NG van Nederland n nette tuin Langstraat-treintje ramt opnieuw auto fijne schoenen kopen? F aadsels rond Ensemble blijven onopgelost Vermoedelijke dader in Tilburgse moordzaak ontoerekeni ngs vatbaar GEEN BEZWAREN IN RAAD KORTGENE ;e worst gehakt 'sneden ij vie lNKLARE ooiekool uitblazen mevrouw Planologen luchten hun hart in Antwerpen Even Jaar geëist wegens diefstal MGRIJKE PUBLIEKE ele Perzische-, Chi- Brits-lndische e.a. rse tapijten koop: sruikte nrooier Vermue ad 350 gram 500 gram 500 gram 500 gram bij de SPA® @n KVP-kring Tilburg KIJK OP PARTIJ VORMING MAAK EEN TRACTATIE VOOR UW GEZIN Kleding in blik Suikervrije dranken niet zo erg lekker Uitgangspunt Eindhoven heeft een sluitende begroting Langharigen GETUIGE VERSCHEEN NIET Bloedsporen Rector De Jong te Oosterhout begraven NU IN WAALWIJK Ulo-lerares zeer ernstig gewond Nieuwe winst voor Hulme In korte tijd K.P.J.-handbal Prinsenbeek weer titelkandidaat Thea en Jan Gregooi exposeren bij B.K.S. Bestemmingsplan Zuidvliet '67 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 5 woensdagmiddag om 2.30 u. ocht sullen worden in Rest. ANDSCHE TUIN" 1 14, Bergen op Zoom SLUITEND WOENSDAG 10 uur (aanvang veiling) ANT, CHEQUE of GIRO. orden alle tapijten wederom (ICATEN ZIJN VERKRIJG- Afghan, Herez, Baghtlari. k, Hamadan, Perzische kus- rs, enz. cm tot 400x300 cm. 1WAARDER C. A. VLUG [ZOEN GEWERKT erzwaarde kettingen en bun- en tegen ZEER AANTREK- RACTOR 60 PK, 300 uur ge- er blad. Tegen ZEER GERE- lOUWMACHINES Telefoon 01194-292 of 343 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. In een discussienota beeft het dagelijks bestuur van de KVP-kring Tilburg thans zijn kijk op je partijvorming in Nederland gegeven Het bestuur meent dat slechts twee mo gelijkheden kans van slagen hebben: een brede christelijke volkspartij, sa mengesteld uit de drie christelijke par tijen of een (christelijk geïnspireerde) vooruitstrevende partij. Aan de hand van de nota zullen de West en Middenbrabantse KVP'ers op vrij dag 6 oktober hun standpunt moeten bepalen. Er zijn volgens het kringbe- stuur in theorie vier mogelijkheden: handhaving van de KVP in de huidige vorm, samenwerking met de protes tants-christelijke partijen, omvorming van de KVP tot een vooruitstrevende partij, en opheffing van de partij. Het bestuur is van mening, dat er geen uitgesproken beginselprogramma hoeft te komen. Hoewel de begrippen rechts" en „links" onduidelijk en be smet zijn, aldus het bestuur, wordt toch nog sterk in deze categorieën gedacht. Dat wordt dan als volgt nader toege licht: „We leven in een land, dat ddoht be volkt is- We ontkomen er derhalve niet aan in de technische en economische orde in sterke mate collectivisme en col lectieve voorzieningen te accepteren. We zouden kunnen zeggen", aldus het bestuur van de kieskring, „dat alles wat met de materiële welvaart samen hangt in deze sfeer ligt of zal komen te liggen. In deze zin kan men, als men wil, de gesuggereerde partij links noe men". „De verzorging van de welvaart, ook al geschiedt die gedeeltelijk door col lectieve voorzieningen, kan heel goed gepaard gaan met een maximum aan persoonlijk welzijn met garanties voor de persoonlijke vrijheid, particulier initiatief etc. Dit zou men „rechts" kun nen noemen". Aldus krijgt men' een mengeling van rechts en links, zoals die zich in feite in de na-oorlogse jaren heeft doorgezet en waarvoor het Nederlandse volk, vol gens het kringbestuur begrip heeft kun nen opbrengen" Origineel en een ware traktatie is de