NKV niet akkoord met ontslag aan pendelaars Propaganda-actie voor zwemclubs in Zeeland Geen minachting geitenbond alstublieft voor Yerseke wil nog wachten inzake herindeling E Twee en een half ntilj. televisietoestellen Onderzoek van KNWU naar verstrekken doping bij „grote evenementen" Even uitblazen mevrouw Hockeyteam wacht zwaar programma 2 patiënten overleden tijdens slaapkuur [-papier voor uw L-pen Beenbreuk door muggenjacht fsqssrsiH sasnaj w ssats-si havenbedrijven rotterdam reeel slag niet somber Prestaties kunnen hoger liggen OUD-PASTOOR P.DOENS: hvv '24 deelde de punten met kieldrecht MUIZENLEGER VERSLINDT WINTER VOORRAAD DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 5 (zegels :GEN GERE 4-»erS- ïffiSjg» ssws KRITIEK op personeelsbeleid Groter tekort op VS-betalingsbalans ),SCHOTEL"-HAKJES OMELET EN SLAATJES Nederland krijgt ook een „Boetiekbal" Jenever Subsidie Mogelijkheden Arbeiderskoe C har i tas Redding Eerst vaste vorm Reimerswaal Arm Vernieuwing in RK kerk Verontruste KVP'ers Wielerperi'kelen Belcrum-garage vraagt steeds aajirüdingvrije auto's v.a. 1963 te koop. Min. Kanstraat 16—20, Breda, tel. 01600-3 w. apka- ,950,-. rg '3, sport, s om- ~ie otter aken- an, •prijs ideren en ien, wor- SK he te 1200 straat ian woon- 1 tuin Tim- 1-2089. bb.w. aanw., •ijs pi, tel. uwb.- onk., voor- 000,- raxus- erwo- nvaar- Twee. d on- dorp 2.000,-. e wo- Event, 'nl. p. 46, •'eerSe oning nog ronin- boer- 7.500,- chik- Pa- 5639. Firma Gil/en thans gevestigd Academiesingel 34a, Spoorstr. 32, bieden u onder onze beken de serv. te koop aan: Chevro let Impala 2-deurs 1966, Tau- nus 15 M 1967, Austin Seven 1965, Austin Seven 1964, Fiat 850, coupé cabriolet 1966, Austin Glider 1965, slechts 30.000 km gelopen, Austin Gli der 1964, 2 maal Hillman Sun- beam 1967. als nwe. Mercedes diesel 1965, Opel Kadett 1966, Opel 1700 1965, Taunus 12 M Stationwagen 1966 Taunus 12 M uxe 1964, Simca's 1500 GL 1965 en 1964, Vauxhall Viva 1964, Fiat 1100 1965, Fiat 1100 stationwagen 1966, Renault L 1964, Trabants 1965, VauxhaU Cresta 1964, Fiat 600 D 1965 Fiat 1500 2 maal 1965. BMW 700 LS 1964, VW Bus type lwi 2 maal van een bedrijf Da: 750 1965. Opel Blitz kort chas sis 1962. Dit is een kleine greep uit onze voorraad automobielen al deze wagens worden in onze eigen werkplaats getest en van nieuwe onderdelen voor zien, op al deze wagens 10.000 km garantie op onderdelen en arbeidsloor Financiering Al gelijk, ook inruil. Het adres Acaderniesingel 34a, reent genover KMA ingang lanp ae poort, Spoorstraat 32, btJ j}® station. Tel. 39870, privé «BW geopend 8 uur tot 21 uur. zon fs van 10 uur tot 18 uur. Busjes en bestel niet en MJ- der bestuurder F. vA Burgt, Oudenbosscheweg 2, Oud u tel. Te]. 01652-2067. Te koop aangeboden, Fiat 1300 bouwjaar 1965 met radio zeer goede staat. Te bevragen Dr. Struyckenstraat 106a, öre da. ste- g. 30 0.- hou- leuw Event. P. 46. te eer 'n innen- S 1966 1965 GLrS 66, 164, 1965, 166, Tau- 'aunus 17 M I960, 1964 1965. ioncar Fiat 1965. r ca- Fiat 1964, 1964 Sko- Octa- l. Daf >ruik- -vbaai froot- om- ;te Min. tel te -33636 uur icïags Voor de liefhebber te k. geboden, originele T-Ford 1»'» Te bezichtigen Autorama. Tramsingel - hoek Lunetstraai, Breda. T.k.a., i.p.st.z. Opel J"cJ°Lr. '62. Ni e. Peckstr. 19, Steenb gen, na 6 uur. DaffodU de Luxe 1963 f ®*.- of f 25,- per week. N-Z-M'™ 58. Bergen op Zoom- Taunus 17 M '964. sup"- 9° derzoek toegest. Fin w lijk. Tel. 6537, N-Z-Haven Bergen op Zoom--- Te koop V..W-S 59, '60, '61, 62 63 64, '66 en een Scaldis de - fir bj 65, km-stand 30.000. Bruijn, Dorpsstraat u, Willebrord. tel. 484. Luxe bungalow l!"",ss"4vrii kort bij zee 6-Pcrs™fWk- 20 augustus f 125.; P*r Bel. 353, Hüvarenbeet^^, Iz.g-5'" ippi-fien op w T.k., tevens 6-pers. ue-p. Beursplein 5a, Bergen tel. 01640-5879 Te k. 4- en 6-pers. carav«»je Caravanbedrijf oil06-658. Heinkenszana. T.k. nestje zw- tjes, vader Eng. vrouw Clemens, Br nongeWiP' 602. Tilburg. café D°n* tel. 72475. Miadcnstandsdlplomas'u^si6l»e^ jarige opleiding, v L? het Ministerie e. jjid- (Vervolg van pag. 1) Du, heer J. Kloosterman van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel scheepvaartvereniging Zuid medegedeeld, dat het N.K.V. niet akkoord iaat met het categorische ontslag van de pendelaars. De heer Kloosterman Lent da' het onjuist is pendelaars als groep te ontslaan. Veel eerder had Se scheepvaartvereniging Zuid moeten letten op anciënniteit. De indruk bestaat dat het S.V.Z. dat len aanzien van de pendei niet gedaan L[t Er zijn