ngenis ireker gemeenten tonen laconieke houding Kamerleden verbaasd over visie op Reimerswaalplan Oppositie tegen Vorster groeit eenheid forceren Twee scherpe reacties op standpunt van dertien gemeenten Den Hertog ernstig gewond papier voor uw ^-pen Even uitblazen mevrouw AFRIKAANSE ZAAK ONTROUW" DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 196*/ 3 ekse regering raagt gratie r oud-ministei BREDA INGER ITALIË r een lage prijs. IBS"! I Op oor na gevild..... Kandidaten voor vestiging in Vlissingen-Oost Zendertjes in kleding 21 e(ko«d£ wnn- Damesbeurs in Den Haag TE VAAG YERSEKE KANAAL DISTRICT Van der Vleuten won Ter beoordeling Bouwplannen voor verpleeghuizen naar G.S. West-lrian Minder zieken Ontslag voor 14 metaalbewerkers [ENE (Reuter-AFP) Pren| van Griekenland ial korün' mtijn om gratie vragen voor alige minister van buitenland' Averoff, die woensdag tot vl'lf evangenisstraf werd veroordeeld •eeg die straf omdat hij Vor, een verboden bijeenkomst (I uis had gehouden. het slot van het proces hart ire aanklager tot vrijspraak deerd, maar de rechtbank «1 er stemmen tegen het besluit' «w [evangenisstraf op te leggen J ste straf die een vooraanstaa.J nis onder het huidige Griekse h. tot dusver gekregen heeft indag komt een andere oud-'mi«t. eorge Rallis, voor de krijgs,,,'; is een soortgelijke overtreding enisstraf die niet veel langer het voorarrest (vijfmaanden) achte had het met zijn hospita de stok gekregen. Hij stond bii voor enkele tientjes in het kriit m zijn schuld niet tijdig aflossen einde van het liedje was dat B ;raat stand. Er kwam nog iets bii le raadsman „bijzondere externe andigheden" noemde. Verdachte namelijk familie achter het IJa. lordijn die een visum had gekte- om naar Nederland te komen jebrek was er oorzaak van dat Fhter niet verder kwam dan Wenen reis naar de Oostenrijkse hoofd- kon B. zonder meer ook niet be en hij besloot toen te gaan inbre- De raadsman zag fa dit alles een i om voor 'B. bijzonder clement te rechtbank vond de ten laste ge- i feiten kennelijk te ernstig om de eis iets af te doen. Zij verooi- e F. conform de eis tot twaalf iden gevangenisstraf waarvan voorwaardelijk met een proeftijd drie jaar en toezicht van de re- ermgsvereniiging het Nederland! otschap. draagbare e ZIG-ZAG met de Italiaanse- abrieken. Modern, makkelijk in lenvoudige van rechtstik ag. nu f249.- 3ER aanbieding is het aantal beperkt. 18 Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) S-HEER ARENDSKERKE Dertien nten in West Zuid-Beveland neb- I k tisteravond in het gemeentehuis nn 's-Heer Arendskerke, bij de leden i Binnenlandse sen gepieu vuil* uc gemeenten in West Zuid-Beveland, west-gemeente Wolphaartsdijk - Arendskerke, Heinkenszand I nn de vaste commissie lillen I ine ge Ine 1 's-Heer Areiiuancuvc, i«un.i.viio£.o..» 's-Heercnhoek - Borssele en een oost- remeente 's-Gravenpolder - Nisse. 's- Uetr Abtskerke, Baarland - Oudelande- Hoedekenskerke - Ellewoutsdijk - Drie wegen Ovezande. Daarop is onverwacht scherp gerea- jeerd door de woordvoerder van de ge- meente Hoedekenskerke en de fractie voorzitter van de K.V.P. in de raad van s-Heer Arendskerke. De eerstgenoem de, burgemeester M. Somers, zei dat de dertien gemeenten „een eenheid willen (orceren, die er by nuchtere beschou- wing niet zou blijken te zijn". 1 De tweede, de heer C. Verdonk. zei het, nog feller: ,.Men suggereert een streeksamenwerking die er nooit is ge weest" De heren Somers en Verdonk schaarden zich onvoorwaardelijk achter de vorming van één grote gemeente iti de zak van Zuid-Beveland. Woordvoerders van de dertien ge meenten waren jhr. drs. P. Beelaerts- van Blokland, oud-burgemeester van Wolphaartsdijk 'en jhr. mr. L. Quarles m üfford, burgemeester van 's-Gra venpolder. Eerstgenoemde schetste de planologische achtergronden, die tot het eigen herindelingsvoorstel hebben ge leid. Hierover hebben wij reeds uitvoe rig geschreven. De heer Quarles van Üf ford