Foto's maken is erg gemakkelijk, maar toch mm \mm OP 64 VELDEN mm WêlW m M H i u i Amateurs maken miljoenen foto's in en kleur per jaar DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 11 IMPONEREN MORGEN KLAAR" POVER JUIST DIE TEVREDEN FILM EENVOUDIG KLEUR W. J. MUHRING - lü sip JU D H B Schaakraadsel Centrale verwarming uit 300 ii O gevonden (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het aantal filmpjes, dat de Nederlandse amateurfoto grafen jaarlijks door hun camera's draaien, is onvoorstelbaar groot geworden. Hoewel geen der grote industrieën - begrijpelijk overigens - genegen is exacte cijfers te verstrekken mag op grond van schat tingen door deskundigen worden aangenomen, dat er eind 1967 zo om en nabij vijftig miljoen rolfilmpjes en smalfilms zullen zijn ver kocht. „En dan kan het goed zijn, dat we tien miljoen te laag ramen" voegde een ingewijde er aan toe. De fotografie is een hobby gewor den, waarin in ons land jaarlijks en kele honderden miljoenen omgaan, terwijl vele factoren de nog steeds groeiende animo voor deze hobby in de hand werken. Allereerst is er de omstandigheid dat men zich wat makkelijker de aan schaf van een foto- of smaUilmtoestel kan permitteren. Dat er meer tijd be schikbaar is dan in het verleden, is misschien ook een reden. Van veel groter belang is dat er de lange week ends zijn, dat de enorme toename van het gemotoriseerd vervoer de trek naar buiten in sterke mate heeft be vorderd en dat er in de vakantieda gen veel meer en veel verder wordt ge reisd dan in het verleden. Thuisblijvers kunnen wel schamper opmerken dat er gefotografeerd moet worden om familie en kennissen waar te maken dat men werkelijk zo ver van huis is geweest of alleen maar om met een dure vakantie te impone ren, maar het gaat er voor al die amateurs toch echt wel om plaatjes te hebben, die aan een fijne vakantie herinneren. Als de doos met kiekjes (kiekjes zit ten veel meer in een doos dan in een album) later weer eens voor de dag komt, roept het plaatje van oom Jan, die in Titisee in stromende regen een andere band moest opleggen, van tan te Johanna met d'r gekke zonnehoedje op een waterfiets of van zusje Nettie met dat knappe kelnertje in de Costa Brava alle vakantiepret op slag weer voor de geest. brikanten kent men in het hoogseizoen dagen, dat er zestig postzakken gevuld met diafilmpjes binnenkomen. Per dag moeten er zo'n twintig a dertig duizend filmpjes door de baden. Er zijn in ons land vijf grote af- werkcentrales, die voor de fotohan- del rolfilms ontwikkelen en afdrukken maken. Een daarvan is de Brabantse Afwerkcentrale, gevestigd in Steenber gen. Tien jaar geleden is de Steenberg- se fotograaf en fotohandelaar H. van Mechelen daarmee begonnen met vier man personeel. Nu werken er het ge hele jaar tachtig man, in de topdruk te tijdens de zomermaanden nog aan gevuld met hulpkrachten voor de een voudige werkjes, die geen vakmanschap vereisen. Deze B.A.C. maakt nu jaarlijks meer dan zes miljoen kleuren- en zwart-wit* foto's voor opdrachtgevers uit het ge hele land. Ze heeft een eigen auto- dienst die dagelijks in ie zuidelijk pro vincies het nieuwe werk ophaalt en het gereedgekomen werk aflevert en daar naast per jaar een kleine honderddui zend pakken met films en foto's ont vangt en verzendt. Door een strakke organisatie en een vernuftige appara tuur maakt zij het de fotohandelaar mogelijk aan