Zieke honden herstellen in psychi atrische kliniek PUZZEL ONZE OP 64 VELDEN telewerker srste assistent reede assistent aangeboden: >ZER D 6 C d. Noort n.v UWELIJK verkaveling oewacht IBITIEUZE jERKER rS-INSPECTEUR 16 17 lLS leaier Oostburg Caprice" rankenstein een vrouw" Paniek Dierenvrienden Schaap Eigenaars DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 5 O H V85 0 97432 10 6 5 V 8 B92 O HB65 V B 8 4 levizier - Willem II KANTOOR te ROTTERDAM algehele leiding ran het kantoor. ingen beschikbaar. immer 80078, bureau van dit blad. 1 jaar oud ielminastraat 83a DONGEN $-2318 (b.g.g. 2463) laat één katholiek contactbureau, Ibejag werkt en een betrouwbare {waarbij U zelf door eigen initia. it bepalen uit alle ingeschreven I voorzover bekend langs deze lensen getrouwd. eheel vrijblijvend, nadere inlich- j gratis en in een blanco envelop- ponden. CONTACT BUREAU |De Bilt. Tel. 030-760630 ïooghout 102 tel. 01600-36730 Inderhoud liefst na afspraak. pdag 24 september, aanvang 8 uur. jivang 2 uur brengen wij: DORIS I HARRIS - RAY WALSTON in de biet schijf in een zigzag patroon jpwinding met bedrijfsspionne als J)ORIS DAY in een extra span ne handel in verdovende middelen. 14 jaar. nber, aahvang 8 uur. Zondagmid- aanvang 4.30 uur brengen wij: - SUSAN DENBERG - ROBERT Ichnicolor: Int van spanningeen nieuwe kent Peter Cushing toch uit ae Ai dan wilt u deze film niet missen) maximum van kwaad en begeerte. ■>kt de wereld en spot met de dui- 18 jaar. i in de advertentie van glstereii THEATER. In Engeland moeten honden, die „overtredingen" hebben begaan zich voor de rechter verantwoorden en soms worden de zware jongens onder hen ter dood ver oordeeld Het zeer actieve „Verbond voor de Veredeling van het Honderas" in Engeland is hier echter zeer tegen kant. Het verbond wijst een veroordeling van het dier af omdat zijn „overtredingen" volgens het verbond in hoofdzaak zijn te wijten aan verkeerde opvoeding of een valse sentim entele aanpak van zijn meesters Een hond afmaken omdat het dier een paar mensen gebeten heeft? Kom... kom! We willen toch zo graag huisdieren Dan moeten we ze ook trachten te begrijpen en ze met liefderijke zorgen omringen. Bovendien, een hond, die zich slecht of vreemd gedraagt, kan best weer tot inkeer komen, aldus het verbond. In die overtuiging heeft het verbond in 1959 ook de dierenkliniek van Watford opge richt, een „reclasseringsinstituut voor honden" in de ware zin des woords! pai wintertarwe lm missie vocht de ruilverkaveling bekend, dat in de le helft van fianvang zal worden gemaakt nie de kavelinriohtingswerken in In 4, zijnde de polders 2uicldorp_ Idorpe Zuiderdeel en de Moerspu Ideelte ten noorden van de M rs die wintertarwe willen ®>oi0) l polders, dienen in verband mei J deze werkzaamheden contact op [Plaatselijke Commissie. ervoor zal gegeven worden op een op maandag 2 ok^^z,Jfddorpe lus Dorpsplein 6 te ^uia ttmeras de plaatselijke Commissie: J. VERCAUTEREN, voorzitten B. L. DE BROUWER, secretaris. lappijen vraagt voor [/aam genoeg ach* 0111 na lig onze organisatie in den en uit te breiden. eeds als buitendmnstmede^ ii levensverzekenngs on. n zijn geweest met keur. iltaten genieten de vo 1 onkostenvergoeding lemming met de belang functie. -„W 1 aan ons bijkantoor Bega jesnaam, 26 deel van een huis, 28 voor spel (muziek), 31 meisjesnaam, 32 volk uit de oudheid, 34 voegwoord, 35 tel woord, 37 eind, 33 vlies, vel, 39 sport- term, 44 hoenderhok (ZN), 47 snoek baars. 48 lieden van adel, 50 voordeel, 52 plaats in Gelderland, 54 konen, 56 schande. 