gaf in concreto aan hoe de meer derheid van de dertien gemeenten de [bestuurlijke indeling zou willen zien en waarom zij zich niet kan verenigen met de ontworpen gemeente Nieuw-Borsse- ie i het laatste aangaat, merkte de boer Quarles van Ufford onder meer JP,dat Nieuw-Borssele met zijn vijftien' terne kerkdorpen van tweehonderd- .vijitig tot vijftienhonderd inwoners een onoverzichtelijke en onbestuurbare ge meente zal zijn. De verdedigers van het voorstel van je dertien gemeenten waren van oor- al'ênment dat er één grote gemeente in de zak van Zuid-Beveland moet komen om de industriële ontwik- Jeüng vanuit het Zuid-Sloe te stimule ren niet terzake doende is. De begelei- ng van de industrie zal huns inziens taak van een havenschap worden. Verschillende, katholieke raadsleden uit meer dan een gemeente bestreden dit standpunt. Zij conformeerden zich aan- hetgeen de heren Somers en Ver donk reeds hadden gezegd. De heer Quarles van Ufford betoogde dat by de ontwikkeling naar een eigen visis op de herindeling in West-Zuid- Beveïand door de commissie geen reke- g is gehouden met godsdienstige ver schillen in het gebied. Hierb j werd na drukkelijk verld-^rd dat 's-Heerenhoek op dit pvr fnafwijkende mening heeft laten lieren 's-Heerenhoe:, n.l. voorstander van de vorming van :en katholieke gemeen te in westelijk Zuid-Beveland. Verschillende leden van de vaste com missie staken hun bewondering over het initiatief van de dertien gemeenten en de verdediging van hun voorstel overigens niet onder stoelen of banken. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE. De heer C. Verdonk. fractievoorzitter van de KVP in de raad van 's-Heer Arends kerke, lid van Provinciale Staten voor zijn panty, heeft gisteravond tijdens de hearing van de gemeenteraden in West- Zuid-Beveland door de vaste Kamer commissie van Binnenlandse Zaken over het wetsontwerp voor de herinde ling der gemeenten in Zuid-Beveland Verklaard, dat de onderhandelingen over de vestiging van twee grote indu strieën In Vlissingen-Oost met succes verlopen en zo goed als afgesloten zijn. In Middelburg zou de laatste hand wor den gelegd aan de vestigingsovereen komsten. De twee industrieën zouden het gehele nog overgebleven buitendijk se gebied in de nieuwe zeehaven Vlis- sing-Oost in beslag nemen. De heer Verdonk wilde geen namen noemen. Het zou echter gaan om de Franse alumi- niumfabriek Pechlney en de oliemaat schappij Sinclair, twee namen die reeds enige tijd hardnekkig als ernstige kan didaten voor Vlissingen-Oost circuleren. tamgJaar-werd in de Verenigde Sta- kek BTM i?egen müiard uit win" fo jf0?;. Het vanzelfsprekend, va, aii„ ?s van grootwinkelbedrij- ÏÏS ™oeite doen om een afdoende innen rwF? wT?keldiefstal te ver- Wen hmeTra5 allerlei voorzorgsmaat. h in Am "ra aantal winkcldiefstal- de VS J! (oedemen. Ongeveer één khtildie r d(en maakt er zich aan vele J' h? meuwe methode, die in wordt toegepast is (envonr rt °P verscheidene afdelin- I-nnnen ledltlg wordt m de ia" fetje »SrK een mifiatuurzen- 3»afn'Hg<ï' Wanneer de koopster 'ie aan Ji 'a wordt het zender. "Werd m=Pa^tafel ooopvallend ver- hebt'pn^ 0pt zij zonder betaald "m ontstL g me'. haar kledingstuk een ontvan. een fluittoon, die komt C l! 1arad bij de uitgang vegge ?e PTher kan de dief of die- °8 onmiddellijk grijpen. Hakken en neuzen van Christian Dior (Van een onzer verslaggevers) GOES De leden van de vas te commissie van binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer heb ben zich gistermorgen, tijdens de hearing van de gemeenteraden in oostelijk Zuid-Beveland over het wetsontwerp voor de herindeling der gemeenten in Zuid-Beveland, duidelijk verbaasd over de laco nieke houding van verschillende gemeenten ten aanzien van het Reimerswaalplan. Een ander interessant punt was natuurlijk het Kanaal door Zuid-Beveland, twistappel tussen de gemeenten Kruiningen en Ka- pelle. Voor de goede orde nog even een korte uiteenzetting over de inhoud van het wetsontwerp. Volgens dit ontwerp zouden de gemeenten op Zuid-Beve land tot vier nieuwe gemeenten worden samengevoegd: Reimerswaal (Rilland Bath, Kruiningen. Krabbendijke. Waar de en Yerseke), Kapelle (Kapelle, We- meldinge). Goes (Goes, Kloetinge, 's Heer Arendskerke, Wolphaartsdijk, Kat- tenó'ijke) en Nieuw-Borssele (de gehele Zak van Zuid-Beveland)- De belangrijkste taak van de nieuwe gemeente Reimerswaal zou zijn om de ontwikkeling van het Reimerswaalplan mede voor te bereiden en te begeleiden Jk'huis Christian n,„ - v." 