Spelregels voor mosselen blijven ook nu nodig Geen ruwe olie op Zeeuwse stranden VOUW FIETSEN i. VAN GILS 1 1 RAIFFEISENBANK Gemeentewimpel ging naar „Breskens 24' s Rein kaas uit hal vuistje GEMEENTEN PARAAT man schoot met luchtbuks op vrouwen SMIDJE VERHOLEN i Miljoen voor jachthaven Arnemuiden Bisschoppen ook in curie Wat 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 Zevibel-voorsitter A. Lockefeer VLISSINGEN AUTODIEF EN AUTO TE CADZAND ACHTERHAALD Jongen door benzine in brand Dagblad De Stem Produktie Concentratie Voorstel b. en w. Mr. Van Aartsen en mr. Drijber naar Suriname Brand op bouwterrein te Vlissingen DAME ZWAAR GEWOND OP RIJKSWEG 58 Schip gebroken op Westerschelde Vermist bootje bleek gestrand 15 o! 25 belastingvrij! Plan Bergeenden V oorzorg VISSERIJDAGEN MISTEN CHARME E. Seuss: „Geen geldmiddelen Evenementen HOOGWATER Vandaag Morgen Het geheim van de Uylenborgh Gelijk Valse I S3 I Kwzaaoa Geschenk Burgemeester en wethou ders zullen de raad voorstellen om 500 gulden bij te dragen in een geschenk voor het 750-jarige Middelburg. Ontvangst Het college van burge meester en wethouders zal zaterdag 19 aug. het bestuur en de leden van de harmonie „Dockyard" uit Rotterdam ontvangen. De ontvangst heeft plaats op het stadhuis 's morgens om kwart over elf. Biervliet In de sloot Op de provinciale weg is een personenauto, bestuurd door W. de F. uit Terneuzen, van de weg ge raakt. De auto kwam van de richting IJzendijke, botste eerst tegen enkele bermpaaltjes, waarbij de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. Via de linkerrijstrook belandde hij in een sloot na nog enige waarschuwingshek ken te hebben geramd. Beide inzitten den werden uit de wagen geslingerd. Dokter J. Lockefeer uit IJzendijke ver leende eer9te hulp en liet F. en de pas sagier G. V. uit Axel naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen overbrengen. Groede Aanrijding Op de provincialeweg Breskens - Groede is de vijftienjarige R. met zijn fiets aangereden door een per sonenauto, bestuurd door V. uit Nieuw- vliet. R. stak onvoorzichtig de rijweg over. Dokter Jansen verleende eerste hulp en liet R. met een onderbeen breuk naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen per ambulance. (Van onze correspondent) BRESKENS De personenauto van de heer M. de Milliano uit Breskens werd vorige week van de Scheldekade aldaar ontvreemd- Zaterdag passeerde deze auto de grenspost in Sluis waar •hij werd gesignaleerd. Twee monteurs uit een naburige garage, de heren J. Willemsen uit IJzendijke en G- Dame uit Zuidzande, zetten per auto de ach tervolging in en wisten de man, J. van W. uit Breda, die de auto voor de winkelgalerij in Cadzand-Bad had ge parkeerd in de duinen te grijpen en aan de rijkspolitie van Breskens over te geven. Van W. is in het bureau te Breskens ingesloten en zal aan de of ficier te Middelbu g worden voorge leid. Een tweede inzittende van de ge stolen auto» die aanvankelijk had we ten te ontkomen, werd in de middag te Cadzand gearresteerd. TILBURG De 13-jarige Hans Raay- makers was zaterdagmiddag op de achterplaats van de ouderlijke woning in de Ant. Moddermanstraat aan het knutselen aan zijn stelten. Daarbij ge bruikte hjj om de een of andere reden ook benzine. Op een gegeven ogenblik wilde hij de benzine in brand steken, maar omdat dit niet zo vlot ging wierp hij nog een blikje benzine in de rich ting van de aarzelende vlammen. Op dat moment laaide een hoge steekvlam op, waardoor de knaap zelf in brand geraakte en ernstige verwondingen op liep. Hij moest in een ziekenhuis opge nomen worden. Zijn moeder, die de vlammen poogde te doven liep even eens maar minder ernstige brandwon den op. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie tp t->tt r t<—t inspectie Zeeland: DE LK,i L. K, M, DE JONG tel. 6252, Goes tel 01150—4281, privé 7300. Goes. Terneuzen. Redacteur voor de Kanaalzone: J. HÜSKEN. Breitnerstraat 81, Terneuzen. Tel. 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen: J. ROBESIN, Kijkuit 18-20, Axel, tel. 01140-2005. Rédacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel 01170-2991. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKAN'! Westwal 91, Goes, tel. 01100-6489 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren: K. MENU, tel. 6252 Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden medede'-'ngen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,- elke regel meer i 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook ut de Brabantse oplage resp. f 1,75 en f 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde Slaatsingen de derde plaatsing tegen alf geld. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - De heer A. Locke feer, voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor visserij belangen Zevibel, heeft zaterdag tijdens de jaarvergadering van Zevibel, met betrekking tot de moeilijkheden rondom de mosselverordening duidelijk gezegd dat er z.i. spel regels voor de aanvoer en ver handeling van mossels zullen moeten blijven bestaan. Men mag zoals de laatste weken gebeurd is, niet het recht in eigen handen nemen, zo voegde hij hieraan toe. Hij gaf enkele voorstellen ter overweging, die de problemen z.i. kunnen oplossen. Zo pleitte de voorzitter voor meer vrijheid in de markt. De handel zou op de aangevoerde mosselen moeten inschrijven. Er zouden minimum, of garantieprijzen vastgesteld moeten worden. Beneden deze prijzen zouden de mosselen niet verkocht maar aan een fonds geleverd moeten worden. De kwekers zouden via dit fonds be taald kunnen worden. De minimum prijzen zouden kunnen overeenkomen of iets hoger kunnen zijn dan de be staande prijzen- Een dergelijke rege ling zou door het produktschap opge steld kunnen worden. In geval van zich snel wijzigende omstandigheden of bij verblijf buitenslands van de voor zitter van het produktschap zouden toch bepaalde noodzakelijke maatrege len getroffen moeten kunnen worden. De aanvoer van mosselen dient, vol gens de heer Lockefeer, geregeld te blijven. Bij aanvoer zouden alle kwekers van consumptiemosselen be trokken moeten worden- De Zevibel- voorzitter was voorstander van hand having van een centraal aankoop-, verkoop- en verhandelpunt. In het ge val van een veiling denkt de heer Loc kefeer niet per se aan een klok en een afslag. t De heer Lockefeer hoopte dat on derzoekingen in het Wad zullen aan tonen, dat de produktie daar nog kan worden uitgebreid. Hij zegde de broeders in het noorden" steun toe bij hun streven naar het behoud van het Wad. De produktie in Zeeland wordt aldus de heer Lockefeer, ernstig be dreigd door de uitvoering van de Del tawet. Wanneer bet Brouwershaven- sc heGat zal zijn afgesloten, zal 20 pro cent van de nationale mosselproduk- tie verloren gaan. Bij een afsluiting van de Oosterschelde zal nog eens 40 procent van de nationale produktie verdwijnen. In dit verband vond de Zevibelvoorzitter het triest dat nog niets bekend is over de wijze waarop artikel 8 van de Deltawet, dat de schadevergoeding regelt, zal worden toegepast. De stemming bij de vissers op dit punt wordt bitter, aldus de heer Lockefeer. Hij deed voor de zoveelste maal een beroep op de minister om op korte termijn een uitspraak te doen. De voorzitter ging vervolgens in op het probleem van de maatschapscon tracten, dat vooral van belang is voor de Zevibel-leden uit Breskens. Brou wershaven, Colijnsplaat, Vlissingen en Arnemuiden- De wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering helt de maat schap uit. aldus de heer