IK-pak voor de man die ik wil zijn Nijmeegse Commissie oordeelt: Gepeperde gekheid Horeca vakbeurs ONZE PUZZEL Even uitblazen mevrouw Nederland ook rijp voor „eigen" curiehervorming Drie kandidaten in het zuiden Twee gevallen van varkenspest op Walcheren Nieuwe subfaculteit Psychologie nodig Rijkspolitie klaar om zondag drukte op te vangen Tweede ingang Provinciehuis Terlenka Young staat er gekleurd op Sociale school van het N.K.V. te Hulst Clubkampioen- schap van Dongemond Eerste slachtoffer rechtshoudend Zweden ft REL VERWACHT OVER ANTI OORLOGSFILM Pias Leugens Regering schenkt uniformen aan Rode Kruis DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 VOORLOPIG GEEN ACHTSTE MEDISCHE FACULTEIT (Van een onzer verslaggevers) gOES Er zijn de laatste weken twee gevallen van varkenspest ont dekt op Walcheren. Deze door var kenshouders gevreesde ziekte werd het eerst gesignaleerd op het bedrijf van de heer Pauwer in Veere. Eer- jisteren werd varkenspest geconsta- I teerd op het bedrijf van de heer Koo- 1 lejnSerooskerke. Beide varkensstapels, resp. veertig en zestig stuks, moesten worden afge- ooms vraag je je oprecht af, of wij 3 allemaal gek zijn, dan wel of we ons gek laten maken. Wanneer je je echter gek laat maken, moet er toch ook een steekje los zijn. Deze „gek ke" bespiegeling schoot mij door t (gekke?) hoofd bij een nieuwtje, dat de krant vanmorgen aan het ontbijt naast 't zachtgekookt eitje te verteren gaf. Tussen de berichten over Viet nam (nog steeds) KVP-radicalen, Chinese explosies, alweer een moord, rassenberoeringen, geboortebeperking en - hoe paradoxaal - verhoging van kinderbijslag, Griekse theaterstukjes, Amerikaanse bombardementen waar van de napalm moeizaam tot in onze Kamer doordringt, tussen ai die be richtjes die de lezer moed geven om aan de dag te beginnen, wordt mel ding gemaakt van een pepermolentje op batterij. Eén druk op de knop en moeiteloos maakt u een laffe prak tot een pittig hapje. Wanneer de pep, die u spaart door niet eigenhandig zwengelend de peperkorrels te malen nét die portie energie levert, die no dig is om de schouders onder de we reldproblemen te zetten, dan zeg ik: Ja". Maar nu „Zou uw vrouw blij zijn met een elektrische pepermolen?" vroeg ik over de vla en de yoghurt aan de melkboer. Zijn mond zei: „Wa's dat?" maar zijn ogen spraken slechts één woord: „Gek". In de loop van de ochtend vroeg ik aan de buurvrouw van rechts, de buurvrouw van links, de winkeljuffrouw in de groentezaak, oe vrouw van de bakker, de over buurvrouw, de mevrouw met collecte- te, de vriendin die opbelde en de getrouwde dochter van de achter buurvrouw of zij behoefte gevoelden un een pepermolen met batterij. Ik verwierf de meest uiteenlopende ant woorden, maar aller oogopslag ver oordeelde mij: „Gek". Jk helde de afdelingschef van een groot warenhuis. Zou hij zo'n wel- standsgedrocht verkopen, als 't tussen e latnpothouders en botervlootjes stond uitgestald? 't Zou - zeker tegen interklaas - een goed artikel kun- en worden, meende de mensenken- Utr D'r waren natuurlijk belangrij- Gt u en op c'(" wereld, dat zou ik hem eens zijn. Maar dat nam i we£> ('a' je juist die kleine grap- "ntdigheidjes dankbaar moest gnjpen om het dagelijkse leven Plezieriger te maken, nietwaar. „Of im„! sch,,fmm<>eder op pakjesavond of ,„en ™m"eren portemonnee geeft ren, vr-6 f peperdlng, daar zal wtmu inamees "tinder om gedood •orden, dacht u niet?" 0ch en ze zullen er in India do»°i«ïel Keen Krammetje rijst méér