11 fandaag debat over uitzichtloze oorlog leeuwsch Vlaamse burgemeesters in zangkoortje H. STOEL Europa's ideale vrouwen VERSPREIDING KERNWAPENS AAN BANDEN? JAMIN waarschuwt theologen Ontwerp verdrag ingediend MAN ÜII HALSTEREN OP SLAG DOOD Pendelbusje frontaal op Belgische auto Meubelfabriek stuurt 42 man naar huis .tegenstrijdige stemmen klinken harmonieus" DAGBLAD VOOR ZEELAND WOLGALIED eer 2 Belgen in Kongo vermoord 'weer in Europa Sar Zorgwekkend ANDAAG EN &c SteroJ VERHEUGD KRITIEKE FASE Man onder sand bedolven Weer ESSO-order KANS OP 3DE MAMMOET TANKER VOOR VEROLME festival zuurtjes Vier pendelaars ernstig gewond aap - noot - mies débé meubelen jaargang_ No. 25592 Voor GodKoningin en Vaderland RDELIJKE üARANTIE gekocht artikel t die u ervoor hebt het volle bedrag enige bedenking! •jr. van Loonstraat IM.V. Uitg. AAij. Neerlandia M. Harkx Dr. W. A. Leijendekker |piret'®ur; jofdredacteur: j, M. A. C. v. Dongen Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. H M. L. de Rechter, P V. M. L. J. v. 't Westende. ,,^.^-Reigerstraat 16 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MaJ V R IJ D A O 25 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de~Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). KAMER ONGERUST OVER VIETNAM Burgemeester Van D(jke enige bariton (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zeeuwsch-Vlaanderen heeft mei de oprichting van een koor li voor alle burgemeesters uit deze streek een bijzonder curieuze primeur. .Ondanks alle tegenstrijdige geluiden over de herindeling' zegt de initiatief- nemer burgemeester M. K. van Dijke te Axel, „moet ik toch zeggen, dat e stemmen zeer harmonieus klinken". Een paar maanden geleden had bur gemeester Van Dijke een gesprek met de bekende Zuiddorpse zangeres Ma- rit Cécile Moerdijk. „Ik vind het leuk een koor van al leen burgemeesters op te richten", zegt de Axelse burgemeester. „Ik heb met Marie Cécile gepraat en zij vond het een aardig idee. Ze is zo vriende lijk ons te dirigeren". Nagenoeg alle Zeeuwsch-Vlaamse eerste burgers beloofden mee te doen. „Enkelen hebben nee gezegd, omdat zi] geen tijd zouden vinden voor de repetities", aldus burgemeester Van Dijke. ..Maar we hebben toch nog een club van 15 tot 16 man". Woensdagavond repeteerden de bur gemeesters vier uur aan één stuk ten huize van Marie Cécile in Zuiddorpe. Mevrouw Moerdijk - Vanderswalm begeleidt' hen op de piano. Beiden wa ren erg te spreken over het resul taat. ■KJ... Marie Cécile Moerdijk goed resultaat De burgemeesters hebben deze vier uur gezwoegd op twee liederen: een oud Zeeuwschvlaams volkslied en het welbekende Wolgalied. „We beschik ken in hoofdzaak over bassen", aldus de heer Van Dijke. „Verder zijn er drie tenoren. Ikzelf ben de enige bari ton. Het Wolgalied wordt in het Rus sisch gezongen". Het burgemeesterskoor zal nog één keer repeteren alvorens een radio opname te verzorgen voor de Avro in Zuiddorpe op 31 augustus a.s. De uit zending hiervan zal plaatsvinden op 7 of 8 september. „We hebben het alle maal erg druk", zegt burgemeester Van Dijke. „meer repetities kunnen er niet af". (Van onze redactie buitenland) De hchamen van twee terKn ^an en een vrouw, zijn gis- nahii i7u n in een K°Dgolese rivier Wrf e™b*sji- Tvvee dasen gele- ftarrectff\ZILc!oor he< Kongolese leger hassadr» P1* ^eeft de Belgische am- deeld ln Kmsjasa gisteren meege- dMUvï?)iiSSade wis* Seen bijzonderhe de moord op het echtpaar. Droog en zonnig het KRtric'1','JiIleegedeeld door .