Durft kerk consequenties van concilie te trekken? Overbeeke won de eerste prijs van „Chateauroux bisschoppensynode tussen hoop en vrees Gat van 2,4 km diep in Zuidpool Schelde" IOISENBAAI OONHUIS Duivenkroniek Nieuwe foto's van de zon gepubliceerd EURATOMCURSUS IN LEIDEN VOOR JONGE ONDERZOEKERS NEDERLANDSE IMMIGRANTE WERD KLEINER GEMAAKT aats voor enige inistratieve 'liten (mnl.) 20-25 jaar. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 ve collectie ziet u bijt s&ïXct ENHUIZSN VAR" BREDA NE WOONHUIZEN Vlr. F. A. G. J*. I "ren enkele blik in de agenda zal I Laan om de grote betekenis van li as gebeurtenis tot zich te laten I z.rdringen Precies zes maanden voor Iï«meningsdatum is deze van schema's I voorzien aan de bisschoppen toegezon den Er' staan vijf onderwerpen: de ïuidige geloofscrisis, de herziening van Im kerkelijk recht, de hervorming I van de seminaries, het vraagstuk van 11, jemengde huwelijken en de schep- I ting van een nieuwe liturgie. In be- Isioten vergaderingen werden deze on- I derwerpen door de verschillende epis- I maten besproken en van een gemeen- I schappelijk antwoord voorzien. Vervol- ns kozen deze ieder een af ge vaardig- om hun standpunt op de synode ar voren te brengen. Voor Neder- lland is dit kardinaal Alfrink, die in litome dus niet zijn eigen koers zal gaan varen maar de koers die in het I college is uitgestippeld. Welke koers dit zal zijn, daarover tasten wij bi] l'eebrek aan gegevens volkomen in het I duister. Dit zal pas blijken wanneer Al- Ifraik op de synode het woord heeft I jevoerd. Geloofscrisis Voetangels Nieuwe codex Huwelijk Amerikaans plan Dag en nacht servicedienst Minimumleeftijd van au-pair-meisjes NSR meent: Achtste medische faculteit nodig BLOEDVERVERSING VIER MAAL Paratyfus-epidemie te Ulm in Beieren NINKLIJKE MAATSCHAPPIJ IEPSWERF EN MACHINEFABRIEK VLISSINGEN id van de Rijn-Schelde Greep ndelsavondschool of daar- elijkstaande opleiding, diploma boekhouden of ge. .e studie daarvoor strekt tot iling. slijke sollicitaties te richten t hoofd van de afdeling elszaken, Glacisstraat 165, jen. BERGEN OP ZOOU Te koop te nedylaan in het uitbreidingsplan sn" de nog resterende tpale verwarming e koopsom thans gesteld is op 5.000,- k.k. gen geld ca. dESOO»*"] om inlichtingen - welke in volg- nnenkomst zullen worden behan- hten aan IAKEL*ARDI«oS a - Breda - ioruren01600-46514of01608-3245. st aantrekkelijke rjeT'^e^Tatóebied. centrale verwarroingslnstallsti nnesysteem ane grund nal, töUBt. "ÏÏj}j|pin# stenen bergplaats; Je v jJjp 3. badkamei met ligbad vaste legaanbare zolder yanat: t 39.950,— BO?^fnroerer''' Schnnck, makelaar in j an de N.B.M., Jubanalaan TE KOOP kade 12 te Sas van en met 31 december ZU> ■e 95 centiare. t.r,tond ontru1® emming b. en w. terstond ■ng sleutel verkrijgb331 am 49, Sas van Gent. kantore van i 1 Telefoon 0115 sentember a.s. komt in Rome voor de eerste maal de bisschoppensynode I [Ln Een kleine 200 afgevaardigden uit het wereldepiscopaat gaan zich dan i met de paus beraden over een aantal actuele vraagstukken en over te lijn, die in het kerkelijk beleid getrokken moet worden. De tijd i deze lijn door de paus alleen (en in feite voor een belangrijk deel 3 ..ÜMMnif mmmI J knl.AAi.4 ironnf /lot nirnnKlïlr l/\t lint 11 urote lijn, die in het kerkelijk beleid getrokken moet worden. De tijd I Turin deze lijn door de paus alleen (en in feite voor een belangrijk deel I Sr ziin curie) werd uitgestippeld, behoort vanaf dat ogenblik tot het «leden. Zij werd daarnaar verwezen door het concilie, dat aandrong op •n herstel van de synodale structuur in de kerk: het algemene beleid tt 11 _l.11J Joom aam «mom .11 o AAnnnnnA nnn èln nest niet langer worden vastgesteld door één man, die eenzaam aan de i!n alle verantwoordelijkheid draagt, maar door een synode, waarin naast jie ene man ook vertegenwoordigers van het wereldepiscopaat zitten. 