaar voor de gezondheid een remmend effect te hebben op de vraag. Het bedrag mag daarentegen weer niet zo hoog zijn, dat het tot een te laat inroepen van doktershulp leidt. Het eigen risico mag geen aantrekke lijk object zijn voor een aanvullende verzekering. Op grond hiervan wordt gesuggereerd de volgende eigen bijdragen te vorderen van ziekenfondsverzekerden: 1,50 voor hulpverlening door de huisarts per ver richting, 1,— voor het gebruik van medicijnen per aflevering, 5 voor een verwijzing naar de specialist (her- halingskaarten zijn kosteloos) 2,-— voor verpleging in een ziekenhuis per verpleegdag. Het per jaar per gezin te dragen eigen risico zou wel aan een maximum gebonden moeten zijn (ge dacht wordt aan 175 gulden) ,welk ma ximum voor de laagst betaalden lager zou moeten zijn (honderd gulden) chro nisch zieken zouden vrijgesteld moeten worden van eigen risico. De tijd dat de regenten hun eigen gang konden gaan is voorbij, (concludeert onze re dacteur) op pagina 11. Geen rechtbank, maar een zit ting van het ambtenarengerecht, te volgen via de t.v. Zie pag. 27. Bij wijze van jubileumviering wil de Memisa de melaatsheid op grootscheepse wijze gaan be strijden. Pagina 7 vertelt er meer van. Het familiebedrijf is in opspraak gekomen. Terecht? Ten onrech te? U leest het op pagina 7. Gescheiden vrouwen vertellen hun trieste huwelijkservaring. Pagina 13. Als de Forsyte Saga u interes seert, zult u ook benieuwd zijn naar de schrijver van dat ver haal. Zijn levensloop op pagina 17. Bep van Klaveren (jawel, 60 jaar) zou nog best op de ge- handschoende vuist willen. Pa gina 29. En de hippies paraderen van daag in onze krant voor ieder die zich thuisvoelt in de rangen van 20 WIJ. Op pagina 25. Er is niet zoveel verschil tussen de „gewone" K.V.P.'ers en de radicalen. Pagina 9. De Poolse ambassadeur. Stanislaw Albrecht, zijn eerste secretaris Jedy- mak, de secretaris van de Hongaarse ambassade, dr Guyla Jelenik, en de tweede secretaris van de Sovjet-ambas sade B. A. Makarov, verlieten en bloc de bijeenkomst toen de Chinese zaakge lastigde, mr. Liao Ho-Shu, zich in een toespraak ter gelegenheid van de na tionale feestdag van China tegen het beleid van de leiders van de communis tische partij van de Sovjet-Unie keer de. De ambassadeur van Roemenië, dr. George Elian en zijn secretaris N. A. (Van een onzer verslaggeefsters) KLOOSTERZANDE De Duitse sleepbootkapitein H. Schwiers (43), die heeft bekend de rijnsleepbood Mieke opzettelijk in het Nauw van Bath op de Westerschelde tot zinken te hebben ge bracht om de verzekeringsgelden te kunnen innen, is voortvluchtig. Donderdag is hij vastgehouden op het hoofdbureau van de rijkspolitie in Kloosterzande. Rond half zeven die avond echter werd hij vrijgelaten om dat er toen nog geen bewijzen van op. zettelijk tot zinken brengen van de „Mieke" waren. Na zijn vrijlating sprak de kapitein met experts van zijn Duitse verzeke ringsmaatschappij. Deze was van plan het schip te laten lichten. Kapitein Schwiers werd er wel op gewezen dat hij geen cent uitbetaald zou krijgen wanneer geen sprake bleek te zijn van een aanvaring. Bovendien zou hij in ge val van oplichting alle bijkomende kos ten, zoals bergingskosten. voor zijn re kening moeten nemen. Kapitein Schwiers heeft toen tegen over de verzekeraars bekend de zaak te hebben opgelicht. De man is daarop zo spoedig mogelijk met een taxi vah Kloosterzande naar België gereden, ver moedelijk met het plan om vandaar naar Duitsland te gaan. In Duitsland zal op verzoek van de Nederlandse justitie, tot vervolging van kapitein Schwiers worden overgegaan (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vanaf morgen zijn in een groot aantal Nederlandse gemeenten de huren vrij Reeds nu blijkt een aantal klachten van huurders bij de huur adviescommissies te zijn ingekomen. Soms betreft het rigoureuze verhogin gen tussen de 25 en 50 pet. Het is echter niet zo, dat reeds nu een piek in het aantal klachten is bereikt, men kan zelfs stellen dat het aantal niet groter is dan bij het ingaan van vroe gere huurverhogingen. Wel was een der commissies ervan overtuigd, dat het aantal veel groter zou zijn geweest in dien ook de grote steden onder de libe ralisatie zouden zijn gevallen. Wat ech ter niet is, kan nog komen, al dorst zich geen van de commissies aan een voorspelling te wagen. De voorzitter van een der commissies deelde de huurders, die onder de libera lisatie vallen in drie