lie pot krijgen. Juist dat is het e aspect van dergelijke aangekweekte levenslee (Van onze onderwijsmedewerker) TILBURG. De behoefte aan artsen over vijftien jaar rechtvaardigt geen vestiging van een nieuwe medische faculteit. Tot deze conclusie komt een commissie onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. G. A. Wissink in een rapport over de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs. Deze commissie is enige maanden gele den ingesteld naar aanleiding van de verschijning van verschillende rapporten over de uitbreiding van dit onderwijs in het zuiden van het land. De commissie heeft tot taak gekregen bedoelde rapporten te analyseren; dit is geschied op grond van de overweging, dat vrijwel alle uitbreidingsplannen betrekking hebben op datdeel van Nederland, dat tot nog toe het voornaamste toevoergebied van de Nijmeegse universiteit is. plaats waar de nieuwe medische fa culteit zo deze toch mocht wor den opgericht zal komen. Uit het rapport van de Nijmeegse commissie proeft men duidelijk, dat de pogingen van de Katholieke Hoge school om een subfaculteit psycholo gie binnen haar muren te krijgen, niet door de Nijmeegse Universiteit kun nen worden gesteund. Dit is evenmin het geval met be trekking tot de op te richten theolo gische faculteit die voorlopig als een afzonderlijke stichting aan de Tilburg- se Hogeschool is verbonden, doch waarvan het in de bedoeling ligt dat deze in 1968 zal worden ingevoegd bin nen de structuur van de Hogeschool. De Nijmeegse commissie betwijfelt of een tweede theologische doctoraalop leiding voor katholieken in ons land wel noodzakelijk is. De behoefte aan theologische doctorandi is volgens haar niet van die aard, dat met een der gelijke opleiding moet worden begon nen. De conclusies van het rapport van de Commissie-Wis sink zullen wor den voorgelegd aan de Commissie van Walsum die zich moet beraden over de oprichting van een nieuwe medi sche faculteit. frijnend, Ernaar o "eer een fabrikant of veraano- 1 spitse Keest werkelijk het Vfflnn wmen van ons dagelijks le- tnci„L. °°K heeft, kan hij zich *t«werir r°vaa' uitleven aan het sen van bestaande ergernis- liT"?ks «eehanisatie, vooruit ,r biikmJü13t'Sbeids-theorieën zijn slijpsel i„rs knnp' ,lie ™etaal Wort-. ''e doperwten pulveren Plensbui?f2pemde ramen door één ''Ms mnHi.bespikkeldlijkt het "««waren klei" M' ,.de VCTpakte staan aP ,3'.n,e P«>'ties te vinden: »v'ees" wavo1 met blikken 'k»K T" cle boper mag raden geweest varke" de leverancier den 'ets uitgevon- »f koe 'k!?tarvtan de koper mag raden jg VüïICfifl dO 1anA«n«nini. E" als Va» ZXLZ"* 'Pr "Pluislering ?e zMk nlcf L ?us waa™m dan 'k zou enthm heep5 aangepakt? heUbSr1381 kunen raken voor vaatje, ria» ^roo^e v^n een zout- ^tchup on hLePfr,' mosterd, olie of ™»'aLevert- gemorste to- 5'dderstemmoü "jb oplikt, op Eerlijk „Mond ',u eu,f,eert met cen va" n c,p maaltiia a en 'lat na "Hoop ?w verzÏÏi e eestjes inblikt s "P het hn ?aar 'anden, waar Peper oVpr i1^ om mechanisch er een te malen. COKS VAN EYSDEN De vestiging van een achtste me dische faculteit in het zuiden van het land is onderwerp van een drietal rap porten geweest, die respectievelijk Zuid-Limburg, Eindhoven en Tilburg als vestigingsplaats bepleiten. Van de ze rapporten stellen er twee, het Til- burgse en het Zuidlimfourgse, een ver derstrekkende vraag aan de orde, nl. de kwestie van verdere uitbreiding van het hoger onderwys in Brabant en Limburg. In Zuid-Limburg denkt men na verkrijging