MENGEN Bloks Nederlanders bleven in eigen land Trouwen kost niet overal evenveel ferwachtingen voor volgend jaar zijn hoog gespannen Nieuwe najaarsschoenen om stoer mee te stappen Ambtenaren tegen plan- Beernink Frits Denee in hoofdbestuur van C.O.V.S. papier voor uw ^-pen Icing vuil 1 /eer schopn /oor elk doel ERS >SERS AUCTIE- VERKERS de SPÜ® Even uitblazen mevrouw Terug 'PEN iAKT andijvie OOI ujrikaanse leiders naar topgesprek Eerste plaats in Brasschaat voor Mat van Groezen Backrni van Miss Rikki' Week voor huisvrouwen op kasteel Bouvigne TELLEN Tarieven lopen sterk uiteen BELGIE verwacht herstel economie Schalks arbiter bij Nederland-Israël C< V) Regenten BREDAGinnekenstraat 29, tel. 48436 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 ideling ancieringskantoor 0 - 6348 Bergen op Zoom Wh ftND CONSTRUCTION) NV ECHT s Terneuzen vragen ieden voor de duur unt u verkrijgen op er a.s. van 7 tot 8 w. Arb. Bureau te icht 2, waar een diger aanwezig zal isten worden vergoed. Vandaag Morgen 9 Vandaag Morgen TOERISTENSEIZOEN GOED I In plaats van naar Majorca naar Lutjebroek KINSJASA (AFP) De secretaris generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, pont in de Kongolese hoofdstad, Kin- sa, de conferentie bij die daar wordt B belegd door de ministers van buiten- i zaken van de landen, die zijn I jwgesloten bij de organisatie voor Afri- II toanse eenheid. De besprekingen dienen ter voorbe reiding van een topconferentie van Afri kaanse leiders. Nigeria heeft tevoren laten weten dat I het gekant is tegen behandeling van zijn (conflict met Biafra. Het beschouwt dit als een zuiver interne zaak. Het Brusselse dagblad „La Dernière I Heure" schrijft dat de gewezen huur- I lingenleider Bob Denard, die in juli na- I bij Kisangani gewond was en in Rho- I desië is verpleegd, na een kort opont- 1 houd in Europa weer naar Oost-Kongo I is vertrokken, waar hij aan de zijde van I majoor Schramme de strijd tegen het I bewind van Moboetoe zou gaan hervat- (Van onze sportredactie) BRASSCHAAT De Nederlandse amateur wielerploeg, onder leiding van de Bredanaar Toon Simons, heeft in een omnium te Brasschaat de Belgische amateurs een verpletterende nederlaag toegebracht. Van de tien beste plaatsen waren er acht voor de Nederlanders. De wedstrijd werd gewonnen door Mat van Groezen met Leen Poortvliet op de tweede plaats. In de komende winter zal in het Ant werpse Sportpaleis op de baan een revanchewedstrijd worden verreden. De uitslag van de wedstrijd van gisteren, die door een groot aantal toeschouwers werd bijgewoond, is: 1 Van Groezen, 2 Poortvliet, 3 Barten, 4 Mintjes (België), 5 Kettenis. 6 Prinsen, 7 Koeken, 8 Croo nen, 9 Ongenae (België), 10 Huybrechts. Voor Mat van Groezen betekende dit de tweede overwinning binnen drie da gen. In het afgelopen weekend schreef hij namelijk al de 105 kilometer lange wedstrijd BorstChaton op zijn naam. Op de tweede plaats eindigde Wim Prinsen. Bata-International najaarsshow in I het Amsterdamse Hilton Hotel opende 1 wet een laarzenparade, waarvan het succesnummer een zwart rubber rij- I kars is (voor de vrouw, man en kind) vervaardigd in de fabrieken te Best. Men verwacht dat geen tiener het van J he winter zonder zo'n paar van f 29,95 stellen I JUHe' ?*lves- naPPa (en het kunst- I Sr kskina), in alle kleuren maar I raai ln bruine en beige tinten, I JLt matsri.aal voor de vele knie- I na rzen d*e Passen in de komen- I nL 2,^enaanide Russische mode. De iU l Uitend met een rits, mid- srKaou 0°Pzih Vooral wanneer de vZ u a,chter- en zijnaden heeft, "et leer de vorm van het been Egezet en is zeer slank. Super- I i< ria eT Passend als een handschoen i_ oCbe laars waarvan het I un schuilt in de voering, en in de "^""■iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Jules" je i Van Jeanne i "aam van dit PakJe zee 1 "L®' Remaakt van 1 Mn zeer gemaakt van wol ruit. Over het jas- 'ok valt mV Ceintuur Bedragen, «et