«.MI., geldig tot vanavond: CjH Ato?« en vrij zonnig nig vpranj m:' "ind cn wei- andering in temperatuur. £>»aop 21.26 u°u?der 19'44 uur" 5'44 UUr'- Maan on- Max.- weer temp. zwaar bew, 19 zwaar bew. 18 licht bew. 25 onbewolkt 20 mist 18 zwaar bew. 19 onbewolkt 23 zwaar bew 25 onweer 22 onbewolkt 22 ucht bew. 24 zwaar bew. 24 halt bew. 26 «cht bew. 25 regenbui 22 Keheel bew 23 Onweer 22 zwaar bew. 23 onweer 23 zwaar bew. 25 regen 23 onbewolkt 28 onbewolkt 31 onbewolkt 28 geheel bew. 27 onbewolkt 34 zwaar bew, 30 onbewolkt 25 TORONTO (KNP). Ruim dertig theologen uit de hele wereld, onder wie de belangrijkste kopstukken uit Europa als Rahner, Ratzinger, Schillebeeckx en Congar, hebben gisteren van kardinaal- staatssecretaris Cicognani een ernstige waarschuwing in ontvangst moeten ne men, dat dogmatische en morele dwa lingen welke tijdens het concilie al de kop opstaken, nog altijd het leven der kerk bedreigen. De theologen werden bijeengeroepen door de Canadese kerk provincie, die hiermee een eigen hijdra- ge wilde leveren aan de herdenking van 't 100-jarige bestaan van Canada. Het is de bedoeling dat deze theologen tot duidelijke inzichten zouden komen over de theologie der kerkvernieuwing. In het kader van dit thema sprak ook prof. dr. E. Schillebeeckx o.p., uit Nijmegen over „De nieuwe theologie spreekt over God". Behalve de Canadese kardinalen ne men ook kardinaal Suenens uit Meche- len en kardinaal König uit Wenen aan de besprekingen deel. Om de orthodoxie der discussies te verzekeren had de H. Stoel als eis gesteld, dat de pause lijke afgevaardigde, de curie-kardinaal Browne o.p., het voorzitterschap over de discussies zou bekleden. In een na dere uiteenzetting van de gevaren, die de kerk op theologisch-dogmatisch en moreel-dogmatisch terrein bedreigenen de afwijkingen op liturgisch en discipli nair gebied, schrijft kardinaal Cicognani namens de paus, dat zich werkelijk zorgwekkende vernieuwingen openba ren. Hij herinnert in dit verband aan de eerste encycliek van paus Paulus (eccle- siam suam). Daarin aldus kardinaal Cicognani heeft de paus z'elf reeds gewaarschuwd tegen de gevaren van het modernisme. ,,Deze gevaren duiken nog steeds op in de pogingen om de ka tholieke godsdienst tot uitdrukking te brengen op een wijze, welke niet over eenstemt met de authentieke werkelijk heid", (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Rond het Vietnani-debat, dat tie Tweede Kamer vandaag na maandenlang uitstel eindelijk houdt, vallen en kele opvallende actuele fei ten waar te nemen Zwaardere bombardementen op steden en militaire doelen in Noord-Vietnam, waardoor de Amerikanen in drie dagen 12 vliegtuigen, waaronder twee supergeheime Phantoms, hebben verloren. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties acht, zoals hij deze week zei, vredesonderhande lingen thans bijzonder groot gewor den, wanneer Amerika de bombar dementen op Noord-Vietnam staakt, De groeiende stemming in Amerika zelf tegen de Vietnam-politiek. De sterker wordende controverse Rusland-China met vermoedelijke gevolgen voor Vietnam. De minder wordende interesse van Rood-China voor Noord-Vietnam in verband met de problemen in eigen land. De opnieuw oplaaiende tegenstand van de boeddhisten tegen de Zuid- vietnamese oorlogvoerders. In direct verhand met deze actuele feiten staat de toenemende tegenzin overal in de wereld tegen de uitzicht loze oorlog in dit gebied van Zuidoost- Azië, dat aan