Rusland eens '3, PA BONT Bredase hotelier herkent Johan V. ZWERVER ONTKENT MOORD OP CAFÉHOUDER WEER FOREL IN DE LEK voor 140 miljoen ZUSTERSCHEPEN MEER WERK Dr. King start campagne voor referendum over Vietnam Aardgaskranen in Nederland onveilig DAGBLAD VOOR ZEELAND VERSPREIDING VEROLME BOUWT TWEE MAMMOET-TANKERS VAN 240.000 TON ELK KERNWAPENS Doorgepraat Blank I Kleuter (4) onder tractor Het weer in Europa SS?" J Lt Esso-order VIER AGENTEN REGENJAS SLAPEN Britse tanker vast op Westerschelde PIETER VAN VOLLENHOVEN IN VIJVER GEGOOID GE VECHT IN ADEN Arabische aanval op Britten ANDAAG IN Thieu Weekeind aan de frisse kant Spoedig vervanging Roofoverval Amsterdam DRIE MANNEN GAAN ER MET F 47.000 VANDOOR ene ]07,jaarsano_ No. 2558) Voor God, Koningin en Vaderland N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pljKtWB Dr. W. A. J. M. Harkx Koofdredadeur: L. Leijendekkor K,(iic«i«raad: J- A. C. v. Dongan j Vt Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. I mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. ,/8.aut«ren t. J. v. 't Westende. __j; Breda - Reigerstraat 16 „I 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 196? Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Amerika en de Sovjet-Unie staan op het punt een ontwerpverdrag tegen ver spreiding van kernwapens in te faen bij de Geneefse ontwape ningsconferentie. Dit heeft de Amerikaanse delegatieleider Wil liam Foster gisteren na een ge sprek met president Johnson meegedeeld. President Johnson zei dat Foster van- Jji5 naar Genève terugkeert en „we tien lilt naar de afsluiting van een zeer tange periode van wijsheid en geduld ra loewyding van de kant van de heer Foster". Foster liet uitkomen dat het ontwerp verdrag een epen ruimte bevat voor wat betreft inspectie en beveiliging. Dit is een van de belangrijkste hindernissen bij de opstelling geweest. De Sovjet unie heelt steeds aangedrongen op in spectie door het internationale atoom- tnergiebureau in Wenen. De Europese landen daarentegen willen dat de in- tfRtia in handen van Euratom wordt feseven. Foster zei dat de vraagstukken door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie waren doorgepraat, maar dat andere be trokken landen hun mening over het ontwerp nog moesten geven. Hij zei naar Genève terug te keren in de hoop dat een uiteindelijke oplossing zou kunnen worden gevonden voor het in de con ferentie ter tafel wordt gebracht, .Foster gaf te kennen dat hij sedert ajn terugkeer in Washington vorige woensdag uit Genève bericht had ont vangen dat het vooruitzicht op overeen stemming met de Sovjet-Unie inhield en öat hij daarom snel naar Genève terug keerde. Hij wilde niet zeggen of van jussische zijde een concessie was ge- Jaan, maar zei er de voorkeur aan te pven het een ontwikkeling te noemen Kri Proces dat zijn voltooiing nadert. een vraag of het beoogde ontwerp- si.T een -kerngarantié' voor landen itT ]a zou ^vatten, zei Foster te ge- W bet te ingewikkeld zou zijn •R, u ?n ontwerP vast te leggen daar k land een verschillend probleem had. 4 ?m,gcie Staten zijn echter be- spreken afzon^erlijk project te be- •n^?cy?~*anden machtigden de Ver- 2!i i in aPr^ tiet werk aan een S?ver2rag raet de Sovjet-Unie tatffL,! z- en' waarbij de clausule be- inspectie blank zou blijven. 'Van onze correspondent) 0p het e!'f van een Bildat h ïder Niste,r°de is gister- te een 1 t')arlge M' van de Ven on" fcmaï. 'antibouwteekker geraakt. Het 5 eeri ziekenhuis in Oss over- waar het is overleden. Konvo m t van Reutel' telata nn t onmiddellijk het land ^Sffiiaakt radio-Kinshasa be- »vond nnrr Junta heeff gisteren- 1(11 als ?nctionarissen ontsla- Rebinki ggtota ^°nden ^sterdam OnhmxrrtlV* HO ^mburg Littt N. JNeau* &*ort gnchen Zurich Benève ljc*fno ffbrucj Rome feta» Matad L,^aboo onbewolkt geheel bew. geheel bew. regenbui zwaar bew.