vele pendelaars ontslagen 5 lange tijd bij de centrale voor de ■rtmdsvoorziening in dienst zijn ge- st inmiddels heeft de K.B.V. (Ka tholieke Bond voor Vervoerspersoneel) S ontslagen pendelaars geadviseerd via hot Gewestelij!" Arbeidsbureau in Rot- tof-m beroep aan te tekenen tegen het ontslag De bij de ontslagbrief ge voegde verklaring voor akkoord zal dan ook door deze mensen niet ingezonden worden. Ten aanzien van de mindèrvaliden „„t N.K.V. hetzelfde standpunt h, Ten aanzien van de Rotterdammers die ontslagen zijn zal men het geval voor geval bekijken. Men kan wel voe len voor de ontslagregeling van dege nen die boven de zestig jaar zijn. De -nciële egeling kan de kritiek door- daan en bovendien komt het N.K.V. nor dat het reëel is om deze ouderen die toch in de haven al met derderangs- i vaak genoegen moeten nemen, te sturen. Andere commentaren van de vakbon den zijn vooral fel gekant tegen het personeelsbeleid van de afgelopen ja ren, De harde slag die de Rotterdamse haven nu moet verwerken hebben de grote havenbedrijven min of meer zelf in de hand gehad, aldus een vakbonds bestuurder van het N.V.V. Enerzijds breidden zij onder invloed van de al jaren constante groei van het stukgoe- derenoverslag het eigen personeel uit. ander-ijds werd de centrale voor de arbeidsvoorziening in stand gehouden omdat het toch prettig was een aantal 01180-3719. DEN HAAG (ANP) Bij de dienst luister- en kijkgelden is gistermorgen het tweeëneenhalfmiijoenste televi- lietoestel geregistreerd. Het werd aan gegeven door de heer H. Nederveen teShoon (Z.-H.). Onderstaande getallen weerspiegelen de groei van het aantal televisietoestel len in ons land; 500.000 24 juli 1959: 1.000.000 14 november 1961; 1.500.000 -2 oktober 1963: 2.000.000 11 augus tus 1965; 2.500.000 16 augustus 1967. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van handel heeft gisteren bekendgemaakt, dat het tekort op de betalingsbalans van de Verenigde Staten in de eerste helft van dit jaar sterk is toegenomen in vergelijking met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. M correctie voor seizoeninvloeden bedraagt het tekort op „liquiditeitsba sis over de eerste helft van 1967 1.049 5™]oen dollar tegen 773 miljoen over dezelfde periode van 1966. mensen chter cle hand te hebben wan neer het eens heel druk zou zijn. Dit beleid vooral nu wordt hoogstkwalijk gevonden. De vakbanden zeggen, dat de personeelssterkten de laatste jaren af gestemd zijn geweest op het traditione le havenbedrijf. De havenbedrijven stel len hier tegenover dat zij volkomen verrast zijn geweest door de vlucht die het gemechaniseerde stukgoederen ver keer heeft genomen. De vakbonden geven toe dat hier geen sprake is van een conjuncturele moei lijkheid maar van een structurele. „Ik zie de situatie echt niet somber in. Hoogstwaarschijnlijk kunnen deze ménsen op korte termijn weer aan de slag". Dat is het commentair van drs. L. D. van der Werf, de hoofdinspecteur directeur van de Arbeidsvoorziening m Zeeland op de ontslagen in de Rotter- da use haven. ,,We zullen nog tijdens de opzegtermijn proberen om voor deze mensen of in Rotterdam of in hun eigen - ngeving werk te vinden. Ze hebben oo1- mogelijkheden voor scholing of om scholing en als er werkelijk geen plaats is kunnen we de zaak opvangen met Aanvullende Werken", aldus drs. Van der Werf. Een probleem voor de ont slagen arbeiders wordt volgens drs. Van der Werf, dat zij in Zeeland niet zo gauw een baan vinden, waar ze even veel verdienen als in Rotterdam. ,,Ze zullen zich op wat minder moeten in stellen". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNWU gaat na de wereldkampioenschappen in Heerlen en Amsterdam onderzoeken of er de laatste jaren aan renners, die waren uit gezonden naar grote wielerevenemen- ten, stimulerende middelen zijn ver strekt. Het bestuur van de wielerbond zou wel graag te weten willen komen door wie dit dan gebeurd is. Aanleiding voor dit onderzoek is de verklaring van Eddie Beugels, dinsdag avond in Den Haag, waarin hij de KN WU meedeelde dat officials van de KNWU (en met name Joop Middelink) er niets van af hebben geweten, wan neer er stimulerende middelen gegeven werden. EEN 21-jarige Oostberlijnse balletdan ser, die zich in lége treincompartimen ten en achter overjassen verschool is kort geleden met de hulp van zijn vriendin en haar moeder uit Duitsland naar Zweden ontsnapt. Hij heeft asiel in Zweden gekregen. SECRETARIS-generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad doen weten, dat zijn onderhandelingen over de vrijlating van drie Guinese diplomaten in Ivoorkust en van 27 personen uit Ivoorkust en andere landen in Guinea gefaald heb ben. !