04160-2561 AAT11 Geen opzegtermijn van 13 weken In Benelux verder gaan dan in EEG en KVP spreekt groot ledenverlies tegen COMMUNISTEN ZIJN EERSTE WINNAARS SMANN SER OVER WETSONTWERP OUDERE WERKNEMERS: U bent van harte welkom op de modeshow DALAI LAMA OP REIS Wat doe Je met zin in wat hartigs? Danpak]ez<?n Verkiesingen in Frankrijk kijk, zuiver scheerwol economische en ,Een politiek voor vrede' P. v.d. A. oneens over NAVO Egypte straft schuldigen aan nederlaag TOEGANGSPRIJS V' f 1.50 Contributie-inning bijna stil VROUW VLUCHT DAKGOOT IN VOOR INBREKER rr ff k/1 SOCIALE RAAD: Accijnzen FILMBEDRIJF KRIJGT GEEN SUBSIDIE Plan-Vrolijk gaat niet door RISICO VERZEKERING „EL ACHRAM Proefonderzoek naar zwakzinnigenziekte in Friesland en Groningen met medewerking van Verhoging KNBTB heeft begrip voor rijksbegroting Opkomst Ontevredenheid Opbrengst radio reclame in 1968 waarschijnlijk rond f 1,5 min. Kleuren Pokken in India DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 meisjesmanteltje van zeer wasbaar en ademend Vis- Met warme plaidvoering en h stikselgarneringen. In o.m. re en rood. lm: 92/128. Maat 128 39.- U92 29.- den haag (anp) De economi sche en sociale raad van advies van de Benelux Economische Unie, de „Bene- lux-SER", is van oordeel dat in het raam van het Beneluxverdrag een ver dergaande integratie dan in het verdrag van Rome is voorzien, niet alleen moge lijk maar ook noodzakelijk is in som mige gevallen. Dit geldt onder andere voor het ge bied der verzekeringen. Als men binnen de Benelux tot een verdergaande har monisering zou kunnen komen dan die welke is voorzien voor het geheel der Europese economische gemeenschap dan zouden de verzekeringsmaatschappijen der drie landen er baat bij vinden. Dit schrijft de Benelux-SER a?n de voorzitter van het comité van minis tère der Benelux Economische TJnie, thans onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Op andere gebieden is in de Benelux een vervroegde integratie mogelijk die de latere keuze van de EEG met in het gedrang brengt. Voorts is het mo gelijk dat voorafgaand overleg der drie het bereiken van overeenstemming on der de zes kan vergemakkelijken. De raad vestigt er verder de aan dacht op dat men, na de ratificatie van het verdrag door de parlementen, verwachten mocht dat de economische en fiscale controle aan de grenzen zou vervallen. De werkelijkheid is wel heel anders: wat de accijnzen betreft hebben de drie landen, verre van te streven naar unifi catie, de ongelijkheid ervan vergroot. I Het resultaat is dat de douanediensten de controle hebben verscherpt. Men moet er zich dan ook niet over verwon- deren dat onder deze voorwaarden de populariteit van de Benelux is aange tast, aldus de raad. De raad heeft vernomen dat het in de bedoeling der regeringen ligt binnen kort te onderzoeken of het mogelijk is nieuw leven te geven aan de Benelux Economische Unie. De raad zou het op prijs stellen daaraan te kunnen mee werken door het geven van adviezen over de economische en sociale proble men die zich bij deze nieuwe aanpak zullen voordoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (C. fcRM.) is teruggekomen op het aan vankelijk plan van haar voorganger «en fonds te creëren ter tegemoetko ming in de lasten van het filmbedrijf. Bij dit besluit heeft volgens de mi nister de overweging een rol gespeeld dat niet vaststaat of alle mogelijkhe den in het fiscale vlak waar de oorzaken van de moeilijkheden liggen - voldoende zijn onderzocht. Het over toil daarover is nog gaande. Dit blijkt uit de toelichting van mi- 1968 ^omp® op haar begroting voor ■fr is in de begroting wel ruimte gelaten voor steun ter instandhouding van het