ien! [in. Roolvink zoekt andere opzet arbeidsvoorziening ÜP Krommenie linoleum Oude*' nieuwtjes in onze herfst- en wintermode Bunnik's echtpaar vecht al jaren tevergeefs voor Vietnameesje papier voor uw '—pen ren district- egenwoordiger W'47r'tHct is ,!en robe" Even uitblazen mevrouw U bent de zekerheid van uw kinderen CONCORDIA Dertig jaar geëist tegen Debray Rumoer om bal ter ere van Johnson Nu bommen op wooiKentra in Noord-Vietnam ÖAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 Gouda's Glorie Fabrieken n.v. MOBILITEIT WERKNEMER WORDT BEVORDERD n Fa. A. van Dijk LEEUW-VAN REES LOODGIETERS en >DGI ETERS !onen - Hulst Heroriëntering loolvink: bedrijf neer inschakelen lij bezitsvorming erar|der uw figuur Kleuren in uw huis Hollywood bang voor Jayne's openbaringen J aarvergadering Wit-Gele Kruis op 14 oktober Geen brievenbus Stoppeldijkveer Begroting 1968 Vogelwaarde sluitend Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Bouw van nieuw gymlokaal te Hengstdijk Schuld LAATSTE NIEUWS Minifiets ADOPTIEWEI: EEN „ROMMELIG GEHEEL" .Onwil' Feller Samenwerking Pover o B a ETNA Mimigas: Past op 21 cnT breedte. Uw keuken heerlijk warm voor enkele centen per uur. Prijzen: Mimigas 2500 voor keukens tot 25 m3: f 229.-. Mimigas 3500 voor grotere keukens: f 249,- inclusief droogrekje. Zonen, Ginnekenweg 226 Fa. Ml ;weg 423 Fa. C. J. Broeders, Fa. P. van Gerven, Bosch- Valkenierslaan 178bis Fa. iein 10 Fa. A. Tonnet. Korte khoff, Kerkstraat 19 GILZE: UT: Fa. Th. Broeders, Markt 2 traat 113 Fa. W. J. Jansen, 'DEKT: Fa. L. E. Havermans, N.V. v.h. Fa. A. van'Dijk (ADVERTENTIE) vraagt een Ikeur bekend met de levensmidde- Horeca-branche, voor het bezoe- detaillisten, Horeca-bedrijven bak- :nz. in de provincie Noord-Brabant lt verlangd: .aanwerven van nieuwe relaties supervisie over een aantal rayons uitbreiden en in stand houden van 'erkoop in deze rayons. tot 40 jaar en in het bezit van nende mensen bieden wij aan: een erkkring en een goede levens voorwaarden met opname in het afsluitend schriftelijk te richten weg 8, Lopik school nog opgeven voor de cursus „Knip* en voor eigen gebruik", Coupeusfl ►-lerares. jn zowel voor beginners als gevor- rorden ochtend-, middag- en avond- jgeven. adres voor het laten maken van onen naar maat. nlichtingen intsheer de Curiestraat 7 (achter de sport- Terneuzen - tel. (01150) 4181 EDRIJF 2891. (Yan onze parlementaire redactie) pEN HAAG Steeds meer doet zich de behoefte gevoelen aan het inwikkelen van een structureel arbeidsvoorzieningsbeleid. Daarbij Laat het om een sluitend stelsel van maatregelen, die erop gericht zijn f' evenwicht zowel op korte als op lange termijn op de arbeidsmarkt L 't algemeen en op de arbeidsdeelmarkten te bevorderen. Minister jolvtak zal zich spoedig, als hij alle adviezen heeft ontvangen, nader 3 bezinnen op een herstructurering van het arbeidsvoorzieningsbeleid. De recente ontwikkeling van de werk gelegenheid heeft de behoefte aan een slagvaardig beleid nog geaccentueerd. De situatie vraagt om gerichte maat regelen, die op korte termijn soelaas kunnen bieden, vooruitlopende of in aanvulling op meer globale maatrege len van sociaal-economische en finan ciële aard. Naast de migratie noemt de bewinds man in de toelichting op zijn begro ting de scholing van volwassenen. De acute werkloosheidsontwikkeling heeft het vraagstuk van de geografi sche mobiliteit van de werknemer naar voren gehaald, aldus de minister. De ze mobiliteit vindt in ons land een ze kere beperkingdoor de gehechtheid van de Nederlander aan het woonge bied. Onder de huidige omstandigheden verdient naar het oordeel van de mi nister bevordering van deze mobiliteit de aandacht. Met het oog daarop wordt aan werk lozen in hun eigen woongebied, doch ook in de onmiddellijke omgeving er van, passende werkgelegenheid aange