I Huurlingen klaar voor vertrek MINISTER W. SCHUT HOUDT VELE SLAGEN OM DE ARM JAMIN vïleda Gardisten mishandelen diplomaat ga. „ZE KOMEN" ULTIMATUM Maand cel voor marihuana- roker in Breda NVV: actie van radicalen uitdaging voor vakbeweging |a- g? gf sa; - £jagblaP JSfaroJ Bouw hotel en flats in Domburg vergt tien miljoen Meer zendtijd voor NRU en TROS MAN (26) VERWONDT HOSPITA -W; Ui»g»ve: DAGBLAD VOOR ZEELAND Spaanse beweging achter aanslag op YS.-ambassade I &0WeJeld van d< I Dp w jet weer in Europa Zonn faha«en te? 4NDAAG EN Autofirma mist 80.000 gulden Spoedig meer coucrete plannen voor ruimtelijke ordening WEST-BRABANT ZEELAND Conflict Oranjevereniging en schoolbestuur in Leersum KINDEREN MOGEN NIET NAAR KERMIS MUIZENLEGER BEDREIGT OOGST IN JOEGOSLAVIË Thant herhaalt: binnen 3 weken vredesgesprek citroen zuurtjes U zag het op TV Koop vandaag nog een zeem v.a. f 3.95 yr spons jaargang Ne. 25590 N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Dr. W. A. J. M. Harkx Voor God, Koningin en Vader tand pixels"" Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen j Vi Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jJjs, mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. jureau: Breda - Reigerstraat 16 I 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). BREUK DREIGT TUSSEN CHINA EN ENGELAND (Van onze redactie buitenland) LONDEN/PEKING Engeland heeft gisteravond de Chinese di plomaten verboden het land zonder toestemming te verlaten. Deze ongebruikelijke maatregel nam de Britse regering, nadat Chinese be togers de Britse diplomatieke missie in Peking waren binnengedron gen en in brand hadden gestoken. Het Britse personeel werd door d Chinese indringers gemolesteerd, in het bijzonder de zaakgelastigde, die later met een verband om het hoofd verscheen. Politieke waarnemers verwachten, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Communistisch China spoedig verbroken zullen worden. De directe aanleiding voor de moeilijkheden is de zenuwoorlog tussen Engeland en Rood-China over de toekomst van Hongkong. Het gebouw van de Britse missie in Peking Is gisteren de gehele dag omsin geld geweest door leden van de Bode Garde. De brand, uitgebroken om streeks elf uur 's avonds plaatselijke tijd, zou volgens een Britse diplomaat veroorzaakt zijn door molotovcocktails, die door betogers op het terrein van de missie waren geworpen. De ambtswo ning van de Britse zaakgelastigde, Do nald Hopson en de kanselarij waren in rook en vlammen gehuld. De brand was in geheel Peking te zien. Rond de ge bouwen. waarin alle Britse diplomaten en hun gezinnen een toevlucht hadden gezocht stonden duizenden Gardisten en Chinese militairen, die buitenlanders weigerden door te laten. De radioverbinding tussen het minis terie van buitenlandse zaken in Londen en de Britse missie in Peking werd gisteravond verbroken. Donald Hopson, door collega's omschreven als „het' vol maakte voorbeeld van de onverstoor bare Engelse gardeofficier" seinde in zijn laatste dramatische boodschap: „Ze komen binnen, ze komen binnen". Vol gens het Franse persbureau AFP dron gen de Rode Gardisten ook de voor bui tenlanders gereserveerde gebouwen bin nen om er de vrouwen van sommige Britse diplomaten, die er de voorkeur aan hadden gegeven buiten de missie te blijven, uit te halen. De brand zou gisteravond geblust zijn. De Britse represaillemaatregel volgde enkele uren na de ontvangst van de boodschap van Hopson. Her uitreisvisum geldt niet alleen voor Chinese diploma ten maar ook voor leden van de Chinese vestigingen zoals het persbureau Nieuw- China. De Chinese zaakgelastigde in Londen, Tsjen Ping werd door het mi nisterie van buitenlandse zaken telefo nisch van de maatregel op de hoogte gesteld. De betoging in Peking werd gehou den toijchet verstrijken van het Chinese