boven de knie. prijs van f 185,- Van nagenoeg al de ze laarzen zijn de schachten als het ware opgebouwd boven een trotteur- vorm met opgesneden klep, recht af geronde vierkante neus en forse plat te hak. Stevige trotteurs, pumps en mocas sins zijn uitgevoerd in dezelfde mate rialen als de laarzen, maar bovendien in antilope, gemetaliseerd lak en ge vlekt chevreau. Ze hebben de kinder lijke bandschoentjes totaal verdron gen. De meeste modellen met afge ronde carré-leest, en hak van drie tot vijf centimeter, zijn opgesneden en bedekken de wreef met een gesp of een klep waarover heen een metalen garnering loopt, die in vaktaal bitje" heet (van paardebit). Handgenaaide zolen en een stootrand versterken de indruk dat de draagster stevig met beide benen op de grond staat". Wanneer de stootrand overtrokken is met zacht getint chevreau is het praktisch nut overigens wei twijfel achtig. Voor het gekledere uur zden we zowaar onze oude trouwe pump (van voor de naaldhak) terug. Met vingertopronde neus en vrij slanke hak tot zes centimeter hoog, in zwart en alle herfsttinten. De veelkleurige rage is gereduceerd tot een beschei den garnering in harmoniërende kleur van een ander materiaal. Mode-ontwerpster Mfiss Kikki uit New York maakt daar furore met de „nude look" of de ,backini". Niet de rondin gen aan de voorkant worden door haar onbedekt gelaten, maar die aan de achterkant. Ook in Frankrijk is de backini ingevoerd, al betreft het daar een vrij ingetogen versie. Miss Rikki werd op Java geboren als Henriëtte- Marcelle Marie Kilskouck. In 1949 ar riveerde zij in de States, waar ze in New York een bekende figuur is ge worden sinds zij mode ging ontwer- pen. Om de huisvrouw gelegenheid te bie den zich te bezinnen op de tegenwoor dige individuele en maatschappelijke mogelijkheden, organiseert Bouvigne" ook in het najaar nog een week voor huisvrouwen: van maandag 9 tot don derdag 12 oktober. Het programma richt zich op enkele uit de grote ver scheidenheid van contacten, waarmee de huisvrouw tegenwoordig te maken heeft: de opvoeding en aspecten uit de samenleving komen aan de orde door inleidingen en gesprekken. Er wordt tijd uitgetrokken voor rust, bos wandelingen, lezen en bezig-zijn-met- materialen. Ook wordt aandacht be steed aan modern cabaret en kunst. Een week waarin de huisvrouw wat afstand kan nemen van de dagelijkse zorgen en nieuwe ideeën en kracht op kan doen- Dames tussen de 35 en 60 jaar kunnen deelnemen. Inlichtin gen kunt u vrijblijvend aanvragen bij: Vormingscentrum en Volkshogeschool Bouvigne", Bouvignelaan 5. Br «da. Tel. 01600-23688. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/VLISSINGEN De laatste toeristen zijn nog niet naar huis, maar toch laten VVV's hoteliers en campinghouders zich al tevreden uit over het afgelopen seizoen. Dit ondanks aanvanke lijk negatieve verwachtingen in verband met het wegblijven van o.a. vele Duitse toeristen. Wat hun is opgevallen: heel veel Ne derlanders hebben de vakantie in eigen land doorgebracht. En de indruk bestaat, dat ook volgend jaar velen in eigen land zullen blijven, omdat het weer hier toch wel mooi kan zijn. Adjunct-directour J. Horsten van de Bredase VW zegt: „De tellingen gaan nog maar tot juni. Niettemin valt een stijging van het aantal bezoekers aan ons kantoor waar te nemen. Ook de hotelboekinigen van hieruit zijn groter in aantal dan vorig jaar. Over de maan den juli en augustus hebben wij alleen vermoedens. Wij vermoeden dat het in deze maanden drukker is geweest dan vorig jaar rond die tijd." De heer Horsten laat zich bijzonder voorzichtig uit over vakantiegangers in eigen land. ,,De mensen die niet door bespreking gebonden waren aan een bestemming in het buitenland zouden best eens in eigen land gebleven kun nen zijn. Dank zij het zonnige weer." De mooiweerzoekers zouden volgens hem ook volgend jaar in eigen land kunnen blijven. Het buitenlandse toerisme heeft geen