Organisatie helpt VS-deserteurs ais: O Meer democratie in beleid nodig Zeker 40 toeristen in öopa gevangen Per jaar duizend Vietnam- weigeraars uit NA VO-landen OP EN DOOD iSSIN ARENDEN OOIEVAARS Overdreven Pamfletten Platzak 1 PSP-er TEGEN „EVANGELISATIE" MET SNOEP ZE OPEREREN ALS VERZETSGROEPEN IN OORLOGSTIJD" Pil $&>V» GISCARD D'ESTAING TOT PRESIDENT DE GAULLE: Haagse wint de ton voor derde keer Theoloog Murray overleden Vrijgelaten Peter Lehmann: Jean Schramme waarschuwt Boeroendi Britse wapens voor Nigeria Tito zoekt naar oplossing voor Midden-Oosten I Je^elHd PROTEST TEGEN RODEO IN SCHAGEN V.S. KIEZEN VOOR MEER BOMMEN OP N.-VIETNAM Inmenging S die móéten wel toed zijn I IN STAATSLOTERIJ C C' 5 VERNEDERD PLAN BEKEND EEN BRIEF GERING AANTAL Vluchtelingen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 55 Geen leed aan anderen 21.26 27.50 33.50 36.- 34.- zen ?\N«tD ViggingJ :V\n,T"Vre" Ook oP ISTANBOEL (Reuter) Oog getuigen hebben in Istanboel ver bazingwekkende verklaringen af gelegd over gevechten op leven en dood tussen ooievaars en aren den. Een dergelijke strijd zou zich minstens eenmaal per jaar voor doen en de lucht zou dan verduis terd worden door ontelbare vo gels, terwijl het op de grond bloed druppels regent. Een bericht, dat het persbureau Reuter onlangs verspreidde over een dergelijke vogelslag bij Tar sus verwekte een controverse on der vogeldeskundigen. Sommigen venvezen het naar het rijk der fabelen of zeiden dat de Latijnse schrijver Plinius al tweeduizend jaar geleden een soortgelijke ge beurtenis beschreef. Maar Turkse zoölogen en de Jachtclub van Istanboel beweren met klem dat de vogeloorlogen werkelijk plaatsvinden. Hoessein Karagol, een 62-jarige natuurkundeleraar uit Oost-Tur- verklaarde, dat hij in 1921 in een vallei van de Sbakshakber- gen bij Erzurum een dergelijk ge vecht heeft gadegeslagen. Het was verbazingwekkend te zien hoe de vogels zich eerst in slagorde for meerden voordat ze elkaar aanvie len. De tactiek der ooievaars was zo hoog mogelijk te vliegen om dan als speren op de aanstormen de arenden neer te duiken. Soms wist een ooievaar zijn puntige sna vel niet uit een tegenstander los te maken, waarna beide doodvie len. Soms lassen de strijdende vo gels een gevechtspauze in om zich te hergroeperen en opnieuw aan te vallen. Twee Turkse hoogleraren be vestigden het bestaan van derge lijke vogelgevechten. Ze vinden meestal plaats als de ooievaars op trekvlucht zijn en daarbij bergen passeren waar arenden leven. Bei de professoren verklaarden, dat de ooievaars op de terugweg naar ge wonden zoeken, die zij moesten achterlaten en deze inmiddels her stelde soortgenoten in de trek op nemen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. - „Per jaar deserteren ongeveer duizend Ameri. kaanse militairen die voor de strijd in Vietnam zijn aangewe. zen". Dit bericht het Engelse blad „Times" van gisteren. De Amerikaanse minister van defensie Mc Namara ontkende deze bewering direct met de opmerking: „Volkomen onzin". Van de 225.000 Amerikaanse militairen in Europa worden er maar 338 vermist aldus het Pentagon. Ruim twee maanden geleden deden verhalen de ronde, dat een organisatie, die zijn activiteiten vooral in West-Duisland zou uit oefenen, Amerikaanse militairen via Amsterdam zou laten „verdwij nen." Dit werd toen door het Nederlandse ministerie van Defensie hardnekkig ontkend. den HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren verzocht to een telegram aan b. en w. van Schagen de vergunning in te trekken wlke is