Alleen verdubbeling voldoende Toine van Bergen verlaat Zeeuwse toneel amateurs weer volop aan cle slag Zeeuwse KVP aarzelend tegenover radicalen WEER BRANDBRIEF f'AN GS.AAN MINISTER OVER RIJKSWEG 58 In gesprek met THOLEN WIL VAN DE AF Zes weken Ivoor hennep- sokers BEATRIX NAAR MIDDELBURG G. Baart VEILING PONY'S IN DEN BOSCH Ondanks vele problemen MR.DR. A. MES TEKENT VOOR PROGRESSIE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 SUPER-POMPOEN VAN SUPER-TUINDER Rechtbank Breda Weinig effect Bermbes Ira ling Voor contact met CCB Adviescommissie Boerenleenbanken Benoeming directeur schouwburg Heerlen 1 er a,lerle IN HULST JUBILEUM BERGAFWAARTS SOLIDARITEIT AANTREKKELIJK RIOLERING AFWACHTEN „VEEL GOEDS" Een Tan As vele aoterorakken die rijksweg 58 ook la het aflopen de vakantieseizoen opleverde. (Van onze correspondent HANSWEERT De tuinder If. Pauwer heeft op agrarisch gebied opnieuw een topprestatie geleverd door een super pom poen te oogsten met een ge wicht van 25 kg. Een doorsnee pompoen weegt 10 tot 12 kg. Eveneens dit jaar slaagde hij er in de eerste aardappelen van ie koude grond aan te voeren. In voorts heeft hij eenmaal een reuze suikerbiet gekweekt. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase politierechter Dir. E. Thijssen heeft gistermiddag twee I Jongelui veroordeeld wegens het roken j yan met hennep geprepareerde sigaret- I ten tot zes weken gevangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met I een proeftijd van drie jaar. Het zijn C. j v. d. S. uit Oosterhout en A. K. uit a, die bekenden met nog twee an dere jongens dezen werden reeds veroordeeld op een fuif het spul te hebben gerookt. De officier van justitie ar. E. Bauwens vorderde tegen K. zes j weken waarvan drie voorwaardelijk. a v. d. S. was de eis drie maanden waarvan twee voorwaardelijk met een i Proeftijd van drie jaar. Hij liep in een I Proeftijd van een vorige voorwaardelij- I ke veroordeling. Hij was het die de hen- "~i kocht van de nog voortvluchtige danaar S. Raadsman mr. G. Man- 5* vroeg de geëiste straf zoveel mo- 'ik te beperken op grond van het stige reclasseringsrapport. De poli- uerechter wilde hier rekening mee hou- Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er bij de minister van Verkeer en Waterstaat nogmaals met klem op aangedrongen zoveel als in zijn vermogen ligt te bevorderen, dat een nieuwe dubbelbaans weg voor rijksweg 58 spoedig wordt aangelegd. Zij zien dit als de enige afdoende oplossing. In een brief aan de minister schrijven Gedeputeerde Staten het hun plicht te achten weer de aandacht te vestigen op de onhoudbare verkeerssituatie op deze enige doorgaande oost-westverbinding in de provincie, die van eminent belang is voor dit gewest. Een zeer groot deel van het wegverkeer en van het wegvervoer tussen Zeeland en de rest van het land is gedwongen van deze rijksweg gebruik te maken. Het economisch belang van de weg is zeer groot door het ontbreken van goede spoorwegverbindingen in grote delen van de provincie, waardoor een groter dan normaal gedeelte van het vervoer hier plaatsvindt. O.a. komt dit tot uiting in het grote aandeel, dat het vrachtverkeer in het totale verkeer op de weg heeft. 