BIGGLESde Samourai' svianm Sij 'n vrouw als u past eigenlijk iets heel biezonders groeten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 3 Is): Je l'Oklaho richarostrauss Ambonees UIT DE KUNST Ijen deux- Vlaamse schrijvers in school-t.v. Filmimpressie softenon-kind Lwee reportages atletiektoernooi Prins Bernliard opent NTS-studio's (ADVERTENTIE) partij is veeleisend. Vladimir Ashkenazy is er meer dan, alleen maar, tegen opgewassen. Het is zon der meer virtuoos. Het gevaar dat de virtuositeit zal wegspoelen in een romatische brei van klanken wordt bij hem bezworen door een zeer ac curate, maar allesbehalve droge weergave. De wijze waarop hij b.v. de vele arpeggio's .neemt' zijn daar een illustratie van. Zijn pianopartij groeit uit het orkest dat als Londens Symfonie Orkest o.l.v. Zubin Metha een zelfstandige, maar integrerende partij speelt- Daarbij mag de fraaie cello-solo van Cooke in het Adante wel genoemd worden. Voor Brahms- liefhebbers een prachtige plaat en voor hen, die het niet zijn misschien een pleidooi het te worden. Brahms: piano-concert no. 2 in bes op. 83 Ashkenazy (piano) met het Londens Symfonieorkest o.l.v. Metha (Decca; Stereo SXL 6309). De wedrennen Programma overzicht JL—Jen japon voor een gezellig etentje. Dus: een Parel Creatie van wollen angora. Het dessin is puur Frans. En de tinten zijn zacht en stemmig zoals het bescheiden lindegroen Maten: 36-44 89.- JERECHTIGHEID. ré Cayatte met iropa-Cup voor dames De serie Music from India ver dient oijzcndere aandacht. De oe- kende Ravi Shankar en Ali AKDar Khan vervolgen hun muzikale „ex pedities" op de sitar en de sarod; twee van de meest populaire Hin- doestaanse snaar-instrumenten. Pa radoxaal vervloeien hier statische en dynamische klanken, individualiteit en geïntegreerde uniformiteit, medi tatieve en explosieve ritmen, handen die verglijden over de snaren met toonwaarden, die ons vreemd zijn; het zoeken naar nieuwe vormen vanuit oude waarden. Alles samen gevat onder de term Jugalbandi, Waarin muzikale notities als Alap, Jor, Gat, Tala en Thumree de vari anten bepalen. Het eigen toon- ssysteem, ondersteun^ door slagrit- men vermag in Raga ,,Shree" en Ra ga „Sindhu Bhairavi" na veel vuldig beluisteren te roeren. Bui ten dat is het interessant kennis te nemen van deze cultuurwereld met eigengeaarde instrumenten. Het zou trouwens niet de eerste keer in de muziekgeschiedenis zijn, dat instru menten uit deze windstreken onze gebieden binnendringen. De bespe lers ervan zijn op deze opname ware meesters om ons daarbij in te lei den. OKLAHOMA. Film ns op zoek naar. zijn verleden HILVERSUM n 298 M 7.00 Nieuws 7.10 Meditatie 711 se grammofoonmuziek j 7.32 Gewijde muziek (er) 7« ging 8.00 Nieuws 8.10 Djton i programma (Om 8.30-8.32 't ERSUM IH 240 M EN FM-KA1» r: 9.00 Nieuws 9.02 Klassieke (gr) 10.00 Nieuws 10.02 Opal! nten (gr) 11.00 Nieuws 11 02 Hil 3-vertissement 11.30 Leger des g I Jeze Parel I Creatie voor een avond S met gasten. Wollen j' georgette en beschaafde j chique heten u welkom. Met i alleen de snit kleedt jeugdig af., ook de herfsttinten - waaronder marine - dragen hun slanke steentje bij. Maten: 40-48 75.- 1 Jez.e praktische deux-püce voor een wandeling met de kinderen. De 100% wol bezit juist dat jeugdig aksentdat een Parel Creatie waard is. De snit is verrijkt met een fijne garnering. En de warme kleuren verrukken een kinderhart. Maten 42-48 89.- Ravi Shankar en Ali Akbar Khan: Duets (HMV; ASD 2304). Wat Inelco bewogen heeft het Am bonees gemerugd koor Excelsior uit te brengen onder de label Exclusive (sic) is een groot vraagteken. Als er nog sprake was van authentieke Am- boneze muziek konden we er mis schien vrede mee hebben. Maar deze verminkte Europese aftreksels in de Amboneze taal, vals gezongen, kunnen misschien voor deze of gene, afkomstig uit Ambon, een herinne ring oproepen aan voorbije tijden, het is voor onze oren ongenietbaar. Voor wie het dan toch nog wil we ten: er zijn o.a. opgenomen Kemoe-, ka Lekas, Jang Teraamat, Moerah, Katja Kehidoepan en Djiwa Keloeh. Het Ambonees Gemengd Koor