'tariian 1 ln de persoon 5? ""(worpen revolutionaire hak. ni, kepen vaak ra zes cm h°og Da „k naar beneden brede? WaS bmraDe neuslim „ar beneden bredei «WM Dit eUn Tra0™er.endeels "ge' eaftwige wfndeis?Wn™ Va" ragIa' Ue een ha0,, noenen van box- sierfn" 80udmetalaneera ".'tloPende hak ®g' d« fader aankett™kje ala ver ten metaalgarnering. „Cocadier" heet dit rode wollen pak je van Pierre Balmain. Het heeft een zeer kort jasje en een wijde klokrok, die net boven de knie valt. Van 26 september fot 6 oktober wordt in de Houtrusthallen in Den Haag de jaarlijkse Damesbeurs gehouden. Zij zal ditmaal in het teken staan van de wo ninginrichting. Opvallend veel keukens zullen erop te zien zijn in diiverse typen. Een aantal Italiaanse importkeukens biedt zeer veel noviteiten. Zoals; een pannenkast, die zo is geconstrueerd, dat pannen in een uittrekbare lade gemak kelijk kunnen worden opgeborgen; een ladenelement met vijf kunststofladen, een flessenelement met uiittrekbare hou der, aanbouwelement geschikt voor in bouw van droogdoekrek etc. Wandbekleding wordt op deze Da mesbeurs ook nauwkeurig onder de loep genomen, evenals vloerbedekking, de kens en meubilair. Op de beurs kunt u zich laten voorlichten over de manier waarop u zich naar uw eigen smaak cn levensomstandigheden kunt inrichten. Drie gemeenteraden, die van Yerseke Krabbendijke en Rilland Bath, achtten het Reimerswaalplan nog te vaag en te ver weg om daarvoor nü reeds een her indeling van gemeenten door te voeren Wethouder D. Midavaine van Rilland Bath zei hierover; „De enige zekerheid die we met betrekking tot het Reimers waalplan hebben is dat, als er iets van komt, het nog heel lang zal duren". Bur gemeester L. Cnossen van Krabbendijke wees er op dat voor het tot ontwikke ling brengen van het Reimerswaalplan. herindeling of niet, toch in ieder geval belangrijke hulp van buitenaf nodig zal zijn. Ook de ontworpen gemeente Rei merswaal is zijns inziens nog te klein om een werkelijk belangrijk aandeel in de Reimerswaalontwikkeling te kunnen hebben. De drie gemeenteraden staan daarom op het standpunt, dat met de herindeling der gemeenten in oostelijk Zuid-Beveland (ten oosten van het ka naal) nog best even gewacht kan wor den. Wethouder Midavaine van Rilland Bath pleitte zander meer voor het be houd van de zelfstandigheid van zijn gemeente. Burgemeester Cnossen pleit te, voor het geval tóch tot herindeling zal worden overgegaan, voor samenvoe ging van de gemeenten Rilland Bath Krabbendijke en Waarde. Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Yerseke achtte uitstel van herinde ling voor zijn gemeente vooral noodza kelijk met het oog op de „uniek-moei- lijke situatie", waarin Yerseke zich be vindt- Door de uitvoering van de Delta werken zal 7Ü tot 80 procent van het be drijfsleven in Yerseke omgeschakeld moeten worden. De financieel-techni- sche uitwerking van deze omschakeling zou ook in groter verband kunnen ge schieden- Voor de mentale begeleiding zal het volgens hem noodzakelijk zijn dat dit geschiedt onder leiding van een gemeentebestuur dat eigen is aan deze specifieke problematiek. De voorzitter van de vaste commissie, de heer Toxo- peus, zei met het oog hierop alvast: „Het zal voor ons, zandhazen, niet ge makkelijk zijn om deze in het psycholo gische vlak liggende problemen te beoordelen". Voor het geval de herindeling zal wo2*den doorgezet is