8000-9000 Momenteel ligt de verkeersintensiteit per dag tussen de 8000 en 9000 motor voertuigen. Mede door het grote per centage vrachtverkeer en het feit, dat ook veel landbouwverkeer van de weg gebruik maakt, is de praktische capa citeit van de weg overschreden. Om vangrijke files en een hoog ongevallen- cijfer zijn daarvan de gevolgen. Uit de verkeerswaamemingen Van rijkswaterstaat blijkt, dat rijksweg 58 tot de seizoengfwoeligste wegen van hef land behoort en, gemeten naar de zo- merdrukte, tot de drukste enkelbaans- wegen van ons land. Een vergelijking van de kwaliteit van rijksweg 58 met soortgelijke enkelbaanswegen valt in het nadeel van eerstgenoemde uit in zoverre, dat daarin relatief veel meer bochten en dijkovergangen voorkomen, hetgeen uiteraard' vertragend werkt op de afwikkeling van het verkeer. Vorig jaar heeft zich op rijksweg 58 gemiddeld ongeveer één ongeval per dag voorgedaan. Alleen in het ressort van de rijkspolitie (dus zonder Goes, Middelburg en Vlissingen) gebeurden er 339 ongelukken, waarbij 21 doden vielen, 14 zwaargewonden en 127 licht gewonden. Van 1 januari tot 10 augus tus jl. waren deze cijfers respectievelijk 167, 16, 11 en 57. Het valt op, dat de ongevallen meestal een ernstiger ka rakter hebben dan normaal het ge val is. Uit een globale analisering der on gevallen mag de conclusie worden ge trokken, dat filevorming door langzaam verkeer één der hoofdoorzaken is, maar dat het daarbij bijna uitsluitend gaat om aanrijdingen met alleen materiële schade. Gebleken is, dat de meeste en ernstigste ongelukken niet gebeuren bij bochten en dijkovergangen, maar op de rechte en overzichtelijke wegvakken in de gemeente Rilland-Bath. Dit wijst op <®r eigenlijk niet weg. Ik kan het I 'och niet nalaten, met de I°.r'e bezig tz blijven en bo- 'men is het nieuw, werk dat ik 1 september ga doen voor l?<T.ro?4 deel een verdieping van imrl '5 laats3 vier en een halt gei e Kanaalzone heb gedaan. »LW2\een 'lcort opbouwwerk. Ik lmlket belangrijkste van mijn ttas, allerlei groepen bij elkaar Sn' Dat is inm'ddels gewel- le fa San!l sekomen en ik meen dat ttZIV0-r dan °°k niet meer een «mJPjlVestelde, zoals ik hier was, "OI10 hebt". Baart> redemptorist, !on. Mistent vow de Kanaal- "miFi september benoemd tot tomin.ï aan het oeoumenisch toid n ruw Hedenesse te Cad- tisè trlL "^nienische van Hede- tfj mV bijzonder aan", zegt *??erre is het ook weer it Kail,ln9 van mijn werk in bimier'"Te' Waar ik in het »°P- üindijf "Mop aan stuurdedat nesse;Ip7 vertrekpunt in Hede- Mifkp io^Ültnwer1cin^ van m°- j), ensbeschouwelijke groepe- overbelasting van de weg. Na een on overzichtelijk wegvak met veel vertra gingen is een automobilist eerder ge neigd grotere risico's te nemen. Bij him dringende verzoek aan de minister snel tot aanleg van een nieu we dubbelbaansweg over te gaan heb ben Gedeputeerde Staten zich mede la ten leiden door de overweging, dat de ontlasting van rijksweg 58 door een op zich uiterst gewenste verbetering van de middenroute via Zeelandbrug en Haringvlietbrug weinig effect zal sor teren. Tot nog toe is de ontwikkeling dusdanig, dat de midden-route veel nieuw verkeer heeft aangetrokken en dat een vermindering van het verkeer op de rijksweg in zijn totaliteit bijna niet is waargenomen. Op de rijksweg ten oosten van Goes was sprake van een nauwelijks waarneembare vermindering van het verkeer (de toename was onge veer een procent minder dan de lande lijke toename), terwijl op de rijksweg ten westen van Goes het verkeer na openstelling van de midden-route op opvallende wijze toenam. Denkend aan het maken van meer uitwijkmogelijkheden geven Gedepu teerde Staten als hun oordeel, dat deze maatregel slechts dan enig effect zal sorteren, indien zeer lange aaneenge sloten bermbestratingen worden ge maakt. Alleen in dat geval blijken de bestuurders van landbouwvoertuigen bereid er gebruik van te maken. Bij kortere uitwijkstroken is het risico, dat aan het eind van de strook de weg niet meer kan worden