OLIETANKER LIEP VAST BIJ BERGEN OP ZOOM DENNIS 1 Na overpompen lading weer vlot Vijftienjarig meisje bijna honderd mannen de baas Kroon verwierp beroep Goes tegen besluit G.S. I STRAND OF STAD papier voor uw L-pen Even uitblazen mevrouw DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 5 RINGRIJDERIJEN TE MIDDELBURG Tiende Prestatie- wisselbekertoernooi van Robur in Goes I b H^gelTkeu,rVen straIende va- Beiaardconcert in Veere C.A.O. kustvaart in impasse MIST POGING Noord-Zuidverbinding voor oostelijke stadsuitbreiding niet goedgekeurd ZONDAG A.S. DELTARACE Geelzuchtepidemie in Overijssel in laatste stadium Bourguiba pleit voor erkenning van Israël Ontslag voor 12 man in Zwijndrecht Dr. ir. C. L. Spigt lector aan T.H. Eindhoven Faillissementen Gemeenschapshuis Ossenisse Wegploeg voor Heerlen .OELOE (REUTER) anse industries! Henry J, jj .wer van dammen, schept" ■n en auto's, is gisteren"^ leeftijd in Honoloelos overig Amerikaanse grootindusM Sprout Brook (New York) a vestigde zijn eerste Wi?ej In 1931 was hij voorzitt^ 1J' van beheer van de de Boulderdam bouwde n1!" lij aan de bouw van do' in* Grand-Coulee en Shasta ff" aklant San s de tweede wereldoorlog fa e het Katser-Imperium Li. egtuigen en militaire voethü! dro6g h« zijn bedrijven, wa», waarde op 2,7 miljard doU»; geschat, aan znn 200n Edij rok naar de Hawaü-eilandm Netherlands, tubliek a con- ten voor tafel ^e-, Afghanis- waarborg van zo volledig mo- 'aring, vergeze e directie van de iile ene volgeiegende dag midden 'J in onze en veler vakantie, I us in aanvang nog wel gelijk aan lit voorgaande en de nog te verwach- I (til zonovergoten dagen. Heerlijk lui I rat horizontaal naar verticaal over- I schakelen, kinderen zonder liaast met I boek of spel in bed of op de vloer, I theezetten in de vakantie-huisjes- I keuken vol scheppen, plastic schoei- I stl, emmertjes vol schelpen en een I kapitaaltje statiegeld aan lege limo I «Messen onder de aanrecht. Dat I alles schalks toegelonkt door een kleurige batterij badkleding aan het I touwtjeslijntje dwars door de keu I ken en dat alles weer boven het alle se uitgeheven door De Rose Zec- I sier, gebed in een kloeke dot watten I kvm op liet keukenbuffet. „Mooie mier, hè", bewonderde de ongste, die het woord biologie nog I niet kan spellen. „Als ie inaar heel I thuiskomt", tobde de vinder van De I te Zeester (middellijn drie vinger jes). „Hij wordt nou al droger en I dan breekt ie z'n armen zo gauw; Ik verwachtte iets als „moet je ze I spalken". Maar het ene kind dat tot I ro'n opmerking in staat zou zijn, wor- stelde nog met een kater na de vorige I avond dronken van strandplezier in I bed te zijn gestopt. En de andere 1110 I gelijkheid tot spitse woorden ver- I ijlings door de keukendeur I «aar het aangebouwde huisje. Bij zijn I l(ra5keer sloop Het Probleem mee I "aar binnen. je pyaina is klets, zeg, regent 't zó hard?" Ja, het regende zó hard tndat zou het de eerste uren wel blij- «n doen ook. „Wat nu?" sprong in wolkjes rond onze zongebruinde hoof- ivinD s' strand> duin, veld, kreek, "'B-route, we konden het rustig 'Wen. Een jubel van mij: „De spe- 135 met spelletjes voor regen- hhgc dagen". Jazeker, ze gingen f daar van die suffe spelletjes zit- .1.,' Wat je thuis al tot verve- s™deed. O, waren er nieuwe bij? J!: Ja! een keertje wilden ze die li»ii ':Voor mi.i» plezier hoeft I v' j kitte ik verongelijkt, j'nmv Mam, dan liever niet", i t jjwden ze eigenzinnigheid met wijzing^6 t0' een vernietigende af- slriÏFT 'ellen; ieder een eigen bain™ -?,1C11 en daal' dan met de IPf'kkend een soort zandhap- I kleron°P S1,e'en; inet de beschikbare rtn eueej' verkleedpartij organise- hiiddei, ,i lstukjes opvoeren; zo C zll tSaggesties van hoekiè adden gewaagd :,ri"lc .