57 meisjesnaam 59 gebod, 60 plaats in Drente, 63 schaapkameel, 64 vertelling, 68 muzieknoot, 71 ontken ning (Eng.), 72 scheik. element (alk.) OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Hor.: 1 peso, 4 barok, 8 walm, 11 op per, 12 rotan, 13 roes, 14 snede, 16 ante, 17 sta, 19 ore, 20 dra, 22 als, 24 tod, 26 pienter, 29 boleten, 32 rond, 33 repel, 34 rede, 35 lid, 36 elk, 37 niet, 40 eenre, 41 Oene, 43 terreur, 45 snor- ker, 47 Ens, 49 sol, 51 Apt, 52 las, 54 kea, 57 Ai'da, 58 Didam, 60 anno, 61 Davos, 62riant, 63 maan, 64 staal, 65 sits. Vert.: 1 park, 2 soes, 3 opstand, 4 bes, 5 Arno, 6 orde, 7 koe, 8 Waarder, 9 Anna, 10 mees, 15 erf, 18 alt, 20 dol, 21 rio, 23 serieus, 24 Tollens, 25 bed, 26 prent, 27 enter, 28 reder, 29 Beers, 30 Terek, 31 neder, 38 iep, 39 trepaan, 41 Orleans, 42 net, 44 ent, 46 ook, 48 pad, 50 raam, 51 Adda, 52 list, 53 Sara, 55 anti, 56 löss, 58 dos, 59 mil. B 10 2 <7 A 10 7 4 3 O A V 8 *92 A A H 9 7 6 4 3 77 6 O 10 A H73 Zuid (Slavenburg) was gever en opende met 2 Onder voortdurend passen der tegenstanders ging het verder: noord 3 O zuid 3 noord 4 SA zuid 5 0 noord 5 SA zuid ff noord 6 zuid 7 Noords 4 SA vraagt naar het aantal Azen en 5 SA naar het aantal heren in de zuidhand. Dit laatste bod wees tevens op de aanwezigheid van alle Azen tn de gecombineerde n-z-handen (anders is het zinloos) waarna Slavenburg met zijn uit zonderlijke distributie groot slem bood in de hoop ziin verliezende ergens kwiit te kunnen. West kwam uit met O Heer, door noord met het. Aas genomen. Met open kaarten ls het geen al te lastige opgave, daar zuid na eenmaal troeftrekken twee in noord kan aftroeven. Slavenburg was echter bang dat de tweede wel eens kon wor den overgetroefd en ging andere te werk. Na 77 Aas werd een 77 getroefd en een maal troef gespeeld (als de Vrouw valt ziin de zorgen voorbij), waarna 4> Aas en -Heer werden geïncasseerd en een werd getroefd. Hierna werden de vijf troeven af gespeeld, waarop de oostspeler in een ♦-«•-dwangpositie werd gebracht. De door noord in de 11e slag bij- gespeelde kaart was de 77 10, Aas- Vrouw bleef liggen), waardoor het zeker was, dat west, die gemarkeerd was met 7> Vrouw, niet meer dan een O over had. Toen Vrouw niet viel wist zuid zeker dat snijden in hem niet kon baten. Onder het Aas viel de Heer en het con tract was binnen Aan de andere tafel kwamen de Denen slechts tot 6 nest jonge hondjes en het schaapje werd als zodanig geaccepteerd door de moederhond. Toen zij haar taak als voedster volbracht had werd het zevental gevoed op een manier, dat slechts zes van hen toegang tot het voedsel konden krijgen. Sidney deed hierbij erg zijn best om voor geen hondje opzij te gaan, een spelletje, waarin hij zeer bedreven werd en dat tenslotte over zijn latere toekomst zou beslissen. Toen het schaap namelijk eenmaal volwassen was geworden trok het zich van de meest kwaadaardige hond niets meer aan. Persoonlijk waren wij er getuige van hoe Sidney een wolfshond klein kreeg. De hond was een gevaar voor de schapen. De techniek was de volgende: men zette Sidney in een ren met een bak, waar in zijn lievelingskostje was gedaan. Toen liet men de hond in de ren. De hond dacht kennelijk bij zichzelf: „Kijk een schaap, die zal ik eens mores leren!"