Lockefeer. Vooral de bepalingen rond het ziekte risico en de werkloosheid zullen de verhoudingen aan boord verscherpen. Zevibel zoekt naar een reële oplos sing voor het probleem, naar een maatschapscontract dat de WAO-wet buiten spel zal plaatsen- Uit de woor den van de voorzitter bleek dat de oplossing nog niet gevonden is. De heer Lockefeer deelde mede, dat binnenkort met Gedeputeerde Staten van Zeeland een gesprek zal plaats vinden over de concentratie van ae ha vens in Zeeland. ..Wij zien dit niet en zeker niet alleen met het oog op de mogelijke afsluiting van de Ooster schelde". aldus de Zevibel-voorman. De voorzitter herinnerde aan de uit spraak van dr. Korringa, dat door een afsluiting van de Oosterschelde de kustvisserij niet langer economisch rendabel zal zijn. Hij zei uit te zien naar nadere mededelingen op dit punt. De heer Lockefeer maakte zich ver volgens zorgen over de vervuiling van de Westerschelde- Hij zag de nodige gevaren voor de visserij. Tenslotte deelde de heer Lockefeer mede, dat over de kwestie van de af sluiting van de Oosterschelde in het najaar nog een apart hoofdstuk door Zevibel geschreven zal worden. Hij herhaalde wat hij enkele maanden ge leden reeds tegenover Dagblad De Stem verklaarde: ,,Zij, die denken dat het congres te Zierikzee voor ons de deur dicht gedaan heeft, vergissen zich schromelijk". (Van een onzer verslaggeefsters) ARNEMUIDEN Burgemeester en wethouders van Arnemuiden zullen de raad vanavond voorstellen een krediet van 1.019.992,50 uit te trekken voor de aanleg van de jachthaven. B. en w. delen de raad mee dat de voorbereidende besprekingen op werk zaamheden voor dit project zover zijn gevorderd, dat de vergunning tot gun ning van het werk kan worden aange vraagd. De totale investeringen wor den, inclusief renteverlies, geraamd op het hierboven genoemde bedrag. Er kan echter worden gerekend op een rijkssubsidie van ongeveer 670.000 gul den. Dc gemeente zal voor de reste rende 350.000 gulden een geldlening aanvragen. Ook zal vanavond worden voorge steld een krediet van 65.000 gulden be schikbaar te stellen voor het egalise ren en ophogen van de grond rondom het in aanbouw zijnd» bejaardencen trum. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. J. van Aart sen, commissaris van de koningin in Zeeland, en mr. J. Drijber, burgemees ter van Middelburg, hebben de uitno diging aanvaard om met hun echtge noten deel te nemen aan de herden king van het feit dat 300 jaar geleden Suriname op de Engelsen werd vero verd. Dit wapenfeit staat op naam v?n de Zeeuwse vlootvoogd Abraham Crijnssen. Bij de vrede van Breda bleef Suriname Nederlands bezit. Ook de burgemeesters van Breda en New-York (het vroegere Nieuw Amsterdam) zul len voor dezelfde herdenking naar Su riname reizen- De herdenking duurt van 23 septem ber tot 1 oktober. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Brand op een bouw terrein aan de Lange Zelke in Vlissin gen heeft voor naar schatting duizen den guldens schade aangericht. Zon dagmorgen om ongeveer vier uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in een werkplaats achter het in aan bouw zijnde winkelpand van Dura. De werkplaats brandde totaal af. Tevens ging veei materiaal, zoals een zaag machine, ander gereedschap en e'en voorraad hout in vlammen op. In het vlak bij gelegen bejaardenhuis Zeemanserve werd in twee percelen waterschade aangericht. De percelen waren tijdelijk leeg: de bewoners er van liggen n.l. in het ziekenhuis. Binnen zeven minuten na het uitbre- ke van de brand was de brandweer aanwezig. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duis ter. Wel deelde ze mee, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat va kantiegangers de nacht in de loods heb ben doorgebracht en daar met vuur hen ben gespeeld. De politie heeft veel last met dergelijke ongewenste gasten. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Bij een verkeers ongeval op Rijksweg 58 tussen Vlis singen en Nieuw en Sint Joosland is de 55-jarige mevrouw G. G. D. uit Den Ha-g zwaar gewand. Mevrouw D. wil de met haar auto drie voor haar rij dende wagens inhalen. Tijdens de in haalmanoeuvre naderde een tegenlig ger. Mevrouw D. week uit naar rechts en raakte daarbij de voorste van de drie auto's. Deze auto werd bestuurd door L. H. uit De Klinge. De auto van mevrouw D. zwenkte naar links, sloeg om naar rechts en kwam in een moddersloot tot stil stand. Mevrouw D. moest met een bek- kenfractuur en kneuzingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een me- de-Dassagiere van mevrouw D. kwam met de schrik vrij. De auto werd to taal vernield. (Van onze correspondent) IiANSWEERT —Zondagmiddag is op de Westerschelde nabij Ransweert het 1630 ton metende Duitse motor schip St.-Antonius uit Koblenz gebro ken. Het vaartuig dat leeg van Rot terdam op weg was naar Antwerpen, ontmoette daar de Amerikaanse zee boot Mormack-Rigel dat met grote snel heid vanuit de richting Antwerpen kwam varen. Hierbij werd een gewel dige golfslag veroorzaakt, waardoor de St.-Antonius brak. De schipper E. Ur- mitzer wist zijn vaartuig, waarvan in middels twee laadruimen vol water ge stroomd waren, de haven van Hans- weert binnen te trekken. Het dek van het vaartuig is bij het breken twee meter omhoog gekomen. De Amerikaan, die op weg was van Antwerpen naar Oslo, zal bij terugkomst te Rot terdam worden gehoord door de rijks politie te water. (Van onze correspondent) KORTGENE In de nacht van vrij dag op zaterdag was grote ongerust heid ontstaan over het lot van de op varende van het motorbootje Pima, dat van Veere op weg was naar Kortgene. Toen de wind aanwakkerde en tegen middernacht nog niets van het jachtje met de vijf opvarenden bekend was, alarmeerde men de rijkspolitie te wa ter. Door de bemanning van de R.P.-64 werd het vaartuig, dat tussen Geers- dijk en Kortgene aan lager wal ge strand was, gevonden en vlot bebracht waarop het op eigen kracht de haven van Kortgene kon bereiken» (ADVERTENTIE) dat is de extra overheidspremie voor ambtenaren over hun spaartegoed bij onze bank. dank zij de (rijks)ambtenaren- spaarregeling. komt u eens praten, het verplicht u tol niets, wij zijn dagelijks ter beschikking. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Axel - Biervliet - Boschkapelle - Breskens - Clinge - Graauw - Heikant - Hengstdijk - Hoofdplaat - Hulst - Kloosterzande - Koewacht - Lamswaarde Ossenisse - Overslag - St. Jansteen - Stoppeldijk - Terneuzen-Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gemeenten langs de oevers van de Wester schelde en langs d» Zeeuwsch- Vlaamse en Walcherse kust zijn zaterdag in staat van alarm ge bracht na het lek slaan van de binnenvaarttanker Odila, die 500 ton ruwe aardolie had overgeno men van de vastgelopen Britse tanker British Lantern. De onrust bij de Zeeuwse bevolking werd nog versterkt door over trokken kranteberichten over de situatie waarin de British Lantern zich bevond en door zwaar aangedikte en onjuiste radio- en televisiever slagen over de betekenis en de omvang van de olieverontreini ging op de Westerschelde. In totaal is ongeveer 100 ton ruwe aardolie (crude oil) uit de Odila weg gestroomd. Deze verspreidde zich vlies dun over de Westerschelde. Het groot ste spoor van deze oliefilm, waarge nomen vanuit een vliegtuig van de rijkspolitie om twee uur zaterdagmid dag, was ongeveer 150 meter breed en ten naaste bij tien kilometer lang. Naast deze oliefilm, die voor de ver ontreiniging van kust en stranden on belangrijk bleek te zijn, nam de rijks politie