trsus Piek in Brabant en in Zeeland DENNIS Hier en daar in eigen streek Even uitblazen mevrouw papier voor uw pen hoog zitten Goedkoper rijden en bijdrage tegen luchtverontreiniging r RUSSINNEN ELEGANT BIJ SHOW MAAR ERG SAAI OP STRAAT Personeel wordt niet ontslag en Proces tegen v. d. Boorn nog onzeker Chauffeur van tankauto oververmoeid ïrnalisten als rnemers naar uid-Vietnam n en technïsch- otste risico is voor een aan- Iende steden in 5 richting die u s dat niet veel. van die cursus openstaan. Bij ebben. En dat en vrouwen tot rieiding (vanaf undeknobbel - een. U? estduits minister: af verjarings- lijn moord af DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 Badplaats Cadzand Vakantiegangers botsten met auto op elkaar Huishoudbeurs Keulen IJsje in schuimplastic Te Westkapelle Programma bij opening van sportpark Plaatopname van Hulster gemengd koor in basiliek ZUIDEN RIJK VOORDEEL OPCENTEN AANWINSTEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK Aanbesteding van zwembad te Kruiningen UITVINDER VAN DE PIL OVERLEDEN Technici in herfst naar Bihar Directeur Nyma i Geen berichten uit Bulgarije Indiase graanoogst gaat voor 9,3 procent verloren C< Wegploeg voor Heerlen Nieuwe boeken over partijvernieuwing Ramp Martelange Pluim veehouderii vindt hogere graanprijzen onaanvaardbaar us irijft even een G, MaassiuiS- jrochure thuis HAAG (ANP) De Ned..i ring heeft de heren Hl 5 O) en P. van 't Veer iveu' bereid gevonden de uitnnrtiï1* aarden, die de regering "an n heeft gericht tot een aantal n, waaronder de Nederland,.1 waarnemers de verkiezwVJ'n uwonen, die op 3 septembe. 'e Vietnam worden gehouden. s heeft zij mr. G. B. J urn Elseviers Weeblad) die '»wer- ië vertoeft, aangek trnemer te willen optreden n leuman en Van 't Veer ugustus naar Zuid-Vietnam fn dldul ieêlt hei minister®, vs'' andse Zaken mede. 411 (D.P.A.) De Westduitse m van justitie, Heinemann, heli n in Bonn verklaard bij het k» voor te zullen stellen de verf rmjjn voor moord en volken af te schaffen. Daardoor zouden nu verjaarde nazi-misdaden kun jrden vervolgd. 65 werd de termijn met vijf jjj, ;d door het begin op 1949 in van 1945 te stellen. Het voorstel iinemann is van belang met he mogelijk bekend worden van nee azi-misdaden, nu de Sovjet-Ume luitsland heeft aangeboden Sov- ische documenten hierop te ko- izien. West-Duitsland zal van dit gebruik maken, zei Heinemann. -Duitsland is het enige Westeuro. nd waar de verjaringstermijn no| dlgeSCnavt. GEBRUIK L.P.G. NEEMT TOE Zmwsch-Vlaanieren mag dan I tow vele Westbrabanders en liischieii ook wel voor vele Zeeu- m van ie eilanden een groten- deels onbekend gebied zijn (het- jeen zij dan gerust als een gemis Hjogen beschouwen) deze foto van een dorpsstraat en een kerk zullen m deze en gene toch wel een be llende aanblik vormen. Deze Maria- stmt (waaraan ook het gemeente - Ms is gevestigd) is te vinden in Cadzand. geliefd vakantie-oord en doel van een zondags uitstapje -poor velen uit deze contreien, die de strandgenoegens niet te ver van huis zoeken. Er wordt wel eens ge zegd, dat men op een zondagmid dag in Cadzana meer Bredanaars tegenkomt, dan in de Bredase Gin- nekenstraat en iets soortgelijks valt in Roosendaal, Bergen op Zoom en andere Westbrabantse gemeenten te beluisteren. Dat mag dan al wat overtrokken zijn. het is toch type rend voor de aantrekkelijkheid van dit kustplaatsje in de zomermaan den. De Ned. hervormde kerk op de achtergrond, een gotisch gebouw, dateert uit de dertiende eeuw. Daar blijkt de eerbiedwaardige ouderdom van Cadzand uit. De internationale modeshow van Moskou is geopend met communisti- iche politiek, deinende gewaden en een Mkele mini-rok. De politiek was ver- vat in een rede van de minister van tehte