- Sidney daarentegen dapht kennelijk: „Kijk een vreemde hond, die het op mijn eten gemunt heeft. Maar laat hem het eens pro beren!" Dan speelt zich het volgende af: De hond, die gewend was blatende schapen in vlucht voor zich uit te laten rennen, komt op Sidney af, die echter nauwelijks verontrust is. Met zijn kop gebogen wacht hij de aan val af zoals Hij dat steeds gewend is. Voor de hond zich de vreemde situatie kan realiseren heeft hij al 2 flinke kopstoten te pakken, die hem op de rug doen belanden. Stomver baasd maar nu voorzichtiger probeert hij het nog eens met als gevolg, dat hij nu helemaal de kluts kwijtraakt. Nu is het slechts nog een kwestie van tijd om verder te wennen aan het schaap, waarna de hond met Sid ney in de hondengemeenschap kan worden opgenomen. „Honden", zegt Frank Pettit, „zijn net kinderen. Ze imiteren of ze han delen instinctief. Niet zolang geleden kwam een dame ons meedelen dat haar hond gek geworden was. Hij viel haar aan zodra de telefoon rin kelde. Ik besloot dit geval van „waan zin eens ter plaatse te gaan bekij ken. Ik vroeg een collega mij op een bepaald uur bij haar op te bellen om getuige te zijn van de wanda den van het hondje. Toen ik binnen kwam lag het hondje een dwerg- poedelt je rustig op het tapijt. Ik sprak wat met de dame over koe tjes en kalfjes tot plotseling de tele foon rinkelde. Zij vloog overeind en rende als het ware naar de telefoon. De hond bedacht zich geen seconde en vloog op haar af.Ik nam de hoorn van haar over en vroeg mijn collega me tien minuten later nog eens te bellen. Ik vertelde de dame dat zo dadelijk wederom gebeld zou worden en ik verzocht haar hier niet op te reageren. Toen de telefoonbei opnieuw ging bleef zij rustig zitten. De hond keek haar wel aan maar deed niets en legde toen zijn kop op zijn voorpoten. Daarop stond de dame rustig op en nam de hoorn van de haak.er gebeurde niets. Daarmee was ook dit raadsel op gelost. Dwergpoedeltjes zijn nu een maal door ingewikkelde kruisingen tot stand gekomen. De originele poedel is veel groter maar te groot voor een flat. De aard van het dier is door die kruisingen geweld aange daan, zodat het! dier hypernerveus is", aldus de heer Pettit. Doordat zijn meesteres ook hypernerveus als een bezetene naar de telefoon rende, voelde de hond zich bedreigd vandaar zijn reflex om aan te val len. Als zij hem had geslagen, had zi.i zijn karakter grondig bedorven en was er niets meer aan te doen geweest De kliniek van Watford herbergt slechts zelden honden die van het platteland komen. Het zijn meest stadshonden, die het slachtoffer wor den van instinctstoornissen en van neurosen. „Een van de oorzaken daarvan", zo verklaart Frank Pettit, ♦,is dat de stadshonden de mode honden doorgaans zeer dikwijls het resultaat zijn van systematische kruisingen, die de rassen verbaste ren. Neem hijvoorbeeld een bulldog. De snuit moet compleet afgeplat en naar voren getrokken zijn, zodat de rimpels er als kwabben bijhangen. Deze normen zijn gedecreteerd door „vrienden van het honderas", die zeer verontwaardigd zullen aanhoren dat zij het dier daarmee geweld heb ben aangedaan. Een bulldog wordt vaak een taai dier genoemd maar het tegendeel is vaak w:. De meeste dieren kun nen geen langdurige krachtsinspan ning volhouden en de meeste ster ven tenslotte aan een hartaanval. De Dalmatiërs lijden vaak aan een aan geboren afwijking van de trommel holte. Meer dan 70 pet. van deze honden is doof! Regelmatig worden deze honden bij me gebracht, aldus Frank Pettit, om dat ze zogenaamd niet willen ge hoorzamen. De arme beesten horen echter niet of zeer slecht! In die ge vallen leert Frank Pettit deze dieren commando's van de lippen te lezen, iets waartoe zij zeer goed in staat