Yerseke, zo bleek uit de woorden van de heer Pijl Hoge weg, voorstander van de gemeente Rei merswaal zoals die m het wetsontwerp staat omschreven. Waarde sprak zich, bij (monde van burgemeester J. de Kam, in het belang van de leefbaarheid van de streek uit voor het voorstel in het wetsontwerp. Ook burgemeester A. Schipper var Kruiningen verklaarde dat de raad unaniem voor de ontworpen gemeente Reimerswaal gekozen heeft, alleen met dien verstande dat ook Sohore en We- meldinge en beide kanaaloevers bij de ze nieuwe gemeente gevoegd zullen worden. Eerder echter had ook burge meester H. van Suijlekom van Kapelle het gehele kanaal, met inbegrip van het vooralsnog bij Reimerswa'al inge deelde Hansweert, voor zich opgeëist. Volgens burgemeester Schipper heeft Kruiningen altijd bewezen een open oog te hebben voor de kanaalzone. Ka pelle is zijns inziens zuiver agrarisch in gesteld. Ten behoeve van de uitbreiding van Hansweert achtte hij het noodza kelijk dat de nieuwe gemeente Reimers waal zal worden uitgebreid van de drie hoek rijksweg-Smokkelhoek-Hansweert. De heer Van Suijlekom zei dat de raad van Kapelle het onbegrijpelijk vindt dat Hansweert -in het wetsont werp niet bij de nieuwe gemeente Ka pelle is gevoegd- Van de bevolking van Hansweert woont 85 procent aan de westkant van het kanaal, terwijl 80 procent van het kanaal bij de nieuwe gemeente Kapelle komt, aldus de heer Van Suijlekom. Volgens het wetsont werp zal Reimerswaal over het grond gebied van Kapelle moeten om het verzorgingsgebied Hansweert te kun nen bereiken. In geval van brand zou dat, zo kon men uit de woon den van de heer Van Suijlekom opma ken, wel eens ten koste van Hansweert kunnen gaan. Later vroeg de heer Toxopeus de burgemeestei van Kruiningen: „Als er brand fs in Hansweert en Kruiningen moet blussen hoe lang doet Kruiningen er dan over om in Hansweert te ko men? Het verrassende antwoord van de heer Schipper: „Wat de brandbestrij ding betreft is er een gemeenschappe lijke regeling met vier gemeenten Wanneer er in Hansweert brand is gaat Kapelle blussen". De vertegenwoordigers van Kruinin gen en Wemeldinge lieten overigens duidelijk blijken dat de ontworpen ge meente Kapelle (7000 inwoners) naar hun inzicht veel te klein is. Wanneer herindeling onafwendbaar is ziet We meldinge bijvoorbeeld veel meer in de vorming van één gemeente ten westen van het kanaal (de visie Goes). De heer Van Suijlekom, die als eerste door de vaste commissie werd gehoord zei daarentegen dat de handhaving van een versterkt Kapelle volkomen juist is Hij verzekerde dat het nieuwe Kapelle de „klimatologisch zo begenadigde streek voor de fruitteelt", een sterke gemeente zal blijken te zijn, die zijn taak zeker zal aankunnen. In dit ver band herinnerde hij, aan een rapport van het centraal bureau voor tuinbouw veilingen waarin het noodzakelijk wordt geacht dat de veilingen in Mid den-Zeeland gaan fuseren. Het centrale veilingpunt zou volgens dit rapport Ka- oelle moeten zijn. Pas tijdens de discussie over de toe lichting van burgemeester C. van Sas van Wemeldinge bleek dat Wemeldinge op de eerste plaats vasthoudt aan het standpunt dat de invoering van een zo genaamd geleed districtsbestuur de voorkeur verdient boven een drastische herindeling van gemeenten. Wanneer dit niet haalbaar is dan is Wemeldinge voorstander van de vorming van één gemeente in Zuid-Beveland ten westen van het kanaal. Mocht uiteindelijk de herindeling uit het wetsontwerp wor den aangenomen dan nog blijft volgens de heer Van Sas de vorming van een dlstrictsraad geboden. De burgemeesters Van Sas en Cnossen waren van mening dat aan het wets ontwerp onvoldoende „stelselmatig en wetenschappelijk verantwoord onder zoek" vooraf is gegaan. De leden van de vaste commissie veertien mannen en één vrouw bezoch ten gistermiddag de kanaalzone om zich daar van de situatie op de hoogte te stellen. LUIK (ANP) De amateur wielren ner Fedor den Hertog is