boden. Mocht de betrokkene passende arbeid weigeren, dan maakt de direc- van het gewestelijk arbeidsbureau bij de bedrijfsvereniging van dit feit mel ding. Laatstgenoemd orgaan beslist op grond van de ontvangen gegevens, of een uitkering al dan niet wordt be ëindigd. Het werkgelegenheidspatroon is aan voortdurende verandering onderhevig. Voor de individuele beroepsbeoefenaars betekent dit in toenemende mate de noodzaak van een heroriëntering, op oudere leeftijd- De minister tracht de beroepsmobiliteit o.a. door scholings maatregelen te bevorderen. De teruggang van de 'economische activiteit is ook van invloed op de mo gelijkheid tot tewerkstelling van jeug digen. De arbeidsvoorzieningsmaatre gelen, die genomen worden op het ge bied van de werkloosheidsbestrijding zullen dan ook mede gericht dienen te worden op de beteugeling van de jeugd werkloosheid. Bij de beleidsvoorberei ding op dit punt vindt nauw overleg plaats met het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, aldus minister Roolvink. (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG Van minister Rool- ■vink zün geen ingrijpende wijzigingen lt verwachten in het beleid ten aan- ilen van de bezitsvorming. H« heeft fit In de toelichting op zijn begroting Iran sociale zaken medegedeeld. Wel wil hij het bestaande verder Hij hoopt daarbij ook op ■uitbreiding van de bezitsvormings- ■ictiviteiten van het bedrijfsleven, ter (bereiking van meer evenwichtige ver verhoudingen. fa dit verband worden door de mi- teer ook cijfers verstrekt over het ■effect van de jeugdspaarwet. Er ko tten steeds deelnemers bij: op 30 juni |Ö65 waren er 657.000, een jaar later ■fi.000. Het gezamenlijke spaartegoed |tam in die periode toe van 405 tot miljoen gulden. <LIJKE ZWANENBERG.OR<"A'^ Wij bieden: - afwisselende werk*®» - goed salaris - uitstekende secundair arbeidsvoorwaarden r;. heeft dch gemanifesteerd i meer gebreide ceintuurs en e wijze gebreide manchetten (jnjectjgen, °°k in de Nederlandse fcats v Ceft soor1t kleding een 5«ft *r.0Verd- Het model op de foto f'froen n patou, vervaardigd van luien 6 Wollen stof, die wordt ge kt en met een &r°ene wollen jockey- ia?rte kousen- twee °Pge- n 2iin laag geplaatst. dïïw'lin Ereda biedt de da- 2iin m Yr?4en over haar fi- JJMieer h Unie^e aanbieding aan. li omS. ?4vertentie tenminste r"® te h.ku' "kikt u ruimschoots 0e atW.n H11 een dele voor- tgfe mGldt tenminste: ïenvand' rf.°°nbank, 1 paktafel met S 'i„d'v5se,?^aPiegels, wand- en tl rekken, etalagemate- Alles in prima stuks damesfiguren. Wanneer u uw woning gaat inrichten, dan krijgt u vanzelfsprekend te ma ken met het kleurenprobleem. Een ka- mer kan net zoveel kleuraccenten krij gen als er voorwerpen in aanwezig zyn, maar dan zou het een chaotische kleu- renwanorde worden. Kleuren moeten nu eenmaal met elkaar in harmonie worden gebracht. Fel contrasterende kleuren kunnen ondergeschikt worden gemaakt aan de hoofdkleur. Men gaat daarbij in de volgende volgorde te werk: basiskleuren, ton-sur-ton, opvol gende kleuren en complementaire kleu ren. Zuiver geel is de lichtste van alle basiskleuren. Mengt men geel met zwart, dan. ontstaat olijf groen. Deze twee kleuren kun* u gemakkelijk met elkaar combineren. Er ontstaat dan een pret tige ton-sur-ton-sfeer. Doet u er een direct daaropvolgende tint groen bij, dan wordt het effect van het geheel wat frisser. Het complemenalre paars mag slechts heel bescheiden met geel worden gecombineerd. Groen wordt maar heel zelden puur verwerkt om dat het effect nogal indringend is. Ton- sur-ton verwerkt doet het echter veel aangenamer aan. Een no? veel geraf fineerder combinatie is die met 't vlak erbij gelegen blauw. Zoekt u een pikan tere combinatie, dan moet u groen met rood nemen. Deze twee kleuren zijn wel aan elkaar gewaagd. Combineert u zuiver rood