industrie, Nickolai N. Tarasow, te van lofuitingen voor de Russische Node overging op de misdadige Ame- rikaanse politiek in Vietnam en de Israëlische agressie" in het Midden- Oosten. opFen baarde een show in hoog I ik®0 vcJ,mo°ie mannequins, psycho- I ppn oag eur^e knipperlichten, films, i.Y:, man sterke jazz-band, draaien- met fontein^t *p*ege*s en een vijver i,L.ei,mee?te.appiaus van 10.000 toe- het Leninpaleis was voor tip? t? e' op fIe grond vallende crea- ken rS wa^n maar enkele minirok- »de modellen uit 22 landen riérL Amerikaanse ontwerpen, va- van een doorzichtige oranje- ''^^^^'ii'iiililiiiiiliiiiKiiiiBimiHimHmiiiiminMiiiiia MIDDELBURG. Op de Kanaalweg te Middelburg is een Duitse personen auto, bestuurd door W. S., uit Krefeld, door onoplettendheid van de bestuurder achter tegen een personenauto gebotst, welke bestuurd werd door C. van H., uit Harderwijk. Een inzittende van deze auto, de heer J. W.. uit Harderwijk, vloog met zijn hoofd door de voorruit, terwijl mej. C. van H., eveneens af komstig uit Harderwijk, met haar hoofd tegen het dak aanvloog. Beide personen werden per ambulance naar het Gast huis te Middelburg overgebracht, dat zij, na behandeld te zijn, mochten verlaten. De auto van C. van H. werd zeer zwaar beschadigd. De auto van de van de voor hem rijdende broer L. van H. uit Harderwijk werd aan de achterzijde beschadigd. De Duitse personenwagen werd aan de linkervoorzijde zwaar be schadigd. Alle betrokkenen waren va kantiegangers uit Walcheren. CuL'T™ hee" zith duidelijk te tondV 0ond Ujdens haar recen BPresentatie voor de komende toie, evpnT roltlien vallen onder de ,nUroph* i ie.Van Patou» Scherrer ,ter van h anvjr' *s °°k de ontwerp- tetkn, GZe met (groene) pail- gele jurk tot een op-art jurk met één zwarte en één witte kous. hadden veel succes. Knappe Russische meisjes toon den moderne variaties op boerenkle- derdrachten. bontmantels en felgekleur de jurken. Een enkele mannequin droeg laarzen of een grote hoed. Broodmagere mannequins die elegan te avondtoiletten van Franse, Britse en Italiaanse, Poolse ontwerpers toonden, ontlokten „Oooooh's en Aaaah's" aan het publiek. De feestelijke sfeer werd verhoogd door een voorstelling tijdens het Russische deel van de show, waar aan een sopraan, een populair meisjes- zangkwartet, een dansgroep majorettes en vier ballerina's met een stukje ..Zwanenmeer" deelnamen. De gehele vertoning had iets onwe zenlijks omdat de Russische ontwer pen, die op de buitenlandse aanwezi gen een uitstekende indruk maakten, waarschijnlijk nooit in de rekken van de Russische winkels zullen hangen Aan één van de vele in vormloze saai ge kleurde jurken gestoken Russinnen werd later gevraagd of ze dacht dat Russische klanten aan deze modellen zouden kunnen komen- Ze haalde moe deloos haar schouders op. Deze huis vrouw hoopte echter wel dat de ont werpen tenminste een inspiratie zou den zijn voor de vele Russinnen, die hun kleren zelf maken om de fanta sieloze confectie te ontlopen. Zestien Nederlandse firma's zijn van tot 9 september op de Internatio nale Huishoudbeurs in Keulen verte genwoordigd met huishoudelijke arti kelen voor vele doeleinden: elektrische apparaten, verwarmingsapparaten. wasmachines, tafelbestek van roest vrij staal, tafelzilver, kleine meubels, lampen, etc. In totaal zullen 23 lan den deelnemen aan de beurs. Het zwaartepunt van de buitenlandse in zendingen ligt bij de elektrische appa raten huishoudelijk- en keukengerei, aluminium en huishoud eljke artikelen van kunststoffen. Consumptieijs moet aanstonds nadat het aan de gebruiker is afgeleverd worden geconsumeerd, anders is het geen ijs meer- Een ondernemende fa brikant van cassata-ijs te Amsterdam biedt nu zijn produkt aan in een doos je van