donderdag tij dens de wegwedstrijd OttgreeAywail- leOugree zeer ernstig gewond geraakt. Den Hertog, die déél uijtmaakte van de Nederlandse selectie voor het wereld kampioenschap, reed frontaal tegen een vrachtwagen. De renner uit Harderwijk werd in bewusteloze toestand naar het zieken huis van Esneux gebracht waar men een gebroken linkerhand, een kaak- fractuur en een zware hersenschudding constateerde. Joop Middelink, de coach van de Nederlandse ploeg, die vanuit het trai ningskamp in het Limburgse Nufth aan enkele wegwedstrijden in België deel nam. vertelde het volgende over het ongeluk: „Den Hertog maakte met Wagtmans, Pijnen, Zoetemelk, Harings en Nieuwkamp deel uit van een zeven man sterke kopgroep. Tijdens een af daling kwam in een bocht plotseling een vrachtauto te voorschijn. Nieuw kamp schrok zo dat hij ten val kwam en enkele renners meetrok. Den Her tog, die de gevallen renners wilde ont wijken, reed toen frontaal tegen de vrachtauto. Volgens Middelink zou Den Hertog ook nog zijn linkerbeen hebben gebro ken. Den Hertog, die tijdens de Neder landse kampioenschappen tweede werd in de achtervolging achter Gert Bon- gers, zou tijdens de wereldkampioen schappen starten in de achtervolging, de ploegentijdrit over 100 km op de weg en waarschijnlijk ook in de indi viduele wegwedstrijd. OUD-TURNHOUT (ANP) Jos van der Vleuten heeft in het Belgi sche Oud-Turnhout een criterium voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 140 km af in drie uur en 13 min. Henk Nijdam kwam 47 sec. na de winnaar als tweede door de finish. De uitslag luidt: 1 Van der Vleuten Ned. de 140 km in 3 uur 13 minuten; 2 Nijdam Ned. op 4 7sec., 3 Maiinus Ned. z.L, 4 Sche pers Ned. z.t., 5 Haeseldonck B. z.t., 6 Vianen Ned. z.t., 7 Van Middelkoop Ned. z.t., 12 De Roo Ned. op 1 min., 13 Schroeder z.t., 22 Breure Ned. z.t., 23 Snepvangers Ned. z.t., 26 Lute Ned. z.t„ 29 Kloosterman Ned. z.t. „Mensen in ae sport" begon de avond gisteren met een serie korte interviews met wielrenners naar aanleiding van het komende wereldkampioenschap, een verslag van een onoverzichtelijke pers conferentie van de KNWU en kritiek op het zo kort voor de W.K. nog sa menstellen van een selectieploeg van dertien renners waaruit er dan weer acht gekozen moeten worden. Voordat we om vijf voor negen naar de eveneens fietsende journalisten en artiesten kon den kijken kregen we een gevarieerd menu van Achter het Nieuws voorge schoteld. In gesprek met de Rotterdam, se professor Hulsman bracht enig licht in de aan de hand van statistieken niet alarmerende cijfers over moord en dood slag in ons land. Kritiek was er op het verkeerde beeld dat het publiek via de communicatiemiddelen krijgt en de aan dacht werd verder gevestigd op het feit dat tegenover de circa 40-50 moorden en doodslagen per jaar, maar even 850 zelfmoorden staan. Deze laatste zijn een veel duidelijker illustratie van de grote instabiliteit in onze maatschappij dan de andere cijfers. Na de vertoning van de nieuwste jeugdwerkloosheidscijfers en de behandeling van het dreigende conflict in de kustvaart, zagen we nog even de snelheid van werken van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant geïllustreerd aan de hand van een pro testbrief van raadsleden uit Asten te gen een onwettige bouwvergunning van b. en w. Deze brief was verzonden op 3 maart en al beantwoord op 20 juli 1967. Maar ja, met een variatie op Ach ter het Nieuws: „Op G.S. van Brabant kun je bouwen!" AD INTERIM JOHANNESBURG Baltha zar J. Vorster is nu negen maanden premier van Zuid- Afrika. In deze periode heeft hij onder andere geprobeerd het imago van Zuid-Afrika overzee en dat van hemzelf te verbete ren. Maar dit nieuwe gezicht berokkent hem moeilijkheden. In de gelederen van de nationa listische partij, tevens rege ringspartij, is oppostitie uitge broken en onder de lasposten bevinden zich enkele van Vor- sters mede-ministers. Enkele onverzoenlijken in de