Trekpaardenfokkers en -vereniging uit de tijd VAN WESEMAEL: „HET HEEFT GEEN ZIN Even uitblazen mevrouw Executie met koffie papier voor uw pen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 Raad akkoord met exploitatie van hotel-restaurant Fleur uw boterham op Teleurstellend orgelconcert te Middelburg Start Instituut voor Kunstzinnige Vorming te Terneuzen KSV „Robur Goes 35 jaar Zomerfestival '67 te Sluiskil goed begonnen EXAMENS Vraag aan Confrontatie Kerkenbouw Opleidingsschip Indonesië gaat kunstrijst produceren Mr. I. v. Aartsen zal nieuwe haven Walsoorden in gebruik stellen Je Wester schouwen (Van onze correspondent) WESTERSCHOUWEN De raad van de gemeente Westerschouwen heeft in zijn vergadering lang stil gestaan bij het (op voorstel van b. en w.) ver lenen van een bouw-, grond- en exploi tatievergunning aan de combinatie Stichting R.K. Toeristenzielzorg in Zee land en de n.v. Horok te Bergen op Zoom. Deze laatste gaat de exploitatie van het bij de kerk te bouwen hotel- restaurant voor haar rekening nemen. Op voorstel van b. en w. besloot de raad de vergunningen te verlenen on der drie voorwaarden: a. ter wille van het verkeer zal de Hogenboomlaan, waaraan de gebou wen zullen worden gesitueerd, moeten worden verbreed, waartoe de combina tie gratis 450 m2 van de haar in ei gendom toebehorende grond aan de gemeente moet overdragen. b. in de te maken riolering en de veroreding van de Hogenboomlaan zal de combinatie f 15.000 moeten bijdra gen. c. de combinatie zal f 19.250 aan de gemeente moeten betalen (voor 3500 m2 grond a f 6,50 per m2), een par keerterrein moeten aanleggen en een beplanting van een meter breed. Voor al de voorwaarden sub c. ontlokten de raadsleden nogal kritiek. Nadat de voor zitter, burgemeester H.P. Everwijn, de kritiek had ontzenuwd en had me degedeeld, dat de stichting met de ge stelde voorwaarden akkoord was ge gaan, besloet de raad conform het voorstel. Met de realisering van dit spectaculaire plan za] nu kunnen wor den aangevangen. J. VAN WESEMAEL jammer EEN ketelontploffing in de machineka mer van de Braziliaanse kruiser Almi- rante Barroso heeft maandag aan twee officieren en negen matrozen het leven gekost. Vele tientallen bemanningsleden raakten gewond v v v<- E N Het simpele woordje „koffie" heeft een magische klank. Dat is het geval sinds 1616, toen dc koffie naar Neder land kwam om er de volksdrank bij uitstek te worden. Toch zijn er even als in andere landen vaak gebeur tenissen geweest, die een diepe scha duw wierpen op het nu zo gewaardeerde kopje koffie. Het merkwaardigste voor beeld daarvan levert Zweden, waar in de tweede helft van de achttiende eeuw c«n eigenaardig experiment uitgevoerd werd. Twee stevige broers een identieke weeling waren veroordeeld tot le- je'slange gevangenisstraf. Er werd be- 5r 2 lec*er. van de nieuwe mode- 7 de dagelijkse voeding te «even. Zo moest de één het iedere dag et een pot koffie en de andere het ?en Pot thee stellen: dit als ver- san'fS Van ^et deugdelijke bier, dat strekt andere gevangenen werd ver- §ene?sheren en wetenschaps- 1 devrl dls?ussieerden uitbundig over u.iW1e van de tweeling het eerst 'Qje zou leggen door het bestendig gebruik van wat toen vergif" heette. Aanhangers van de koffie intussen hoopten dat de theedrinker het eerst zou sterven, terwijl de theefans ver langden naar de spoedige dood van de verplichte koffiedrinker. Hun geduld werd jarenlang op de proef gesteld. Want ondanks de dagelijkse, grote hoe veelheden koffie en thee bleef de twee ling kiplekker. Ondei-tussen stierven