verleend tot het houden van wu „rodeo" in deze gemeente. ^^beschermingis van oordeel dat vsrl a- festijn, op 20 aug., gevallen jJJ ^enmishandeling zullen voor heeft h burgemeester van Schagen desgevraagd verklaard er van te z^n ^at hiervan geen dat e zal $Ün en tevens meegedeeld litie ze^ a*s feden va'n de po Hik ilaiJWezi?. zullen zijn om onmiddel i®, f gijpen mocht de zaak zich m anders blijke lijken voor te doen. Het Eerste Kamerlid van de PSP, de heer Boetes, verklaarde echter in een interview, dat hij zelf Amerikanen tij delijk onderdak had geboden, voordat ze verder werden getransporteerd. De actualiteitenrubriek van de NCRV televisie „Attentie" heeft ook al eens een Frans filmpje getoond, waarin Am sterdamse provo's in deze zaak werden genoemd. De NCRV weigerde later deze film als bewijsmateriaal te overhandi gen aan het ministerie van Justitie. Volgens de „Times" bestaat er een clandestiene organisatie van pacifisten die de deserteurs opvangt en hen helpt de NAVO-landen te verlaten. Deze lan den zijn verplicht deserteurs, die op hun grondgebied worden aangetroffen aan de Amerikaanse autoriteiten uit te leveren. De weglopers zouden naar neutrale landen en naar Frankrijk ge smokkeld worden. als verzetsgroepen in oorlogstijd", aldus de Londense krant. De cijfers van de „Times" zijn gebas- seerd op een uitgebreid onderzoek. Daarbij ging men uit van Engelse pam fletten waarin werd aangespoord te deserteren. Het spoor leidde naar Parijs, waar verslaggevers een man ontmoet ten, die zich een deserteur noemde en nu als bouwvakker werkte. „Onderzoekingen in Engeland, Frank rijk, Nederland, Duitsland en Zweden wijzen er op, dat het aantal deserteurs zich tegelijk met de Vietnamese oorlog uitbreidt, evenals de activiteiten van de hulporganisaties, die dikwijls opereren Volgens het artikel bestaat in Neder land de grootste hulporganisatie, Gewe zen provo's schijnen aan de Britse pam fletten een zinsnede toe te voegen waar- In ztf hun hulp aanbieden- Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in Heidelberg noemde de hele zaak „schromelijk overdreven". Hij vond een aantal van 338 vermisten op een totaal van 225 000 soldaten mini maal. „De houding van de Amerikaanse sol daat wordt veel beter gekenschetst door de aantallen vrijwilligers", aldus deze woordvoerder. In de eerste zes maan den van dit jaar hebben naar schatting 10.500 dienstplichtigen zich vrijwillig opgegeven voor de dienst in Vietnam In 1966 waren e" dat 14.300. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De uit breiding van de bombardementen op Noord-Vietnam tot vlak bij de Chinese grens blijft Washington van hoog tot laag bezighouden. Generaals getuigen voor congrescommissies, op 't Witte_ Huis worden uitgebreide stafbesprekingen gehouden en senatoren leggen verkla ringen af. De bombardementen gaan echter door, meer en heviger dan ooit tevoren. In Washington is men er nu algemeen van overtuigd dat de regering gekozen heeft voor uitbreiding van de bombardemen ten als de enige mogelijkheid de oorlog in Zuid-Vietnam te winnen. Een Amerikaanse topfunktionaris in Zuid-Vietnam heeft verklaard, dat het geen zin zou hebben de bombardemen ten op Noord-Vietnam te staken tenzij er aanwijzingen zijn voor een reactie van Hanoi. „Wij hebben de bombardementen op Noord-Vietnam vijfmaal gestaakt en er zijn geen aanwijzingen uit Hanoi geko men, dat zij bereid zijn aan onderhan delingen deel te nemen", zei hij. De Amerikanen hebben op de sl velden van Vietnam vorige week 82 doden verloren, het laagste cijfer