zijn! De meest nerveuze honden zijn de W. J. MUHRING- tflBIüH Duitse herders, die pas na de eer ste wereldoorlog naar Engeland kwa men. De soldaten brachten ze toen mee en de fokkers zagen direct wat in deze dieren. Bijna alle herders in Engeland stammen van deze hon den af. Hoe het ook zij, de hondenkliniek van Watford heeft reeds duizenden honden genezen, die gestoord waren door de onwetendheid van de bezit ters ervan of door een te kunstmatig leven. Frank Pettit en zijn team door gronden de psychologie van de hond en hun methoden zijn de moeite waard om verder te worden verbreid. De honden, die zij geleerd hebben te begrijpen zijn voor hen geen onder werpen voor vertedering of specula tie maar edele dieren, waarbij het de moeite waard is hun gevoelsle ven te doorgronden! Dat bij lichamelijke sporten leeftijd en prestatie samenhangen, is vanzelf sprekend. Een 45-jarige voetbalïer of wielrijder van topniveau is ondenkbaar. Bij denksporten staat het enigszins an ders. Lasker behaalde op zön 55e jaar een van de grootste successen van zün leven en ook het spel van de thans 56- jarige Botwinnik geeft nog geen da lende lijn te zien. Toch mag zestig jaar wel worden be schouwd als de bovenste grens van re delijk goede prestaties, want het uithou dingsvermogen gaat bij het groeien dei- jaren een belangrijke rol spelen. Voorts ook het ontbreken van ambitie, waar door men zich doorgaans niet de moeite geeft of kan geven zich in de finesses van de stelling te verdiepen. Maar tot oppervlakkig schaak zijn de ex-groten evenzeer in staat als in hun beste ja ren. Men ziet dan ook dat deze kam pioenen uit het verleden uitmunten in simultaanseances, wanneer het aantal, borden maar beperkt blijft. Euwe. onze ex-wereldkampioen, gaf dezer dagen een simultaanseance aan 20 borden in de Poolse badplaats Pola- nica. Het gehalte der tegenstanders was vrij hoog, want onder hen bevonden zich o.m. twee kandidaat-meesters. De zen werden evenwel door de simultaan- speler terdege in het oog gehouden en de extra-aandacht aan hen besteed maakte, dat zij aan het kortste eind trokken. Het eind-resultaat 16 gewon nen, 1 verloren en 3 remise was zeer bevredigend voor de simultaanspeler. Hier volgen de meest interessante partijgedeelten uit Euwe's strijd met de kandidaat-meesters. Stand na de 18e zet van zwart Wit: prof. dr. M. Euwe (simultaan) De zwartspeler heeft het centrum aan zijn tegenstander overgelaten en is daardoor in staat geweest wit het lo- perpaar afhandig te maken. Daartegen over heeft wit de grootste terreinvrij heid. De kansen staan ongeveer gelijk. Er volgde: 19. Pc3-a2 (Met de bedoeling het paard via b4 naar c6 te dirigeren) 19a6-a5 20. b2-b4, aö-a4 21. Pa2-c3 (De zwarte b-pion is nu duidelijk zwak en 21. La6 ziet er niet aanlokkelijk uit wegens 22. Pc6) 21e7-e5? (Een al te geforceerde poging om het stellingprobleem op te lossen. Zwart geeft een pion op in de hoop te kunnen profiteren van de verdwaalde positie van het witte paard. Vermoedelijk was 2 1La6 toch het best geweest om op 22, Pc6 voort te zetten met 22. ...Lb7). 