met een wat donkerder nu ancering, dan verliest deze kleur veel van zijn intrigerende werking. Het daar op volgende oranje en de overgangs- kleur geel kunnen de intensiteit van rood alleen maar verdiepen. Zuiver blauw is de donkerste en meest rus tige basiskleur. De lichtere tinten zijn vooral geschikt voor ton-sur-ton-effec- ten. Als omlijstende tint kan goed het paars worden gebruil t, diat tegen het rode aan ligt. Ook bij blauw mag het complementaire oranje, evenals bij het geel, slechts met de grootste zorg en in zeer bescheiden mate worden toege past. Jayne Mansfield blijkt tijdens haar leven al haar slaapkamer, en andere geheimen te hebben opgetekend. Haar vriendin May Lane aan wie zij alles altijd vertelde, is bezig deze verhalen te verzamelen om ze te laten publice ren. Hollywood ziet deze memoires niet bepaald met vreugde tegemoet. Voor haar dood moet Jayne tegen May ge zegd hebben: ,,A1® me wat overkomt, verzamel dan al mijn aantekeningen en publiceer mijn complete biografie. Spaar niemand en wees niet bang na men te noemen." (Van onze correspondent) TERNEUZEN De jaarvergadering van de provinciale bond van het Wit Gele Kruis wordt zaterdag 14 oktober om 10 uur in „Hotel Rotterdam" te Terneuzen gehouden. De vergadering staat onder voorzitterschap van de heer J. M. A. C. van Dongen. De directeur van de stichting Zeeuws Instituut voor geestelijke gezondheids zorg zal een inleiding houden over „en kele hedendaagse aspecten van de gees telijke gezondheidszorg". Aan de beurt van aftreden zijn de heren F. Hagenaar te Terneuzen en P. F. van Hootegem uit Sluis, respectieve lijk vice-voorzitter en secretaris. Zij stellen zich herkiesbaar en worden te vens door het bestuur voorgedragen. In heit voorwoord tot het jaarverslag merkt de secretaris op, dat enkele cij fers enige vooruitgang te zien geven, maar dat dit geenszins het geval is met de ledenwinst. Een vooruitgang van 7 leden in 32 afdelingen, gedurende een geheel jaar en daarbij de bevolkings groei in acht nemend, kan geen voor uitgang, maar eerder een achteruitgang worden genoemd. Daarom wordt de af delingen het advies gegeven meer aan dacht aan de propaganda, dus aan de ledenwerving, te besteden. De heer Van Hootegem vraagt zich af of een dis- trictsgewijze gevoerde actie geen betere resultaten zou opleveren. Op 1 januari 1966 had het Zeeuwse Wit-Gele Kruis 16.378 leden en op 1 januari 1967: 16.385. (ADVERTENTIE) Uw kind bouwt op u. Onvoorwaardelijk! Zorg daarom dat zijn Cof haar) zekerheid werkelijke zékerheid is. Stel uw gezinsinkomen veilig in een levensverzekering. Een moderne vorm van sparen en risicodekken vindt u in de CONCORDIA OPBOUWPOLÏS: Uitkering van een kapitaal op 60- of 65 j'arige leeftijd. Bij eerder overlijden wordt dit kapitaal verméérvoudigd. Bij overlijden door een ongeval vindt nog een extra verdubbeling plaats. VOORBEELD. Kdpitaal op 65 jaar f 15.000,-. Bij eerder overlijden f30.000,-. Indien door ongeval f 60.000,-. Premie voor een 38-jarige f 59,35 per maand of f 671,90 per jaar. Het Claimrecht biedt voorts de mogelijkheid zónder keuring of zonder verdere gezondheidsverklaring de verzekerde kapitalen elke 3 jaar met 20%te verhogen. EXTRA WINSTPELING. U deelt bovendien in de winst! Door het winst aandeel worden de verzekerde kapitalen elk jaar automatisch groter. Het draagt ertoe bij uw voorziening op peil te houden! Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij het hoofdkantoor vanCONCORDIA Coöp. Levens verzekering Mij. u.a. - Oudenoord - Utrecht. Telefoon (030) 16591. MEER DAN f 1.000.000.000 VERZEKERD KAPITAAL (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK. De directeur van het postkantoor te Hulst heeft de ge meente Vogelwaarde meegedeeld, dat niet kan worden overgegaan tot de her plaatsing van een brievenbus te Stop peldijkveer. De voorraad brievenbussen is uitgeput en de oude brievenbus is voor gebruik afgekeurd. (ADVERTENTIE) STOPPELDIJK Morgenavond zal de gemeenteraad van Vogelwaarde de begroting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1968 worden aange boden. B. en w. delen mee, dat het mo gelijk is gebleken deze begroting slui tend te maken. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op 22.187,71. sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Wat zullen we deze herfst en winter zien en dragen? Terwijl win kelend publiek nog in luchtige zomer kledij over de markt wandelde, kreeg een groot, voor het merendeels jeug dig damesgezelschap in de Prins van Oranje te Goes een voorproefje van de mode voor deze seizoenen. Vijf mannequins toonden op een show van weekblad Cri en Regina-Mode 750 modellen. In deze show was duidelijk rekening gehouden met jong en oud, met grote en kleine maten. Effen, streep- en ruitstoffen zullen de komende herfst en winter een belang rijke plaats innemen op stoffengebied. Hoe chique een simpel effen jurkje kan worden wanneer bij het verwer ken van het patroon extra aandacht wordt besteed aan de naden, werd op de show getoond. Voorbeelden van deze „chique een voud" waren bijvoorbeeld een wit wol len japonnetje met op het voorpand drie doorgestikte dwarsnaden, en een gele Parijse jas, vaag getailleerd en iets gerend uitlopend. Bovendien kan meh met een effen jurkje of nakje alle kan ten op. Zet langs de hals een bontje of een bies en het model krijgt een heel ander uiterlijk. Extra aandacht krijgen de komende maanden ook de sluitingen, die vaak asymmetrisch zijn, bijvoorbeeld door middel van lipjes en knopen. Om nog een paar details te noemen: stropdassen, ceintuurs en biezen zullen de komende seizoenen eveneens vaak in het modebeeld verschijnen. De winterjurken die werden getoond hadden in vele gevallen lange mouwen, wat voor de winter uiteraard alleen maar praktisch kan zijn. Getoond werd ook hoe in één model letje verschillende modedetails ver werkt kunnen worden. Een lichtblauw tiener jurk je, met lange mouwen, een stropdas en zogenaamde schijn-plooien was daarvan een voorbeeld. Uit de show bleek dat ook de jassen met pellerines, die een tijd vrijwel „uit" zijn geweest, weer terugkomen. Een rui me plaats was er ook gereserveerd voor capes, die heus niet alleen maar ge schikt zijn voor het dragen op een lan ge broek. Dat liet een mannequin, ge stoken in een groene cocktailjapon plus cape zien. Opvallend (mooi) in de cocktailafde- ADVERTENTIE Een „oud-nieuwtje": een moderne geruite jas, met een pellerine. ling was de jurk in tentlijn, die was gemaakt van maar liefst vier lagen stof in verschillende kleuren. Al met al een heel zwierig dansjurkje. Tot slot van deze show met hyper moderne minigevalletjes en klassieke mantelpakken was er dan de bruids stoet. De bruid droeg een lange geren de witte japon, Haar volgelingen droe gen eveneens effen lange japonnen, al of niet versierd met pailletgarnering. (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK B. en w. van de ge meente Vogelwaarde stellen aan de raad voor een aanvullend krediet be schikbaar te stellen van 12.248,— voor de bouw van een nieuw gymnastieklo kaal in Hengstdijk. Bovendien wordt verzocht een krediet uit te trekken van 22.000,voor de inrichting van dit lokaal. Reeds eerder is aangetoond, dat de lasten, verbonden aan deze investering, kunnen worden gedekt uit de uitkering van het gemeentefonds. CAMIRI (AF). De Boliviaanse aanklager in het proces tegen de Franse journalist Debray heeft de „maximum straf" geëist Deze is 30 jaar. De aan- straf' geëist. Deze is 30 jaar. De aan- hoogverraad. De doodstarf werd dit jaar afgeschaft in Bolivia. Het publiek applaudisseerde toen de militaire aanklager, kolonel Remberto Iniaste, de beklaagden „internationale bandieten" noemde. WASHINGTON (Reuter) In Wash ington is rumoer ontstaan over een actie van de democratische partij om voor 500 dollar (bijna 1.800 gulden) per stuk kaarten te verkopen voor een op 7 oktober te houden bal ter ere van pre sident Johnson. Volgens bladen als de New York Ti mes en de Washington Post zouden le den van de regering op cocktailpartijen trachten kaarten te verkopen aan rela ties uit de industriële wereld^ waardoor het gevaar van beïnvloeding van be windslieden van de kant van de zaken wereld niet denkbeeldig zouden zijn. De New York Times w-ist te berich ten dat de minister van vervoer, Alan Boyd, vorige week met vertegenwoor digers van transportondernemingen was uitgenodigd voor een ontvangst, waarbij de democratische partij kaarten voor het diner-dansant had verkocht. Ook de ministers van handel, binnen landse zaken en landbouw zouden der gelijke bijeenkomsten hebben bijge woond. Woordvoerders van de betrok ken ministeries hebben inmiddels ont kend dat er iets onoorbaars zou zijn gebeurd. Het diinier-dansant, waarvoor de bal zaal van het Washingtonse hotel met 3.000 plaatsen is afgehuurd, moet de de mocratische partij van de schuld afhel pen die nog is overgebleven van de ver kiezingscampagne voor president John son in 1964, terwijl men hoopt ook iets over te houden voor de campagne van volgend jaar. Volgens de Washing ton Post is de belangstelling voor de kaarten van 500 dollar niet groot- WASHINGTON (Reuter) De voorzitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs generaal Earle Wheeler, heeft toegezgd dat er een on derzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheden om bevolkingscentra in Noord-Vietnam te bombarderen na te- l voren de bewoners te hebben gewaar- 1 schuwd. Blijkens een sterk gecensureerd ver slag van een verklaring voor de sub commissie uit de senaat voor de pa raatheid zei de generaal op 16 augustus j.l. dat de Noordvietnamezen in vele gevallen militaire installaties, aanvals wapens en olie-opslagplaatsen in het centrum van een plaats hebben opge richt. Voorts deelde generaal Wheeler mee, dat z.i. de regering geleidelijk toestem ming zal geven voor het bombarderen van verscheidene doelen, die nu nog niet mogen worden aangevallen. Hij vond dat de afsluiting van de haven Haipong een belangrijk doel zou moe ten zijn. In antwoord op vragen zei hij dat president Johnson zelf had verbo den het vliegveld van Phoec Jen, op 24 km van Hanio, te bestoken. Hij ver klaarde niet te weten, of dit verbod was uitgevaardigd,omdat zich Russi sche adviseurs en technici op deze basis zouden bevinden. De laatste tijd hebben de activiteiten van Achter Het Nieuws zich beprekt tot research in de, wat wij zouden wil len noemen, randgebieden der actuali teit. Door de ruime aandacht die be steed werd aan problemen als homo filie, ongetrouwde, moeders en de ras- senrellen in de Ver. Staten leek het alsof Achter Het Nieuws zich de afge lopen weken, met name wat betreft de binnenlandse politiek, behoorlijk op de veilige vlakte hield, Dat deze veronder stelling natuurlijk totaal bezijden de waarheid was werd gisteravond bewe zen toen de VARA-nieuwsjagers voor een aanval op de plannen van de hui dige regering niet eens genoeg bleken te hebben aan him normale 35 minuten. Joop van Os las passages voor uit de echte Troonrede en het allerliefste klei ne AHN-koninginnetje, Anneke Bou- man, nam daarna een VARA-versie voor haar rekening, waarna dan weer een vijftal afgevaardigden van de grote politieke partijen min de VVD en PSP hun duit in het zakje konden doen. Een merkwaardige, wat shów-achtige wijze van kritiek-voering, waaraan bovendien ook de kijker via de telefoon mag mee doen. Wij zouden graag gevolg gege ven hebben aan het klemmende beroep dat Wigbold op ons deed, maar dan hadden wij een