Vermoeden na drie maanden van bombardementen Bouwproduktie in eerste helft 1967 -0 procent hoger esrelU .Vleierig" kenmerk van de nieuwe haarmode Iraanse koopman dader van overval in Capelle Dood Epstein niet natuurlijk Hakenkruisen geweerd bij begrafenis nazi Rockwell Staatsgreep dreigt in Egypte Gevechten in Kongo laaien weer op DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 7 Moedig Kinderbijslag, a.o.w. en a.w.w. hoger [Nieuwe guerrilla's in Rhodesië VERZET VERKIEZINGEN OE THANT ONDANKS KLEINERE BEZETTING: I J."1 ■liMVn!,' Th gegevens Sli,k blükt hA .Bu"au voor "ie Sta- BB het eersle halfjaar '"'en voor ""'"Wn en andere ge- W werd ren^l bedraS .f 3,4 mil- fri h het ïe^d tegen f 2'7 mü- l'Muktjj „,.ste halfjaar van 1966. De 1 Drocetit Prod«ktief weer Goed LIIKSCHOUWER Carrière pseudo majoor eindigt in gevangenis LE MONDE: Tweede Kamerleden Papierwinkel bij belastingen kan verdwijnen OCULZJS DIEFSTAL EN INBRAAK Met familie illegaal op camping Toeloop studenten in Nijmegen 10 hoger iding geldt van uur t/m vrijdag 1 sept. HAIPHONG VRIJWEL AFGESNEDEN ininiiiiiiiiin Itfoor de dcrde keer binnen nauwe' I V tón jaar heeft premier Harold lijks een I jijlson een nieuwe man belast met ITeTding van economische zaken !n Leiand. George Brown, thans de -slaagde» minister van buitenland ezaken en Michael Stewart, nu co ördinator van binnenlandse zaken, in er op economische zaken niet in «eslaagd de wankele positie van het Engelse pond te verbeteren. De loon- en prijsstop bracht weinig of geen verbetering in de Engelse betalings balans het werkloosheidscijfer steeg tot ongekende hoogte 555.081 in aurastus, het hoogste sinds 27 jaar voor die maand en produktiever- beteringen bleven uit. Wilson heeft nu zijn laatste reserve I On»eroepen in de strijd voor een her stel van Engelands economie: zich- I !e]f pat is een moedig besluit, want Wilson kan het zich niet veroorloven te falen. Als Wilson faalt, faalt hij niet alleen als minister van economi sche zaken, maar ook als premier van I Mn Labourregering. En dat falen kan in Engeland maar één ding beteke jen: de val van Labour. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitkeringen van ii algemene ouderdomswet (AOW en de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) worden met terugwerkende I kracht van 1 juli af verhoogd. eds was per 1 juli een voorschot I van 3 procent ap de verhoging gege- I ven. De definitieve verhoging per 1 ju li bedraagt 3.99 procent. Ook de kin- derb|)slaguitkermgen worden per 1 ju- 111 met enkele guldens verhoogd. De uitkeringen van AOW en AWW I zijn thans oer maand als volgt vastge- steld: AOW: Ongehuwden f 272.5». Gehuwden t 387 50. AWW: Htd. zonder kind- f 272.50. Wed. met kind. t 387.50- kezen; Tot 10 jaar f 86. Van 10 tot 16 jaar f 123.50. Van 16 tot 27 jaar f 167. De kinderbijslag wordt per kwar taal: Eerste kind f 102.96 (was f 98.28); I tweede en derde f 117-78 (f 113.10); I vierde en vijfde f 158.34 (f 152.10); I zesde en zevende f 176.28 (f 169-26); I achtste en volgenden f 195 (f 187.20). SALISBURY (Reuter) Rhodcsi- I stlie troepen hebben maandag een ge- Vecht geleverd met Afrikaanse nationa listische guerrillastrijders, die de afge- I '"pen dagen over de grens uit Zambia 'ouden zyn gekomen. zijn niet bekend. Het Iz'im waarschijnlijk om een. derde I "dP2nde groep binnen drie we- liiu? ie heeft Zambia gewaar- 1 hmo V00J gevolgen van hulpver- hppfvn?)11 guerrillastrijders. Zambia I Wiri fnr ^ez.e te hebben ver- I op no? ff a0(*esische troepen vechten I »:n-1 tWee andere fronten tegen guer- (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI De Amerikanen hebben vorige week boven Noord-Vietnam zestien vliegtuigen verloren. Dit is een record in de luchtoorlog. Het totaal aantal Amerikaanse vliegtuigen, dat boven Noord-Vietnam is neergeschoten, is daarmee tot eind vorige week gekomen op 663. Het hoogste aantal vliegtuigen, dat tot nu toe in een week was neergehaald, bedroeg 15. Dat gebeurde in de week van 14 tot 20 mei. In Amerikaanse militaire kringen in Washington zei men vorige week dat de verliezen in niet ongunstige verhouding staan tot het toegenomen aantal aanvalsvluchten. In de eerste helft van dat jaar be droeg het verliescijfer per 1000 vluch ten 1,6 tegen in 1966 2,2 en in 1965 toen de luchtoorlog begon 3,2. In Korea gin gen per duizend vluchten 3,5 en in de tweede wereldoorlog 9 toestellen ver loren. In Saigon vraagt men zich af of het de Amerikanen met hun bombarde menten is gelukt Haiphong, Noord-Viet- nams grootste havenstad, van het ach terland af te snijden. Hoge Amerikaan se militaire woordvoerders in Saigon zeggen dat de voorraden op de kaden van Haiphong steeds groter worden om dat ze niet kunnen worden vervoerd naar het achterland. Bijna drie maan den bombarderen de Amerikaanse toe stellen nu vrijwel ononderbroken alle auto- en spoorwegen die naar Haiphong leiden. Volgens de Amerikaanse inlich tingendienst is het spoorwegverkeer tus sen Haiphong en de hoofdstad vrijwel verlamd. Vrachtwagens doen over de ongeveer 80 km lange weg naar Hanoi ongeveer zes uur en volgens de be richten duurt het op het ogenblik bijna 40 dagen voor een schip zijn lading in Haiphong kan lossen. Enkele schepen zouden reeds tot drie maanden op los sing moeten wachten. De aanvallen op de bruggen volgden na twee dagen mortier- en raketbe schietingen op Amerikaanse stellingen waarbij meer dan 80 Amerikanen en Zuidvietnamezen sneuvelden en ruim 400 werden gewond. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties houdt vast aan zyn standpunt, dat de volkerenorganisatie niets kan doen om te helpen by een re geling van de kwestie-Vietnam, omdat Noord-Vietnam en de Volksrepubliek China niet zyn vertegenwoordigd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei dit in antwoord op de vraag hoe Thant staat tegenover het voorstel van de democratische senator Mike Mansfield om de kwestie door de Ver enigde Staten nogmaals voor de Veilig heidsraad te laten brengen. Een Amerikaanse correspondent in Hanoi heeft maandag gemeld, dat onge veer 150 buitenlandse diplomaten en journalisten vorige week gekeken heb ben naar het bombarderen van een zie kenhuis in Hanoi, waarbij een arts en een assistent om het leven kwamen en verscheidene verpleegsters werden ge wond. Volgens de correspondent, David Schönbrunn, hebben de Amerikaanse bombardementen veel lijden en ontzag lijke moeilijkheden in Hanoi geschapen. Maar aan de andere kant stijfden zij de Noordvietnamese wil tot verzet. Bij het onderhavige bombardement op 22 augustus werden ook de hoofdkathedraal en een pagode bescha digd, aldus Schönbrunn. Zeker 11 landen sturen waarnemers naar de Zuidvietnamese verkiezingen die aanstaande zondag worden gehou den. President Johnson heeft 22 voor aanstaande Amerikanen afgevaardigd. Ook journalisten uit 16 andere lan den worden verwacht, waardoor het aantal journalisten in Zuid-Vietnam voor het eerst boven de 600 zal komen. Een regeringswoordvoerder zei dat de waarnemers in alle vrijheid overal heen mogen. Tot zaterdag kunnen de waarnemers hun eigen programma op stellen, maar op zondag, de dag van de verkiezingen, zijn rondreizen uitgestip peld. De Zwitserse regering heeft gis teren een uitnodiging