ultimatum van 48 uur aan Engeland, waarin o.a. opheffing van het verschij ningsverbod werd geëist' dat in Hong kong tegen drie Peking-gezinde kranten is afgekondigd. De eis was vervat in een Chinese protestnota die de Britse zaakgelastigde zondagavond weigerde te accepteren vanwege de ondiploma tieke taal die erin werd gebezigd. De demonstraties van dinsdag begonnen toen het Chinese personeel van de Brit se missie zich voor het' kantoor van Hopson verzamelde en eiste dat deze een schriftelijk protest tegen de Britse politiek in Hongkong in ontvangst nam. Na urenlang debatteren begaf Hopson zich naar de hoofdingang waar hem de protestnota werd voorgelezen en over handigd, Hij beloofde deze ter kennis te zullen brengen van zijn regering. De betogers lieten hun eis dat hij zijn hoofd boog en „schuld bekende" varen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De politierechter te Breda, Mr, E. Thijssen, heeft gisteren twee Bre dase marihuanarokers veroordeeld tot respectievelijk een maand onvoorwaar delijk en zes weken gevangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen een der verdachten, P. uit Bre da, eiste de officier van justitie, mr. E. Bauvvens, 31 dagen met aftrek waar van 21 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroor deelde P, echter tot een zwaardere straf van een maand onvoorwaardelijk. Mr. Thijssen legde deze zwaardere Straf op „om de jeugd in te prenten velhe grote gevaren het gebruik van verdovende middelen heeft voor eigen lichaam en geest. Er blijft een menselijk wrak over ten laste van de maatschappij. De jeugd zal zelf wel begrijpen om welke levenswaarden het hier gaat". (Zie ook pagina 3) Scotland Yard stelt in a!]d wet de beschieting van de menkaanse ambassade in Londen een üerzoek in naar een ondergrondse Spaanse beweging. inVffarSoh^iciene Pei'sbureaus en kranten ren ntse hoofdstad ontvingen giste- teitshp met "Rev0luH0naire solidari- de br?Vfeglng' de mei-groep' geteken- hele waarin een „escalatie in de vereld van de strijd tegen het werd aangekondigd, eerste mei is de naam n ;o-oni?se Spaanse organi- Lastrogezinde en anti-Ameri- activiteit bedrijft. koi. vvddun eei I vsn °ep van de eer I satie I u. aie Castm2p7.i1 KNMinchtijlneegedeGld door ■N.M.I., geldig tot vanavond: z'™kke'tn0tV™1r,eseni1 zonn'S weer. Iets ho.«! ma."st zuidoostenwind. v S c "utfilagtemperaturen. f» op 21.M uuf" 19'49 UUr' «ono.i6°uu?p 5'37 uur' Maan Berlijn «Jhkfort fyiève weer licht bew. zwaar bew, zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. kcht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt hcht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Max.- temp. 18 20 23 22 22 25 19 26 24 27 29 29 27 21 24 23 23 24 27 21 25 25 31 30 29 35 31 30 Hoe is het rumoer in en rond de K.V.P. ontstaan? Zie onze „Notities rond het Binnenhof", pagina 7. Mae West stond ook als comé dienne voortdurend op gespan nen voet met de Amerikaanse zedelijke normen. R.T.V., pag. 6. Geluk en tegenspoed begeleid de de renners op hun laatste trainingsdag voordat de W.K. wielrennen op de baan morgen beginnen. Sportpagina 9. Cessna, de grootste vliegtuigfa briek ter wereld, heeft zijn 75.000e toestel verkocht. Fin.- pag. 11. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Bij een autofirma !n Den Ilaag is in de debiteurenadmini stratie een tekort ontdekt van ƒ80.000. De politie heeft de 48-jarige chef van de betrokken afdeling aangehouden. Deze man draagt sinds vier jaar de verantwoording voor de debiteurenad ministratie. Hij heeft tegenover de politie ver klaard dat het tekort er vier jaar ge leden al was. „Ik heb toen gedacht, dat ik het zelf wel kon oplossen". Bij con trole van accountants loste de chef het verschil in ieder geval op Hij plaatste dan valse debiteurenkaarten in het systeem en verwijderde die later. Het