volgende combinatie van koffie, cacao en oblies. Voor vier personen is nodig: 1/4 liter goed-sterke koffie 1/2 liter melk 75 gram maizena 120 gram suiker 40 gram cacao 1/8 liter slagroom oblies De cacao, de suiker en de maizena moet u met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook laten komen, onder roeren het cacaomengsel erdoor gieten en de massa goed laten doorkoken. Onder voortdurend roeren de koffie toevoegen. De pudding onder nu en dan roeren laten afkoelen en in een glazen schaal doen. De pudding j koud en stijf laten worden. De oblies opleggen. Met de slagroom, die met poeder- of basterdsuiker naar smaak is gezoet, de garnering opspuiten. Zet u ook een schaal met oblies op tafel. In Australië raakt een nieuw type geschenk in zwang: kleding in blik. Dit originele cadeau bestaat uit een blikje met een doorsnee en hoogte van 15 cm, waarin een onkreukbaar „Ban ton" kledingstuk is verpakt. Uitvind ster van dit nieuwtje is mevrouw Noe- ta King, die 13 jaar geleden uit Ier land naar Melbourne emigreerde. Ze maakte daar een snelle carrière; na enige tijd in een boutique werkzaam te zijn geweest, begon ze voor zichzelf en momenteel is ze de belangrijkste Australische mode-ontwerpster. Boven dien heeft ze de supervisie over tien Australische kledingfabrieken. Na reeds een succesvolle show van jaar ontwerpen in New York te heb- nen gegeven, keerde Noeleen King de- eer dagen terug uit Moskou, waar 30 "oor haar ontworpen modellen werden getoond. Wat die kleding in blik betreft, (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN „Nederland ziet eruit als een netjes aange harkte tuin, met liefde onderhou den, maar wat stijfjes. Men be speurt er geen artiestenhand, niet de hand van een grote regisseur, slechts die van de goedwillende burger Aldus- gisteren de Nij meegse hoogleraar prof. dr. G. A. Wissink in Antwerpen tyaar Ne derlandse en Belgische planolo gen hun hart luchten op een twee daags congres over de ruimtelijke ordening in beide landen. De beide inleiders, prof. Wissink en de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. W. Steingenga, lieten weinig heel van de reputatie die wü als ruimtelijke or denaars in het buitenland hebben. In België is het nog droeviger gesteld: de Gentse dr. M. C. Anselin van de Gentse universiteit en dr. H. Baeyens van het instituut Mens en Ruimte stelden valk- af dat de Belgen mentaal niet of nau welijks aan ruimtelijke ordening toe zijn. Dat ruimtelijke ordening geboden is staat vast. Prof. Steingenga: in de Be nelux wonen nu 22 miljoen mensen (10 miljoen in 20 stedelijke agglomera ties) en in het jaar 2000 zullen het er een kleine 30 miljoen zijn. Deze bevol kingsdichtheid gaat samen met een ho ge industrialisatiegraad en toenemende verstedelijking, zoals in heel Noord west-Europa. Om de toekomst van de „magolopolis" waarin Noordwest- Europa snel verandert, veilige te stel len, is een internationale aanpak van het ruimtelijk beleid nodig. ••"«uiueii een idee voor een St.