- regenbui v licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. weerlicht onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 22 23 19 21 16 22 20 23 17 21 24 23 27 21 22 18 19 22 28 23 21 30 34 30 27 33 31 23 S x 1 -i Het is nauwelijks mogelijk zich een voorstelling; te maken van de gigantische afmetingen van de twee tankers, die Vecolme gaat bouwen. Als zo'n schip (240.000 ton) op het droge geplaatst zou worden naast een flat van twaalf verdiepingen, zonden de bewoners van de bovenste zonder meer het stuurhuis kunnen binnenstappen. Het ene hoofddek zou plaats kunnen bieden aan 4200 auto's. De gezamenlijke inhoud van de ladingtanks van één schip, indien gevuld met benzine, zou voldoen de zijn om het gehele Nederlandse autopark één maand te laten rijden. Deze inhoud is gelijk te stellen met 250 maal het binnenlandse bierver- bruik van één jaar. REUZENORDER VOOR NED. WERF V:j V; (Van een onzer verslaggevers) BREDA/OIRSCHOT De 47-jarige Johan V, die door de politie gezocht werd in verband met de moord in Oirschot, is gisteren ingesloten. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat Johan V. de moord heeft gepleegd op de caféhouder J. Schoenmakers. Johan V. ontkent iets met de moord te maken te hebben. Johan V. is gisterenmorgen door de Bredase politie in hotel Tivoli van zijn bed gelicht. zelf, maar in Amerika is het een ris kante zaak. De politie was acht man sterk. Vier in uniform bleven buiten staan. Twee rechercheurs in burger en twee agenten gingen naar boven. Zij troffen het want V. had de deur van zijn kamer niet op slot gedaan. Hij lag nog rustig te slapen. Het was een makkie. De gezochte persoon ging ge willig mee zonder een woord te zeg gen. „De rijkspolitie wil met je praten", zei een van de rechercheurs tegen hem". „Het is vakantietijd en je krijgt van alles binnen. Ik vond hem een normale gast en helemaal niet nerveus", zei de heer Danema, die op luchtige 'toon achter de bar zijn verhaal deed. Op het politiebureau te Breda moest V. andere kleren aantrekken. Zijn kle ding waaronder de regen jekker en nieuwe jas is direct overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. In overall stapte hij gis termiddag om kwart voor vier in ge zelschap van drie rechercheurs in een groene Volkswagen, die hem naar Eind hoven bracht. Later op de avond is V. naar het politiebureau in Oirschot over gebracht en ingesloten. Het verhoor zal vandaag worden voortgezet. De hoteleigenaar, de heer J. Danema had zijn gast, die sinds woensdag bij hem logeerde, herkend van de gisteren in Dagblad De Stem gepubliceerde fo to's. V. is wél dinsdagavond in het café van Johan Schoenmakers in Oirschot geweest en heeft daar enige consump ties gebruikt. Hij kende de vermoorde caféhouder, omdat hij al vaker in café „De Oase" was geweest. V., die zegt koopman in oude metalen te zijn zon der opslag en zonder handel, was bij zijn aanhouding in het bezit van ruim 240 gulden, dat volgens zijn mededeling zijn handelsgeld was. V. werd gearresteerd in het Bredase hotel Tivoli. Onmiddellijk nadat hij zijn gast herkend had waarschuwde de hotelier de politie. Vier agenten stap ten om kwart over negen de hotel kamer van V. binnen. Deze lag nog rufttig te slapen.