Kardinaal Mindszenty heeft zich geïsoleerd Pax Christi wil het wereldbestel ingrijpend wijzigen MINIATUUR-DUIKBOOT Winstpunten voor Kerk in Hongarije „Voorrang voor vrede boekje vol idealen Uw Kunstgebit Rooskleurig beeld Nederlander wacht in Sofia - vrij - op proces i EiVSg ISSS&J&& Vredespriesters Celibaat Kerk-staat Zendtijd ATHENAGORAS NAAR MOSKOU J ongerenconf erenlie ontwikkelingshulp Realistisch Duitser winkelt graag per auto Doorbraak Geheim overleg anglicanen en katholieken DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG S SEPTEMBER 1967 Jsj lex/co EL. FeuilL l.rubriek. gefilmd portret. ADVERTENTIE) «lag 5 september -VERSUM l 402 M $.00 Militair orkest: mofe.1 12.27 Mededelingen tbvl uinbouw. 12.30 Overheidsll Ui'JKmang voor de land-1 [Stereo: Licht orkest. 1U)| 10 Actualiteiten. 13.30 Ste-f thöpfung, oratorium (gr.l.L eten er allemaal niet vetil Imma over het buitergel "onderwijs. (VII) 15.50 He.1 fuzi-ek (opn.). 16.00 Nieuwtf Brabants orkest: moderat! 115 Voor de jeugd, ll.llj, nofoonmuziek voor de tieJ Vieuws. 18.15 ActualitefaJ Mozaïek. NRU: 19.301 ■romenade Concerten: JOrchestira en solisten: msA Rk. (In de pauze: 20.10 Nws.) I) de drempel van het Lot. terseizoen, lezing.) ATEOii Big 1967: Promenade orkest' 122.30 Nieuws. 22.40 Aetna- 1)5 Omroeporkest en solist llerne muziek. 23.50 Barlta Ir.): moderne liederen. 2355- IVERSÜM H 298 M |l.00 Musette-orkest, IJ,19 ?n voor schippers. 12.20 tdbouwers. 12.27 Mededelin- Iland- en tuinbouw. 12.30 0 Actualiteiten. 12.50 lichtl let solisten. 13.30 Musiestailj |k (opn.). 14.20 SchoolradiftB Licht instrumentaal ef| Pizzicato: muzikaal 17.00 Overheidsvoorlich' I l.aanse en Surinaamse cul-1 |ierland. Vraaggesprek yan I I Velde met drs. H. P. J. ,vaa I I) Voor de jeugd. 18.00 Man. I fcn.). 18.20 Uitzending val |istische Partij yan Neder- "De springplank: Jonge ar- i orkestbegeleiding. 19.001 |0 Actualiteiten. 19.30 Con* 19.35 Vaudeville. 20.00 15 Instrumentaal kwinte: erne muziek. 20.40 fmonisch orkest en solist» I ziek. In de pauze: 21.10-1 lacht. 22.00 Geestelijke lit- 22.30 Nieuws. 22.40 Over- Dag, land!: programma I Ind. 23.15 Lichte gramme- 23.55—24.00 Nieuws, UM m 240 M EN FM .00 Nieuws. 12.02 Hkspres- programma. (13.00 NierW' 14.02 VerzoekpIater.pl»- j Nieuws. 15.02 Mix:.gW; programma. (16.00 Nieuws' 1T.0218.00 55553en iL VLAAMS 334 M 12.03 Lichte mud* iwtooniek. 13.19 Lfchte I Weerbericht, mededrffl- ima-overzicht en SOS-W- schippers. 12.48 Lithh 5 Buitenlands 1 Nieuws, weerbericht at I n. 13.20 Tafelmuziek. BW Lichte muziek, W» Viool- en planomu&l muziek. 16.00 Nieuws n. 16.09 Lichte muz;»- erde muziek. I'-00, ;n mededelingen. 17.15 SP Dspelsongs. 17.45 Liedei Nieuws. 18.03 Voor 1,28 Paardesportbench» les. 18.32 Amusement Sportkroniek. 18.52 i 5 Grammofoonplaten- K rbericht en erichten. lag 6 septeiuber /"ERSUM I 402 M f Nieuws en Jocialistisch strildli^t,, nofoonmuziek en 35 Van de vo^g VPRO: 7.55 PxeZf Nieuws. 8.10 Lichte i en report3^ huisvrouw). 9.0U ammofoonmuziek. nden) 10.00 1*$* t. 10.50 Voor de kd ic muziek. ERStraï XI 398 M .Nieuws. 7.10 JVS. ritaarduo (gr-'- jjctte uriek758.00j«euVSJ:'» ?k (gr.). 