gedeelte der amou reuze belevenissen van de Forsyte-cl an moeten missen en dat vonden wij echt teveel gevraagd. N. R. In Dagblad De Stem van vrijdag 22 september j.l. stond een artikeltje o- ver de in Londen gedemonstreerde elek trische minifiets. Hierin wordt gesug gereerd dat de maker van de Winn City Bike, zoals het ding heet, gedacht zou hebben er speciaal de bromfietsers een genoegen mee 'te doen. Dit nu moet hoogstonwaarschijnlijk worden geacht, daar het* aantal bromfietsen in Enge land is te verwaarlozen. Wat de fa brikant en ontwerper, High Speed Mo tors Ltd., er wè] mee bedoeld heeft, is een bijdrage te leveren aan de be strijding van stank, lawaai en opstop pingen, veroorzaakt door het autover keer hi Londen en andere steden. Dat voorts de meeste bromfietsers graag zouden knallen" zoals het in bovengenoemd artikeltje heet, is zon der meer een slag in de lucht. Er rij den in Nederland zo'n 1,7 miljoen brom mers en hetygros daarvan wordt be reden door personen tussen de 20 en 55. Deze bezitten een brommer om zich van en naar hun werk te bege ven, alsmede voor recreatie, en heb ben aan knaleffecten geen enkele be hoefte. Het is slechts een deej van de naar verhouding kleine groep van 16 tot 20 jaar die zijn onvolwassen geldingsdrift meent te moeten afreage ren via de (opengeboorde) knalpijp, en daarmede de status van de bromfiets in ernstige mate omlaaghaalt. Overi gens vindt men lawaaimakers ook on der de overige verkeersdeelnemers, b- v. motorfietsen en zgn. sportwagens. Het is aan de politie om daartegen streng op te treden, zoals gelukkig ook onlangs in Den Bosch is gebeurd. Mocht de elektrische minifiets werke lijk een succes blijken te zijn en hier t.z.t. worden geïmporteerd, dan kan men ervan verzekerd zijn dat vele bromfietsers naar dit vervoermiddel zullen grijpen, alleen al vanwege de rijkosten die, zoals de fabriek claimt, slechts één dubbeltje op de 32 km be dragen- Hierbij moet overigens worden aangetekend dat deze minifiets in haar huidige vorm (o.a. te kleine wielen) niet aan de momenteel geldende wet telijke Nederlandse voorschriften yoor bromfietsen voldoet. BREDA W.G. (Van een onzer verslaggevers) BUNNIK Het echtpaar Blaauw-Mejjer uit Bunnik wil een Zuid Vietnamees kindje in het gezin opnemen, dat al uit twee jongens, 6 en 8 jaar oud bestaat. „Om de afschuwelijke acute nood te lenigen. De kinderen daar sterven met tientallen per dag, niet alleen omdat ze ziek of gewond zijn maar vaak omdat ze geen geestelijke reserves meer hebben om al die schokmatige toestanden te verwerken. Daarom. Niet omdat we er een kindje bij willen hebben. Als er overbevolking in de wereld is, heeft het minder zin om zelf nog kinderen te krijgen, dan is het zinvoller een kind op te nemen dat door omstandigheden ouderloos is geworden. Dat kan ook met Nederlandse kinderen, maar de nood in Vietnam is het sterkste. De nood is daar verschrikkelijk." Maar het echtpaar Blaauw kan geen buitenlands kind opnemen. Het beleid sluit het uit voor een echt paar dat al twee kinderen heeft. Het echtpaar Blaauw vecht al jaren een juridisch gevecht, dat voorna melijk door mevrouw A. Blaauw- Meijer, juriste, wordt gevoerd. De richtlijn waarin de bepalingen over adoptie' van buitenlandse kinderen staan omschreven, noemt zij „een rommelig geheel", „een puzzelachtig lijm- en plakwerkje". „We zijn nu niet meer alleen voor onszelf bezig, maar consequent aan het werk om het beleid om te buigen. En de minister gaat steeds een stapje achteruit. Het past niet in de bevol kingsgroei van Nederland, was het eerste argument. We hebben aange toond dat het percentage Vietna- meesjes en ZukJkoreaantjes, dat dan hier zou komen, in vergelijking met het totale geboortencijfer in een jaar volledig te verwaarlozen is. Dat ar gument hebben we dan ook nooit meer gehoord. Daarvoor