van een medische faculteit te zijner tijd te kunnen overgaan tot de uitbouw naar een vol ledige universiteit, terwijl in Tilburg wordt gedacht om via de medische faculteit de bestaande hogeschool te doen uitgroeien tot een volwaardige universiteit. Daartoe zouden een sub faculteit van de psychologie en de fa culteit van de theologie spoedig ge realiseerd moeten worden. Hoewel het Eindhovense rapport niet verder gaat dan een medische faculteit te beplei ten voor de bestaande Technische Ho geschool, kan worden verwacht dat men in deze stad eveneens zal streven naar de uitbouw van een complete uni versiteit. Zoals bekend is de T.H. Twen te de vierde kandidaat voor een even tueel op te richten medische fa :ul- teit, doch deze kandidaat blijft in het Nijmeegse rapport buiten beschouwing. In het Nijmeegse rapport wordt toe gegeven dat de voortdurende groei van de behoefte aan wetenschappelijk onderwijs een nieuwe vestiging in het zuiden op een gegeven ogenblik tot een noodzakelijkheid maakt. Nijmegen wil echter aantonen dat dit moment nog niet is aangebroken. In het rap port worden berekeningen aangevoerd, die argumenten leveren voor de stel ling dat voorlopig een achtste medi sche faculteit niet nodig is, als men tenminste uitgaat van de behoefte aan artsen zoals deze zich in de komende vijftien jaren zal ontwikkelen. De gewenste artsendichtheid van 1,4 arts per duizend inwoners zou reeds bij eenzelfde aanbod van studenten als in de laatste jaren het geval is, vóór 1980 bereikt kunnen worden. De Commissie-Goudswaard heeft in 1964 gesteld dat de wenselijke artsendicht heid die van 1.4 per duizend inwo ners is, welke dichtheid Lu 1982 zou moeten worden gerealiseerd. Op grond van dit cijfer iso-m. door de Til- burgse hoogleraar Iprof. Godefroy na gegaan in hoeverre er nieuwe voorzie ningen getroffen moeten worden om de opleidingscapaciteit van artsen uit te breiden waarbij hij tot de conclusie kwam rekening houdende met de te verwachten bevolkingsgroei dat vóór 1982 op zijn minst twee nieuwe medische faculteiten zouden moeten worden opgericht. Daarbij is men van de gedachte uitgegaan dat elke fa culteit tweehonderd eerstejaarsstuden ten zou kunnen opvangen hetgeen door de faculteitsbesturen als wenselijk wordt beschouwd. Terwijl dus de artsenbehoefte geen nieuwe medische faculteit of uitbrei ding" van bestaande faculteiten in de naaste toekomst vereist, zou het vol gen van het studentenaanbod tot de noodzaak van zeven nieuwe faculteiten in 25 jaar kunnen leiden, aldus de Nijmeegse commissie. De commissie acht het dan ook onontkoombaar dat de vraag wordt beantwoord of de toe lating van studenten in de geneeskun de niet moet worden gereguleerd op basis van de toekomstige behoefte aan artsen. „Wanneer op korte termijn in het zuiden van het lanc' een achtste me dische faculteit zou worden gevestigd, 7al dit een gevoelige daling van het aantal klinische patiënten in het Nij meegse academische ziekenhuis tot ge volg hebben. Verondersteld dat tevens de thans bestaande plaatsingsprocedu re, waarbij de studenten in de genees kunde zo evenwichtig mogelijk over de verschillende faculteiten worden ver deeld, zou komen te vervallen, zou een drastische vermindering van de aan tallen medische studenten in Nijmegen het gevolg zijn", aldus de Commissie- Wissink. Zij meent dat het vervallen van de plaatsingsprocedure Nijmegen ruim eenderde van haar aantal medische studenten zou kosten, terwijl een nieu we faculteit in Maastricht, Eindhoven