«Ken-vakantie I Wot Problei aan een met kinde- I w„i 3an de praktische kant van I 'erd, v«mS; door ervaring gelou- aarnak ,-„ ,en ons met een eigen ««naar I te komen' "We hele nieuwe s 'A311 het met en- (''eekfont woonwijken aangeslibde 'Cdmï™? .op luttele kilometers taby iff1 ie natuurlijk geen Car duiven «f jerwa?hten. geen Dam "u een u scdl'4erachtige chaos 'Wnkel 'martre. Maar met een «enen teukele patates friteskra- "n Pocket Vf,een bockhandel voor Mmlei,k'eurblok naar keuze, de rJ "le ,et uitstapje toch niet I ""aden wijdrui' belanden, zo de stad onderschat. Er I 'dijkc eet .uswinkels, er stonden et- j. "ramen en er huisde zelfs (Van een onzer verslaggeefsters) WESTKAPELLE Tussen haar me descholieren van de christelijke ulo in Middelburg gaat ze bijna verloren om dat ze zo klein is, de vijftienjarige Ma- rietje Mindcrhoud uit Westkapelie. Maar ondanks dat is zo bijna honderd mannen de baas. Als ze mar hoog te paard zit. Dat bleek afgelopen donder dag op de folkloristische dag te Mid delburg, waar tijdens de ringrijderüen 106 mannen en één meisje de strijd aan bonden om tien wisselbekers, waaron der twee koninklijke. Er kwamen veertig deelnemers in de grote finale, plus dat ene deelneem- stertje. ,Had ik nooit op gerekend', zegt Marietje. Negen mannen onder wie haar twee broers Sam en Joos, streef den haar voorbij. Maar de tiende plaats en de beker van de federatie van de folkloristische groepen in Ne derland was voor Marietje. „Ik heb niet op een prijs gerekend, Niet eens gedacht dat ik in de grote finale zou komen." Marietje' heeft al eerder bewezen dat ze kan ringrijden. Ze heeft drie bekers, een paar medail les en wat gewone prijzen, zoals een koffiemolen, lepels en vorken gewon nen „Ik ben al bezig met ringrijden van af mijn elfde jaar, en zo lang doe ik al aan wedstrijden mee", vertelt ze. „Ik heb het rijden van mijn vader en broers geleerd". Ze traint thuis, wanneer dat zo uitkomt met huiswerk en zo. Op de boerderij waar ze woont is één paard. Wie er op een wedstrijd een beker te verdedigen heeft, heeft ook het meeste recht op een paard. Of de ringrijdster zieh onwennig voelt tussen al dat man-volk? „O, nee, alleen de eerste keer was het niet aardig. Mijn moeder vindt het eigenlijk niet leuk, dat ik altijd maar als enig meisje aan de wedstrijden meedoe. Mijn vader daarentegen wel. Ik denk dat an dere meisjes niet mee willen doen. Ja, waarom? Dat weet ik ook niet. In ieder geval ga ik voorlopig nog wel door met de ringrijderij". Andere hobbies? Schaatsenrijden, volleybal en... voetbal. (Van onze correspondent) GOES Morgen wordt op het Ge meentelijk sportterrein te Goes voor de tiende maal het prestatie-wisselbeker- toernooi van Robur gehouden. Aan dit toernooi wordt door acht clubs met ieder twee elftallen deelgenomen. Dat betekent dat 's morgens om 11.00 uur de eerste drie wedstrijden van een reeks van achtentwintig beginnen. De pres tatie-wisselbeker wordt verdedigd door Robur 1 en 2, die er vorig jaar in slaag den deze beker voor de tweede maal te winnen. Het Hulsterse H.V.V. '24 verdedigt de wisselbeker bij de eerste elftallen. Na een wat prestaties betreft minder goede seizoen zal HVV er be- slirt alles op alles zetten om deze be ker weer te winnen. Ook de andere deelnemers zijn van goede kwaliteit. Het zijn Walcheren, Hontenisse, Zee- i dia, DEVO en R.S.V. uit resp. Bos> schenhoofd en Rucpne", en Hansweert- se Boys. Dit toernooi is tevens een onderdeel van de viering van het vijfendertig-ja rig bestaan van Robur op 1 september a.s. Evena1^ voorgaande jaren stelde de gemeente Goes weer een prijs voor het sporttiefste elftal beschikbaar. De scheidsrechters, die op dit toernooi de wedstrijden leiden, zullen deze ploeg aanwijzen. t b*.