filmjournaal. Ook de Neder- andse Politieke Jongeren Contactraad ^hgt subsidie. De stichting Zilveren Cnn£entra 265.000 gulden (was uu.OOO gulden). Men hoo-t voorts vol- «tona jaar weer 18 dorpshuizen te rea- JB« togen een gemiddelde van 60.000 «uifleri subsidie per project, tio i1 bureau voor homofielen te Am- waam (kosten 100.000 gulden) wordt gubsidieerd, met een nog onbekend (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad staat niet achter het wetsontwerp, waarin de regering de opzegtermijn voor werknemers boven de 50 jaar met dertien weken wil verlengen. Hoewel het de bedoeling is, de „oudgedienden", die moeilijker ander werk vinden, te beschermen, vreest de S.E.R., dat een dergelijke regeling een be dreiging vormt voor deze groep werknemers. Ondernemers zullen dan naar zijn mening minder bereid zijn oudere personen in dienst te nemen. De S.E.R. heeft een regeling voorgesteld, die minder ver gaat. Hoewel de recente bedrijfssluitingen, fusies en saneringen de aanleiding voor het wetsontwerp Jiebben gevormd, zou de daarin vervatte regeling verlenging van de opzegtermijn met dertien weken boven de voor eenieder geldende opzegtermijn algemeen geldend moeten zijn. Uitgangspunt is, dat oudgedienden" moeilijker aan de slag komen dan jon geren en dat hun de gelegenheid moet worden geboden nog tijdens het dienst verband ander werk te vinden. De S.E.R. erkent, dat met het verstrijken der jaren de mens zowel fysiek als psy chisch minder vitaal wordt. De raad waagt het niet, daarvoor een bepaalde leeftijdsgrens aan te geven, enerzijds omdat dit op de werknemers boven die grens een stempel van geringe geschikt heid kan drukken, anderzijds omdat de moeilijke plaatsbaarheid van oudere werknemers van beroep tot beroep en van mens tot mens kan verschillen. An derzijds ontkomt men bij een wettelijke regeling niet aan het vermelden van een leeftijd. De S.E.R. vindt het principe ook wel juist, dat de oudere werknemer be schermd wordt bij ontslag, maar als er een „servituut" op hem komt te liggen van een opzegtermijn van tenminste 14 weken, zal een werkgever zich wel ern stig bedenken, voordat hij iemand-op- jaren in dienst neemt. Zijn risico wordt dan te groot. Aldus zou de voorgestelde wettelijke regeling een averechts effect hebben. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen en anderzijds de oudere werk nemer toch een langere opzegtermijn toe te kennen stelt de S.E.R. voor 1. Een verlenging van de opzegtermijn, gerelateerd aan de duur van het dienstverband: voor ieder jaar, dat een werknemer na zijn 45-jarige leeftijd in dienst is geweest bij een werkgever, moet die werkgever de opzegtermijn met een week verlen gen, met een maximum van dertien weken. 2. Voor een werknemer van 50 jaar en ouder geldt een minimum-opzegter mijn van drie weken, mits hij een aaneengesloten jaar bij zijn werk gever heeft gewerkt. 3. De regeling geldt niet voor werkne mers van 65 jaar en ouder. Zij vallen onder de normale opzegprocedure. 4. Bij c.a.o. kan worden bepaald, dat de verlenging niet of niet ten volle zal gelden of langer zal zijn. Een aantal S.E.R.-leden heeft een af wijkende opvatting. Enkele leden me nen, dat verlenging van de opzegtermijn waarmee zij het op zichzelf eens zijn, te zware (loon) lasten op een bedrijf kan leggen, juist op een moment dat DEN HAAG (A.N.P.) Een studie commissie van de P.v.d.A. is niet tot overeenstemming kunnen komen over het vraagstuk van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie. Terwijl de meerderheid van deze commissie zich uitspreekt voor handhaving van de NAVO, huldigen twee leden van de commissie het standpunt dat ons land in 1969 de NAVO dient te