de geleerde wetenschapsmensen en de dok ters, die het experiment begonnen wa ren, of die later de oud geworden pro fessoren ver ingen, de één na de ander. Uiteindelijk was er niemand nog erg geïnteresseerd in deze zich verder sle pende proef. Wel staat in de annalen van het Zweedse gevangeniswezen op getekend, dat de koffie won. De thee drinkende tweelingbroer stierf het eerst in de gezegende ouderdom van 84 jaar. De Nederlandse broodmaaltijden per slot twee van de drie maaltijden per dag munten meestal niet uit door originaliteit en extra verzorging. Toch kunt u van uw alledaagse boterham een lust voor het oog en een streling voor de'tong maken. Het komt neer op goed combineren. En daarvoor doen wij u wat variaties aan de hand. MET KAAS, de oude bekende brood belegging, kunt u wat feestelijks be reiken door de volgende niet alle daagse combinaties: plak kaas met ananas, plak kaas met tomatenpuree, plak kaas met papri kasnippers (rauw of gesmoord), plak kaas met plakjes komkommer en mosterd; kwark, vermengd met fijn gesneden ui of bieslook en kerrie- of paprikapoeder of stukjes augurk, kwark vermengd met fijngehakte verse kruiden als: peterselie, selderij, lavas, venkel, bieslook. MET VLEES kunt u ook veel doen: Paté met komkommer of bietjes uit het zuur, plak worst met tomaat en schijfjes, plakjes rookworst met ge bakken uien, plakjes cervelaatworst met mayonaise, smeerleverworst met een waaiertje van augurk, gebakken bacon met plakjes tomaat. MET VIS op het brood kan een bepaal de combinatie ook wonderen doen: gebakken vis met mosterd, sardines met plakjes tomaat en augurk, zalm met fijngesneden paprika en mayonai se, viscroquet, zure haring met zoet zure schijfjes biet. tre««. de Parijse couturier die iÖVe *«iijsc couturier air Werpena!tr0naUteneffecten in zÜn ont' in h°et 1164 ditmaal n*et al" „japon- v1 St°ere gezocht- °ezc broek- tont! va^an katoensat«n met een voor v&n beoj1 geborduurde organdie Is ook "^"-idee atuurUik geeft het weer een maakte i bar°kke voorpand 'è&esiip/1 gehcel vroi»welijk. Cour- k»^r f116 kousen tot even on to* met b«dragen. Wat we overi- k m t°n Pak aan moeten vangen, &«be#l duidelijk. Evenals in Londen is in Japan de „Dayan-look" gelanceerd. Hier twee Ja panse tieners met zo'n zwart lapje voor hun linkeroog. Naar onze smaak nu niet bepaald een gezellige of gezonde mode. De Japanse oogartsen zullen er beslist wel bjj varen. MIDDELBURG Als onderbreking van de wekelijkse concerten, die ge woonlijk in de Nieuwe Kerk te Mid delburg worden gegeven, vond een or gelconcert in de Lutherse kerk plaats dat werd verzorgd door Martin Kam- minga Martin Kamminga is zeker een goed organist te noemen, die vol ijver en consentieus musiceert. Maardit is niet voldoende. Daarom kregen de niet zo talrijke aanwezigen een orgelcon cert voorgeschoteld, dat enigszins saai aandeed, waaraan zowel de te lang zame tempi ais de programmakeuze debet waren. Pas op het einde van dit concert kwam Martin Kamminga echt los en kon men zijn kwaliteiten naar waarde gaan schatten; de Improvisatie was één van die goede onderdelen, maar ook de ..Variaties over Frisch auf, gut Gsell, lass rummer gahn" van Hug0 Distier werden met een frisheid vertolkt, die men daarvoor niet voor mogelijk had gehouden. De organist opende deze avond .met gedeelten uit „Fiori musicali" van Fres- cobaldi: de Toccata avanti la messe deila Dominica" was wat onduidelijk van klankkleur. Pas het slot van dit werk kreeg een vertolking, deze or ganist (naar later bleek) waardig. In dezelfde gezapige trant als bijvoor