ïï b0ek],andel- Maar daar- I i,a,iWolp„ he (stad een restje kermis: WettiesirF ts"autooties, schiettent, v"s ilit venf111 (Toegegeven: het ad- 1 "luis in p„„ ,r 'c z°eken hoort niet *,tl kinder,1,," :'re£en-vakantie ''"""Sen ,i.i ermis vieren is een ""reikt Yf boven de seizoenen I Hl, om jrgaj a,Ie weersgesteld- stfaiici dVitü i5een Problemen. ihl.0 u» «uin. vpiri iroAAI. v Uraiu] j/tuuicmen. ,""e? Best !"Ve„!d' kreek, ANWB- na afloön U Jn' zaalig "Maar "is, hè?" p n°K even naar de ker- (Van een correspondent) VEERE Vanavond om 8 uur wordt de reeks zomeravondbeiaardconcerten te Veere besloten met een bespeling van het carillon van de stadhuistoren door de stadsbeiaardier van Veere, Vlissingen en Middelburg, Piet Broer- Op zijn programma staan verschil lende graag gehoorde stukken, o.a. Sol- vejgslied van Grieg, Humoreske van Dvorak en Barcarole van Offenbach. Besloten wordt met een bewerking van het oude volkslied „lek segh adieu". De toren zal worden verlicht. ROTTERDAM (ANP) De raad van bestuur voor de zeevaart heeft de vak bonden meegedeeld dat het ultimatieve voorstel van de werknemers in de kunst vaart van 10 mei j.l. betreffende een hervatting van de onderhandelingen over de kustvaart c.a.o. niet kan wor den aanvaard. De raad van bestuur liet de vakorga nisaties verder weten dat de voorzitters van de twee reders organisaties in de kustvaart bereid zijn tot een gesprek, waarin het werkgeversstandpunt, zoals dat in de brief van vrijdag is vervat, kan worden toegelicht. De brief van de raad van bestuur was een reactie op een brief van de werk nemersorganisaties in de kustvaart waarin deze de raad hadden gevraagd om op basis van „ernstige overwegin gen" van het ultimatieve voorstel van 10 mei, het vastgelopen overleg over de kustvaart c.a.o. te hervattenNaar aan leiding van dit verzoek hebben de kust vaartreders de raad nogmaals uitvoerig voorgelicht over de dreigende liquidatie van de gehele branche, indien niet op konte termijn maatregelen kunnen wor den genomen ter verhoging van de ren tabiliteit. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De olie tanker Almere I (429 bruto reg. ton) van de rederij de Boer uit Urk, die donderdagmorgen 100 meter buiten de Burgemeester Peterssluis te Bergen op Zoom op een zandplaat was gelopen, is gisteravond rond zeven uur prac- tisch op eigen kracht weer vlot gekomen, nadat een andere tan ker, de Shell 46 ongeveer de helft van de lading olie had overge pompt. Met het opkomende water raakte de gestrande tanker vrij snel vlot. Het kleine trosje tussen de Shell 46 en de Elmere I hoefde nauwelijks dienst te doen. De Almere I, met aan boord de 45-ja- rige kapitein D. Mantel uit IJmuiden en zijn drie bemanningsleden, was don derdagmorgen in een dichte mist op de zandbank voor de sluis gelopen. De tanker was gecharterd door Shell in Pernis en vervoerde ruim 300 ton zwa re stookolie, die bestemd was voor de Zuid-Nederlandse Bergen op Zoom. Spiritusfabriek te De kapitein was met zijn schip op de eerste lichtenlijn naar de sluis geva ren, toen er plotseling een dichte mist kwam opzetten. Hierdoor was de twee de lichtenlijn niet meer zichtbaar en voer de tanker rechtdoor de zandplaat op. Het schip lag zover op de zand plaat, dat het met eb helemaal droog lag. Overigens was dit een gelukkige omstandigheid, want had het schitf minder ver op het zand gelegen, dan was het gevaar van breken van de tanker niet denkbeeldig geweest. Ze ker zou dan minstens een van de vier oliecompartimenten leeggelopen zijn, waardoor ook Bergen op Zoom en een groot gedeelte van het Oosterschelde- gebied zijn olieprobleem zou hebben gehad. Gevaar was er echter nu niet bij. Wel trachtte men donderdagavond bij vloed vergeefs het schip los te trekken. Het resultaat van deze poging was: een ge broken bolder en een gebroken tros. In het schip was toen echter geen bewe ging te krijgen. Gistermiddag rond