of Tilburg, maximaal respectievelijk 25, 52 en 39 procent zou wegzuigen van het resterende aantal studenten, dat thans de voorkeur geeft in Nij megen medicijnen te gaan studeren. „Een dergelijke ontwikkeling is onder wijskundig en economisch niet verant woord". „Indien de huidige groeitendentie van het aantal psychologiestudenten, ondanks strengere selectie en een ef ficiënter studieprogram, zou aanhou den en indien de arbeidsmarkt voor psychologen geen tekenen van verza diging zou geven, is in de toekomst de vestiging van een nieuwe subfaculteit gerechtvaardigd", zo meent de com missie. Zij is van mening dat een der gelijke nieuwe opleiding tot een volle dige subfaculteit moet kunnen uit groeien. Daar de relaties van de stu die der psychologie met de medische en natuurwetenschappelijke faculteit van groot belang is bij een complete subfaculteit, is het gewenst deze nieu we subfaculteit te vestigen in een (Van een onzer verslaggevers) BREDA - TILBURG De rijkspo litie in Brabant is gereed om de on getwijfeld grote stroom verkeer, die zondag door deze provindie zal trek ken, op te vangen. Een grote stroom, inderdaad, want de wereldkampioen schappen wielrennen in Heerlen zul len zeer veel kykers trekken, ook van boven de Moerdijk. Zij allen moeten door Brabant; via Breda Tilburg Eindhoven of via Den Bosch Eindhoven. Tegelijker tijd worden echter nog andere evene menten gehouden, waaronder het bloe mencorso in Zundert bezoekersaan tal geschat tussen de 80000 en 100 000 en dat in Valkenswaard en de Bra bantdag in Heeze. De rijkspolitie is er op voorbereid, dat de drukte groter dan normaal zal zijn. Er zullen extra- patrouilles worden ingezet op de oost west-verbinding door Brabant en bo vendien zullen via radio en televisie zo nodig aanwijzingen worden gegeven over andere routes, die beter gevolgd kunnen worden. In Zundert worden driehonderd man politie extra ingezet om het verkeer te regelen. De rijkspolitie te Breda verwacht overigens dat de belangstel ling voor het corso in Zundert in ver band met eerder genoemde andere eve nementen minder groot zal zijn dan an dere jaren. 'Enig soelaas zullen wellicht ook de extratreinen bieden, die de N.S. laat rijden in verband met de wereldkam pioenschappen wielrennen in Heerlen. BREDA De paus heeft nu dan wei een „grote schoonmaak" in de Romeinse curie aangekon digd en daarvoor de maatregelen bekendgemaakt, maar wat ge beurt er met de curiale bestuurs apparaten in de bisdommen, die eeuwenlang naar Romeins voor beeld zijn opgebouwd?, vraagt aalmoezenier M. Huybregts zich af in het Bredase bisdomsblad „Onderweg". Men zou, volgens hem, best eens grondig kunnen bekijken in hoeverre landelijke en diocesane reorganisaties kun nen worden doorgevoerd. Dat niemand binnen de curie nog langer recht heeft op auto matische promotie, benoemingen van topfunctionarissen slechts gelden voor telkens vijf jaar, en ook leken als deskundigen in kerkelijke zaken kunnen worden aangetrokken, is iets, wat ook in bisdommen tot nadenken en tot hervormingen kan aanzetten, al dus Huybregts. Maar stel dat ook in de Neder landse bisdommelijke curies een hervorming zal worden doorge voerd, even grondig als in Rome, dan blijft volgens aalmoezenier Huybregts de vraag „in hoeverre de mentaliteit rijp is om even drastisch te werk te gaan als paus Paulus nu in Rome gedaan heeft. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 MIDDELBURG Op maandag 4 september za] het Provinciehuis te Middelburg een tweede ingang krijgen en wel aan de Sint Pieterstraat 42. Deze tweede ingang is bestemd voor het personeel en voor bezoekers der verschillende griffie-afdelingen. De nieuwe ingang vormt het sluitstuk van een interne verbouwing. Hij betekent ook een verbetering van de interne ver bindingslijnen na de ingebruikneming van de nieuwe vleugel aan de Sint Pieterstraat enkele maanden geleden. De bodenkamer is van de Abdijzijde overgeplaatst tot vlak naast de nieuwe ingang. Daarbij zyn ook het trappen huis en de lift gelegen. De ingang aan het Abdijplein zal in de toekomst vooral dienst doen bij bezoeken, die een representatief karakter dragen. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De explosie van kleur in de jonge mannen-mode loopt meer in het oog naarmate de meisjes zich tot kalmer tinten hekeren. Ter lenka Young gaf in Amsterdam bij het tonen van de collectie voor 1968 een nummertje jongemannen mode weg dat in de gaten liep. Verwonder u niet binnenkort een heer in vuurrode cape tegen te komen, of een ernstig man in abrikoos kleurige pantalon en zeegroen colbert- Terlenka Young staat op de bres voor de man „die Ik wil zijn", met het zo geheten Ik-pak, het pak van zijn onrustige dromen. Wat wij Terlenka noemen is een mengsel van ongeveer half om half Terlenka met wol voor kostuums. Ter lenka met katoen voor sporttkleding, Terlenka met polyester voor regen en sportkleding. Reeds 21 Nederlandse herenmode fa brikanten en verschillende ontwerpers zijn voor Terlenka Young werkzaam. Ook in België, Duitsland en Frankrijk hebben zich tientallen fabrikanten hier voor ingezet- De heftige smaak van vindingrijke jonge avant-gardisten wordt door Terlenka Young overge bracht op hun tragere leeftijdgenoten Een meeslepende zaak dus, die zich tot nu toe met tieners en twens bezig hield, maar voortaan ook haar zorgen zal uitstrekken over ouwetjes tot 35 jaar toe. De Terlenka Young man is gekleed volgens enkele regels, waarop vele uit zonderingen zijn. De coupe is zeer slank hoog van tail le, glad over de heupen met wegge sneden voorpanden of klokkend- De schouders zijn recht, de mouw normaal (soms met een kopje), ta melijk kort of wijd uitlopend. Kraag en revers zijn menig maal breed als van een biedermeier-opa. Maar de revers kunnen ook ontbreken en dan is het jasje hooggesloten. Het split begint hoog, is dikwijls een stolpplooi en kan dan nog eens wor den voortgezet naar boven in 'n schiet- plooi- Om zulk een jasje kan best een brede ceintuur gegespt worden. De zakken mogen horizontaal, schuin of verticaal gesneden zijn, met of zon der zakkleppen, en als u wilt met ron de kleppen (ook eentje op de mouw). De pantalons zijn recht, of iets uit lopend. Het vest mag worden afge wisseld door een piraatachtig omge knoopte zijden jaal in vurige tin ten. Regenjassen zijn kort en lijken op een te groot windjack of lang en klok kend, of gedtailleerd en vol fijne kleer makers kneepjes. Sport'kostuums om met pet maar op blote voeten te dragen, bestaan uit zeer nauwe knie-lange bermuda-shorts en een jack- Blazers s^ijn een groot artikel, maar de overgang van getail leerde blazer, via blazer-kostuum naar gewoon kostuum is zo subtiel, dat een leek bijvoorbeeld de witte blazer even goed als witte smoking kan dragen. Het trois-pièces komt er in en be staat uit pantalon, vrij korte jas en vest of shirt in dezelfde stof- De geklede jongeman draagt graag een vrij klassiek zwart kostuum. Maar een hemd met alle strepen van de