beeld Frescobaldi werd Sweelinck's E- chofantasie in d klein vertolkt; op een paar kleinigheden na goed gespeeld, maar duidelijk te staticch, zonder eni gerlei vorm van spanning. Tiet programma werd afgerond met werken van Samuel Scheidt (twee ko ralen), twee Voluntary's van John Stanley en Pastorale van Dom- Zipolli. Het volgende orgelconcert vindt weer plaats in de Nieuwe Kerk en wel op dinsdag 22 augustus. Het wordt gege ven door de Leidse organist A. Blan- kenstein. Op 24 augustus wordt in Mid delburg een Kamermuziekconcert ge houden van Zeeuwse toonkunstenaars. A.L. (Van een onzer verslaggeefsters) TERNEUZEN Onder het motto ,,Doe mee" wordt deze week in Ter- neuzen een publiciteitscampagne ge voerd voor het in september te starten Instituut voor Kunstzinnige Vorming in die staid. Gedacht wordt aan het geven van cursussen in tekenen, schilderen, beeld houwen, boetseren, pottenbakken, ele mentair toneel en voordrachtskunst. Het aantal cursussen dat gegeven zal wor den hangt rf van het aantal inschrijvin gen. Kunstenaars van reputatie uit de Zeeuwse provincie zullen wekelijks les geven aan het instituut. Zoals gemeld, draait het instituut al enkele jaren in Middelburg, Vlissingen en Goes. Voor ^xaiskil staat er bovendien nog ballet op het programma. De publiciteitscampagne, die wordt gevoerd m t het doel zo veel mogelijk mensen te bewegen voor een of meer cursussen in te schrijven, wordt gefinan cierd door Het Actie Comité Terneuzen. Het cursusg-id zal ongeveer 6 gulden per maand bedragen, waarvoor 2 les uren per week worden gegeven. Wordt meer dan een cursus gevolgd, dan be taalt men voor de volgende cursus min der. Verder is er ook een gezinsreductie. Voorlopig zal het secretariaat van het instituut gevestigd zijn op Markt 13 in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Op de pittoreske boerderij aan het eind van de Kerkdreef te Klooster zande vertelt de heer J. van We semael, dat de vereniging van trekpaardenfokkers in het Land van Hulst „Door Eendracht Sterk" vandaag (15 augustus) vijftig jaar zou bestaan. De eens zo bloeiende vereniging heeft het niet meer mogen beleven. „Half mei", zegt de heer Van Wese- mael, laatste voorzitter, „is tij dens de algemene ledenvergade ring besloten ermee te stoppen Het had geen zin meer, er waren nog slechts 45 leden. De mensen bleven slechts uit sympathie lid Je hebt op het ogenblik op bijn; geen enkel bedrijf paarden meer, Het nut van een dergelijke ver eniging is dus voorhij". Het begon al minder te worden toen de heer van Wesemaal in 1954 voor zitter werd. „Sinds die tijd is het in hollend tempo bergafwaarts gegaan. Volgen de week komen de bestuursleden met hun vrouwen nog even bij elkaar in de Koning van Engeland te Hulst om afscheid te nemen en dan is het voor goed afgelopen", zo zegt hij. Met weemoed denkt de heer Van Wesemael terug aan de tijd, dat er boerderijen waren met meer dan wtintig paarden. „Dat was voor de oorlog heel gewoon. Op een paarden- fokdag in Kloosterzande in 1946 wa ren er meer dan vijfhonderd inschrij vingen. De mechanisatie in het boe renbedrijf heeft daar langzamerhand een eind aan gemaakt. De paarden zijn praktisch niet meer nodig. De boeren, die nog met paarden werken zijn met een lampje te zoeken. De heer van Wesemael vertelt ove' de sfeer die er heerste op de grote paardenfokdagen. De prijzen en de zorg die bij die gelegenheid aan de dieren werd besteed". Je had er alles voor over", zegt hij. Op de talrijke landbouwdagen in het land van Hulst werd de paardenrybriek verzorgd door „Door