opgereden, zo groot, dat de strook niet wordt gebruikt. Tenslotte,, zeggen Gedeputeerde Sta ten in hun brief het bijzonder op prijs te zullen stellen van de minister te mogen vernemen welke maatregelen hij in dezen meent te moeten nemen. (Van een onzer verslaggevers) FIJNAART. „Er zal ten behoeve van de Boerenleenbanken in Nederland een centrale adviescommissie worden opgericht, die als taak krijgt het con tact tussen de CCB (Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank) en de plaatselij ke banken te verstevigen. Dit contact is door de snelle groei van de Boerenleen bank-organisatie bijzonder moeilijk" ge worden". Dit verklaarde drs. J. van Ogtrop, directeur van de COB in Eind hoven gisteren in Fijnaart, waar hij aanwezig was bij a!e opening van de plaatselijke Boerenleenbank. De advies commissie wordt samengesteld uüt ver tegenwoordigers van de verschillende kringen, die ieder 30 banken omvatten. Per kring mogen er drie mensen wor den afgevaardigd, een vertegenwoordi ger van de besturen, een van de raden van toezicht en een wordt er gekozen uit de kassiers-directeur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer Toine van Bergen uit Middelburg sinds 1 september 1960 provinciaal toneelad viseur van de provincie Zeeland, is door het gemeentebestuur van Heerlen benoemd tot directeur van de Heer- lense Stadsschouwburg. De heer Van Bergen heeft zijn benoeming aanvaard en zal zo spoedig mogelijk in dienst treden. De nieuwe directeur werd geboren in Roermond. Daar bezocht hij het Bisschoppelijk College. Na enige ja ren in het zakenleven werkzaam te zijn geweest volgde hij de Academie voor Dramatische Kunst in Amsterdam. Na een stage gelopen t'e hebben en een regiecursus gevolgd te hebben in Arn hem, werd hij benoemd tot toneelad viseur van de provincie Limburg. In be langstellende kringen was hij daar o, m. bekend door frisse cabaretliedjes, die toen voor Radio Omroep Zuid wer den uitgezonden alsmede door zijn blij spel ..Bungalow", dat nog altijd een veelgespeeld stuk in Nederland is. Thans is de lieer Van Bergen werk zaam als provinciaal toneeladviseur voor de provincie Zeeland, tevens als secretaris-directeur van de Stads schouwburg van Middelburg. Verder is de heer Van Bergen lid van de Cul turele Raad van Zeeland, bestuurslid van de Stichting Cultuurspreiding Zee land en van de Stichting Openlucht theater Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix zal op 23 september haar man vergezellen als hij zoals eerder gemeld zich op die dag naar Middelburg gebeeft. De prinses en prins Claus zullen daar ter gelegenheid van het jaarlijks con gres van het „Veteranen Legioen Neder land" een krans leggen by het bevry dingsmonument. i '!oe is tterd ;t, N 9egaan? ln april '63 no,emd tot dekenaal as- is om'sehl 'unctie die verder niet «We 2 viel Ik heb in de "lerken S Oepscbeerd er aan mee teeuwvh m de katholieken in mólaand,eren in breder ver. ™9<m werkev i maar regionaal. Een lende van de werkgroepen hoop ik ook na 1 september te kunnen blij ven werken. Andere groepen kunnen het ook best zonder mij af. Trouwens, het belangrijkste is niet, dat al die commissies blijven bestaan. Dat was voor een groot deel terreinverken ning. Als dat waar het om begonnen -mise'itie m - was maar blijft, samen dienstbaar Mere verbreit)*,,, I- re?tonaalEen zijn aan de leefbaarheid van dit ge- ^czenlt\klg,Ale lk Pr°bcerde bied." la van alle 1111 Al s^men- „ik speelde al langer met de gedach- i mijn werk in de kanaalzone te beëindigen. Helemaal klaar komt dit werk toch nooit, maar er is wat op gang gekomen en daar