in ze ven maanden. Het aantal gewonden be droeg 748, eveneens het laagste sinds het begin van het jaar. De vermindering van het aantal slachtoffers was een gevolg van de pauze in de strijd op de grond die nu ongeveer vijf weken duurt. De Zuidvietnamese strijdkrachten ver loren .283 doden en 863 gewonden, cijfers die boven het gemiddelde liggen. Deze hoge cijfers zijn een gevolg van op zichzelf staande gevechten. De totale verliezen van de VS bedra gen nu 12.497 doden en 76.630 gewonden. Het enige aat m Nederland officieel bekend is, is dat Amerikaanse soldaten die in Amsterdam feestvieren wel eens platzak komen te zitten. Zij kunnen dan vaak niet tijdig op hun basis terug zijn Wanneer de politie zulke militairen te gen het lijf loopt wordt de Amerikaan se MP op Soesterberg ingeschakeld Deze zorgt voor transport van de feest gangers naar Frankfurt, waar ze vol gens de Amerikaanse krijgstucht wor den gestraft. Wat er gaat gebeuren met Amerikaan se militairen, die in Amsterdam zonder geld komen te zitten maar niet in han den van de politie vallen, is de groote vraag: Het is niet denkbeeldig, dat er onder hen zijn die van de aangeboden hulp gebruik maken. Ook is het niet militairen in de café's en bars opzoeken militairen in de cats en bars opzoeken W&r van de rechtervleu- f&Br? Valéry Giscard meerderheid in üeiParlAn,0~r meeraerneia m |;s betoon j gisteren een krach- Clu'le rih. ,8e .n °P generaal De lien. un 'W'ngsmethoden te her- "tinciën 1115 minister van vs" 1e on.,sewfe? en nl' leider is Pötii, dis aa nkelljke republikeinse 'etels in het ^4 Gaullistische dat n bezet, heeft ge- v°lgen op dnoiten« besluiten moeten doeltreffend beraad zowel in JADVERTENTIEl de regering als in het parlement. In zijn verklaring verwerpt Giscard d'Estaing De Gaulles typering van de tegenstanders als „apostelen van het verval". Volgens de leider van de re publikeinse partij zijn er niet „twee ca tegorieën Fransen: de goeden en de slechten". [phiüps batte rijen! zaterdagmorgen tot Uw dienst I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een 64-jarige inwoon ster uit Den Haag heeft gisteren voor de derde keer in haar leven in de Staatsloterij de honderdduizend gewon nen. Zij is nu absoluut recordhoudster in Nederland, want een andere inwoner uit Den Haag, ae inmiddels overleden heer Van Tol, die het Metropoletheater opzette, trok tweemaal de honderddui zend, maar is dus nu door zijn stadge note overvleugeld. De Haagse inwoonster, die uit vrees voor een grote publiciteit haar naam niet wil bekendmaken, heeft nog nooit een heel lot gekocht. „Ik speel altijd laag, soms alleen, soms met enkele vriendinnen". Behalve driemaal de ton heeft ze ook nog een keer f 20.000. gewonnen. Het geld houdt ze overigens voor het grootste gedeelte niet zelf. Zij helpt er mens enmee, die als „stil le armen" beschouwd kunnen worden. Zij helpt er mensen mee, die als „stil- met geld, maar ook daadwerkelijk. Re gelmatig blijft ze enkele weken in een gezin helpen als huishoudster of in de keuken. Zelf heeft ze het geld niet nodig, want ze is bemiddeld. Haar ouders be hoorden tot de prominente industriëlen van Den Haag. Een gedeelte van het geld heeft ze in beleggingen gestoken. Giscard d'Estaing zei dat de manier waarop generaal De Gaulle zich achter de Franse Canadezen in Québec had ge steld in strijd was met een van de be ginselen waarop generaal De Gaulle het herstel van Frankrijks prestige en in vloed grondde, namelijk het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Giscard d'Estaing betreurde