*er ook SLHlJ gebruikt behalve Wenste 2v, *-Wee(* ^ie het ?cEoentie is va*°en5e)' Het onderste \l cm hnÏÏ Cnpe' De bizarre bak St^°en, die P® neus van deze 'ucn. dp 1, Vctll UBAE n,le' kan zip,, helaas op deze foto a*s biioii tvs bekroond met een sch°telhaX„ Dl0t had meer ian ,n zijn collectie. er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken. Op 9 september verschijnt ook een boekje ..Kleed je boetiek", een gids van de 150 boetieks, die ons land telt. Het is samengesteld door enkele moderedactrices. Het Boe tiekbal begint met een show door on der anderen Adèle Bloemendaal, Elly Nieman en Donovan. Tussen de bedrij ven door worden nieuwe modellen van de gezamenlijke boetieks geshowd. Om twaalf uur begint het bal met mede werking van beatorkesten en bekende disc-jockey's. Dat u de belegging met ei niet uit sluitend tot hard of zacht gekookt ei en spiegelei behoeft te beperken, wist u al. Niet al onze voorbeelden om uw broodbeleg wat aantrekkelijker te ma ken, zijn dan ook even origineel. Maar een paar zult u er vast wel willen pro beren. Zoals: OMELET met fijngesneden ham en kaas: omelet met ananas; omelet met champignons en ui: omelet met klein gesneden groente; omelet met gesnip perde verse rode paprika; roerei met tomaat, ui en peterselie en eierragoüt met kerrie SLAATJES zijn een graag geziene traktatie. Hierbij enkele combinaties: Geraspte zure appel met kaneel, ci troensap en suiker; geraspte appel met geraspte knolselderij en slasaus; blokjes appel, blokjes rookworst en blokjes gekookte aardappel aange mengd met mayonaise of slasaus; stukjes tomaat met appel aangemengd met slasaus: geraspte wortel met ro zijntjes, citroensap en suiker; gerasp te wortel en fijngesneden sterkers met citroensap; fijngesneden witlof met blokjes gare biet, vermengd met sla saus of mayonaise. --«wiuojciTAn P*0T meer ronde sommis. 21Jn c°llectie, waar- bewerl!t goudmetaal vervaardiSd van Westet^op5Nederland iets ®ePtember Lm,? -g led zulten op 9 ï.,mde "BoltiSl..ziin he* 'gebouw oehoiiH da' in het Con- d?5,Vi"i het K wordt' ln nav°l- Ah.i 'in ^eoreaw1" e" Platenbal is els «n Nico Qn?ise doc"' Jan Quakernaat. Zij hopen Uit het damesblad Cri (Antwoord aan lezeressen): Mevrouw T. v- d. O. te Z. „Ik heb nog altijd een vette huid- Een schoonheidsspecialiste heeft mij alcohol aangeraden en daarom bet ik mijn gezicht met jenever. Is dat nu wel goed? Het prikt erg"- Antwoord van Cri: Uw schoonheids specialiste zal een alcoholhoudende ge zichtslotion hebben bedoeld. Het alco holpercentage van een lotion voor een vette huid ligt gewoonlijk niet hoger dan 20 procent. Jenever bevat 35 tot 40 procent alcohol, wat zowel voor in- als uitwendig gebruik «en zeer hoog percentage is. OVERVEEN (ANP) De kern ploeg van het Nederlands hockey-elf. tal is op het CIOS te Overvcen begon nen met de training gericht op het grote internationale toernooi, dat 16 oktober in Londen begint. De hernieuwde kennismaking met conditietrainer Hans Kraay betekende voor de vijftien spelers Jan Piet Fokker en Theo van Vroonhoven ont braken een bijzonder inspannend uur. De stopper van Feijenoord stuur de de ploeg namelijk door de stromen de regen zwaar geworden paden rond op het Cios op. En dat was nog maar een rustig begin van een periode van acht weken, want Kraay, die zondag een lichte hersenschudding had opge lopen, kon niet meedoen en moest nood gedwongen zijn hockeyers min of meer hun eigen tempo laten bepalen. Maar Kraay krijgt nog kansen ge noeg om de conditie van de zeventien geselecteerden op een hoger peil te brengen, het uitgestippelde programma van de kernploeg is namelijk zwaar- Voorlopig is er iedere dinsdag training op het CIÖS en iedere donderdag in het Amstelveense Wagenerstadion. Over vier weken, als de avonden te kort worden, verhuist de ploeg naar het kunstlicht van het Olympisch Sta dion. Het blijft echter niet bij twee trainingen per week, de elftalcommis sie verwacht zijn uitverkorenen ook nog iedere zaterdag. Eerst twee keer in het Wagenerstadion en daarna voor wedstrijden tegen Venlo, HDM in Gro ningen, in Apeldoorn tegejn de Bata vieren en tegen Kampong, voor op 7 oktober de voorlopig laatste test is in de interland tegen Japan. In de week, die daarop volgt zullen de laatste twee trainingen iets minder zwaar zijn, want de elftalcommissie wil niet dat op za terdag 14 oktober een uitgebluste