Eendracht Sterk". Eerbied „Tegenwoordig", zegt de heer Van Wesemael, „worden de paarden ge fokt voor de slacht. Niet allemaal, maar toch heel veel. Ik spreek na tuurlijk over het trekpaard. Vroeger zou een boer het niet in zijn hoofd hebben gehaald om zijn eigen paard te eten. De eerbied voor het dier was toen veel te groot." Zelf heeft hij verschillende dek hengsten gefokt en toen hij nog jong was. trok hij met een hengst langs de boerderijen. „Ik kan het me nauwe lijks meer voorstellen", zegt hij. Voor zich of tafel ligt een hele verzame ling documentatiemateriaal uit die goede oude paardentijd. Op een van die foto's zien we een keurige rij hengsten, voorzien van linten en strikjes en netjes opgedoft voor de prijskeuring. „Het was toen geen probleem een paar honderd paarden bij elkaar te krijgen", zegt hij, „je moet het nu eens proberen". De trekpaardenfokkerij is een ech te Zeeuwsch-VIaamse aangelegenheid want reeds voordat in België het trekpaardenstamboek werd opgericht in 1886 maakten vele fokkers in Z. Vlaanderen al notities van dekking en geboorte. Kort nadat het Nederlandse stam boek werd opgericht, is in deze streek de grondslag gelegd voor de tegen woordige fokkerij. Vanuit België wer den veel hengsten, merries en veu lens geïmporteerd en daardoor ont stond al gauw behoefte aan een af zonderlijk stamboek. Het was de heer Vorsterman-van Ooyen, die de stoot gaf tot de afscheiding van het Neder lands stamboek en zo werd in 1905 het Zeeuwsch-Belgisch stamboek op gericht. Tien jaar later kwam het Nederlandse stamboek, Belgisch type tot stand. De ontwikeling van de fokkerij had de oprichting van de paardenfokkersvereniging tot gevolg. In de jkaren van de eerste wereldoor log ging er op dit gebied heel wat om en in 1917 namen de heer L. J. Col- sen, veearts te Hontenisse, C. Plas- schaert te St.-Jansteeen, C. Steyaert te Graauw en P. van Geyt te Honte nisse, het initiatief tot het oprichten van de paardenfokkersvereniging (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Vrijdag 1 september zal tij dens een feestvergadering van de rooms katholieke sportvereniging „Ro bur" Goes het 35-jarig bestaan van de voetbalafdeling worden herdacht. Bo vendien zal worden stilgestaan bij het 5-jarig bestaan van de afdelingen hand bal en gymnastiek. Ter gelegenheid van deze verjaarda gen is er op zaterdag 2 september van 3 toit 5 uur een receptie voor genodigden in het Schutteershof. Verder staat voor zondag 27 augustus een jubileumtoemooi voor senioren op het programma. Het toernooi zal dan voor de tiende maal worden gehouden. (Van onze correspondent) SLUISKIL De organisatoren van het „Zomerfestival" hebben met genoe gen kunnen vaststellen, dat de eerste dag bijzonder succesvol is verlopen. On danks het feit dat het weer niet zo zo mers was werden zaterdag bjjna 700 bezoekers geteld. Om 2 uur opende de heer VanhUfte, bestuurslid van de B.A C. en tevens een van de organisa toren, het festival in de grote, gezellig ingerichte feesttent. Hit constateerde, dat het aantal inschrijvingen lager was dan het vorige jaar. Naar later op de middag bleek lag de kwaliteit van het gebrachte echter een heel «tuk hoger. Na de opening begon de strijd om de tweede Grote Prijs van Zeeuwsch- Vlaanderen. Er werd door de diverse solisten, duo's en orkesten zeer goed en vol overgave gemusiceerd. Het was voor de jury, bestaande uit de heren De Causemaeker, Pollet en Van As, dan ook een aantrekkelijke bezigheid dergelijke kandidaten te beoordelen. De uitslag van de voorselecties: Solisten: 1. A. Herwegh Axel 