het, dat de door de regering voorgestelde econo mische en sociale hervormingen niet aan de goedkeuring van het parlement zijn onderworpen. De leider van de onafhankelijke repu blikeinen zei overigens, dat er geen sprake vajn is dat de onafhankelijke re publikeinen heit gezag van de president betwisten, maar wel dat het noodzake lijk is dat dit gezag alleen wordt uitge oefend, na het nodige beraad in het parlement of in de regering. BALTIMORE (AFP) Pater John Coutnay Murray, een katholiek theo loog van wereldfaam, is woensdagavond in Baltimore (Maryland) aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar geworden. Er verschenen van de hand van Coutnay Murray tal van werken, o.a. „Vraagstukken betreffende God'' Op het jongste concilie trad hij op als adviseur. SOLINGEN (DPA) „Min stens veertig toeristen uit West- Duitsland leiden op het ogenblik een troosteloos bestaan in de ge vangenis van de Bulgaarse hoofd stad Sofia. Volkomen geïsoleerd van de buitenwereld hokken zij in groepen van vier in slechts twee bij drie meter grote cellen. Tevergeefs hopen deze bewoners van de gevangenis op juridische of diplomatieke bijstand van bui ten". Aldus heeft gisteren de in Bulgarije onverwacht vrijgelaten onderwijzer Pe ter Lehmann in zijn woning in Solin gen verteld. Of ook vrouwen uit West- Duitsland in de gevangenis vastgehou den worden kon de 30-jarige Lehmann niet zeggen. Lehmann is op 29 juli samen met een vriend en met zijn zwager, de Neder lander Tonie van den Boorn uit Maas tricht, uit Villach in Oostenrijk naar Bulgarije vertrokken om daar zijn zus ter, dr. Gudrur Lehmann, die in een ziekenhuis bij Chemnitz als arts werk zaam was, te ontmoeten en haar clan destien naar het westen te brengen. Gudrun Lehmann zou, toen deze poging mislukte, zelfmoord gepleegd hebben. Rustig, bijna onverschillig, schildert de 30-jarige onderwijzer in zijn kleine met boeken volgepropte zolderkamer de toestanden in de gevangenis van So fia: „De behandeling bij de verhoren was niet streng Ik heb ontkend van het vluchtplan iets afgeweten te heb ben en kon mij zo na veertien dagen uit de gevangenis draaien. Zonder te zeggen waarom, hebben zij mij en mijn vriend tenslotte vrijgelaten". Dan zegt Lehmann met meer stem verheffing: „Weet u, het was allemaal zo ontzettend vernederend. Slechts drie maal per dag mochten wij naar het toi let gaan. Natuurlijk werden wij daar bij nauwkeurig in de gaten gehouden. Op de grond stond het chloor een cen timeter hoog. Gebruikt toiletpapier moesten wij onder het oog van een ci pier op een bepaalde plaats deponeren. Alles moesten wij onder het oog van een cipier doen, alles moest snel gebeu ren, het tandenpoetsen en ook het was sen. Met Duitsers mochten wij niet spre ken. Slechts eenmaal werd een West- berlijner in mijn cel ondergebracht. „Niettegenstaande de voortdurende verplaatsingen binnen de gevangenis kon de gevangen gezette Solinger zich een beeld vormen van het aantal van zijn Duitse lotgenoten. „Wij vroegen el ke keer bij een verplaatsing aan Tur ken, Bulgaren of Syriërs, hoeveel Duit sers zij gezien hadden Al by het overschrijden van de Zuid- slavisch-Bulgaarse grens, op 1 augus tus, werden de drie vluchtelingenhel- pers aangehouden. De Nederlander Tonie van den Boorn, die nog in Bulgarije vastgehouden wordt, en naar Lehmann vermoedt over ROTTERDAM Het P.S.P.