8-39 N te uzaieknt9e00 Voor <te M Hl 240 M J^tij. Nieuws. opstao idoscoop: AV 10.02 O. 10.00N^rZOSk. (Van een speciale medewerker) UTRECHT Korf geleden brachten drie Hongaarse bis- I schoppen een bezoek aan ons land. Wij waren in de ge legenheid, hun enige vragen te stellen over de toestand van de kerk in hun land. De vorige bisschoppen met wie wij spraken, mgr. dr. Pal Brezanoczy, bisschop van Eg er, mgr. Jozsef Cserhati, bisschop van Pécs en mgr. Jozsef Ijjas van Csanad, zijn benoemd na het akkoord dat het I Vaticaan drie jaar geleden met de Hongaarse regering sloot. Zij vertegenwoordigden het Hongaarse episcopaat onder meer op het concilie. Het door hen bij uitzondering toegestane interview hebben wij in onderstaand artikel samengevat. De gesprekspartners konden, doordat het geheel in het Hongaars werd gehouden, zo spontaan en duidelijk mogelijk hun mening geven. Nd de tweede wereldoorlog ver- I loor de kerk in Hongarije het groot ste deel van haar zeer uitgestrekte grondbezit. „Wij beginnen meer en meer te beseffen, dat het groot grondbezit geen splinter maar een balk in het oog van het gewone volk is geweest", zeggen de bis- I schoppen. Het verlies beschouwen zij dan ook I als een van de grootste voordelen die de „historische veranderingen" heb ben opgeleverd: de kerk is er dich ter door bij het volk gekomen- Trou- I wens over heel de lijn is er iets ver anderd. Dat blijkt als wij vragen, hoe wij onze gesprekspartners moeten aanspreken. „Zegt u maar rustig me neer de bisschop", is het antwooi-d. I Veel kloosterlingen hebben na de opheffing van hun orde of congrega- tie een baan aangenomen in fabrie ken. Er zijn slechts enkele gemeen schappen overgebleven, o.a. die van de benedictijnen, piaristen en fran ciscanen en die van de zusters van Kalocsa. Zij zijn werkzaam in het onderwijs en beteren de acht over gebleven katholieke scholen- Het gods dienstonderricht op de scholen wordt door de wet verzekerd. Of de ouders, die hun kinderen dit onderricht laten geven, daardoor niet in moeilijkheden komen? „Wij weten dat er dergelijke gevallen zijn geweest", zeggen de bis schoppen „maar wij mogen niet gene raliseren. Zo gauw wij iets dergelijks opmerken, melden wij het. Er wordt dan een commissie van onderzoek in gesteld en als er een of andere onre gelmatigheid aan het licht komt, wordt die volledig weer recht ge- trokken", Er zijn momenteel in Hongarije vijf- a zesduizend geestelijken. Naar aanleiding van een vraag over de zo genaamde vredespriesters merken de bisschoppen op, dat er onderscheid dient te worden gemaakt tussen vre desbeweging en „opus pacis". Het vredeswerk ,,opus pacis"' werd joor de bisschoppen gesticht, terwijl noi-vre' f'sbew.e§inë een maatschap- derneming' 'W^ zeg^en: regeringson- i.Zijn üe leden van ,,opus pacis" van de vredesbeweging ge-ex- commimiceerd?'1. Onze zegslieden antwoorden ontkennend. „Het is juist at vier priesters werden ge-excom- mumceerd maar dat was om een 5Se *,e.den* Boven<üen is dat nooit Aite°. en nooit gepubliceerd- owï1 iet buitenland spreekt hier- «v! Bedoelde priesters werden ge- w rriuniceerd> omdat zij lid van 1 Pnrlement zijn geworden- Of zij dan ook partijlid zijn? De bis schoppen zeggen van niet. Wel verte genwoordigen de vredespriesters een vooruitstrevende stroming zij pas- *s-en zich zoveel mogelijk bij de te genwoordige toestand aan, zij willen de oude lasten van de kerk kwijt, zij willen breken met het feodalisme. „En nu wordt er in het buitenland gezegd, dat zij communist zijn. Zij zijn geen communist. Ik zou in heel Hongarije niet één priester-commu nist kunnen noemen". Mgr. Brezanoczy: ..JVlindvSzenty heeft zich geïsoleerd... Aan de seminaries zijn ongeveer driehonderd Priesterstudenten: nog niet een derde van het aantal, dat nodig zou zijn. „Maar dit is geen plaatselijk probleem, de hele wereld kerk heeft er mee te kampen". Daar staat tegenover, dat de aan meldingen voor het Grieks-katholieke, geünieerde, seminarie