7„ak bekend heeft paus Paulus de- I «"ons aan het begin van de vierde I Lciliezitting ingewilligd door het ïn- I ..ipn van een z.g. bisschoppensynode. Ivf, twee iaar later, treedt dit orgaan het eerst in werking En de ge- I 'dresseerden zien met belangstelling IJ hoe het in feite zal gaan functio- Ongetwijfeld het belangrijkste punt op de agenda is de bespreking van de I huidige geloofscrisis en het zoeken iaar wegen om deze crisis te boven e komen. Daarover is een rapport op gesteld dat de handtekening draagt van [twee bekende figuren: kardinaal Brow- Ine, de rechterhand vr" Ottaviani en [pater Ahanis s.j-, bij ons bekend ge- I worden door zijn optreden in de af- e Van Kilsdonk. De veronderstel- 0 lijkt gewettigd, dat dit rapport leen overwegend behoudende tendens I zal vertonen, misschien zelfs 'n poging I zal inhouden om over het concilie heen [toch weer de oude handboekentheolo- gie naar voren te schuiven. Men moet I erop verdacht zijn dat het rapport I wel eens dezelfde geest zou kunnen I ademen als de brief, die Ottaviani een I jaar geleden over dit onderwerp aan I de bisschoppen en reguliere oversten [heeft geschreven. En in dat geval is [erzeker aanleiding tot het houden van (ten pittig debat. Daarbij zal het er omgaan, de cri sis waarin het geloof momenteel ver- I keert (denk aan de God-is?dood-theo- I logie en de daardoor ontstane verwar- I ring) scherp te analyseren en een hech- basis te leggen voor een authentiek eloofsleven in deze tijd. Het concilie I is aan deze problematiek praktisch niet toegekomen, omdat het te veel andere zaken aan het hoofd had en ook omdat de zaak toen minder acuut was dan nu. Zo is een lacune ont staan, die nu hoognodig moet worden opgevuld. Bij het ontleden van de hui dige crisis, zal de synode moeten to nen, een open oog te hebben voor de waardevolle elementen in de nieuwe theologische stromingen hoe vreemd en j afwijkend ze soms ook mogen zijn. En bij het zoeken van een uitweg zal zij zich het best kunnen houden aan het devies, dat reeds door paus Jo annes werd gegeven: geen veroorde len, geen nieuwe dogmata maar een echte geloofsverkondiging die verstaan baar is voor mensen van deze tijd. I Hier liggen de nodige voetangels Wemmen, die de synode zal moeten vermijden. Ze heten: ketterjacht, over schatting van woorden en formules, be- heette om vast te leggen wat nog niet len misschien wel nooit) vast te leg- Een is, zich verliezen in details die de ""van.de kwestie niet raken. Maar een lafheid, die verzuimt de zaken bij ®»aam te noemen, en vaagheid, die j> fa mist laat wat helder verkondigd "M moeten worden, ue synode staat hier voor een bui tgewoon moeilijke taak. Volgens de oraanstaande deskundigen, waaron- ;LJ:arl Rahner, kan zij alleen een ïinlr"3 rd" geve", dat nader zal S,h worden uitgewerkt. Dit raam zal bij alle krachtdadigheid, j. ™ee bet de wezenlijke lijnen van de nS" boodschap uiteenzet, „K "°?Ige ruimte moeten laten voor lende 0 'beologieën en verschil- laa?L™rmen van verkondiging, DU zondo ls ,voor onze kerkprovincie bij- wonrtiè aetueel. Het zou ons niets ver- ronr! do gezien de verwikkelingen met o nieuwe katechismus, wanneer „(1 ™me kardinaal Alfrink ter sy- Boed 2!L s zou breken voor het in de ofi .van een zeker pluralisme ae geloofsverkondiging. fa^de'hee?-6 ?unt 3(334 °P de agen- techt o™"1® 'van het kerkelijk concilie W^tig de wens van het daan. Moo'v,!f»erder SezeSd dan ge fen aan di ft .maar even te den- "e gigantische arbeid die ten ^i«rkrilT,!e5anssbiliet met 3x reduktiel "'"""•MMN.S.