Ook Belgische steun tesfen Grieks bewind KAREL1 Nieuw De oplossing is: staken van de bombardementen Comité Vrij Griekenlantevreden KOLONEL OENTOENG TER DOOD GEBRACHT 20 senoritas* f.2.- Enschedese werklozen naar Almelo Negerkomplot wilde 1500 man uit de weg ruimen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 OMSTREDEN PROF. FIEDLER VRIJ MAN ONDERZOEK Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas geniet dan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat TOPIC blijft roken? er is maar één J. VAN EIBERGEN Vakbondswerk bitter nodig CEtEÉHHW Cetaflex witte houtlijm COUVE DE MURVILLE OVER VIETNAM Protest Beroep Oe Thant op Israël en Egypte Maatregelen voor tankwagens op de weg gevraagd Besparing luchtmacht Eindhoven voor 1970 niet dicht Mislukte „fietstocht" over het Kanaal VOORZITTER L.A.V. Arts-apotheker heeft volop bestaansrecht Minister Rakker Dr. Van Gulik was briljant geleerde (Van onze redactie buitenland) ATHENE/BRUSSEL. - De initiatieven van de Scandi navische landen en van Nederland bij de Raad van Euro pa te Straatsburg tegen het huidige Griekse bewind heb ben toch de steun van de Belgische regering. België sluit zich echter niet formeel aan hij deze klachten. Een van de meest vooraanstaande Griekse dagbladuitgeef sters, mevrouw Helena Vlachos zal zich binnenkort voor een militair tribunaal moeten verantwoorden wegens „belediging van de junta". Zij heeft de publikatie van haar dagbladen al enige tijd stopgezet, omdat cr in Griekenland een censuur is. Zij heeft meermalen kritiek uitgeoefend op de militaire machthebbers. DJAKARTA (ANP) Kolonel Oen toeng, de ter dood veroordeelde leider van de mislukte communistische staats greep in 1965, de voormalige luchtmacht bevelhebber Soejono en luitenant Nga- dimo Hasoewigno, zijn woensdag in Bandoeng terechtgesteld. De waarnemend president van Indo nesië, generaal Soeharto, wees enkele maanden geleden hun verzoeken om clementie van de hand. De drie mannen werden bij het ochtendgloren door drie executiepelotons doodgeschoten. Allen waren vorig jaar door een bijzondere militaire rechtbank ter dood veroor deeld wegens hun aandeel in de staats greep. Kolonpl Oentoeng bin Samsoeri was commandant van een bataljon dat deel uitmaakte van het Tjakrabirawa regi ment. Het regiment had de bescherming van het staatshoofd als taak. Hij leidde de opstandige militairen op 30 septem ber en 1 oktober 1965. Oentoeng werd ook verantwoordelijk gestela voor de dood van zes anti-communistische gene raals, die op gruwelijke wijze werden omgebracht. Militaire eenheden, onder aanvoering van generaal Soeharto, wis ten de opstand binnen enkele dagen te bedwingen. Mevrouw Vlachos zei na een onder vraging van vier uur: „Ik voel me best en heb honger. Er is een klacht tegen mij ingediend en ik zal voor een mili taire rechtbank komen. Dan kunnen we lachen". Het Internationaal Persinsti tuut IPI heeft bij het Griekse bewind krachtig geprotesteerd tegen de aan houding van mevrouw Vlachos, die lid Is van de IPI. In een telegram aan premier Kolias zegt het IPI. dat deze maatregel erop wijst, dat de Griekse re gering vastbesloten is ten koste van alles de kritiek tot zwijgen te brengen. Het doet een beroep op de regering in Athene de herhaalde beloften van her stel van persvrijheid na te komen. De Griekse oud-premier Panayoties Kanellopoulos heeft gisteren verklaard, dat hij recht van spreken heeft en zal blijven praten zo lang hem dat moge lijk is. Zoals gemeld had hij woensdag ten overstaan van buitenlandse persverte genwoordigers de nieuwe Griekse re gering aangevallen. „Ik ben een vrij man en doe wat naar mijn gevoel mijn burgerplicht is. In ieder geval sta ik ter beschikking van de justitie", aldus de oud-premier. Kanellopoulos bevindt zich nog steeds ln zijn woning, waarin hij sinds de staatsgreep van 21 april onder huis arrest verblijft. Het uiterst rechtse Griekse avondblad „Estia" was het eni ge blad in Athene, dat melding maakte van zijn uitlatingen In een heftig com mentaar noemt het blad hem „een incapabele politicus, die failliet is ge gaan" en die „niet het recht heeft de mocratische instellingen te verdedigen die hij zelf wil schenden". Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren een brief gestuurd naar de Raad van Europa, (ADVERTENTIE) waarin het laat weten, dat het het ini tiatief van de Scandinavische en Ne derlandse regering steunt, zonder er zich bij te willen aansluiten. Nederland en de Scandinavische lan den hebben een procedure aangespan nen m Straatsburg betreffende de niet- naleving door de Griekse regering van de verplichtingen die voortspruiten uit de Europese conventie voor de rechten van de mens. Het comité „Vrij Griekenland" heeft met grote instemming kennis genomen van het Nederlandse verzoek in Straats burg om een onderzoek in te stellen naar de schending van dit verdrag en de fundamentele vrijheden door het huidige bewind in Griekenland. Het comité verwacht, dat een dergelijk on derzoek het herstel van vreedzame mid delen van vrijheid en democratie zal bevorderen. Het Scandinavische en Ne derlandse Initiatief vormt stellig een belangrijke steun voor de democratische oppositionele groeperingen In Grieken land bij hun streven dit regime terzijde te stellen, aldus het comité. (Van onze correspondent) ENSCHEDE In het begin van de volgende week zal door de Vakbonden en Fabrikanten Vereniging contact ge legd worden tussen de directie van de N.V. Stoomspinnerij Twente te Almelo en een groep werkloze textielarbeiders te Enschede. Dit in verband met een aantal vacatures in het Almelose be drijf, waarin tot dusver niet kon wor den voorzien, zodat overwogen moest worden hiervoor buitenlandse arbeids krachten (Turken) aan te trekken. Een en ander is het gevolg van een gesprek dat gisterenmorgen in de kantine van Van Heek en Co Koninklijke Textiel fabrieken N.V. te Enschede heeft plaatsgevonden tussen vertegenwoordi gers van de vakbeweging en fabrikan tenvereniging met enkele tientallen werklozen. Het betrof hier een oriën terend gesprek. Uitgangspunt was de vraag of er on der de willekeurig gekozen groep werk lozen al dan niet belangstelling zou be. staan voor het innemen van de open staande posten in de Almelose fabriek door vakmensen, die niet speciaal ge vraagd werden. In de afgelopen da gen verschenen verschillende publika- tles waarin de indruk werd gewekt dat de werkloze Enschedese textielarbei ders niet bereid zouden zijn werk te aanvaarden in Almelo, hetgeen echter door de vakbeweging werd bestreden. SCHIPHOL (ANP) De veelbesproken Amerikaanse professor dr. Leslie A. Fiedler, die medio augustus een door de Amsterdamse Universiteit aangeboden gasthoogleraarschap weer zag ingetrokken, omdat er in Amerika een strafvervolging tegen hem was aangespan nen in verband met gelegenheid geven tot marihuana roken, is gisteren in Amsterdam geweest om deel te nemen aan een door de ASVA georganiseerd debat over de academische vrijheid. (ADVERTENTIE) ko|4w juJlaJt "f, H UA (tv Êo-iU 1/VU^. 55 ZUTPHEN (ANP) De voorzitter van het christelijk nationaal vakver bond, de heer J. van Eibergen, vindt dat het geen liefhebberijtje van de vakbondsbestuurder is als zij praten over zaken als bezitsspreiding, betere inkomensverdeling, medezeggenschap, herziening van het ondernemingsrecht en inspraak van de werknemers in het hele werkgelegenheidsbeleid in ons land. ,,Dit is een bittere noodzaak, waar voor we ons in de komende jaren heel hard zullen moeten inspannen, wan neer we willen voorkomen dat werk nemers altijd maar weer het slacht offer kunnen worden van wat anderen over hen beslissen zonder dat zijzelf er over kunnen meepraten", zo betoog de de heer Van Eibergen gisteravond in een toespraak ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Chris telijke Besturenbond Zutphen. De heer Van Eibergen maakte deze opmerkin gen naar aanleiding van de affaire-Van Heijst. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/SAIGON Frankrijk heeft gisteren in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties verklaard, dat alleen een beslissend initiatief van de Verenigde Staten de voorwaarden kan scheppen, waardoor „de steriele en eindeloze voortzetting van de strftd in Vietnam" kan worden beëindigd. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, vroeg zich af, of dit initiatief niet zou kunnen be staan in „de onvoorwaardelijke op schorting, zonder tijdslimiet, van de bombardementen die Noord-Vietnam verwoesten". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft ver klaard, dat Amerika bereid is om te allen tijde en op elke plaats met Noord- Vietnam te onderhandelen. Hij stelde de voorstanders van een onvoorwaar delijk staken van de bombardementen voor hun theorie te toetsen door Hanoi voor te stellen de militaire operaties in het zuiden te staken, terwijl de Ameri kaanse bombardementen op het noorc^^ doorgaan. In Washington hebben 300 Amerikaan- se zakenlieden een organisatie opge- ricnt, die tegen de regeringspolitiek in Vietnam wil ageren. De zakenlieden willen door middel van kranteadverten- ties druk uitoefenen op president John- son. Het Amerikaanse hoofdkwartier in saigon heeft gisteren bekendgemaaKt. dat het totale aantaj doden en gewen den de ino.000 begint te naderen. Er zijn, volgens officieuze gegevens. nu 13.493 Amerikanen gedood en 84.877 ge wond. Er worden 753 Amerikanen ver mist. Er zijn op het ogenblik 462 000 Amerikaanse manschappen in Vietnam, dat is 3000 meer dan de vorige week. De andere geallieerde krachten zijn ver sterkt van 57.000 tot 59.000. De geschatte sterkte van de vijand is hetzelfde geble ven, nl. 297.000. Ruim 800 boeddhistische monnike., en zusters zijn gisteren begonnen aan een mars door Saigon uit protest tegen het voornemen van de regering om de lei ding van de boeddhistische kerk wer te dragen aan meer gematigde en re- ringsgezinde personen. De beiogers trokken naar het presidentiële paleis, waar president Ngoeyen Van Thieu hen twee uur liet wachten alvorens hen te woord te staan. Hij zei dat een herzie ning van het betreffende besluit pas overwogen wordt, wanneer de boeddhis ten de eenheid in hun Kerk herstellen. Radio Hanoi heeft gisteren omgeroe pen dat Amerikaanse vliegtuigen in de loop van de dag weer bombardementen hebben uitgevoerd op Haiphong. Twee Amerikaanse toestellen zouden zijn neergeschoten. Commentaar van Amerikaanse zijde werd gisteren nog niet gegeven. PHILADELPHIA (Reuter) Het bu reau van de openbare aanklager in de Amerikaanse stad Philadelphia heeft gisteren verklaard, dat het komplot van een extremistische negerorganisatie, die 1500 stedelijke functionarissen uit de weg zou willen ruimen, deel uitmaakte van een veel groter plan om Ameri kaanse steden door middel van tegeljjk uitbrekende ongeregeldheden te ver woesten. Een functionaris van het bureau zei dat men over bewijzen beschikt voor deze stelling. De dag tevoren had het bureau be kendgemaakt, dat men bijna 300 gram cyaankali in beslag had genomen, die bedoeld zou zijn geweest om te mengen door de koffie en het voedsel, die bij noodtoestanden aan politiemannen en ander overheidspersoneel worden ver strekt. De bewuste negerorganisatie de „revolutionaire actiebeweging" (RAM) zou eerst daarvoor een ras- senrel hebben willen organiseren. Vol gens genoemde functionaris beschouwde de RAM Philadelphia als haar „natio nale hoofdkwartier". Van de vier leden van de RAM, die in verband met het komplot door de politie worden gezocht, heeft er intus sen één zich gemeld in Chicago. NEW YORK (Reuter/AP). Secre taris-generaal Thant van de V.N. heeft gisteren een beroep op Israël en Egypte gedaan om in het gebied van het Suez- kanaal de uiterste zelfbeheersing te be trachten. In dit gebied heeft woensdag een tankslag gewoed waarbij 59 mensen om het leven kwamen. Volgens de Egyptische autoriteiten zijn in de woonwijken van de stad Is- mailia tientallen gebouwen verwoest of beschadigd bij de gevechten van woens dag. De Britse regering heeft blijk gege ven van