Suikerbieten beloven bijzonder grote oogst IOW Terheijden voelt zich bedreigd Eis tien jaar wegens moord Aardappelen en graan doen het goed Normale ontwikkeling Zeeuwse werkloosheid Even uitblazen mevrouw Streekpredikantschap voor Evang. Lutherse gemeenten in B. op Zoom en Zeeland rpapier voor uw pen Ongerust over tankauto Na 32 jaar huwelijk echtgenote gedood Aanvaring voor de haven van Terneuzen Expositie van „De Bevelanden in fruit week I Burgemeester mr. F. Huber van Goes zal de tentoonstelling zaterdag 9 sep- tember 's middags om 2 uur officieel openen. Goede kwaliteit vlas ÏÏAAND DROOGREK I '«atiiej li61'?1 en winter naderen en Kinderpsychologie uit de damesbladen Baby in badstoeltje 5 (1965) huis te zien s raffinement Doordraai groente Boterafset stagneert Nieuwe pachtnormen roepen vragen op Moord Lutherse predika nten schaars Al geruime tijd vacatures in alle gemeenten GASTEN Of doodslag Harde werker Eigendom Bedrijfsveilig Sloten Wie? Nu 3500 reacties op actie rijksweg 58 Z.L.M. meent: Rijksweg 58 nodig voor landbouwverkeer Vakantiewerk via arbeidsbureaus DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 koop. rijstaand m. 60 are ente be ting. Elek- tel. aanw. Br. ond. Morris 850 '65 """"J1 7] ■60 - Opel '59 RekoM 85 pick-up 61. Oara™ - Ausif Meeusstraat 14 r» Kool - °P Zon* erreizen ste pro- Bel •ijgt deze Wm H. Boul. de 10 autorijlessei» vervolg- en losse w Fonkelnieuwe V Wf 8id autorijschool De pj-Y °0nrt™ Aanmeldingsadressen Stationsplein 5 tel gen op Zoom, Ukit°i 6504; Roosendaal, Bqi? iuig of deskundig reisbureau, i. N.V., tel. 2322, week- 2-deurs 2-deurs 4-deurs 2-deurs 2-deurs 4-deurs e 1964 2-deurs de luxe esloten ikt en revi- uw en ge- B. Da- Breda, )-f abrieken, 113, tel. 4097. 5Vardi van V.W '67. Verhuui Te koop: ruime sorterin.1 en sta-caravans Caraï? l°Url „Slaak weg". He'inkenS05^ tei. 01106 - 639 *enszand, 1 s. ingc- automo- eigenaar. •huifdak 'I 65 schuifd. '63 na staat '64 '61 km '67 '65 einig km '65 T.k.st. caravan liTTX4 gr. en kl. Caravans nai 4 ook ruilen. Te bevr CafS'S^ kers, Bredaseweg den. Tel. 01680-338 5™M Alleenst. heer, m. stana, Z0,Lj serieuze kennism. m. AfS me of wed. z.k., i£t 65 i nog vitaal en heb goed LBJ, ter om event, huw ,3 gaan. daar ik de eenSL?! niet meer aankan. Discr?J Br. ond. no. SK 97178, Bt'J Nest jonge Duitse hetdtn Beatrbflaan 29, OudenhosciJ C.V. materialen Mathermi Prof. Oppenheimstr. 31 v.ii Postbus 44, Tel. 0413CM1 (Van een onzer verslaggevers) ternEUZEN In de nacht van toensdag op donderdag vond een aan- I taring plaats tussen een Duitse coaster een Pools zeeschip. Hel gebeurde op \t Westerschelae ter hoogte van de jerneuzense Westhaven. De Duitse cm '65 0 km '66 ïieuw '66 1.600 '61 longen Jon- elaan 40, el. 01640 - Schieting zat. 9 sept. bil An. Bogaert, Heikant, met gratie, mooie prijzen en beker hij f 3.25. Begin 3 uur. Grote kermisschieting zat zond. 10 en maand. 11 sept tl A. Stallaart, Boschkapellei 2 wippen. Beg. 3 uur. VRIJ ENTREE MARKT. Hebe <399 b.r.t.) wilde de ha- i'lnvaren toen de aanvaring plaats I vond met de Poolse Czestochowa (5500 krt). De Hebe werd in zinkende toe- i bij de platen aan de grond gezet, r werd gisteren in de loop van de I ja» een noodreparatie uitgevoerd, waardoor het bij opkomend water gis termiddag zijn reis naar Gent kon voortzetten. Het Poolse schip bleef tot de morgen voor anker liggen om de ftade tc kunnen vaststellen. Het had Kn scheur in do huidplaat. De Czes tochowa, die op weg was naar Antwer- jen, maakte zijn eerste reis. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De amateurfotografenverenl- pg „De Bevelanden" zal tijdens de fruitweek van 9 tot en met 16 september een tentoonstelling houden in de zaal .kunstmarkt" te Goes. Het expositie materiaal zal bestaan uit werkstukken van eigen leden. (Van eèn onzer verslaggevers) GÓES In de jongste vergadering van 't dagelijks bestuur van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij zyn uitvoe rige overzichten gegeven over de si tuatie m.b.t. akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. De heer J. Becu, die de akkerbouw toelichtte, deelde mee dat met betrek king tot de vruchtwisseliing in de aard appelteelt een systeem 1 4 zonder grondontsmetting zal worden inge voerd. Indien grondontsmetting wel wordt toe gepast, zal hiervan melding gemaakt dienen te worden aan de Plantenziek- tekundige Dienst, aangezien anders de ontsmetting niet erkend wordt. Met betrekking tot de kwekerswet is nog geen overeenstemming bereikt tussen kwekers én telers. Het gevolg is dat de kwekers nu eenzijdig contracten aanbieden aan de telers. Er is geen overeenstemming inzake 'n algemeen aanbod van aardappels.Het Landbouw schap zal in deze adviseren. De aardappelen blijken een goede oogst te geven. De prijzen zijn mo menteel echter niet hoog. Het lijkt ge wenst, dat de verkoop regelmatig ge spreid zal verlopen en dat een flinke hoeveelheid aardappelen voor export vrij zal kunnen komen- De graanoogst is over het algemeen goed. De vraag rijst, hoe de afzet zal verlopen, nu sedert 1 juli j.l. de E.E.G.- gra.anregelin.g van kracht is geworden. Mo -elijk zal de tarweprijs boven de intervenfóeprij s blij ven Voor gerst zijn de verwachtingen on overzichtelijk; in Duitsland is een flin ke hoeveelheid gerst ingeleverd voor interventie. De verkoop verloopt ech ter nog niet op interventieniveau. Ook de erwten hebben een goede oogst ge geven: de vergadering toonde zich ten aanzien van de ontwikkelingen in de ze sector gematigd optimistisch. Het vlas is over het algemeen van goede kwaliteit en heeft relatief goede prijzen opgeleverd. Een en ander wil bepaald nog niet zeggen, dat alle pro blemen in de vlassector hiermede zou den zijn opgelost. Een waarschuwing om niet achter de markt aan te telen is. naar het oordeel van de vergade ring, zeer zeker op zijn plaats. Voor de suikerbieten verwacht men en wintercollectie van Christian loont 6 bl°USe van mousseline en kant in vorm van een cravate de raanchetten. By liet pakje en een zwartfluwelen hoed en r e kousen gedragen. ttdroo£Pr°blemen, kan iede- ie, veel nu..\ ze'[s ,de zeei' klein behuis ds dtooJT "ebberi van dit staan- «ngte Hot met aclll,ien meter droog- =!:zetstuk een tafelm°3el met los Tonipct; voei d 'n wit roestwe- ie:s Dem'tLC Pn blauw gelakte staan- ''"idcm c» i? zlJn: hoogte 82 cm, leng- 01 «ea oo-4L„Teei?te 65 cm Toch is het enk plat opgevouwen. Veel moeders zouden wel eens wat meer willen weten van wat er nu alle maal in „dat kinderhoofdje" schuilt en waarom Pietje dit doet en Anneke dat. Een schriftelijke cursus kinderpsycho logie kan worden aangevraagd bij het Nederlands Taleninstituut. Kosten f 9.80 per maand, duur negen maanden, totaal dus negentig gulden. Voor die prijs wor den 36 lessen toegezonden, waarvan zes van de hand van dr. Sis Heijster. Het N.T.I. houdt een proefmaand aan. Dat wil zeggen, dat de aspirant-leerling, als hij het lesmateriaal binnen de eerste maand aangetekend terugstuurt, niets hoeft te betalen. De Consumentengids merkt op, dat vooral voor deze kinder- psychologie-cursus hiervan geprofiteerd kan worden, want veel wat er in te berde wordt gebracht, komt overeen met wat in Je rubrieken over kinderen en opvoeding in de damesbladen te le zen valt De Consumentengids: „We kunnen ons voorstellen, dat wie reeds een dergelijke rubriek volgt en geen speciale waarde aan het huiswerk ma ken en aan de correctie ervan