-raadslid W. Remeyer lieeft b. en w. van Rotterdam gevraagd of het college het juist vindt dat het Leger des Heils tijdens openlucht bijeenkomsten snoep aan kinderen uitreikt om hen onder het gehoor te houden. De bijeenkomsten worden, aldus het raadslid op zondagmiddagen gehouden in het park bij volieres en zandbakken, waar kinderen komen om er te spelen. Vindt het college niet dat de methode om snoep als lokmiddel te gebruiken zeer verwerpelijk is aldus de heer Remejjer. Deze bijeenkomsten kunnen z.i. ergeljjk en storend zijn voor een aantal ouders, die in het park recreatie zoeken. Het raadslid vraagt b. en w. om aan de situatie een eind te maken, zonder de moge lijkheid tot het houden van toespraken in de rest van het park teniet te doen. drie tot vier weken terecht zal staan, toonde de ambtenaar aan het grenssta tion twee passen voor een inreisvisum. Een pas stond op zijn eigen naam, de an dere op die van zijn in Villach (Oosten rijk) wachtende vrouw, de tweeling zuster van dr. Gudrun Lehmann. Die misleidingsmanoeuvre mislukte even wel, de drie vluchtelingenhelpers wer den aangehouden, ambtenaren gingen mee in de auto, het spreken werd de drie mannen verboden en zij werden volgens Lehmann, naar de gevangenis van Sofia gebracht. „Het ging allemaal zo snel in zjjn werk bij de aanhouding, dat aangeno men moet worden, dat het vluchtplan de Bulgaarse ambtenaren bekend was", aldus Lehmann. In oktober vorig jaar heeft hij met zijn zuster in een Oostberlijns hotel het vluchtplan besproken. „Wij hadden toen reeds het vermoeden dat wij geobser veerd werden. Wij sloten daarom de ra men van de hotelkamer en zetten de radio hard aan". Lehmann sluit de mo gelijkheid niet uit dat de Oostduitse autoriteiten een a fluister installatie heb ben laten monteren. Peter Lehmann heeft verder verteld, na deze samenkomst zijn zuster in Oost- Duitsland slechts één keer geschreven te hebben. In die brief werd niet met zoveel woorden over een vlucht gespro ken. De brief bevatte alleen maar de opgave van een datum, die in geen en kel verband stono tot de overige inhoud van het schrijven. Deze datumopgave moest de in Oost-Duitsland wonende zuster van Lehmann te kennen geven dat alles in zijn werk zou gaan zoals het afgesproken was. Lehmann, die in de gevangenis van Sofia drie dagen lang in hongerstaking is geweest, deze evenwel afbrak omdat de cipiers van deze hongerstaking niets bespeurden en de Bulgaarse gevangenen zijn eten afnamen, gelooft er nog niet aan dat zijn zuster zelfmoord gepleegd heeft. In een telegram aan de tweelingzuster in Maastricht hadden de Oostduitse autoriteiten het volgende meegedeeld: „Gudrun in Bulgarije overleden, doods oorzaak onbekend". Het Oostduitse persbureau ADn heeft de zelfmoord woensdag bevestigd. Ook de vrouw van Lehmann is van de echtheid van het te legram en van de mededeling van ADN blijkbaar niet overtuigd. Zij zei ten minste: „Ik geloof niet, dat Gudrun dood is". BOEKAVOE (AP) De huurtroepen van kolonel Schramme, die Boekavoe bezetten, hebben de regering van Boe roendi gewaarschuwd de federale Kon golese legers niet door Boeroendi tegen de huurlingen te laten optrekken. De waarschuwing werd uitgezonden door radio Boekavoe, die uit naam van de „regering van openbare veiligheid" wordt verzorgd die na de inname van Boekavoe door Schrarnme's leger van blanke huurlingen en Katangaanse troepen is uitgeroepen. Als dit nog eens gebeurt, zal het re gime in Boekavoe de elektrische stroom van Boeroendi afsnijden, die afkomstig is van een centrale in Boekavoe, die in handen is van Schramme. In Boekavoe is het rustig, maar de troepen van Schramme graven zich in om verwachte aanvallen van het re geringsleger te weerstaan. Het vrachtschip „Egori", toen het in Tilbury Docks een lading wapens aan boord nam, bestemd voor de fe derale regering in Nigeria. Tot de zending behoren 16 luchtafweerka nonnen. De wapens zullen worden ge hruikt in de strijd tegen het rebelle rende Biafra. LONDEN/LAGOS (AP/Rtr) De Britse regering, kennelijk in verlegen heid gebracht door de burgeroorlog in Nigeria, heeft meegedeeld dat toestem ming is verleend voor kleine wapenle veringen aan de federale regering in Lagos, en dat verzoeken om meer wa pens in beraad worden gehouden. Er zijn echter op geen stukken na zo veel wapens geleverd als het aantal transportvliegtuigen dat op het ogen blik in Engeland gecharterd wordt, doet vermoeden. Agenten van wie aangeno men wordt dat ze voor de Nigeriaanse regering werken, zoeken in Engeland naar 40 chartervliegtuigen. De regeringswoordvoerder verklaarde dat sinds het begin van de vijandelijk heden tussen Nigeria en Biafra, uitvoer vergunningen zijn verleend voor een klein aantal Iuchtdoelgeschutstukken, 'n partij geweren en twee kustpatrouille- boten. Het aantal geweren schijnt niet meer dan duizend te bedragen. De Britse regering bevindt zich in een moeilijk parket. Als ze wapens le vert aan Lagos en dat verliest, zal En geland bij elke nieuwe regering uit de gratie zijn. Als zij wapens weigert te le veren en Lagos wint, is de Britse positie even ongelukkig. Het regime in Biafra, dat Tsjechische en Spaanse wapens schijnt te ontvangen, heeft Britse olie-installaties op zijn ge bied ter waarde van meer dan 300 mil joen dollar, wat ook een rol speelt bij de overwegingen in Londen. De Biafraanse leider Ojoekwoe heeft zijn*'eigen militaire bestuurder van de Midden-Westelijke deelstaat van Nige ria benoemd. Hij negeert daarmee bri- gade-generaal Banjo, die zichzelf aan het hoofd heeft geplaatst van een onaf hankelijke regering in het Midden- Westen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV Het Egyptische dagblad „Al Achram" heeft uit Joegosla vische kringen vernomen, dat president Tito na terugkeer in zijn land verrei kende politieke stappen zal ondernemen om tot een oplossing te komen voor het Midden-Oosten. Op een persconferentie, nadat Tito met president Nasser had gesproken, verklaarde hij, dat er reeds stappen worden ondernomen. Hij was optimis tisch over de afloop. President Tito heeft gisteren premlei Gandhi van India op de hoogte gesteld van zijn besprekingen. Er gaan in Cairo geruchten, dat Tito premier Gandhi zou uitnodigen om in Cairo met president Nasser de situatie te bespreken en wel licht te komen tot een gezamenlijk standpunt van de niet-gebonden landen De repatriëring van de naar schatting ruim 200.000 Jordaniërs, die uit het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië zijn gevlucht, is gisteren be gonnen. Woensdagavond hadden zich in totaal 167.500 mensen voor terugkeer gemeld. Volgens westerse diplomatieke krin gen in Amman nemen de gevallen van roof en plundering op de westelijke -Tordaanoever door Israëlische soldaten met de dag toe. De soldaten zouden ook geld en juwelen eisen van vluchtelingen, die naar Oost-Jordanië willen, hoewel dat officieel is toegestaan. Een dagblad te Beiroet heeft gisteren gemeld, dat Israël zijn reservisten heeft opgeroepen. Pantsereenheden, die in Midden-Israël bij de zeekust waren ge legerd, zouden met onbekende bestem ming zijn weggetrokken Vormde in vioeger dagen de Katho lieke Volks Partij een uiterst vreed zaam gezin, nu is de vrede toch wel ver te zoeken. Juist nu partijvoorzit ter Aalberse en fractievoorzitter