laatste accountantsonderzoek bracht het enorme tekort echter aan het licht'. DE FRANSE filmactrice Junie Astor is gisteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij zat in een door een Amerikaan bestuurde sportwagen die met een snelheid van ongeveer 200 km op de weg Parijs-Lyon tegen een vrachtwagen botste. (Van een onzer verslaggeefsters) DOMBURG Bij het gemeentebe stuur van Domburg is een plan inge diend, dat voorziet in de bouw van een hotel, gecombineerd met 244 flats, een restaurant, een zwembad en een sauna. Het is de bedoeling dat dit project zal verrijzen op de terreinen van het hui dige Domburgse „Badhotel". Het aan tal slaapplaatsen zal na de bouw van dit project toenemen met 700. De bouwkos ten van bet hotel- en recreatieplan ver gen ongeveer tien miljoen gulden. (ZIE OOK PAG. 2) (Van onze parlemèntaire redactie) DEN HAAG In het debat over de ruimtelijke ordening in ons land heeft minister Schut in de commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vele slagen om de arm gehouden. De minister had wel begrip voor de wensen uit de Tweede Kamer om gauw met vervolg-nota's op de tweede nota over de ruimtelijke ordening te komen. En ook de wens om spoedig met een structuurprogramma voor de regionale ontwikkeling te komen, kon hij wel aanvoelen. Maar de minister vond dat hij niet erg concreet in zijn antwoord kon zijn. De zaak moest verder bestudeerd worden, waarbij natuurlijk de nauwe samenhang tussen de ruimtelijke ordening en de sociaal-economische moge lijkheden in de gaten zou worden gehouden. Minister Schut deelde mee dat op de verschillende ministeries wordt gewerkt aan „realistische" uitvoeringsplannen voo-r de eerste vijf jaren en aan globale plannen tot 1980. Met die mededeling voorkwam mi nister Schut een motie van de socialist Berg, die wilde dat de regering binnen een jaar met een structuurprogramma voo-r de regionale ontwikkeling kwam. Hierbij ging het erom dat spoedig wordt aangegeven hoe de regering de groei van het noorden, oosten en zuiden var. ons land denkt te stimuleren. Van ver schillende kanten werd ten aanzien van de ontwikkeling van het zuiden vooral gesproken over westelijk Brabant en Zeeland Mr. Andriessen (KVP) was niet ge heel gerust over de ontwikkeling in West-Brabant. Graag had hij een wat concreter toezegging gehad dat de eigen ontwikkeling van dit gebied zal worden gestimuleerd. Hij vroeg aandacht voor de ontwikkeling in Zeeland en werd hierin gesteund door de socialist Wie- ringa en de heer Van der Peyl (CH). De heer Wier inga .wilde weten hoe het staat met nieuwe industrievestigin gen in Zeeland. En de heer Van der Peyl vond dat de belangen van de randstad Holland en Zeeland steeds meer parallel moeten gaan lopen. Hij zag in deze provincie grote mogelijk heden voor industrievestiging wegge legd. Nader geïnformeerd wilde hij wor den over onderhandelingen met grote Europese industrieën voor vestiging in het Deltagebied. Speciale aandacht vroeg hij voor het stichten van indu strieterreinen in het oosten van de provincie, voor de Delta-spoorlijn en voor de vaste oeververbinding over de We sterschei de Minister Schut zegde toe dat de mo gelijkheden voor Zeeland nader zullen worden bekeken. Wat dit betreft lopen MINISTER SCHUT vaag de tweede nota ruimtelijke ordening en de zeehavennota eigenlijk al weer een beetje achter. Hij vond dat Zeeland niet het eerste ontvangcentrum is in de uit straling vanuit de randstad Holland. Over de wenselijkheid van een vaste oeververbinding over de Westersehelde bestaat weinig verschil van mening. Al leen is nog niet te zeggen wanneer en waar die moet komen. De regering zal hieraan aandacht besteden. Minister De Block (Ec. Zaken) had de hoop dat het spoedig afgelopen zal zijn met het naast elkaar werken bij de regionale industrialisatie in België en in