achteruitgang ondergaan. De heer Hors ten vindt dit gegeven al heel wat, om dat vanuit het buitenland veel klachten vernomen worden over de achteruit gang van het toerisme, en de geluiden aanvankelijk nogal somber waren. „Wij gaan aan het einde van het seizoen pas tellen," vertelt men bij de VW in Vlissingen. „Er komen nog heel wat mensen. De hotels zijn redelijk bezet. Als we zonnige dagen blijven hou den, volgen nog een paar leuke week einden." „Het is door bmnen- en buitenlandse vakantiespreiding niet te zeggen hoeveel vakantiegangers er meer gekomen zijn." Maar iedereen, hotelier, campinghouder en strandverhuurder, is tevreden. Ook in Zeeland heeft men dit jaar meer Nederlanders gezien dan voor gaande jaren. „Dit verschijnsel is door ons drie jaar geleden al gesignaleerd," zegt men in Vlissingen. ,,De toename zal nog verder gaan." In Zeeland is ook de kracht van ad verteren duidelijk geworden. De Zeeu wen hebben namelijk veel reclame ge maakt voor hun provincie. De revenuen zijn onder andere van Amerikanen^ ge komen. Zij wilden wel eens met eigen ogen zien, wat er waar was van de voorstellingen over bruggen, dammen en water. Op een kampeercentrum in Cadzand hoorden we, dat dit jaar prettiger is gewerkt dan vorig jaar. Het kampeer terrein (1200 plaatsen) was net zo druk bezet en de hoeveelheid werk bleef ge lijk, maar ,,bij zon is het werk aan genamer dan bij regen". Half september gaat de camping dicht. „Wij hebben dit jaar meer Nederlan ders ontvangen," zei men in een jeugd- hotel te Bergen op Zoom. De belang stelling voor het hotel is zo groot, dat ernstig wordt overwogen om de zaak uit te breiden. „Voor het volgende sei zoen zijn wij al bijna uitverkocht," ver zekerde men ons. „De hoteliers zijn tevreden," aldus vernamen wij in Roosendaal. ,,Het be zettingspercentage was voldoende. Tegen vijf Nederlandse overnachtingen stond een buitenlandse." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ambtenarenbon den verzetten zich tegen het voornemen van de regering om bezuinigingen aan te brengen ten koste van de positie der ambtenaren. Minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) heeft in het georga niseerd overleg ambtenarenzaken on der meer meegedeeld dat de regering de hogere kinderbijslagen voor de amb tenaren via een „afbouwregeling" gelijk wil trekken met de kinderbijslagen voor de andere werknemers. De kinderbijslag voor de ambtenaren zou op het peil van 1 juli 1967 worden „bevroren" tot de bijslag voor de an dere werknemers hieraan gelijk is ge worden. Een adjunt-commies met drie kinderen krijgt thans per maand 16 gulden kinderbijslag meer dan niet- ambtenaren. Ook wil de regering bezuinigingen in de spaarregeling aanbrengen. Voor ambtenaren met een salaris boven on geveer 18.000 gulden per jaar, zouden bepaalde spaarvormen aflossing hy potheek, levensverzekering, kosten stu deren kind niet meer voor premie in aanmerking komen. Voor deze ambtena ren zou alleen sparen op wat van het salaris wordt ingehouden, worden gepremieerd. (Vain een onzer verslaggeefsters) BREDA In het gemeentehuis kunnen we alleen gratis terecht wan neer we een verhuizing of geboorte melden- Voor alle andere zaken, zoals huwelijkssluiting, moet worden be taald. Sommige gemeentelijke leges zijn in alle steden gelijk, andere wor den door de gemeenten zelf vastge steld. Zodoende treden er onderling grote verschillen op. Onlangs bericht ten wij al over de verhoogde leges in het gewest. Naar aanleiding van een publikatie in de Consumentengids van september hierby enkele vergelijkingen met andere steden in ons land. Het trouwboekje bijvoorbeeld. Dat kost in Breda f 1-50, maar in Maas tricht moet er zes gulden voor worden neergeteld- In verschillende gemeen ten kan men kiezen tussen een ge woon en een luxeboekje. Baarn vraagt voor dit kunstlederen boekje met goud-opdruk het respectabele be drag van vijftien gulden. In Den Bosch wordt een