66,5 pnt. 2. V. Hughes Sluiskil 61,5 put; 3. L. van Leuven Sluiskil 59,5 pnt; 4. T. de Waal Sluiskil 58,5 pnt. Duo's: 1. The Swinging Brothers 65 pnt: 2. Ria en Henk Hamelimk Sas van Gent 63,9 pnt; 3. J. v.d. Velde en L. Berger Terneuzen 59 pnt; 4. De Accor- di's Terneuzen 57,5 pnt. Orkesten: 1. Concords Sluiskil 76 pnt 2. The Streams Rijen 66.5 pnt; 3. Opus 5 Axel 58 pnt; 4. The Rescue Sas var Gent 54,5 pnt. Van al deze categorieën zullen d< eerstgeplaatsten zaterdag 19 augustus uitkomen in de finale. Het orkest „Th, Five Chums" uit Tilburg zorgde tij dens het avondprogramma voor een gezellige sfeer in de volle tent. GOES L.t.s. Examen gezel tim meren van de V.V.A. van de Stichting Vakopleiding bouwbedrijf: C. Brasser, 4e prijs, I. Franse, 2e prijs beiden Koudekerke, S. Joosse, Middelburg, A. ICesteloo, Koudekerke, D. J. Lukasse, Nieuw- en Sint-Joosland 3e prijs, L. Machielse Ritthem, A- Peene, Middel burg, P. van Tatenhoven, Middelburg, L. Walhout, Borssele, G, Zegers, Zaam- slag, C. van Drongelen, Terneuzen, A. Geluk, IJzendijke, J. Kalisvaart, Axel, E. Kersbulck, Sas van Gent, F. Maas, Boschkapelle, A. Puyenbroek, Hoofd plaat, A. Strijdonk, Sluiskil le prijs, R. Haalboom, Hulst, J. Roctus, Kloos terzande, A. Rodrigo, Hulst, H. Groe- newoud, Middelburg, M. Louwerse, 's- Gr- venpolder, B. Schipper, W. Veer- hoek, M. Westerweel, te Wolphaarts- dijk. MIDDELBURG L.t.s- Examens van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf voor het aspirant-gezel diploma timmeren programma I: C. Baas, te Nw. en St.-Joosland, H. Baas, 's-Hee- renhoek (3e prijs), J. Bimmel, Dom burg, J. Brasser, Westkapelle, A. de Burit, Veere (2e prijs)-, F. Buteijn, Nieuw dorp (5e prijs), M. Clement, te Kamperland, J. Coppoolse, Oostkapel- le, A. Diingemanse, St.-Laurens, F.J. Dingemanse, Middelburg, A. Flikweert, Zierikzee (3e prijs), F. Franke, Zou- telande, J. Groenewoud, S. Helleman Cle prijs) beiden Middelburg, C. Hoe- beke, Nisse, H- Huisman, Vlissingen, J. Hulsteijn, Middelburg, J. de Jonge, Kwadendamme, D. Jongepier, West kapelle, M. Karsan, Colijnsplaat, P. v. d. Ketterij, Arnemuiden, L. Koole, Kamperland, P. Lepoeter, Kapelle, P. Lievens, Westkapelle, C. van Malde- gem, Gapinge, H. Meerman, Biezelin- ge, H. Meulblok, Goes, C. Meulmees- ter, Vlissingen. J. Murre, Nieuwdorp, L. Neels, 's-Gravenpolder (prijs), J. Nieuwenhuysen, Rilland-Bath, J- Proost, 's-Heer Arendskerke, M. v.d. Schelde. Zierikzee, K. Schroevers, Ar nemuiden, L.Walhout, Borssele, C. Visser, Middelburg. J. Wouters, Veere, J. Zachariasse, Serooskerke. Timmeren programma II: J. Adri- aanse, Nw. en St.-Joosland, B. van Belzen, Arnemuiden, J. Blaakman te Vlissingen, A. Dijkwel, Yerseke, A. Goudswaard, Oosterland (3e prijs), J. de Graaf, Middelburg, A. Hoogstra- te, Kloetinge. C. Janse, West-Souburg, P. Kleppe, Wissenkerke (2e prijs), J. Kloet. Kerkwerve (le prijs). A- Kos ten, Yerseke, J. Markusse, Th. Mol, Middelburg, J. de Nooijer, Arnemui den, J. Osté, Ritthem, L. Overbeeke, Middelburg, A. Rentmeester, Ovezan- de, A. Ventevogel, Arnemuiden. Metselen: J. Blaas, Aagtekerke, K. Bosman. Nisse, J. Louwerse, Wetmel- dinge, A. Luteyn, Goes, A. v.d. Vel de, Wolphaartsdijk, A. Westdijk, Hans- weert, P. Wondergem, Nieuwdorp (le pii]s>. UTRECHT Rijksuniversiteit M.O. natuurkunde: KE.M. Bogaert te Kuitaart. Voor het eerst sinds lange tijd deed Attentie gisteren weer aan de bin nenlandse politiek. Het onderwerp was natuurlijk de jongste actie van Cals c.s. binnen de KVP. Drie chris ten-radicalen en twee prominente le den van de A.R. en