categorieën in. De genen die zich bij de verhoging hebben neergelegd en dus zonder meer betalen; zij, die nog geen besluit genomen heb ben en afwachten hoe de situatie zich na 1 oktober zal ontwikkelen en ten slotte degenen, die de handschoen neb ben opgenomen en de zaak tot voor de kantonrechter zullen uitvechten. De huuradviescommissies nemen uiter aard een zo neutraal mogelijk standpunt in; hun adviezen gaan uit van het plaatselijke huurpeil. (ZIE OOK PAGINA 9) Manpiu en de ambassadeur van Cuba, Carlos Maristany Sanchez, hoorden de rede aan en bleven ook daarna nog enige tijd op de receptie aanwezig. De zaakgelastigde van Tsjechoslowa- kije, Frantisek Skramovsky, had de re ceptie reeds verlaten toen de Chinese zaakgelastigde begon te spreken. Mr. Liao wees op het belang van de culturele revolutie om herstel van het kapitalisme in China te voorkomen en veroordeelde, behalve het Amerikaanse imperialisme en het Russische revisio nisme, die leiders van de communisti sche partij China die de weg naar het kapitalisme hebben ingeslagen- Hij eindigde zijn toespraak met o.a. „Lang leve de vriendschap tussen de volkeren van Nederland en China" en „lang leve voorzitter Mao". De talrijke gasten, onder wie verte genwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken en economische za ken, diplomaten onder wie hoofden van missies vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven en het cul turele leven en vrienden van China, konden een keuze maken uit op lange tafels uitgestalde werken van Mao-Tse- Toen, waaronder het rode boekje. Velen verlieten het kantoor van de zaakge lastigde met een of meer brochures. (ADVERTENTIE) MAISON ff MANTELS ZOMER- PRIJZEN BREDA: Glnnekenweg 35, tel. 36831 ROOSENDAAL: Hoogstraat 3* BOLZANO (Rtr.) Aan de rand van de Noorditaliaanse stad Bolzano is vrij dag een militaire helikopter met drie bemanningsleden neergestort. Alle drie inzittenden kwamen om het leven. De helikopter was opgestegen voor een reddingsactie in de bergen. niet duur wel heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een Kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 4e kwar taal 1967 over op onze post rekening Zo U tot incassogiro wenst over fe gaan zenden wij U daartoe qaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. Dezer dagen komt de "Vlees Expres"in uw bus, de speciale krant over vléés. Let op de prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren) BRUSSEL (ANP) Op de nieuwe begraafplaats te Mechelen is een graf- schenner aan het werk geweest. Hij wierp een. dertigtal houten kruisen om ver en schreef met blauw krijt op een der gedenkstenen o.m. „Groeten uit Weert". De grafschenner, die eerder deze week graven vernielde op het kerkhof te He renthals, liet een soortgelijk opschrift achter. SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft bij Douglas Aircraft Company te Long Beach (Californië) een order geplaatst voor drie DC-8-63, (zgn. super DC-8) en vier DC-9-30 straal vliegtuigen. Door deze aankoop, die inclusief reserve-onder delen een totaalbedrag van ruim 200 miljoen gulden vergt verwacht de KLM toj het einde van het boekjaar 1971/72 té voorzien in haar behoefte aan vlootuitbreiding. Zoals bekend, hoopt de KLM omstreeks die tijd de drie bestelde Boeing 747 „Jumbo-jets", elk geschikt om ruim 400 passagiers te vervoeren, in gebruik te nemen. De KLM heeft reeds eerder vier super DC-8 toestellen besteld, waarvan de eerste in juni j.l. werd afgeleverd. De DC-8-63 is ruim 11 meter langer dan de „gewone" DC-8 ma chines, waarvan de KLM er reeds 18 bezit. De super DC-8 biedt in de KLM-uitvoering plaats aan maximaal 227 passa giers. Ook op de verlengde DC-9 loopt reeds een bestelling van 10 toestellen, die deels eind 1967 en deels in de loop van 1968 zullen worden afgeleverd. De verlengde DC-9 is ongeveer 4 5 meter langer dan de gewone DC-9 en heeft een capaciteit voor 96 passagiers. De gewone" DC-9, waarvan de KLM er 6 in gebruik heeft, biedt plaats aan 73 passagiers. Voor 196a een noeiend beeld van tf® grote godsdiensten van de wereld. (Hindoeïsme, Boeddhisme. Chines® religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van Internatio nale topfotografen, toegelicht doop prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. f 5- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadressen of doop storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag, postbus 50.

de Stem | 1967 | | pagina 1