tienduizenden burgers en militairen van Vietnam en Amerika het leven kost. In Nederland leidt deze te genzin morgenochtend, voordat de ka merdebatten beginnen, onder meer tot een grote demonstratie tegen de oorlog in Vietnam en groepen als Pax Christi, Sjaloom en verschillende jongerenorga nisaties hebben de laatste tijd opnieuw aangedrongen op stappen van de rege ring bij Amerika. Aan de vooravond van het debat heb ben ook de KVP-jongeren hun bezorgd heid over de kwestie-Vietnam uitgespro ken. Zij kunnen daarbij steunen op op merkingen die minister Luns vorig jaar in de Tweede Kamer maakte: „Dat het van zeer goede wil zou getuigen, wan neer Amerika zijn bombardementen in ieder geval tijdelijk zou staken". Enige maanden geleden ontving de Tweede Kamer een nieuwe regerings nota over Vietnam. Daarin werd een op somming gegeven van de vredespogin gen, die tot dan toe ondernomen waren door Amerika en verschillende andere landen, pogingen die in Hanoi, de hoofd stad van Noord-Vietnam, steeds strand den op de opmerking, dat Amerika eerst de bombardementen moest staken en dan zijn troepen moest terugtrekken. Vorig jaar zei minister Luns: „Het staken van de bombardementen zou alle risico's zelfs waard zijn, wanneer het tot vredesonderhandelingen zou kunnen leiden". Dit werd in de nieuwe nota nadat de minister in het eerste halfjaar van 1967 tal van besprekingen over de ze kwestie gevoerd had in Amerika en daarbuiten, niet herhaald. De nota over Vietnam werd inge diend, nadat 't pacifistisch-socialistische Tweede-Kamerlid de heer v. d. Spek een interpellatie over Vietnam aange vraagd had. De kamer besloot toen te wachten op een nieuw stuk van mr. Luns, deze nota eerst te bespreken en dan eventueel de interpellatie-v. d. Spek te laten houden Het oorspronkelijk vast gestelde debat moest verschoven wor den, omdat een dag ervoor de oorlogs handelingen tussen Israël en de Ara bische landen uitgebroken waren. La tere datums moesten eveneens verval len, omdat minister Luns onder meer bij de Verenigde Naties moest zijn, zijn Roemeense ambtgenoot diende te onltvan- gen en op uitnodiging van de Poolse re gering naar Warschau moest. (Zie ook pagina 9) Het verbruik van narcotica is in het laatste halfjaar in Nederland sterk gestegen. Pag. 7. „Djinn"-luisteraars zullen bin nenkort op een andere golf lengte moeten afstemmen. R.T.V., pag. 9. Gert Bongers gleed zeer snel door de kwartfinales achtervol ging amateurs. Sportpag. 11. De Volkswagen wordt in 1968 veiliger. Autorubriek „Aan de Rol", pag. 12. (Van onze redactie buitenland) GENèVE Rusland en Amerika hebben gisteren op de ontwapenings conferentie in Genève een ontwerpverdrag ingediend tegen de verspreiding van kernwapens. De voorzitters van de conferentie, de Rus Alexei Rosjtsjin en de Amerikaan William C. Foster, brachten aparte Russische en Ameri kaanse teksten van gelijke inhoud op tafel, het resultaat van meer dan twee jaar van zware onderhandelingen tussen de twee kernreuzen. In het ontwerp-verdrag wondt de controlekwestie opengehouden. Bepaald wordt, dat de nucleaire mogendheden de andere landen in gee- enkel opzicht directe of indirecte steun zullen verle nen voor het verkrijgen van kernwa pens en dat de niet-nucleaire landen zich er van hun kant toe verplichten, niet te zullen proberen kernwapens te vervaardigen of van anderen te krijgen. Elk land dat zich bij het verdrag aansluit zal wijzigingen in de tekst kunnen voorstellen. Alle amendemen ten moeten