veel talrijker zijn, zo talrijk zelfs dat men slechts een gedeelte van de kandidaten kan aannemen. Dit verschijnsel is wel te verklaren: ,,De meesten komen uit geestelijke families en het is daar een traditie om priester te worden". De Hongaarse bisschoppen zien echter geen redenen om afschaffing van het celibaat te bepleiten- Onder de bisschoppen, die kort ge leden vanwege hun leeftijd ontslag uit hun ambt hebben gevraagd, is de 86-jarige mgr. Shvoy, die op 8 augustus zijn 40-jarig bisschopsjubi leum vierde. Het Vaticaan heeft over hun aanvragen tot nu toe geen be slissing genomen. Gelukkig niet, me nen onze zegslieden. „Uiteindelijk zijn we blij met de ouderen, dit geldt zo wel voor bisschoppen als voor pas toors". wet toegestaan. Hiertegen heeft de geestelijkheid in de kerken haar stem laten horen, want uit moreel oogpunt veroordeelt zij dit. Op onze vraag, wat de vredespriesters in dit opzicht hebben gedaan kregen wij als ant woordt dat één afgevaardigde in bet parlement tijdens een interpellatie over deze zaak het woord heeft ge voerd. En heeft de kerk zelf bij de regering stappen gedaan om tegen de abortuswet te protesteren? „Ik ben nu vier jaar bisschop", aldus mgr. Cserhati, „maar daarover weet ik niets-" In de sector communicatiemidde len beschikt de katholieke kerk, sa men met de andere religies, zon dagsmorgens om half acht via de radio over zendtijd in de rubriek Religieus halfuur". Daarnaast is er het katholieke weekblad „Uj Ember" (Nieuwe Mens) met een oplaag van zestigduizend exemplaren, en het maandblad „Vi- gilia" met een oplaag van ongeveer dertienduizend stuks. In het najaar zal een nieuw theologisch blad ver schijnen onder de naam „Theologi- ca". Godsdienstige boeken krijgt men veelal uit het buitenland via de cari- tasorganisatie. In Hongarije is abortus bij de Mgr. Ijjas (midden) in gesprek met de Hongaarse tolk, die onze ver slaggever bijstond. Links op de foto Mgr. Cserhati, bisschop van Pécs. Over de ,,kweséie-Mindszenty" wil len mgr. Ijas en mgr. Cserhati zich niet tfrilaten- Mgr. Brezanoczy zegt te hegrijpen dat het westen een bij zondere interesse Voor de zaak- Mindszenty heeft. „Ons interesseert die zaak ook, en wel in de eerste plaats als een aan gelegenheid tussen kerk en staat in Hongarije. U moet zich echter goed realiseren dat kardinaal Mindszenty zichzelf heeft geïsoleerd en voor ons onbereikbaar is. Op de vraag of hij een mogelijk heid ziet om persoonlijk de kardinaal te bezoeken, zoals o.a. kardinaal Konig heeft gedaan, antwoordt hij „Ik denk dat bet moeilijk zal zijn. Hierover kan de Hongaarse rege ring niet beslissen, ik zal toestem ming nodig hebben van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Met deze gedachte heb ik mij nog niet uitdrukkelijk beziggehouden. Ik zal eens contact opnemen met kar dinaal Konig, die al vijf keer bij hem is geweest en vragen, hoe ik het moet aanleggen, wat er allemaal geregeld moet worden. Ik kan dit echter al leen doen als kardinaal Mindszenty zelf te kennen geeft mijn bezoek op prijs te stellen". Rond Pasen heeft mgr. Brezano czy, met speciale toestemming van de minister van justitie, enkele in de gevangenis vertoevende priesters kunnen bezoeken. „Hun gezondheid toestand was over het algemeen goed, alleen pater Mocsy' (een vroegere medewerker van kardinaal Mind szenty) zag er slecht uit. Zoals ik later heb vernomen kwam dit om dat hij een paar tanden kwijt was". De bisschop heeft enige tijd in groepjes met de gevangen priesters mogen spreken en hun geschenken mogen