„Axel doet het goed" Axel werkt hard aan de vernieuwing PLAATS IS IN 20 JAAR TOTAAL VERANDERD" Programma Breughelweek „IEDERERAADSVERGADERING IS EEN FEEST llllllllllllilillllllll maandag II september dinsdag 12 september woensdag 13 september Burgemeester M. K. van Dijke: Cultuur Sanering Miljoenen donderdag 14 september vrijdag 15 september zaterdag 16 september DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 J. R. de Jonge (79) OUD-WETHOUDER DE PUTTER: Bezwaren Plannen ra AXEL Het huis van oud- schoolmeester en archivaris (1932- 1967) J. R. de Jonge, bijna, tachtig jaar, is te vinden aan de Axelse Kanaaldijk tegenover het riante gemeentelijke zwembad. De heer De Jonge kent de historie van Axel tot in de kleinste bijzonder heden. Een levenswerk heeft hij verricht met het ordenen van de bronnen, die het beschrijven van deze geschiedenis hebben mogelijk gemaakt. Tijdens de oorlogsjaren heeft hij de ellende in zijn volle omvang geproefd. Toen de narig heden achter de rug waren, heeft hij de wederopbouw en de snelle groei van Axel op de voet ge volgd. In de kleine studeerkamer zegt hij: „Ik vind dat Axel het goed doet. Heel mijn leven heb ik hier gewoond en gewerkt. In die tijd is veel gebeurd, maar," meent hij, „wat de laatste tien jaar tot stand is gekomen, spant voor mij de kroon. Het is enorm. Je zou eigen lijk elke dag een wandeling moe ten maken om alles bij te kunnen houden. Blijf je te lang in huis, dan kan het gebeuren, dat je bij een volgende wandeling niet meer weet, waar je loopt. We mopperen 14.30 uur Opening Breughelweek door burgemeester van Dijke in de Molenstraat. x Daaraanvolgend opening van de tentoonstelling van Zeeuwse Beeldende Kunstenaars in de v.m. technische school m de Kerkdreef en van de tentoonstelling van de Axelse fotoclub in dit zelfde gebouw. Een en ander zo mogelijk opgeluisterd door een groep ruiten van de L.R. de Oranjeruiters. 16.30 uur Paardesport demonstraties door de „Oranjeruiters" op het con coursterrein. 20.00 uur Folkloristische groep vendeliers uit Kortrijk op een terrein in in de kom (Markt-Szydlowskiplein). M.00 uur Demonstraties in de Molenstraat van diverse middenstandszaken (verwarming, consumptieartikelen, bromfietsen, handenarbeid, enz.) Straatverkoop Noordstraat-Weststraat-Zeestraat. 21.30 uur Trekking verloting met 500 gulden in waardebonnen door no taris de Graaf in de Molenstraat. 21.30 uur Rondgang Muziekvereniging. 14.00- 21.00 uur Demonstraties in de Molenstraat. Exposities in de l.t.s Straatverk. in de Noordstraat, Weststraat-Zeestraat, Markt. 19.30- 20.30 uur Jeugdfanfare uit St.-Lievens-Houthem en gymnastiekvereniging Voorwaarts geven show en demonstratie op de Markt. Begelei ding: Muziekvereniging „Hosanna". 21.30 uur Trekking verloting met 500 gulden aan prijzen. I4.no- 31.00 uur Demonstraties in de Molenstraat. Tentoonstellingen in de l.t.s. Straatverk. in de Noordstraat-Weststraat-Zeestraat. 14.00 uur Skelterwedstrijden voor de oudere jeugd op het Szydlowskipleln 15.00 uur Plechtige ontsteking houtvuur voor het braden van een os in de openlucht op de Markt. 18.00 uur Optreden van de keurgroep SFX uit Brugge met 100 uitvoeren den. Choreografische dansen, vendelspel, mandolaorkest. 