ging het maar om. Juist omdat ik door naar Hedenesse te gaan nog zoveel contact kan houden in de kanaalzone, heb ik ja gezegd toen ze daar vroegen of ik vormingsleider wilde worden. Mijn provinciale overste had er geen be zwaar tegen emgr. Ernst ook niet, al vond die het wel erg jammer, zei hij, voor het werk in de kanaalzone". niet langer al- f ZlPTn.!'lle Avènsbeslhluwe'. t!le "Wselükl" tot stanawaarin op Veaus nauw ltn P'edilcant Pastoresi priesters. ^missie kerkewerk, u> 1'. sticht!' en in de kanaal- if1 ^unitahm.'l 1ntrnfn zeevaren- "Meert eer, stichting voor ^neuzen tiemene bibliotheek n' eil20"oort. ln verschil- commissies tot stand wordt pastoresconvent de de (Van onze correspondent) DEN BOSCH In de Veemarkthal len in Den Bosch wordt op 16 septem ber een veiling van Welsh-pony's ge houden. Paardeveilingen waren tot nu toe in Nederland onbekend. De veiling in Den Bosch is dan ook een primeur voor Nederland. Paarden worden in Nederland ge woonlijk verkocht via handelaren of commissionairs. Of men doet dit langs particuliere weg. In Engeland daaren tegen kent men deze veilingen al ja ren. Ze zijn openbaar en tot nu toe is dit systeem de Engelsen uitstekend bevallen. Ook in Duitsland gaat men er geleidelijk toe over, evenals in ver schillende. Middeneuropese landen. Men verwacht in Den Bosch veel kopers uit het buitenland, met name uit België en Duitsland. Toine van Bergen. (Van een onzer verslaggevers) HULST MIDDELBURG Hel Zeeuwse amateurtoneel is reeds voor een groot deel gestart met de voorbe reidingen op het winterseizoen. Waar de vakanties afgelopen zyn, wordt druk beraadslaagd over nieuwe repertoires, zowel voor de wintermaanden als het voorjaar. Vele verenigingen hebben al een stuk gekozen en begonnen in sep tember met de repetities. Het ziet er naar uit dat de Zeeuwse amateurtone listen ook dit jaar weer bijzonder actief zullen zijn, ondanks het feit dat de be langstelling by het publiek de laatste jaren, mede door de invloed van de televisie, sterk is verminderd. De heer A. van Bergen, provinciaal toneeladviseur, is per 1 september be noemd als directeur van de schouw burg in Heerlen. Ongetwijfeld zal zijn vertrek consequenties met zich mee brengen. Het bericht van deze benoe ming kwam vrij plotseling. De heer Van Bergen had reeds een uitvoerig programma uitgewerkt voor het ko mende toneelseizoen in de provincie. Hij wilde vooral aandacht gaan beste den aan de toneelclubs in de kleinere plaatsen. „Ik hoop", zo zei hij, „dat mijn op volger, die naar ik verwacht gauw zal komen, het werkroostér over zal ne men". Zijn verwachtingen ten aanzien van het amateurtoneel in de komende wintertijd zijn zeer positief. „Zolang er nog geen opzienbarende teruggang on der de spelers waar te nemen is, zal het wel lukken", zo zei hij. „Dat er minder publiek naar de uitvoeringen komt is voor mij geen maatstaf". Over het plaatsvinden van een landelijk of een Zeeuws landjuweel is momenteel niets bekend, aldus de heer Van Ber gen. „Er zal nog een mededeling wor den gedaan door de culturele raad". Hoe het ook zij, landjuweel of niet, er wordt gewerkt. Bij het R.Z.V.T. te Hulst is men bezig met het instuderen van „De Alchimist", een toneelspel in drie bedrijven van Ben Johnson. Alle leden spelen mee. Door de vakanties zijn de repetities stilgevallen, maar vol gende week, zo verzekerde R.Z.V.T.