overhandigen, waaronder voor ieder een brevier. Tot slot, los naast elkaar, nog en kele uitspraken van de drie Hon gaarse bisschoppen: Over de indruk, die het western van de Hongaarse situatie heeft: Nevenstaand interview van een medewerker met een drietal Hongaarse bisschoppen, op be zoek in ons land, bevat enkele uitspraken, die om een kritische aandacht vragen. Van de ene kant mag men niet twijfelen aan hun eerlijkheid: zij willen de waarheid zeggen. Van de andere kant kan men zich niet onttrek ken aan de indruk, dat de feiten hier en daar verdoezeld worden, een tikje bijgekleurd, een tikje mooier gemaakt dan ze in wer kelijkheid zijn. Als mgr. Breza noczy meedeelt, dat pater Mocsy er bij een recent bezoek slecht uitzag „omdat hij van verschil lende tanden afscheid had moe ten nemen" dan is dat juisti, maar men dient er wel bij te we ten, dat die tanden hem door zijn bewakers uit de mond zijn ge slagen. Ook dient de lezer te beseffen, dat een aantal feiten, die op de situatie een ongunstig licht zouden kunnen werpen, door de bisschoppen, bewust of onbewust, met de mantel der liefde werden bedekt. Wij zeg gen dit niet om de subjectieve eerlijkheid van onze gespreks partners in twijfel te trekken maar alleen om de lezer op zijn hoede te doen zijn. „Natuurlijk is er een strijd, maar geen dramatische. Jullie denken al tijd weer, dat het dramatisch is, maar dat is niet zo". Over de tegenstellingen tussen „conservatieven'' en „progressieven": „Een scherpe tegenstelling is er niet. Natuurlijk zijn er meningsverschillen en is er een uitwisseling van gedach ten. Maar niet in de vorm, zoals het buitenland die te zien geeft". Over het interview: „Wij durven verklaringen af te leggen, wij zeg gen wat er in Hongarije gaande is en hoe de toestand is. Wij laten de moeilijkheden zien, maar ook het po sitieve. De waarheid kan altijd ge zegd worden en zij moet ook gezegd worden". opn ïen: ma. lü.w ,r popula'r (11,00 Nieuws»' ISTANBOEL (AP) Patriarch Athe- nagoras, de geestelijke leider van 150 miljoen orthodox katholieken, zal deze maand bezoeken brengen aan de pa triarchen van Moskou, Belgrado, Boe- Siarest en Sofia- Athenagoras vertrekt omstreeks 26 september uit Istanboel en zal ongeveer vier weken op reis zijn- Later zal hij een aparte reis on dernemen naar Rome om het bezoek van Paus Paulus VI aan Istanboel te beantwoorden, en de besprekingen over de eenheid van de christenheid voort te zetten. Athenagoras zal over dit stre ven naar eenheid van gedachten wisse len met de patriarchen van Rusland, Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije, over wie hij geen gezag kan laten gel den. DEN HAAG (ANP) „Hoe pakken wij de Nederlandse ontwikkelingshulp aan". Aan dit onderwerp zal de Stich ting Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad waarin ten behoeve van de staatsburgerlijke vorming de 5 gro te politieke jongerenorganisaties samen werken een conferentie wijden op vrijdag 29 en zaterdag 30 september a-s. in gebouw „Op Gouden Wieken" in Den Haag. De bedoeling van deze conferentie is o.m. een confrontatie van de ideeën ten aanzien van de ontwikkelingshulp, zoals deze leven bij leden van verschil lende politieke jongerenorganisaties. Inleiders op deze conferentie zijn prof. dr. J. Verkuil, prof. dr. J. Tin bergen en prof. dr- J-A. Ponsioen. Op de tweede dag wordt een forum discussie gehouden waarvoor zijn uitge nodigd de Tweede-Kamerleden mr. J. A. Mommersteeg (KVP), G- Ruygers (P.v-d.A.), mr. C. Berkhouwer (VV1D) en drs. B. Goudzwr'rd (ARP). 