nationa listische partij voeren een steeds sterker wordende campagne op politiek, cultureel en godsdien stig gebied tegen wat zij noe men „liberalistische tendenzen en ontrouw aan de zaak der Afrikaners". De nationalistische partij is van af 1948 aan de macht en heeft sedertdien alle verkiezingen ge wonnen. Vorster ontmoet nu zware kritiek van extreem rechtse groepen Afri kaners. Deze zijn van mening dat zijn enigszins verzachte politieke beleid, vooral wat betreft de apart heid in de sport, de toelating van meer blanke immigranten en zijn pogingen om de Afrikaanse en En gels sprekende groepen te vereni gen wel eens tot gevolg kan hebben dat de Afrikaner, die in de politiek de lakens uitdeelt, zijn nationale identiteit verliest. Vorster werd premier nadat dr. Hendrik F. Verwoerd in september 1966 door een aanslag om het leven was gekomen. Jarenlang steunden de Afrikaners Verwoerd in diens keiharde onverschilligheid voor het feit dat de wereld de Zuidafrikaan- se rassenpolitiek veroordeelde. Een drachtig schaarden zij zich achter zijn pogingen om de positie der Afrikaners, zowel in politiek, eco nomisch als in cultureel opzicht, tot een bolwerk te maken. Hij oogstte dan ook hun grote waardering en achting toen hij na de slachting van Sharpeville in 1960 weigerde de strenge apart- heidswetten te matigen of te bui gen voor de kritiek overal in de wereld. yorster daarentegen tracht een gunstiger indruk van Zuid- Afrika en van hemzelf te wekken. Als de vroegere minister van jus titie was het vooral zijn werk dat de harde veiligheidswetten er kwa men met als gevolg dat honderden mensen van alle rassen werden uit gebannen of gevangen gezet. Bij sommige Engelstalige kranten staat hij als „cipier" te boek. Van deze typering nu probeert Vorster de laatste negen maanden af te ko men. Vorster streeft naar bevriende relaties met Zuid-Afrika's zwarte buurlanden: Lesotho, Botswana en Swaziland landen zonder ver binding met zee, tevens economi sche afhankelijk van het aan goud zo rijke Zuid-Afrika. Vorster was de eerste Zuid- afrikaanse premier die met een zwarte collega dineerde en heeft herhaaldelijk nauwer contact met andere onafhankelijke Afrikaanse staten aangeboden. Inzake de omstreden apartheid in de sport heeft Vorster kleine con cessies gedaan, zulks met de be doeling zijn land terug te brengen in de Olympische arena waarvan het thans uitgesloten is. Een ge kleurde sportman mag nu ook met buitenlandse teams naar Zuid- Afrika gaan. terwijl in het ver leden uitsluitend alleen geheel blanke sportgroepen werden toe gelaten. Maar sommige onverzoenlijke voorvechters van de apartheid, voornamelijk Afrikaners, moeten niets van Vorsters nieuwe aanpak hebben. De aanvallen worden ge leid door rechtse groep Hertzog, onder aanvoering van een van Vor sters eigen ministers, dr. Albert Hertzog. Aan het hoofd van een der Afrikaanse organisaties die de groep Hertzog steunen staat de broer van de premier, dr. D. J. Vorster. Hij is actuaris van de in vloedrijke Nederduitse gerefor meerde kerk en leider van de na tionale raad tot bestrijding van het communisme. F)e rapportrijers (Zuidafrikaans voor motorordonnansen) vor men ook een groep met veel in vloed die de groep Hertzog steunt. Ze zijn een tak van de geheime door Afrikaners geleide broeder bond, een exclusieve Afrikaanse organisatie met wijdverbreide in vloed in het politieke, culturele en economische léven. Op een recente bijeenkomst van aanhangers van de groep Hertzog zei dominee J. H. Jooste, voorzit ter van de groep en secretaris van de vereniging voor hoger christe lijk onderwijs: „In de politieke sfeer gaan stemmen op die ons in een cultuur zonder identiteit wil len doen opgaan. Wij wensen sa menwerking met andere bevol kingsgroepen maar weigeren me deplichtig te zijn aan nationale en culturele zelfmoord." Bij de verdeeldheid waardoor de nationalistische partij wordt be dreigd gaat het in wezen tussen de gematigde