IBM programmeer cursus GEB f Hier V.V. Axel tevreden over het afgelopen sportjaar Droevigdat over belastingverhoging praten Even uitbli Universiteit weigert prof die proces heeft lopen IBM stelt een beslissende vraag aan alle jonge Nederlanders die met hun beroep omhoog zitten DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 Hoekse wethouder v. d. Peijl: TWEEDE KAMER: Van Thijn vraagt krachtige steun voor vervoer Na vertrek mr. De Brakke Benoeming nieuwe archivaris in Veere Railplan Door ruimtegebrek Goese kleuters al naar de „grote school" Rode Kruis 1 miln leden Raad van Veere Afvalwaterplan voor kuststrook Veere vaart (nog) wel bij herindeling Journalisten al$ Goedkoper waarnemers naar Zuid-Vietnam Westduits minister: Schaf verjaring?, termijn moord af Vuurgevechten over de Jordaan DAGBLAD DE STEM Beroepen devalueren tot baantjes. Mensen die van 'n middel bare school komen (of er, al weer een poosje af zijn), kiezen werk waarvan ze in hun hart vaak denken: 'Nou ja...'. En eigenlijk bedoelen ze dan: 'Nou... néé!' Er is namelijk zoveel oninteressant standaardwerk. Wie wil een standaardmens zijn? Er zijn echter genoeg jonge mannen en vrouwen die uit hun 'job-slop' willen. Zij hebben verdraaid goed door, dat er een enorm boeiende toekomst zit in de beroepen die rondom de computer zijn ontstaan. De vraag is alleen: hoe kom je er in? Ben je wel geschikt? Neem nu dat fascinerende vak van programmeur: hoe word je dat? En het is zo geweldig belangrijk om het te worden. Want wélke arbeidsterreinen ook mogen vervlakken en vergrijzen tot saai routinewerk, het werk rondom de computer overkomt dat nooit. Dat wordt juist steeds geschakeerder. Voor dat probleem van Ja-ik-wil-wel-maar-hoe? heeft IBM een oplossing: de programmeer cursus voor particulieren. En wie kan u dat vak beter leren dan IBM zelf? Uit de eerste hand vindt een kennisoverdracht plaats met een heel duidelijk en positief doel: perspectief openen naar levendig, intelligent en hoog gewaardeerd werk. De cursus is zodanig opgezet, dat u noch financieel noch men taal teleurgesteld wordt. U begint namelijk met een schriftelijke basiscursus die f75.- kost. Na afloop van deze cursus adviseert IBM u welke gespecialiseerde vervolgcursus u kunt kiezen. (Er zijn drie richtingen: kleine en grote systemen en technisch- wetenschappelijk programmeer werk). Uw grootste risico is dus precies 75 gulden. U kunt grótere lopen voor een aan- trekkelijke toekomst! Het tweede deel van de cursus, die u in verschillende steden in ons land kunt volgen, kost afhankelijk van de richting die u kiest f 150.- tot f350.-. Als investering gezien is dat niet veel. Zeker niet als u zich realiseert, dat na afloop van die cursus de deuren naar een nieuwe werkwereld voor u openstaan. Bij alle bedrijven die een computer in gebruik hebben. En dat aantal verdubbelt elke drie jaar! In aanmerking voor deze cursus komen mannen en vrouwen tot in principe 30 jaar. Zij hebben 'n middelbare opleiding (vanaf ULO-B) en zij moeten - zonder specifieke wiskundeknobbel - helder, logisch, exact en analytisch kunnen denken. U? Wie deze kans wat meer uitgediept wil zien, schrijft even een briefkaart naar het IBM Opleidingscentrum EG, Maassluis straat 572-574, Amsterdam. U krijgt dan een brochure thuis gestuurd die al uw verdere vragen beantwoordt. [P Badplaats Cadzand RUSSINNEN El MAAR ERG (Van onze correspondent) HOEK In de gemeenteraad van Hoek werd een verzoek om adhesie betuiging aan een adres, verzonden aan de ministers van binnenlandse zaken en financiën, voor kennisgeving aan genomen. Het was