even buiten de Koopmanshaven te Vlissingen een betrekkelijk kleine oliekoek waar van 50 bij 5 meter Deze koek is later met de ebstroom de Noordzee opgedreven. De rijkspolitie maakte zich ook over dit olieveldje geen zorgen. mer van de fabrikant van Cleanosol op zijn bureau klaar liggen Even na het middaguur, zaterdagmid dag, besloten rijkswaterstaat, de inspec- trice van de volksgezondheid en ge meentelijke autoriteiten niet tot de aan val met chemicaliën over te gaan maar liever af te wachten wat de olie tij dens de volgende vloed zou doen. Men rekende er op dat de olie dan voor het grootste deel vervlogen zou zijn. Wanneer men de oliefilm te lijf zou gaan met chemicaliën dan zouden klon ters ontstaan- Achteraf is dit een ver standig besluit geweest", zo stelde bur gemeester D. Lodder van Borssele za terdagavond vast. In Vlissingen werd zaterdag een ge deelte van het strand bij het zogenaam de Eiland licht verontreinigd. De ver ontreiniging verdween weer bij de vol gende vloed- in Vlissingen stonden geen chemicaliën klaar zoals werd omgeroe pen. In Zeeuwsch-Vlaanderen hoefden door een radioverslaggever gealarmeer de vogelliefhebbers niet op te treden. Volgens de verslaggever was een aan tal meeuwen de oliedood nabij. De vogelbeschermers maakten zich gisteren alleen bezorgd over een school bergeenden op een hoge zandplaat tus sen Breskens en Biervliet. Deze berg eenden zijn in de rul en kunnen niet vliegen. Gistermiddag om zes uur te- stond er nog geen gevaar. De heer H. Enkelaar uit Oostburg, bij wie eventuele slachtoffers onder de Zeeuwse vogelstand gemeld moesten worden, had op genoemd tijdstip nog geen enkele melding binnen gekregen. Zaterdagmiddag om vijf uur vertrok vanuit Ostende de Belgische mijnenve ger Knokke voor een inspectietocht langs de Belgische kust Het schip had chemicaliën aan boord. Er werd .geen olie waargenomen. Om 21.30 uur keer de de „Knokke" weer in Ostende terug. Het schip wordt „stand by" gehouden. Minister flrs. J. Bakker van verkeer en waterstaat, die samen met staats secretaris A. van Es van defensie de bergingswerkzaamheden van de Bri tish Lantern van nabij heeft gadege slagen, gaf om kwart voor zeven za terdagavond op een vraag onzerzijds als commentaar dat de olie verontrei niging „beslist niet van ernstige aard" was. De minister vond het niet nodig maatregelen te nemen* De heer Bakker herinnerde er aan dat er interdepartementaal overleg gaande is om tot een efficiënte bestrij ding van olierampen te komen. De re gering beschikt over 'n uitgewerkt plan om dergelijke rampen te bestrijden. Minister Bakker wilde geen details ver strekken- De heer Van Es achtte de kans op een ramp als die met de Torrey Ca- nion in Nederland niet zo groot- De Nederlandse vaarwegen hebben geen rotsbodem waarop een heel onderschip in één keer kan worden opengescheurd. Direct na het bekend worden van de olieverontreiniging door de Odila na men verschillende gemeenten aan de oevers van de Westerschelde de nodi ge voorzorgsmaatregelen. Op verschil lende plaatsen werden wachtposten uit gezet: niet alleen bij de stranden maar ook bij vogelreservaten zoals De Kaloot' in de gemeente Borssele. Bor den „verboden te zwemmen" werden in gereedheid gebracht. De burgemees ter van Borssele had het telefoonnum- EEN vrachtwagen is in de bergen bij La Paz uit een bocht van de weg ge vlogen en in een 200 meter diep ra vijn gestort. Vijf inzittenden werden gedood, negen gewond. DE AMSTERDAMSE recherche heeft nog geen spoor gevonden van de drie misdadigers die vrijdagmiddag een ge wapende overval pleegden op het hoofdkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam. „We zijn het spoor bijster", aldus een woordvoerder. Er komen veel anonieme tips binnen die echter tot dusver niets hebben opgele verd. RADIO Nigerië heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat toestellen van de Nigeriaanse luchtmacht Enoegoe en an dere doelen in Biafra hebben gebom bardeerd OMMEN is gistermiddag getroffen door een kleine windhoos. Het station werd licht beschadigd en een wagon uit de rails getild. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. KANSELIER Kiesinger van West-Duits- land is in de Verenigde Staten aange komen waar hij besprekingen zal voe ren met president Johnson en andere Amerikaanse regeringsleiders. IN ADEN is een Britse militair gedood, terwijl vijf Arabieren en vijf Britse sol daten werden gewond. Voor de derde achtereenvolgende dag bestookten Ara bische nationalisten de Engelse mili tairen met handgranaten en lichte wa pens. 55 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De Breskense visse- rijdagen, die dit jaar voor de vijftien de maal werden georganiseerd, mis ten de charme uit het verleden. Om dat er geen geld genoeg was, liet het organisatiecomité de praalwagenop tocht achterwege. Het evenement, dat toch al de nodige planning en afwer king miste» is hierdoor bepaald niet on vergetelijk geworden. Het slechte weer deed er nog een schepje bovenop, het geen de publieke belangstelling geen goed deed Hoewel het organiserende comité on getwijfeld geijverd heeft voor het wel slagen van deze belangrijke gebeurte nis in Breskens, is het niet gelukt met iets beters voor de dag te komen. Het programma werd slordig inge zet, toen zaterdagmorgen om tien uur de jaarvergadering van Zevibel in het gebouw De Uitkomst moest beginnen, constateerde de heer C. Koster, voor zitter van de afdeling Zevibel Breskens, dat er niets was geregeld. Het storen de begin werd in elk geval begeleid met moof weer. Breskens bereidde zich daarom zo goed mogelijk voor op het feest. Nadat de voorzitter van de Zevibel, de heer L. Lockefeer uit Hulst, zijn jaarrede had uitgesproken, de huishou delijke agenda was afgewerkt en de heer C- Menu (ondervoorzitter van de Belgische redersvereniging) als be stuurslid van Europèche 'n spreekbeurt had gehouden, kwam voor de Bresken se vissers een belangrijk moment: uit reiking van de gemeentewimpel. De beloning voor de beste prestatie in het afgelopen jaar ging naar de beman ning van de Breskens 24" (a-a- Fe- nijn). De heer J. van Dongen overhan digde als waarnemend commissaris van de koningin de wimpel met bijbe horende oorkonden". De Breskens 24 heeft 52 weken kunnen vissen. Vangst: 42.190 kilo met een verkoopsom van f 120 681,53. Dit betekent een gemid delde prijs per kilo van f 2,87. Een dergelijke prestatie is nog nooit gele verd. Het schip is in Breskens ge bouwd en in 1963 in de vaart genomen. Tijdens een koffiemaaltijd in het mijn-restaurant voor de Zevibelle(je* genodigden, werden de feestelijk officieel geopend door de voon? de heer E. Seuss. ,,Het is waar" hij, wat de kranten schrijven: (U'J serijfeesten lijden aan bloedamj Laten we hopen, dat deze ziektei! voorbijgaande aard is. Als er t geld was, zou het beter lukken. De garnalenkoningin, Nellie Ver len (19). die eerder met haar twetï dames op het gemeentehuis door j burgemeester was ontvangen, hee de maaltijd de vlag. Daarna voe l gepavoiseerde Breskense visserG' uit met enthousiaste feestvierders nil een fout in de organiseatie vjamJ meeste schepen reeds vertrokken v3! het startsein werd .gegeven- Aanb van de Johanna, het schip, Waar] Nellie Vermeulen haar vader a<!n t.eert. heerste een bijzonder prSÏL sfeer. De koningin met hofdames ifil toefde temidden van het muzieks^ schap „Uit het Volk door het Votï te Breskens. Tot dan toe liet het \u de feestelingen niet in de ste<' Na fle „£arnalen"-tocht op dt ïj terschelde. hadden diverse eveneip." ten plaats: een