-Nico- hassur prise! De nog altijd stijgende waardering voor de slanke lijn, bij de dames in de eerste plaats, heeft de fabrikanten van nisdranken ertoe gebracht, hun pro esten in plaats van met suiker met kunstmatige stoffen te zoeten. In het land der onbegrensde mogelijkheden, ue Verenigde Staten, sloegen de recla- ®es voor deze suikervrije drank snel JJö. Bij een enquête bleek dat niet jnnder dan 67 procent van de onder- vruagden de dranken al eens had ge probeerd. Et bleek echter ook iets an- ^rs: dat slechts 28 procent van de jwsonen. die een proef hadden geno- i "en met het gebruik) deze dieetdran- dp? ^arenn bliJven gebruiken. Niet min- bii p' Pr°cent verklaarde, dat het naamt? pfoef was gebleven. Het voor- épn i? bezwaar van degenen, die na 75bet gebruik hadden gestaakt suikervrije dranken niet zo tuurnrJi?wn als die' waarin het na" heifkwj was verwerkt. Onze waar dat p gebiedt ons te bekennen, conni„?n .ander research-bureau deze zoek It ^twijfel trekt. Een onder- uugevppr R?lt bureau bevestigde dat Hen al L Proc«nt van de Amerika- drankpn w *een Proef met suikervrije de om7pf?iff genomen. Op grond van Wel dat ÏÏ!ers schat dit bureau even- Selmatil aantal personen dat ze re- ger ligt dana?ö gebruiken belangrijk ho- kan mPn a procent. Met statistieken mag torh „7 !es bewijzen, maar men van frisdraLaannemen dat het gebruik bepaald ïffe1 belangrijke mate fcen het gL, JVen door de vraag, of schijnen i! ker, vindt of niet. En dan t te wirmen" riloudende dranken noemde dr. Anselin „e enrem op elk ruimtelijk denken". Prof. Wissink: „De gemeentelijke in deling is nieit in overeenstemming met de ruimtelijke ontwikkeling. Waar de gemeenten nukkig hun eigen ambities blijven volgen, komt er van beheersing van het maatschappelijk ontwikkelings proces niets terecht. De enige oplossing is de autonomie aan te tasten". Hij pleitte krachtig voor de instelling van bovengemeentelijke bestuursorganen. HU vond prof. Steingenga aan zijn kant: „De beleidsorganen dreigen zich in veeal gevallen te laten meeslepen door olkaal-patriottische gevoelens van prestige, belangen van grote onderne mingen, goed georganiseerde pressie groepen en technocratische tendensen in het ambtelijk apparaaat." Proi. Wissink kreeg later spijt van zijn uiterst kritische benadering van de ruimtelijke ordening in Nederland. Op zijn verzoek wees prof. Steingenga op de positieve kant, maar veel lof kon er niet af. De verdiensten liggen geheel op het terrain van de micro-planning, meende hij: onze stadsuitbreidingen zijn veelal goed gepland, al laat de architectoni sche vormgeving dan weer veel te wen sen over. Over het ruimtelijk beleild op regionaal, nationaal en internationaal niveau valt volgens hem weinig goeds te melden. In België zag dr. Baeyens de dage raad gloren: de boeren beginnen in ruimtelijke ordening geïnteresseerd te raken omdat het agrarisch gebied voort durend kleiner wordt, de arbeiders om dat de grond- en bouwkosten voortdu rend stijgen, en het publiek omdat het zich begint te storen aan de aftakeling van de groene zones, het toenemend aantal verkeersongelukken en de moei lijke bereikbaarheid van de stadscentra, Hoe mensen ln het jaar 2000 willen leven weet niemand. Het uitgangspunt voor de planning op lange tedmijn kan daarom slechts zijn, aldus prof. Stein genga, de vrijheid van keuze veilig te stellen. „Het opdringen van een be paalde ruimtelijke vorm is het opdrin gen van een cultuurpatroon" en dat achtte hij onduldbaar. Rekening houdend met de vele on zekerheden gaf hij toch enkele ver trekpunten aan voor het ruimtelijk be leid in Noordwest-Europa. 