haar verontrustig over de Isra ëlische plannen voor de vestiging van drie kolonies Israëlische kolonisten op de westelijke Jordaanoever, zo is van welingelichte zijde vernomen. De Britse staatssecretaris van buiten landse zaken, Roberts, zou dit in een onderhoud hebben meegedeeld aan de Israëlische ambassadeur in Engeland. Israëlische veiligheidstroepen hebben woensdag een bende Arabische nationa listen opgespoord. Twee Arabieren wer den gedood en drie gevangen genomen Maar ook twee leden van de Israëlische grenspolitie sneuvelden in een vuurge vecht met de Arabieren, die behoren tot de organisatie „El fatha", zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. DEN HAAG A.N.Pi De gedepu teerde staten van Limburg hebben te genover de minister van verkeer en waterstaat hun verontrusting uitge sproken over de ongelukken met tank wagens, die de laatste tijd zijn gebeurd en aangedrongen op het versneld tot stand komen van een wettelijke rege ling met betrekking tot het vervoer van gevaarlijke stoffen. Zij wensen een regeling zowel voor wat betreft de brandgevaarlijke stof fen, die worden' vervoerd, als voor wat betreft de constructie en de afme tingen der voertuigen. Tevens verzoe ken zij om regels omtrent de wegen waarvan voor dat vervoer gebruik mag worden gemaakt. Ten slotte verzoeken zij maatregelen te treffen, opdat aan de bepalingen van de rijtijdenwet strikt de hand wordt gehouden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Voor 1970 hoeft geen gedeeltelijke of gehele sluiting van de vliegbasis Eindhoven te worden ver wacht. Ook van een vervroegde ver plaatsing van personeel is geen sprake. Met het oog op het conversiepro gramma voor de Northrop F-5 straal vliegtuigen, die de koninklijke lucht macht in gebruik gaat nemen, wordt de sluiting van de vliegbasis bestudeerd. Intussen is onlangs, als onderdeel van bezuinigingsplannen op korte termijn, nagegaan of ontruiming op een eerder tijdstip mogelijk zou zijn. Het resul taat is, dat de daaraan verbonden be zwaren niet opwegen tegen de bezuini gingen. Hoe de ontwikkeling na 1970 zal zijn wordt nog nader bezien. dPB™üfpSp»nEen achttal kelners uit de Belgische badplaatsen Oosten- op twee-persoons waterfietsen, P°Sing geflaan om het kanaal over te stekfn ve?«tp£ei.,»nrtrek' '""sttaSna.m,ddag uit de Panne, moesten twee van hen reeds gaan. De overige zes lieten zich op drie waterfietsen met het tij oversieeï.ls,.do?h slechts een koppel was toen nog fit genoeg om de rukt» te P?VerJe beginnen. Op twaalf kilometer uit de Engelse kust ge- Nederland J u,f 1 eC,ï J,n moeilijkheden. Ze konden gered worden door een ederlandse kustvaarder, die hen gisteravond in Dover aan land heeft gezet. UTRECHT (ANP) ..H«t instituut van apotheekhoudende artsen heeft be staansrecht. Dit temeer, daar dit insti tuut ertoe heeft geleid dat op het plat teland op vele plaatsen een medisch vestigingspunt kon komen, hetgeen zon der apotheek voor de betrokken arts niet mogelijk geweest zou zijn. De apo theekinkomsten zorgden namelijk voor de bestaanszekerheid". Dit verklaarde de voorzitter van de apotheekcommissie van de landelijke huisartsenvereniging, de heer C. van der Marei, gisteren in Utrecht op een ledenvergadering van de L.H.V .Hij rea geerde hiermee op het betoog dat de voorzitter van de koninklijke Neder landse maatschapij ter bevordering der pharmacie, dr. H. J. M. Winters, vorige week heeft gehouden. De heer Winters stelde toen, dat de artsen de vestiging van apothekers blokkeren. Als er een eind zou komen aan het in stituut van de apotheekhoudende arts op het platteland, zou dit volgens de heer van der Marei Onder meer tot gevolg hebben dat een aantal huisartsenpraktij ken wordt opgeheven en dat de patiën ten langere afstanden moeten afleggen om an hun geneesmiddelen te komen. In Nederland zijn op het ogenblik on geveer 1500 apotheekhoudende artsen, die naar schatting drie en een half mil joen mensen van geneesmiddelen voor zien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ..Robert