hecht, in de cursus wordt teleurgesteld en er lie ver geen f 90,voor betaalt. Als baby nog echt klein is, levert het baden geen enkel probleem op: het kin derbadje geeft moeder alle gelegenheid zonder moeilijkheden haar spruit te wassen. Maar als baby zo tegen het jaar loopt wordt hij te groot voor het kin derbadje en is het baden niet meer zo'n eenvoudige zaak. In het „grote- mensen"-bari vindt hij het meestal niet zo prettig; baby heeft er weinig houvast en voelt zich niet op zijn gemak. Dit laatste ge^ft dan ook wel op luide toon te kennen. Moeder vindt het echter ook geen gemakkelijke onderneming: zij heeft één hand nodig om baby rechtop te laten zitten en één om het kind te wassen. Een Britze fabrikant heeft er iets op gevonden. Hij brengt thans een soort bads' *ltje in de handel, dan aan twee zijden door middel van gebogen staven op de rand van het bad rust en aldus de mogelijkheid dat het kind met stoel en al in het bad zou vallen uit sluit. Baby kan nu niet meer wegglij den maar alleen rechtop zitten, hetgeen het wassen van het kind bijzonder ver gemakkelijkt, want moeder heeft nu beide handen vrij. Voor de constructie het frame is van staal is een ruim gebruik g -aakt van kunststof. Dit badstoeltje wordt in Engeland warm aanbevolen door hospitalen en organisa ties die zich bezighouden met het vraag stuk van de veiligheid in het huishou den. letland. Diverse kleuren. 36/42 extra rok 149,-) BREDA, Ginnekenstraat^> sSS een bijzonder grote oogst, echter met een laag suikergehalte. Door het grote areaal zal men vroeg met de campag ne beginnen: op 17 september zal de eerste vrije levering zijn. De verwach ting is, dat er nogal veel magere sui ker geproduceerd zal worden, wat de prijs geen goed zal doen. Mogelijk kan dit enigszins gecompenseerd worden door een grotere opbrengst. De vergadering onderstreepte nog eens nadrukkelijk het belang van een in het kader van de E. E.G.-suikerregeling, groter gegarandeerd quotum, dhr. P. J. J. Dekker deelde mede, dat in het algemeen de afzet, zowel bij groente als bij fruit, aan de zwakke kant is. De tomaten ondervinden momenteel veel concurrentie van het buiten geteelde produkt uit de zuidelijke landen. Er be staat hoop, dat na half september de situatie door een afnemend aanbod van natuurtomaten enigszins gunstiger wordt. De komkommers zijn tot voor kort tegen bevredigende prijzen afge zet, naar de laatste dagen is de vraag zwakker. Wat de overige groentegewassen be treft kan worden opgemerkt, dat het aanbod over het algemeen groot is en de vraag vrij zwak, zodat er door draai plaatsvindt. Bij het fruit worden de vroege ras sen tegen gunstige prijzen afgenomen. Er is echter een sterke concurrentie van perziken, druiven en peren uit an dere landen, wat resulteert in 'n daling van de appelprijs. Evenals in de groen tesector is er hoop, dat er na half september enig herstel zal optreden, als het aanbod van druiven en perziken minder wordt. De totale appeloogst in Nederland is door de gunstige weersomstandigheden aanmerkelijk groter dan aanvankelijk was geraamd. Het zal zaak zijn hier mede rekening te houden en de afzet voldoende te spreiden. Tenslotte maan de de vergadering tot voorzichtigheid bij liet zeer vroeg aan de markt bren gen van bepaalde appelrassen Wanneer deze te vroeg geplukt en daarna voor gerijpt op de markt gebracht worden, kan dit zeer nadelige gevolgen hebben voor de smaak en de houdbaarheid, waardoor op zichzelf uitstekende ras sen bij de consument in discrediet kunnen geraken. De heer W- de Buck gaf een over zicht van de situatie in de veehouderij sector. De zuivelfabrieken krijgen meer dan 200 miljoen méér te verwerken dan voriff jaar; de boterafzet loopt niet vlot en de kaasproduk'ie stijgt sterk, omdat dit financieel beter uitkomt dan het maken van melkpoeder. Als op 1 april 1968, de E.E.G.