-.Uünn» onzent door professor Meijers is ver richt voor de herziening van het Bur gerlijk Wetboek, om zich te realiseren voor welke taak zich de kerk hier ge steld ziet. Sinds enkele jaren is een speciale commissie met deze zaak be zig. In februari van dit jaar had zij 400 van de 2414 artikelen bekeken en voor 283 een nieuwe formulering ge vonden. Koe het er op dit ogenblik bijstaat, zal blijken uit het rapport dat kardinaal Felici en zijn secretaris, pater Bidagor aan de synode zullen uitbrengen. Wat zal de synode op dit terrein kunnen doen? Niet veel meer dan het vaststellen van de algemene lijn, die er door het nieuwe kerkelijk wetboek gaat lopen en van de geest, die het gaat bezielen. Vooral dit laatste lijkt van gewicht. Er zal een antwoord moe ten komen op de vraag of er in de kerk wel plaats is voor een eigen rechtssysteem en zo ja, hoe de ver houding van dit systeem moet zijn tot de Geest, die nu eenmaal waait waar Hij wil. Mag er in de kerk wel een andere wet zijn dan de wet van het evangelie? En hoe maakt men in concreto waar, dat bij een botsing tussen Geest en Wet aan de Geest de voorrang wordt gegeven? Behalve een waarlijk evangelische inspiratie van de codex zal de synode ook een aantal concrete punten moe ten veilig stellen, die door het concilie in beginsel zijn vastgelegd: de colle gialiteit van het ambt, het sacramen tele karakter van de bisschopswijding, het beginsel van subsidiariteit, het al gemeen priesterschap van de leek, de dialoog, de scheiding van machten in de kerk en het goed recht van expe rimenten. Een derde punt betreft de hervor ming der seminaries, waarover rapport zal worden uitgebracht door kardinaal Garrone en zijn secretaris, mgr. Ce- rutfci. Over de brandende actualiteit van dit punt behoeven we waarlijk niet uit te weiden. Als de kerk hier niet zeer snel tot intelligente oplossingen komt, zal zij binnenkort niet meer o- ver hervorming der seminaries hoe ven te spreken, eenvoudig omdat er geen seminaries meer zijn. De ontwik kelingen ten onzent spreken in dit op zicht een duidelijke taal. De synode zal met haar suggesties tot hervorming niet binnen de tradi tionele kaders kunnen blijven. Zij zal deze moeten doorbreken en minstens bij, wijze -"an experiment totaal nieuwe vormen van priesteropleiding in 't leven moeten roepen. Of zij er daar bij langs komt, het hele hangijzer van het celibaat opnieuw aan te pakken, ondanks de zojuist gepubliceerde en cycliek, is een vraag, waarop de ko mende weken een antwoord zuilen ge ven. De agenda vermeldt ook het vraag stuk van de gemengde huwelijken. Hierover zal vreemd genoeg gerapporteerd worden door kardinaal Marella en een zekere pater Tomko. Geen kardinaal Bea, geen Willebrands, geen lid van het secretariaat voor de eenheid. Insiders weten te vertellen dat zij met opzet buiten deze zaak zijn gehouden, hetgeen weinig verwachtin gen wekt voor de richting, waarin de rapporteurs het debat zullen trachten te leiden. Het is duidelijk dat er voor de ge mengde huwelijken, zeker voor die tus sen een katholiek en een protestant, een nieuwe regeling zal moeten wor den gevonden. De instructie van 18 maart 1966, waaronder deze op het ogenblik vallen, is in oecumenische kringen over heei de wereld als on voldoende gebrandmerkt. Grof gezegd liggen er hier vier problemen die besproken moeten worden de geldigheid van niet voor de kerk gesloten ge mengde huwelijken; het vraagstuk van de belofte dat eventuele kinderen ge doopt en katholiek opgevoed zullen worden; de pastorale begeleiding van gemengd gehuwden en de mogelijk heid van intercommunie voor gemengd gehuwden. Het Vaticaan beschikt sinds het concilie over een methode van stem men, die past in het elektronische tydperk. Met een speciaal geprepa reerd potlood worden in het bovenrte vakje rechts enkele kruisjes op een ponskaart gezet. Een computer zal de stem feilloos registreren en binnen en kele seconden vertellen, hoe de uit slag