wielerkoers voor»' teurs. de traditionele haven-zweiC strijd en een EHBO-demonstrati, en rond de haven met medtWcÉ van de reddingsboot „Javazee" ,s-Avonds had een muzikale ii- plaats, verzorgd door de drumG „De Unie" te Breda met assistaï van het majorettenpeloton ,óa~ stad Breda". De belangstelling hi. voor was matig, omdat de rejet'j stromen neerkletterde. De Breskei muziekvereniging speelde nog en! marsen. Gisteren werd er gevoetbald, L men het waterskiën bewonderen l vond een cabaretoptreden plaats, u belangstelling was niet noemensw.l dig groot. Vandaag zullen de feesteliij heden worden besloten met een icttfl deonoptreden, een jaarmarkt en e slottaptoe. VATICAANSTAD (AFP) Paus Pau- lus heeft door een „Motu Proprio" be kendgemaakt, dat diocesane bisschop pen met volledig bevoegdheden lid zul len worden van de Romeinse congre gaties. De paus omschrijft de criteria volgens welke bij het bestuur van de kerk meer gebruik zal worden ge maakt van de adviezen van de leden van het episcopaat zoals het conci lie het gewild heeft- Onder 't Motu Proprio, „Pro Comperte Sane" geheten, worden 87 diocesane bisschoppen tot de Romeinse congre gaties toegelaten, waarmee aan wensen van de concilievaders wordt tegemoet gekomen. Op het concilie en steeds meer op nationale bisschoppenconferen ties is de wens te kennen gegeven de Romeinse curie op een doelmatige ma nier te internationaliseren. ROTTERDAM (ANP) „Ik deed het uit wraak op de vrouwen", zo verklaarde een 23-jarige glaszetter uit Rotterdam tegenover de politie die hem arresteerde wegens het schieten met een buks op wille keurige voorbijgangers. Acht ge vallen zijn de afgelopen tien dagen bekend geworden. Soms was een kleineo peratieve ingreep nodig om het kogeltje te verwijderen. De glaszetter, J. J. B., die zich wegens poging tot zware mishan deling zal moeten verantwoorden, schoot vanuit een groenstrook langs de Gordelweg in Rotterdam op vrouwen die lopend of per fiets het viaduct tussen de Rozenlaan en de Gordelweg passeerdén. (ADVERTENTIE) reeds v.a. 174.50 Gemotoriseerd rijwielbedrijf Dijklaan 101 Breda Tel. 37544 Morgen, dinsdag 15 augustus: weert: 10.17 en 23.00 uur; Temen 9.53 en 22.36 uur; Vlissingen: 9,24 22.06 uur; Wemeldinge: 10.59 en uur. OOSTBURG Ledel 20 uur Een moeder klaagt aan 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Warme lippen van Piraeus 18 ja&r HULST Bioscoopg-ebouw 20 uur Zeventien lê j BRESKENS Oranjeplein 16 uur Jaarmarkt 21.30 uur Taptoe door „Uit het volk - voor het volk" COLIJNSPLAAT Dorpshnis 13-17 uui Expositie Zeeuwse beeldende kunstenaars KLOOSTERZANDE Willem Teil 15 uur Staande wip schieting Het Witte Huis Groot Kermisbal MIDDELBURG Vleeshal 10-17 uur Tentoonstelling „Middelburg, stad in de Delta" Miniatuur Walcheren, geopend NI uur. ZIERIKZEE 's-Gravensteen 1417 uur Tentoonstel ling Piet Bulthuis (Zierikzeese perio de). Burgerweeshuis 1017 uur Kunstten toonstelling. VLISSINGEN Gevangentoren 10-12, 14-17.30 en 10.30* 22 uur Exposities: Ned. Loodswezen ea Kunstkring Het Zuiden. ARNEMUIDEN Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverga dering MIDDELBURG Miniatuur Walcheren, geopend H» uur. Vleeshal 10—17 uur TentoonstelliJif „Middelburg, stad in de Delta" VLISSINGEN Gevangentoren 10-12, 14-17.30 en 22 uur Exposities: Ned Loodswezen e Kunstkring Het Zuiden. ZIERIKZEE M 's-Gravensteen 14—17 uur Tentoonst ling Piet Bulthuis (Zierikzeese p» de) Burgerweeshuls 1017 uur Kunsttal' toonstelling. OOSTBURG Ledel 20 uur Een moeder klaagt aan, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Warme lippen van Piraeus, 18 J. HULST .w Café Schuttershof 15 uur Schietmg KOEWACHT V. J. Thijs 15 uur Schieting R. Clapdorp 15 uur Schietmg COLIJNSPLAAT Dorpshuis 13-17 uur Expositie z-eeu beeldende