afgewezen van de Zuidvietnamese regering om waarne mers te sturen voor de komende pre sidentsverkiezingen. De regering verklaarde dat de ver kiezingen een binnenlandse aangelegen heid waren van Zuid-Vietnam, zodat er geen rechtvaardiging bestond voor Zwitserse inmenging. Van Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde is meegedeeld, dat de Vietcong een sabotagecampagne in het gehele land voorbereid heeft om de presiden tiële verkiezingen van aanstaande zon dag te doen mislukken met meer mili taire aanvallen, terrorisme en propa ganda. De afgelopen vierentwintig uur heeft de Vietcong acht bruggen beschadigd ten noorden en ten zuiden van de grote Amerikaanse basis Da Nang. De brug gen liggen in de belangrijke verbin dingswegen waarlangs de Amerikaanse troepen in de vijf noordelijke provincies worden bevoorraad. uur is met I KisstiS&^hg van de invloed van War d ikti ,naar schatting 2(f •ssliiEillrë« Leleb»hwpr"d£ -de>- verSelijkbare I ('lt .1967 n»a. l,!e het eerste half- T '0 het ïLscilat,tine 20 Pd 1 1.760 2der herstel en L et hoger de pro- p0wDÜ ïïiiliopA Vcl6iei en verbouw) B?0 halfjaarió!2 .°Pzichte van het fe W stiii-m,6 Is dlt in 'opende Aan nSSBF vat? f 388 min of hwSel etTverh ,,,:v»werkt van ?^Lwerd een be" I Ooft1 of 24 pit). 111111 (stÜSinS M^ttkuimingen8 .Vatl de verleende 1967 Sr Z3S "Y het eerste I halijaar van yortg^Z^' Öe «remeerttLnegd°P Werken van meer bedroeg in de wo ningbouw 75.7000 tegen 84.000 begin juli 1966 (daling 10 pot). Voor de an dere gebouwen zyn deze aantallen (in clusief herstel en verbouw) resp. 73.300 en 71.500 (ruim 2 pet daling). Hier staat echter tegenover dat als gevolg van de gunstige weersomstandigheden in het eerste halfjaar 1967 het aantal produk- tieve uren per arbeider ongeveer 14 pet hoger was dan in de overeen komstige periode van 1966. Ondanks de daling van het aantal arbeiders steeg hierdoor het totaal aan tal gewerkte uren met naar schatting 8 a 9 pet. De styging van de produktie (20 pet) kan dus voor een belangryk deel worden toegeschreven aan het gunstige weer. Verder is er sprake van een styging van de produktie per pro- duktief uur in de orde van grootte van 10 pet. Uit de regionale gegevens over de arbeidersbezetting blijkt dat vergeleken met vorig jaar juli in 3 provincies nog sprake was van een toegenomen perso neelsbezetting, nL Zeeland 16 pet). Utrecht 9 pet) en Noord-Holland 1 pet). In een aantal overige pro vincies daalde de bezetting, nl. Drenthe 16 pet), Overijssel 11 pet), Gel derland 14 pet), Zuid-Holland 10 pet), Noordbrabant 8 pet) en Lim burg (—8 pet). LONDEN (A.P.) Brian Epstein, de manager van de Beatles, is geen na tuurlijke dood gestorven, zo heeft een lijkschouwer gisteren vastgesteld. De 32-jarige Epstein werd zondag middag dood in bed gevonden in zijn huis bij Buckingham Palace. Het onderzoek naar zijn dood zal vandaag officieel geopend worden en vervolgens worden verdaagd tot een door de lijkschouwer vast te stellen dag, om tijd te geven voor een analyse van het bloed en de maaginhoud van Epstein. De manager had een leverziekte en leed ook aan andere kwalen, zoals trombose. Een woordvoerder van Scotland Yard deelde maandag mee dat er geen ver dachte omstandigheden schenen te zijn in verband met de dood van Epstein. De waarde van de Beatles-aandelen op de Londense effectenbeurs is giste ren scherp gedaald na het bekend wor den van het overlijden van Epstein. De Beatles hebben een eigen onderneming die hun muziek uitgeeft. Aangezien Epstein geen testament gemaakt schijnt te hebben, wordt er druk gespeculeerd over de vraag wie hem zal opvolgen. Wellicht