- acteur Camiel Roctus te Kloosterzande, gaan we verder. „Dit wordt ook ons reisstuk", zo zei hij. Er zijn zeven nieu we leden bij dit gezelschap gekomen. Charles Heirman, hoofdman van de rederijkerskamer te Hulst „De Transfi guratie", is zeer optimistisch gestemd over het komende seizoen. „We heb ben onze keuze reeds bepaald", zo zei hij. „Het wordt een blijspel van Ro- sita Peter: „Toon en Wiedje als detec tive" genaamd. Op 10 september hebben we al een uitvoering in het ziekenhuis te Hulst. In november volgt een twee de. In januari beginnen we weer aan een nieuw stuk". Ook In St.-Jansteen by de toneel groep St.-Jan ten Steene is men actief. Hoofdman P. Polspoel: „In elk geval kan ik met zekerheid zeggen, dat we het kerstspel „Waar de sterre bleef stille staan", van Felix Timmermans, zullen opvoeren. We zijn op het ogen blik bezig een tweede stuk te kiezen". Op 17 en 18 november viert deze rede rijkersgroep het vijftigjarig jubileum. Uiteraard zal hieraan de nodige aan dacht worden besteed. In de tweede week van september beginnen de repe tities. „Excelsior" in Sas van Gent heeft pas de bestuursvergadering achter de rug. Gekozen is liet blijspel in drie bedrijven „Robbedoes" van Christine Bommel-Kouw en Henk Bakker. Vol gende week donderdag worden de rol len verdeeld. Bestuurslid mevrouw Van Ootegem-Kindt: „Het is wel jammer dat we ons steeds moeten behelpen in een gymzaal. Het wordt hoog tijd dat daar eens verandering in komt". „Onderling Kunstgenot" in Goes, on der regie van pater Helwich, zal eind november of begin december een uit voering geven. De secretaresse van deze groep, mevrouw Van Arenthals- Hooidonk te Kortgene, vertelt dat de vereniging de hele zomer met horten en stoten is bezig geweest met lezen. Er is nog geen definitieve keuze voor een stuk gedaan. Men kampt op het ogenblik met een gebrek aan manne lijke speler. „Als er een landjuweel is, doen we mee", zo zei ze. „In het voor jaar gaan we de dorpen langs en eind april zullen we weer een nieuw stuk on de planken brengen. Er zijn onge veer twintig leden, waarvan twaalf ac tief". „De Oranjebloem" te Sluis, eveneens een rederijkerskamer, zal vanavond over de keuze van een stuk vergade ren. Het Middelburgs Dilettantentonee! te Middelburg heeft zijn keuze ook be paald. In het najaar zal dit gezelschap spelen het stuk „Over moord gespro ken". In Souburg werkt mevrouw Borst uit Middelburg met de toneelgroep De Stee aan een klucht in drie bedrijven van Max Andrea „Gevaarlijk snoep goed". Het stuk wordt in oktober ten tonele gebracht. „Wat het aantal uit voeringen betreft", zegt mevrouw Borst, „gaat het wel bergafwaarts. Vroeger speelden we drie keer per jaar. Nu nog maar een keer om de donateurs te ge rieven en voor ons eigen plezier". „St.-Paulus" in Middelburg heeft me vrouw Borst als gastregisseuse weten aan te trekken. Haar zijn drie stukken ter lezing voorgelegd. Het ledental bij deze vereniging is sterk teruggelopen. „Het kan ook niet anders", zegt ze. „Er lopen.nogal wat mensen over naar de Walcherse operettevereniging, waar ze altijd wel een rolletje kunnen be machtigen. Dat is bij ons moeilijker, omdat je met een beperkt gezelschap speelt. En wat we niet over het hoofd mogen zien, dat is onze schouwburg. Die neemt veel van ons publiek weg. Daar kunnen de mensen het betere to neel zien, waarom zouden ze dan nog naar amateurs gaan kijken?" TN MINDER dan twee maanden heeft h*Rode Kruis 150.000 gulden bijeen gebracht ten bate van kinderen in Viet nam. Het geld zal worden besteed aan prothesen en aan steun aan kinderte huizen in Zuid-Vietnam, dat hiervoor een aanvraag had ingediend. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De grote beweging, die de laatste weken in de KVP gaande is, lijkt aan Zeeland enigs zins voorbij te gaan. Van een dui delijke frontvorming, zoals in Brabant, is geen sprake. Slechts enkele kopstukken van de Zeeuw se KVP spreken zich duidelijk voor of tegen de KVP-radicalen uit. Sommigen tonen sympathie, maar houden zich verder toch nog liever op de vlakte. De steen, die de verontrusten in de landelijke KVP-vijver hebben gegooid, heb ben de Zeeuwse wateren nog nau welijks beroerd. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, ere-voorzitter van de Zeeuwse KVP en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft wel een keuze gemaakt: ,,Ik sta volle dig achter de doelstellingen van de KVP-radicalen. Wél vind ik het nood zakelijk dat het standpunt van deze groep als discussiepunt zal dienen voor de party vernieuwing binnen de KVP", aldus de heer Mes. 9 Tegenover deze duidelijke voorstan der van de KVP-radicalen staat de op vatting van de huidiige voorzitter van de Zeeuwse KVP. drs. W. Lockefeer. Hij heeft enkele weken geleden tegen over Dagblad De Stem verklaard, dat hij geen zin had om „als KVP'er in een PvdA-jurk te lopen". Hij steunt het bereid van de KVP-top om geleidelijk aan tot een samengaan met de andere christelijke partijen te komen. Drs. W. Dusarduijn, het enige Zeeuw se KVP-Tweede-Kamerlid, liet zich niet verleiden tot het geven van een com mentaar. Hij wilde eerst het beraad over de radicalen in de Tweede-Kamer fractie afwachten. Volgens de heer Du- sarduijn moet de solidariteit in de fractie blijven overheersen. Hij zou het' liefst ziien dat de Kamer-fractie in za ken als deze „buiten schot" gehouden werd. De heer J. van Dongen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en oud-Tweede-Kamerlid, zei blij te zijn met het initiatief van de KVP-radica- (Van een onzer verslaggevers) THOLEn De gemeenteraad van Tholen is maandagavond met grote in stemming akkoord gegaan met het voorstel van burgemeester en wethou ders om een einde te maken aan het gebruik van de vele „tonnetjes" in de oude binnenstad. De actie van het ge meentebestuur is er op gericht om alle tonnen vóór 1 januari 1969 te vervan gen door waterclosets. Op genoemde datum zal in ieder ge val de ophaaldienst ten behoeve van de 177 tonnen worden gelikwideerd. Deze ophaaldienst werkt met een ver lies van f 6000 per jaar. Wanneer gebruikers van tonnen wei geren op waterclosets over te gaan darf lopen zij het risico dat zij vanaf ge noemde datum hun tonnen zelf zullen moeten legen. Dat gebeurt nu door de gemeentewerklieden: elke dinsdag- en vrijdagochtend. De omschakeling van ton op water closet kost gemiddeld f 800. Het rijk verstrekt een subsidie van f 266. Sedert kort zijn de gemeenten van het verle nen van subsidie vrijgesteld. De ge meente Tholen heeft er echter óók f 266 per aansluiting voor over om het on hygiënische tonnenstelsel te kunnen op ruimen. Blijft voor de belanghebbende dus nog een uitgaaf van f 268 over. „Dit betekent een last van hooguit één tot twee dubbeltjes per week", aldus bur gemeester J. van Boeijen „en daar staat tegenover dat de kosten voor het legen van de emmer, 24 gulden per jaar, ver vallen". De financiële regeling ziet er voor de betrokkenen dus aantrekkelijk uit. Verwacht de burgemeester toch nog tegenstand voor het plan? „Ja, onder sommige ouderen. Men mag niet ver geten dat deze mensen het hun hele le ven met de ton hebben gedaan. Van daar dat wij deze zaak ook niet ambte lijk willen behandelen. We zullen alle moeite doen om de mensen, wanneer dat nodig mocht zijn, in persoonlijke gesprekken van het belang van de om schakeling te overtuigen". Het aantal woningen, dat nog met een „tonnetje" is uitgerust, vormt ongeveer zeventien