TENTOONSTELLING JEROEN BOSCH IS UNIEK EVENEMENT Straks genezing van dreigende zwakzinnigheid a Vandaag officiële opening zo boeiend is nu hersenen DE DOEK DIE DIRECT DROOGT £19 VOLGEND JAAR WELLICHT TWEE TOT ZEVEN BABY'S GERED Toneelplan DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 7 TECHNIEK GEBAAND KonderzLr11'?4 aan een rou" e"Ci Tgh?d zich denbaren CONTROLE hetta eUteTm g,een weg met ACHT JAAR Mr. II. van Mierlo D '66 eensgezind over partij politiek THEEDOEK???? Modekoning(ln) worden? Kan! Twaalf Europese topbladen organiseren "create-in" voor jonge ontwerpers(sters). Kans op f» 1000.-, afvaar diging naar internationale finale in londen, contacten met modehuizen, showen op TV. Plus nog eens f. 5000.- PANORAMA, met alle bijzon derheden pas van de pers. LOSSE HUMMERS' 60 Cl. - BIJ KIOSK EK BOEKHANDEL m Thema's Nonsens Mysterieus Instructief (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Anderhalf procent van het aantal kinderen, dat jaarlijks |n Nederland geboren wordt, blijkt na enige tijd zwakzinnig te zijn. Tot voor kort stond men daar vrijwel machteloos tegenover. Maar ook in t ingewikkelde ziekteproces van de geestelijk gehandicapte zijn de ze geningen van de moderne geneeskunde aan het doordringen. Ontdekt is, dat in sommige gevallen zwakzinnigheid kan worden voorkomen. Elk jaar worden in Nederland, zoals men vermoedt enkele tientallen ba by's geboren, die lijden aan phenylketonurie, een stofwisselingsziekte, die een van de oorzaken van zwakzinnigheid blijkt te zijn, maar die, mils tijdig aangetoond, genezen kan worden. Wanneer de vorige week aan gekondigde plannen van de staats secretaris van Volksgezondheid, dr. E. Kruisinga, doorgang vinden, is de weg vrij om deze gevaarlijke ziekte onder de knie te krijgen. Hij overweegt de mogelijkheid om alle pasgeboren baby's op phenylketo nurie te laten onderzoeken. Wan neer binnen tien dagen na de ge boorte de ziekte wordt opgespoord, kan een speciale dieetvoeding uit breiding ervan tegengaan en aldus de dreigende zwakzinnigheid wor den bezworen. „Phenylketonurie komt naar ver houding slechts weinig voor, maar dat is geen reden om er niet uit alle macht tegen ten strijde te trek ken", zegt drs. A. J. M. Smulders, geneesheer-direkteur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsorganisatie enkele jaren geleden studiereizen gemaakt naar Zweden en naar West-Duitsland, waar men in het phenylketonurie onderzoek via bloed- en urinetests reeds vergevorderd is en waar al goede resultaten bekend zijn. Intussen is het niet onmogelijk, dat het onderzoek wellicht op op zienbarende wijze vooruit wordt geholpen door een nieuw analyse apparaat. Van dit toestel bevindt zich thans één exemplaar in Euro pa en wel in de fabriek van de in strumentenmaatschappij Cenco in Breda. Volgens de verkoopafdeling van de maatschappij kan men nu in het bloed of in de urine binnen Vijftien minuten de ziekte aantonen. Tot nu toe worden analyses ge maakt met behulp van papier-ehro- matografie, een bepaling die soms dagen kan duren en die ook min der nauwkeurig zou zijn. De nieuwe analysator zou tot op twee procent nauwkeurig werken. In de Verenig de Staten heeft men volgens de Cenco gedurende het laatste half jaar zeer gunstige resultaten met het apparaat bereikt. Bij een van de Amerikaanse dochteronderne mingen, waar het ook is ontwik keld, is men reeds tot produktie in licentie overgegaan. In medische kringen blijkt de ana lysator, die berust op kolommen- etoomatografie nog onbekend te ztin, omdat de reclamecampagne in Nederland vanuit Breda nog moet egmnen. Wanneer het toestel in de E voldoet, is het niet onmo- derzk- het phenylketonurie-on- In nevenstaande reportage Is sprake van het toedienen van synthetisch voedsel aan kinde ren, die aan phenylketonurie