-rege ling voor melk-zuivel en vlees in wer king zal treden, verwacht men een kaasvoorraad van plm. 30 miljoen kg in ons land, momenteel is deze voorraad reeds 17 miljoen kg. Vele koeien die gust zijn en nog melk geven, worden nu nog niet opgeruimd, omdat het voordeliger is de melkpro- duktie van deze dieren binnen te halen. Deze gunstige voederpositie remt het aanbod op onze veemarkten, terwij] de herfstuitstoot reeds begonnen is. Het aanbod op onze veemarkten is daarom kleiner dan vorig jaar op deze tijd. Dit is zeker een van de redenen waar om de prijzen niet sterker dalen. Melk- en kalfkoeien blijven aan de prijs, handelsvee is niet prijshoudend, graskalveren zijn nog weinig gevraagd, alleen de dik bevleesden doen een be vredigende prijs voor de slachtbank. Van slachtvee is er voldoende aan bod met een stabiele prijs, die aan de lage kant is. MIDDELBURG- De werkloosheid is in Zeeland gedurende de maand augustus, overeenkomstig het lande lijke beeld, afgenomen. De werkzaam heden in de seizoenmatige beroepsgroe pen hebben hiertoe bijgedragen. Ver wacht wordt echter dat het werkloos heidscijfer in september enigszins zal stijgen. Dit als gevolg van het aflo pen van seizoenwerkzaamheden in de horeca-sector. Ook het ontslag voor ongeveer 80 Zeeuwse pendelaars, die nu werken in de Rotterdamse havens zal naar ver wacht wordt deze maand het werkloos heidscijfer ongunstig beïnvloeden. Het aantal werklozen, dat in juli 1967 1203 bedroeg daalde in augustus tot 1093. Deze ontwikkeling is volgens de gegevens van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland te Middelburg vrij normaal te noemen. De werkloosheid daalde met name in de bouwnijverheid, in de landbouw en de visserij en verder ook in de groepen niet-varend verkeerspersoneel en losse arbeiders. De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde in augustus van 963 tot 791. Een van de voornaamste oorzaken daarvan is de plaatsing van een groot aantal jongeren. In juli werden er nog 366 jeugdige arbeidskrachten gevraagd. In augustus was de vraag 253. Ondanks deze daling is de vraag naar jonge krachten nog altijd een stuk gro» ter dan het aanbod- De vraag is rede lijk gespreid over de verschillende be roepsgroepen- Eind augustus stonden 114 jongens beneden de 19 jaar inge schreven. Daarnaast stonden 53 meisjes ingeschreven. Daarentegen was de vraag naar meisies beneden de 19 jaar eind augustus 386. Gevraagd wor den vooral verkoopsters, huishoudelijk personeel, naaisters, kantoor- en ge neeskundig personeel. De vraag naar mannelijke arbeids krachten liep in alle rayons, uitgezon derd dat van Vlissingen, terug. De vraag is nog altijd voor een groot deel geconcentreerd in Midden-Zeeland. In vergelijking met het landelijk beeld is in verhouding de vraag in Zeeland minder sterk afgenomen dan de landelijke vraag. Weliswaar lag de vraag vorige maanq 400 beneden de vraag van vorig jaar augustus. Ook is er een fors verschil met de werkloosheid van vorig jaar Augustus 1966 was dit jaar cijfer 802, dus bijna 300 beneden het cijfer van augustus 1967. Het aanbod van vrouwen Is In augus tus slechts weinig gedaald van 219 tot 191. De daling is o.a- terug te vinden in de groep kantoor- en onderwijzend personeel en bij het personeel in al gemene dienst. De vraag naar vrouweijke arbeids krachten daalde met 150 tot 735- Af genomen is vooral de vraag naar naai sters, horeca-, kantoor- en onderwijzend- personeel. Over het algemeen Is er een goed gespreide vraag naar jonge vrou welijke krachten. (V'an een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij koestert gemengde gevoelens ten op zichte van de nieuwe pachtnormen, die dit najaar in werking zullen treden. Enerzijds bestaat er, de rentabiliteit van de bedrijven in aanmerking geno men. geen behoefte aan een nieuwe stijging van de pachtnormen, ander zijds moet er begrip bestaan voor het besluit gezien de gestegen kosten van die grondexploitatie en de wenselijkheid om onderscheid te kunnen maken in goede en slechte gronden. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. acht 't overigens van essentieel belang voor de landbouw dat het instituut „pacht" blijft bestaan. (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN/DEVENTER De ge meenteraad van Terheijden is in toorn ontstoken over het feit, dat een van de inwoners van deze plaats, die chauffeur is voor een chemische industrie, 's nachts en ook wel in de weekends een tankauto, geladen met zeer brandbaar propaangas in vloeibare vorm, op een terrein aan de Polderstraat parkeert. Deze „rijden de bom", zoals hy al genoemd wordt, staat daar midden in een kinderryke woonwijk. Zulks tot grote ongerustheid van de bewoners, die de laatste weken met stijgende angst de berichten verno men hebben over ongelukken met gas tankauto's in Martelange (België), Chartres (Frankryk) en jongstleden dinsdag nog in het Limburgse Beek. Op aandringen van de raad heeft ad judant S. van der Wulp van de rijkspo- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tien jaar wegens moord hoorde de zestigjarige P. J. V. uit Alphen tegen zich eisen- Hem was ten laste ge legd, dat hij op 14 april van dit jaar zijn 55-jarige vrouw Johanna van der B om het leven had gebracht. Terstond na die daad had V. zich bij de rijkspolitie in zijn woonplaats gemeld. Gisteren kwant deze zaak voor de rechtbank te Breda. Het huwelijk van verdachte was 32 jaar in stand gebleven, in welke tijd zijn vrouw hem 15 kinderen schonk. Na dat zij enkele maanden voor haar ge- weldadige dood een operatie had on dergaan, voelde verdachte zich in zijn huwelijk gefrustreerd. Bovendien vatte bij hem de gedachte post, dat zijn vrouw relaties met een ander onderhield. Toen ook sommige van zijn kinderen nog tegen hem in opstand kwamen, nadat zijn vrouw het echtelijk huis had verla ten en bij haar getrouwde dochter Riet was gaan inwonen, achtte verdachte, behalve zijn echtelijk gezag, ook zijn vaderlijk gezag aangetast. De getuige-deskundige, dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom, concluleerde, dat V. zeer verminderd toerekeningsvatbaar is, voior hetgeen hij heeft gedaan. „In zijn natuur waren plicht en recht be palend", lichtte deze getuige toe, die op grond van het primitieve gedragspa troon tot een verminderde toereke ningsvatbaarheid kwam. De officier van justitie mr- A. Kalthoff haakte ook nog uitvoerig in op het psychiatrisch rap port. „V. was eigenaar en bezitter van zijn vrouw en kinderen", stelde hij. „Hij is gegaan tot ae uiterste consequentie van het eigendomsrecht, n.l. vernieti- ging. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De Evan gelisch Lutherse gemeenten van Bergen op Zoom, Groede, Middel burg, Vlisingen en Zierikzee wer ken momenteel samen aan de totstandkoming van een zoge naamd streekpredikantschap. In alle genoemde gemeenten is de plaats van de predikant vacant, omdat de predikanten min of meer geruime tijd geleden beroe pen zijn naar elders. In Nederland zijn de Evangelisch Lu therse predikanten schaars- Dat is er de belangrijkste oorzaak van, dat nog geen der gemeenten een nieuwe predi kant heeft kunnen aantrekken. Men wil nu proberen voor alle gemeen ten tesamen één predikant te beroe pen. Voor de gemeente te Groede wordt gedacht aan een aparte rege