drie uur arriveer de de olietanker Shell 46, die in nau welijks twee uur tijd 140 ton stook olie uit de gestrande tanker overpomp te. De Almere I raakte toen gemakke lijk vlot. Na afloop bleek dat het schip praktisch geen schade had opgelopen, Beide- olietankers meerden af in de bin nenhaven nabij de Z.N.S.F. „Ga je winnen, als op al de kaarten hetzelfde plaatje staat?" (Van een onzer verslaggevers) GOES De Kroon heeft het beroep van Goes, tegen het besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het her zieningsplan Oost ongegrond verklaard. Dit partiële herzieningsplan heeft be trekking op de aanleg van een 8,5 me ter brede verkeersweg en een daarvan door een groenstrook gescheiden, drie meter breed rijwielpad tussen de Heer- nisseweg en de Patynweg, ten oosten van en evenwijdig aan de C. D. Graaff- straat- Deze weg is bedoeld als voornaamste noord-zuid verbinding voor vrijwel de gehele oostelijke stadsuitbreiding en als ontsluitingsweg van het haventer rein. De weg zal uitmonden op de slechts 4,5 meter brede en uitsluitend voor het normale verkeer van een woonstraat geschikte Patijnweg. Laatstgenoemde weg zo heeft de Kroon in haar besluit gezegd wordt reeds in bijzondere mate belast door dat daarop ongeveer 140 meter wes- (Van onze correspondent) BRiESKENS Zondag a.s. organi seert de BRYC en de RBYSC uit Gent een grote zeilwedstrijd vanuit Colijns- plaat. Deze wedstrijd, de „Deltarace", gaat dan via de Oosterschelde rond het eiland Walcheren over de Westerschel- de naar Terneuzen. Aan deze wed strijd zullen honderd jachten in alle klassen deelnemen. telijk van de ontworpen aansluiting de veel stads- en streekverkeer aantrek kende Bergweg uitmondt. Mede in verband hiermede is op de Patijnweg eenrichtingsverkeer inge voerd. De geprojecteerde weg zal niet al leen de Patijnweg zelf doch ook de reeds thans niet meer aan de te stellen eisen voldoende aansluitpunten van de Patijnweg en de Rijksweg nog meer belasten. Dit wordt door de Kroon uit een oog punt van verkeersveiligheid onaan vaardbaar geacht. De gemeente heeft nog gewezen op de mogelijkheid om door het vaststellen van verkeersmaatregelen het gevaar op vorenbedoelde verkeersknooppunten te verminderen, alsmede op de ontlas tende werking welke zal uitgaan van de nieuwe Rijksweg ten zuiden van Goes. De Kroon meent, dat hiervan geen duurzame vermindering van het ver keer op de huidige rijksweg is te ver wachten. Zij heeft daarom het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland gehandhaafd. DEN HAAG (ANP) De Overijssel se buurtschappen Westerhaar en Vrie- zenveensewijk maken op het ogenblik, naar wordt gehoopt,, het laatste stadium door van een geelzuchtepidemie, die sinds mei met afwisselende kracht heeft gewoed. Naar wij van de zijde van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid vernamen, hebben van de on geveer 4200 inwoners, die deze buurt schappen tellen, er rond 550 van geel zucht te lijden gehad, zij het dat in ver reweg het overgrote deel der gevallen de ziekte een mild karakter droeg. Slechts enkele gevallen waren van ern stige aard. Op het ogenblik zijn er nog ongeveer 100 patiënften. TUNIS (AP) President Habib Bour guiba van Tunesië heeft een beroep op de Arabische landen gedaan om de staat van oorlog met Israël te beëindigen en het bestaan van de joodse staat te er kennen. Bourguiba gaf voor de oorlog in het Midden-Oosten al uitdrukking aan der gelijke denkbeelden, maar zijn redevoe ring was het krachtigste pleidooi voor vrede in meer dan een jaar. „Na de nederlaag die ze geleden heb ben, moeten de Arabische landen de doodlopende politiek die ze 20 jaar heb ben gevoerd, opgeven", aldus de presi dent voor de algemene Tunesische stu dentenvereniging. „Wat het hen ook kost, ze zullen ge dwongen worden de staat