een protest tegen de voor waarden die deze ministers hadden ge steld aan de gemeenten, die een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds hadden gevraagd. Deze voor waarden behelzen een verhoging van plaatseluxe belastingen. De Purmeren- ders noemen het in hun adres onbillijk de gevolgen van een structureel be grotingstekort af te wentelen op de in woners der gemeenten en protesteren tegen de zware druk die hun inziens op de gemeenten wordt uitgeoefend. Hoewel de gemeente Hoek geen ex tra uitkering uit het gemeentefond, had g vraagd, kwam het verzoek om de plaatselijke belastingen te verhogen bij een volgend agendapunt toch in het ge ding. En wel op een wijze, waarover wethouder J. v. d. Peijl zich zeer ver holgen toonde. De gemeenteraad had nl. in een vorige vergadering de be groting 1967 sluitend gemaakt met be hulp van f 25.000,- van de batige saldi van vorige dienstjaren. Er was een in gekomen schrijven van G.S., waarin dit college meedeelde zich met deze gang van zaken niet akkoord te ver klaren aangezien in de gemeente Hoek de plaatselijke belastingen niet aan het maximum plafond waren. Momenteel is de belastingopbrengst f 37.000,-. Als deze zo hoog mogelijk zou worden op geschroefd zou er f 76.000 binnenko men. „Ik vind het droevig, dat G.S. over belastingverhoging praten. Er is geen enkel raadslid, dat er over denkt de rioolbelasting tot f 50,- te verhogen. Wij lenen f 25.000 van onszelf en dit geld is over, omdat er vroeger te wei nig aan voorzieningen in de gemeente is uitgevoerd. Wij doppen ^nze eigen boor3 en hebben een gemeente, die financieel gezond is." Voorzitter burge meester A. F. Hanssens zei, dat G.S. nie'; verantwoordelijk zijn voor de ge stelde voorwaarde. Dit is een rege ringsmaatregel, die opgevolgd dient te wo-den. Gemeentesecretaris C. Bernard deel de nu 2 dat er een schrijven was bin nengekomen van de minister van bin- nrnlandse zaken, waarin stond dat de uitkering uit het gemeentefonds ver hoogd was van 17 tot 190 Aan ex tra inkomsten voor de gemeente be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De mens staat in deze debatten in het centrum, maar hij zit daar hartstikke vast". Deze verzuchting slaakte drs. Van Thijn (PvdA) toen gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de tweede nota ruimtelijke orde ning gesproken werd over het open baar vervoer. De visie van de regering op de stedelijke ontwikkeling in de komen de jaren staat of valt met de vraag of aan het openbaar vervoer voorkeur wordt gegeven, zei hij. Ontevreden met het antwoord van staatssecretaris Keyzer (Verkeer) diende hij een mo tie in waarin wordt gezegd dat het huidige openbare vervoer onvoldoen de basis vormt voor de toekomstige ruimtelijke ordening. De motie nodigt de regering uit een structuurschema voor de toekomstige railverbindingen te ontwerpen, een financieringsplan op middellange termijn voor het openbaar vervoer op te stellen en daarbij tevens te betrekken de in vesteringen op gemeentelijk niveau ten behoeve van het openbaar ver voer in de snel groeiende stadsgewes ten. tekent dit een bedrag van f 35.644,56: een meevaller, die het putten uit de re- serve-saldii overbodig maakt. Voor het onderhands aanbesteden van de riolerings- en bestratingswer- ken ii, het exploitatieplan Lovenpolder 2e gedeel'e) voelden de raadsleden niets. Het voorste! werd verworpen t :t alleen de stemmen van de beide wethouders J. v. d. Peijl en L. J. Jan sen voor. Deze werken worden nu openbaar aanbesteed. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Het ziet er naar uit dat de gemeente, na het vertrek van mr. L. E. de Brakke binnenkort weer een gemeentearchivaris krijgt- B. en w. stellen de raad voor de heer N. Veld huis, gemeentearchivaris in Vlissingen als zodanig te benoemen. Deze heeft in Vlissingen slechts een halve week- betrekking. De andere helft van de week zou hij zich kunnen wijden aan de archieven van Veere, Serooskerke en Vrouwenpolder. B. en w. van Veère zien in de com binatie Veere Vlissingen geen be zwaar. Integendeel. De afstand tussen beide geméenten is klein en bovendien is de combinatie financieel aantrekke lijk. Nog een ander punt pleit volgens hen voor samenwerking: Overwegin gen van historische aard. Volgens het college maakte Vlissingen deel uit van het markizaat van Veere ten tijde van de Bourgondiërs en de Oranjes. De heer Van Thijn had gepleit voor een betere aanpak van het open baar vervoer. Verontrust was hij over de uitlating van staatssecretaris Keyzer dat de spoorwegen onmoge lijk op de huidige voet kunnen voort gaan. Waarom wel een rijkswegen plan en geen rijks-railplan? vroeg drs. Van Thijn zich verwonderd af. De heer Keyzer zei dat de Ne derlandse Spoorwegen maar niet kun nen blijven doorgaan met verliezen maken. Het openbaar vervoer is thans volop in studie. Met name wor den studies gewijd aan toekomstige spoorverbindingen, bijvoorbeeld de Delta-spoorlijn in zuidwest-Neder land, die gedeeltelijk over westelijk Brabant zou kunnen lopen. Taxi's moeten een veel grotere rol in het verkeer gaan spelen, maar de prijs speelt hierbij natuurlijk een woordje mee. De mensen zullen veel meer gebruik van het openbaar vervoer moeten maken, vond de heer Keyzer. WASHINGTON (A.P.) De universiteit van Amsterdam heeft professor Leslie A. Fiedler laten weten dat hij. omdat er een be schuldiging tegen hem in behande ling is wegens narcotica, in het ko mende seizoen niet welkom zal zijn aan de Amsterdamse univer siteit. Fiedler, van de universiteit van Buffalo, New York, heeft een Full- brightopdracht voor de universi teit van Amsterdam. „Wij zijn van mening dat zijn aanwezigheid op dit ogenblik aan de universiteit allerlei besprekin gen zou ontketenen en averechtse publiciteit", aldus schreef de uni versiteit van Amsterdam aan de Amerikaanse „Educational Foun dation" in Nederland. In de brief wordt met „de grootste tegenzin" de voorzitter van de Educational Foundation, John Hope Franklin, verzocht „prof. Fiedler ervan in kennis te stellen dat, voor het ogenblik, wij onze uitnodiging om aan de univer siteit van Amsterdam te komen doceren, niet kunnen bevestigen". Franklin verklaarde dat de raad voor buitenlandse beurzen niet in stemt met de redenering van de universiteit van Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Veertig katholieke kleu tertjes uit Goes-zuid mogen, ondanks hun kleuterleeftijd, toch al naar „de g 'te schof*1". Een lokaal van de zo genaamde opvangschool is namelijk tosgewezen aan het r.-k. kleuteronder- w'js, dat in zuid kampt met ruimte gebrek. In de lagere school is een klas over. Dé zevenklassige Opvangschool werd aanvankelijk bezet door drie klassen van het hervormd onderwijs, twee klas sen van het openbaar en eveneens twèe klassen van het r.