ling, maar Groede zal mogelyk wel deelnemer in het streekpredikantschap zyn. Aldus wordt gemeld in „Zuider- licht", het maandblad van de gemeen ten te Bergen op Zoom, Groede, Vlis singen en Middelburg. Men verwacht (nog) niet, dat de „vacaturetijd" binnen afzienbare tijd geëindigd zal zijn, maar de gezamen lijke kerkeraden werken in ieder geval ai hard aan de vaststelling van de of ficiële beroeps voorwaarden en aan de oplossing van de moeilijkheden van fi nanciële aard. Daarna kunnen, zoals de redactie van ..Zuiderlicht" zegt, de po gingen om een predikant aan onze ge- meent te binden met vertrouwen wor den voortgezet". De eventuele nieuwe predikant zal al le vijf gemeenten bedienen. Dat houdt in dat de gemeenten, ook na de benoe ming van een streekpredikant, de hulp van gastpredikanten zullen moeten blij ven inroepen. De gastpredikanten, die nu regelma tig voorgaan in de zondagsdiensten van de gemeenten, komen van overal uit het land. „We hebben ze het liefst uit de directe omgeving, want we zijn niet zo verschrikkelijk rijk", vertelde ons mevrouw J. Bruinsma-Haan, die het secretariaat van de gemeente te Ber gen op Zoom behartigt. Men moet ook wel eens een beroep doen op Neder lands Hervormde predikanten. Tot nog toe is dat niet als een ernstig be zwaar gevoeld. Ook nu de eventuele aanstelling van een streekpredikant zal men een beroep moeten blijven doen op hervormde predikanten. „Trouwens: niet alleen op de predikant maar op ieder van ons rust de taak om in de gemeente te doen wat nodig is", al dus nogmaals de redactie van „Zuider licht". Hij meende, dat wel degelijk sprake was van voorbedachte rade, omdat V. zijn misdrijf had uitgevoerd na „kalm beraad en rustig overleg. De paranoïde gedachtengang van verdachte, sluit de voorbedachte rade niet uit". Psycholo gisch had verdachte naar dit moment toegeleefd, stelde de officier, die in her innering bracht, dat verdachte een paar maal zijn vrouw had trachten te over reden bij hem in huis terug te keren. In de nacht van 13 op 14 april vatte bij V. het idee post om zijn vrouw om het leven te brengen. Nadat hij in de ochtend van de 14e april naar zijn werk was gegaan, keerde hij in de loop van de dag naar zijn woning terug. Op het erf vond hij een 40 centimeter lange zware ijzlren heng. die hij onder zijn jas verborg. Toen ging hij zijn vrouw opzoeken. Na een paar slagen met de heng gekregen te heben, liep zij weg. Zij struikelde echter in de slaapkamer waar verdachte haar op afschuwelijke wijze heeft vermoord. Ter zitting zei V.. dat hij zich zijn verklaringen, afgelegd voor de rechter, commissaris, „niet zo precies" meer her innerde. Hij wist dus niet precies, of hij 's nachts tevoren het plan had opgevat zijn vrouw te doden. Ook kon hij zioh niet herinineren, dat hij, dioor het dolle heen, een van zijn dochters nog had' geslagen. De president, mr. P. Stemfoort: „Weet u nog. dat u de heng tevoorschijn trok en tegen uw vrouw riep: nu maak ik je kapot?" Verdachte: „Dat weet ik niet zo meer". Op grond van deze verklaringen ter zitting, meende de raadsman, mr. J. M Houben uit Tilburg, dat wellicht moord niet bewezen moest worden geacht, maar dat sprake kon zijn van het sub sidiair ten laste gelegde, doodslag, om dat plan en handeling gelijktijdig wer den volvoerd. De officier had bij zijn els reeds re kening willen houden met het feit, dat V. zoals de heide verbalisanten ge tuigden „nooit ten kwade was opge vallen". Mr. Houben accentueerde, dat verdachte een hardwerkendee arbeider was. Onder verwijzing naar het psy chiatrisch rapport, dat gewaagde van een „rand-debiel", bepleitte hij, dat zijn cliënt naar de Observatiekliniek te TJtreeht verwezen zou worden. Hij acht te, juist als