schuimplastic. Met de mede deling op de verpakking: „Wilt u mij binnen drie uren na het tijdstip van aankoop serveren, daarna word ik te zacht". En inderdaad binnen dit tijds bestek bleek de, overigens bijzonder smakelijke inhoud van het doosje, nog in echt ijzige" staat, dank zij het isolerend vermogen van de kunststof. Natuurlijk moet men de doos geslo ten houden en wanneer men haar in de zon zou zetten zou het ijs het ze ker geen drie uur uithouden- Maar bij een zorgvuldige behandeling kan men nu inderdaad een ijsje mee naar huis nemen om het daar op zijn (of haar) omconsumeren- WESTKAPELLE Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeen telijke sportpark op zaterdag 26 augus tus is het olgende programma opge steld. Om kwart voor 2 zal burgemees ter F. A. Bulder een welkomstwoord uitspreken. Vervolgens zal de commis saris van de koningin mr. J. van Aartsen spreken. Van kwart over 2 tot half 4 is er ef/n korfbalwedstrijd tussen Storm vogels en Atlas L. Daarna is er tot 4 uur een demonstratie judo door de le den van de Philips' Sportschool uit Amsterdam. Van 4 uur tot kwart over 5 is er een voetbalwedstrijd tussen Noormannen 1 en Walcheren L. Ten slotte is er om half 6 een ontvangst door het gemeentebestuur in restaurant Bad- motel Westkapelle voor genodigden. Het nieuwe sportpark ligt aan de pro vinciale weg naar Aagtekerke en ls on geveer 4 ha groot. Ruim 2 jaar geleden trok de gemeente voor dit project on geveer 200.000 gulden uit. Het complex omvat een voetbalveld, een oefen- en een korfbalveld en een instructiebad voor de leerlingen van de lagere scho len. Verder is er een goed geoutilleerde kleedlokaliteit met onder meer warme douches. Een moderne verlichting van het oefenveld zal tenslotte een efficiën te training in de avonduren mogelijk maken. De aanleg van de velden werd opge dragen aan de Nederlandse Heidemaat schappij. De indeling van de velden werd zodanig gemaakt dat in de toe komst nog ruimschoots gelegenheid be staat om eventuele voorzieningen te treffen voor bijvoorbeeld atletiek en tennis. (Van een onzer verslaggevers) HULST Morgenavond om 8 uur zal een plaatopname gemaakt worden van het Hulster gemengd koor onder Leiding van Jo Ivens in de Sint Willi- brorduskerk in Hulst. Het koor zal op deze wijze meewerken aan het tot stand komen van opnamen van 'n aan tal bekende Ave Maria's. Het koor zal worden begeleid door een radio-orkest. Het is de bedoeling, dat het gezelschap alleen de koorgedeelten zal verzorgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het laatste jaar is ook in Nederland het gebruik van Liquicide Propaan Gas - kortweg L.P.G. genoemd - als motorbrand stof toegenomen. Volgens een ru we schatting bedraagt die ver- bruikstoename ten opzichte van 1966 landelijk ongeveer acht pro cent, in Brabant en Zeeland ech ter een veelvoud daarvan. Er zijn twee hoofdoorzaken voor die toe name. De automobilist, de jaar lijks 30.000 km of meer moet af leggen, heeft ontdekt, dat hij reeds bij de afstand in het eerste jaar de kosten van het ombou wen van zijn motor (variërend van f 600.tot f 800.volledig kan afschrijven en in het tweede jaar en verdere jaren minimaal eenzelfde bedrag verdient. Bovendien blijkt dit vloeibaar ge maakte benzinegas geen koolmonoxyde af te scheiden. De motor gaat derhalve langer mee, omdat de brandstof zuiver der is dan benzine en gebruik van L.P.G. betekent tevens een zeer posi tieve bijdrage in de strijd tegen de luchtverontreiniging. Dit gezuiverde mengsel van propaan en butaan, vloeibaar gemaakt, vindt in Amerika steeds meer toepassing. Uit statistieken is gebleken, dat in Ame rika het vorige jaar liefst 266 miljoen liter L.P.G. meer verkocht is dan het jaar daarvoor. In Nederland goed voor zo'n honderd miljoen liter L.P.G. in het wegverkeer heeft het ver bruik gedurende een vijftal jaren vrij constant gelegen, maar dit jaar gaat het verbruik van L.P.G. in bepaalde streken met sprongen omhoog. Deskundigen scnatten, dat de lande lijke verbruikstoename zal variëren van vijf tot tien procent. In bepaalde stre ken, met name in centraal Brabant en voorts ook in Zeeland, krijgt men een piek te zien, die het vijf- tot tienvoudige van het landelijk percentage is. Dal betekent, dat hier en daar de toename van het L.P.G.