lijden. Dit voedsel wordt in Ne derland op dit moment nog niet verstrekt, omdat de onderzoe kingen nog in een experimen teel stadium verkeren. Met na druk zij er voorts op gewezen, dat het dieet straks alleen gene zing kan bieden aan kinderen, waarbij de ziekte is vastgesteld binnen tien dagen na de ge boorte. Het mag duidelijk zijn, dat de ontdekking niet berust op het genezen van zwakzinnig heid, maar op het genezen van een ziekte, die hiertoe kan lei den. Het dieet zal nooit enige baat kunnen hebben voor kin deren of volwassenen, hoe oud zij ook zijn, waarbij zwakzinnig heid eenmaal is aangetoond. aangenaam smaakt, moetèn beper ken. Zekerheid omtrent die ter mijn van acht jaar bestaat er ove rigens nog niet. In enkele landen, zoals in de Verenigde Staten en in de Scandinavische landen, waar men al jaren met het dieet heeft geëxperimenteerd, zijn er echter aanwijzingen, dat er dan mee ge stopt kan worden. in een geheel nieuwe fase „Alles bevindt zieh, ondanks ook het jarenlange onderzoek in het buitenland nog vrijwel in een ex perimenteel stadium", zegt drs. Smulders. „Het onderzoek, dat in de komende maanden in Gronin gen en in Friesland en volgend jaar ook in Brabant wordt onder nomen, is een duidelijk proef-on- derzoek, alleen nog in deze pro vincies. Wat echter niet langer in een experimenteel stadium ver keert, is de techniek, die bij het onderzoek moet worden toegepast. Die heeft het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid nu wel onder de knie." bereiken via de bureaus, die gees telijk gehandicapte kinderen, soms zelfs al in hun baby- of kleuter jaren, opvangen. Mocht nu'blijken, dat een kind aan de beruchte ziek te lijdt, -dan weet men dat „het in de familie zit". Phenylketonurie is erfelijk, waarbij het „vorige ziek tegeval" zich soms generaties eer der kan hebben voorgedaan. Zo hoopt men dus te bereiken,' dat tijdig maatregelen kunnen worden getroffen bij pasgeborenen in die familie. De kans, dat deze baby's ziek zijn, is groter dan in andere gevallen. Het hoopgevende in de ontwik keling van het phenylketonurie- onderzoek is volgens drs. Smulders, dat de weg nu misschien gebaanii is naar nieuwe ontdekkingen. Men is thans intensief aan het nagaan in hoeverre afwijkingen kunnen worden opgespoord bij nog niet geboren kinderen en ook bij kinderen die zojuist ter wereld zijn gekomen. „Dit kan nog tot vele andere verrassende resultaten leiden. Men mag zich gelukkig prijzen, dat hier tijd voor is. Kijk. de vanouds be kende kindermoordenaars, zoals Drs. A. J. M. Smulders heeft in het buitenland gezien welke re sultaten er behaald zijn in de strijd tegen phenylketonurie. difterie, polio, tetanus of kink hoest, zijn vrijwel uitgeroeid. Door massale inentingen kan men deze ziekten voor negentig procent on- def de duim houden." „Ook de hygiëne heeft sinds het begin van deze eeuw al veel kin derziekten weggezuiverd Men kan wat „luxueuzer" te werk gaan en ziekten behandelen, waar men vroeger niet aan toe kwam. De aangeboren of jong verworven li chamelijke en geestelijke handicaps krijgen eindelijk de aandacht, die zij verdienen. Vooral de geestelijke afwijkingen zijn thans onderwerp van een massale stadie. Men gaat zo langzamerhand hun ontstaans wijze kennen. En dat is prachtig", aldus drs. Smulders. Hij realiseert, zich, dat alleen al het phenylketonurie-onderzoek enorm veel geld heeft gekost en vooral nog zal gaan kosten. En ook, dat al dit geld gestoken moet wor den in iets, wat vooralsnog een ex periment is. Want „Tienduizend prikjes (in de ba- byhielen) om misschien één pa tiëntje op te sporen. Dat is wat!". van het ls gekomen. J!eanalysator werkt met behulp lom w 2eStlg centimeter hoge ko- bta w.aardoor 'n monster van of urine wordt geperst. Een weergegeven kleurreactie L ervolgens zien of de donor wonster patiënt is of niet. l|Aan zeSgen, dat op de lijden aan 'k" e^. twee tot zeven te SnS pkenylketonurie", zegt belangrijk edatHi^iVindt het enorm f den duur Pasgeborenen teworoen w n worden on- zoek IÏÏ „o., Eïn?er dit onder- de Wakzinnh^- j kan na een iaar doe"t De hew« V6el- meer aan te Ah diLtl 8n ,zyn aangetast. ,e Wordt l.