verlaten, omdat de NAVO „als instrument ter bevordering van de ontspanning en de vrede niet geschikt moet worden ge acht". De commissie heeft gisteren een rap port gepubliceerd onder de titel „een politiek voor vrede", in welk rapport uitvoerig wordt ingegaan op de vraag stukken van de NAVO en van de Oost- Westverhouding. Daarin wordt tevens aandacht geschonken aan de problemen van de wapenbeheersing en ontwape ning. Ook is in het rapport een bespre king opgenomen van het Duitse vraag stuk. Het rapport „Een politiek voor vre de", werd uitgebracht door een studie commissie, die stond onder leiding van de vroegere staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel. De minderheidsnota in het rapport werd onderschreven door het socialis tisch kamerlid drs. H. M. Franssen en door Han Lammers. het al zijn geld nodig heeft voor sane ring. Deze leden zouden, daarom een verzekeringsvorm willen introduceren. Enkele andere leden willen de onder nemers helemaal niet voor het risico laten opkomen, maar de uitkering van de werkloosheidswet voor de ..oudge dienden" met dertien weken verlengen. De meerderheid van de S.E.R. is hierop tegen: de bedoeling is immers het ontslag van ouderen tegen te gaan en als er ontslag nodig is, de betrokke ne nog tijdens het dienstverband kans te geven om ander werk te zoeken. (Van onze redactie buitenland) CAIRO De militaire leiders, die verantwoordelijk zyn voor de neder laag van Egypte in de zesdaagse oorlog met Israël zullen moeten terecht staan, Dit meldt het Egyptische dagblad El Achram. Volgens het blad houdt een speciaal militair comité zich reeds be zig met het vooronderzoek naar de ver antwoordelijke personen, die verdacht worden van nalatigheid en zij die be trokken zijn geweest in het complot om maarschalk Amer weer aan de macht te brengen. Egypte heeft de afgelopen week zes duizend militairen uit Jemen terugge trokken. Dit is gebeurd op grond van het akkoord, dat vorige maand tussen koning Feisal van Saoedi-Arabië en president Nasser werd gesloten. Op dit moment zijn er nog maar 17.000 Egyp tische soldaten in Jemen, tegen 70.000 voor de oorlog tussen Israël en de Ara bische landen. Gisteren werd er weer geschoten bij het Suez-kanaal. Na twee schermutse lingen tussen Israëlische patrouilles en een Egyptische eenheid wisten de VN- waarnemers een staakt-het-vuren te be reiken. Er werd geen melding gemaakt yan doden en gewonden. Israëlische kolonisten zijn begonnen met zich te vestigen in de omgeving van Banias op het Syrische plateau als eerste stap voor de bouw van drie dor pen. Banias, op 75 km afstand van Da mascus, werd na hevige gevechten ver overd op de Syriërs. Het ligt in een woest gebied en beheerst de vlakte rond het Meer van Galilea. GENNEP (A.N.P.) De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid zal een inventarisatie van het aantal lijders aan phenylketonurie in de inrichtingen voor zwakzinnigenver- pleging en op beperkte schaal een proefonderzoek in de provincies Gro ningen en Friesland beginnen. Dit heeft de minister van Sociale Za ken, B. Roolvink, gisteren in Gennep medegedeeld. Phenylketonurie behoort tot de groep der stofwisselingsziekten en kan, wan neer zij onbehandeld is, leiden tot een ernstige beschadiging van de herse nen, met als uiteindelijk resultaat zwakzinnigheid. Indien de ziekte tijdig herkend wprdt, is het mogelijk de her senbeschadiging door een speciale dieettherapie te voorkomen. Tijdige opsporing is thans mogelijk geworden door onderzoek op bloed of urine kort na de geboorte. Bij een aantal jaren geleden gehou den onderzoek in een inrichting voor zwakzinnigen werden op een bezetting van omstreeks 250 patiënten vijf geval len aangetroffen. Indien het proefonderzoek gunstig verloopt, ligt het in de bedoeling begin 1968 ook Noord-Brabant bij het onder zoek te betrekken. (ADVERTENTIE) BREDA DONDERDAG 28 SEPTEMBER IN DE Aanvang 14,30.19 en 21.15 uur. GRAANDEURS KAARTVERKOOP aan de zaal op de dag van de show van 12-14 uur en een half Heigerslraat. 