1. Zorgvuldig beheer van de kustlijnen en het bekken van de Noordzee ten behoeve van een aantal industriële en havenfuncties, de recreatie, de drinkwatervoorziening, nieuwe vor men van „visserij" (zee-bouw) en verdere exploitatie van de zeebo dem; 2. Tijdig reserveren en zelfs conserve ren van de open ruimte, onverschil lig of men nu zou besluiten tot be- nationalisatie van de grond zal soms onvermijdelijk zijn; 3. Duidelijke sterelijke concentraties op regionaal niveau verdienen, de voorkeur boven allerlei vormen van spreiding, mits de vrijheid van keu ze van het woonmilieu gewaarborgd wordt. Het meest wezenlijkea chtte prof. Steingenga echter de democratisering van het ruimtelükbe leid: iedereen moet meedenken en -beslissen over het woon milieu. Hij hekelde dep oliticie die meerb elangstelling zoudenh ebben voor het platteland dan voor de stad. Kritiek had hij ook op de Nederlandse overheid die volksvertegenwoordiging en bur gers essentiöle gegevens zou onthouden. Voorbeeld: de aanleg van het nieuwe Schiphol, waarbij een rapport over de geluidshinder „verdonkeremaand" werd Even mals in zijn kritiek was prof. "Wissink. Hij zette een levensgroot vraagteken achter de bestuurskracht van de gemeenten. „We zitten met 950 gemeenten die als het er op aankomt geen afstand willen doen van hun auto nomie. En we zitten met een ministerie van Binnenlandse Zaken dat het meest conservatieve ter wereld is!" Het be staan van 2600 gemeenten in België EINDHOVEN B. en w. van Eindho ven hebben de gemeenteraad de begro ting 1968 aangeboden. Zij is sluitend met een bedrag van 175,5 miljoen gulden aan inkomsten en uitgaven, ruim 26 miljoen meer dan voor het lopende jaar is ge raamd. Inzake de samenwerking met de om liggende gemeenten delen b. en w. me de, dat misschien nog dit jaar een voor ontwerp van wet voor een toekomstig overkoepelend bestuursorgaan voor de agglomeratie kan worden tegemoetge- zien, alsmede een eerste globale visie over de ruimtelijke ontwikkeling bin nen de agglomeratie. Daarmee, aldus b. en w., zal een belangrijke fase zijn be reikt in de realisering van de beide hoofddoelstellingen van het samenwer kingsorgaan. Het college heeft de ver wachting, dat in de loop van het komen de jaar de gfewenste resultaten bereikt zullen worden. Een takelwagen bezig de wrak stukken weg te slepen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA. De Rotterdammer A. R., die voor de Bredase rechtbank te recht stond, hoorde wegens diefstal met braak en inklimming een jaar ge vangenisstraf met aftrek eisen en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. R. brak in de nacht van 26 op 27 april j.l. in bij de Lagere Technische School te Geertruidenberg en haalde een bedrag van ongeveer vierhonderd gulden weg. Op 18 mei j.l. stal hij in Botterdam een fiets, waarop hij naar Moerdijk reed. Daar drong hij de kerk van de Stefanusparochie binnen. Hij forceerde er een offerblok en ging er met het geld vandoor. Ongeveer vijftien gulden. Diezelfde nacht werd hij door de rijks politie aangehouden na een tip van een Moerdijkse caféhouder die meldde dat zich in de buurt van zijn huis een man ophield die hij niet vertrouwde. De raadsman, mr. Olij kon het met de officier van justitie helemaal eens zijn. Verdachte kreeg al eerder een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. De rechtbank doet over twee weken uit spraak (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN Karl Gutmann, di recteur van de toneelgroep Ensemble heeft geen gebruik gemaakt van de gelegenheid, die hem gisteren werd ge boden klaarheid te brengen in de raad sels die momenteel bestaan rond En semble. Gisteren immers werd de maandelijkse personferentie gehouden van de Eindhovense Stadsschouwburg. Bij de uitnodiging daarvoor stond ver meld dat Karl Gutmann als gast aan wezig zou zijn. Kort voor de aanvang van de personferentie deelde hij te lefonisch mee dat hij wegens een ex" tra-ingelaste