°°rzaak va" de ziek- soor enzyme" Va" 6611 Als volgend jaar het proefon derzoek in Brabant begint, zal men zonder twijfel vaak de naam horen vallen van dokter A. J. Swaak uit Tilburg, provinciaal kinderhygië nist van het Wit-Gele Kruis. Hij is bezig met de plannen. Via de kraamafdelingen van de ziekenhui zen en de kraameentra van de kruisverenigingen die aan huis hulp verlenen, heeft hij negentig procent van de Brabantse baby's onder controle. Ook hij acht het opsporen en genezen van phenylke tonurie van zeer groot belang en zijn verwachtingen zijn hoog ge spannen. De medische speurders hebben zich echter niet alleen geworpen op bloed en urine-onderzoek. Men wil ook proberen resultaten te -r-aiu vaiL een Enzymen ziin e?zym aangewezen. ïcliaam dio h st.offen m het a'e de eiwitten van het --•aaiU, Weet het lfrh=nU met aanwezig is, SozUur nhl voorkomende ami- °°k de tiL'nylanoline> waarvan geleid. Er SLïan de Zlekte is af- fen gevoma a-en dan g'ftige stof- naar de'htr. Z'Ch een weg ba" v,era'0estendp ?nen en daar °P het pp- rk'n® hebben. tetiBi;-gezicht lijkt de simpel: de ffia«mgsmperfs.te gezi< Patiënt SIhode dus Waarin zich nh!" e.lwitstoffen eten, aar het trap u bevindt. "^1 alle is' dat Vo°rkomt' i„ badend voedsel #lelk' kans, eieren' uruin brood, bonen. Periaaf'voe(jtll<ïhK Wyze wordt nu hinderen J?ere'd, uitsluitend w aan de ziekte achtste iaar zullen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. H. van Mierlo, fracievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, heeft gistermiddag nadrukkelijk ontkend, dat in zijn partij menings verschillen zouden heersen over de toekomstige partijpolitiek, zoals dezer dagen werd gesuggereerd. „D '66 stelt zich op het standpunt, dat de partijen die met ons willen samenwerken, precies moeten zeggen wat zij willen. Laten ze eerst maar eens met eèn duidelijk program komen. Na tuurlijk willen we met iedere partij over samenwerking praten, maar dan moet deze partij wel akkoord gaan met onze ideeën over de nieuwe staatsrech telijke en staatkundige vormen. Anders kunnen ze wel doorgaan," aldus mr. Van Mierlo. Hij deelde ons gisteren mee, dat zijn partij binnenkort komt met gegevens over een politieke enquête, die ver rassende resultaten heeft opgeleverd. „Veel meer mensen dan wij konden denken delen onze opvattingen," aldus de jonge fractievoorzitter van- D De resultaten van deze enquête, waar mee D '66 thans nog bezig is, verschij nen waarschijnlijk in het najaar in de zelfde tijd als de eerste vraagstukken die de staatscommissie grondwetswijzi ging en kieswetvernieuwing wil: afron den. (ADVERTENTIE) DDD DDIS ALMELO (ADVERTENTIE) VIJF Oostduitse jongens, vier van veer tien en een van dertien jaar, zijn te Eis- keller, een westelijke enclave in het Oostduitse district Spandau, naar West- Berlijn gevlucht. voldoende om vanuit de toenmalige opvattingen en litteratuur de meeat dramatische beelden te schetsen. Onze voorouders zullen de koude rillingen over hun rug daarby gevoeld hebben* De zeer beschadigde Tuin der Lus ten (kopie uit Boedapst) heeft een be- schadigingstructuur, die voor ..ons een nieuw schilderij oplevert. Bij de verschillende Laatste Oordelen is aan wezig een prachtig (eigenhandig) pa neel uit München, dat o.m. een ont wikkeling in zijn schildertrant laat zien. Zeer instructief zijn de 17 bladen met tekeningen: invallen en studies, ragfijn genoteerd met ganzepen en pen seel. Opvallend