trouwboekje echter gratis verstrekt, evenals in Tilburg. De leges, waarvoor geen algemene regels gelden, worden door de ge meenten zelfstandig vastgesteld. Con trole van rijkswege is er overigens wel, want de gemeentelijke verorde ningen moeten koninklijk worden goedgekeurd. Het is de bedoeling, dat niet de totale kosten van de gemeen telijke administratie hoeven te worden gedekt. Wel, dat alleen de globaal ge schatte kosten verbonden aan de be wezen dienst, in rekening worden ge bracht, eventueel verhoogd met een „matige winst". Ook bijvoorbeeld de legeskosten voor een paspoort variëren aanmerkelijk: van f 10-50 tot f 20- Met de snelheid van de verstrekking houdt dit geen verband. In Rotterdam, waar een pas poort veertien gulden kost, kan erop worden gewacht. Langer dan een uur duurt dit nooit. In Breda kost een paspoort f 12.50, maar er moet meest al wel wat langer op worden gewacht. In kleine gemeenten zijn de leges voor paspoorten soms niet gering. De Bilt: f 17 en Beverwijk: twintig gulden. Voor het niet-kosteloze, maar wel goedkoopste huwelijk is men. tussen de vijf en zestig gulden kwijt- Het goed koopste huwelijk waarbij men „al leen" trouwt, kent tarieven van nihil tot f 75. De prijzen van de goedkoop ste individuele huwelijkssluiting varië ren in de diverse steden belangrijk. In Breda moet f 25 worden betaald, maar in Den Bosch vijftig gulden. In Tilburg maar twintig gulden. In Rot terdam en Schiedam moeten trouw lustigen echter f 75 neertellen om „goedkoop" te kunnen huwen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL België verwacht, dat de vertraging in de economische groei op haar einde loopt en dat binnen enkele maanden - of in ieder geval dit jaar nog - een herstel kan worden verwacht. Dit heeft de Belgische minister van econo mische zaken, Van Offelen, gisteren in Brussel verklaard. De bemoedigende vooruitzichten zijn zowel het gevolg van de algemene ori ëntering van het Belgische bedrijfsle ven als van het feit, dat ook het be drijfsleven in West-Duitsland, van waar een deel van de achteruitgang van de laatste tijd afkomstig was, tekenen van heropleving vertoont, aldus de minister. Bij een bespreking van de verschillen de economische sectors merkte minis ter Van Offelen op, dat zyn departement alles in het werk stelt om het concur rentievermogen van de Belgische tex tielindustrie te vergroten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In het hoofdbestuur van de Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters is op de jongste jaar vergadering gekozen de heer Frits De- nee uit Breda. Het korps der Brabantse clubs van de KNVB werd zo groot, dat landelijk de noodzaak bleek aan Bra bant, naast de al zitting hebbende ver tegenwoordiger, de heer Jan Verstre pen uit Den Bosch, nog een tweede stem toe te kennen. De heer Denee heeft zitting in het be stuur van de Scheidsrechtersorganisatie Breda en Omstreken, hij is hoofdcon sul van de KNVB voor de Westbrabant se contreien en is vooral bekend om zijn gedegen spelregelkennis, die hij via vele cursussen, op adspirantcollega's probeert over ite brengen. ZEIST (ANP) De wedstrijd Ne derland (amateurs)Israël, die donder dag in het stadion Galgewaard te Utrecht zal worden gespeeld, staat on der leiding van scheidsrechter Schalks. De grensrechters Wei en Resoort zullen hem a: Onvoorstelbaai mooi was de parade waarmee Fred van der Vlugt zijn „We reld op Wielen" begon. Ademloos en likkebaardend zagen we de monumen ten voorbijsluipen, die de auto-archi tecten voor het nieuwe seizoen ontwor pen hebben, en waarvan de verkoop prijzen zo rond de twintig mille schom melen. Details ais deze helpen ons al tijd meteen uit dwaze dromen en terug in de barre werkelijkheid werden we plotseling heel nieuwsgierig naar wat chirurg Van der Vlugt zou overlaten van „een auto in de populaire prijs klasse". De brokken bleven ditmaal beperkt tot wat zijwindgevoeligheid en nog iets, zodat de Vauxhall-importeur waarschijnlijk uit pure opgewektheid maling gehad heeft aan de rest van de t.v.