repetitie kon zijn. niet aanwezig (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA „Ik zag dat m\jn vrouw hem met een hamer op zijn Iiontd sloeg. Ik heb haar die toen uit haar handen getrokken en ben zelf gaan slaan", zei de 31-jarige verdachte L. M. uit Tilburg gisteren voor de Bre dase rechtbank. Hem werd moord ten- laste gelegd op zijn schoonvader J. v.d. M*erde. Door het niet verschijnen van één van de getuigen stelde de rechtbank de zaak echter voor onbe paalde tijd uit. Verdachte wilde per se dat deze gehoord werd en kennelijk tot zijn genoegen werd de zaak aange houden. De heer v.d. Mierde (63) werd in de nacht van 8 op 9 januari jl. door ha merslagen om het leven gebracht. Dit gebeurde achter zijn huis in Tilburg voor het schuurtje. Hij kwam van een kaartavond. Op de vraag van raads man mr. F. van Liempt of het slacht offer al op de grond lag, toen M. het van zijn vrouw overnam, antwoordde verdachte dat zijn schoonvader toen al ,,sti] lag". Het onderzoek door dr. A. Witte en dr. R. J. nse van het ge rechtelijk Laboratorium te Den Haag heeft uitgewezen dat er met een zoge naamde ingenieurshamer op het hoofd van de hee- v.d. Mierde is geslagen. Bij sectie bleek dat een deel van her senpan en hersenen verbrijzeld en ver scheurd werd. De heer M. Voortman die het sectierapport nader toelichtte, sprak als zijn veronderstelling uit, dat gelet op de zware verwondingen, het hoofd wellicht ondersteund werd. Over de herkomst van de hamer zei verdachte dat deze van zijn inwo nende schoonvader was: „Die hamer stond altijd binnen". Dr. R. Witte die de bloedsporen op de kleding van het slachtoffer en verdachte had onderzocht was tot de conclusie gekomen dat de heer Van der Mierde waarschijnlijk zelf ook geslagen heeft. Na zijn arres tatie had L.M. aanvankelijk volgehou den dat hij zijn schoonvader niet ver moord had. Na een dag of vijf, ver klaarden de twee Tilburgse getuigen-' rechercheurs, legde hij een „spontane" bekentenis af, die echter gevolgd werd door talloze draaierijen. Verdachte had, zoals rechtbankpresident mr. A. Stem- foort het noemde, „blijk gegeven van een grote vindingrijkheid". Deze vond, volgens dr. J. Zitman, gerechtspsy chiater, zijn oorsprong in de zieke geest van verdachte. Hij achtte hem zeer sterk verminderd tot niet toerekenings vatbaar. Zijn advies luidde L.M. on der te brengen in een inrichting voor geestelijk gestoorden. Zijn vrouw de 27-jarige L. v.d. M. is een maand na de moord door de Tilburgse politie op verdenking van medeplichtigheid aan gehouden. Zij legde geen bekentenis af maar de politie meende over zoveel aanwijzingen te beschikken dat haar medeplichtigheid vasts ond. Na haar arrestatie werd zij door de raadkamer van de Bredase rechtbank weer op vrije voeten gesteld. Zij achtte onvol doende bewijs aanwezig om de vrouw nog langer vast te houden. Behalve moord legde de officier van justitie mr. G. Temmink verdachte diefstal ten laste van een lichtaggre- gaat uit een schip, dat in de Rotter damse haven lag. L.M. die al eerder voor diefstal met de politie in aanra king kwam, ontkende ook dit deel van de tenlastelegging. Tegen de president: „U mag me best voor dief aanzien". Uit het getuigenverhoor ter zitting kwam naar voren, dat de vermoorde Sjef van der Mierde een tamelijk een zelvig man was. Zowel op zijn werk als op de kaartavond en bij kennissen sprak hij nooit over huiselijke moeilijk heden. „Een stille man' karakteri seerde hem de heer F. van G. bij wie hij geregeld kwam kaarten. Gutmann