regenboog, een oranje gordel en een turkooise flodder das zorgen ervoor, dat hij opgemerkt wordt. Vrijdag opereerde op het eerste net de AVRO-RTN en de TROS en dienten gevolge valt er dan ook weinig nieuws te melden van het kijkfront. De avond werd geopend met „De helden van Ho- gan", waaraan wij in ieder geval nooit meer één woord zullen vuilmaken. Als interludium in de AVRO-RTN- programma's kwam de TROS een uurtje om de hoek kijken. Indien je per week slechts zestig minuten uit te zenden hebt, is een serie als „Het 87e politie district" voor alles tijdverslindend, maar in elk geval meer het kijken waard dan het zelf gefabriceerde piano recital, waarmee de TROS gisteravond startte. De muziek klonk wel aange naam en we hadden met di program maatje best vrede kunnen hebben, wa re het niet dan op een ongelukkig ogen blik een meneer kwam opdraven die met zijn cirtuoze handen niet nader aan te duiden geluiden ging staat imi teren. Het enige lichtpuntje in een baaierd van middelmatigheid vormde het inge blikte verslag van de Taptoe Delft, waar het marcheren weer maatwerk was en de acrobatiek als nieuw facet lauweren verdiende. N.R. JOHN LENNON HULST Reeds geruime tijd be stond er bij de besturen van de diver se vakbonden belangstelling om te ko men tot het vestig envan een sociale school. Door eendrachtige samenwer king is het nu zover, dat in oktober a.s. een aanvang kan worden gemaakt, met de lessen. De Dienst Vorming en Onderwijs van het N.K.V. heeft reeds toezeggingen gedaan- Jlet totale leerplan van de Sociale school omvat drie geheel op zichzelf staande cursussen. Na drie jaren kan men dan het Leerplandiploma verwer ven. Bij iedere cursus wordtgeduren de 35 weken per week één avond les gegeven. De voornaamste onderdelen van de eerste cursus zijn het prak tisch taalgebruik, de grote lijnen van wet en recht, de actuele godsdienst vraagstukken en verder de meest ac tuele „waagstukken van de hedendaag se tijd. Er hebben zich een groot aantal deel nemers aangemeld, zodat in oktober van start kan worden gegaan. De kos ten zijn miniem. (Van een onzer verslaggevers; TILBURG De vierde Brabantse Horecavakbeurs wordt van negen tot en met twaalf oktober gehouden in de Tilburgse sporthal- Het wordt een beurs, die vooral %zal staan in het te ken van de „kleine keuken". Reeds nu staat vast, dat alle stands bezet zijn. Alle sectoren van het brede ter rein van de Horeca-wereld sturen in zendingen. Aan de beurs is voor de vakgeno ten een culinaire wedstrijd verbon den. De inzenders moeten schotels op maken die iets uitbeelden. Een des kundige jury, onder leiding van de heer N- v- d. Hurk uit Breda, zal beoordelen welke inzendingen door hun opmaak en kleurschakering voor de geldprijzen in aanmerking komen- Elke dag om half vijf is er een vakkledingshow- Dinsdag tien oktober kunnen vaklieden zich met elkaar me ten in een borrelschenkwedstrijd. Woensdag is er een Horeca-autorit en donderdag treden de Horecaploegen uit Breda, Eindhoven, Nijmegen en Tilburg tegen elkaar in het strijdperk om uit te maken wie dit keer beslag gaat leggen op de zilveren voetbalbe ker, die vorig jaar door het „Gouden Glaasje Gilde" beschikbaar is ge steld- De organisators van de beurs heb ben extra-aandacht besteed aan de vak genoten in België. Zij rekenen erop, dat naast de Zeeuwse, Brabantse en Limburgse vakbroeders, tal van Bel gen de weg naar de beurs in Tilburg zullen weten te vinden. 