daarbij is de verwant schap met Breughel, die vaak parten speelt bij het rangschikken. .De ge schetste kreupelen o.d. doen je niet verlangen naar deze tijd. Maar, wat dat betreft, zou Jeroen in onze tijd ook aan zijn trekken kunnen komen, al is het dan misschien niet zo op on ze geciviliseerde straten. Tenslotte vindt men er bronnen, over het milieu en de invloed (de astrolo gie is een van de laatste verklarings argumenten geworden) in de vorm van .manuscripten, miniaturen, blok boeken, fragmenten van een altaar van Adriaen van Wesel, een paneel van 1525 met o.m. Bosch' woning ,,'t Root Cruys" in Den Bosch etc. In een aparte zaal is het de moeite waard de fotostudies van Bosch' schil derijen door Max Seidel te gaan zien. Deze fragmentvergrotingen drijven je terug naar de schilderijen om nieuwe ontdekkingen te doen. En dat blijkt vaak de moeite waard, want men raakt niet snel uitgekeken. In de projectie zaal is doorlopend een documentaire film van Francois Wijermans en een diareeks met gesproken tekst te vol gen. „Een hommage aan eJroen Bosch wordt deze tentoonstelling genoemd. Daar hebben aan meegewerkt België, Canada, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Hongarije, Italië, Nederland, Oos tenrijk, Spanje, Verenigde Staten en Zwitserland. Dat was nodig omdat Den Bosch niet veel meer van zijn oud-inwoner over heeft dan een standbeeld van Fa- uise. Nu is hij „in levende ljjve" te ruggekeerd aan de voeten van de oude St.-Janhet zijn oude bekenden, die hem anaf de steunbogen tegengryn- zen. Het is goed in deze sfeer eens by hem op bezoek te gaan. H. E. (Zie ook pagina Mensen en Muzen) (ADVERTENTIE) DEN BOSCH Onder de tot ons gekomen werken van de schilder Jeroen Bosch is er slechts één, namelijk Het Laatste Oordeel in de Akademie der Bildende Künste te Wenen - en dan nog in de veronderstelling dat het om een oorspronkelijk exemplaar zou gaan - waarover een documentair beschei den bestaat. Dat vertelt prof. dr. J. K. Steppe in de bundel Bijdragen, gevoegd bij de lijvige catalogus van de Jeroen Bosch tentoonstelling in Den Bosch, die vandaag open gaat. Er bestaat nogal verwarring over de authenticiteit van de honderden schilderijen in de wereld, die aan Je roen Bosch worden toegeschreven. Dat neemt niet weg dat van de 45 panelen, die in het Noord Brabants museum bijeen zijn gebracht, er 20 door gezag- hebbenden als van de hand van deze wonderlijke schilder worden erkend. En de confrontatie met deze unieke verzameling, na twee jaar intense ar beid, hier bijeengebracht is een bij zondere ervaring. Op deze tentoonstel ling, die de aandacht trekt tot ver bui ten onze landsgrenzen, is .de grootste collectie werken van deze even ver maarde als mysterieuze schilder uit de late middeleeuwen bijeen, die in deze eeuw van hem bijeen is gebracht. Wellicht zal het ook voor de laatste maal zijn dat deze door hun ouderdom bijzonder kwetsbare werken in een zo groot aantal uit de gehele wereld bij een worden gebracht. Jeroen Bosch zou ongetwijfeld een satirisch schilderij van dit gebeuren maken, wanneer zijn bronzen gestal te op de Bossche markt van de sokkel kon stappen. Een oude kerk nu zeer fraai omgebouwd tot museum, herbergt tot en met 15 november zijn irrationele taferelen. Het Herfsttij der middeleeuwen, gevat tussen de zuilen van een geestelijk „herfsttij" der 20e eeuw, nu het christendom letterlijk uit zijn kerken groeit. De poliepen van film- en tv-camera's staken dezer da gen tussen de pilaren door. Je voelt op deze tentoonstelling verwante za ken tussen 't geestelijk klimaat, waar in Bosch leefde en het onze- Het zal voor de meeste bezoekers nauwelijks interessant zijn om alle aanduidingen op zijn panelen wetenschappelijk verantwoord te achterhalen, maar omvat de groep navolgers een