ons land. De Benelux-commissie voor de ruimtelijke ordening zal in de Bene- lux-unie worden opgenomen. De heer Oele (PvdA) vond een betere samen werking tussen België en ons land noodzakelijk. Zonder medewerking van België zou bijvoorbeeld het industrie terrein Maastricht nooit tot verdere ontwikkeling komen. Zeeland en West-Brabant komen er in de nota maar bekaaid af, vond de heer Wiegel (WD), terwijl dit gebied juist zeer gunstige perspectieven biedt. Spoed zal moeten worden betracht met de havenschappen voor Vlissir.gen, Ter- neuzen en Reimerswaal. (Van onze correspondent) LEERSUM Een controverse tus sen de plaatselijke oranjevereniging en het bestuur van de school met de bybel houdt de gemoederen in Leer sum sinds enkele dagen bezig. Het is een futiele zaak: het schoolbestuur weigert van de oranjevereniging bon nen te accepteren, die de leerlingen recht geven op een gratis rit in de zweefmolen, die als onderdeel van een kleine kermis op het feestterrein in het dorp staat opgesteld. Het schoolbestuur heeft meege deeld dat men niet in conflict wenste te komen met een aantal ouders die de kinderen uit godsdienstige over wegingen niet naar de kermis laten gaan en dat men daarom het aanbod van de hand wees. De andere scho len in Leersum en openbare lagere en kleuterscholen hebben de bonnen wel genomen. In voorgaande jaren speelde deze kwestie ook al, maar de oranje vereniging wilde de zaak dit keer eens met het schoolbestuur uitpraten. De school schreef een ledenvergade ring uit en besloot niet aan de bon actie van de oranjevereniging mee te werken. KAMPALA (A.P.) De Belgische huurl^gencommandant kolonel Jean Schramme kan volgens officiële zegs lieden te Kampala in Roewanda en Oe ganda op weinig of geen sympathie of steun rekenen. De 150 huurlingen en 1500 man rebellerende Katangese troe pen houden nog steeds de stad Boekavoe in oostelijk Kongo bezet (zie foto), De groep heeft de keuze uit drie mo gelijkheden: overgave aan de troepen van president Moboetoe, een vlucht over de Riziziz-brug naar Roewanda of het zich een doortocht banen naar Katanga. Een piloot van een chartervliegtuig heeft dinsdag in Kampala verklaard dat het leger van Schramm"! Boekavoe noe steeds vast in handen heeft. Een Kongolees vliegtuig heeft maan dag van een hoogte van ongeveer 1200 meter vier raketten afgeschoten op Boe kavoe, maar de vlieger in Kampala heeft verklaard te betwijfelen of de schuil plaatsen van de huurlingen door de pro jectielen zijn getroffen. Zoals bekend heeft kolonel Schram me een wapenstilstand van 48 uur aan geboden aan president Moboetoe. De nuurlingen zouden in die tijd Kongo kunnen verlaten. Zij zijn van plan naar een ander land uit te wijken. PRIBOJ NA LIMU (A.P.) Mil joenen muizen, die dé oogst van een deel van Bosnië-Herzegowina hebben opgegeten, zetten him offen sief voort in het oosten van Joego slavië. Deskundigen dachten dat de mui zen elkaar zouden verslinden. Maar in plaats daarvan vermenigvuldigen zij zich en bedreigen zij in 'n breed front verscheidene dorpen in de omgeving van Priboj Na Limu. De boeren staan machteloos tegen de muizenplaag, die zo'n omvang heeft aangenomen dat zich op bijna elke vierkante meter land 10 tot 15 dieren bevinden. Pogingen van boeren de dieren met vergif te verdelgen, zijn mis lukt door de ongelofelijke weer stand van de gele muizen. Boeren hebben gezien hoe ze het vergif inslikken en dan vrolijk verder gaan met de oogst. Toen de muizen een maand ge leden hun opwachting n|taakten in Bosnië-Herzegowina, werid niet ge organiseerd tegen hen opgetreden. Aangenomen werd dat de dieren zich bij gebrek aan voedsel tegen elkaar zouden keren - wat een mis rekening bleek. HILVERSUM (ANP) De vijf oude omroeporganisaties zien hun wekelijkse radiozendtijd per 1 oktober aanstaande dalen van 61 naar 52,5 uur per