van oorlog te beOindigen teneinde het bezette grond gebied terug te krijgen. De staat Isra el'wordt zowel door de Verenigde Sta ten als door de Sovjet-Unie erkend. Is raël is lid van de Verenigde Naties en zijn bestaan wordt door niemand behal ve door de Arabische landen aange vochten. Onder deze omstandigheden is het nutteloos hardnekkig de ogen geslo ten te houden voor de werkelijkheid. Bourguiba verklaarde verder dat het Amerikaanse optreden in Vietnam een verpletterende Chinese aanval op geheel Azië en zelfs op de Sovjet-Unie'voor komt. v - V.cX DORDRECHT (ANP) De n.v. maat schappij tot exploitatie der Verenigde Oliefabrieken Zwijndrecht, heeft 12 personeelsleden van de technische dienst ontslag aangezegd, omdat zij door moderniseringen van de produk- tieapparatuur overbodig zijn gewor den. Er is voor hen, in overleg met de vak organisaties, een afvloeiingsregeling ge troffen. Gezien de vraag naar ge schoolde vaklieden in de metaalindus trie in Dordrecht en omstreken, zal her plaatsing niet al te moeilijk zijn. De V.O.Z. telt 1130 man personeel, van wie er ongeveer 185 aan de technische dienst zijn verbonden. Het bedrijf behoort tot het Unilevereoncern. (Van een correspondent) DEN HAAG Bij KB. is dr. ir- C. L- Spigt benoemd tot gewoon lector in de afdeling der Werktuigbouwkunde van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Dr. ir. Spigt zal onderwijs geven in de warmtetechniek. IN LONDEN werden vandaag de be sprekingen van de ministers van fi nanciën van de „groep van tien" over de hervorming van het internationale monetaire bestel voortgezet. Tot de groep van tien" behoren West-Duits- land, Frankrijk, Nederland, België, Italië, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Canada, Zweden en Japan. DE CENTRALE KAMER van Han delsbevordering en de Landenkamer Polen hebben het plan opgevat om nog dit jaar een economische missie naar Polen te organiseren, om de mogelijk heden, welke door de zojuist in War schau getekende verdragen zijn ge schapen voor de wederzijdse handel zo goed mogelijk te benutten. URUGUAY HEEFT de Nederlandse firma „Albatros" machtiging ver leend voor de bouw van een kunst- mestfabriek ter waarde van 14 mil joen dollar. De fabriek zou niet slechts in de behoeften van Uruguay zelf maar ook in die van andere Latijns- Am-erikaanse landen kunnen voorzien. Albatros kan nog geen definitieve toe zegging doen of het plan gerealiseerd kan worden. Uitgesproken:- H. Rijken, handelaar in bouwmaterialen enz., Dr. Cuyper- laan 12, Waalwijk. Cur. Mr. W.M. Nijs, Burg- Moonenlaan 12, Waalwijk. A.W. Lavertu, Pieter Breughellaan 33, Vu-ght alsmede de nalatenschap van C. van Wolffelaar, Pieter Breu ghellaan 33, Vught. Cur. Mr. H. Bergé, Choorstraat 14, Den Bosch. Geëindigd: J. Verbeem, schilder, M.A. de Ruyterlaan 70, Goes. Door het verbindend worden der uitdelings- mt MEESTERS DER INDISCHE VER TELKUNST (J.M. Meulenhoff, bijeen gebracht en vertaald door K. de Vree- se). In de (goede) serie „Meesters der vertelkunst" is ook een aantal korte verhalen van Indische schrijvers opge nomen. Ofschoon de meeste schrijvers met uitzondering van de filosoof, schrij ver en dichter Rabindranath Ta gore in ons land slechts in kleine kring be kendheid genieten, is het alleszins de moeite waard van hun doorgaans sub tiele verhalen kennis te nemen De verhalen, die in de bundel zijn oge nomen. zijn aan een veertiental auteurs ontleend, die als exponenten van het "kporte verhaal in India kunnen worden beschouwd. Aanbevolen. PETER GRUBBE CANADA - LAND VAN DE ZONEN (Serie „Tijdsignalen. Nederlands Boekhuis, Tilburg). Zelden hebben wij een boek over een land met zoveel plezier gelezen als dat van Pe- opsomming van feitjes en cijfers, geen ter Grubbe over Canada. Geen droge gewauwel over uitgestrekte prairies