-avond, waarin het verschijnsel Oude draaidoos een grote rol yervulde. Nadat Simon van Collem op het eerste net uitgebabbeld was met de bejaarde Duitse acteur en regisseur Fritz Kort- nel, startte de VARA op Nederland II de projectie van Eisensteins pathetische pronkstuk „Iwan de Verschrikkelijke", een film waarover alles al is geschre ven, maar die ons telkens opnieuw weer imponeert, vooral door de geraf fineerde compositie der close-ups. N. R. De teach-in over de vergrijzing van het theater-leven, zaterdag in Den Bosch gehouden, heeft weer eens aan het licht gebracht wat er naar mijn mening in Noord-Brabant aan schort. De moeilijk heid in deze provincie is dat altijd weer de ouderen, de mentaal vergrijsden, op treden als de vertolkers van wat de Brabantse openbare mening heet te zijn. Zij zitten op het kussen en geven almaar commentaren en meningen ten beste die dan doorgaan voor de mening van alle Brabanders. Aangezien zij hopeloos vastgeroest zitten aan hun vooroorlog se ideeënwereld en waardeschalen, komt Brabant voortdurend op het nationale podium als een ouderwetse, al te recht zinnige en rechtse provincie. Op de Bossche teach-in was het ene heer Van Kempen, gemeenteraadslid bij de gratie van het stoffige stedelijke KVP-clubje en regentesker dan de beste Hollandse regenten, die het op de gewone wijze Brabants bont maakte. Na de nacht van Schmelzer waren het de beide Brabant se KVP-voorzitters, die zo nodig hun adhesie met de rechtse KVP-flank moesten betuigen. Dat mogen ze na tuurlijk best, maar dan liever niet na mens het ganse Brabantse volk. Er zijn in Brabant hopen mensen, vooral jonge mensen, die er heel anders over denken. Zij hebben echter geen stem. Men kan wel zeggen dat dat hun eigen schuld is, omdat ze geen lid zijn van de bestaande partij-organisaties en allerlei andere verenigingen, en dat is gedeeltelijk nog waar ook. Maar men zou zich ook eens moeten afvragen waarom ze daar geen lid van zijn. Een moeilijkheid in Brabant is dat er op het ogenblik nergens een trefcentrum is waar de velen, die er anders over den ken, van gedachten kunnen wisselen. Evenals in Amsterdam zou dat „van ge dachten wisselen" er ook toe kunnen leiden dat er vanuit Brabant eens wat frissere geluiden tot de natie zouden doordringen dan nu meestal het geval is. Overigens is het oog nog zo dat vele Brabantse „andersdenkenden" zich niet durven laten horen, binnenskamers blij ven schamperen en in de beslotenheid van het stemhokje op D '66 of de PSP stemmen, omdat ze bang zijn dat zij door de zittende regenten sociaal wor den afgestraft. Regenten-terreur van het slechtste soort! Gelukkig laat u in uw krant bij tijd en wijle de jongeren aan het woord. Af gelopen zaterdag nog Paul Panhuysen uit Eindhoven. BREDA K. VAN DONGEN (ADVERTENTIE) ZESTIEN LEDEN uit een gezin kwa men, op weg naar Mexico City, om het leven en vier andere ver keren in levensgevaar nadat de vracht auto die zij gebruikten voor een zon dagsuitstapje door een personenbus ge ramd werd. Onder de doden bevinden zich negen kinderen. PAUS PAULUS heeft zijn afspraken voor gisteren en vandaag afgezegd, om dat hij zioh niet goed voelt. Zondag klaagde hij over een gevoel van mis selijkheid en vermoeidheid nadat hij een toespraak had gehouden tot gelovi gen in zijn zomerresidentie te Castel- gandólfo. DS. MARTIN NEEMöLLER, Westduit. se Evangelisch predikant heeft besloten de helft van de 10.000 roebel (ongeveer j 40.000 gulden) van de hem verleende Lenin-prijs voor de vrede te schenken aan het Noordvietn ames e Rode Kruis. DE MANTELSPECIALIST DEN HAAG i Schoolstraat 24 ROTTERDAM: (Oude) Binnenweg 127 Zwaanshals 244b LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 HAARLEM: Grote Houtstraat 180 AMERSFOORT: Lanoestraat 11 BREDA: Ginnekenstraat 29 t

de Stem | 1967 | | pagina 5