te kondigen: Kleuren films vandaag gebracht, overmorgen gereed". Er wordt daar zoveel spoelwater ge bruikt dat de B.A.C. de grootste wa terverbruiker van Steenbergen en om geving is. Zou het fotografisch papier, dat daar jaarlijks wordt verwerkt, tot één band aaneen worden geplakt, dan kon de afstand Steenbergen-Parijs en terug worden bespannen. "Wanneei- men ln de zomermaanden een uurtje doorbrengt bij een fotohan delaar en terloops een blik werpt op de afdrukjes, die de amateurfotografen komen halen, dan is het een verras sing te zien hoe ondanks alle zorgen van de industrie om het allemaal zo makkelijk mogelijk te maken, de uit komsten nogal pover zijn. De toren van Pisa staat recht, de Dom van Keulen scheef. De bovenste vijf cen timeter van tante Bertha, juist terug van de kapper, zijn er niet opgeko men, oom Hendrik bij het pootjeba den is zonder pootjes vereeuwigd en het uitgelaten busgezelschap bij de Drosschelgasse, uitgedost met toeters en. feestmutsen, vormt een wazige troep want het toestel werd bij het afdruk ken bewogen. Er is evenveel onder- als overoe- licht. Opa, die z'n schat van een kleindochter fotografeerde, meende dat j het wel interessant zou zijn als de I Mont Blanc er meteen op stond en is i nu teleurgesteld dat de fotohandelaar geen kans ziet een 18 bij 24 vergro ting te maken van de lieve kleindoch ter zonder Mont Blanc. Bepaald sen sationeel waren de resultaten van de overigens technisch goed uitgeruste meneer, die dia's maakte met een geel- filter voor z'n lens: „Ik dacht dat ik dan mooie wolkenluchten kreeg", ver ontschuldigde hij zich bij het aan schouwen van de niet te beschrijven troep. Hóe wordt nu zo'n foto gemaakt? Het „geheim" is niet moeilik te onthouden: Leg op de bodem van uw boot een kussen, waarop u met de hiel steunt. Plaats het niet uitgeklapte statief op uw teen en knip: u zult de trilling van uw eigen boot heb ben opgevangen. Gebruik een snelle film by een snelle sluitertijd en een kleine Lensopening. Als u nu ook nog een zoimekap voor de lens plaatst is de kans dat er buiswater op de lens komt vrft- wel uitgeschakeld. ken met een reepje plastic. Maar overi gens t veel tevreden klanten. Van twee dochtertjes vier maken De ervaringen, die de fotohandela ren opdoen zijn verrassend: vele ama teurs zijn gauw tevreden. Het respect voor de tovenaar, die onder een zwar te doek kroop en dan de komst van een vogeltje aankondigde, ig zo groot geweest, dat het tegen de tijd en de techniek bestand is gebleken. Nog altijd blijkt de gewone sterve ling zo geïmponeerd door het wonder van de fotografie, dat hij schijnbaar al tevreden is de grote tovenaar van wel eer een beetje te kunnen nabootsen. Niet tevreden is natuurlijk de man, die twaalf opnamen maakte en tien nagenoeg blanke negatieven oogstte, plus één niet zó zwaar onderbelichte met onjuiste afstandsinstelling en één goede. En nog minder enthousiast is de amateur, die vier en twintig zwarte negatieven kreeg overhandigd omdat hij thuis met het B-knopje had ge- experimenteerd en had vergeten het in de goede stand terug te zetten. Een even kostbare als teleurstellende ver gissing die zo veelvuldig voorkomt, dat vele fotohandelaars als ze de begin nende amateur met een nieuw toestel op pad sturen, dat B-knopje beplak- Het gebeurt wel, dat een negatief van zo'n twijfelachtige kwaliteit is, dat er in de donkere kamer geaarzeld wordt tussen