zal het zijn broer zijn, die na de overledene de grootste aandeelhouder is. Een andere kanshebber is de Australische impresa rio Stigwood, die eveneens belangen in de onderneming heeft. CULPEPER (Reuter) De volgelin gen van de vermoorde leider van de Amerikaanse nazi-partij, George Lin coln Rockwell, hebben dinsdag geen toestemming gekregen in nazi-uniform en met nazi-insignes op, hun voorman op de militaire begraafplaats van Cul- peper in de staat Virginia naar zijn laatste rustplaajts te brengen. Bij de toegang tot de begraafplaats werden de nazi's tegengehouden door een militaire functionaris, die hun meedeelde dat hij op last van de minister van het leger hen niet mocht toelaten, als zij hun armbanden met het hakenkruis en an dere nazi-symbolen niet eerst aflegden. De opvolger van Rockwell, Matt- Koehl die zelf in burger was, verklaar de daarop dat de nazi's hun emblemen niet zouden afleggen. Met autobussen werden militaire politiemannen naar de begraafplaats gebracht, terwijl ook een vijftal hefschroefvliegtuigen daarheen werd gedirigeerd. Terwijl de lijkwagen buiten de be graafplaats bleef staan, poogden enkele partijleden tevergeefs door de afzetting van de militaire politie te breken. La ter begonnen zij strijdlied eren te zin gen. Tegen de bijzetting van het stoffe lijk overschot van Rockwell op een militaire begraafplaats konden de auto riteiten geen bezwaar maken. De nazi- leider heeft in de Tweede Wereldoorlog en in Korea gevochten. FRANKFORT (DPA) In een cel van een gevangenis te Hanau In de Westduitse deelstaat Hessen is de car rière geëindigd van de 36-jarige Duit ser Horst Giants chnig, die zichzelf tot „majoor van de Koninklijke Neder landse Luchtmacht" had gepromoveerd en als zodanig met Amerikaanse of ficieren contacten had gelegd. De politie liet maandag weten dat Giants chnig ook in het buitenland al lange tijd gezocht werd wegens op lichterij en diefstal. Bij een bezoek aan een casino van de Amerikaanse strijdkrachten in Hanau had onze „Na- vo-kameraad uit Nederland" zijn rol zo echt gespeeld, dat geen van de of ficieren aanvankelijk verdenkingen koesterde. Later kreeg men echter argwaan en schakelde men de militaire politie in. Na een verhoor van twee dagen bekende Glantschnig. OP UITNODIGING van de Belgische regering zullen de minister-president, P. J. J. de Jong, en de minister yan Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op donderdag 31 augustus a.s. een officieel bezoek brengen aan België. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Ligne Caline (lief, aanhalig, vleierig) heel het kapsel dat gisteren in Parijs en vandaag in Amsterdam door het Syndicat de la Haute Coiffure et Coiffure Création werd bekendgemaakt als toonaan gevend voor het komend seizoen. Soepel, kort, elegant, vrouwelijk en geknipt volgens een geheel nieuwe coupe, zó zijn de haren die het gezicht omlijsten als dansende veertjes. Van voren gezien: speels met soepele golving ter hoogte van de ogen; met of zonder pony te dragen. Van opzij: langs de slepen naar voren gewerkt en even de oren bedekkend. Aan de achterkant: een aflopende kruinpartij die iets bol kan zijn. Korter naar de nek toe. De korte nekpartij is gekozen met het oog op de staande kragen van modieuze wintermantels en bontjassen en dat is heel praktisch. Het haar is vanaf de kruin naar voren veel langer. Een gedeeltelijke permanent verhoogt de houdbaarheid. Voor cocktail- en avondkapsels brengen haarstukjes en postiches het feestelijk cachet aan. De kleuren zijn warm met schakeringen die werden afgestemd op nieuwe wintermodekleuren. Haute Couture en Haute