30.00 uur Breugheliaans feest. Opening door trompetters in historische kos tuums en optreden van plaatselijk muziekkorps in historische kostuums. Dragers met berden met eten in Breughelkostuums, show van plaatselijke drumband en-of muziekkorps, blaaskapel speelt volksmuziek rondom de Markt, vendelspel en dans. 21.30 uur Trekking verloting met 500 gulden aan prijzen. (Van een onzer redacteuren) AXEL Voor de burgemeester van Axel de heer M. K. van Dijke is een Tan de prettigste ervaringen in zijn bijna zevenjarige ambtstermijn, dat de Axelaar in principe openstaat voor vernieuwingen. „In januari 1961 ben ik ln Axel gekomen. Juist was het verdrag tot stand gekomen tussen Nederland en België over de Kanaalzone. Ik kende Axel niet. Mijn ouders en mijn vrouw zijn Zeeuwen, ik niet. Door mijn familie kencïe ik zo'n beetje de Zeeuwsch- Vlaamse sfeer. Ik heb deze altijd geprefereerd boven die van de eilanden. Een van mijn voorouders", aldus de heer Van Dijke, „is nog dijkgraaf in Sas van Gent geweest. Mijn overgrootmoeder stamt uit IJzendijke". Voordat burgemeester Van Dijke be noemd werd in Axel, werkte hij in Delft als ambtenaar bij de voorlichting en culturele zaken- Hij heeft een be langrijk aandeel gehad in de organi satie van de eerste taptoe Delft. Latei- werd hij in Utrecht voorlichtingsamb tenaar. Zijn voorliefde voor het cul turele in de gemeenschap is o-a. een gevolg van deze functie- ..Omdat ik Axel niet kende", ver volgt hij, „waren mij ook de verhou dingen niet bekend. Het heeft niet lang geduurd voor ik begreep, wat voor de- 4e ?laats belangrijk was. Ik zag, dat fxel zijn potentiële mogelijkheden had aangegrepen, maar daarnaast meende ij» dat er nog meer gedaan moest en Kon worden. Van oudsher is Axel een 7™le"?,eente geweest in va 19 u Vlaanderen. Er was een bos nl2n i j8en zw.embad> een parkeer- .Voor de toeristen. Bovendien was saLS n beSin gemaakt met de rimnuii en er waren enkele uitbrei- "igspiannen in oost en west". goedkeuringsbesluit genomen",' zegt de burgemeester. Ook het wegennet heeft tijdens de ambtsperiode van de heer Van Dijke een ingrijpende wijziging ondergaan. Niet alleen de toegangswegen, maar ook de straten in de binnenstad zijn verbeterd. Een gevolg hiervan was. dat de verkeersregeling ingrijpend moesf worden veranderd. Er zijn plan nen voor nog meer parkeerruimte. Het zwembad heeft een ware gedaan teverandering ondergaan. De molen op het Spui is gerestaureerd. Op het gebied van de scholenbouw is eveneens goed werk verricht. Er is een nieuwe technische school, een openbare kleu terschool. Momenteel is een tienklassi- ge christelijke lagere school in aan bouw. va* l saneril^gsplan werd na de komst bipIh ?r DiJke vergroot en ver- an<W vi uubreidingsplan kreeg een den in a ,Zeyen jaar geleden wer- iaar aaK ?ec£ts tien woningen per zienliit getal werd aan~ teï i tgebreid' Een initiatief werd LÏÏ5 0nl. !e starten met de zoge- Plannpn ,La o uw' De uitbreidings- jaar gGVPTn00vt en west zijn volgend Slaakt m in noord is een begin Er et Plann«n tot uitbreiding creëpA; woonruimte worden ge- zinr.en r zeven" tot achtduizend ge- •.Hopelijk wordt dit jaar nog het Als de heer Van Dijke het woord cultuur in de mond neemt, dan denkt hij allereerst aan de openbare leeszaal en bibliotheek, die bedroevend slecht was gehuisvest. ,,Nu is het een van de beste in ons land", zegt hij. ,,Door GS. is goedkeuring verleend om 'n nieuw cultureel centrum te bou wen. Ik ben een groot voorstander van culturele uitwisselingen met onze zuiderburen. Als het gebouw er staat, hoop ik, dat hieraan meer aandacht zal worden besteed". Voor de bejaarden is een dienstencen trum gebouwd, dat uniek is in de pro vincie. Daarnaast is de verzorgings flat „De Vurssche" gebouwd