55 (Van een onzer redacteuren) BREDA Wanneer iemand in een boekje, dat gewijd is aan de vrede, schrijft dat „vrede geen natuurproces is", dan hoopt men m datzelfde boek je ook praktische aanwijzingen te vin den hoe men desondanks de vrede tot realiteit kan maken. In die ver wachting wordt men niet teleurgesteld wanneer men het zojuist verschenen boekje „Voorrang voor Vrede" door leest. Het is uitgegeven door de Ne derlandse afdeling van de internatio nale katholieke vredesbeweging Pax Christie in Den Haag en heeft een geladen pretentie: dat men er in vin den kan wat een mens persoonlijk moet doen om de wereld te herschep pen in een vredig oord. Men leest er dus in dat „vrede geen natuurproces is". Maar doordacht en heel reëel staat er ook in beschreven wat er aan de huidige onvrede in de wereld te doen valt. Het boekje wil op de eerste plaats een compacte omschrijving zijn van taak en programma van de Pax Chris- ti-Jbeweging. Gewoon als een intern handboekje binnen deze beweging dus. Maar het stijgt daar ver boven uit. Men hoeft helemaal geen lid of sym pathisant van de beweging te zijn om de teksten te begrijpen en ze ter har te te nemen. Men hoeft er zelfs hele maal geen christen voor te zijn. In de eerste helft van het werkje wordt uitgelegd alchter welke ideeën de beweging staat. Men wil niet aanstu ren op een absolute, utopische vrede, maar op een bereikbare, realistische vrede, die omschreven kan worden als „een manier om zonder geweld alle problemen op te lossen". Hoe men zo ver kan komen staat er ook in. Niet in vage kreten, maar concreet: door informatie, publiciteit, congressen en vooral door middel van gespreksgroe pen. En vervolgens door daadwerke lijke activiteit, waarbij ontwikkelings hulp en internationale samenwerking in de breedste zin vooropstaan. Er is over deze onderwerpen reeds zoveel geschreven. De waarde van „Voorrang voor Vrede" is echter, dat hier in kort bestek nagenoeg alles over deze problematiek is samengevat en dat er ook in aangegeven tot wie en tot welke instantie men zich moet wen den om zich er verder in te verdie pen. De Fax Christi-beweging gaat er zelfs van uit, dat men zich van dit „verdiepen" niet afzijdig k&n houden: UTRECHT (ANP) Ruim 60 pro cent van de Duitse autobezitters ge bruikt op werkdagen hun auto om er mee te gaan winkelen. Op zaterdag is dit percentage zelfs 90 procent. Deze cijfers zijn ontleend aan een enquête, die een Duitse werkgroep van het midden- en grootbedrijf in de de tailhandel heeft gehouden onder ruim 400.000 personen in een groot aantal Westduitse steden. Het is gebleken, dat verkeerscongesties en parkeerproble men de autobezitters in het geheel niet weerhouden om in de spitsuren per au to boodschappen te gaan doen- Van het openbaar vervoer wordt op werkdagen door slechts 30-35 procent van de winkelende klanten gebruik ge maakt. In kleinere steden zelfs maar 30 procent. Uit de enquête is voorts gebleken, dat in de grote steden 13 procent van de winkelbezoekers te voet de magazijnen bezoekt, in steden met 250.OÜO tot 500000 inwoners circa 26 procent en in steden met minder dan 50 000 inwoners ongeveer 40 pro cent. Volgens de werkgroep blijkt uit dit onderzoek duidelijk dat in de winkel wijken in de centra van grote steden grote aandacht moet worden geschon ken aan de behoeften van de gemoto riseerde klanten. „Zo kan men zich afzijdig houden van het vredeswerk een zonde van ver zuim noemen" aldus het boekje- lil feite wordt in Voorrang voor Vrede" het hele internationale bestel zoals het zich thans aan ons voor