ploeg naar Londen vertrekt. Bij de eerste technische training van zaterdag zal overigens niet alleen worden geprobeerd de spelers nog iets bij te leren, het gaat er voornamelijk om hen wat af te leren. Bij het toer nooi in Londen zal de sticks-regel na melijk in zijn meest strenge vorm wor den toegepast en dat is voor Neder land een nieuwigheid, die aanpassing vraagt. In de oefenwedstrijd van zaterdag zullen de spelers moeten wennen aan de Engelse damesstijl" en dat is mis schien een nog grotere omschakeling dan die van de zomerrust naar het straffe regiem van Hans Kraay, die overigens woensdag zelf weer met zijn voetbaltraining hoopt te kunnen begin nen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De kring Zeeland van de KNZB gaat bin nenkort een intensieve propagan da voeren om in de plaatsen waar onlangs een zwembad in gebruik is genomen, a«iimo te kweken voor een zwemvereniging. Propaganda-commissaris is de heer W. F. S. Remery te Sas van Gent. Hij is van oordeel dat er veel te weinig zwem- activiteit in verenigingsverband in Zee land plaatsvindt. „De laatste jaren", zegt hij, „zijn er met name in onze streek veel zwembaden bijgekomen. Kort gele den zijn aan de rij toegevoegd Koewacht en Kloosterzande. Onze bond is van rrte- ning dat er iets moet worden gedaan aan het verenigingsleven in de zwemsport. Daarom heeft het bestuur van de kring een subsidie ontvangen om metterdaad propaganda te voeren. Ik zit nog niet zolang in het kringbestuur. Desondanks hebben ze me toch gevraagd of ik me wilde belasten met deze propaganda campagne". De heer Remery pakt de zaak resoluut en doortastend aan. Om te beginnen heeft hij een brief geschreven naar de wethouders voor sportzaken in Koe wacht en Kloosterzande. Hij wil in deze plaatsen een propaganda-avond beleg gen. In Koewacht is als datum gepland 23 augustus in zaal De Schepper om acht uur en in Kloosterzande zal de pro paganda-avond plaatsvinden op donder dag 24 augustus in zaal Van Leuven, eveneens om acht uur. „Tijdens deze avonden", zegt hij, „zul len we lichtbeelden vertonen en even tueel een film over de zwemsport. We zullen duidelijk uiteenzetten wat een zwemclub is en behoort te zijn en wat de voorwaarden zijn. Ook zullen we vertellen hoe de competities worden ge houden en wat er voor nodig is om daaraan mee te kunnen doen. En wat de technische kant van de zwemsport betreft, zal uitvoerig worden gesproken over de diverse zwemslagen, waterpolo, training, enz. enz." Door deze campagne hoopt de heer Remery ook vakmensen te werven waarmee hij een vereniging van de grond kan krijgen. „Een dergelijke pro paganda-actie heeft veel meer zin dan een briefje dat bij de badhokjes van ieder zwembad wordt opgehangen, waarop staat dat er medewerking ge vraagd wordt om te komen tot oprich ting van een zwemclub." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Ach, die geiten- bond Het is een kreet, die tal loze malen wordt geslaakt als illustra tie van de in moderne ogen dwaze eigenaardigheden van het rüke roomse leven van weleer. Maar wie deze term gebruikt in het bijzijn van de 83-jarige oud-pasftoor P Doens, vindt in hem een onverbiddelijke tegenstander. „Het mag dan een produkt geweest zyn uit de periode waarin het ryke roomse le ven zijn hoogtijdagen beleefde, dat wil nog niet zeggen dat „die geitenbond" zo maar nonchalant kan worden afge daan met een schamper lachje", vindt de in woord en geschrift nog altijd zeer strijdbare pastoor in ru^te. Hij begint met een correctie, die al veel duidelijk maakt: „Het is niet gei tenbond", legt hij uit, „maar de rooms- katholieke bond van geitenhouders. Het heeft dus helemaal niets te maken met roomse geiten, maar wel alles met hun katholieke eigenaren, die aan hun dieren een heleboel te danken heb ben". De geit werd vroeger de „koe van de arbeider" genoemd. „En dat niet ten onrechte", vindt de pastoor. „De gei ten betekenden voor veel arbeiders een noodzakelijke levensvoorwaarde". Er werd in het begin van deze eeuw in het merendeel van de arbeidersgezin nen schrijnende armoede geleden. Helt ontbrak hen aan vrijwel alles, vooral aan goede voeding. En dat is, volgens De 2,5 miljoenste t.v.