-gas het dubbele is van het vorige jaar. Een van de mensen, die zich bezig houdt met het ombouwen van de auto benzinemotor tot een L.P.G.-motor en ook dit gas tankt is P. van Tilburg- Bastianen te Breda. Hij heeft een zeer aannemelijke verklaring, dat juist in het Brabantse en ook in Zeeland de stij ging van het L.P.G.-verbruik zo enorm toeneemt, „Behalve de zuinigheid en de zuivere gasvorm, die de schoonste ver branding geeft algemeen erkende voordelen speelt in onze contreien het probleem van de afstand een rol. De Brabantse directeur of vertegen woordiger legt, in het al gemeen gespro ken, een grotere afstand af dan zijn collega die in de Randstad Holland woont. moét komen om voordeel te hebben van het tanken van L.P.G. Oorzaak hiervan zijn de bijzonder hoge opcenten, die men bij een auto met L.P.G.-motor moet betalen, 275 opcenten op de gewone benzine-wegenbelasting, min of meer te vergelijken met de opcenten, die men voor een dieselmotor in zijn auto be taalt. Snelheid en trekkracht van benzine en L.P.G. zijn hetzelfde. Een liter L. P.G. kost echter slechts 22,5 cent per liter en een liter benzine 54,7 dan wel (super) 58 cent. De ongecontroleerde ruwe propaan die zo'n jaar of vijf geleden nog werd geleverd, bevatte soms zeer veel propy leen. Daarop is een sterke controle ge volgd, wat tot consequentie had, dat zoals hiervoor opgemerkt het ver bruik in Amerika het laatste jaar enorm is gestegen. f Uiteraard zullen de benzinemaatschap pijen altijd hun hoofdprodukt ben zine blijven propageren, om pas véél verder daarna een neven-accentje te leggen op het gebruik van in feite een afvalstof van benzine L.P.G.-gas. Uit het toenemende aantal L.P.G.-pom- pen en uit het feit, dat vele chauffeurs- scholen en taxi-bedrijven op L.P.G. zijn overgeschakeld, blijkt de terreinwinst, dié dit schone gas heeft geboekt. In die kringen vooral wordt met overtuiging verkondigd: al rijdend wordt men rijk, omdat iedere kilometer meer een gro tere besparing betekent. Logeren in een hotel is een dure liefhebberij geworden. En wat ligt er dus meer voor de hand, dat juist Bra banders en Zeeuwen 's avonds hun eigen haard weer opzoeken. Dat be tekent: meer kilometers, maar gelet op de hotelkosten toch weer een be hoorlijke besparing. En zo komen veel automobilisten uit onze streek vrij ge makkelijk aan de voordeel brengende minimale grens van 30.000 kilometer." Aldus de mening van de heer P. van Tilburg-Bastianen Directeuren van VW's en hoteliers hebben ook in Dagblad De Stem reeds herhaaldelijk gewezen op de te ruggelopen bedden-bezetting, o.m. ont staan door het feit, dat „er geen af standen meer bestaan." Intussen blijkt die afstand zelf hoe langer hoe goed koper afgelegd te kunnen worden, ter wijl de logies-prijzen allerminst gedaald zijn. Blijft het feit, dat men als automo' bilist minimaal aan 30.000 km per jaar M. Bolkestein: Het evangelie naai Marcus; J- Coolhaas: Zeilen op zee, Le Corbusier: (ps. van Ch. E. Jean- neret): Quand les cathédrales étaient blanches; D. Coster: Marginalia i H. Dialogen; D. Coster: Delft - De Ro mantische School - Willem van Oranje Georges Darien (ps. van G. Adrien). La Belle Prance; Het Decreet: Ovei de katholieke deelname aan de oecu