de C.H.U. wer den ondervraagd door de parlemen taire redacteur van Trouw, Postma. Er vielen wel enkele opvallende uit spraken in dit overigens tamme inter view te noteren. De fractieleider van de C.H.U., Mellema, vond, dat het KVP-adres het „overleg van de acht tien" (AR, CHU, KVP) wel eens zou kunnen bemoeilijken, daar er nu door enkele van de achttien tegenstrijdig heden werden verkondigd. Prof. Ver dam, een van de achttien, was het hiermede niet eens, terwijl hij verder het eventueel mikken op een geza menlijk programma van de verschil lende groeperingen (radicale chris tenen, P.v.d.A., D'66) bij de volgen de verkiezingen wel wat te optimis tisch bleek te vinden. Na de opmer king van de heer van Huiten (een van de ondertekenaars van het KVP- adres), dat o.a. de bedoeling was, dat door deze stap ook in de andere par ijen wat zou gaan rommelen, merkte Verdam op „Ik help het u hopen". Attentie-commentator Lex Lam men constateerde tenslotte, dat als er in augustus al zoveel politieke woe ligheid is, in december de golven wel eens hoog kunnen gaan. Het NCRV-programma was verder o.a. gevuld met het. tweede deel van de, voor de NCRV nogal luchtig ge klede, serie over toeristen en de va kantie. Ad interim Confrontatie stelt vele vragen. Wie heeft er niet van Confrontatie gehoord? Heel Nederland en Rome. Wie voelt er niet dat Confrontatie een groep Nederlandse katholieken vertegenwoor digt die allen bezorgd zijn om de ge varen die 't geloof in Nederland schijnt te lopen. Alle artikeltjes in het laatst verschenen maandblad van Confronta tie uiten deze bezorgdheid op harts tochtelijke wijze. Wie begrijpt niet dat het „bittere en ernstige" uren zijn voor de Kerk in Ne derland? Het is nog nooit voorgekomen in onze geschiedenis dat de publici teitsmedia de openbare mening zo be werken omtrent de geloofs- en gezags problemen. Wie ziet niet (en hoort niet) dat de t.v. en radio uitzendingen in ons land verwarrende en soms te genstrijdige beelden en woorden na en naast elkaar aanbieden? „K.R-O.-tje half om" schreef iemand in dit laatste nummer. Dat is beslist niet leuk voor onze mensen van de K.R.O.! Wie voelt niet de geraaktheid vaa^Oonfrontatie aLs er nog over celibaat wordt gespro ken als er niets meer de discussie schijnt te rechtvaardigen? Valt er inde daad niet veel voor te zeggen dat er met de liturgie, en met name over de canonteksten gesproken, niet meer gesold zal worden? Als het waar is 'en waarom zouden we het niet aan nemen) dat er een commissie is inge steld betreffende de geschikte leeftijd om het Vormsel toe te dienen, en dat die commissie voorgeschreven kreeg hoe de uitslag zou moeten zijn dan Is er zeker wel iets rins niet de door werking van de collegialiteitsgedachte van het Concilie. Als er werkelijk Duit se theorie opgegraven wordt door mo ralisten dan kunnen er bittere woor den gesproken worden. De Nieuwe Ka- techismus is heel zeker een tob-werk geweest, maar als er nu met de ver talingen ook nog zo getobd moet wor den Er zijn minder nette Neder landse boeken waarvan de vertaling geen moeite heeft gekost. De Oecu mene b.v. die met radicale middelen niet gediend is, krijgt een onverwach te steun van evangelische zijde. Paris Match heeft ook een radicaal nummer met foto's gehad, wat al even zeer aftrek gevonden heeft als de reeds verschenen nummers van Confrontatie. Er is zoveel te vragen. Aan zusters die het grijs willen maken, aan gods dienstleraren die sluipschutters zijn of die meer moeite hebben met de stof van hun lessen dan met de leerlingen zelf. M^ar na al