33 STOCKHOLM (AP) Een 62- jarige boer is het eerste slachtoffer ge worden van de omschakeling naar rechts verkeer in Zweden. Hij werd door een tegenligger aangereden ter wijl hij aan de rechterkant van de weg fietste en overleed in het zieken huis. De maandenlange reclamecampagne van 7 miljoen dollar schijnt in som mige gevallen te goed gewerkt te heb ben. Bejaarden en plattelandsbewoners gaan te vroeg rechts houden, terwijl het hele land pas zondag om 5 a.m. omschakelt. 55 (Van onze sportcorrespondent) RAAMSDONKSVEER -- In het ka der van de Festivalweek organiseert de zwem- en poloclub „Dongemond" vandaag (aanvang 2 uur), open club kampioenschappen in het zwembad „De Ganzewiel". De volgende nummers worden afgewerkt: 100 meter school slag voor meisjes tot 16 jaar, 25 meter schoolslag en rugslag voor jongens en meisjes tot 10 en 12 jaar. Naast borst- crawl, rugcrawl, schoolsgaen reddend zwemmen wordt re verder een demon stratie schoonspringen gegeven. Direct na de pauze vindt de polo wedstrijd plaats tussen het team van Dongemond en oOsterhout. De zwem wedstrijden worden dan vervolgd met diverse nummers voor jongens en meis jes op de 50 en 100 meter. Er wordt ook een estafette gehouden. 1 1 3 4 5 r~ 7 1 9 to 11 5T- *3 W 15 1 3 4 5 7 8 3 fO G 13 1* 15 Hor.: 1 vuurtoren - plaats in N.-Hol laar - keurig; 4 onbep. voornaamw. - van Verdi; 3 maanstand - wilde roze- lara - keurig; 4 onbep. voornaamw. - insekteneter - sint (afk) - dag der week; 5 land in Europa - kweeksel - lied; 6 deel van de bijbel (afk.) - boom - turks bevelhebber - slede - meisjesnaam - dof, 7 tussenzetsel - scheik. element (afk.) - volk - plaats in Drente; 8 profeet - runr - voorvoegsel - stad in Italië; 9 zwem wiek - scheik. element (afk.) - voge! pepervreter - profeet;; 10 in het jaar on zes Heren (afk. Lat.) - rijkaard - loor - spitstoelopende strook; 11 water ii N.-Brabant - zéker tijdperk - bijwoon - telwoord - eerwaarde heer (afk. Lat.) 12 spoorrichel - zijtak Main - onbekende - ongaarne; 13 weefsel met kleuren - broedplaats v. vogels - plaats in Frank rijk; 14 aanw. voornaamw. - ontkenning - plaats in GelderL - jongensnaam - rivier in Duitsland; 15 vrachtnummer (afk.) - voorzetsel - plaats in Gelder- lad. Verticaal: 1 stad in Duitsland ver se haring (Z.N.) - inhoudsmaat (afk.); 2 verzoekschrift - meisjesnaam - water in N.-Brabant - geluid v.e. ezel; 3 ver tegenwoordigster - voorzetsel - maand v.h. jaar - voorwerp om te snijden. 4 spijker - standvastig - voorvoegsel; 5 afkorting van dona - gelijk - scheik. element (afk.) - plaats in N.-Brabant; telwoord - soort van kabeljauw - re kening - vloeistof; 7 munteenheid v. Iran - paardevlieg andere naam v. Turken; 8 zijtak Donau - gebod - gesto len - voornaamw, - myth, fig.; 9 soort /an hond - vroeger koningstitel in Pe il - gistmiddel; 10 plaats in Drente - >laats in Duitsland - gesloten; 11 een •ekere - vette vloeistof - niet van het- -.elfde gevoelen - geheel de uwe (afk.); 12 zijtak Garonne - mak - bep. aank. voornaamw. - water in Friesland; 13 metaalsoort - plaats in N.