Excelsior (Exclusive LBG 3378). Brahms schreef twee planoconcer ten. Zijn vriend Schumann had eens geschreven: waarom worden er nooit vierdelige concerten met een scherzo gecomponeerd? Dit concert is een antwoord. Bovendien doorbreekt de comp-dst in dit prachtige concert zijn Noordduitse romantische zwaar moedigheid door een warme, innige en speelse toon. Ook blijkt hij weer een_ meester in het figureren van variaties. Het werd opgedragen aan zijn leermeester Eduard Marxsen en ging in première in 1882 te Meinin- gen met de componist als solist; het geen wel iets zegt over de capacitei ten van Brahms als pianist- De solo- *^%$oals deze robe-manteau voor een zonnige herfstdag. Het wollen wevenit maaktt extra behaaglijk. Het colletje en de t haakceintuur herbergen een beetje Russische romantiek, i En de herfsttinten zijn. uitgesproken warm. f Maten: 34-42 69.75 Bert Voeten, assistent-dramaturg Fri- so Haverkamp, decor-adviseur Hep van Delft, .kost'uumadviseur Has Noodhoek Hegt, chef-inspiciënt Jan ten Kateii. HET HAAGSE gemeentemuseum heeft bestaande colecties kunnen aanvullen door aankopen 'n Uiterst belangrijke aankoop voor het museum wordt ge noemd het schilderij „Compositie a XI" van L. Moholy-Nagy, die met' Mondriaan, Lissitzky en anderen tot de grote kunstvernieuwers uit het begin van deze eeuw behoorde. Het aangekochte werk dateert uit 1923; het toont aan, dat Moholy-Nagy zijn tijd ver vooruit was. meent het mu seum. Ok van Vordemberge-Gildewart werd een compositie aanugekocht, passend in het streven om aan de hand van de collectie aan te tonen op welke wijze „de stijl" zijn invloed óp de hedendaagse kunst nog steeds laat gelden. Vordemberge-Gildewart be hoorde tot deze groep. Van Corneille en Constant, vertegen woordigers van de COBRA-groep werden aangekocht: „Souvenirs d'un jardin du coeur de l'eté" uit 1964 van Corneille en „Zonder twijfel", een van de vroege werken- van Constant. pike voor een dagje uit, ook' al is de lucht bewolktTrevira. 2000 -{- wollen wevenit bekom meren zich niet om temperatuur Hog even een snufje Zo'n dubbele rij knopen past per- fekt bij de sportieve modekleuren. Maten: 36-44 69.75 o'n mooie deux-\ pièce om mee op visite te gaan. Het wollen angora is er gezellig genoeg voor. De Style Russe\ geeft het modelletje een aangename jeugd. En de pasteltinten zijn opvallend mooi. Maten: 38-44 49.75 JLfjen japon om in te gaan koffie-drinken. De zuivere wol geeft daar een genoeglijke sfeer aan. De jonge lijn kleedt slank af. In tinten die naar 'n mooie herfst geuren. Maten: 40-48 59.75 kest zal 41 concerten geven in 14 lan den in Europa, het Nabije Oosten en Zuid-Azië. De pianist André Watts treedt op als solist tijdens de toernee. IN HET HAAGSE gemeentemuseum wordt van 16 september tot en met 29 oktober een tentoonstelling gehou den van het werk van de jonge Ne derlandse beeldhouwer Peter Struy- cken. Deze kunstenaar is docent aan de academie voor beeldende kunsten te Arnhem. Peter Struyckens werk heeft een ma thematisch uitgangspunt, waarop ge varieerd wordt. De kunstenaar is in Nederland vrijwel de enige die zich op dit terrein beweegt. Alle in het Haagse museum tentoon te stellen werken, zijn variaties op één thema. Vandaar ook dat zij alen dezelfde naam hebben: „Structuur". In de uitzending van vrijdag 15 sep tember tussen 19 en 20 uur wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan de dameswedstrijden 80 m horden, hoogspringen, verspringen, dis cuswerpen, de 100 m, di 200 m, de 400 m, de 800 m en de 4 maal 100 meter. De reportage op zaterdagavond 16 september a.s. eveneens van 19 tot 20 uur omvat onder voorbehoud de heren wedstrijden 110 m horden, hoogspringen, verspringen, de 10Q m, de 400 m, de 1500 en de 1000 meter, zomede de esta fette over viermaal 100 meter. Beide t.v.-reportages worden door Bob Spaak en Daniel Mortier van commen taar voorzien. (Van onze radio- en t.v.