zou in eerste instantie aan wezig zijn geweest om het een en an der te vertellen over de plannen van zijn gezelschap. Het had voor de hand gelegen dat hij tegelijkertijd een dui delijke verklaring had gegeven over de situatie bij Ensemble. Men kent de problemen: Karl Gutmann heeft een hoogleraarschap aanvaard in Stuttgart. Een benoeming, zoals hij gisteren te lefonisch verklaarde, die aanvaard is in nauwkeurig overleg met het stich tingsbestuur. Men verwachtte dat het hoogleraarschap geen problemen zou opleveren voor de artistieke leiding van het gezelschap. De praktijk is echter dat Gutmann vijf dagen per week in Duitsland is en alleen in de weekends de gelegenheid heeft eventuele regies te voeren. De leden van Ensemble zijn ongerust over deze zaak. Ze hebben geprotesteerd, vergaderingen belegd en zelfstandig nieuwe kandidaten vooi het artistieke leiderschap benaderd. In dit verband worden de namen van John van de Rest en Ton Lutz genoemd. Karl Gut mann wilde op een telefonische vraag tijdens de persconferentie hierover niet ingaan. Wei bevestigde hij, dat er vrij dagavond een gesprek is geweest tus sen hem en de voorzitter van het stichtingsbestuur, burgemeester ir. Wit te van Eindhoven. Volgens de heer Gutmann was dit een bijzonder aange naam gesprek. Hij verklaarde ook dat het vanaf het eerste ogenblik, dat er over het hoogleraarschap in Stuttgart is gesproken, vanuit is gegaan, dat er naast Gutmann een tweede leider van het gezelschap zou worden aan gesteld. Beslissingen hierover zijn ech ter niet genomen- De voorstellingen van Pqgmalion, die door de ziekte van Jan Retèl in het gedrang dreigden te komen, zullen toch worden gegeven. De rol van Re tèl zal worden gespeeld door Roger Coorens. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Gisterochtend is de vorige week donderdag overleden recto van het St.-Josephziekenhuis te Ooster hout, J. F. de Jong, begraven op de katholieke begraafplaats in Oosterhout. Rector De Jong is zestig jaar oud ge worden. Hij ontving de priesterwijding op 21 mei 1932 en is in de zielzorg werkzaam gewee)st in achtereenvol gens Terneuzen, Prinsland, Steenberg Bergen op Zoom (par. O.L. Vr. van Lourdes) en Liesbosch. Op 5 oktober 1960 werd hij benoemd tot rector in Oosterhout. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Maandagmorgen om half twaalf heeft de locomotief van het eenmaal daags door de Langstraat rij dende goederentreintje op de onbe waakte spoorwegovergang aan de Put straat - Smeelelaan te Waalwijk een Volkswagen geramd. De bestuurser MOSPORT (Ontario) (ANP) De Nieuwzeelander Dennis Hulme heeft ook de derde wedstrijd tellend voor het Amerikaans-Canadese kampioenschap voor sportwagens op zün naam ge bracht. De Player's 200 mjjls race, za terdag op het circuit van Mosport bij Ontario gehouden, leverde een drie voudige zege op voor de door Bruce Maclaren ontworpen Maclaren-Che vrolet. Hulme, die in de voorlaatste ronde even van de baan raakte, ging met een lege linkervoorband door de finish. Van de 27 gestarte coureurs reden er maar dertien de wedstrijd uit. De uitslag luidt: 1 Dennis Hulme (Nw Zeeland) met Mclaren Chevrolet de 320 km (80 ronden) in 1 uur 51 min. 25 sec. (gem. 173,072 km per uur); 2. Bruce Maclaren (Nw. Zeeland) met Maclaren Chevrolet; 3. Mike Spence (GB) met Maclaren Chevrolet; op twee ronden: 4. Peter Revson (VS) met Lola Chevrolet. Snelste ronde: Hulme 1 min 20,7 sec. (gem. 175,1 km) nieuw record, het oude record stond met 1.23.1 op naam van de Amerikaan Dan Gurney en de Brit Jim Clark. van de auto, T. H. S. (34 jaar), lerares aan de Waalwjjkse ulo-school voor meis jes, werd zeer ernstig gewond naar het St.