en de stoere „Mounties", geen opgesmuk te verhalen over Europese emigran ten, die in Canada het gouden paradijs vonden, geen idealisering en kritieklo ze verheerlijking van land en volk. En toch: al deze onderwerpen worden be handeld: sympathiek, maar kritisch. De ervaren reiziger Grubbe heeft over het jonge land Canada een zeer goed boek geschreven. Ook de kwestie Frans- Canadezen, door de recente reis van De Gaulle in de wereldpubliciteit ge komen, wordt in het boek uitvoerig behandeld. CATALIJN CLAES: HOOG SLOEG DE BRANDING (Uitg. „West-Fries land" Hoorn.) Catalijn Claes. blijkens de „flap" pseudoniem voor een jonge Noordhollandse boerin, die van vaders, zijde stamt uit een Urker geslacht van vissers en reders, maakt met deze ro man een gaaf debuut. Het is de kro niek van een paar vissersfamilies, Grondoorzaak van een verbitterd con flict tussen de twee families is net feit, dat de ene rijk en de andere arm is. Evert, de zoon van de rijke schip per verleidt de dochter van de knecht. Als het meisje sterft is er nog slechts plaats voor haat- Ten lange leste komt het echter tot een verzoening. Het boek geeft tevens een indruk van het Noord- holalndse vissersmilieu. RAPHAEL RUPERT: GEVANGENE VAN STALIN (Prisma-pocket) Zon der de glamour waarmee de beleve nissen achter het IJzeren Gordijn nog al eens ten tonele worden gevoerd, be schrijft de Hongaar Rupert wat hij tus sen i947 en 1954 als gevangene in het Oostblok heeft meegemaakt. Beschul digd van spionage voor de Britten werd hij twee jaar na de laatste we reldoorlog op reis in Hongarije gea: resteerd, verhoord en tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Tot 1954 ver bleef hij in een werkkamp in noord- Rusland en het leven in die gemeen schap, een leven dat miljoenen voor en na hem moesten en moeten mee maken noemt hij z'n gevangenschap onder Stalin. Stalin stierf in 1954, in hetzelfde jaar werd hij vrijgelaten. In 1956 vluchtte hij naar het westen. Acht jaar samenleven met medegevangenen, Russen, Westeuropeanen en Aziaten uit alle windstreken, intellectuelen en stille boertjes. Vaak behulpzaam en kameraadschappelijk, maar even vaak ook verruwd, wreed en, verraders voor elkaarv "jXet, is' één éérlijk^ hóek over dingen; die' mén m allé," te VespectèrenV ijver om tot vreedzaam co-existeren te komen; soihs maar het 'liefst ver geet'. ROBERT NEUMANN: DE FEITEN OF: DE GOEDE TROUW DER DUIT SERS (Moussault's Uitgeverij n.v. Am sterdam). Twintig jaar na de tweede wereldoorlog geeft een joods zakenman zich aan bij de justitie. Hij heeft het concentratiekamp overleefd, maar voelt zich schuldig aan verraad van lotgenoten en medeschuldig aan hun dood, De zakenman wil, dat de auto riteiten hem arresteren en fair berech ten. Dat blijkt in het na-oorlogse Duits land niet gemakkelijk. De autoriteiten willen er niet aan. Zij willen niet meer geconfronteerd worden met dat hinder lijke verleden, dat men eindelijk maar eens als afgedaan moet beschouwen. Het proces tegen de zakenman komt na veel geharrewar op gang, maar wordt niet afgesloten. Een boek zonder einde, een boek zonder plot en daar door een merkwaardig boek. ,,De Fei ten" is in een wat onzakelijke, ouder wetse stijl geschreven- Het is soms langdradig, maar alleszins lezens waard. GRIEKENLAND VRIJ (onder eind redactie van F.C. van Hasselt. Gele genheidspaperback van Polak Van Gennep, Amsterdam). Nog voordat de militaire dictatuur in Griekenland hon derd dagen bestond is bij Polak Van Gennep een boekje uitgekomen dat Griekenland Vrij heet en waar het Ne derlandse Comité Vrij Griekenland ach ter staat. De eindredactie van het boek je was in handen van de uit Grieken land uitgewezen Handelsblad- en Vrij Nederland-correspondent Frans van Hasselt, die meer dan de helft van het boekje heeft vol geschreven. Dat