Dit ge bouw mag gerekend worden tot de modernste op dit gebied in Nederland. Axel bezit de eerste bolgashouder in Zeeland voor aardgas- Het oude gas bedrijf is afgebroken. Een modern ge bouw is ervoor in de plaats gekomen. De heer Van Dijke is zelf vice-voorzit- ter van de ZEGAM. Ook de accommo datie van gemeentewerken is aanzien lijk verbeterd. Er zijn nieuwe gebou wen en een nieuwe brandweerkazerne. De lange rij vernieuwingen in het Axelse schrijft de heer Van Dijke niet alleen toe aan zijn persoonlijke inspan ningen. ,.Als ik dit alles opsom, mag ik beslist niet vergeten te zeggen, dat dit dank zij een goede samenwerking met de gemeenteraad kon- Ik vind het een feest om in b- en w. en met de gemeenteraad te vergaderen- Er heerst onder de raadsleden een zeer progressieve instelling, ondanks de veelkleurigheid. Als de belangen van Axel op het spel staan, dan vormen zij een gesloten front". Een teleurstelling is het voor hem evenwel geweest, dat het kanaalschap Sas van Gent, Westdorpe en Axel niet is doorgegaan. „Dit kanaalschap be oogde een gemeenschappelijke rege ling voor industrievestigingen in de Kanaalzone. Het plan is bij G,S. ge strand- De herindeling zal hier wel enig roet in het eten hebben gestrooid" meent hij. ,,Het plan was en is nog goed. Dat het nog eens zal worden uitgevoerd staat voor mij vast. Ook na de her indeling. De industrieterreinen vragen om vestigingen. We hadden alvast een mooi begin kunnen maken. Een troost is in elk geval, dat het werk niet hele maal vergeefs is geweest". Wat de saneringen in Axel betreft, zou de burgemeester nog rigoureuzer willen optreden- ,,We moeten de pas een beetje inhouden- Vele miljoenen zijn de laatste jaren door onze gemeen te geïnvesteerd. De financiële positie is niet bepaald sterk". De heer Van Dijke is van mening, dat het beleid van het gemeentebe stuur bij de bevolking een goede res ponse kent. Als de gemeente zijn taak verstaat, dan heeft de bevolking auto matisch vertrouwen in de gang van zaken", zegt hij. Voor het sportminnende deel van di Axelse bevolking wordt momenteel (Van een onzer redacteuren) Axel heeft een uitbreidingsplan, dat woonruimte zal bieden aan zeven tot acht duizend gezinnen. 14.00- 21.00 uur Demonstraties in de Molenstraat met modeshow. Straatverk. in de Noordstraat-Weststraat-Zeestraat, Markt. Tentoonstellingen in de l.t.s. 15.00 uur Begin braden os op houtvuur op de Markt. Eventueel feestelijk ontsteken van het houtvuur. 18.00 uur Start Breugheliaanse maaltijd. 20.00 uur Officiële opening Breughelfeest door trompetters, optocht rond om de Markt van plaatselijk muziekkorps en dragers met eten. Uitbeelding Breughelspreekwoorden en Breughelse figuren Pi laarbijter Tijl Nele en Lamme. De blinden e.a.z. allen in historische kostuums. Volksdansgroep brengt oude volksdansen in originele kostuums. Breughelblaeskapel. Hieraan voorafgegaan of omstreeks 21.00 uur kleine rondgang van groepen en muziek door het winkelcentrum. 21.30 uur Trekking verloting met 500 gulden aan prijzen. 14.00 21.00 uur Tentoonstelling l.t.s. Straatverk. in de Noordstraat-Weststraat-Zeestraat, Markt Shows en demonstraties in de Molenstraat. 21.00 uur Optreden plaatselijke drumband met show op de Markt. Na af loop trekking verloting met 500 gulden aan prijzen. 21.30 uur Rondgang muziekvereniging. Demonstraties in de Molenstraat, tentoonstellingen in de l.t.s., in de Noordstraat-Weststraat-Zeestraat straatverk. Wandeltocht ver zorgd door wandelsportver. „Emma". Motocross door particulier comité. Doortocht wielerkoers ronde Zeeuwsch-Vlaanderen. Optreden Boudewijn de Groot in garage Cito. Zo mogelijk standwerkersconcours op de Markt. 