-kijker, die gis teravond werd geregistreerd, zal be paald niet opgekeken hebben bij het geen de beeldbuis gisteren bood. Het enige interessante programma was „Kle ren maken de man", een vergelijking van twee Londense herenmodestraten. Een hogerhuisiid laat zijn kleren na; tuurlijk aanmeten in Savilerow (en hij kan dan ook zeggen: „Ik heb een van mijn vertrekken laten veranderen, zodat het past bij mijn nieuwe jasje") terwijl het jongere publiek zijn heil zoekt in Carnebystreet, b.v. bij John Stephens, die met 29 jaar alleen al in Engeland al 24 winkels en twee fabrieken bezit. De Amerikaanse Barry Sisters traden daarvoor op in een Duitse show. Het toppunt van wansmaak in dit klater goud programma was wel het afscheid: vooral de jiddische liedjes zongen we bijzonder graag. We vermelden nog even een uitschietertje bij het N.T.S.-jour naal: tijdens een gesprek met de burge meester van Emmeloord, waarin deze verklaarde dat de diverse bouwsels (garages, kooien, etc.) in zijn gemeente opgeruimd moeten worden in verband met het aanzien van zijn gemeente, plaatste de interviewer de volgende rake opmerking: „Over aanzien gespro ken burgemeester, wat vindt u van de vuilnishoop hier tegenover?" AD INTERIM 1 pastoor Doens, een logische verklaring voor de schrikbarend hoge kindersterf te bij deze sociaal bijzonder kwetsbare groep. „Ik heb het meegemaakt", ver telt hij, „dat tijdens de eerste wereld oorlog tewerkgestelden bij de landont- ginning het moesten doen voor onge veer een gulden en vijfentwintig cen ten per dag. En dat een Brabantse bur gemeester bij de provinciale inspectie dienst een klacht indiende, dat dit bo ven het normale werknemerstarief was. De burgemeester werd overigens in het ongelijk gesteld, maar het is toch wel duidelijk dat met een dergelijk bedrag je geen heel, vaak groot gezin fat soenlijk te eten kon worden gegeven. Ik ken uit eigen ervaring zelfs geval len, waar in een gezin er meer men sen gevoed moesten worden dan wekelijks guldens werden verdiend". Dat er een oplossing moest komen werd door iedereen beseft. Maar wei nigen zullen in die tijd hebben ver moed waar die hulp vandaan zou ko men. Het was de geit. Niet de ge wone Hollandse geit (want dit dier had een te lage produktie aan melk en andere produkten), maar de zogenaam de Saane-gert, import uit Zwitserland. Het was kapelaan A. van de Noort uit Steenbergen, die tijdens een buiten landse reis de kwaliteiten van dit gei tenras opmerkte en op het idee kwam om eens te proberen een Nederlandse tak aan de Zwitserse geitenfamilie toe te voegen. Met eigen middelen zorgde hij ervoor dart er enkele dieren uit Zwitserland naar Brabant werden over gebracht. Het was het begin van stuk katholieke charitas. dat zijn weerga nauwelijks heeft gekend. „Die Saanegelten gaven 4 5 liter melk per dag," licht pastoor Doens toe, die zelf actief is geweest als adviseur van de geitenhoudersbond. „Hun Hol landse collega's kwamen niet verder dan een produktie van hooguit drie liter per dag. De aanschaf van die im portgeiten eiste wel wat meer con tanten, maar o.a met assistentie van het Wit-Gele Kruis werd een voortref felijke organisatie opgebouwd, die al na een vrij korte tijd beschikte over eigen, voor die tijd zeer modern geoutil leerde fokstations". De hogere produktie van de Zwit serse geiten betekende voor ontelbare kleine kinderen de redding van een anders wisse dood. „Vroeger", aldus de pastoor, „was er óf geen geld om melk te kopen óf de produktie van de Hol landse geit was onvoldoende. De komst van de Zwitserse geiten heeft in deze situatie onvoorstelbaar veel verbeterd". BINNENKORT is de benoeming te ver wachten tot ambassadeur bij de H. Stoel van mr. S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst, die sedert 1965 gevolmachtigd ambassadeur in Luxemburg is. Mr. van Voorst tot Voorst volgt' mr. F. R. W. H. M. J. Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg op, die met pensioen gaat. Als de actie, die zich na Koewacht en Kloosterzande over heel Zeeland zal uit breiden, succes heeft, dan zal nog deze winter bekeken worden waar een zwem club opgericht kan worden. De heer Re mery is van oordeel, dat er meer kan en moet gebeuren in de zwemsport. „Onze regionale prestaties kunnen veel hoger liggen dan to«t nu toe het geval is", meent hij. TET TARIEF voor daggeld (call mo ney) is gisteren met een half pro cent verlaagd tot 3,5 procent. Dit door de ruimere geldmarkt als na werking van betalingen van het rijk aan de gemeenten, waarmede circa C 275 miljoen was gemoeid. DE S CEIEEP S BOUW-c ombinatie ne, die op 1 januari a.s. zal Ty- ont- staan uit de fusie van een aantal Britse werven, heeft haar eerste op dracht ontvangen. Het beltreft de bouw van twee .,roll-on-roll-off"-contai- nerschepen van 15.000 ton, die elk ongeveer vier miljoen pónd sterling gaan kosten. De schepen zijn