dr. Zitman, gevaar van recidive uitgesloten. „Maar V. mag nooit meer in de ge legenheid worden gesteld om tot enige intieme relatie met een ander mens te komen, omdat dan. bij de beperkts structuur van verdachte, opnieuw een conflict-situatie kan ontstaan", was het oordeel van de officier van justitie Daarnaar bepaalde hij zijn eis: tien jaar met aftrek en daarna opname in een bejaardentehuis, waar justitiële begelei ding is. Met het grijze hoofd vaak in zijn han den geborgen, had V. tijdens de zitting geluisterd. Snikkend verliet hij de rechtszaal. litie een nauwkeurig onderzoek inge steld omtrent mogelijke gevaren van de tankauto en een uitvoerig rapport sa mengesteld, dat de raad nog erger aan het schrikken heeft gebracht. Diverse raadsleden hebben tijdens de laatste raadsvergadering heftig geprotesteerd tegen wat zij noemden „de onbegrijpe lijke onverantwoordelijkheid, waarmee chemische bedrijven ontplofbaar gas over de weg laten vervoeren". De heer Sinner riep: „Wij leven hier in Ter heijden al jarenlang op een vulkaan". In het politierapport wordt nl. gecon stateerd, dat de betreffende „Polygas"- auto eigendom is van de Chemische In dustrie en Handelsmaatschappij Poly- chema N.V. te Deventer. De wagen wordt bestuurd door een inwoner van Terheijden, die de tankauto op door reis naar de afnemers regelmatig na bij zijn woning parkeert. De wagen is vaak gevuld met pro paangas (C3 H8) een zeer ontplofbaar mengsel, dat door een brandende sigaar of sigaret of zelfs al door de ontsteking of de hete uitlaat van een passerend motorvoertuig tot ontploffing kan wor den gebracht als het uit de tank zou vloeien. Volgens de rapporteur is de tank niet alleen gevaarlijk vanwege de inhoud, maar indirect ook vanwege een zoge naamd mangatdeksel aan de achterzijde, dat op gemakkelijke wijze kan worden geopend. Onbevoegden en zelfs kinderen zou den op eenvoudige wijze dit deksel kunnen openen en vervolgens een ven tiel kunnen losdraaien, waardoor het gevaarlijke gas kan ontsnappen. Een proef heeft dit uitgewezen. Verder kan het gas ontsnappen door een veiligheids klep zich boven op de tank bevindt. Deze treedt in werking als in de tank overdruk ontstaat. Dit zou kunnen ge beuren als de tankauto (bijvoorbeeld in een weekend) lang in de hete zon stil zou staan. Volgens het politierapport is de tankauto in kwestie aan geen enkele keuring onderworpen. Het vervoer van propaangas met deze tankaunto valt on der geen enkele wettelijke bepaling tot op heden. Alleen de ketel wordt door het „Stoomwezen" gecontroleerd. Door Polychema N.V. te Deventer werd ons desgevraagd meegedeeld, dat de bedoelde tankauto volledig bedrijfs veilig is. Bevestigd werd, dat de tank auto met brandgevaarlijk propaangas wordt geladen. Genoemde chemische in dustrie zou echter haar tankauto's uit eigen beweging reeds hebben laten keu ren volgens internationale voorschriften. Polychema zou hierdoor reeds vooruit lopen op de wet, die hoogstwaarschijn lijk per 1 januari 1968 zal worden inge voerd en volgens welke het vervoer van ontplofbare stoffen wordt geregeld. Over de veiligheidsklep op de tank maakt men zich in Deventer geen zor gen. „Vooreerst is de tank, die een in houd heeft van 11.500 liter uit veilig heidsoverwegingen maximaal slechts voor 85 procent gevuld", zei men. Bo vendien is de tank zelf berekend op een bepaalde overdruk. Verder vond men het niet erg aannemelijk, dat iemand uit nieuwsgierigheid of baldadigheid het mangat zou openen en aan het ventiel zou gaan sleutelen of soms de aftap- apparatuur zou verbreken. Men ver klaarde zich evenwel gaarne bereid om aan wensen betreffende de afsluiting van de tank tegemoet' te komen. Bij voorbeeld door het aanbrengen