Diepvriestulpen bloeien midden in de zomer BIJ DE N V. HENNEKAM TE ROOSENDAAL Autobedrijf Tigchelaar - Breda Automobielbedrijf „De Langstraat" N.V. Automobiel- e N V. AUTI GOES: K INTERESSANT EXPERIMENT Geen kleine veranderingen, maar nieu we wagens! Wagens met een stijl, die de eisen van vandaag... én morgen weer spiegelt. De Ford 17M met keus uit 3 V4-moto- ren, met een gescheiden remsysteem, McPherson-vering èn schijfremmen op de voorwielen, verbreed spoor en ande re nieuwe constructies, door Ford ge test op racebanen over de gehele wereld. De luxueuze Ford 20M, met keus uit 3 verbeterde V6-motoren (één zelfs met 2,3 liter en 126 pk). De nieuwe Ford 17M en 20M, voor superieur rijgenoe* gen, comfort, prestaties en stijl. Wagens, ontworpen voor morgen. Voor u van daag te koop. Een complete serie, met keuze uit 2-of 4-deurs-Sedan, Hardtop- Station Wagon- en TS-modellen. U moet beslist nader kennismaken met de nieuwe 17M en 20M bij uw Official Ford Dealer! Goed nieuws autokopers: tw nieuwe modell 12M en Ford Een nieuwe, deFordl2M.I eigenschappen Deze wagen roemde 1,2 heeft deze 12] gescheiden ren: men én McPhe Away ventilati .,3B| BLOEMARM IN HET IJS KLASSIEK Grotestraat 349 Waalwijk Tel. 04160-2113 ïemeuzen, Axelsestraat 165 Bredasestraat 25 Berger N SHOW VAN 1968 FORDS Op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 september. Official Ford Dealer voor Breda en Omstreken Boeimeersingel 6 Tel. 24400 Official Ford Dealer (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vele bezoekers van de bloemententoonstelling in Leiden, die ter gelegenheid van het jaarlijkse Rijnsburgse bloemen corso in de historische Waag werd ingericht, zullen verwonderd en bewonderend hebben gekeken naar een hoek met langgesteelde bloeiende tulpen. Gedurende de wintermaanden is dat een normale belevenis, maar nu zo midden in de long hot summer wrijf je toch wel even je ogen uit. goed van de tongriem gesneden kwe ker in het bloemendorp, is de man, die de btoeitijdverruiming op grote schaal ook bij tulpen mogelijk, maakt. Als gewiekst handelsman verdroot het hem al lang, dat' de overgangstijd van de warme zomer naar de koele herfst altijd een betrekkelijk bloemar- me tijd was. Als rasechte Rijnsbur ger broeit hij al vele jaren honderd duizenden tulpen, maar de eerste bloe men kwamen niet voor eind novem ber, begin december aan de markt en dan nog maar in beperkte verscheiden heid van vroegbloeiende variëteiten- Een dan meest nog maar bloemen met korte stelen. De lange, late winter van 1963-64 bracht Cor Glasbergen op een idee. Kij merkte op, dat de kist jes broeigeplant bij het toetsen, toen de vorst half maart uit de grond was, nog geen spruit hadden gemaakt. Dat betekende dus, dat de bollen in het ijs alleen maar hadden geslapen, maar er niet aan waren doodgegaan. Die tul pen waren dus, zoals Glasbergen het kernachtig noemt, drie maanden tijd loos geweest. Wat de natuur had ge daan, moest ook kunstmatig te doen zijn, meende hij, „en als de bollen het natuurijs zonder schade kunnen over leven en na de stilstand gewoon door gaan. dan kan ik ze daarbij ook wel een handje helpen". Hij ging dus aan het experimenteren. Van september tot december plant Glasbergen de broeibollen normaal in de plantkistjes totdat na ongeveer drie weken het wortelgestel voldoende is ontwikkeld. Dan gaan de kisten in de vriescel en worden daar opgesla gen bij een temperatuur die varieert van 3 tot 5 graden onder nul. De bol len komen dan volledig in het ijs te zitten en maken een door de broeier te bepalen periode van stilstand door zonder dat de bol daarvan schade on dervindt. En daar zit dan de kneep: op elk gewenst tijdstip kunnen de kis ten met bollen uit de vriescel langzaam worden ontdooid en als om de ver loren tijd in te halen haasten ze zich dan te gaan groeien. Binnen enkele dagen maken ze lange spruiten en na een maand ongeveer komen ze in de warme kas in bloei- Enkele dagen na het ontdooien hebben de bollen al flinke spruiten. We wisten al dat in de bloembol lenlaboratoria reeds iaren gedokterd wordt aan het verleggen en verruimen van de bloeitijd van bolgewassen- Iris sen bijvoorbeeld bloeiden vroeger al leen maar in de maand juni. De laatste jaren zijn deze bloemen als het ware op afroep het hele jaar door te krijgen. De Nederlandse kwekerij is niet voor een gat te vangen. Neem nu de dahlia's en de chrysanten, nog geen mensenleeftijd geleden ,,de" herfstbloe men bij uitstek. Bijna de hele zomer prijken ze nu in de etalage van de bloemenwinkel en op de wagen van de straatventer. Dit alles gaat volgens klassieke se lectiemethoden, maar met bloembollen is dat anders. De droge bol zoals de kweker zegt is een vergaarbak van voedingsstoffen voor de komende plant, die hun tijd moesten afwachten om aan de groei te gaan en bloemen voort te brengen. Cor Glasbergen, een Nu denkt iedere leek: dus ik kan het hele jaar door tulpen kopen. Mis. Glas bergen zegt er dit over: ,,De bolbloe- men moeten speciaal bestemd blijven voor de betrekkelijk bloemarme winter, maanden en daarvoor is het afremmen van de bloeitijd op grote schaal natuur lijk niet nodig. Als er in andere tij den meer dan voldoende variatie op de bloemenveilingen verschijnt, is 't even eens onzin om je andere produkten zelf te gaan beconcurreren met bloeien de tulpen". Overigens is ook voor kweker Cor Glasbergen het experimentele stadium nog niet voorbij. Gezocht moet worden naar die soorten, die zich het best voor de vriesmethode lenen- Ieder soort en elk ras zal daar verschillend op reageren. Maar het hek staat open, al hoopt de heer Glasbergen van harte dat daarmee het hek niet van de dam raakt. Hij bekijkt de zaak nuchter, maar toch met voldoende idealisme om eruit te halen wat erin zit. Bloeiende tulpen In augustus op de tentoonstelling te Leiden. Official Ford Dealer Ford-op weg naar morgen IS Met li

de Stem | 1967 | | pagina 22