doet, op losse schroeven gezet. Vredeswerk is alleen mogelijk als „gangbare denkpatronen ingrijpend ge wijzigd worden, argumentaties welke tot nu toe als „onaantastbaar" werden beschouwd, terzijde geschoven worden, gevestigde structuren 'in veel gevallen worden doorbroken". Getracht wordt om deze wat vage uitspraken nader te omschrijven. „Actief moet thans gestreefd worden naar een nieuw Europees veiligheids- bestel. dat in de plaats moet treden van NAVO en Warschaupact en dat gelijkelijk door de Verenigde Staten de Sovjet-Unie en de Europese landen van West en Oost gedragen en gegaran deerd wordt." En ook uitspraken als deze worden op hun beurt weer nader en concreter uitgewerkt. Het zou goed zijn als dit boekje in hand-en kwam van eenieder, die direc te invloed uitoefent op zijn medemen sen, zoals ouders, onderwijzers, lera ren, jeugdleiders, geestelijken journa listen. Iedereen trouwens, die zich af vraagt: „Wat zou ik nu persoonlijk kunnen doen om de situatie van van daag beter te maken?", kan er zijn voordeel mee deen. En juist zij, die geneigd zijn om het hoofdstuk „We reldbetrekkingen" over te laten aan ge zagsdragers en politici, zoud-en dit boek je niet ongelezen moeten laten. H.S. LONDEN (AP) Anglicaanse en rooms-katholieke geestelijken die een week lang, in opdracht wan paus Paulus en de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, geheime besprekingen hebben gevoerd, hebben enkele adviezen uitge bracht om him kerken dichter bijeen te brengen 1. er dient te worden overgegaan tot gemeenschappelijk gebruik van kerken en andere gebouwen in veel streken. 2. er bestaat behoefte aan gemeen- schappelijhe teksten van gebeden die in beide kerken in zwang zijn, en aan meer samenwerking bij de herziening van de liturgie. 3. de opleiding tot priester en de theologische studie aan de universitei ten dient in groter samenwerking te geschieden. HAMBURG (DPA) De Nederlander A. van den Boorn en vyf Westduitse toeristen zijn volgens een officiële Bul gaarse mededeling uit Bulgaarse gevan genissen ontslagen. Zij wachten nu in Sofia op hun processen, die begin ok tober aanvangen. De Bulgaarse staatssecretaris voor toerisme, Peter Ignatoff, heeft deze me dedelingen yerstrekt aan twee verslag gevers van het Hamburgse tijdschrift Neue Revue. De heer Van den Boorn heeft op 1 augustus j.l. geprobeerd om samen met enige Westduitsers zijn in Oost-Duits- land wonende schoonzuster via Bulga rije naar het Westen te helpen. Iicn scheepsbouwer in Hamburg heeft een stalen miniatuurduikboot op de markt gebracht, die zonder gevaar naar een diepte van 60 meter kan duiken en daar ook kan stilliggen en draaien. De boot, die vier meter lang is en duikklaar een gewicht heeft van 150 kilo, wordt anagedreven door een elektromotor op batterijen. Een exemplaar van deze dnikboot wordt momenteel gebruikt in het Skagerak voor het opsporen van wrakken. In Oost-Duitsland wordt de vijf daagse werkweek ingevoerd. Toen dat in Nederland ge-beurde, waren er al mensen die zich zo nodig moesten afvragen wat de werknemers met hun vele vrije tijd moesten doen, dus in het communistische Oost-Duits land hebben de machthebbers, die zo graag iets willen regelen, zich dat zeker afgevraagd. Ze hebben er in het blad Ncues Deutschland vele tips voor gegeven. Een ervan: „Ver geet de liefde niet. die onbetwistbaar de oudste vorm van vrijetijdsbeste ding is." Overigens schreef een lezer in een ingezonden stuk in dezelfde krant: „Elke poging om de vrijetijdsbeste ding te dirigeren vormt een schen ding van de democratische grond wet." „Vreemde vogel (zondagsvlieger) 31 j., i.b.v. vogel hemelbed, z.k.m. warmbloedige vriendin (b.v. tover- vogelmeisje, gevallen uit adellijk nest) om samen te eten of na te denken." (Huwelijksadvertentie uit De Nieuwe Linie). Nu moet ik denken aan dat meisje, dat een huwelijksadvertentie plaat ste met ongeveer de volgende tekst: „Leuk meisje zoekt kennismaking met jongeman in bezit van auto. Brieven met foto van auto onder nr...)