-Brab. - ri vier in Duitsland; 14 plaats in Gelderl. - meisjesnaam - voegwoord - Europeaan - juffrouw; 15 doorweekt - slobkous (Z.N.) - plaats in N.H. - scheik. element (afk). LONDEN (AP) Beatle John Lennon wiens opmerking dat de Beatles populairder waren dan Je zus veel kritiek heeft uitgelokt zal door zijn eerste echte filmrol wellicht nog meer stof doen op waaien. Zijn film „Hoe ik de oorlog won" is een hoogst oneerbiedige, onge wone en niets ontziende anti-oor logsfilm. De film zal ongetwijfeld een hele hoop mensen kwetsen. Hij wordt in de komende herfst in de Verenigde Staten en elders uitgebracht maar is in Londen in besloten kring reeds vertoond. Een van Winston Churchills meest beroemde en meeslepende leuzen uit de oorlog wordt in de film via de flapperende mond van een houten pop ten beste gegeven. De pop wordt bewogen door een clown. In de film komen wijlen koning George VI en zijn dochters, de hui dige Engelse koningin en prinses Margaret voor in ironische scènes. Veldmaarschalk Montgomery, die het leger van generaal Rommel versloeg in Noord-Afrika, praat in de film als een pias. Zo ook andere generaals raak getypeerd. Een niet nader aange duide Amerikaanse commandant zien wij in gesprek met generaal Omar Bradley. Hij praat en doet als een cliché spuitende, overja rige, ouderwetse branieschopper. Journaalopnamen van de ge vechten bij Duinkerken, Dieppe, El Alamein, Arnhem en Norman- dië worden in de film gebruikt als anti-oorlogspropaganda. De vrolijke passages in de film doen iemand het lachen gauw ver gaan. Van heroïek en heldendom in de strijd wordt niets heel gela ten. In een interview na de besloten première van de film, verklaarde regisseur Richard Lester, die alle Beatle-films heeft geregisseerd: „Een van de meest grove leugens en vertekeningen met betrekking tot de oorlog is de oorlogsfilm zelf. In de film wordt de oorlog altyd afgeschilderd als een mooi, groot avontuur, waarbij de doden vallen als in een stoere cowboyfilm." „Ik heb genoeg van de leugen dat alle soldaten eigenlijk gewo ne burgers zijn. Er zijn er een heleboel bij die vechten omdat ze dat fijn vinden. Zy zijn allemaal verantwoordelijk. De film met John Lennon begint als een satire op het Engelse leger, maar wordt geleidelijk bitterder van toon en bereikt een, bloedige, climax als een tankkanon Lennons maag wegschiet en hij daarop in de camera kijkt en zegt: „Ik wist dat het zo zou aflopen. U toch ook?" Lennon is zeker niet de ster van de film. De grote anti-heldenrol wordt gespeeld door Michael Crawford. Hij is een jonge, heel erg domme Engelse officier. Hij komt uit de lagere kringen en schaamt zich daarvoor. AMSTERDAM De Nederlandse re gering heeft het gehele Rode-Kruis- korps (12.000 vrijwilligers) in nieuwe uniformen gestoken. Het is een grijs- kleurig uniform, dat in snit en uit monstering geheel afwijkt van het mi litaire khaki-uniform, dat de vrijwil ligers sinds de tweede wereldoorlog dragen. Elke associatie met het militai re uniform is nu verdwenen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink heeft de nieuwe Rode-Kruiskledij giste: ren aangeboden als een feestgeschenk tijdens de nationale herdenkingsbijeen komst, in het RAI-gebouw ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het Nederlands'dhe Roode Kruis. De bijeenkomst werd onder meer bij gewoond door koningin Juliana (oud voorzitster en nu nog beschermvrouwe) prinses Beatrix en prinses Margriet (lid van het dagelijks bestuur). Prins Bernhard, getooid met een snor, bood als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds de voorzitter van het Rode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff, symbo lisch drie ambulaneewagens aan. Minister Roolvink maakte diverse ko ninklijke onderscheidingen bekend. Mevrouw H. A. van Riemsdijk-PhiHps, voorzitster van de afdeling Eindhoven en waarnemend kringcommissaris van het Rode Kruis in Noord-Brabant werd ridder in de orde van Oranje-Nassau

de Stem | 1967 | | pagina 5