denkende Afrikaners en de onverzoenlijken die, overeen komstig de politiek van Verwoerd, totale heerschappij der Afrikaners willen. Ze zijn beducht voor elke verslapping van de apartheid. Ze betwijfelen de wenselijkheid van ongecontroleerde immigratie waar door de Engels sprekende bevolking en sommige religieuze groepen die tegen de Nederduits gereformeerde kerk gekant zijn, in aantal toene men. JTr heerst ontevredenheid over Vorsters pogingen om de meer vrijzinnig ingestelde woordvoerder in het nationalistische kamp te brengen. De Afrikaner heeft het gevoel dat zijn levensstijl, zijn taal, zijn godsdienst en zijn cultuur in gevaar verkeren. De Rand Daily Mail, een te Jo hannesburg verschijnende Engels talige en anti-regeringsgezinde krant vat de scheuring in de natio nalistische partij als volgt samen: „Na de oorlog is een dergelijke .botsing binnen de gelederen der Afrikaners nog niet voorgekomen. Ze treedt aan de dag op vrijwel elk gebied van het leven-politiek, godsdienstig, cultureel en econo misch. De Afrikaners beschouwen dit als een zaak die tussen hen onder ling geregeld moet worden. Wat het werkelijk betekent is of deze politiek overheersende groep Zuid- Afrika in zijn cude isolationistische koers, wars van elke verandering, zal houden dan wel opnieuw aan sluiting zal zoeker, bij de brede stroom der menselijke besognes door hedendaagse opvattingen te erkennen en ze met onze eigen speciale situatie in overeenstem ming te brengen." Die Vaderland, het blad van de nationalistische partij met als voor zitter premier Vorster, hekelde die genen onder de Engelse en Afri kaner critici die de vuile was bui ten willen hangen. Op deze strijd tussen de Afrikaners zijn de gieren van de Engelse pers al afgekomen: vol verwachting cirkelen zij boven ons", aldus het blad. Sommige Afrikaners beschou wen premier Vorster's meegaande politiek tegenover zwarte leiders en zijn pogingen om Zuidafrika's internationale betrekkingen te ver beteren als een sinister ondergra ven van de basis waarop de apart heid berust, Helen Suzman, enig parlements lid voor de progressieve partij en felle tegenstandster van de apart heid zei evenwel: „Het is de heer Vorster gelukt een gunstiger in druk van hemzelf als een moder ner en meer verlicht premier dan zijn vooi ganger te creëeren. Hij is uitgekookt genoeg om de waarde van public relations te beseffen maar inwezen heeft hij zijn poli tiek geen jota gewijzigd. De apart heid wordt sterker en zwaarder dan ooit tevoren toegepast." DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. R. J, H. Kruising*, heeft o.a. aan het college van Gedepu teerde Staten van de provincie Zeeland een aantal plannen voor de toekomstige bouw van verpleegtehuizen ter beoor deling en voor nader advies toegezon den. Deze plannen betreffen de verde ling van bouwvolume voor verpleegte huisbedden naar een planning, zoals die werd opgesteld door de ziekenhuis commissie. Bij de planning is door de zieken huiscommissie uitgegaan van het aantal te verwachten inwoners per 1 januari 1980, terwijl de behoefte aan verpleeg tehuisbedden is getaxeerd op 1.75 pro cent voor lichamelijk zieken en 0.75 procent voor geestelijk gestoorde be jaarden. Deze cijfers worden weliswaar aanvechtbaar geacht, doch èn gezien de uiteenlopende resultaten waartoe ver schillende wetenschappelijke onderzoe kers op het terrein van de behoefte aan verpleegtehuisbedden komen, èn gezien de wenselijkheid van doelmatig beleid in dit opzicht, meent dr. Kruisinga de door de ziekenhuiscommissie toege paste methode van berekening voorlo pig als werkhypothese te moeten aan vaarden, namelijk tot het tijdstip waar op op wetenschappelijke basis beter gefundeerde cijfers ter beschikking ko men. Het relaas van de heer Nicolaaa Jouwe over de huidige toestand op West-Nieuw-Guinea (Dagblad De Stern d.d. 11 dezer) klinkt niet erg bemoedi gend ten aanzien van de toekomst der autochtone bevolking