drietal categorieën: schilders uit de tijd en mis schien ook uit de omgeving van Bosch, die zijn schilderijen en zijn manier van schilderen navolgden; schilders die door de vraag in de kunsthandel ge dreven werden tot imitaties of para frasen van zijn werk; en meesters die met behoud van hun eigen schilderwij ze de door Bosch gewezen weg pro beerden te volgen. Om dit op deze expositie aan de weet te komen, heeft men een catalogus no dig, want bij de panelen zelf wordt het „welles en nietes" niet vermeld. En de eerste de beste bezoeker ziet heus niet of daar nu een „echte" Bosch of een een copie hangt. Maar alles wat er hangt is myste rieus en zonderling, gevuld met sym bolen- en illusies; blijkgevend van een ongemeen rijke verbeeldingskracht en gekruid met fijnzinnige spot en volkee ironie- Zijn werk is zo gebonden aan tyd en plaats, zit zo verankerd in folkloris tische gebruiken en gewoonten; houdt een zo nauw verband met spreekwoor den en volkse uitdrukkingen dat alleen de man die zich volledig weet in te werken in dit historisch levenskader en in deze ideologische context met enig gezag kan spreken over de bete kenis en de zin van dit werk en van de daarin aanwezige symboliek (Step pe). Maar dit behoeft niet af te schrik ken, want Jeroen was een kind van zijn (onze?) tijd, die temidden van een hooggestemde kunst de moraliseren de stem en de boertige lach van het iiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiii De Haagsehe Comedie, Nederlandse Comedie en Nieuw Rotterdams To neel hebben tijdens een persconfe rentie de weinige sluiers, die er nog rond hun „plan tot herstructurering van het Nederlands Toneel" hingen weggenomen. Men weet waarom het gaat: deze drie gezelschappen willen zo min mogelijk spelen in de plaatsen buiten. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De reizen zijn te ver moeiend en bovendien doet het sys teem van dubbel spelen onder de huidige subsidie-voorwaarden moeten de gezelschappen twee stukken op één avond kunnen bezetten af breuk aan het artistiek niveau van de voorstellingen. Er is voor het enkelvoudig spelen in de plaats van vestiging veel te zeggen. Men kent in vele landen „vaste" bespelers van een grote schouwburg en daarnaast reizende gezelschappen. Maar wat de „grote drie" nü hebben voorgesteld houdt toch een paar grote risico's in. Ze willen nl. wel minder spelen, maar een even grote subsidie ontvangen. Dat betekent, dat zij in staat zullen zijn om duurdere stukken te spelen, maar ook meer te betalen, voor da acteurs en actrices. Het wordt dus voor de toneelspelers bij de „pro vincie-gezelschappen" nog aantrek kelijker om bij een van de drie ge noemde gezelschappen te spelen. Er dreigt zo het gevaar, dat er zich een concentratie van de besten in de toneelwereld ontwikkelt in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, uiteraard ten koste van de gezel schappen, die hun emplooi in „de provincie" vinden. De directies van „de drie" kunnen dan wel zeggen, dat er een afvloei ing plaats zal hebben, van acteurs en actrices naar de andere gezel schappen, maar dat zijn natuurlijk niét de besten. Wanneer pien vanuit de provincie protesteert tegen de plannen van de drie zal niet de nadruk moeten lig gen op de veronderstelling, dat er nu nooit meer iets „goeds" te zien zal zijn in de schouwburgen van bij voorbeeld Breda, Tilburg en Middel burg. Dat zou een onjuiste aantas ting zijn van de artistieke pretenties en prestaties van de provincie- gezelschappen. Er zal vanuit de pro- vinice bij de minister .moeten wor den. aangedrongen op zodanige maat regelen, dat wanneer het enkelvou dig spelen wordt doorgevoerd een zodanig toezicht op de besteding van de subsidiegelden wordt uitgeoefend dat hiermee niet de andere geael; schappen worden afgroomd. Vermoedelijk