be- teld door Cunard Steamship Co. Ltd. HULST ln een harde en boeiende wedstrijd hebben HW'24 en het Bel gische Kieldrecht de puntjes eerlijk ver deeld 2-2. In de beginfase kwam HW enkele malen gevaarlijk voor het Kiel- drecht-doel, maar De Badts, De Booy en Hoefnagels konden de Juiste richting niet vinden. Bij de bezoekers toonde zich vooral Jet Verschoten een gevaar lijk heerschap. De ruststand ging na goed voetbal in met een dubbelblanke stand 0-0. Reeds in de 3e minuut van de tweede helft kwam Kieldrecht op winst 1 Jef Verschoten, die doelman De Vos verraste met een kopbal (0-1). HVV nam na dit doelpunt het offensief over. Frank D'Hondt scoorde na een fraaie combina tie met De Booy de gelijkmaker (1-1). De thuisclub drukte goed door en De Booy bracht mat een hard schot de stand op 2-1. De gasten kwamen twin tig minuten voor tijd op gelijke hoogte, toen routinier Jef v. d. Bosche door een muur van HW-spelers scoorde (2-2). HW'24 liet over het algemeen een betere indruk achter dan op het eind van de vorige competitie. Vooral de nieuwelingen, de gebroeders Hoefna gels, De Badts, D'Hóndt en doelman De Vos deden hun voorgangèrs vergèten. (Van onze correspondent) YERSEKE De raad van Yerse ke heeft besloten om inzake de gemeentelijke herindeling op Zuid-Beveland zijn standpunt te handhaven. De raad blijft van me ning dat beter met herindeling gewacht kan worden totdat het Reimerswaalplan meer vaste vorm krijgt. Bij de bespreking met de vaste commissie voor bin nenlandse zaken van de Tweede Kamer zal speciaal gewezen worden op de problemen voor Yerseke als gevolg van het Del taplan. Voor de behandeling van het punt verbetering riolering en afwatering bestond grote belangstelling van gedu peerden door herhaaldelijke waterover last. Op het voorstel van b. en w. om f 19-400,- uit te trekken voor de uit monding in de Steeweg en de Breeweg gaf de voorzitter een uitvoerige toe lichting- Hij stelde dat alleen een pers leiding uitkomsx zal geven, maar dat is toekomst: de kosten bedragen n.L 1,5 miljoen. Verschillende raadsleden hadden kritiek op de riolering, te wei nig onderhoud, slechte verbinding en toestand van duikers en sloten. V.d- Velde kwam met een uitgewerkt plan om de sloten uit te baggeren en bo vendien te verbreden, totale kosten f 28.000,- In het plan van b. en w. ziet hij niet zo veel heil. De heer van Schalk zei het vreemd te vinden, dat het college nu pas ont dekt heeft waar de knelpunten liggen. De voorzitter wees er nog op, dat het Waterschap de sloten vrij moet houden, maar hij vond het toch ook billijk dat de gemeente de rommel van de riole ring zelf wegwerkt- Voor het beant woorden van vragen en de uitleg van de technische kwesties was aanwezig de heer Stomp. Deze merkte o.m- op dat de riolering soms verstopt geraakt door alles wat er in de bezinkingsput- ten wordt gesmeten, zoals kadavers, conservenblikken en plastic. Enkele suggesties van de raadsleden werden door hem overgenomen en zullen na der worden bekeken. Verschillende raadsleden waren het SERAJEWO (AP) In Bosnië in Yoegoslavië heerst een ernstige muizen plaag, die het secretariaat voor land- en bosbouw wijt aan een verstoring van het natuurlijke evenwicht in de dieren wereld, waardoor de muizen zich op on gekende schaal hebben kunnen verme nigvuldigen. De plaag zou ontstaan zyn door het uitroeien van vossen en marters. Men is huiverig om vergif te ge bruiken tegen de muizen, omdat dit ge volgen kan hebben voor vee en mensen. Ook de kosten zouden een hin derpaal vormen. Sommige deskundigen zijn van mening dat men de natuur zijn loop moet laten nemen: als de muizen zich zo snel vermenigvuldigen dat er geen voedsel meer voor ze is, zullen ze elkaar uitroeien is hun mening. Maar dit is geen oplossing voor de ge troffen streek, waar de dorpen in de bergen zonder wintervoorraden zitten. De arme bevolking heeft geen geld om elders voorraad te kopen. Het is in deze streek niet ongewoon als de bergdorpen in de winter enkele maanden geïsoleerd zijn. De muizen, die over een breedte van 25 km oprukken en gevolgd worden door sprinkhanenzwermen, zijn nu reeds begonnen het fruit van de bomen te eten. De muizen zouden 15 cm lang zijn en zeer agressief. Ze zouden alleen 's nachts opereren. Een voorhoede van het muizenleger is gesignaleerd bij Ilidja op 10 km van Serajewo. De hoofdmacht staat nog op 25 km van de stad er niet mee eens, dat gedupeerden ge holpen kunnen worden via de Bijstands wet. Verzocht werd om voor degenen die bij deze instelling niet terecht kun nen een andere oplossing te zoeken- Van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de bijdrage v. f 360.000 voor de nieuwe haven gebracht wor den op f 450-000. Het ministerie van Cultuur en Recreatie heeft besloten voor realisering van het recreatieplan in de Burenpolder f 74.563,- beschik baar te stellen. Economische Zaken zal f 188-000 bijdragen. Blijft over voor de gemeente ruim f 100.000.