-k. onderwijs. De hervormden hebben, samen met leerlingen ^an dé christelijke nationale hooi, hun intrek genomen in de nieuwe vierkiassige Beatrixschool. Déze school is dan Ook mètéen vol en aan uitbreiding toe. Van de drié vrijgekomen lokalen in de opvangschool is er één toegewezen aan het openbaar, één aan het katho liek lager onderwijs en één aan het katholiek kleuteronderwijs. Door dé tweede nood-oplossing kun nen ook nog veertig leerlingetjes van het openbaar onderwijs, die evenmin een plaatsje konden krijgen naar de kleuterschool. In Goes-zuid zijn twee houten twee- klassige kleuterschooltj.es: „De Kleu- teruoel" herbergt tachtig christelijke kleuters. „De Springplank" wordt ge ld door veertig leerlingetjes van het openbaar en veertig van het katho liek onderwijs. Samen maakten deze kinderen gebruik van het speellokaal. Dit lokaal wordt nu ook leslokaal voor openbaar onderwijs. Ondanks deze verruiming lopen er nu in Goes-zuid nog heel wat kleutertjes rond, die niet naar school kunnen om dat er geen plaats vóór hen is. Een troost is misschien dat een derde kleu terschooltje „in de ben' 'is, zodat de drie richtingen straks ieder over een eiger onderdak zullen beschikken. Daar staat weer tegenover dat men, op basis van het aantal gezinnen dat nu in Zuid woont, verwacht, dat deze wijk in 1970 meer dan 400 kleuters zal tellen. (Van onze correspondente) AXEL In het clublokaal ,,'s Lands Welvaren" te Axel hield de VV Axel haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Dieleman, sprak in zfjn ope ningswoord zijn grote vreugde uit over de ffrote belangstelling. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester volgden de versla gen van de straf commissie, jeugdcom missie, ontspanningscommissie en to tocommissie, welke alle zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. De heer Dieleman memoreerde di verse belangrijke besluiten, die het afgelopen jaar zijn genomen. „Dit jaar", aldus de voorzitter, „is zeker een mijlpaal in onze voetbalgeschiede nis". Hij sprak over de overdracht van de sportaccommodatie aan de gemeente, waarvan de mondelinge overeenkomst inmiddels schriftelijk is vastgelegd. Dé ontvangen gelden hiervan zijn naai de mening van het bestuur zo goed mogelijk besteed. „Ook het besluit om de kleedac commodatie te verbeteren, was weer juist", zo zei hij, „wij hopen hier veel plezier van te hebben. Aan onze en A. Dey, die periodiek als bestuurs lid aftredend waren, werden allen her kozen, omdat geen tegenkandidaten waren gesteld. Voor de heer C. van Gremberghe die op eigen verzoek af- (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Den Haag is gis teren door loting de 63-jarige mevrouw H. M. Haseloop - Schortinghuis uit 'fol- bert, gemeente Leek (Groningen) uit geroepen tot het miljoenste lid van het Nederlandse Roode Kruis. De trekking werd gedaan door een lid van het vrouwelijk politiekorps in Den Haag, Gerda Kraan, oud-wereldrecord houdster en gewezen Europees kampioe ne op de 800 meter hardlopen. Mevrouw Haseloop. die bloeddonor is, krijgt een reis naar Genève aange boden. Op 1 september zal zij in Am sterdam door mr. F. J. F. M. van Thiel voorzitter van de Tweede Kamer, wor den toegesproken en onder meer een oorkonde aangeboden krijgen. trad, werd gekozen de heer P. Pee- ters, door het bestuur kandidaat ge steld. „stand" waren we verplicht deze ver beteringen aan te brengen". Verder sprak hij zijn vreugde uit over de verschillende kampioenschap pen en gewonnen toernooien in het af gelopen jaar. „Dit alles", meende hij, „is bereikt door de goede verstandhouding van bestuur en leden. De elftallencom- missie, die dit jaar pas voor het eerst in functie was, heeft zeker ook een stoot in de goede richting gegeven. De heer J. Dieleman, K- Hamelink (Van een onzer verslaggeefsters) VEERE B. en w. van Veere zul len de raad in de vergadering van maandag 28 augustus voorstellen een krediet van 10.000 gulden uit te trek ken voor het opstellen van een plan voor afvoer