AMERIKA BESCHIKT OVER MOSKOU WERKT AAN DE MEESTE SOLDATEN ANTI-RAKETSTELSEL Sovjet-raketmacht groeit snel IGLO SOEPGROENTEN 35 ct Ondertekening van verdrag uitgesteld Nagenieten van de vakantie... Nu lekker goedkoop! Noilly Prat 'n aperitif van grote klasse \0proep om alcohol gebruik te beperken Landdag Adelbert [over „ontmoeting Ikerk en wereld TROEPEN REVOLUTIE Europese commissie Spoedig advies over 'toetreden nieuwe EEC-partners Nederlandse regering Verdiensten Loethoeli worden ten volle erkend Mr. van Mierlo Rapport P.y.d.A. geeft reden tot voldoening Verkoop Grasso teruggelopen „OP FRANS VERZOEK" Verdeling 35 voor 155. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 11 lékkere koffie (ADVERTENTIE) I (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het inwerking treden ifm de nieuwe drank- en horecawet I.. i november is voor de nationale I,'omissie tegen het alcoholisme aan- lldding geweest aan alle gemeentera- trtivan Nederland een brief te schrij- „n waarin de raadsleden op de mo- lttÓlietd wordt gewezen om beper- I lende en aanvullende maatregelen té llieffen. De nieuwe wet kent namelijk niet J later een maximnmstelsel voor het luntal taken dat alcoholhoudende dran- Iw mag verkopen. Ook wordt er in li, wet geen onderscheid meer gemaakt lissen een verlof a en een vergunning Ijle voor alle alcoholhoudende dranken |»ldt Daarom zal ieder die aan de Ijisen krachtens drank- en horecawet ■voldoet en aan wie door b. en w. een ■stremming is verleend, voortaan m beginsel alle alcoholhoudende dranken I togen verkopen. De nationale commissie tegen het al- Irholisme dringt er bij de gemeente- Inde» op aan bijvoorbeeld m ruime luate gebruik te maken van de moge- I Beden die de nieuwe wet biedt om I bijvoorbeeld in jeugdlokalen en in I clubhuizen op sportterreinen de ver- lltop van alle alcoholhoudende dran- I ten te verbieden. Zo'n verbod kan ook I worden ingesteld voor kantines en I bmpeerterreinen, voor cafetaria's etc. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De St.-Adelbertver- enlging zal op en 8 oktober in ge- houw „Tivoli" in Utrecht haar landdag houden. Het thema van het con gres is dit keer: ontmoeting kerk en wereld. Niet alleen de 5000 leden van de Adelbertvereniging zijn op dit congres welkom. Gehoopt wordt dat ook ande ren, en met name niet-katholieken, zul len deelnemen. Over het congresthema zullen dr. A. J. M, Cornelissen. tot voor kort raads adviseur van het departement van on derwijs en wetenschappers en prof. dr. L. M, de Rijk, hoogleraar in Nijmegen en lid van de Eerste Kamer, inleidingen houden. Ongetwijfeld zal de vraag naar de confession a lite it van de katholieke ■organisaties aan de orde komen. LONDEN (AFP) Het aantal intercontinentale Russische raketten is het afgelopen jaar met 50 procent gestegen. De Sovjet-Unie heeft een zij het beperkt anti-raketstelsel'opgezet. De Amerikaanse troepensterkte is de grootste ter wereld. China dat over een dertig tal kernbommen zou beschikken besteedt een vijfde deel van het defensie-budget aan de ontwikkeling van dergelijke wapens. Dit zijn de belangrijkste Conclusies van het „Instituut voor strategische stu dies" te Londen, zoals die zijn neergelegd in zijn jaarrapport „The Mi litary Balance 1967-W. Volgens het rapport vermindert de Amerikaanse superioriteit ten opzichte van de Sovjet-Unie op het gebied van intercontinentale kernraketten steeds verder. Was de verhouding in 1965 nog vier tegen één, in 1966-67 bedroeg dat nog maar iets meer dan drie tegen één en dit jaar minder dan drie tegen één. De Amerikanen beschikken over 1054 „minuteman"- en „titan"-raket ten en 656 „polaris"-raketten, die van af scheper» kunnen worden afgevuurd. De Sovjet-Unie heeft 520 raketten die vanaf basissen op het land kunnen worden afgevuurd en 130 voor de vloot. Het rapport zegt voorts dat de Russische raketten van grotere ver nietigende kracht zijn, terwijl de Ame rikaanse luuwkeuriger zijn. Voor de eerste maal wordt in „The Military Balance" de aanwezigheid in de Sovjet-Unie van een anti-raketstel sel gesignaleerd- Het is gebaseerd op anti-raketraketten die in het oosten „galotsje" worden genoemd en die door middel van vaste brandstof wor den aangedreven. De „galotsje" heeft een bereik van verscheidene honderden kilometers en is voorzien van een kernkop met