Coiffure hand in hand dus; en, wat de tweede helft van dit paar betreft, vanaf vandaag voor elke Nederland se vrouw bereikbaar. Het kapsel zal haar staan, want het Syndicat heeft, zich hiermee afkerig getoond van excessen die de beroemde Franse goede smaak geweld aandoen. Foto: Ligne Caline, de nieuwe haarmode voor de komende winter, gepresen teerd door het Syndicaat de la Haute Coiffure et Coiffure Création te ParijsAmsterdam. KHARTOEM (Rtr./DPA/AFP) De Arabische topconferentie in de Soeda- nese hoofdstad Khartoem is gisteren ge opend. Van officiële zyde is meegedeeld dat de conferentie drie dagen zal duren. Het Franse blad „Le Monde" weet in middels uit Kairo te melden, dat presi dent' Nasser yan de Verenigde Arabische Republiek, die gistermiddag in Khar toem arriveerde, bereid is „zo snel mo gelijk" vrede met Israël te sluiten in verband met de gespannen toestand in Egypte. Mochten de andere Arabische leiders zich in Khartoem tegen zijn voornemen verzetten, dan zou Nasser, aldus „Le Monde", er niet voor terug schrikken alleen te pogen met Israël tot een akkoord te komen. „Le Monde" maakt in een bericht van zijn correspondent in Khartoem gewag van een dreigende staatsgreep. Sinds enkele dagen vinden op grote schaal arrestaties en zuiveringen plaats. Vol gens de correspondent heeft de Egypti sche regering uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen met het oog op de afwezigheid van president Nasser. Hij zegt, dat een vijftigtal officieren, onder wie de voormalige minister van oorlog Badrane, onlangs in hechtenis is geno men. Syrië heeft de openingszitting van de Arabische topconferentie in Khartoem geboycott. Er is geen verklaring voor gegeven. DEN HAAG (ANP) De Twcede- Kamer-commisie voor financiën is niet onverdeeld gelukkig met het voorstel van de regering de kosten van vervol ging inzake belastingen die sinds 1921 niet zyn gestegen te verhogen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van deze commissie. Verschillende le den betwijfelen of het juist is kosten voor de aanmaning en verdere vervol- gingskosten in rekening te brengen. Is het niet redelijk de aanmaning te be schouwen als een gratis service ten be hoeve van de belastingbetalers, op de zelfde wijze als ten aanzien van credi teuren in het maatschappelijk verkeer gebruikelijk is, zo informeren zij. Wel licht zouden in de toekomst eenvoudig girokaarten kunnen worden gezonden. Indien men er van uitgaat dat wel kosten in rekening moeten worden ge bracht zou het gehele stelsel kunnen worden vereenvoudigd: „de papierwin kel" van dwangbevelen en persoonlijke betekening zou zeker kunnen worden gemist. Deze leden suggereren dat de rege ring dient te onderzoeken of het thans in zwang zijnde systeem niet verouderd is, en of de voortschrijdende automati sering en mechanisatie van de belasting administratie geen nieuwe mogelijkhe den voor de toekomst biedt ADVERTENTIE N\t\)\N NIEU iy voorkomt Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34.95 Voor de handel Verkoopkantoor Diko, Schaffelaarstraat 38, Breda Tel. 01600-37777 (Van onze redactie buitenland) KINSJASA Troepen van het Kon golese nationale leger zitten ingeklemd tussen de opstandige huurlingen van de Belgische kolonel Jean Schramme en de „Moelelisten" in het gebied van Oevira. De Kongolese militairen voerden de af gelopen dagen aanvallen uit op Boeka- voe, waar Schramme met zyn huurlin gen verblijft. De nationale troepen zouden zware verliezen hebben geleden. Veel soldaten zijn in wanorde gevlucht over de grens van Roewanda. De huurlingen maakten opnieuw grote hoeveelheden wapens buit. Enkele