week Dit verlies van acht en een half uur is ontstaan door uitbreiding van de zendtijd van de NRU en de TROS, en door de komst van zeven nieuwe zend gemachtigden, de zogenaamde mini- omroepen. Het zendtijdpercentage van de NRU is gestegen tot twintig procent. Daarbij zijn dan nog niet inbegrepen nationale programma's en andere occasionele uit zendingen, zoals sport en dergelijke. Momenteel komt de NRU aan een zend tijdpercentage van veertien a vijftien procent, alle Incidentele uitzendingen meegerekend- De mini-omroepen kon den maar moeilijk in het nieuwe werk schema worden opgenomen,, doordat de omroeporganisaties hun programma schema's al klaar hadden. Een en ander werd tot tevredenheid van de nieuwe zendgemachtigden opgelost doordat zes mini-omroepen ingepast werden in de zendtijd van de NRU. De zevende mini- omroep zendt uit in zendtijd afgestaan door de VPRO. NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren opnieuw verklaard te geloven, dat staking van de bombar dementen op Noord-Vietnam binnen drie tot vier weken tot vredesbespre kingen zullen leiden. Een woordvoer der zei dit in antwoord op vragen tij dens een persbijeenkomst. EEN HOEVEELHEID heroïne ter waar de van 120.000 dollar is maandag in Buf falo, in de Amerikaanse staat New York, door de politie in beslag genomen in de woning van de 74-jarige Levi Hames. NEGEN MENSEN zijn zaterdag om het leven gekomen toen een vliegtuig van de Indonesische politie ten westen van Sumatra in zee stortte. Onder de 6 passagiers bevond zich de directeur-generaal van de Indonesische politie, generaal Arnir Machmoed. HAARLEM (A.N.P.) Tijdens een hooglopende ruzie heeft de 26-jarige uit Curasao afkomstige fabrieksarbeider A. F. gistermiddag in Haarlem zyn 37-jari- ge hospita, mevrouw H. B.-D., met een groot zakmes enige steken toegebracht. Mevrouw B. werd niet ernstig in hals en elleboog gewond. Na in een ziekenhuis te zijn behan deld, kon zij op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. Omstreeks half twee ontstond tussen F. en mevr. B. op dë zolder van het kosthuis een woordenwis seling. De Curagaoër wond zich daar bij zo op dat hij op een gegeven ogen blik een groot zakmes pakte en onder het uitroepen van de woorden „ik steek: je hardstikke dood" ermee naar het hoofd van mevrouw B. stak. Doordat zij in een reflexbeweging haar hoofd af wendde liep zij slechts een niet gevaar lijke vleeswond in haar hals op. Een tweede steek kon mevr. B. met een arm afweren, waardoor zij aan een elleboog werd geraakt. Hierop vluchtte mevr. B. de trap af, maar bij de voordeur werd zij door F. tegengehouden. „We gaan samen naar de politie", riep dé aanval ler. Hij dwong mevr. B. met het mes in haar rug prikkend voor hem uit te lo pen. Midden op de Grote Markt, op enkele honderden meters van het po litiebureau, kwamen zij de echtgenoot van mevr. B. tegen. F. raakte hierdoor in paniek en rende naar het politiebu reau. De man, die een overspannen in druk maakte, werd ingesloten. Mevr. B. werd met een politieauto naar het Gro te Gasthuis gebracht, waar haar ver wondingen werden behandeld. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen ziet in de poging van een groep vooraanstaan de leden van de K.V.P. om tot een bundeling van progressieve krachten te komen een uitdaging voor de vakbe weging. Tot nu toe lag de vakbeweging op het punt van de samenwerking een slag voor op de politiek, zo schrijft het N.V.V. in zijn bladen van deze week. Lukt de poging van Bogaers en de zij nen, dan zal volgens het N.V.V. de vak beweging niet moeten aarzelen om ien volgende stap te zetten op de weg van de samenwerking teneinde die voorsprong te behouden en als wegwij zer te blijven fungeren. (Meer nieuws over de K.V.P.-radicalen op pag. 9). (ADVERTENTIES) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1