-Nicolaasziekenhuis vervoerd en van daar overgebracht naar het St.-Elisa- bethziekenhuis te Tilburg. Haar toe stand Is zorgwekkend. De lerares kwam met haar wagen vanaf de Smeelelaan en reed in noorde lijke richting de spoorwegovergang op. Op hetzelfde moment naderde de goe derentrein vanulit de richting Den Bosch de overweg. De auto werd gegrepen en de volle remweg van de goederen trein, ongeveer zeven meter, meege sleurd. Totaal verkreukeld kwam de Volkswagen tussen de treinbumper en de veiligheidshekken van de overweg tot stilstand. De besturster werd zwaar en bloedend'verwond uit de wrakstuk ken gehaald. Helaas kwam de hulpver lening wat moeilijk op gang, ondanks directe alarmering door omwonenden. Het ongeluk trok vele belangstellenden. Het is de tweede keer in korte tijd (op 15 september greep de Langstraat- trein op de Kennedybrug in Vlijmen een BBA-bus) dat het eenmaal per dag rijdende treintje ernstige brokken Blijkbaar wordt men wat onvoorzichtig door de minieme kans door de trein op een onbewaakte overweg te worden ver rast. Het ongeluk van gisteren maakt echter weer eens duidelijk, dat het al tijd uitkijken blijft bij het passeren van een onbewaakte spoorwegovergang. Een militair krijgt last met zijn lan ge haren en het hoofd van een ULO- school in Breda stuurt om dezelfde re den enkele scholieren naar huis. Ik kan me dat best voorstellen, vooral nadat ik kennis nam van het bericht dat een jongedame, die later een jon geman bleek te zijn, iemands porte monnee had gerold! Misschien zijn de baarden van de Capucijnen ook wel slordig, maar die hebben tenminste iets mannelijks. BREDA J-K. (Van onze sportcorrespondent) BREDA In de RB.T,-veilinghal te Breda werd de jaarlijkse zevenhandbal- competitie van K.P.J.-krlng Breda in gezet. Op de eerste wedstrijddag vie len weinig schokkende uitslagen te no teren. Interkringkampioen bij de jon" gens, Prinsenbeek, slaagde er in alle wedstrijden te winnen en heeft hierme de haar kandidatuur gesteld voor de prolongatie van haar kringtltel. Ooster hout speelde éénmaal, gelijk evenals Galder, terwijl Etten drie wedstrijden in de volle winst omboog. Bij de meisjes wordt de ranglijst van de eerste klasse aangevoerd door Prin senbeek en Breda. Zowel de deelnemen de meisjeszeventallen als de jongens teams komen in vier klassen uit. De competitie omvat vijf wedstrijden; de tweede speldag zal zondag 29 oktober gehouden worden. De standen na de eerste dag: Jongens I: 1. Prinsenbeek 48; 2. Oos terhout 47; Etten 36; 4. Galder 3-5; 5. Effen 3—4; 6. Gilze 4—2; 7. Den Hout 42; 8. Wagenberg 42; 9. Was pik 3—0; 10. Ulicoten 4—0. Jongens II: 1. Zundert 2—4; 2. Ter- heijden 24. Jongens III: 1. Breda 24; 2. Ulven- hout 24; 3. Galder 2 23. Jongens IV: 1. Wagenberg 2 22; 2. Baarle-Nassau 2—4; 3. Zundert 2 2—4. Meisjes I: 1. Prinsenbeek 3—0; 2. Breda 3—6; 3. Zundert 46; 4. Effen 3-4; 5. Chaam 3—3; 6. Rijsbergen 32; 7. Den Hout 4—2; 8. Dongen 41; 9. Etten 30. Meisjes II: 1. Oosteind 24; 2. Tete- ringen 23; Oosterhout 2 23. Meisjes III: 1. Waspik 2—4; 2. Zun dert 2 2—3, Meisjes IV: 1. Liesbosch 24; 2. Baarle-Nassau 2—4; 3. Stuivezand 2-4. Aan het einde van de competitie zul len de beste teams van de beide afde lingen I afgevaardigd worden naar dt interkringkampioenschappen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Van 14 oktober tot 5 november wordt in het