gevallen is. Als laatsite punt behandelt de syno de een rapport van kardinaal Lerca- ro en pater Bugnini over de hervor ming van de liturgie. Onder de pun ten, die bijzonder de aandacht zullen vragen, noemen wij: het brevier, het misformulier, de sacramentenbedie ning en de kerkzang. De synode zal echter met het bespreken van deze con crete punten niet kunnen volstaan. Zij zal moeten doorstoten naar de kern vragen die daarachter liggen. Hoe vin den wij een nieuwe liturgische taal en expressie, die de mens van deze tijd kan verstaan? In hoeverre kunnen de plaatselijke kerken aanspraak maken op een eigen liturgie binnen een ruim ge steld algemeen kader? Hoe geven wij ruimte aan het experiment zonder in buitensporigheden te vervallen? Vanuit het centrale bestuur zaï waarschijnlijk een poging worden gedaan om de ge lederen, die de laatste jaren lichtelijk in wanorde zijn geraakt, weer te slui ten; dat menen wij te mogen opma ken uit een brief die kardinaal Ler- caro enige weken geleden aan de bis schoppen heeft geschreven. Of deze poging succes zal hebben is alweer zo'n vraag, waarop wij in de komen de weken, het antwoord hopen te krij gen. Kortom: de bisschoppensynode be looft een boeiende aangelegenheid te worden. Voor ons draait alles om deze vraag: is de kerk bereid om verder te gaan op de weg, die zij met TORONTO (Reuter) De uit Ne derland afkomstige 26-jarige Canadese Femmie Smith, die aan ernstige de pressies leed omdat zij zo lang was (1,85 meter) is in een ziekenhuis te Toronto ruim 7,5 centimeter korter gemaakt. Zij is nu, na acht maanden in het ziekenhuis te hebben gelegen, geheel hersteld en aanzienlijk gelukkiger weer aan het werk gegaan. Het was vermoe delijk de eerste operatie van deze aard in Canada. De arts die Femmie heeft geope reerd, dr. James E. Bateman, zei geen voorstander te zijn van dit soort opera ties, maar een uitzonderling te hebben gemaakt vanwege de psychische toe stand van het meisje. De inkorting is gebeurd in twee operaties op 24 okto ber en op 2 december vorig jaar. Uit de dijbenen zijn stukken van tien cen timeter gehaald, waarna een metalen pin de stukken weer verbond. Spie ren, bloedvaten en zenuwen zijn niet ingekort omdat deze vanzelf kort wor den. Getooid met de mijter als het te ken van zyn waardigheid tekent deze bisschop een van de documenten, waarmee hij zich na ampele discussies tenslotte kan verenigen. het concilie is ingeslagen, of is zij zo geschrokken van haar eigen moed, dat zij nu maar liefst op de remmen gaat trappen? Wij hopen het eerste en vrezen tegelijk een beetje voor het laatste. Maar dat zou wel eens een bewijs van gebrek aan geloof kunnen zijn. Dr. A. VAN DE WEIJER WASHINGTON (AF) Geleerden van het Amerikaanse leger zullen de ze winter proberen een gat van 2,4 km diepte te boren in het ijsplateau van de Zuidpool om gegevens te ver krijgen over het klimaat van de aar de gedurende de afgelopen 30.000 jaar. Dit is bekendgemaakt door de Ame rikaanse regering. Als het gelukt zal men dieper dan ooit in een gletsjer zijn doorgedron gen en zal men ijskernen ontmoeten, die op dezelfde wijze gegevens over vervlogen eeuwen zullen verschaffen als de boomrinrgen aangeven hoe oud een boom is. Het gat zal een middel lijn hebben van 15 cm. De Amerikaanse National Science Foundation en 't ministerie van lands verdediging hebben het project bekend gemaakt. Het zal een van de hoogte punten zijn van het programma voor 1967-'68 van het Amerikaanse weten schappelijk Zuidpoolonderzoek, waar voor binnenkort 150 Amerikaanse ge leerden naar het grote witte continent zullen reizen om van oktober tot maart ongeveer 60 verschillende projecten te ondernemen, waarvan enkele buitenge woon gevaarlijk zijn. De genoemde periode is de „Zuid- poolzomer" ofschoon de temperatuur op plaatsen in het binnenland in het bijzonder aan de Zuidpool, tot 47 gra den Celsius onder nul kunnen dalen. Het boren zaï worden uitgevoerd op Byridstation, op ongeveer 1290 km af stand van de Zuidpoel. De vorige zo mer is ongeveer 210 meter van het gat geboord, maar de met het werk belaste ploeg verwacht, tegen februari 1968 een diepte van ongeveer 2.400 me ter te bereiken. Men meent dat dit het peil van het vaste gesteente onder het ijsplateau is. (ADVERTENTIE) Veiligheid in Uw huis Op al Uw gasapparaten. 