kunstenaars 1218 Met kennersblik bekeek smidje Verholen de eeuwenoude constructie van balken en dwarsbalken, waaruit zijn zoldertje was opgebouwd. „Daar is in de loop der eeuwen blijkbaar niet veel aan veranderd....", mompelde hij. ,,Ik zal eens een aannemer laten komen Misschien is het leuk dit huis in zijn oude vorm te ia- ten herstellen. Het trapgeveltje er weer op, en zo Gunst, jongens, stel je eens voor. Ik, smidje Verholen, woon in een eeuwenoud huif, dat eigenlijk de Uylen borgh heet. Maar hee poppelepee! Wat hebben we daar!?" Met enige verbazing ontwaardde hij een ruw blok zandsteen, dat zomaar tegen de wand geleund stond. „Wat zou dat zijn?" vervolgde hij zijn alleen spraak. „Ik heb er nog nooit naar gekeken. Laten we het maar eens te voorschijn sjorren Nu was het grote brok zandsteen weerbarstiger dan hij dacht, maar tegen de spierkracht van smidje Verholen was het toch niet opgewassen. Enkele ogenblikken later stond het dus al in het volle daglicht, dat door een dakraampje overvloedig naar binnensVJ° „y, jt grutjes dat is de oude GEVELSTEtK- j smid, toen hij de voorstelling wat nauw'? „j gebou*' bestudeerd. „Kijk eens er staat een m g, op uitgehakt een soort kasteel lijkt is een steen uit 1631. En eronder staat m gal letters Uylenborgh Ja hoor, dit is "e .„fa tlf steen, zo vast als een huis! Die laat ik maa gevel metselen, als de restauratie doorga» ROTTERDAM (ANP onbetwiste koningin va geworden. De Brabants jaardag vierde, maakte met haar overwinninge druk. Niet alleen voor J mer dat de nationale wind" zou moeten krij; 23.6 sec. als nationale Bakker bij het verspr omdat de toegestane ru gestane maximum van nationale record dat nu wachtmeester der rijksj gen 1.98 meter haalde. De wind, die de sprintm het verspringen voordelig b was op de andere onderdele lastig. Juist daardoor viel het peil van de Nederlanc in de nu achter ons ligger hete zomer" toch een aar verbetering heeft ondergaan Was het optreden van Wrl Berg het hoogtepunt van pioenschappen, ook aan de mers bij de heren, de 400 en mes en de 5 en 10 kilometer ruim 5000 toeschouwers, du ongekende sfeer op de Neny bijzonder veel plezier belee de sport vreugde en verdriet in hand gaan heeft Truus ondervonden. De Leidse week in de interlandweds Frankrijk het nationale ree 200 meter evenaarde en zii van het seizoen de snelste had getoond, was machteloo los en ontspannen lopende "V Vooral op de tweehonderd n de loopsters de eerste honc de wind (3,69 m-s) tegen h poneerde Wilma van der B buitenbaan gestart trok zij haar tegenstandsters weg. 1 nipman, die het voordeel var. baan had geloot, kwam na men van de bocht op gelij maar tegen de explosie van d se op de laatste dertig met evenals op de 100 meter i De uitslagen van de 100 en vertoonden overigens een me: gelijkenis, want op beide nu zette Corrie Baker de derde blonde Amsterdamse maakte bij het verspringen een uitstl druk. Van de zes sprongen die te lagen er vijf ruim boven ter. Corrie begon met 6,14 m bij 'n toegestane rugwind 6,2; ten, sprong vervolgens ongel fla zij in de resterende drie tot resp. 6,35, 6,38, en 6,47 me De nationale recordhoudst zich vooral over de laatste ty gen bijzonder tevreden, omdat öing, anders de zwakke schak techniek, veel beter was dan Door het ontbreken van I jjje met de Europese atletie rjontreal vertoefde, was de vi raeter een open aangelegenhe «en. Ciska Jansen, die door tie van enkele weken gelede J ^5.2) plotseling een 1 Wt n voor de titel "as na, de serie, waarin zij J, bad laten beïnvloeden „vertragingstactiekvan Ililt nla;na, een valse star*» enkel ordA Z1 -?m haar blokken o te krijgen, kansloos voor dpto me?r daar Mieke Sterk overhiSitri6jeen 56-6 se< J?!l^ger.de indruk had gei f! sa (ADVERTENTIE) Ml

de Stem | 1967 | | pagina 2