door de meerderheid der partijen worden goedgekeurd. Alle landen die tot het verdrag toe treden behouden het onvervreemdbare recht, hun speurwerk op het gebied van de vreedzame toepassing van kern energie voort te zetten en hierin on derling te blijven samenwerken en ge gevens uit te wisselen. Het ontwerp bepleit voorts een conferentie van alle ondertekenaars, die vijf jaar na de in werkingtreding van het akkoord in Genève zal worden gehouden om te beraadslagen over de wijze van toe passing van het verdrag en te verze keren dat de doeleinden worden be reikt. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde desgevraagd dat de Neder landse regering verheugd is dat de langverwachte indiening van het Ame rikaans-Russische ontwerpverdrag thans een feit is geworden. De regering betreurt het dat nog geen overeenstemming mogelijk is gebleken over de in het non-proliferatieverdrag op te nemen controlebepalingen, zodat in de nu ingediende ontwerp-tekst het hierop betrekking hebbende artikel voorlopig open is gelaten. Foster zei op een persconferentie in Genève gegronde hoop te hebben dat begin volgend jaar een niet-versprei- dingsverdrag kan worden ondertekend. De conferentie gaat verder en zal zich nu met de door de Sovjet-Unie en de V.S. overeengekomen artikelen bezig houden. Over een artikel inzake toe zicht zijn de Sovjet-Unie en de V.S. het in principe wel eens, maar er bestaan nog verschillen van inzicht over de instelling die dit toezicht zou moeten uitoefenen, zei hij. De Britse en Westduitse regeringen zijn verheugd over het indienen van het on t werp -ni e t-v erspreidingsverdrag Duitsland heeft wel enkele bedenkingen1 tegen het verdrag. Deze liggen op het vlak van de controle op het verdrag, de mogelijkheid het te herzien en de duur ervan. President Johnson heeft gisteravond naar aanleiding van de indiening in Genève van een Russisch-Amerikaans ontwerp-verdrag over de niet-versprei- ding van kernwapens gezegd dat hier mee de laatste maar tevens meest kri tieke fase is aangebroken van de in spanningen dienaangaande. Met een doeltreffend en billijk wereldakkoord „zouden wij een groots geschenk geven aan hen die na ons komen", zei hij in een verklaring die tegelijkertijd in Washington en Genève werd uitgege ven. De wereld had langer dan twintig jaar met groeiende bezorgdheid de ver breiding van kernwapens gevolgd. Vijf landen zijn nu in het bezit van deze schrikwekkende wapens. Wij geloven nog altijd, aldus Johnson, dat elk land dat daarover beschikt er een te veel is. VUGHT Tijdens het graven van een rioolsleuf in Vught is de 47-jarige J. Konings uit Udenhout onder een grote massa zand bedolven en omge komen. Met man en macht hebben zijn col lega's gewerkt om hem in zo kort mo gelijke tijd te bevrijden. Toen het zand ver genoeg yerwijderd was bleek de man te zijn overleden. Het slachtoffer was gehuwd en yader van zes kinderen. Negen getrouwde vrouwen uit alle delen van Europa kort voor hun vertrek naar Montecatini, waar een van hen gekozen zal worden tot Europa's ideale vrouw. De verkie zing zal plaatsvinden op 27 augus tus. Op de foto v.l.n.r.: Maria Ranier (Oostenrijk), Marie France Marten (België), Aino Prevost (Finland), Tinavalkana (Griekenland), Lylyana Vranic (Joegoslavië), Susanna Hor. ta (Portugal), Tona O'Sullivan (Ier land), Luisa Halcon. ROTTERDAM (AND De kans be staat dat het Verolme-concern ook de opdracht zal krijgen voor de bouw van een derde mammoettanker van onge veer 