22. Pd4xb5 (Wit aanvaardt de uitdaging; hij be hoeft 22La6 niet te vrezen wegens 23. Db6) 2 2f7-f5 23. De3-b6 (Met nieuwe dreigingen) 2 3Tf8-d8 24. Pb5xd6 (Een aardig schijnoffer) 24. ,.Dd7xd6 25. Dd6xb7, Lg7-h6 26. Tcl-c2, Tc8-c7 27. Db7-b5, Td8-c8 (Nu komt zwart aan het woord; wit kan zich nog juist staande houden) 27. Db5-d3 (Thans dreigt wit zich met 28. Pb5 uit de omklemming te bevrijden. Vandaar zwarts volgendê zet) 27Dd6-d8 28. d5-d6! Het is waarschijnlijk de eer ste psychiatrische kliniek voor honden ter wereld. De metho den, die er aangewend worden voor de heropvoeding van de I „delinquenten" zijn overigens wel zeer bijzonder. Wat een be zoeker in Watford bijvoorbeeld onmiddellijk opvalt, is, dat het personeel van dit hondeninsti- tuut in hoofdzaak bestaat uit jongedames, die zeer beslist uit gekozen zijn om hun jeugd en charme. Frank Pettit, de direc- teur van de kliniek, bevestigde dat overigens ook. De „zieke I honden" die men ons toever trouwt, zo vertelde hij ons, zijn meestal stadshonden. Deze die- I ren hebben zich veelal niet vol- ledig kunnen aanpassen. Zij moeten zich namelijk volledig I in het gezin integreren ondanks het feit, dat zij behept zijn met de diepere instincten van de meute; óf hij erkent de leider en is volgzaam óf hij probeert 'te domineren. Wanneer zo'n dier in een hulsge- !in binnentreedt, erkent hij meestal sis vanzelfsprekend de autoriteit van le man en hij doet dit instinctmatig; dezelfde geest beschouwt het dier kleine kinderen als evenzovele kleine hondjes, die hij beschermt, verdraagt of „bestraft". De vrouw, die hem j zijn eten geeft, hem het meeste aait en in i.ier gezelschap hij groten deels zijn tijd doorbrengt, is voor j net dier echter een „voorwaardelij ke" autoriteit, die hij gehoorzaamt zonder haar slaaf te zijn. Tussen haar en de man bestaat dus een groot on- dersch 'd. aldus de heer Pettit. Dat haar gehoorzaamt is dus zeker met „vanzelfsprekend"! Begrijpt u nu, waarom ik hier in de kliniek voor het verzorgen van de dieren graag jongedames heb?, al dus de heer Pettit. Wanneer men ons honden brengt, die niet goed wil len gehoorzamen kunnen mannen ze natuurlijk ook wel gehoorzaamheid Jijorengen maar wanneer het dier dan in het gezin terugkeert, waar Uj wordt omgeven door vrouw en kinderen, dan associeert het dier zijn begrip gehoorzaamheid slechts jan de man. Een hond, die na een oenandeling in onze kliniek ontsla gen wordt, moet niet slechts gene- z'm jnnar ook „veranderd", al- I ™s de heer Pettit. Bij ons leert JJ; ujer ook de vrouw „vanzelfspre- «Sr t',e aam,aarden. Hij wordt hier met alleen door vrouwen verzorgd aar het dier leert de dames ook te ff"??-3!1!611 al was hij nog zo wild u J werd aigeleverd, aldus de heer Pettit. ifSi? een zoon van een Ski' 1 keeft zich zÜn hele le ien óang met honden beziggehou- eL,°!spronkeIijk wilde hij' fU'aag dierenarts worden maar hij bezat ^knds meer honden, honden, ook! ®teeds weer zorg dan Honden met afwykingen komen gegarandeerd weer beter uit de kliniek. er de nadruk op, dat de mensen ook dikwijls soms nog meer dan het dier een behandeling nodig heb ben om begrip tussen beide te be werkstelligen Hij vertelde daarvan enige mar kante voorbeelden. „Regelmatig krij gen wij mensen op bezoek, die bewe ren, dat hun hond een vechtersbaas is", aldus Frank Pettit. Als wij hun' dan echter vragen of het dier werke lijk zoveel aan het vechten is, ant woorden zij vaak: „Dat niet meneer, maar als hij de kans kreeg.." Als we het dier dan in een kliniek opnemen blijkt in 90 van de 100 ge vallen, dat het dier zo mak is als wat en zelfs eerder angstig dan moe dig. Dit ou, aldus de heer Pettit, zijn klassieke voorbeelden van een ver keerde opvoeding en verkeerd be grip wederzijds. Let maar eens op. Als het een klein hondje betreft staat zijn meesteres voortdurend angsten uit, dat het oP straat verscheurd zal worden. Betreft het een hond van flinke afmetingen en reputatie dan meent zijn