van afvalwater in de kust strook. B. en w. schrijven aan de raad dat als gevolg van de toename van de kampeergelegenheid in de kuststrook problemen zijn ontstaan wat betreft de afvoer van afvalwater. Stank en vervuiling van de sloten en waterlopen zijn het gevolg van het ontbreken van een rioolwaterzuive ringsinstallatie ofwel een van onvol doende capaciteit in de omgeving van de kampeerterreinen en de zomerwo ningen. Volgens b. en w. is de enige oplos sing de stichting van een rioolwater zuiveringsinstallatie, die het gehele kustgebied kan bestrijken vanaf de ge meentegrens met Domburg tot voorbij Vrouwenpolder. Bij goedkeuring van de raad zal er een plan worden opgesteld door het Technisch Adviesbureau van de Vere niging van Nederlandse gemeenten. (Van een onzer verslaggeefster) VEERE „De algemene financiële positie van de nieuwe gemeente Vee re is ten opzichte van de opgeheven gemeente verbeterd." Tot deze conclusie komen b. en w. van Veere na het opstellen van de begroting voor de tweede helft van 1966. Voor de herindeling op 5 juli 1966 had iedere gemeente uiteraard een eigen begroting voor dat jaar. Bij de opzet van de nieuwe begroting voor het tweede halfjaar van '66 is men zodanig te werk gegaan, dat men nu een begroting op jaarbasis heeft. Een voordeel van deze werk wijze is volgens b. en w„ dat bij de samenstelling van de begroting voor 1967 kan worden geprofiteerd van de begroting voor 1966. De begroting voor 1967 zal binnen kort verschijnen. Of dit stuk er ook zo rooskleurig uit zal zien, durft men nu niet te zeggen. De begroting zal in de raad van maandag 28 augustus aan de orde ko men. De vergadering begint om twee uur. B. en w. schrijven in de toelichting aan de raad, dat de opgeheven ge meenten over een sluitende begroting beschikten. De nieuwe begroting sluit eveneens met een post onvoor ziene uitgaven van ruim f 68.600. Volgens b. en w. is de verbetering van de financiële positie van de nieu we gemeente Veere hoofdzakelijk te danken aan de verbeterde uitkerin gen uit het gemeentefonds. Hoewel b. en w. tevreden zijn met de sluiten de begroting menen zij toch dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten te star is. Vooral voor die gemeenten, die grote investeringen moeten doen in de recreatieve sector. Naar de mening van het college is het een urgente zaak, dat een regeling tot stand wordt gebracht op grond waarvan aan de recreatiegemeenten een extra-uitkering uit het gemeente fonds wordt verstrekt om de extra- kosten die de gemeenten als recrea tiegemeente moeten maken, te kun nen dekken. DEN HAAG (ANP) De Nri-i se regering heeft de heren B. It" man (KRO) en P. van 't Veer Volk) bereid gevonden de lütadp te aanvaarden, die de regering f:' Vietnam heeft gericht tot een «anln geringen, waaronder de Nederlioj,, enige waarnemers de veriuerinrm doen bijwonen, die op 3 septemb». In Zuid-Vietnam worden gehtmjeili Voorts heeft zij mr. G. B. J i mann (Elseviers Weeblad), die thi Indonesië vertoeft, aangezocht ew». als waarnemer te willen optrek» heren Neuman en Van 't Veer m'J! i op 27 augustus naar Zuid-Vista»»!: trekken, aldus deelt het ministeri. Buitenlandse Zaken mede. Vc BONN (D.P.A.) De Westdultss w nister van justitie, Heinemanj, k» gisteren in Bonn verklaard b(j het h- binet voor te zullen stellen de vei ringstermün voor moord en vollÜ moord af te schaffen. Daardoor r.