afdrukje maken of niet. Maar juist van die opname worden er dan tien nabesteld. En heeft men, om de klant niet op onnodige kosten te jagen, besloten dat slechte negatiefje maar niet af te drukken, dan komt er een klacht waarom die afdruk ont breekt. Er bestaat natuurlijk ook een cate gorie amateurs, die niet zo gauw vol- cfaan is over de resultaten. Die bestaat uit de ervarenen, die hun object van vele kanten bezden en nog eens bezien, die zorgvuldig belichtingstijd en dia fragma kiezen en die, als het moet, een uur wachten kunnen op een gunstige lichtval. Daaronder ziijn er, die de beroepsm^n naar de kroon steken. Maar dit zijn niet degenen, die veel bijdragen in de snelle stijging van de omzetten in fotomateriaal. Toch zouden al deze omstandighe den zonder meer niet de vlucht van de fotohobby hebben bewerkstelligd, ware het niet dat de industrie het fo tograferen veei eenvoudiger en daar door aantrekkelijker heeft gemaakt. Het tijdperk van het boxje, alleen te gebruiken met volle zon, is afgesloten. Met de goedkope toestelletjes van nu zijn goede opnamen te maken zonder dat de fotograaf een duivelskunstenaar moet zijn wil hiij resultaten bereiken, waarmee hij de familie onder de ogen kan komen. Daarenboven hebben de opkomst en de snel bereike perfectie van de kleu renfilm er veel toe bijgedragen ook voor de nog niet zo bedreven ama teur de resultaten, althans in zijn o- gen, zo aantrekkelijk te maken, dat hij voldoening in zijn hobby vindt. Dat velen er de voorkeur aan ge ven er gekleurd op te staan, valt ook al uit de cijfers te leren. De omzet- verschillen tussen zwart-wit en gekleurd zijn de loatste jaren snel groter ge worden, ondanks het feit, dat de twee de categorie niet onaanzienlijk duurder is. Zestig procent van het gekochte materiaal is gekleurd. Daarbij speelt de dia, het moderne toverlantaarn plaatje. een grote rol. In de ontwik kelcentrale van een der bekende fa- Op deze groepsfoto staan 18 kinderen Een nieuwe categorie, die onder weg is een belangrijk groep te worden, ls die van de smalfilmers, die dik wijls de kleuters in beeld brengt en daarom veel moeders telt. Natuurlijk, zulke filmjes zijn later voor vader en moeder boistbare herinneringen en voor de gefilmde interessant. Zoudt uzelf eens niet willen zien hoe u als peuter en kleuter hebt rondgekropen en gewaggeld tijdens de ontdekkings tochten van de eerste levensjaren? En zou het in de tijd van rozegeur en maneschijn, de naderende verloving, niet opwindend zijn als Jan door zo'n filmpje eens kon zien hoe zijn, nu wat nuffige, teerbeminde destijds besmeurd en in luierbroek in de zandbak wroet te?. Hoeveel grootouders zijn er niet dol gelukkig met een filmpje van de in Australië geboren kleinzoon, die zij misschien nooit in levende lijve zullen zien. In deze relatie speelt ook de foto een grote, dankbare rol. Wanneer de veelheid der voorbije jaren er toe leidt dat de gedachten meer toeven in het rijke verleden dan in de beperkte toe komst, is het een goed moment bij deze dn 'n onbereikbare verte gemaak te kiekjes te mijmeren over het wel zijn van de flinke zoon of de lieve dochter, die daar met een eigen gezin leeft in een voor de achtergebleve nen volkomen onbekende wereld, maar welke wereld door wat simpele foto's toch een beetje dichterbij komt. Neefotoindustrie en f otohandel behoeven zich geen zorgen te maken ■over 'n mogelijke teruggang. Ondanks