deze vragen uit het Juli-augustusnummer te hebben gere capituleerd, heb ik één vraag aan Con frontatie: IS het wel juist om in zoveel punten aanvallend te schrijven? Zou den de in uw nummer gediskwalifi ceerde katholieken er echt bezoi gdheid- ceerde katholieken er echt bezorgdhei uit-christelijke-na astenliefde in kun nen zien? Moet dat zo scherp dat ik begin te denken: waarom de éne hand boven het hoofd van de Paus houden en met de ander een venijnige tik uit delen aan zijn Nederlandse medebroe ders in 't apostelambt? Kunnen de ve le scherpe punten van Confrontatie niet worden afgeslepen? In naam van de naastenliefde, die wij allen zeggen te preken: als-je-blieft niet zó!! 'n An der niet en U niet!! Stop the war! F. ZANDER, pastoor Biervliet (Z.-Vl.). Is kerkenbouw in de huidige vorm verantwoord? Dit is een vraag, die de hiervoor verantwoordelijke personen, als archi tecten, bouwpastoors en bouwcommis sies zich bij ieder dagbegin moeten stellen. Ik ben van mening, dat de huidige vorm en beleid van kerkenbouw en de lasten, die hierdoor op de gemeen schap drukken, financieel wel eens een bankroet van de totale kerkelijke ex ploitatie kunnen gaan betekenen. De financiële draagkracht van de ge meenschap is zeer omvangrijk. Een overgroot deel ervan wordt echter stug en star ingemetseld in bouwwerken, die, eigenlijk de gemeenschap ten dien ste moeten staan, doch in feite een drukkende last betekenen. Voor de da gelijkse exploitatie van de kerk die niet uit stenen, maar uit mensen bestaat, werken deze enorme bouwschulden met rente en af loding remmend en zelfs afbrekend. De financiële draagkracht van de gemeenschap heeft immers ook een grens en ik geloof wel, dat we, re kening houdend met alles wat nog om financiële belangstelling vraagt, dicht bij deze grens zitten. Zeker er moeten ruimten zijn, waar op passende wijze bijeenkomsten gehou den kunnen worden. Zij maken deel uit van de beleving der godsdienst. Maar waarom moeten dat kapitale bouwwerken zijn, monumenten in steen of beton, die tonnen meer kosten dan een eenvoudige doch evenzeer aantrek kelijke ruimte? En waarom wordt er met de bouw en het interieur niet meer rekening gehou den met 'n meervoudig gebruik. Bouw pastoors diez eggen: Geef mij op een briefje, wat ik meer kan aantrekken voor het gebruik van de ruimte, dan zal ik er naar bouwen, spelen struis vogelpolitiek. Het experiment van pa ter Piet Wesseling in de industriege bieden van Rotterdam beantwoordt veel meer aan de eisen des tijds. Behalve voor de vijf a zes uur zondagsmissen, kunnen er ook andere kerkgenoot schappen van die leefgemeenschap er gebruik van maken en er kan zelfs gedanst worden, waarom ook niet? Men moet helemaal niet ingewijd zijn in kerkelijke zaken, om te weten wat er allemaal om geld schreeuwt. Maat schappelijk werk, kinderuitzending, jeugdwerk, bejaardenzorg, gezinszorg, salariëring van priesters (waarom moe ten zij een parttime job gaan zoeken om in een financieel tekort te voorzien. Is hun dagtaak niet evengoed ten dien ste van de gemeenschap als die van een maatschappelijk werker of een dokter of een onderwijzer?), verder deelna me aan interkerkelijke en interlevens- beschouwelijk activiteiten ten dienste van de samenleving enz. „Maar er is geen geld", zegt men. Het is er wel, maar het wordt in massale muren ge stoken, in dure onverplaatsbare banken, in priesterkoren en altaartafels van na tuursteen en marmer. Pracht en praal en dure dingen staan buiten de reali teit van de geloofsbeleving en de nieu we eucharistieviering. Wil men tot een