3. A. H. v. HOEFLAKEN N.V. Axel Tel. 01155 - 625 Middelburg Tel. 01180 - 28t LONDEN (AP) De minimumleef tijd van „au-pair"-meijes die naar Engeland komen om daar in de huis houding Engels te leren, is verhoogd van 15 tot 17 jaar. Volgens een mededeling van het Britse ministerie van binnenlandse za ken zullen door de maatregel slechts en kele honderden van de 17.000 meisjes, die elk jaar naar Engeland komen ge troffen worden. 55 Twee duiven van de „Witte Molen" kweekten voor H. Overbeeke te Hoo- gerbeide een duif, die de eerste prijs nationaal Chateauroux won plus auto. Het is een prachtige blauwe doffer, kruising van de rassen Janssen-Delbar- Horemans. Onze gelukwensen gaan in dit geval zowel naar de heren Vos in Meeuwen als naar de nationale over winnaar. Overbeeke is in '58 met duiven begonnen en hij speelt jaar na jaar ster ker. Wat dunkt u van de prijzen die hij reeds gewonnen heeft: tv-apparaat, bankstel, keukenuitzet, twee wascombi- naties, enige rijwielen, vijf duivenklok- ken enz. enz. Nu brengt die „Witte Mo- Ien"-duif een auto mee, plus hoofdprijs Fondclub Zuid-Nederland, die ook niet van de poes is. De uitslag van Parkeston nationaal, gegeven door Breda, is inmiddels ook gekend; de buit wordt opnieuw verdeeld in Zeeland en West-Brabant. Geen wonder overigens, want daar worden verreweg de meeste duiven op Engeland gezet en daar zitten natuurlijk de meest ervaren overwatervliegers: 1 L. de (Van een onzer verslaggevers) LEIDIEN De stichting van een nieuwe medische faculteit is noodzake lijk. Gezien de snelle groei van het aantal eerstejaars studenten in de ge neeskunde, dient dit op korte termijn te geschieden. Dit zijn de conclusies, waartoe de werkgroep „Achtste Medi sche Faculteit" van de Nederlandse Studenten Raad (N.S.R-) is gekomen. In een rapport van deze werkgroep wordt ingegaan op de vraag of een achtste medische faculteit noodzakelijk is. De werkgroep zegt er van uit te gaan dat, Wanneer de noodzaak van de stichting van een achtste medische faculteit voldoende as aangetoond, dit „de overheid met het oog op de in het geding zijnde belangen tot vestiging daarvan zal nopen". Op basis van (uitvoerig) cijferma teriaal stelt de werkgroep, dat voor 1970 met een gemiddeld aanbod van 1770 en voor 1975 met een gemiddeld aanbod van 2170 eerstejaars studenten geneeskunde rekening moet worden ge houden. De huidige opleidingscapaci teit van de zeven faculteiten is thans 1450 eerstejaars studenten per jaar. De werkgroep wijst erop dat het vooralsnog onnodig is in de toekomst voor een artsenoverschot beducht te zijn. In het rapport wordt er met klem op aangedrongen, de beperkte oplei dingscapaciteit, voor de categorie art- sen welke naar de ontwikkelingslanden willen gaan, te verruimen. Een twee de rapport van de werkgroep, dat thans onderwerp is van overleg en studie, zal de plaatskeuze behandelen. SYDNEY (AP) Australische ge leerden hebben „foto's" vrijgegeven van de zon, die genomen zijn door de eerste radioheliograaf ter wereld bij Narrabri, in het noordwesten van Nieuw Zuid Wales. De geleerden zeggen, dat de foto's wetenschappelijk van evenveel waarde zijn als de eerste satelliet-beelden van de maan. De foto's laten radiovlam- men zien in de atmosfeer om de zon als gevolg van ontploffingen