baas, vaak niet zonder zekere trots, dat hij alle keffertjes uit de buurt vermoordt als hij hem zijn gang liet gaan. In het eerste ge val wordt het beestje bij het gering ste teken van onraad opgepakt en stikt het bijna in de bemoedigende omhelzingen en in het tweede geval wordt er zo hardhandig aan de lei band getrokken, dat zelfs het blaf fen in de keel gesmoord wordt. Maar in beide gevallen associëren de slacht offers de verschijning van een soort genoot met de opwinding van hun begeleiders en de daaraan verbon den onaangename behandelingen. Hun reactie daarop uit zich vrijwel al tijd in agressiviteit, wat de verbijs terde eigenaars ons doet vragen, hoe het toch mogelijk is dat zo'n lie veling in een oncontroleerbare bruut kan veranderen. Er is vee; tact voor nodig om de ze mensen bij te brengen wat er nu eigenlijk schort, aldus de heer Pet tit. Ze worden vaak kwaad als je zegt, dat hun hond toch geen mense lijk wezen is dat elk woord of gebaar „begrijpt". Sentimenteel gedoe maakt een hond vaak ongelukkig en agres sief. Deze honden nemen we vaak in de kliniek op om ze in de gelegen heid te stellen eens naar hartelust te kunnen spelen en.ruzie te ma ken met hun soortgenoten. Interessant Is voorts dat Frank Pettit in Watford een zeer bijzonder schaap heeft. Het verbeeldt zich na melijk dat heteen hond is! Het schaap heet Sidney en het dier maakt, als het nodig is, van de wildste kuitenbijter een lam! Sidney is het produkt van één van Pettits geniale invallen. Toen het dier geboren werd moest het noodza kelijk worden ondergebracht in een 0 Ook aanhankelijke honden heb ben wel behoefte aan een psy chiatrische behandeling. Horizontaal; 1 naschrift (afk. Lat.), 3 inwendig lichaamsdeel, 7 mannelijk beroep, 10 riviei in Siberit, 12 vaartuig, 14 plaats in Limb., 16 buitenhaven 17 akelig, 18 slingerplant in Azië, 19 stad in Zwitserland, 20 berg, 21 kropgezwel, 22 dof, 24 groente, 25 plaats in Drente, 27 kort damesmanteltje. 29 en omstre ken (afk.), 30 sint (afk 32 muziek noot, 33 reeks. 34 slede. 36 buitenhaven 38 vinnige klap, 40 meervoud lafk. Lat.), 41 net tegenovergestelde, 42 maanstand, 43 tweetal, 45 plaats in Gel derland, 46 zin, 49 bekende afkorting, 50 naschrift (afk. Lat.), 51 maanstand, 53 afkorting van dona, 55 vreemde munt, 58 notitieboek. 61 eind, 62 zand heuvel. 64 groente, 65 zoon van Jacob, 66 verdriet. 67 eenheid van elektriciteit en magnetisme 69 Europeaan, 7o ach ting, 71 plaats in Gelderland, 73 bui tenhaven, 74 nummer (afk.), 75 reke ning, 76 onbepaald voornaamw,, 77 on bekende (afk.) Verticaal: 1 republiek In Amerika, 2 zijtak Main, 4 uitroep, 5 opstandig, 6 twijg, 7 term bij kaartspelen, 8 wit bloempje met jasmijngeur, 9 voorzetsel, 10 dorp in N.-Brab., 11 zorgwekkend, 13 mannelijk beroep, 75 rijkstelefoon (afk.), 16 kort uitstel van betaling na da vervaltijd, 21 voornaamw., 23 meis- CDit oprukken van de witta d-plon brengt de winnende redding) 23. Tc7-c4 29. d6-d7, Tc8-c6 80. Dd3-d5+, Kg8-f8 (Zwart had geen keuze, daar 30. ,Kh8 beantwoord zou worden met 31. De5:+, Lg7 32. De8 31. e4xf5, Lh6-g7 (31. .Tc3: wordt beantwoord met 32. Tc3:, Tc3: 33. De5:, Lg7 34. Dd6+, Kg8 35. De6+, Kf8 36. Tel) 32. f5xg6, h7xg6 33. Tfl-cl, Lg7-h6 (Zwart is om goede zetten verlegen) 34. Tcl-el, Lh6-g7 35. Tel-e3'„ Lg7-f6 36. Te3-f3, Kf8-g7 37. Tf3xf6! Zwart geeft het op. (37. Kfö; dan 38. Pe4+; 37. Tf6: dan Dc4: en tenslotte 37Df6: dan 38. d8D) Stelling na de 18e zet van zwart Wit: prof. dr. M. Euwe (simultaan) Een bekend soort stelling