- B. en w. zien geen kans dit bedrag nu di rect op tafel te leggen. Uiteindelijk zal een oplossing gevon den kunnen worden met een bootbelas ting. De heer van Schaik vond het vreemd, dat er nu pas kritiek komt op de verordening ..honden aan de lijn". Tevoren is hierover niets verno men- Wethouder Koster schat dat 70 pet- van de inwoners blij is met de verordening. Een hondenvriend laat zijn hond niet slenteren en het trottoir bevuilen. Door de heer Schaik werd nog gewe zen op de gevaarlijke toestand van de Havendijk. Mocht een onderhoud met het waterschap geen resultaat hebben, dan zal de gemeente de provincie be naderen. WOERDEN De enige psychiater en neuroloog in Woerden, dr. G. C. Je- deloo is plotseling een omstreden man geworden door twee sterfgevallen na „slaapkuren", die hy de afgelopen maanden heeft voorgeschreven. De eerste fatale slaapkuur werd on dergaan door jhr. C. A. L. Quarles van Ufford uit Amstelveen d'ie in het alge meen ziekenhuis te Woerden was opge nomen. Deze 17-jarige scholier die overspannen was en enkele keren uit het ziekenhuis wilde weglopen, kwam daardoor onder behandeling van dr. Je- deloo. De geneesheer-directeur Tommei van het ziekenhuis deelde ons mee: „Ik ben ervan overtuigd, dat er geen me dische fout is gemaakt door hem of door iemand anders. Wel is het moge lijk dat de persoonlijke benadering van de jongeman door de verpleegsters niet altijd goed is geweest. Dat is natuurlijk moeilijk te controleren. Er worden wel fouten gemaakt en daarvoor bieden wij dan onze excuses aan. Daar schaam ik me niet voor. Dat is ook in het geval van de familie Quarles van Ufford ge beurd. Nietemin heb ik van de ouders 'n schriftelijke verklaring dat ook zij er van overtuigd zijn dat de doodsoorzaak geen medische fout is geweest", aldus geneesheer-directeur Tommei. Het tweede sterfgeval heeft zich in juli het r.-k. ziekenhuis Ope Dei te Woerden voorgedaan, waar de 41-jarige K. H. Verweij niet meer ontwaakte uit een slaapkuur. De schoonmoeder van de do de heeft bij de oficier van justitie mr. W. H. Overbeek een klacht ingediend. Zij schrijft in haar brief dat na de lijk schouwing is geconstateerd dat de kransslagader en de bloedvaten van de patiënt van dien aard waren dat de slaapkuur fataal kon worden. Zij vraagt zich af of deze ongunstige omstandighe den, waaraan nu de doodsoorzaak wordt toegeschreven, niet eerder konden wor den geconstateerd dan toen het al te laat was. De officier van justitie heeft de klacht doorgegeven aan de geneeskun dig inspecteur van de provincie Zuid- Holland. Deze heeft de schoonmoeder (mevrouw Sterk uit Den Haag) laten weten dat hij het geval zal onderzoe ken. „Daar ben ik blij om, want als me dicus kan ik gebonden aan mijn ambtseed me nauwelijks verdedigen als mij fouten worden verweten", was het commentaar van dr. Jedeloo. Ieder mens is een persoonlijk, on volmaakt en niet-alwetend maatschap pelijk wezen, van nature op samen werking aangewezen, zowel op staat kundig als godsdienstig gebied, waar bij, jammer genoeg, geen volmaakt heid te bereiken is. Met het groeien van de algemene ontwikkeling komt er vaak een toenemende verdeeldheid, zo als wij thans in ons land in bedui dende mate beleven. Terwijl Jezus Christus zelf bij Zijn naderend afscheid van Zijn aards be staan voor zijn apostelen en hun vol gelingen tot Zijn Vader met aandrang bad „niet voor hen alleen bid ik, maar ook voor de mensen, die op hun woord in Mij geloven, opdat ze allen één zijn, gelijk Gij Vader in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons zijn, op dat de wereld gelove dat Gij Mij zond" Jo. 17-20-22", ontstond vrij spoedig on der hen een meningsverschil over het al of niet onderhouden van de oude wet van Mozes. Daarover werd door de apostelen zelf de eerste kerkvergade ring te Jerusalem gehouden, waar, na uitvoerige beraadslagingen besloten is „om de eerste christenen geen zwaar dere lasten op te leggen, behalve eni ge noodzakelijke dingen". Han. 15:28. Daarna zijn in de geschiedenis van de katholieke kerk meerdere vruchtdra gende algemene concilies gehouden, om haar geloofs. en zedenleer