die even sterk zijn als miljoenen waterstofbommen en die^niet waargenomen kunnen wor den met optische telescopen- De foto's zijn in zichtbare beelden overgezet van radio-impulsen, die van de zon ontvangen werden. De heliograaf in Narrabri bestaat uit een cirkel van 26 radiotelescopen die lek een dia meter hebben van meer dan 13 meter, meter. DEN HAAG (ANP) Onder auspi ciën van Euratom, de rijksuniversiteit van Leiden en wetenschappelijke in stellingen in België, Duitsland, Frank rijk en Italië wordt in de periode van 11 september tot 20 oktober 1967 de eerste „Euratom course in molecular and radiation biology" te Leiden ge houden. Het doel van deze cursus, die on der leiding staat van de Leidse hoog leraar prof. dr. J. A. Gohen, is jonge onderzoekers in de gelegenheid te stel len zich te bekwamen op het gebied van de moleculaire biologie en de ra diobiologie. Deze vorm van „post-gra- duate" onderwijs is, als gevolg van het interdisciplinair karakter van deze tak ken van wetenschap, voor fysici, che mici, medici en biologen met belang stelling voor deze gebieden noodzakelijk Naast de cursusleider geven verschei dene Nederlandse en buitenlandse ge leerden aan deze cursus hun medewer king. Het aantal deelnemers aan de ze cursus, voor het volgen waarvan enkelen door een beurs van Euratom in staat zijn gesteld, bedraagt zestien. Ze komen uit vijf Europese „landen. Ruyter te Vlissingen, 2 G. Snelders te Hulst, 3 J. den Hollander te Oostburg, 4 J. Haak te Hoek, 5 en 19 A. Smalle- gange te Terneuzen, 6 en 18 J. A. de Smit te Terneuzen, 7 C. J. Hermans te Clinge, 8 en 26 P. van Belzen te Arne- muiden, 9 M. van der Heijden te Putte, 10 C. Hoendervangers te Putte, 11 en 20 Takken-Rops te Putte (deze naam kan ook anders geschreven worden: onlees baar), onze excuses, 12 G. Dobbelaere te Schoondijke, 13 G. de Ruyter te Ar- nemuiden, 14 Van den Hoek-Jacobs te Ossendrecht, 15 J. B. Somers te Hooger- heide, 16 A. Bosmans te St.-Jansteen, 17 A. Somers te Hoogerheide, 21 J. Bouw man te Oost-Souburg, 22 J. van Goethem te Kloosterzande, 23 J. Wildhagen te Bergen op Zoom, 24 C. de Ridder te Arnemuiden, 25 J. Dhaese te Terneuzen, 27 B. de Ridder te Arnemuiden, 28 L. van Thillo te Ossendrecht, 29 A. Ver vaart te Walsoorden, 30, 32 en 34 J. Ko- nings te Hoogerheide, 31 J. van Loon te Vlissingen, 33 J. Sanders te Hans- weert, 35 J. Bogers, 36 P. van Hooy- donk te Vlissingen, 37 R. Aalbregtse te Vlissingen. 38 en 45 A. Peersman te Stoppeldijk, 39 A. van Keulen te Vlis singen, 40 J. Haak te Hoek, 41 E. Brak man te Breskens, 42 en 44 A. Voor- braak te Putte, 43 W. Vermet te Alphen, 46 M. Jaspers te Middelburg, 47 A. In- gelse te Vlissingen, 48 L. Moerman te Hoek, 49 P. J. van Thillo te Ossendrecht en 50 A. van Peenen te Souburg. Ze zijn daar in al die konterijen van de waterkant gevallen als mussen. Landinwaarts was het festijn minder overvloedig. Ja, zo gaat dat al sedert jaar en dag op Engeland. In deze tyd van 't jaar hebben vele liefhebbers belangstelling voor rasver betering en zg. bloedverversing. Vooral in België zijn er veilingen te kust en te keur. De belangrijkste ver kooplokalen zyn de „Piedboeuf" te Brussel, aan de Marché aux Poulets, in zuiver Vlóms: Kiekenmarktstraat, op honderd meter van de Beurs. Daar wor den vanouds de beste duiven ter we reld onder de nijptang, ik bedoel hamer gebracht. Op 30 september te 15 uur zal ge rechtsdeurwaarder F. Colet daar een merkwaardige verzameling late jonge duiven publiek verkopen bij opbod, toe behorende aan de grote kampioen Leo pold Bostijn te Moorslede. Het zijn in België altijd de gerechtsdeurwaarders die zich met deze zaken gelasten. Een lillek woord, doch er zit niets achter. Het zijn gewone publieke verkopingen, het gerecht heeft er niets mee te ma ken. Pol Bostijns