10 uur voor aanvang van elke show. .vt- De Dalai Lama is gisteren in Tokio aangekomen. Het is het eerste buitenlandse bezoek van de Tibetaanse ooeddhistenleider, sinds hij in 1959 voor de Chinezen naar India vluchtte. De 32-jarige Dalai Lama zal een tentoonstelling van Tibetaanse kunstschatten bezoeken, met Japanse boeddhistenleiders spreken en historische plaatsen be zichtigen. Hij is de gast van de boeddhistische missievereniging van Japan. Het persbureau Nieuw-China heeft verklaard, dat de Dalai Lama Japan bezoekt om „sinistere activiteiten" tegen China uit te voeren. De Dalai Lama werd in de radio-uitzending betiteld als „do weggelopen Tibetaanse verrader die in India woont". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP spreekt berichten tegen als zou zich bij de partij een enorm ledenverlies •voordoen. Wel geeft men toe dat in een groot aantal kringen en af delingen een grote malaise heerst voor wat de organisatorische ac tiviteiten van de partij betreft. Terwijl iedereen spreekt over partij- vernieuwing en veranderingen staan alledaagse activiteiten als ledenwerving en inning van contributie soms geheel stil. Volgens een nota van het partijbureau over contributieverhoging kan over het per 1 oktober a.s. eindigende boekjaar 1966-19C7 worden gerekend met 200.000 leden die hun* contributie hebben be taald. Van 55.000 andere geregistreerde leden is de contributie nog niet ont vangen. Volgens de directeur van het KVP-partijbureau, de heer W. Per- quin, mag men rtcze 55.000 geregis treerde leden thans zeker niet automa tisch als afgevallen leden beschouwen. Er zullen er zeker bij zijn die door het niet betalen van contributie geruisloos willen bedanken, maar er zijn besl'st geen 55.000 officiële bedankjes binnen gekomen. De heer Perquin hoopt vurig dat de kringen en afdelingen zich wat actiever zullen betonen bij de contri butie-inning om de zaak wat overzich telijker te maken. De moeilijkheid is bovendien, dat sommige afdelingen de contributie al aan het begin van een nieuw boekjaar bij de leden innen, terwijl andere afdelingen dat pas aan het eind van het boekjaar doen. Het gevolg is dat men bij het partijbureau in Den Hiaag pas een inzicht heeft in de resultaten van een bepaald boek jaar als het volgende boekjaar al bijna ten einde is. Deze gang van zaken heeft ertoe ge leid, dat het partijbestuur meent per 1 oktober a.s. een drastische verhoging te moeten voorstellen van de contribu tie-afdracht aan de centrale partijkas, namelijk van 4 gulden per lid per jaar naar 7,50 gulden. Doordat de afdelingen en kringen zelfstandig hun eigen inkomstenpoli- tiek kunnen regelen varieert de totale contributie, die men als KVP-lid be taalt. van 10 tot 25 gulden per jaar. Het voorstel om de afdracht aan de centrale kas tot 7,50 te verhogen komt vrijdag 6 oktober a.s. ter discus sie in Breda in een vergadering van de Rijkskieskring Tilburg van de K.V.P. In de financiële prognoses voor het boekjaar 1967-1968 gaat men thans in middels veiligheidshalve uit van rond 165.000 betalende leden. Nu het zicht op de verdere toekomst van de KVP en trouwens van het gehele toekomstige partijbestel in Nederland op dit mo ment nog zo onduidelijk is, houdt men geen rekening meer met ledenwinst. Men voorziet integendeel een jaarlijk se daling van het ledental met circa 10.000. De verhoging van de afdracht tot 7,50 gulden aan de centrale kas is vooral nodig om een acuut tekort van rond 250.000 gulden in tc lopen. Zou dit niet of onvoldoende lukken dan kan volgens de KVP-nota niet ontkomen worden aan* drastische bezuinigingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De K.N.B.T.B. heeft begrip voor de rijksbegroting", segt K.N.B.T.B.