aan de ge wijzigde levensomstandigheden aan te passen o.avóór enkele jaren het Tweede Vaticaans Concilie. Een dezer dagen heeft dienovereenkomstig paus Paulus VI besloten om de invloedrijke Romeinse Curie met deskundige bis schoppen-afgevaardigden van de we reldkerk aan te vullen. Is Nederland, sinds de 16e eeuw bekend om zijn hervorming door refor matorische christenen, zijn meerderen bij de huidige vernieuwing der Kerk wel enigszins op hol geslagen en tot eigen schade en die van anderen ont spoord. Die willen in hun sfeer van een meer persoonlijk christendom steeds meer vernieuwen, zelfs op het gevaar af zo goed als niets over te houden. Als waarschuwend voorbeeld zie ik in mijn naaste omgeving bij een overwegend Ned. hervormde be volking met gering kindertal het open baar goedsdienstig leven in sterke ma te verdorren, waarbij het verband met haar kerk bij doopsel, huwelijk en be grafenis geleidelijk vermindert en in afzienbare toekomst grotendeels ver dwijnen met het gevaar tot een mo dern heidendom te vervallen- De katholieken in ons land zullen wel goed doen tot 't behoud van hun chris telijke geloofs- en zedenleer, als kost baar voorvaderlijk erfdeel, de hun door de paus van Rome gegeven richtlijnen en bepalingen te volgen, die daavoor wel zeer deskundig is. o-a. mede door zijn voortdurend mondeling en schrif telijke contact met het gehele wereld episcopaat. En zouden degenen onder ons, die op deze wijze leiding geregeld kritiek hebben, niet wat kortzichtig, verblind en hoogmoedig-verwaand zijn? OOSTBURG P. DOENS, pr. Er is op het ogenblik veel te doen over de verontruste K.V.P.'ers, Dat het partijbestuur van de K.V.P. hun actie af keurt ligt voor de hand, die wenst geen pottekijkers in zijn clubje. Velen juichen het plan toe om te ko men tot '<n radicale ommezwaai in de K.V.P. waaraan niet alleen de chris telijke partijen maar ook andere par tijen moeten deelnemen. Het partijbe stuur wil alleen samenwerking met de christelijke partijen, en daar is in de verste verte geen mogelijkheid voor om een meerderheid in de Kamer te krijgen. Niet alleen de jongeren, maar ook de ouderen verkiezen dat niet meer want deze laatsten ligt het nog vers in hun geheugegn, de christelijke regering van voor de oorlog onder leiding van de heer Colijn, waar ook r.-k. minis ters in waren. Een slechtere tijd als onder die christelijken is er nog nooit geweest. Indien het K-V P.-partijbestuur zijn wil toch wil opleggen aan de ver ontrusten, dan zullen ze in de vol gende Kamerverkiezing geen 8 maar 20 zetels verliezen en wegschrompelen tot een kleine partij, wat de actie in de Brabantse K.V.P. betreft telt ge woon niet mee, die hebben zo weinig leden dat die geen stem in het ka pittel hebben. DRUNEN J-A-H. Nog nooit wa.s de wielrennerij zo in spraak als thans het geval is. Kam pioenen blijken achteraf geen echte te zijn en dit alles door het geval van doping. Ook de K.N.W.U. gaat m.i. niet vrij-uit. Deze instantie heeft veel W'eg van een circus, waarin diverse ar tiesten halsbrekende toeren verrichten. Wat gedacht van de maatregel om Dolman op te nemen in de selectieploeg voor het wereldkampioenschap, ter wijl deze renner vanwege het gebruik van doping de titel is ontnomen. Dit is een slag in het gelaat van de renners die proberen zonder doping tot succes te komen. Dolman heeft deze uitverkiezing niet verdiend, omdat er buiten deze gerucht makende zaak niets is waardoor hij de aandacht heeft getrokken. Het is te hopen dat wat de beteu geling en de bestraffing van doping in de wielersport betreft, voor de onder scheidene landen een uniforme rege ling zal komen, ook aangaande de verboden middelen. Voorts is het mij opgevallen dat ook de sportverslaggeving wel eens in strijd met de werkelijkheid is en dikwijls geen zaak van: Gelijke monniken, ge lijke kappen. Ik wil mij hier beperken tot de ren ner René Pijnen. Uw sportverslagge ver schrijft over een uitgeputte René Pijnen in Olympia's Tour, die Pijnen waarschijnlijk alleen maar uit de verte gezien heeft. Over zijn overwinning in de Ronde van Schotland is in de pers weinig gewag gemaakt, terwijl hi] volgens de krant in het Neder landse kampioenschap weer hevig te leurstelde. Wat de verslaggever blijk baar niet wist is dat hij tijdens de be slissende fase, waaraan hij deelnam door zijn wiel ging. HOOGERHEIDE AP. T.7™ i'j 'en J Inwoon- door de val een linkerbeenbreuk op JL eavaie" Zii ls het academisch ziekenhuis op- toen zy op de rand van haar ledikant genomen.

de Stem | 1967 | | pagina 5