de nu reeds imponerende cijfers is het niet lichtzinnig te veronderstellen dat de jaarlijkse produktiecurven in de naas te toekomst nog zullen stijgen. De fo to heeft een eigen, belangrijke taak in de samenleving van nu. waarmed# zij onverbrekelijk is verbonden. Het is zonneklaar, dat met de stijging van het schaakpeil de partijen aan in houd winnen. Dit neemt echter niet weg, dat ook minder gerenommeerde spelers van tijd tot tijd opmerkelijke prestaties kunnen leveren. Zij spelen dan ver hoven hun normale niveau door oorzaken, die veelal moeilijk aan wijsbaar zjjn. Een dergelijke partij is het onder staande duel, waarin de witspeler ken nelijk geïnspireerd door het passieve tegenspel al zijn combinatoire registers opentrekt en met een slimme maar tactisch goed voorbereide aanval een prachtige overwinning behaalt. Vooral het dame-offer hoewel voor de hand liggend dat een geforceerd mat afdwingt was echt de kroon op het werk. Een begrijpelijke en in alle op zichten belangwekkende partij I Wit: P. Muller Zwart: F. P. Goldney Gespeeld in het toernooi te Torshayn 1967 Siciliaans 1. e2-e4, c7-cS 2. Pgl-iS, PbS-cS 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, d7-d6 6. Dfl-c4 (Bij voorkeur door Fischer gespeeld De tekstzet is zeer agressief en biedt uitstekende perspectieven) 6. e7-e6 7. Lcl-e3, a7-a6 8. Ddl-e2, Dd8-c7 9. Lc4-b3, Lf8-e7 10. 0-CM), 0-0 (Rochade naar verschillende zijden leidt meestal tot zeer interessante com plicaties. Zo ook in deze partij) 1-1. Thl-gll (Een idee van Tal. Op direct 11. g4 volgt 11. Pd4: 12. Td4:. e5 13. Tc4, Dd8 14. g5, Pg4 en de witte toren op c4 kan wel eens gevaar lopen) 11Pc6-a5 12. g2-g4, Pa5xh3+ 13. &2xb3, g7-gfl (Een verzwakking van de botiingsvleu- gel, die zwart in moeilijkheden brengt. Beter was 13d5) 14. Le3-h6, Tf8-dS (Beter was 14Te8) 15. Tdl-d3. Le7-f8 16. Lh6-g5, LS-e7 17. f2-f4. b7-b5 18. De2-el, e6-e5 19. LgóxfS, Le7xf6 20. Pc3-d5, Dc7-b7 (Zwart zit al behoorlijk in de knoei) 21. Pd5xf6+, Kg8-g7 22. Pd4-fS+ (Wit speelt op mat. Winnend was ook 22. Pe2, Kf«: 23, Dh4+> Stelling na 22. Pd4-f5+ K? iii§ éL iPl 22. Lc8xl5 23. g4xfó, Kg7xf6 24. f4xe5+, Kf6-g7 (Op 24de5: volgt 25. Dh4+, en torenwinst) 25. i5-i6+. Kg7-h3 26. Del-63, dOxeS 27. De3-h6, Td8-g8 28. Dh6xh7 Zwart gaf zich gewonnen. Op 28Kh7: yolgt 29. Th3 mat. Een van de mooiste eindspelccimbina- ties is de winstvoering, waarover de witspeler in de onderstaande stelling beschikt. Indrukwekkend is vooral de opvolging van pionoffer, torenoffer, patparade door minorpromotie en als slot een volkomen economisch mat» Wit aan zet en wint Oplossing schaakraadsel Wit wint als volgt: 1. c4-c5!, Pg7-efl (Op 1. dc5: wint 2. Td7) 2. cöxd6'. Pe6xd8 3. d6xc7 Pd8-b7 4. c7-c8T (En niet 4. c8D omdat zwart dan pat staat) 4. Fb7xa5 5. Tc8-c5ü, Pa5-b7 6. Tc5-c6 mat. Geweldig! (Selesnieff) PARIJS (AP) Bij de bouw van een ondergrondse parkeergarage tn het centrum van Parijs is o.m. een centrale verwarming uit de derde eeuw na Christus tevoorschijn geko men. Het systeem, bestaande uit ovens en kanalc-n waarlangs de warme lucht on der de vloeren van verschillende ver- trekkei doorgevoerd werd is bijna ge heel intact gebleven, hoewel vlak in de nabijheid o.m. de Notre Dame ge bouwd is. Men poogt titans -het bouw plan van de garage zodanig te wijzl. gen dat de resten vondst in zijn ge heel bewaard kan blijven.

de Stem | 1967 | | pagina 11