-redactle) HILVERSUM Volgende week dins- dap" worden op Nederland 1 de eerste afleveringen uitgezonden van een drie tal nieuwe schooltelevisie-programma's over „Vlaamse schrijvers", „Kinderen in andere landen" en „Meisjesberoepen". Het eerste programma van de serie over Vlaamse schrijvers (10.2010.45 uur) Is gewijd aan leven en werken van Stijn Streuvels. De uitzending is speciaal voor de klassen 4, 5 en 6 van het VHMO, het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Japan is het onderwerp van het eer ste programma in de serie van zes over kinderen in andere landen, bestemd voor de hogere klassen van het lager onderwijs. De zes programma's over meisjesbe roepen begint met de uitzending over „De kinderverzorgster". Deze uitzen ding is bestemd voor het lager nijver heidsonderwijs voor meisjes. Alle pro gramma's worden vrijdagochtend 22 september tussen 10.20 en 12 uur op Nederland 1 herhaald. Dr. ELSA PEPEIRA D'OLIVEIRA: HYGIëNE VAN DE VROUW (Uitg. Gebr. Zomer Keuning, Wageningen). De achttiende druk van een verhande ling over het voor velen nog zo pre caire onderwerp, onderstreept de be hoefte aan goede raad en duidelijke uiteenzetting op dit gebied. Bouw en functie van de vrouwelijke geslachts organen, levensstadia van de vrouw, menstruatie, vruchtbare en onvrucht bare periodes, voorbehoedsmiddelen, zwangerschap en bevalling, huwelijks- hygiëne, dit alles moet op de een of andere manier voor de vrouw deel uit maken van het leven van alledag. Daar om schreef dr. Elsa Pereira d'Oliveira bovenal een praktisch boek over de vrouwelijke hygiëne, welk woord te vertalen is met de leer van alle maat regelen, die van nut zijn voor de ge zondheid. LANDSCHAPSTEKENINGEN van Hol landse kunstenaars uit de negentiende en twintigste eeuw zijn van- 16 sep tember tot 29 oktober te zien ln het prentenkabinet van het Haagse Ge meentemuseum. Er is een keuze bij eengebracht uit de eigen colectie met een grote verscheidenheid van bena deringen en verwerkingen van het landschap. Men kan tekeningen zien van onder andere B. C, Koekkoek, W. Roelofs, J. B. Jongkind, J. Weis- senbruch, J. H. Weissenbruch, P. J C. Gabriel, W. Maris, A. Mauve, J. Thorn Prikker, P. Mondriaan, L. Ges tel, H. Kruyder, J. Altink, G. Veenhui- zen zen, Constant Nieuwenhuys, J van de Huyden en C. N. Visser. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM In 1962 kwam het grote Softenon-schandaal in de open baarheid. Over de gehele wereld wer den ongeveer 10.000 kinderen met li chamelijke afwijkingen geboren. Daar van zijn er nu nog 6.000 in leven. Dit houdt in, dat zesduizend families ont dekten, wat het woord handicap in het dagelijks leven wil zeggen. In een film wordt een kort verslag gegeven van een dergelijke ontdekking, zoals het in een gezin plaatsvond, bij him kind Brett, dat geen armen heeft. Iri deze film, welke de NCRV-televisie vrijdag 22 september vertoond, wordt de periode behandeld, van het moment af dat Brett voor het eerst een kunst arm past uit Rusland, welke speciaal voor de Softenon-kinderen werd ont worpen. J. D. LEBRET: ALS UW KINDEREN ZIEK ZIJN (Uitg. Gebr. Zomer Keu ning, Wageningen). Weer zo'n boek .met voor elke moeder hartverwarmen de foto's, vol aanwijzingen voor een ge zond opgroeien van het kind en een goed begeleiden tijdens ziekte. Het stel len van de diagnose door leken kan bij zonder gevaarlijk zijn, maar daarvoor dient een. boek als dit ook niet in de eerste plaats. De onmisbaarheid en de waarde van dit soort naslagwerken ligt in het feit, dat zij informatie verschaf fen, die rustig overgelezen kan worden, die nog eens bestudeerd kan worden nadat de dokter is vertrokken en die bij kleine onregelmatigheden overma tige bezorgdheid en menig vals alarm kunnen voorkomen. Maar al werd dit boek door een kinderarts geschreven, het mag nimmer yoor doktertje spelen. DEN HAAG (ANP) Prins Bern- hard heeft het voornemen om maandag 2 oktober a.s. de nieuwe NTS-studio's te Hilversum te openen. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De NTS wijdt twee beeldreportages aan de finales van het atletiektoernooi om de Europa-cup, dat in Kiew wordt gehouden en wel op vrij dag 15 en zaterdag 16 september. Beide reportages worden op Nederland 2 uit gezonden.

de Stem | 1967 | | pagina 15