van slo ten. Inmiddels wil het gemeentebestuur het zekere voor het onzekere nemen. Er zijn onderhandelingen gaande met de Heidemij om de tankwagen van de Ter- heijdense chauffeur te doen parkeren op het terrein in „De Bergen" De chauffeur van de tankauto is evenwel wettelijk niet verplicht aan een verzoek hiertoe gehoor te geven. Al sedert geruime tijd ben ik op zoek naar het laatste grammofoon plaatje van de Bredase Young Sisters n.l. „Give him my love" - „Once mo re", uitgebracht op Philips JF 327 962 Ik heb al geïnformeerd bij hun pla tenmaatschappij, maar de plaat is er niet meer. Ook heb ik op vele andere manieren geprobeerd om „Give him my love" te bemachtigen, helaas is dit zonder resultaat gbleven. En dat vind ik nu zeer jammer. Ons erelid van de Young Sisters Fanclub, de heer Suhandi, die discjockey is bij de Radio in Curacao (Nederlandse An tillen) en ook enkele programma's ver zorgt voor Radio Veronica heeft ons al vele malen om deze plaat gevraagd. De laatste 'keer was vorige week via Radio Veronica. Wie van de lezers kan er ons hel pen aan „Give him my love" van de Young Sisters? Kosten worden natuur lijk vergoed. BREDA, P. v. NIJNATTEN. Heilaarstraat 95 (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Op de ryksweg 58 actie van het N.O.B.-wegtransport en de E.V.O. Zeeland zijn nu ruim 3500 reacties los gekomen. Op het stadhuis in Goes werden 548 handtekeningen verzameld. De andere 3000 adhesie-betuigingen kwamen o.a. van de Z.L.M., de Waterleidingmaat schappij Midden-Zeeland en Tholen, het Landbouwschap, het hoofdbestuur van de Nederlandse handelsreizigers vereniging, De P.Z.E.M., de Schelde, de Vitrite, de vereniging van burge meesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland en van verschillende gemeentebesturen uit alle delen van Zeeland. Inmiddels is er een brief naar de minister van Verkeer en Waterstaat onderweg waarin de minister wordt verzocht de Zeeuwse delegatie, die het rekest gaat aanbieden, te ontvangen. Van de directeur van de Stichting Weg kwam een telefoontje met de me dedeling, dat van deze zijde op alle mogelijke medewerking kan worden gerekend. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is van oordeel dat geen beperkingen aan 't landbouwverkeer mogen worden op gelegd op rijkweg 58- Het landbouwver keer is volgens het Z.L.M.-bestuur in belangrijke mate aangewezen op ge bruikmaking van rijksweg 58. Deze reactie moet gezien worden tegen de achtergrond van 'n Achte 't Nieuws uitzending van vorige week, waarin de heer R. van Strien van het N.O.B.- Wegtranspori de suggestie deed om het landbouwverkeer op rijksweg 58 te we ren. Het Z.L.M.-bestuur heeft overigens adhesie betuigd aan de actie van de vervoerdersorganisaties E.V.O. en N. O.B. Wegtransport, die zal uitmonden in een rekest over rijksweg 58 aan de minister van verkeer en waterstaat. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Bij de Zeeuwse ar beidsbureaus hebben zich in de zomer maanden 561 jongens en 181 meisjes aangemeld voor vakantiewerk. Daarvan konden 394 jongens en 96 meisjes wor den geplaatst. Daarnaast zijn er natuur lijk talloze jongens en meisjes geweest die buiten de arbeidsbureaus om vakan tiewerk hebben gezocht en verricht. De resterende 252 aanmeldingen wer den door de bureaus afgevoerd. Hetzij omdat de jongens en meisjes op het mo ment dat er werk was, zelf niet be schikbaar waren of gewoon geen zin meer hadden. Zowel het aantal aanmeldingen van als de behoefte aan vakantiewerkers was duidelijk minder dan voorgaande jaren. Oofzaken daarvan waren o.a. de grotere werkloosheid en de vakantiespreiding. ■3-9 Dennis zegt, dat ik moet zeggen dat hij er niet is."

de Stem | 1967 | | pagina 5