is overigens helemaal niet erg, want het is leerzame stof en in kort bestek valt in sobere en duidelijke taal te lezen hoe de democratie in Griekenland scheef groeide. K. NOREL: IN DE BUIK VAN DE WALVIS (Uitg. La Rivière en Voor hoeve. Zwolle). Dit nieuwe boek van de produktieve Norel gaat over sto kers en machinisten op de grote vaart. De schrijver schenkt hier aandacht aan een onderdeel van het overigens veel bezongen en beschreven zeemansleven dat er meestal maar bekaaid af komt: ..het zwarte koor", de onzicht bare zwoegers (op de oude schepen) in de machinekamers en op de stook platen. Hoofdpersoon in Norels boek is de machinist Jasper van Dalen, die alles beleeft wat de zee aan perikelen te bieden heeft- Norel schenkt ook aan dacht aan een ander weinig bekend facet van het zeemansleven: de vrouw die thuis achterblijft en alles op haar eentje moet opknappen. Norel weet waarover hij het heeft. „In de buik van de walvis" is dan ook een leer zaam en onderhoudend boek. BRONGER: MOORD BIJ DE MARI NE (Uitg. „West-Friesland", Hoorn). In de Witte Raven Detective Serie debuteert hier een onder pseudoniem schrijvende marineofficier. Aantrekke lijk van deze „thriller", die overigens niet altijd even hard thrilt, is de uit eraard deskundige wijze waarop het marinemilieu wordt beschreven. Het misdrijf geschiedt op het achterdek van een Nederlandse kruiser. Dat le vert consternatie en bijzondere ver wikkelingen op. „Moord bij de mari ne" is een alleszins lezenswaardig de buut- BRONGER: NOU NOU TED HARD (Uitg. „West-Friesland", Hoorn) Te zamen met Moord bij de marine" de- nuteert hier de onder pseudoniem schrijvende marineofficier met een ro man in het detectivegenre. De hoofd persoon Ted Hard is een inspecteur, die de politiedienst wegens buitenissig optreden heeft moeten verlaten en nu zijn geluk probeert als privé-detective. Ook hier komt de marine even om een hoekje kijken in de persoon van een gewezen korporaal der mariniers. Lec tuur voor wie ervan houdt. Op de eerste plaats wil ik u dank zeggen voor uw artikel over het nieu we gemeenschapshuis te Vogelwaarde in uw blad van enkele dagen geladen. Het stuk weerspiegelde op een ple zierige manier ons enthousiasme voor deze plannen. Het zijn immers plan nen waarmee onze hele gemeenschap ten zeerste gediend zal zijn. Graag wil ik echter uw aandacht vra gen voor een onjuiste opmerking uwer zijds over het parochiehuis te Ossenis se. U schreef dat er van dit gebouw erg weinig gebruik gemaakt wordt. Niets is echter minder waar. Het is een bijzonder fraai gemeenschapshuis waar de inwoners van Ossenisse en ook velen daarbuiten erg trots zijn, mijns inziens volkomen terecht, 't Wordt wekelijks door diverse verenigingen zeer intensief gebruikt en heeft in het ver leden haar bestaansrecht reeds meer dan voldoende bewezen. Wij hopen dan ook met z'n allen dat in Ossenisse noig heel wat jaren de plaatselijke gemeenschap en zo mo gelijk ook verenigingen van daarbui ten gebruik zal kunnen maken van dit parochiehuis. Tot heden is de behoefte hiervoor in ieder geval duidelijk bewezen en heeft men in Ossenisse ook daarnaar ge handeld door er veelvuldig gebruik van te maken. Met dank 'voor het plaat sen van deze aanmerking op uw overi gens plezierige artikel. VOGELWAARDE O.W.A. VESVELD (maatschappelijk werker) De lieer H. v. D. uit Dongen begrijpt maar niet waarom Peter Post in de ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg is opgenomen. Want volgens de heer H. v. D. kan deze beslist niet mee op de weg, en vooral niet in een wereldkampioenschap. Maar voor mij stond vast voordat de ploeg al gekozen was dat Peter Post er zeker bij zal zijn. Hij werd immers dit jaar 2e ach ter Eddy Merkx in de Waalse pijl en won de laatste tijd verschillende klei nere koersen een bewijs