19.30 uur Concert te verzorgen door plaatselijke drumbands en harmonie op de Markt. 20.00 uur Trekking verloting met 500 gulden aan prijzen. 21.00 uur Groot Slotvuurwerk. Publiek afhalen door drumband „Axel" 51.30 uur Taptoe op de Markt door „Hossana". Verder dagelijks terrasjes met muziek eventueel gelegenheid tot dansen individueel te verzorgen door de plaatselijke horeca bedrijven. Voorafgaand aan deze Breughelweek op dinsdag 5 september reclame-caravan door Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, start 8.30 uur op de ventweg aan de Zuidsingel. WIJZIGINGEN IN DIT SCHEMA BLIJVEN MOGELIJK. AXEL „Als je Axel nu ziet en vergoelijkt met het Axel van voor de oorlog, dan herken je het bijna niet meej", zegt de heer C. de Putter uit de Stationstraat. Hij is drieënzeventig jaar geleden in Axel geboren, welke oude Zeeuwsch-Vlaamse stad ook altijd zijn woonplaats is geweest. Wat niet wil zeggen dat de rest van de wereld hem vreemd is. Hij is lid geweest van de Zeeuwse Staten, drie maal voor zitter van de gezamenlijke Zeeuwse landbouworganisaties en provinciaal voorzit ter van de C.B.T.B., van welke organisatie hy ook landelijk bestuurslid was. Als wethouder van financiën echter heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de ver- tnderingen die er na de oorlog in Axel zijn aangebracht. uwen lijn tijdens de Tweede Wereldoorlog in Axel beschadigd, verwoest of verbrand. ,.En er is heel wat veranderd", zegt ïij. „al heeft de stad zelf niet zoveel te ïjden gehad van de oorlogshandelingen, vlaar wel zijn er enkele tientallen boer- lerijen afgebrand en zijn er zelfs men en om het leven gekomen". „Het was een chaotische situatie na le oorlog. Er is nog een dag of wat ;eweest dat een ieder deed wat recht ras in zijn ogen. Ook bestuurlijk moest dies immers opnieuw geregeld worden. Ta de tijd van het militair gezag, waar ik als man van de landbouworganisaties in zat, kwam de noodgemeenteraad, .vaar ik overigens geen bemoeienis mee heb gehad. Ik haid me tot dan toe nooit echtstreeks met politiek beziggehou- len. Maar toen de officiële verkiezin gen kwamen, vroeg men mij als lijstaan- 'oerder van de ARP. En een jaar later ngeveer, in 1947, werd ik wethouder. Jan ben ik tot 1962 gebleven. De heer De Putter heeft met twee jurgemeesters samengewerkt en met Irie verschillende wethouders. Geza- nenlijk zetten zij de schouders onder de roblemen die zich in vijf oorlogsjaren _>n tien daaraan voorafgaande crisisja- en hadden opgehoopt. Woningbouw, tadssanering, scholen, wegen en alle nogelijke andere voorzieningen. „Aan de wegen moest enorm veei beuren, de gasfabriek moest grondig jrestaureerd worden. Heel veel moei- e hebben we gehad met de Zuidsingel. Het is nu een van de mooiste stukjes van Axel. een deel van de vroegere wal len, Maar men b.ad allerlei bezwaren tegen de Zuidsingel-plannen. Belache lijke bezwaren ook wel. Zoals ditt Als BURGEMEESTE VAN DIJKE progressief een sportpark aangelegd van 60 ha. De eerste stoot is al gegeven in de vorm van drie voetbalvelden en een oefenveld. De bouw v?n de kleedac commodatie kan elk ogenblik beginnen Omdat er geen mogelijkheid was om bepaalde bedrijven te centraliseren, is gedacht aan een terrein voor de klein- industrie. „Daar is nogal wat belang stelling voor", aldus de heer Van