is een dikke vlasboer uit de Vlaanders. In zijn jeugd heeft hij lange jaren in Cahors gewoond, ergens in de Dordogne. Maar na de oorlog be gon hij met „verse moed" duiven te houden in de streek van Roeselare. De Pol heeft zijn grote successen ge- boekt met het ras Stichelbout te Lau we. Zijn meest beroemae uitslag was op Pau nationaal in 1950. In „Suizende Vleugels^ heb ik daar een passage aan gewijd: De „Bolle" (anders gezegd de Dikke )was van 't jaar 44. In de zes jaar dat nij gevlogen heeft, won hij tientallen prijzen boven Parijs. Waar onder enkele zeer vroege: 2e nationaal Libourne, 3e nationaal Pau. In 48, zijn topjaar was hij misschien wel de beste fondduif van België. In 50 zette de Pol op die gedenkwaardige Pau, zes duiven in. De „Zieke" de „Bolle", de „Blauwe", de „Sjarel" en de „Kleine plus nog een nieuweling. Wat nog nimmer gebeurd is, zolang de dui vensport bestaat, gebeurde nu. Ik begin met te zeggen dat er op de dag van lossmg geen duif doorheen kwam, ze moeten dus overnachten. Uitslapen, zeg gen ze in Antwerpen, alhoewel ik be twijfel of er wel veel „gepit" wordt. De zenuwen zullen wel in 't gat zitten en dan slaapt een weduwman niet veel. Zondagmorgen half acht viel de „Sjarel", een halve Van der Espt van Oostende, twintig minuten later de „Kleine", tien minuten daarna de „Bol- le" er n°g een kwartier later de „Blau- we Ze vlogen 1, 2, 3 en 4 nationaal; de 5e prijs was voor een duif van Cattrijs- se te Moere, die voor de grote centen Vloog. De „Zieke", een blauwgehamerde van het ras Nestor Tremmery te Ouden burg, die het jaar tevoren de 8e na tionaal St. Vincent gevlogen had, was nog niet thuis. Hij kwam een uur later bloedend verwond door een schot ha gel en praktisch zonder staart thuis, 34e prijs nationaal. De nieuweling ten slotte won de liOe prijs. Het was zeker geen waaivlucht. Pol Bostijn maakte de uitslag van zijn le ven. Zijn kleppers vlogen alle vier in hun hemd, hij had er geen centiemeke op staan, ze stonden zo plat als een pan- nekoek. Hoe dat kwam? Wel zo. de Pol is een beetje van een „geweldigaard" en hij was „dul" (kwaad). Hij was kwaad omdat ze op de vorige twee vluchten de kat gestuurd hadden, veel te laat. Ik zal u wel krijgen, zei de Pol en hy stak ze onverhoeds op Pau. Is het niet voor dood te vallen?, zei hij my de volgende dag. Ja zie, dat is nu de glorious uncertainty van de duiven sport, geiyk de Engelsmans zeggen. De Pol 'heeft alleszins veel gesakkerd in die dagen, van kus mijn voeten zus, en nondedomme zó. En van non-de-dit- en-dat, alles ln het Frans. Een andere prachtige veiling van late jongen is die van de Gebr. Debaere te Nokere. Die mannen hebben al veel schoon uitslagen gemaakt Ze zijn niet meer aan hun bief- ik bedoel proefstuk Zij spelen met het oude ras Dupont (Herseeuw), dat Vereecke beroemd ge maakt heeft, gekruist met Desmet- Mathijs. Hun beste uitslag in 67 was op de provinciale Blois in Oost-Vlaan- deren: 2 3 4 II 13 14 19 38 5i 59 60 66 67 69 96 en 97 tegen 822 duiven. Is me dat even aL'es in gruis vliegen? Gerechtsdeurwaarder Colet zal ze in de Kiekenmarktstraat verkopen op zon dag 24 september te 13 uur precies. Allemaal goeie, DEN BRUINEN Boer Bloemberg uit Dedemsvaart vond deze week een aardappel ter grootte van een voetbal, die een kilo woog. Een gewone aardappel weegt ongeveer 125 gram. Burgemeester Samkalden van Am sterdam heeft het gemeentepersoneel gevraagd om lief te zijn voor de bur gers. In een brief schreef hij: „Ieder van ons die mensen te woord staat, verzoeken of klachten behandelt, draagt door de manier waarop hij dat doet, daadwerkelijk bij tot het beeld, dat duizenden zich verwerven van de overheid, van het gezag. Ik roep graag aller medewerking in". Ik zou een brief willen schrijven aan de politici die het in dit