een kracht van een tot twee megaton. Zij vormt echter geen „waterdichte" verdediging tegen de „minuteman" of de „polaris". Nog niet zeker is of een dergelijk stelsel ook rond Leningrad is opgetrokken of dat de linie die zich langs de Oostzee kust uitstrekt, iets anders is dan een systeem voor snelle waarschuwing waarbij „griffon'Muchtdoelraketten worden gebruikt. De Verenigde Staten beschikken, vol gens het rapport van het „Instituut voor strategische studies", over de grootste geregelde troi penmacht ter wereld. Zij staan vooraan met 3-400.000 man, onmiddellijk gevolgd door de Sovjet-Unie met 3.220.000 militairen en China als derde met 2.700.000 leden van het revolutionaire bevrijdingsle ger. Bij de sterkte van de laatstge noemde twee landen moeten nog wor den toegevoegd de paramilitaire vei ligheidstroepen die bij China zelfs ver scheidene miljoenen manschappen zou den kunnen omvatten. Volgens het rapport schijnt de cul turele revolutie het Chinese leger eer der geschaad dan gebaat hebben. Het volksleger zit thans in alle takken van de economische en politieke structuur, waardoor zijn invloed is vergroot. De taak van het leger is daardoor ech ter zeer veel groter geworden, waar door de opleidingsprogramma's ont- BRUSSEL (ANP) De Europese commissie zal in de komende veertien dagen absolute voorrang geven aan de werkzaamheden voor vaststelling van haar advies aan de Europese minister raad over de toetredingsverzoeken van Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Men is er vrijwel zeker van dat op uiterlijk 30 september het advies in bezit van de raad kan zijn, 'dus voor de vergadering van de ministers op 2 en 3 oktober a.s. te Luxemburg, zo heeft de woordvoerder van de commissie in Brussel verklaard. Naar aanleiding van gissingen die reeds de ronde doen over de conclusie van het ontwerp-advies (dat door een speciale werkgroep van de Europese commissie wordt voorbereid) verklaarde de woordvoerder met klem, dat er nog geen conclusies vaststaan. De Europese commissie is zelf bij de behandeling van het rapport pas toe aan de algemene inleiding. Ook de speciale werkgroep zet haar discussies nog voort, zo zei hij. Enkele van die gissingen luiden, dat onderhandelingen met de kandidaat leden volgens het verslag in geen geval de verdere vooruitgang van de gemeen schap in gevaar mogen brengen, dat de onderhandelingen met alle kandidaten tegelijk dienen te geschieden en dat men de monetair-politieke problemen meer in het middelpunt denkt te plaat' sen dan de landbouwproblemen. wricht zouden zijn en de gevechtsge- reedheid te lijden zou hebben gehad. Vooral de luchtstrijdkrachten in de 13 militaire gebieden zouden getroffen zijn, waar vijf beveF-ebbers en negen eerste politieke commissarissen zijn ontslagen. Hoewel aan beide zijden van de Chi nees-Russische grens de patrouilleac tiviteit geïntensiveerd zou zijn, wijst niets erop dat de politieke twist tussen de twee landen heeft geleid tot opvoe ring van de militaire sterkten aan bed de zijden van de grens. China en Frankrijk, welke landen werken aan uitbreiding van hun kern strijdmacht, besteden het hoogste per centage van hun militaire budget aan onderzoek, namelijk respectievelijk 20 en 14. De landen in het Midden-Oos ten besteden het grootste deel van hun bruto nationale produkt aan defensie, namelijk ongeveer 12 procent in Is raël. Jordanië, de Verenigde Arabische Republiek, Saoedi-Arabië en andere. In China en Zuid-Vietnam bedraagt dat 10 procent- „The Military Balance" maakt voorts melding van vier oorlogen en 28 ge wapende incidenten in de periode juli 1966 juli 1967. Het „Internationale instituut voor strategische studies" is een niet-officiële instelling waarin militaire en politieke deskundigen zit ting hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De afwezigheid van een Nederlands vertegenwoordiger bij de begrafenis van de Zuidafrikaanse Nobel-prijswimiaar Albert Loethoeli houdt geen verband met de gevoelens van de regering ten aanzien van de heer Loethoeli en de door hem uitgedragen denkbeelden. Dit antwoordt minister Luns o.m. op nieuwe vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Voogd (PvdA) over het feit, dat er bij de begrafenis van Loethoeli geen Nederlandse vertegenwoordiger aanwezig was. Minister Luns zegt in zijn antwoord er prijs op