Kongolese vliegtuigen, die stelingen van de huurlingen bestookten bij het noodvliegveld van Boekavoe, raakten uit de koers. In Katanga is onrust ontstaan door ri valiteit tussen leger, parachutisten en de plaatselijke politie. Parachutisten en eenheden van het leger wisselden scho ten, toen het leger probeerde de para chutisten te verdrijven, die de ambts woning van gouverneur Manzikala moesten bewaken. Deze was niet aan wezig. Inmiddels is Dennis Paloekoe be noemd tot opvolger van Manzikala. Pa loekoe staat als gematigder bekend dan zijn voorganger. Hij is minister van landbouw geweest en was ook gouver neur van Kivoe, waarvan Boekavoe de hoofdstad is. Bij de ongeregeldheden in Katanga zyn zes leden van de strijdkrachten en enkele Europeanen om het leven ge ko men. Een aantal tegen blanken gerichte incidenten heeft geleid tot een groter aantal ontslagaanvragen van Belgische technici bij de genationaliseerde Geco- min-mijnen. CAPELLE A. D. IJSEL (A.N.P.) De rijkspolitie van Capelle aan den IJsel heeft gistermiddag de 25-jarige koopman Abdul Abdulfatah uit Iran gearresteerd, die ervan wordt verdacht de dader te zyn geweest van de niet gelukte poging de kassa van een bak kerswinkel in Capelle aan den IJsel leeg te roven. De man, die woensdag samen met de koopman de winkel binnenkwam en kennelijk op de hoogte was van het geen er zou gaan gebeuren, viel ook in handen van de politie, maar werd in verband met zijn passieve gedrag tijdens de poging van zijn vriend om de kassa van de winkel te lichten, niet gearresteerd. De Iraanse koopman werd omstreeks half vijf aangehouden op een camping in de buurt van Capelle. De politie had eerder op de dag op deze camping een uit wel twintig leden bestaande fami lie aangetroffen, die daar in een schuur kampeerde. De politie kreeg argwaan omdat men in de buurt van de schuur een auto had zien staan die omstreeks het tijdstip van de overval in de buurt van de bakkerswinkel in Capelle was gesignaleerd. Al spoedig werd het de politie duidelijk dat de twee mannen niet op de camping aanwezig waren. Uit verhoren bleek namelijk dat de twee dinsdagmorgen Capelle hadden verlaten voor een nieuwe rooftocht. Toen zij echter tegen half vijf op de camping terugkeerden, werden zij door de politie in de kraag gegrepen. De twee mannen werden later herkend door de verkoopster, die tijdens de po ging van de koopman om de kassa leeg te halen, in de winkel stond. Inmiddels had het onderzoek uitge wezen dat de Iraanse familie volstrekt illegaal in ons land verblijft. De politie nam derhalve niet alleen de vermoe delijke dader van de overval mee naar het bureau, maar ook nog alle andere familieleden. De 25-jarige koopman zal zich te zijner tijd voor de rechtbank in Rotterdam moeten verantwoorden voor de mislukte overval. De overige fami lieleden zullen op last van de officier van justitie uit het land worden gezet. Volgens de politie van Capelle zou de koopman zich de afgelopen weken op enkele plaatsen in Nederland ook nog schuldig hebben gemaakt aan het toepassen van wisseltrucs. NIJMEGEN (KNP) voor het stu diejaar 1967 - 1968 zyn aan de katho lieke universiteit te Nijmegen totaal 1208 nieuwe studenten ingeschreven, een styging van byna 10 procent ver geleken by vorig jaar. Op een vergelijkbare datum op het eind van de inschrijvingsweek voor eerstejaarsstudenten in augustus 1966 bedroeg dit aantal nl. 1104. DE OCCIDENTAL Petroleum Corpora tion heeft in een van haar concessies in Libië de grootste olie producerende bron ter wereld ontdekt. De bron levert per dag ruim 53.000 barrels. (ADVERTENTIE) In De Gelderlander schrijft