menische beweging; A. van Duinker ken (ps. van W.J.M.A. Asselbergs); Gorter, Marsman, Ter Braak; M. E- mants: Monaco, drie typen; H. Ey- doux: Geschiedenis van de archeologi sche ontdekkingen A. Feschotte Arthur Honegger; M. Gans: Inflatie en vér* mogensstructuur; A. Hammacher: De wereld van Henry van de Velde; A Herbert: The structure of technical English; W. Hermans: Hermans 'S hier geweest; G- Hoekveld: De geogra fie als onderwijs vak in Nederland; F. Junghuhn: De onuitputtelijke natuur; J. de Kadt: De kiezer en zijn kan sen; J. Kamphuis: Op zoek naar de belijdende volkskerk; F. Kruseman A- retz: Vallen en opstaan, de computer in de wiskunde; G. Linker: Besteding van studielessen; R. Lissin: De Vlaam. se letterkunde van 1780 tot heden* M. Payen: Les origines de la courtoisie dans la littérature frangadse médévale, R. Rémond: La vie politique en France depuis 1789; A. van Schilfgaarde: Ze gels en genealogische gegevens van de graven en hertogen van Gelre, graven van Zutphen C. Schilp Herman Heijer- mans; W. Smeenk: De landarbeiders- vrouwen in de zeekleigebieden C. Snow Varity af men: Rutherford, G.H. Har dy, H.Gr Wells, etc. Spanningen in het managementteam; Statistiek van het kweekschoolonderwijs 1966-'67; G. van Voor en: De missionering vanuit Mid delburg in Vlaanderen; J. Vriend: Bou wen, handboek voor de praktijk; Vijftig psalmen. KRUININGEN Te Kruiningen heeft de aanbesteding plaatsgevonden van het zwembad, dat in september aangelegd zal worden in het recreatie gebied Den Inkel. Er waren 33 inschrij vingen. Hoogste inschrijver N.V. Veld huizen en 'an Hoften uit Haarlem voor f 480.000. Laagste inschrijver J. Leijs, Kapelle-Biezelinge voor de som van f 353.0C9,-. De raad der gemeente Kruiningen zal over de gunning moe ten beslissen. In september zal men trachten met het werk te beginnen. BOSTON (Reuter) Dr. Gregory Goodwin Pincus, die een grote rol heeft gespeeld bij het ontwikkelen van de anti-conceptiepil, is dinsdagavond te Boston (Massachusetts) aan een bloed ziekte overleden. Hij was 64 jaar. Dr. Pincus was hoofd van de speur- af deling van de Worcester-stichting voor experimentele biologie. In samen werking met dr. M. C. Chang en dr. John Rock ontwikkelde hij de „pil" die de laatste jaren een grote rol is gaan spelen op het gebied van de geboorten- beperking. Ook verrichtte hij baanbrekend werk bij het ontwikkelen van bestrijdings middelen tegen borstkanker. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verwacht wordt, dat circa honderd burger- en militaire tech nici eind oktober of begin november naar India vertrekken voor het verle nen van technische hulp aan het door droogte geteisterde Bihar. Zij blijven daar ongeveer een half jaar en hopen dan voldoende putten 'ge boord en pompen geslagen te hebben, om in de eerste nood te kunnen voor zien. De militaire technici zullen bestaan uit personeel van verschillende genie onderdelen, die op vrijwillige basis (ook eventuele dienstplichtigen) inge deeld worden. Begin september vertrekt een Neder landse commissie van drie naar India, om er te onderzoeken welke personele en materiële hulp direct nodig is. NIJMEGEN (ANP) De bewind voerders van de in staat van voorlopige surséance verkerende kunstspinnerij Nyma N.V., mr. D. J. Kroeskamp en prof. ir. T. Tromp, en de directeur van Nyma, mr. R. O. H. F. Werdmueller von Elgg, zijn óp het kantoor van de kunst spinnerij begonnen met de bestudering van alle bedrijf sfacetten en de moge lijkheden om de onderneming voort te zetten. Dit werd het A.N.P. desgevraagd in opdracht van bewindvoerders meege deeld. De bewindvoerders zijn van mening dat alle berichten over een massaal ont slag bij Nyma uit de lucht zijn gegre pen, terwijl evenmin sprake zou zijn