verantwoorde fi nanciering van de kerk komen, dan moet het zwaartepunt der uitgaven in verhouding tot het budget van de ge meenschap, méér in de richting van de exploitatie, dan in de investering van onroerende goederen liggen. Dit is meer in het vlak der kerk als integrerend geheel, inclusief rand-, buiten- en on- kerkelijken, en in mindere mate op het terrein der kerkelijke verkaveling of parochies. Om de zoveej straten een kerkgebouw en afbakening van een daartoe behorend gebied kan geen maat staf meer zijn vcor een kerkbouwpoli- tiek. Een zeer breed overleg om te komen tot bouwen en om de maatstaven hier voor te bepalen, zou het algemeen be lang en de besteding van de goedgeefs heid zeer ten goede komen. TERNEUZEN, HAN de MEIJER. Naar aanleiding van een artikel in uw blad van vrijdag 11 augustus j-1. betreffende het Duitse opleidingsschip „Gorch Fock" deel ik u het volgende mee- Nederland is wel degelijk In het be zit van een opleidingsschip en wel het modernste wat er op dit ogenblik in Europa in de vaart is- De voorstanders van een zeilend schoolschip hebben het moeten afleg gen tegen de gedachte dat iemand die z'n rijbewijs heeft gehaald, niet eerst met een paard en wagen de weg wordt opgestuurd om verkeerservaring op te doen- Het resultaat is dan ook een prachtig, uiterst modern opleidings schip, het 1800 brt. metende m.s. „Prin ses Margriet" (zie foto onder). Het schip is uitgerust met de mo dernste navigatiemiddelen, waarvan bij na alles dubbel uitgevoerd, o.a- een dubbele brug met daarachter een kaar- tenkamer en leslokaal, een instructie ruimte in de machinekamer, kortom: alles w>at zich maar op een zeeschip zou kunnen bevinden voor een bedrijfs- zekere vaart. Het schip maakt reizen van 12 dagen en elke reis gaan er 36 stuurmans leerlingen en 4 radiotelegrafisten mee. Het weekeinde in deze 12 dagen wordt altijd in een buitenlandse haven door gebracht. Hetfeit dat ook marlnemensen-ln- opleiding van dit schip gebruikmaken, wijst er op dat hier op de juiste wij ze in een behoefte is voorzien. TERHEIJDEN W.A. DE ZOETE DJAKARTA (ANP) Waarnemend president generaal Soeharto van Indo nesië heeft gisteren op kunstmatige wij ze bereide rijst gekeurd. Hij zei te hopen dat Indonesië dat op het ogenblik rijst' invoert, weer een rijstexporterend land zal worden. De rijstkorrels worden gemaakt van graan, tapioca en bonen door een Indonesische maatschappij met in Japan gebouwde machines en er wordt gebruik gemaakt van een formule van de Amerikaanse voedseldeskundige Kapelo. Na de eerste geslaagde proeven heeft de regering be sloten 100 van dergelijke machines te kopen tegen een bedrag van twee mil joen dollar. Zij zullen eind van dit jaar worden afgeleverd en 162.000 ton ryst per jaar gaan fabriceren. Indonesië voert thans 275.000 ton ryst per jaar in. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De nieuwe -Jreek- haven te Walsoorden zal op maandag 4 september a.s. officieel i„ gebruik worden gesteld- De openingsceremo nie zal worden verricht door mr. J van Aartsen, commissaris van de ko ningin in Zeeland- 's Middags om twee uur zullen de genodigden op het stadhuis worden ontvangen, waarna men gezamenlijk naar de haven te Walsoorden rijdt Hier zal gelegenheid worden geboden het werk te bezichtigen. In aansluiting hierop volgt een boot tocht op de Westerschelde, aangebo den door de aannemer N.V. Aanne mers- en Handelsbedrijf van Oord t» Werkendam De officiële gebeurtenis zal worden besloten met een diner in hotel ,,De Linde" ta Kloosterzande.

de Stem | 1967 | | pagina 5