-voorzitter C. Mertens. Met betrekking tot de landbouw zijn er voor 1968 enkele tegenvallers, maar „de bond wil meelopen", aldus de voorzit ter, omdat de landbouw in de begro ting er niet slechter of minder afge komen is dan andere sectors van het bedrijfsleven. De heer Mertens noemt de begroting een nuchter en evenwich tig stuk. Niettemin zou de K.N.B.T.B. graag gezien hebben dat de belastingdruk op de zelfstandigen boeren en midden stand b.v. minder zwaar was ge weest. DooE de .zware belastingen ko men de Nederlandse boeren en tuinders ten achter bij hun vakbroeders in met name Duitsland en Frankrijk. In deze landen houdt de agrariër door kleinere belastingafdrachten meer geld over om bedrijven uit te breiden en te moder niseren. Hij blijft bij zijn standpunt dat een algemeen subsidiebeleid de landbouw niet uit de concurrentie-malaise helpt. De voorzitter staat dan ook volledig achter de minister van Landbouw, die blijft ageren tegen algemene subsidies voor boeren in het buitenland. Hij noemt die subsidies concurrentiever valsend. In dit licht voelt hij er ook niets voor om ondanks tegendruk van het Landbouwschap in ons land derge lijke subsidies in te voeren. De heer Mertens hoopt dat op korte termijn een Europese regeling van het subsidie- probleem wordt gevonden. (ADVERTENTIE) Vlees'. Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. PARIJS (Repter) De Franse communistische partij is gisteren als de succesvolste deelnemer in de eerste ronde van de zondag gehouden depar tementale verkiezingen uit de bus gekomen. De communistische kandidaten verenigden meer dan een kwart van de uitgebrachte stemmen op zich en boekten in het bijzonder in het gebied van Parijs successen. Afgezien van de communistische voor uitgang is er weinig wijziging gekomen in het algemene beeld blijkens de eerste gegevens voor de 1.710 zetels in de al gemene raden of „parlementen" in elk van de 93 Franse departementen. De Gaullisten zeggen hun positie licht verbeterd te hebben, maar zij verloren terrein bij twee van de drie tussentijdse verkiezingen voor de nationale vergade ring, die eveneens zondag zijn gehouden. Alle drie de zetels, die ongeldig ver klaard werden wegens onregelmatighe den die na de algemene verkiezing in maart zouden zijn begaan, werden door dezelfde oppositie-kandidaten met nog veel grotere meerderheden terugver- overd. Volgens de door de regering gepubli ceerde cijfers heeft de federatie van links, onder leiding van Frahqois Mit- '.terand, een lichte achteruitgang ge boekt' bij de departementale verkiezin gen van zondag, maar de federatie spreekt dit tegen. Relatief gezien zijn de verliezers de aanhangers van het democratische cen trum van senator Jean Lecanuet en yerscheidene gematigde..groeperingen. De verkiezingen van zondag werden gekenmerkt door een ongekend geringe opkomst (42,67 pet. van de kiezers is niet opgekomen) De linkse en communistische partijen hebben 56 pet van het totaal aantal uit gebrachte stemmen behaald. De commu nisten kregen 26.36 pet. van het totaal, vergeleken met 21,66 pet. in 1964 en 18,6 pet. in 1961. Maar noch de resultaten van de tus sentijdse verkiezing, noch die voor de (ADVERTENTIE) Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de fijne fully fashioned najaarscollectie van Delana. Zui ver Tasmanie