te stellen van deze gelegenheid gebruik te maken om te onderstrepen, dat de regering de grote verdiensten van de heer Loethoeli ten volle erkent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De fractieleider van D'66, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, is persoonlijk van mening dat het rap port van de Partij van de Arbeid over de vernieuwing van de parlementaire democratie meer reden tot voldoening geeft dan het optreden van de chris ten-radicalen binnen de KVP. Mr. van Mierlo verklaarde graag bereid te zijn besprekingen met de PvdA te openen over de totstandko ming van een progressieve concentra tie, op voorwaarde dat ook de invoe ring van het districtenstelsel en het kiezen van een minister-president on derwerp van het gesprek uitmaken. De fractie-voorzitter zei verder, dat; D'66 wel deel uit wil maken van een vooruitstrevende groepering, maar nu de drang naar vernieuwing zich in di verse partijen manifesteert en het toe komstige beeld van de politieke par tijen moeilijk is vast te stellen, kan de voorkeur van D'66 voor een van de bestaande politieke partijen niet wor den vastgelegd. D'66 is overigens van mening dat men nog lang niet toe is aan een stembus-akkoord. DEN BOSCH (ANP) De verkoop in de fabricage-sector by Gras^o's Ko ninklijke Machinefabrieken n.v. heeft geen gelyke tred gehouden met de toe neming van de produktiecapaciteit die een gevolg is van de installatie-activi teiten. 8 zomerverse groenten voor 6 tot 8 borden smakelijke groentesoep. Heerlijk van Iglo. Neem gauw een paar bekertjes mee. Tijdelijk maar 35 centl VAN m VOOR BONN (DPA) De voor gisteren in Bonn vastgestelde ondertekening van het verdrag over de eerste ontwikke lingsfase van het Duits-Brits-Franse vliegtuig „Luchtbus" is twee weken uitgesteld. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn meege deeld zonder opgaaf van de reden. Naar verluidt zou een van de drie landen, n.l. Frankrijk, om technische redenen om het uitstel hebben gevraagd. Volgens iemand van het ministerie van economische zaken in Bonn is het uitstel het gevolg van kleine menings verschillen tussen Frankrijk en Enge land over de formulering van de over eenkomst. Naar in Bonn wordt meegedeeld is de uitvoering van het project al een jaar vertraagd doordat Frankrijk het vliegtuig uitgerust wilde zien met de Amerikaanse Pratt and Whitney-moto- ren, die in Frankrijk in l icentie wor den gemaakt. Tenslotte werd besloten dat Rolls Royce de motoren zou ont wikkelen en de Franse onderneming Sud-Aviation het frame. Rolls Royce zou samenwerken met de Franse SNECMA en de Duitse MAN. Driekwart van de ontwikkelingskos ten van de motor, die op 600 miljoen gulden worden geschat, zou door Enge land worden betaald. Frankrijk en de Bondsrepubliek zouden samen de rest betalen. Voor wat betreft het frame was de kostenverdeling: Engeland en Frankrijk 37,5 procent en West-Duits- land 25 procent. Van officiële zijde zegt men in Bonn, dat het uitstel van de ondertekening misschien twee weken zal zijn, maar dat er nog geen nieuwe datum is vast gesteld. Van Britse ambtelijke zijde wordt meegedeeld, dat de Fransen om het uitstel hebben verzocht. Men hoopt daar dat de overeenkomst vandaag alsnog kan worden ondertekend. Een woordvoerder van het Franse ministerie van vervoer zei dat er geen grote problemen zijn gerezen. De „Luchtbus" is een vliegtuig voor 250 tot 300 passagiers op korte trajec ten. atuurlijk, nog wat •u en deren, ide Als de vakantie alweer verleden tijd is, zorgen de foto's voor de herinneringen. Gezellig napraten over alle belevenissen met een kop lekkere koffie. Douwe Egberts Koffie, bet fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. FIJNE DESSERT 250g 2.04 ROOD MERK 250g 1.86 PAARS MERK 250g 1.64 De boon is de beste bewaar plaats vanhet koffie-aroma Maal daarom zelf uw koffie, direct voor het zetten. laat hem uw noilfy prat met proeven! Hij drinkt geen vermoutli. Zégt hij. Maar nw vermouth Noilly Prat is, moet u wel opletten. Want dat is franse vermouth. Niet zoet. Droog. Zuiver. Anders. En als hij dat eenmaal geproefd heeft gaat uw Noilly Prat voortaan waarschijnlijk tweemaal zo snel op. Noilly Prat. Verkrijgbaar bij uw slijter. Extra Dry f 7.60 Bianco f 7.25 Rouge f 7.25 Fran» Verbunt Co. N.V. - Tilburg Importeur

de Stem | 1967 | | pagina 11