van Gulik was een briljant geleerde en een waardevol diplomaat. Hij woekerde met zyn tal rijke talenten en heeft tot een beter wederzijds begrip tussen Nederland, Japan en Korea bijgedragen. De rege ring heeft hier veel waardering voor." Dit zei de minister van Buitenlandse Zaken ad interim, drs. J. A. Bakker, die gisteren namens de regering het woord voerde tijdens de crematieplech tigheid in Den Haag van dr. R. Hi. van Gulik, Nederlands ambassadeur in Ko rea en Japan. De heer Bakker memoreerde dat de heer Van Gulik ondanks aanlokkelijke aanbiedingen de buitenlandse dienst trouw is gebleven. De minister betuig de namens de regering zijn deelneming aan mevrouw Van Gulik. Geen beatavonden en dat soort vertoningen meer in mijn gemeente, heeft de nieuwste kruisridder voor de goede zeden, burgemeester H. J. Lanman van Ermelo, verordonneerd. En daarmee zal in dit vredig oord de laatste gitaartri'ler voorlopig wel ge hoord zijn. En Ermelo gaat over tot de orde van de dag. een hechte orde. maar zonder een ordelievende jeugd, lijkt me. De burgemeester: „Weet u wat dansen op beatmuziek is? Zitten en hangen en kronkelen in elkaarHij is zelf een paar maal naar zo'n beat- avond gaan kijken, en zijn conclusie. „Er heerst daar een zwoele, haast perverse sfeer. Ik werd er misselijk van. Voor mij slenteren ze op straat, dan kunnen ze veel minder uithalen dan bij dat dansen. Door deze avon den toe te staan, laadt je de verant woordelijkheid op je." Verantwoor delijkheid waarvoor, burgemeester? Dan gaat het in Den Haag anders. De politie heeft daar een soort ouder avond gehouden waar hoofdinspec teur Van Andel ondermeer zei dat beattenten voot de jeugd dikwijls een kwestie van status zijn1 „Je moet in de Houtrus*hallen bij dé Rolling Sto nes zijn geweest, anders tel je de volgende dag op school niet meer mee." Deze politiefunctionaris adviseerde de ouders zelf ook eens een kijkje in beattenten te nemen. Zeer wijs. De man die de wereldberoemde Raspoetin, de invloedrijke „monnik" aan het hof van de tsaar, 51 jaar ge leden vermoordde, is woensdag zelf in Parijs overleden. Het was prins Felix Joessoepov, familielid van de Romanovs. Om nog even ln de Russische sfeer te blijven: maarschalk Georgi Zjoe- kov, destijds commandant van het Russische westfront, heeft over Sta lin onder andere gezegd „Ik ken ge vallen, dat hij (Stalin) zijn eigen me ningen en beslissingen liet vallen voor betere van adviseurs.'' Des te kwa lijker voor die adviseurs, als we de reeks beslissingen die onder Stalin gevallen zijn, zo eens de revue laten passeren. De oplettende lezer van dit dag blad weet sinds gisteren dat presi dent Johnson geen brillantine meer in zijn haar doet en dat hij tegen woordig gek is op toetjes. Dat laatste kan nog, maar een bevriend staats hoofd zonder brillantine in zijn haar, staat wel wat slordig, vind ik. De koffie die doorgaans in Lon den wordt geschonken, is niet. best. Buitenlanders wisten dit allang. Maar nu hebben de Britten het zelf ontdekt. Koffieproevers hebben ano niem 350 koffiehuizen in het cen trum van Londen bezocht en be vonden dat slechts 17 ervan goede koffie schonken. Zo'n 150 koffie huizen konden nog door de beugel, maar de meeste hiervan worden door Italianen gedreven. Zorg er dus voor in Londen niet op de koffie te komen. Vandaag is het de honderdste ge boortedag van Walther Rathenau, een Duits staatsman en denker van jood se afkomst, die in 1922 door voorlo pers van de nazi's werd vermoord. Reeds in 1911 voorzag hij de auto matte, de komende verkorting van de arbeidsduur, de bevolkingsexplosie, gebruik van kunststoffen, ruimte vaart, de zinloosheid van oorlog en veel andere dingen waar we momen teel met zijn allen nog mee worste len. In zijn laatste jaren werd in Ober-Silezië vaak gezongen: „Knallt ab den Walther Rathenau, die gott- verdammte Judensau". Nu weten we beter. (ADVERTENTIE) MERIJN Imp.HandelsondemenüngVANDENBENT-Brou»ersgracht252-Amsterdam-Tel.225941

de Stem | 1967 | | pagina 9