scheerwol, krimp- werend - vervilt niet. Op en top Delana kindermode! Maat 104- 164, prijs vanaf 19,50. kindermode, tricotmode algemene raden zullen enige invloed hebben op de wankele Gaullistische meerderheid van één zetel plus die van. enkele verbondenen in de nationale ver gadering. Zij worden wel beschouwd als een nuttige graadmeter van de publieke opinie. Het gezaghebbende Franse blad „Le Monde" is van mening, dat de Franse regering op dit ogenblik beter geen nieuwe algemene verkiezing kan doen houden, 't' Communistische succes wordt deels toegeschreven aan ontevredenheid bij het publiek over sommige van de onlangs door de Franse regering geno men maatregelen op binnenlands ge bied, maar meer nog aan hun goede par tij-organisatie. In het Parijse gebied hebben de com munisten reeds het heft in handen ge kregen in een algemene raad en een sterke positie in alle van de zes nieuwe departementen, cjie sinds de laatste plaatselijke verkiezingen zijn gevormd. De volgende ronde van de departe mentale verkiezingen, voor de 605 zetels A waarvoor geen van de kandidaten een absolute meerderheid wist te behalen, zal a.s. zondag plaatsvinden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De financiële moei lijkheden bij radio en televisie zullen leiden tot verhoging van luister- en kijkgeld. In een komend wetsont werp, dat de hele financiering van radio (incl. wereldomroep) en t.v. zal regelen, zal de heffing geregeld worden van luis tergeld van degenen die geen t.v. be zitten. Dit deelt minister Klompé (C.R.M.) mede in de toelichting op haar begro ting voor 1968. De gecombineerde hef fing zal efficiënter zijn en ook aanslui ten' bij de nieuwe situatie bij de om roep. Minister Klompé vertrouwt er op dat ingaande 1968 met radioreclame kan worden begonnen. Verwacht wordt dat de netto-opbrengst maximaal 2,5 miljoen zal kunnen bedragen, doch waarschijn lijk lager zal liggen, namelijk circa 1,5 miljoen. Uitgetrokken is voor radio, te levisie en pers in totaal 209,6 miljoen (was 142,8 milj.). Het aantal betalende luisteraars wordt geraamd op 3 miljoen, de verwachte op brengst van het luistergeld op 54,1 mil joen gulden op basis van 18 gulden per jaar. De bijdrage van de radio-omroep is geraamd op 59,6 miljoen gulden (was 60,5 miljoen). Bij de televisie komt in de loop van 1968 een tweetal nieuwe middelgrote studio's gereed, twee andere in 1969. Om kleurentelevisie te kunnen uitzen den zal er circa 23 miljoen gulden aan investeringskosten nodig zijn. Er is voor 1968 rekening gehouden met een toename van 220.000 betalende kijkers. Eind 1968 zullen het er naar ra ming 2.740.000 zijn. De opbrengst van het kijkgeld, gebaseerd op 36 gulden per jaar is geraamd op 96.8 milj. De bijdrage van de t.v. is geraamd op 149,5 miljoen (was 81.9 milj.). NEW DELHI (Reuter) In India zijn in de eerste zes maanden van dit jaar meer dan 10.000 mensen aan pok ken gestorven, of tweemaal zoveel als in dezelfde periode van vorig jaar. Er waren 42.000 pokkengevallen, waarvan 10.582 met fatale afloop. RIDDERKERK (ANP) De vrouw van de Ridderkerkse kruidenier P. Zuydendorp heeft de schrik van haar leven gekregen. Middenin de nacht werd ze wakker door gerucht in haar slaapkamer en zag dat een vreemde man bezig was haar kasten te doorzoeken. Ze raakte zo in paniek, dat ze gillend de dakgoot invluchtte. Vanwege het gegil nam de inbreker de benen. De gealarmeerde politie constateerde later dat in de winkel de kassa waa geforceerd. Er wordt een bedrag van 50 gulden vermist. Door het gebeurde liep de vrouw een lichte shock op. Haar man was niet thuis, omdat hij op een scheepswerf als nachtwaker fungeert.

de Stem | 1967 | | pagina 9