." Vorige week heb ik al iets geci teerd uit het interview, dat Bibeb had met prof. dr J. de Quay. Nog een uitspraak van hem, over onze huidige premier De Jong: „Een goed minister-president. Eerlijk, met hel der verstand, en moedig. Als een duikbootcommandant niet een vol komen zelfbeheersing heeft weet het schip dat direct en trilt mentaal mee. De Jong weet volkomen rustig te zijn." Bibeb wandelde na het gesprek met prof. De Quay nog even met mevrouw De Quay in de omgeving. Ze zei: „Mijn man en ik hebben hier zo vaak gewandeld. Hier zijn heel wat ministers en burgemeesters ge kozen." Graham Greene, die onlangs al in het nieuws was door zijn pleidooi voor vrijheid-van-marihuana-ge- bruik, heeft opnieuw van zich doen spreken. In een brief aan The Times roept hij zijn collega's op de auteurs rechten, die ze van Russische verta lingen van hun werk zouden ontvan gen, te schenken aan de echtgenoten van de twee Russische schrijvers, Sunjawsky en Daniel. Hij wil de dames „een beetje bijstaan zolang hun mannen gevangen zitten." De actie van Greene komt voort uit ge negenheid voor Rusland. „Als ik moest kiezen tussen het leven in de Sovjet-Unie en dat in de V.S., dan koos ik de Sovjet-Unie", schreef Greene in zijn brief. Dit aar zullen er in Amerika 609.000 auto's gestolen worden. In 1970 zullen dat er een miljoen zün. Drie van de vier bestolenen laten hun auto onafgesloten staan. In Den Bosch is zondag een teach- in gehouden over het toneelbestel in ons land. Kreet uit de zaal: „We hebben geen nieuwe schouwburg nodig, we hebben hier met carnaval al lol genoeg." Enkele jaren geleden verwekte de zogenaamde koffermoord in Amster dam veel opschudding. Toen werd het lichaam van een Japanner gevonden in een koffer, die in het water lag. In Parijs kijken ze daar niet vreemd meer van op. In een bagagekluis vond de politie de romp en de armen van een vrouw. Ze zoeken nu naar het hoofd. In de laatste honderd jaar zijn in Parijs tweehonderd stoffelijke overschotten in koffers gevonden. Amsterdam is dus wat dat betreft nog maar een simpel provinciestadje. Dr. C. Verhoeven, de filosoof, die elke zaterdag in deze krant de scherp geformuleerde vrucht van een wei nig nadenken publiceert, is door De Nieuwe Linie geïnterviewd. Over paus Paulus zegt hij: „Hij kijkt zo ontzettend melancholisch, Hij is de verkeerde man op die hoogkerkelijke plaats. Hij neemt veel te moeilijke beslissingen waardoor hij besluite loos lijkt en dat terwijl iedereen besluiten van hem wil horen." Mensen, Jan Janssen heeft gewel dig gereden. En dat méén ik. MERIJN (ADVERTENTIE) de gehele dag onwrikbaar op zijn ptaofs! Als u Will, dat Uvv kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neen, dan Deldofix - een nieuw, beproefd, anti- septtscb poeder - en strooi een weinig on de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zgn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Denfofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weidaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult ziin. Verkrijgbaar in discrete, iwufrain

de Stem | 1967 | | pagina 7