een collega van me, Boet Kokke, elke za terdag een radio- en tv-rubriek. Uit zijn stukje van vorige week zaterdag plukte ik dit citaat: „Vorige week mocht ik in deze hoek mijmeren over de preutse vertaler, die ons tracht wijs te maken, dat Parijse kunste naars elkaar voor „bange poeperd" uitmaken. Preutsman rides again en wel in de laatste aflevering van de 'NCRV-serie „Tussen nul uur één en middernacht". Er was in die afleve ring herhaaldelijk en uitdrukkelijk sprake van het vliegveld Kloten bij Zürich, maar in de ondertitels kwam slechts „het vliegveld" over. Honi soit qui bien y pense. Het doet me eerlijk gezegd nogal eh, hm, nou ja, het doe' me nogal Zürich aan". De jezuïeten hebben afscheid ge nomen van Maastricht, de moeder stad van de Nederlandse provincie van de grote orde. In Maastricht zijn er veel woorden gesproken over het afscheid. De Maastrichtenaren zagen de paters niet graag naar Amsterdam vertrekken. Bij het afscheid drukte een Maastrichtenaar rijn bewogen heid als volgt uit: „Qui cum pedibu: agreditur Jezuitos nos agreditur", of tewel vertaald „Wee met zo'n puu aon 'ne Sjezewiet kump, dee kumf aon us" oftewel in het Nederlands „Wie met zijn poten aan een jezuie-i komt. komt aan ons". Zo zijn ze daa' in Maastricht. In de krant „Neues Deutschland" afkomstig uit Oost-Duitsland, las ik dat daar binnenkort voor scholierer sportwedstrijden gehouden worden. De jongens kunnen meedoen aan eer zeskamp met o.a. als onderdelen: hin dernisbaan, touwklimmen, geweer- schieten, handgranaatwerpen er cross-country. Voor de meisjes gtaat er een vierkamp op het programmf met handgranaatwerpen, geweer- schieten, EHBO en 500 meter cross, country. Alles für das Vaterland. Ingezonden brief uit De Tijd: „Het hoeft nog niet te laat te zijn om meei genuanceerd ev realistisch denkende groepen en mensen (dan de radicaler doen) te bundelen" schrijft notarü Verhees. Akkoord. Mijn adhesieber tuiging heeft hij En de naam, toef dunkt u van christen-realisten Gehoord op een der vele dia-avond jes na de vakantie: „Vader is weer aan de diarree". (Uit het Eindhovenf Dagblad). Dames, pas op voor hoge kapself want een Engelse dame, die een be zoek bracht aan een vogelreservaat bij Sunderland, werd aangevallen door een groep zeemeeuwen. Die za gen haar hoge kapsel voor een nesf aan en dachten dus (tenminste, aU vogels kunnen denken) dat de vrouu er met een van hun nesten vandoo". ging. Piet Tania heeft deze zomer mét veel succes een beeldententoonstel ling in Groningen georganiseerd. De merendeels abstracte beelden ston den zomaar in parken en langs dc straten. Hij zegt ervan: „In de vori ge vakantie is door de jeugd in Gro ningen voor meer dan een ton kapot geslagen, ruiten en zo. Dit jaar is er van al die beelden die her en dei stonden en waar je aan mocht komen waar je op mocht klimmen, geen éér gesneuveld. Er is zelfs geen bordjf voor een beeld gesneuveld. De jeugc wil er kennelijk niet van verdacht worden dit eigentijdse werk niet tf accepteren. Is dat niet aardig?". „De kerk is net een auto. Zij heef een gaspedaal en een rem", (kardi naal Suenens) Aardige beeldspraak. De kerk heeft ook een behoorlijke claxon, en de richtingwijzers weigeren af en toe. In de KVP is overigens weer een nieuwe actiegroep ontstaan, die zich „Houwen zo" noemt In een gezin in Ommel gebeurden zondag twee heugelijke dingen: na 12 jaar huwelijk werd het eerste kind geboren en 's avonds constateer de de echtgenoot, dat hij in de voetbaltoto dertien uitslagen goed voorspeld had. Uit de Volkskrant: „GANGMA KERS: de ene Norbert is de andere niet". MERIJN

de Stem | 1967 | | pagina 7