in de plaats kwam een nieuw argument: het zou niet in het belang van het kind zijn. Daarom hebben we weer geantwoord dat het ministerie wat dat betreft op emotionele gronden oordeelde. Het Het laatste standpunt schijnt nu ge worden, dat het niet ir het belang van het kind is in een gezin met meer dan een k'nd geplaatst te wor den. De andere kinderen zouden het gaan sarren en plagen Dan vraag ik me af hoe ze dat kunnen ervaren. Het is nog nooit in Nederland ge probeerd. Het was tot nu toe altijd verboden." Het gevecht dat het echtpaar Blaauw-Meijer tegen beleidsvoor- schriften en „Haagse onwil" voert, duurt al enige jaren. Drie jaar om precies te zijr Anderhalf jaar ge leden werd hun verzoekschrift af gewezen, omdat ze al twee kinderen hebben. „We hebben hel er niet bij laten zitten, maar onmiddellijk een verzoekschrift raar de Tweede Ka mer gestuurd. In januari dit jaar lazen we een artikel in „Ladies Home Journal", een zeer regeringsgezind Amerikaans damesblad. Daar zijn we danig van geschrokken. Toen heb ben we gezegd: het is toch eigenlijk belachelijk dat je hier een kind wil opnemen dat daar ten gronde dreigt te gaan, terwijl het niet mag „We zijn toen veel feller aan de bel gaan trekken", vertelt mevr. Blaauw. „De verkiezingstijd was hier net aan de gang. We hebben een open brief aan de leiders van alle politieke par tijen geschreven. De zaak is sterk in de publiciteit gekomen. Dat heeft er allemaal toe geleid, dat de Kamer sneller ons verzoekschrift behandel de. Op 14 juni is er een hearing ge weest door de verzoekschriftencom missie van de Tweede Kamer. Voor ons was minister Polak gehoord, we zagen hem nog naar buiten komen, voor we zelf naar binnen gingen. In ons memorandum aan de „Kamer" zijn alle argumenten van het minis terie juridisch ondergraven. Het eind van een bijna uitzichtloze strijd om tenminste een Vietnamees kind een volwaardig menselijk bestaan te ge ven, is nog steeds niet in zicht. Maar een belangrijk resultaat hebben we alvast geboekt. Zeven van de elf in de Tweede Kamer hebben de re gering gevraagd de normen voor toe lating van adoptiekinderen uit het buitenland te verruimen. De strijd, die ze het laatste jaar hebben ge voerd, is al lang niet meer alleen voor hen zelf gevoerd. Veertien dagen na het aanschrijven van alle lijstaanvoerders kwam me vrouw Den Doolaard in het nieuws. Achthonderd brieven van echtparen die een Zuidvietnamees of Zuidko- reaans kind wilden opnemen, zijn er bij haar binnen gekomen, vijfhonderd daarvan zijn serieus gebleken, om gezet in officiële aanvragen, en ook aldus ingezonden Er is een samen werking gegroeid. Mevrouw Den Doolaard onderhoudt het contact met deze gezinnen. Mevrouw Blaauw als juriste worstelt met wets- paragrafen. ,Ons doel is iets nuttigs te doen. Daar wringt de .schoen, maar letterlijk word je alleen maar gezien als belanghebbende. Als een kinder loos echtpaar dat smacht naar een kind of zo. Dat verschil heeft de Kamer goed aangevuld." „Nederland slaat hierin een pover figuur", vindt mevrouw Blaauw. „De minister weet steeds emotionele gron den- te vinden om Vietnamese kin deren hier te weren. Het binnen brengen, dat kun je gewoon al niet. De bezwaren die daarvoor aange voerd worden, begrijp ik niet. In de eerste wereidooriog zijn hier 300.000 Belgen binnengekomen, die mensen waren al weken op drift en er is helemaal niet gepiekerd wat die al lemaal voor ziekten konden hebben. Ze zijn zo opgenomen. Nu, kan alles medisch zoveel beter, en nu laten we het... „Ik ben er geen voorstander van ze met duizenden tegelijk binnen te laten", zei mevrouw Blaauw. „Laten we een begin maken met 100 kinde ren, maar dan ook onder optimale begeleiding. Jonge kinderen dat is ook het deskundig adyies van de Amsterdamse kinderarts dr. Fiedel Dij dop.

de Stem | 1967 | | pagina 5