240.000 ton voor rekening van Esso. Een woordvoerder van het scheepsfaouwconcern zei gisteravond niet te kunnen ontkennen dat het be drijf op het ogenblik met Esso onder handelingen voert over de bouwop dracht voor de laatste 240.000-tons tan ker voor de serie van zes. Enige weken geleden kreeg Verolme al de opdracht voor de constructie van twee van dergelijke mammoettankers. De Esso-order voor drie 240.000-tonners ging naar de werf Weser A. G. in Bre men. Indien Verolme er inderdaad in zou slagen ook deze derde opdracht binnen te halen, dan betekent dit een aanzien lijk succes voor de onlangs opgerichte Dorchester Club, waarin naast het Verolme-co" cern ook Weser A. G. en een Engelse werf samenwerken. Esso-order zou dan namelijk in zijn ge heel naar de Dorchester clubleden Ver olme en Weser A. G. gaan. De zes Esso-tankers kosten ongeveer 70 miljoen gulden per stuk. Verolme zal de twee schepen, voor de bouw waar van het bedrijf al opdracht heeft ont vangen, in 1969 en 1970 moeten afleve ren. De tankers krijgen een lengte van 335 meter en een breedte van 52 meter. niet duur we! heerlijk (Van een onzer verslaggeefsters) HULST Bij een verkeersongeluk gistermorgen rond half zeven op de verkeersweg van Antwerpen naar Hulst by het kruispunt St.-Heerenbroek in België is de 33-jarige J. P. Kempenaars uit Halsteren om het leven gekomen. De door hem bestuurde auto, die vtjf andere pendelaars vervoerde, kwam als gevolg van een verkeerde inhaalma noeuvre frontaal in botsing met een Belgische personenauto. De bestuurder was op slag dood. De inzittenden, drie andere inwoners van Halsteren, de gebroeders Van Clarijs en de heer Van Loon en twee Eerge- naren, de heren W. Koopman en J. Maas, werden ernstig gewond. De pen delaars waren op weg naar Gent, waar ze werkten aan een bouwwerk voor da firma Van Zitteren uit St.-Willebrord. Ook de inzittenden van de Belgische auto werden gewond. Alle gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te St.-Gilles-Waas. De toestand van vier yan de Nederlandse pendelaars is zeer ernstig. De heer Koopman uit Bergen op Zoom werd minder zwaar gewond. Van onze correspondent) OIRSCHOT/GRONINGEN/DELFZIJL Het personeel vaa de meubelfabriek Erven en Co te Oirschot is gistermorgen om half elf naar huis gestuurd omdat er geen geld meer was om de lonen uit te betalen. In totaal zijn 42 man ontslagen, waarvan er een tiental de vorige week al gedaan hadden gekregen. Twee mannen hebben in middels al werk gevonden. Het ontbrak het bedrijf niet aan orders, maar het kampte al enige tijdi met betalingsmoeilijkheden. Kort ge leden werd voorlopige surseance van betaling verleend. De coöperatieve melkproduktenbedrij- ven DOMO-Bedum heeft gisteren 40 man ontslagen. In de melkfabriek te Bedum vallen 36 ontslagen en in die ta Groningen vier. Het betreft merendeels jeugdige arbeidskrachten. De ontslagen zijn een gevolg van een stagnatie in de afzet van gesuikerde gecondenseerde melk naar het Verre Oosten. De Motorenfabriek Paul Dinges te Delfzijl heeft gisteren 12 mensen ont slagen. Het bedrijf, waar 60 man werkt, heeft een tekort aan orders vanwege de moeilijkheden in de scheepsbouw. (ADVERTENTIE) Met onze meubelen kunt u lezen en schrijven. En u kunt er op rekenen ook, want het zijn meubelen die nooit teleurstellen. Mogen wij u in onze 3000 m2 showroom, bij een kopje koffie of Iets anders, uitleggen waarom? Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u.

de Stem | 1967 | | pagina 1