Schmelzer op vakantie zijn! Als de kat van honk is, dansen de muizen op tafel. In Brazilië zijn de gemoederen ze ker zo heetgebakerd als in de KVP, maar het katholieke leven biedt daar dan ook minstens zo schilderachtige taferelen. Zo stroomden dezer dagen in het stadje Aparecida in het Bra ziliaanse binnenland meer dan 100.000 mensen samen rond kardinaal Cicog- nani, die als speciaal afgezant van de paus een Gouden Rooskwam aanbieden voor het heiligdom van de H. Maagd van Aparecida, dat 250Jaar bestaat. De president van Brazilië was zelfs aanwezig, vliegtuigen vlogen over straten vol vlaggen en strooiden rozeblaadjes uit en gekleurd papier. De zevenentachtig] arige Noor Jo- han Larson van het eiland Heroey, die twintig jaar geleden al zijn tan den en kiezen verloor, heeft dit jaar vijf gloednieuwe kiezen gekregen. Hij wacht gespannen op de rest. Ben Stijnman is met zijn 28 jaar al voorzitter van de afdeling Den Haag van de Stichting Echte Bak kers-Gilde, Hij is de man die steeds spreekt van het „knapperend, knis perend brood". Ik geef hier een uit spraak van hem, waar weinig, ook echte, bakkers hem om zullen benij den: „Ik maak tachtig a. negentig uur per week. Om drie uur op, 's middags slapen, 's avonds om tien uur weer naar bed." Wat je noemt, een ras echte bakker. Stokely Carmichaels variant op Marx: „De rassenstrijd is onvermij delijk". (Haagse Post). Volgens Car din zijn de maten van Mia Farrow, het „jongensvrouwtje" van Frank Sinatra, om nooit meer te vergeten: „60-60-60". u herinnert zich ongetwijfeld nog de eerste foto van de gehele aarde, die deze weeit werd gepubliceerd. De foto, gemaakt door een satelliet, zal nu iedereen wel overtuigd hebben van het feit dat de aarde zo rond is als een kogel. Iedereen? De platte- aarde-verenigirg laat zich niét. beet-: nemen. Samuel Shenton (63), dè Britse secretaris van de vereniging, gaf gisteren als commentaar: „Het is bedrog, namaak, trucage. Bekijk die foto maar eens, die de satelliet zoge naamd genomen heeft. Let op die lij nen aan de onderkant van de foto. Daaraan kan ie zien dat het een truc foto is". Maar waarom dan het be drog? „Het hoort allemaal bij de ronde-aarde-samenzwering", vindt Shenton. Ik doe het Melden, maar deze keer moet u meegenieten van een stukje Kronkel (S, Carmiggelt) uit Het Pa rool: „Onze zoon van acht - aldus een lezer uit Muiderberg - deed mij laatst een sprookjesachtige vertelling, die hij besloot met de volgende me dedeling: en ze leefden zó lang en gelukkig, dat het hele dorp naar ze rook". Er zijn, zo vertelde men mij, nog meer autoplaatjes behalve de „EU" die De Gaulle van de Franse wegen af wil hebben. Een daarvan is de let tercombinatie „Bzh", waarbij op de „z" een kroontje staat. Het is het „on. afhankelijkheidsteken" van Bretagne. In Canada zou het mogen. Weet u wat de overeenkomst is tus sen Pipo de Clown en de pil"? „Dag kindertjes." „Het is verdrietig het hier vast te moeten stellen, maar met deze zomer is het spoedig gedaan", schrijft Al- bert Heijn in zijn blad. En verder: „Met het eindigen van dit jaargetijde komen er andere behoeften: aan war me kleding, aan paraplu's en aan drop." AH verwacht een goede drop- omzet, want „zij houdt zelfs rekening met een herfst die nog natter, kouder en winderiger is dan gewoonlijk." Het is triest, maar ik kan er ook niets aan doen. MERIJN (ADVERTENTIE) Kies uit onze permanent grote collectie gouden rin gen met cultivé parel, bril jant of combinatie, ontwor pen in internationaal voor. aanstaande ateliers.

de Stem | 1967 | | pagina 9