land voor het zeggen hebben, ongeveer als volgt: „Ieder van u, die beslissingen neemt bijvoorbeeld bij het ontslaan en benoemen van burgemeesters, draagt door de maniei waarop hij dat doet daadwerkelijk bij tot het beeld, dat duizenden zich verwerven van de overheid, van het gezag. Ik roep graag aller medewerking in". De Standford-universiteit in Palo Alto in Californië heeft een jonge man van 18 jaar benoemd tot hoog leraar in de logica. Hij is de jongste professor in de V.S. De universiteit heeft hij in drie jaar doorlopen en op het College sloeg hij sommige klassen over. De jonge professor Friedman verklaarde, dat de Ameri kaanse student te zeer onder druk staat van een star onderwijssysteem. „Sommigen, zoals ik, hebben geluk gehad". Deze uitspraak doet me denken aan die van John Davison Rockefeller, de grote Amerikaanse oliemiljardair: „Wat men nodig heeft om rijk te wor_ den is geluk, geluk en nog eens ge luk. Men moet echter ook van het ge luk gebruik weten te maken". Geluk is natuurlijk niet het enige en ook niet het belangrijkste. Fried man heeft waarschijnlijk een geni aal stel hersens en Rockefeller was een knap ondernemer bezeten van macht, die niet terugschrok voor corruptieve praktijken. „Er zijn wel mensen die zeggen dat we ontwikkelingshulp moeten geven, omdat anders de kloof „Noord-Zuid" te groot wordt en de jonge landen in opstand komen. Nou, het is eerder een kwestie van de kloof „arm-rijk" in de jonge landen zelf die tot re volutie zal leiden", (drs. J. Koop man, ontwikkelingsexpert) „Film moet ruiken. Als een film geen reuk heeft dan kan men er nog zoveel ton in investeren, maar dan wordt het toch een tegenvaller (Jonge Nederlandse filmer Rob Hou wer) De langharigen zijn weer in het nieuws. Veel aandacht trok de sol daat die tot voor het Hoog Militair Gerechtshof moest verschijnen. In Breda zijn enkele jongens van een U.I.O. verwijderd, omdat ze hun haar niet wilden laten knippen. „De jon gens hebben zich op mijn school naar de regels te gedragen", verklaarde broeder Bavo, het hoofd van de school, die lang haar slordig vindt. Nou en?, vraag ik me af. Is dat dan een reden om jongens van school te sturen? Ik vind de baarden van de paters kapucijnen erg slordig. Siebe van der Zee van de AVRO die voor 20.000 gulden op de loonlijst zou staan bij Van Heyst en Zonen heeft verklaard, dat het geld hem door het bedrijf is opgedrongen „voor publiciteitsadviezen". De AVRO zal hem waarschijnlijk „berispen" als blijkt, dat Siebe van der Zee de c.a o voor het omroeppersoneel heeft over. treden. De AVRO blijft „een aardige omroep In de Troonrede van deze week stond geen woord over Griekenland, onze NAVO-partner, waar een stel generaals de democratie op stal heb ben gezet. Hoe groot de dictatuur is die daar momenteel heerst, wordt schrijnend geïllustreerd door het be- richt dat gisteren in deze krant stond: een man kreeg drie jaar ge vangenisstraf, omdat hij verboden liederen van Theodorakis had ge zongen. 6 Leen Seegers, de communist die veertig jaar in de Amsterdamse ge meenteraad heeft gezeten, wordt in Vrij Nederland van deze week ge ïnterviewd. Hij zegt onder andere over Van Hall. „In het begin gaf ik hem links en rechts om de oren. Als hij de bevoegdheden van de raad aantastte sloeg ik erop. Dan moest hij zich corrigeren. Hij vond ons lastig. Maar de raad moet lastig wezen. Ja, nou 'k °°k weer zeggen, zo moeilijk als hij in zijn functie was, zo makkelijk was hij in de persoon lijke omgang". MERIJN 'A?.f arbeiders van een industriële onderneming in het Beierse Ulm hebben paratyfus gezondheidsdienst van de stad heeft meegedeeld, dat niemand in le vensgevaar verkeert en dat de epide mie zich met verder uitbreidt. Hoe de besmetting is veroorzaakt, is niet be- kena.

de Stem | 1967 | | pagina 7