procert °van het totale wo ningbestand in de gemeente. Dit per centage is, voor deze tijd, erg hoog. De strijd, die het gemeentebestuur van Tholen tegen het tonnetjesstelsel heeft aangebonden, moet gezien wor- BURGEMEESTER J. v. BOEIJEN persoonlijke gesprekken den in een veel ruimer opgezette actie om de hygiënische toestand in het oude stadje te yerbeteren. Zo is nog niet zo lang geleden afge rekend met de antieke vuilnisophaal dienst, die in Tholen bestond. Tholen doet nu mee aan een gemeenschappe lijke regeling voor het ophalen van vuilnis. Het volgende punt dat op het lijstje staat is de voltooiing van het laatste gedeelte van de riolering in de binnen stad. Het gaat hier om de riolering van ongeveer éénderde deel van de bin nenstad. Burgemeester Van Boeijen hoopt over enkele maanden de subsi dietoezegging van het rijk te ontvangen. Vervolgens staat de bouw van een waterzuiveringsinstallatie op het pro gramma. De kosten van de twee laatst genoemde projecten liggen ongeveer even hoog: tussen de 600.000 en 700.000 gulden. Het actieschema van het gemeente bestuur bevat tenslotte nog de bouw van een zwembad. De kosten zyn ge raamd op één miljoen gulden. Het plan behelst de bouw van een overdekt in- structiebad en een open recreatiebad. len. Hij ziet him standpunt als „waar devolle discussiestof, maar niiet als de hoogste waarheid". De tweede Zeeuwse KVP-gedepu- teerde, de heer A van Geesbergen, staat positief achter de ideeën van de KVP- radicalen. Aangezien hij echter tevens kringsecretaris is wacht hij met het nemen van eventuele verdere persoon lijke stappen tot hij het standpunt van het kringbestuur kent. Maandag a.s. zal het bestuur van de Zeeuwse KVP bijeen komen. De ontwikkelingen rond de KVP-radicalen vormen geen agen dapunt. Op de agenda staat alleen het opstellen van een actieprogramma in verband met de door het partijbestuur aangekondigde discussie over de partij- vernieuwing in de komende maanden. Mr. M. van Driel uit Middelburg, die met drs. Lockefeer een nek-aan-nek- race heeft gehouden tijdens de verkie zing van de kringvoorzitter van enkele maanden geleden, is een voorstander van een progressief-sociale politiek, die zijns inziens duidelijk gevoerd dient te worden. Hij is een tegenstander van de bestaande centrum-gedachte. Van daar dat hij radicalisering toejuicht. De vernieuwing dient zijns inziens echter binnen en vanuit de KVP te geschie den. De heer Van Driel is geneigd enkele vraagtekens te zetten achter de manier waarop de radicalisering op het ogenblik baanbreekt. De heer P. Molthoff, tot voor kort voorzitter van de Zeeuwse KVP, wei gerde elk commentaar. De heer P. Adriaansens, fractievoor zitter van de KVP in de Zeeuwse Staten, staat „niet antipathiek" tegenover de groep der verontrusten, maar zijn hand tekening wil hij toch niet direct geven. „Ik v/il eerst wel eens weten wat met evenwichtig-progressief wordt bedoeld", aldus de heer Adriaansens. Binnenkort zal de afdeling Vlissingen van het Centrum voor Staatkundige Vorming (de enige afdeling in Zeeland) de kwestie van de KVP-radicalen be spreken. Bij die bespreking zullen ver schillende kopstukken van de Zeuwse KVP aanwezig zijn. Mr. H. van der Heijden, voorzitter van het Centrum, ziet veel goeds zitten in wat de KVP-radicalen willen. De manier waarop een en ander naar voren is gekomen, is volgens hem echter min der gelukkig. „Ik ben bang dat een aantal twijfelaars nu naar de verkeer de kant worden gedrukt, waardoor de conservatieve groen in de KVP te sterk zou kunnen worden", aldus mr. Van der Heijden.

de Stem | 1967 | | pagina 3