ó- alsnog nu verjaarde nazi-misdaden kin nen worden vervolgd. In 1965 werd de termijn met vijtta verlengd door het begin op lj(s plaats van 1945 te stellen. Het voois? van Heinemann is van belang met 3 oog op mogelijk békend worden vin Jj meer nazi-misdaden, nu de Sovjet-M West-Duitsland heeft aangeboden S® jetrussische documenten hierop te b men inzien. West-Duitsland zal vu 4 aanbod gebruik maken, zei Heineme West-Duitsland is het enige West» pese land waar de verjaringstermijnm niet is afgeschaft. TEL AVIV (A.P.) Over de Jor daan is het opnieuw tot vuurgevechten gekomen tussen Israëlische en Jordaan se troepen. De schietpartij, die ongeveer dertig minuten duurde, vond plaats bij de Damiya brug, aldus een woordvoer der van het Israëlische leger. De Jordaniërs zouden met lichte we- pens het vuur geopend hebben op Is raëlische patrouilles. De Israëli's be antwoordden het vuur. Er zijn géén slachtoffers gevallen. Het was voor het eerst sedert 14 da gen dat het tot vuurgevechten gekomen is in dit gebied. Israëlische regeringsfunctionarissen hebben ontkend dat er óp Cyprus ge heime besprekingen zouden worden ge voerd door Israël en Jordanië, over vrede in ruil voor teruggave van de westelijke oever. Zij zeggen dat geruchten hierover niet anders dan proefballonnetjes zijn om uit te vinden hoe Israël op zulk één aanbod zou reageren. Ook uit neutrale hoofdsteden wordt dit soort geruchten verwacht. DANKBETUIGING Voor uw zeer gewaardeerde gelukwensen, bloemen en cadeaus bij gelegenheid van mijn 25-jarig priesterfeest in juli betuig ik mijn oprechte Jank. Pater Honoré Swinne conrector St.-Laurentïus ziekenhuis Roermond, aug. 1967. Boeiend voor elk lid van het gezin elke dag opnieuw! Met droefheid geven wij kennis van het Over lijden in het St.-Lucasziekenhuis te Winschoten van onze lieve broer, zwager en oom EDZO TONKES STRUIF Geboren 17 juli 1878 te Oostwald (Old.) In leven rijkszuivelconsulent tè Breda Oostwald, 22 augustus 1967 Winschoten: S. Addinga-Struif Groningen: P. Struif-Groeneveld Oostwald: A. Struif-Lantinga Neven en nichten Condoleance-adres: fam. Oosterhuis-Struif Huningaweg 11 Oostwald (Old.) De crematie is bepaald op vrijdag 25 augustus a.s. om 1.45 uur in het crematorium te Dieren. Zij, die de overledene de laatste eer willen bewij zen, worden om 1.30 uur in het crematorium verwacht. f - iff* Wie wil via de IBM programmeer cursus uit z'n job-slop komen? Zeeuwsch-V laander en mag dl i/oor vele Westbrabanders misschien ook wel voor vele Zee] wen van de eilanden een grote deels onbekend gebied zijn (hm geen zij dan gerust als eert ger Imogen beschouwen) deze foto zj een dorpsstraat en een kerk zuil voor deze en gene toch wel een B kende aanblik normen. Deze Mar f straat (waaraan ook het gemeen huis is gevestigd) is te vinden Cadzand, geliefd vakantie-oord De internationale modeshow Moskou is geopend met commu sche politiek, deinende gewaden ei enkele mini-rok. De politiek was vat in een rede van de minister lichte industrie, Nickolai N. Tars de van lofuitingen voor de Russ g mode overging op de misdadige rikaanse politiek in Vietnam „Israëlische agressie" in het Mii| Oosten. Veel opzien baarde een show in I têmpo vol mooie mannequins, ps;j| öelic gekleurde knipperlichten, 1 een 26 man sterke jazz-band, dra® oe deuren met spiegels en een v «iet fontein. I Het meeste appiaus van 10.000f schouwers in het Leninpaleis wasl wapperende, op de grond vallende r 52' waren maar enkele min» n 2nder de tpodellen uit 22 lal rïa jde Amerikaanse ontwerpenj merend van een doorzichtige ox| ton,."."6 LanvLn beeft zich dui te m fh Wt00nd 'Üdens haar r oresentatie voor de kon knie aar rokken vallen ond lAVT'S die van Pa-tou, Scfc "er v. I" lanvir' is °ok de ont' btten. 6 pruik met (groene)

de Stem | 1967 | | pagina 4