dat de vorm er is. De heer H. v. D. moet de erelijst van Post een nakijken welke hij bij een gereden heeft op de weg. Winnaar van de mooiste klassieker Parijs-Roubaix, winnaar van Criterium der Azen, van Ronde van Nederland, België, Duitsland en wegkampioen van Nederland. Boven dien -rerd hij- 2 jaar geleden in Spanje 4e in het wereldkampioen op de weg die werd gewonnen door de betreurde Tom Simpson die het haalde voor Ru dy Altig. En van de ereplaatsen die Post nog bij elkaar gefietst heeft, maar gezwegen. Wil de heer H. v. D. nu nog beweren dau Peter Post op de weg be slist niet mee kan% Dat Ar ie den^ Har- tog en Xo "de Rdo er niet bij behoren, daar ben ik het volkomen met "dë heer H. v. D. eens. Beiden renners hebben dit seizoen'teleurgesteld. Maar de heer H. v. D. zal wel graag Evert Dolman in zijn ploeg zien. Maar wat heeft deze renner dit seizoen dan gepresteerd 1 ritoverwinning in de ronde v. Spanje over het gehele seizoen is voor Dolman een grote tegenvaller. Over het Neder- lnids wegkampioenschap daar zwijg ik liever over. Nee renners die het zeker verdiend hadden om in de ploeg opge nomen te worden, zijn Harm Ottenbros e i Bart Zoet. Laatstgenoemde staat zelfs nog niet bij de reserves. Hij behaalde de laatste maand toch 4 overwinningen en dat bewijst toch dat de forme er is bij deze jongen. Nee ik begrijp de heren van de KNWU niet meer. Harm Otten bros de revelatie uit de jongste ronde van Italië, en ronde van Zwitserland wrarin hij zijn ritoverwinning behaal de verdiend toch zeker een plaats en deze jongen is nog rap ook. Dat Harry Steevens en Wim Scheepers er bij zijn had ik wel gedacht want Limburgers krijgen voor eigen publiek vleugels. Maar Wim heeft zijn plaats toch dubbel en dik verdiend. Nee volgens mij is de beste ploeg die Nederland kan brengen, Jan Janssen. Gerben Karstens, Peter Post, Harm Ottenbros, Harrie Steevens, Wim Scheepers, Jos v.d. Vleuten, Bart Zoet. Volgens mij is deze ploeg zeker zo sterk als die van ons zuiderburen, daar twijfel ik geen moment aan. Mijn grote favoriet Jan Janssen. HULST Eddy Taelman Minder gezegend met een uitgespro ken zangstem, maar rijkelijk voorzien van goede teksten en vooral zonder veel aanstellerige kapsones, zwerft Adamo nu al weer zo'n paar jaar, met haast constant succes, van de ene microfoon naar de andere. Vrijdagavond bracht de VARA een reportage van zijn optreden in de Rotterdamse Doelen, waar na weinig tijd, een plezierige ambiance heerste en het publiek, variërend in leeftijd van min-acht tot tachtig-plus de sympathieke Salvatore aan het eind van zijn tour de chant letterlijk onder de bloemen bedolf. Nadat we hadden gezien, hoe Ger Bon- gers een eerste regenboogtrui voor Ne derland bij elkaar fietste, gingen we over naar de NCRV, die een tiental mi nuten eerder op Net 2 met „Weet je nog wel aan een retrospectief van de vaderlandse televisie-historie begon nen was. We vielen het programma bin nen op het moment dat John Glenn door een venijnig stukje zeep van het ruimtevaarttoneel verdween. Het aar digste onderdeel van al hetgeen dat volgde vonden we Dick van Bommel's voetbalmemoires, die teruggingen naar 1957 toen het Oranjeteam in Wenen af geslacht werd en waarover Roel Wiers- ma nog wat inside-informatiën ver strekte. Mocht de NCRV er ooit toe be sluiten ,.Weet je nog wel het vol gend seizoen te continueren, dan zou den wij graag zien dat er wat minder apen, snringbokken, wolven en wat dies meer zij in deze, potentieel interessante reeks gestopt werden. N. R. DE RIPPERDAKAZERNE in Haarlem, waarin thans een bataljon aan- en af- voertroepen is gehuisvest, zal voor 1 oktober ontruimd zijn. Met uitzonde ring van een compagnie die in Nun- speet zal worden ondergebracht, zal de A.A.T. in. Haarlem worden op geheven.

de Stem | 1967 | | pagina 5