portret van Jeroen Bosch. wel om deze zonder meer te onder gaan. De eieren met uitgestulpte ven sters; de wonderlijke planten, die uit dijen tot ballonnen, waarop een naakt liefdespaar is gezeten; uilen, goudvin ken, spechten, een spreekstoel, waar in een monster met een vogelkop, fa beldieren met menselijke ledematen, die alles verslindend zijn Het roept reminiscenties op met wat bijv. een Salvador Dali laat zien. Maar ook jonge schilders van nu zetten ons zij het misschien wat „aangepaste" vormen voor, die geput schijnen uit onderbewuste stromingen. Freudiaan se symboliek, zeggen velen; temeer omdat vele symbolen bij Bosch onder kend' worden als seksueel. gewone volk liet weerklinken. Daar om kan deze tentoonstelling voor het „gewone volk", dat heden ten dage in onze musea met de kop tegen de muur loopt, een verademende glim lach zijn. Maar waarschljniyk is liet gevaar lijk deze vergelijking tussen Bosch en wat men byv. wel genoemd heeft een „nucleaire mystiek" bU de heden- daagsen door te trekken, want Jeroen- deskundigen zeggen dat er nog nooit zoveel nonsens over Bosch is verkon digd als in deze dagen; 450 jaar na zyn dood. Er is n.l. zo weinig met zekerheid over hem bekend, al weten we voldoen de over surrealisten in het algemeen. Het is in ieder geval wel mogelijk ge bleken een tweedelige catalogus van ruim 250 pagina's over Bosch samen te stellen. Die ziet er uitstekend uit, aj vallen kleurenreprodukties steeds tegen, wanneer je de werkelijkheid ernaast ziet. Ondanks subsidies kost een exemplaar toch nog twaalf gulden. Met de daarbij voor werkelijk ge- interesseerden onmisbare gevoegde bijdragen (van Steppe, Pirenne, Ger- lach, Bax en Van Schoute) komt het op ruiim achttien gulden. De entree is f 3,- en 's avonds f 2,- (culturele paspoorten f 1,50, trein-toegangsbiljet- ten met reductie aan 80 stations) Maar wanneer men deze barrière genomen heeft, voelt men zich niet bekocht. De tentoonstelling bestaat uit zeven afdelingen. De Legenden der Heiligen, met als centraal thema De bekoring van Antonius, laten allesbehalve sui kerzoete supermensen zien, maar dood gewone worstelende mensen. Een prachtige (eigenhandige) Chris- tophorus, dient daarbij vermeld. Ver volgens het leven van Christus, waar bij Bosch de gangbare laat-middel- eeuwse Christus-voorstellingen hand haaft, maar «gestalte geeft in nieuwe vormen, waarbij de bekende aanbid ding van het Kind en verschillende Bruiloften van Cana bijv. opvallen. Het Lijden van Christus is het vol gende thema (er is dus geen sprake van een bepaalde chronologie; die is ook niet te maken). De Verrijzenis de Hemelvaart zijn thema's, die bij Bosch niet voorkomen. Tegen de gang bare voorstellingen in die tijd van Christus als een „Wcltschmerzfiguur", stelt hij een directe serene mens, die getuigt van een met de Moderne De votie verwante geestesgesteldheid. Ongetwijfeld zal men bekende afbeel dingen tegenkomen, want er bestaan veel reprodukties van deze lijdensta- ferelen. Opvallend daarbij is de com positie van een soort massaregie en het actualiseren door volkse taferelen in de marges. Het vierde thema bevat de Morali serende Werken: scherpe observerin gen van kritische toestanden, zo wegge lopen van straat en plein. Schilderijen om met intens genoegen naar te kijken en te puzzelen op de eindeloze details. De Keisnijding, De Goochelaar, De Landloper (Verloren Zoon) Narrenschip etc.verrukkelijke bijtende en meesterlijk spits geschilder de taferelen. Ten tijde van Jeroen Bosch was men niet zo gebrand op het ,.mijn en het dijn". Men copieerde de meester, dat het een lieve lust was. Voor zover «op het ogenblik bekend De Wereld en de vier Uitersten ls het slotthema der panelen. Dood, oor deel, hel en hemel boden Bosch stof

de Stem | 1967 | | pagina 7