uit de Ben- Oni opening. Wit heeft het meeste ter rein tot zijn beschikking, maar zwart yalt aan in het centrum en op de dame- Vleugel. Er volgde: 19. e4xf5, Ld7xf5 20. g3-g4 (Dwingt de loper tot een verklaring) 20Lf5-h7 2i. Pd2-e4 (Zou wit met 21. Te8:+ naar een eind spel afwikkelen dan staat zwart er met zijn twee goed gerichte lopers het beste voor) 21. a7-a6 (De bekende manoeuvre, w 'ke b6-b5 voorbereidt en de actie tegcu de witte damevleugel verhevigt. Op te merken valt dat zwart niet met 21. ..Le4: 22. Pe4:, Lb2: op pionwinst mocht spe len wegens 23. Dg6-K Lg7 24. Pd6: en wit staat het best) 22. Tel-e2! (Ter verdubbeling op de e-lijn en te vens bedoeld als parade tegen het thans volgend 22. b5) 22b6-b5? (Leidt vrijwel geforceerd tot verlies. De voorkeur verdiende 22. Te5) 23. a4xb5, a6xb5 24. Talxa8, Dd8xa8 25. Pe4xd6!, Da8-al+ 26. Kgl-h2 (Zwart meende nu over voldoende te- genkansen te beschikken, maar deze halen niets uit) 26. Te8xe2 (Op 26. Le54- volgt 27. Tea:, Te5: 28. Df7+ en mat in drie zetten) 27. Dh5-f7 (Een belangrijke tussenzet) 27. Kg8-h8 28. Lc4xe2, Lg7-e5+ (Op 28Del volgt het best 29. Pe8) 29. g2-g3, Lh7-g8 (Op 29Ld6: volgt natuurlijk 30, Df6-f benevens 31. Dd6:) 30. Df7xc7, Le5xc3 (Er dreigde 31. Pf7+ en 32. Deö:+) 31. b2xc3, Dal-el (Aldus hoopte zwart nog remise te be reiken) 32. Pd6-f7+, Lg8xf7 33. Dc7xf7, Delxe2 34. do-d6 Zwart geeft het op. De witte vrijpion is niet meer tegen te houden. DUBLIN Hoewel de resultaten die het Neder landse team tot nu toe bij het Europees kampioenschap viertallenbridge heeft be haald, niet geheel aan de verwachtingen beantwoordden (de laatste twee jaren eindigden onze landgenoten op de tweede plaats), toch kunnen de spelers Slaven- burg-Kreijns, Kaiser-van Heusden en Kramer-Cats op enkele goede verrichtin gen aanspraak maken. Het oude euvel, verliezen tegen de zwakkere en zoal niet winnen, dan toch sterk spelend tegen de sterkere teams, heeft gezien de uitslagen de kop weer opgestoken. Zweden werd kort geleden In een oefenwedstrijd over een groot aantal spellen tamelijk geruis loos verslagen; in Dublin verloren onze spelers met 8—0. Tegen IJsland, geen imponerend team, werd met 6—2 ver loren, maar tegen Frankrijk, lange tijd een ernstige bedreiging voor de Italianen, wonnen de Nederlanders met 5—3 en Denemarken, van oudsher een zeer las tige tegenstander werd met 6—2 verslagen. In deze laatste wedstrijd liet Slaven burg weei- eens van zich spreken door op onderstaand spel met de maximale score te gaan strijken. niet de middelen om deze lange en financieel nogal zware studie te kun nen bekostigen. Reeds op zeer jeug dige leeftijg kwam hij in het Engelse leger waar hij werd belast met het africhten van honden voor de bewa kingsdiensten van militaire objecten. Na de oorlog kwam hij bij de politie. Ook hier werd het africhten van hon den zijn dagelijkse bezigheid. Zijn taak bevredigde hem echter niet daar de honden steeds voor hetzelfde doel moesten worden afgericht. In 1956 vertrok Frank Pettit naar Berlijn om er een cursus in hondenpsychologie te volgen. Na zijn terugkeer in Enge land trad hij toe tot het „Verbond voor de veredeling van het Honde ras" en in 1960 kreeg hij de leiding van de nieuwe Watford-klimek. In de kliniek worden de honden in rennen ondergebracht, waarin voor elk d*er een mooi hok beschikbaar is. De gemakkelijke honden leven in gemeenschap, de andere worden apart gezet. Maar gemakkelijke of moeiliike •rivallpn. Frank Ppffit Ino-f

de Stem | 1967 | | pagina 17