Dijke- ,,Ik denk hierbij o-a. aan het toeleveringsbedrijf van de DOW". „De markt", meent hij, ,,is naar ik heb gehoord van de kooplieden de bes te in Zeeland. Op die van Middelburg na is de onze de grootste. Iedere za terdag wordt vooral hierdoor het inwo nertal van 8500 met zes- tot zevendui zend vergroot". ,,De geweldige toename van het toeris me schept problemen", zegt hij. ,,Met name wat betreft de verkeersregeling en de parkeerruimte- Daar staan we voor en we dienen daar rekening mee te houden"- Tenslotte waagt de burgemeester, die overigens het volste vertrouwen heeft in de toekomst van Axel, een interes sante prognose te doen- ,,Als alle mo gelijkheden werkelijk zullen worden benut, dan zie ilc de gemeente Axel uitgroeien tot veertig- of vijftigduizend inwoners". wel eens op de belastingen. Het is niet leuk, zoveel te moeten be talen, dat geef ik direct toe. Maar ik vind toch, dat het geld goed wordt besteed. Je moet eens kijken, wat er gebouwd wordt in Axel. Nu zijn ze weer begonnen aan een nieuw cultureel centrum. Aan alles wordt volgens mij zoveel mogelijk aandacht geschonken. Na de oorlog is Axel voor de Belgen aantrekkelijk geworden. Er was al gauw meer parkeerruimte nodig. Veel Is gedaan op dit gebied en ook in de toekomst zal hieraan worden gewerkt. De winkeliers in Axel hebben durf. Dank z(j hen kan een Breughelweek worden ge organiseerd. En je moet eens kij ken naar de zorg, die onze be jaarden krijgen en de school jeugd .M De heer De Jonge is een groot voorstander van alle vernieuwin gen in zijn woonplaats. „Toch zijn er nogal wat oudere mensen," zegt hij, „die de sneMe vooruitgang met enige reserve be kijken. Het gaat wat te hard, vin den ze. En er is zoveel geld voor nodig. Kan dat allemaal wel? vra gen ze zich af. Ik vind: om wat op te bouwen is geld nodig, en om geld te krijgen, moeten lenin gen worden afgesloten. Dat ziet onze burgemeester goed in. Ik heb respect voor zijn kundigheid en vooruitstrevendheid". j de mensen van Zuiddorpe naar de markt komen, dan zien ze de wallen niet meer terug. De meeste wallen wa ren overigens al in de twintiger jaren afgegraven". „Samen met andere gemeenten heb ben we keuringsdiensten in het leven geroepen, de eerste ULO-school is in die jaren opgericht. Er kwam een techni sche school en er moesten natuurlijk ook lagere en kleuterscholen worden bijgebouwd. Die technische school is overigens zelfs nu nog niet in een eigen gebouw ondergebracht. Een paar maan den geleden werd daarvan de eerste paal geslagen". De heer De Putter vertelt van de moeilijkheden, die men met de sanering heeft gehad omdat de toenmalige ste- debouwkundige verstek liet gaan als het er om ging, de planning voor te leggen aan Gedeputeerde Staten. Zo moest men goedkeuring vragen op ieder onderdeel tje. „Gelukkig", zegt hij, „hebben we later de tegenwoordige minister Schut als stedebouwkundige gehad". De oud wethouder vertelt ook van de verande ring in de riolering. Met de afvoer had men al jarenlang gesukkeld. Tegelij kertijd kreeg Axel ook zijn eigen zwem bad. „Je kunt wel zeggen", aldus de heer De Putter, „Alles wat er nu is, stamt uit die tijd. Er was in zoveel jaren niets gebeurd, er waren ook nieuwere ideeën, er was geld. Er kon ook inder daad wat ge1?-uren. En in de oorlog? Ach, toen was er een NSB-burgemees- ter. Het enige wat er toen gebeurde waa collecteren voor Winterhulp". Op die van Middelburg na is de markt van Axel de grootste in Zeeland.

de Stem | 1967 | | pagina 15