aldaar. Ettelijke jaren na de overdracht zou men al thans iets beters verwaenten dan be richten over tirannie, pure rassendis criminatie en algehele verpaupering. Wij men de woorden van de heer Jou we in twijfel trekken (b.v. vanwege diens „ongenuanceerde visie op het schouwspel van de vaart der volke ren") ook recente verklaringen van of ficiële Indonesische zijde dienaangaan de wijzen onmiskenbaar in de richting van bestuurlijke onbekwaamheid en- of gebrek aan goede wil om de eens gedane beloften gestand te doen. Zeker de fervente ij ver aars voor de capitulatie van wat zij plachten te noemen onze „koloniale hebzucht" c-q. „verdwaasd nationalistische eerzucht" zou het thans moeilijk vallen, ten gun ste hunner toenmalige adviezen nog zin nige argumenten te construeren. Ter verduidelijking van deze laatste bewering citeer ik uit het verslag van. een K.V.P.-bijeenkomst te Baarn, waar op o.m- zekere dr. Albinus van Lier het woord voerde (zie Dagblad De Stem d.d. 11 januari 1961): „Allerlei argumenten zoals geografi sche en etnologische om N.-Guinea niet aan Indonesië af te staan noem de dr. Albiuus van Lier de grootst mo gelijke onzin-...". Gehoorgevend aan die „onzin had men op N.-Guinea tenminste het lager onderwijs vei lig kunnen stellen. „De spreker acht het maar al te duidelijk dat Nederland de mensen mist om efficiënte acculturatie in N- Guinea toe te passen". Men zou zeg gen, dat dit allengs duidelijker wordt. Wie voelt er nu iets voor een drijf jacht op intellectuelen? dat het communisme in Indo nesië meer verzinsel dan realiteit is'* De huidige Indonesische regering schijnt hierover toch anders te hebben gedacht. En de communisten ook. „Dr van Lier bleek, evenals de Gro ninger professor Rolingh vast overtuigd van het feit dat de Nederlanders in 80 jaar in Nieuw-Guinea minder zullen bereiken dan Soekarno of Nehroe in twee. In deze blijkt het wel raadzaam, zich eerst van feiten te overtuigen nadat ze hebben plaatsgehad. Thans mogen we slechts veronderstellen, dat het ons inderdaad enige moeite zou kosten om goed te maken wat Soekarno en de zij nen daar binnen drie jaar hebben ver prutst. BRED A L.P. In De Stem van 16 aug. werd ge meld dat er dit jaar 16 pet. minder ziekmeldingen bij het G.A.K. binnen gekomen zijn dan in het eerste half jaar 1966. Dit zal een landelijk cijfer zijn. De voornaamste oorzaak van deze da ling zou liet uitblijven van een griep- golf zijn geweest. Wie heeft deze re den bedacht? Ieder die iets te maken heeft met personeelsbeleid weet maar al te goed dat de ontspanning op de arbeids markt de werkelijke reden is. De lust tot ongeoorloofd verzuim, lijntrekkerij, onrechtmatig ziekteverzuim e-d. is na genoeg verdwenen en de produktiviteit is automatisch stukken gestegen. En niet alleen in de bouw. De ontspanning op de arbeidsmarkt is verreweg de voornaamste reden van het lagere ziek- tecijfer. (In het zuiden nog mèer dan 16 procent). BREDA J. v. G. RIJSSEN (ANP) De N.V. Schuite maker Machinefabriek te Rijssen heeft aan 14 geschoolde metaalbewerkers per 1 oktober a.s. ontslag aangezegd wegens het teruglopen van het aantal orders. Ze zullen waarschijnlijk in Rijssen en directe omgeving in hun vak geen emplooi meer kunnen vinden. Het be drijf, dat zich vooral toelegt op de pro- duktie van landbouwwerktuigen, heeft momenteel 60 mensen in dienst. In sa menwerking met de vakbonden is een afvloeiingsregeling opgesteld. HENRY FURST, een Amerikaanse schrijver, is op 74-jarige leeftijd in La Spezie overleden. Furst is romanschrij ver, essayist en correspondent voor tal rijke Europese tijdschriften geweest. DE POSTDIENST van Australië heeft een modelactie gehouden om te protes teren tegen de boetes die het personeel door de directeur-generaal zijn opge legd na een wilde staking over de ar beidsvoorwaarden. „Aangenaam kennis te maken „Ik ga nu even mijn handen wassen Ik heb net in een vuih nisbak zitten roeren

de Stem | 1967 | | pagina 5