gebouw van de B.K.S. - (Brabantse Kunststichting), Spoorlaan 426 te Tilburg een expositie gehouden van wandobjecten en schil derijen van Thea en Jan Gregoor. De tentoonstelling is geopend van dinsdag t.m. zaterdag van 9 - 12.30 en van 2-5 uur. (Van een onzer verslageefsters) KORTGENE De raad Kortgene heeft tijdens zijn vergadering het ont- werpbestemmingsplan „Kampeerter rein Zuidvliet 1967" vastgesteld. Te gen dit plan zijn geen bezwaren inge diend. In het plan zijn o.m. een zwembad en twee kampeerterreinen opgenomen. Voor het plaatsen van lichtmasten op het bungalowterrein aan het Veer- se Meer trok de raad een krediet uit van 14.100 gulden. Eveneens werd een krediet uitge trokken voor de aanschaf van een bandrecorder ten behoeve van het ta lenonderwijs op de openbare ulo. Het apparaat kost ruim 700 gulden. „Een duur ding" werd in de raad opge merkt. Burgemeester P. J. Svers meende, evenals de wethouders, dat bij he tmoderne onderwens in talen (ADVERTENTIE) Rotterdam Binnenweg 10 Nieuwe Binnenweg 379 Groene Hilledijk 262-264 Putselaan 230-234 Katendrechtse Lagedijk 42S Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardingen Liesveld 16a Filialen te Dordrecht^ Breda, Tilburg, Den Haag en Leiden een dergelijk instrument niet kan worden gemist. De heer A. Welleman (PvdA) maak te van de rondvraag gebruik om zijn schriftelijk gsetelde vragen naar aan leiding van een publicatie van het gemeentebestuur, waarin maatrege len in het vooruizticht worden gesteld bij het bouwen zonder vergunning, nader toe te lichten. De heer Welle man zei t£ weten, dat een enkeling heeft moeten afbreken omdat hij zon der vergunning bouwde, terwijl er volgens de heer Welleman ook men sen zijn, die wie zonder vergunning hebben gebouwd. De heer Welleman drong er met klem bij het college van b. en w. op aan, om ten aanzien van het bouwen i zonder vregunning geen onderscheid te maken. Burgemeester Evers gaf te kennen dat het college zich er niet van be wust is onderscheid te maken. „Het is niet de bedoeling me ttwee maten te meten", aldus de burgemeester. Aan de orde kwam tijdens de rondvraag ook het „tonnetjespro bleem". Het gemeentebestuur zal de inwoners via een publikatie nogmaals wijzen op de mogelijkheden die er zijn tot woningverbetering. Dit be treft o.m. verbeteringen van de toi letgelegenheid en de aanleg van dou ches. Tussen de twee onderdelen waarmee de AVRO gisteren haar avond startte, lag een wereld van contrasten. Van 7.30 uur tot bij achten veel ongecompli ceerd huiskamerplezier dank zij een zeldzaam, goed gekke Dick van Dyke- show en daarna een aflevering uit de serie Avro's Televizier waarin een som ber vraagteken geplaatst werd achter onze huidige en toekomstige z.g.) wel- vaartsstatus. Het programma werd ge redigeerd door E. Peereboom, die zich aan het slot nogal kritisch opstelde te- genover de zonnige economische ver wachtingen die hij gevonden had in een recentelijk gehouden enquête. Voor het echter zover was hadden wij een Tele- vizier-brij moeten verorberen die stijf stond van de cijfers, percenten, grafie ken en zware deskundigheid. En daar was de televisiegenieke aantrekkelijk heid gauw af. De AVRO, kennelijk ge ïnspireerd door de succesvolle zwerf tochten van Teevee-arts Richard Kimble, begon daai-naaaan de eerste episode uit een spanend rijtje van drie, waarin een enigszins ander soort vluehtelihg de hoofdrol speelt, en over wiens lot we slechts tot a.s. zaterdag in het onge wisse hoeven te verkoren. N. R.

de Stem | 1967 | | pagina 5