van onrust onder het personeel. Zodra mogelijk zullen zij, aldus de zegsman, nadere gegevens over de hui dige toestand en toekomst van het be drijf verschaffen. WENEN (AP) Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Boekarest heeft telefonisch verklaard dat de ambassade nog steeds tracht toestemming van de Bulgaarse auto riteiten te krijgen voor een onder houd met de gearresteerde Neder lander Tonie van den Boorn. Mevrouw Brigitte van den Doorn- Lehmann, de echtgenote vain de in Bul garije gearresteerde Maastrichtenaar heeft bericht ontvangen van haar mac in Sofia. Hij verblijft nog steeds in de staatsgevangenis en wacht het proces af dat tegen hem wordt aangespannen. De woordvoerder, die vanuit Wenen is opgebeld, verklaarde dat de ambas sade tot dusverre alleen een Bulgaarse bevestiging heeft gekregen dat Van den Boorn is gearresteerd. Volgens eerdere berichten is Van den Boorn gearresteerd toen hij de Oost- duitse halfzuster van zijn vrouw, Gudrun Lehmann, uit het land wilde smokkelen. Enkele Westduitsers die bij de zaak betrokken zijn geweest, zijn reeds weer vrijgelaten. De woordvoerder van de ambassade heeft verklaard niet te weten of en wanneer er een proces tegen Van den Boorn zal worden gevoerd. Westelijke waarnemers zijn van mening dat de autoriteiten Van den Boorn niet te zwaar zullen aanpakken. Ze wijzen erop dat dinsdag een Westduitse voetbal- official in Bulgarije is vrijgelaten na dat hij beschuldigd was van hulp bij een vluchtpoging van een Oostduits echtpaar naar het Westen. De official, Ludwig Kolb, heeft tegen vrienden in Frankfurt gezegd dat hij in de gevan genis correct is behandeld. Uit Frankfurt vernamen wij nog dat ofschoon men Tonie van den Doorn voor een rechtbank wil brengen, de rechter van instructie in Sofia tegen over de reeds in vrijheid gestelde ge zellen van Van den Doorn de heren Peter Lehmann en Winfried Kadur liet doorschemeren, dat er een goede kans bestaat dat Van den Doorn na een week of wat zonder meer over de grens zal worden gezet. Het Bulgaarse persbureau BTA ver klaarde gisteren dat een klein percen tage Westerse toeristen de wetten van het land schendt door het vervalsen van documenten, wapensmokkel en in som mige gevallen mensensmokkel. Zonder namen te noemen werd ge zegd dat deze zomer negen personen zich hieraan hadden schuldig gemaakt. NIEUW DELHI (Reuter) India verliest jaarïyks meer dan zeven mil joen ton voedselgranen. Oorzaken daar van zyn voornamelijk ratten, vogels, in secten en vocht. Deze hoeveelheid is 9,3 procent van de totale Indiase graan oogst. Het land moet elk jaar tien miljoen ton graan invoeren. Een commissie van deskundigen heeft berekend, dat ratten en muizen jaarlijks ongeveer 2 miljoen ton graan oppeuzelen, een voorbeeld dat gevolgd wordt door insecten, die een even grote hoeveelheid voor hun rekening nemen. Verder gaan nog wel twee miljoen ton verloren door mor sen bij vervoer en verwerking. De des kundigen bevelen de overheid aan be tere opslagplaatsen te bouwen en de boeren gratis bestrijdingsmiddelen te verstrekken. „Ik weet wel zeker dat hij hier ergens zijn moet,'" Zojuist is bekend geworden de ploeg van profrenners voor het wereldkam pioenschap op de weg. Iets kan ik daarvan niet begrijpen. Waarom worden Arie den Hartog, Jo de Roo en Peter Post opgesteld? Een Post is de beste baanrenner die er is maar op de weg kan hij beslist niet mee, vooral niet met een wereldkampioenschap. Jo de Roo heeft alleen in Chaam goed gere den maar verder heeft hij het hele sei zoen niets gepresteerd en Arie den Hartog dacht ik was met het wiel rennen gestopt, want daar hoorde ik niets meer van. Nee, deze ploeg is wel zo zwak dat ik er niets in zie. Voor mij is de sterkste ploeg, die Nederland kan brengen als volgt: Harrie Steevens, Wim Schepers, Jan Janssen, Gerfoen Kartsens, Jos van der Vleuten. Eef Dolman, Bart Zoet en Harm Ottenbros. DONGEN H.V.D. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Radicale politici van de A.R., de C.H.U. de K.V.P. en de P.v.d.A. hebben meegewerkt aan een boekje over de partijvernieuwing in Nederland, dat dezer dagen bij de ar beiderspers zal verschijnen. Het zijn jongere politici, die voor een deel behoren tot de zogenaamde chris ten-radicale Amricaingroep, die al maandenlang overleg voren met elkaar en met gelijkgezinden uit D. 66, P.v.d.A. en P.S.P. Voorts verschijnt binnenkort „Naar nieuwe politieke verhoudingen", een boek van dr. E. Couwenbergh, de Rot terdamse K.V.P.'er, oprichter van het democratisch centrum Nederland voor Iden van alle partijen, die streven naar een nieuwe vooruitstrevende partij. BRUSSEL (D.P.A.) De ramp van maandag j.l. met de Franse tankauto met propaangas in het Belgische stadje Martelange, is mogelijk te wijten ge weest aan oververmoeidheid van de chauffeur. Volgens onbevestigde berich ten was deze zondagavond uit Metz vertrokken en tegen vier uur 's morgens in Nederland aangekomen. Nadat hij zijn gevaarlijke lading had ingenomen, had hij slechts twee uur geslagen en was hij tegen 8 uur aan de terugreis begonnen. Vier uur later ge beurde de ramp. Zijn wagen sloeg mid den in Martelange om, waarbij zich een enorme ontploffing voordeed. Een deel van het stadje werd door de daarop volgende brand in de as gelegd. Het aantal doden als gevolg van he* ongeluk is woensdag tot twaalf geste gen. Een vrouw uit Bastenaken be zweek in een ziekenhuis te Luik aar haar zware brandwonden. UTRECHT (ANP). Het bestuur van het produktsehap voor pluimvee en eieren zal de minister van landbouw meedelen dat de verhoging van de prij zen voor de boedergranen voor de pluimveehouderij een onaanvaardbare belasting betekenen. De voorgestelde verhogingen zouden tot gevolg hebben een verhoging van de kostprijs van eieren en gevogelte van zeven cent per kilogram. Deze kost prijsverhoging komt voor de hele pluim veehouderij neer op ongeveer 26 tot 30 miljoen gulden. Wat de rampzalige gevolgen kunnen zijn wanneer amateur-nieuwsmakers hun neus buiten de deur steken, hebben we gisteravond kunnen beleven. Een tweetal heren van Kompas had geboekt voor Cairo en was daar onder het mot to: „Laten we gewoon doen over Egyp te", in het wilde weg aan het plaatjes- schieten en interviews afnemen gesla gen. Weer thuis werd de boel aan el kaar geplakt en woensdag vond de Kompasredactie de tijd rijp om de kij kers hef eindresultaat voor te zetten. Het grenst aan het ongelofelijke dat de Tros het lef heeft gehad dit ratjetoe van beelden en gesprekken dat het Caïro-van-twee-maanden-na-de-neder laag moest tonen, uit te zenden. Na het openingscommentaar, waarin o.a. werd meegedeld dat er langs de Nijl geen minirokken gedragen worden klampte de Kompasman iedereen aan, die hem maar voor de voeten wilde lopen. Zijn slachtoffers waren o.m.: de vertegenwoordiger van een Nederlands reisbureau, een aftandse pater en een kapstertje, dat de vraag gesteld kreeg of zij zo maar met iedereen een af spraakje mocht maken. Gelukkig voor de ondervrager antwoordde het kind negatief, anders hadden we immers nooit zijn eerder gedane uitspraak ge loofd dat Egypte toch zo streng dicta toriaal bestuurd wordt! Toen de gehele bevolking van Ca'ïro de lens en de microfoon gepasseerd was, bleek er nog een kilometer film over te zijn en dus trok het dynamische Tros-duo onversaagd de woestijn in waar het behalve drie kamelen ook nog even wat mummiecultuur meepikte, Nee, laat de Tros maar gewoon doen, dan is het al erg genoeg! Tf.R.

de Stem | 1967 | | pagina 5