- De heer Danema ver telde: „Woensdagmorgen kwam hij op een bromfiets bij ons aan, rond een uur of half negen, zonder enige bagage. Hij gaf wel een naam op, maar alleen zijn voornaam is me bijgebleven. Hij noemde zich Joop en zei dat hij schroot- handelaar was. Hij toonde me zijn re genjekker die door en door nat was. Maar zijn broek was kurkdroog. Zijn verklaring was dat hij 's nachts door een regenbui was overvallen en ten slotte bij een boer toch nog onderdak had gekregen. Hij had er in de keuken mogen slapen zei hij. Een heel kalm persoon, helemaal niet nerveus. Een baard had hij niet. Zijn eerste vraag was of hij zich ergens kon wassen. Dat mocht hij van mij". V. verliet tegen de middag hét hotel nadat hij een bord soep en een uit smijter gebruikte, 's Nachts om kwart over twaalf kwam hij pas weer op dagen en wilde een kamer hebben. Bij deze tweede ontmoeting viel het de heer Danema op dat V. een nieuwe regenjas aan had. Donderdag liet V. zich de hele dag niet meer zien. 's Mor gens had hij eerst een uitsmijter ziltten eten en een cola-tic gedi-onken. Voor dat hij het hotel verliet telde hij aan de bar zijn geld: „ettelijke" tientjes en wat rijksdaalders, volgens de heer Da nema, Later in de avond meldde hij zich echter weer en zocht na een cola tic zijn kamer op. De heer Danema ging verder: „En de volgende morgen las ik het in Dagblad De Stem. Ik herkende hem direct. Maar ja, ik heb vijf jaar in Amerika gezeten, bellen of niet bel len? Daar lacht ik op mijn gemak eens over na. Hij lag toch nog te slapen. Laat ik het maar doen, zei ik bij me (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zeventien slepers hebben gistermiddag tegen zes uur meer dan een uur lang tevergeefs geprobeerd de Engelse tanker „British Lantern" los te trekken van de Suikerplaat in de Westerschelde (\Toor Borssele), waar op het 35.000 ton metende schip 's och tends tussen half vijf en vijf uur was vastgelopen. Het was de tweede poging: de eerste, ongeveer een uur na het stranden van de „Lantern", waarbij echter maar enkele sleepboten betrokken waren, had geen succes. Het schip was van zijn thuishaven Londen met een lading olie aan boord onderweg naar Antwerpen en raakte ter hoogte van Borssele buiten de aan gegeven vaarroute. Voor zover gisteren kon worden nagegaan liep het bij de stranding geen ernstige schade op. Er bestaat geen gevaar, dat de olie uit het schip zal wegstromen. Verdachte V. (geheel rechts) tijdens zijn gedwongen trip van Breda naar het Eindhovense politiebureau. (Foto exclusief Dagblad De Stem) (Van een onzer verslaggevers) GILZE.RIJEN Mr. Pieter va«n Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Margriet, is dezer dagen op de vliegbasis Giize-Rijen in een vijver gegooid. Het grote enthou siasme waarmee dit gebeurde heeft aanleiding gegeven tot geruchten, dat deze onderdompeling een ge volg zou zijn gweest van de hou ding, die de heer Van Vollenhoven tegenover zijn mede-soldaten zou hebben aangenomen. Volgens een woordvoerder van Luchtmachtvoorlichtingsdienst is dit echter onjuist. „Deze onder dompeling is een traditie. Iedereen, die pas op de basis is, wordt één keer in de vijver gegooid", aldus de Luchtmachtvoorlichtingsdienst. De heer Van Vollenhoven zou, vol gens de Luchtmachtvoorlichtings dienst, de onderdompeling met grote sportiviteit hebben onder gaan. (Van onze redactie buitenland) ADEN Arabische nationalisten hebben gisteren met mortieren, bazoe- ka's handgranaten en lichte wapens aanvallen gedaan op Britse militairen. Gisterenmorgen begon een algemene staking van 48 uur, waartoe het „na tionale front voor de bevrijding van' het bezette Jemen" had opgeroepen uit pro test tegen de weigering van een speciale missie van de V.N. om met de autoritei ten van Zuid-Arabië te spreken. Hot front boycot het werk van de V.N.-mis- sie. Het heeft opgeroepen tot nieuwe gewelddaden om Engeland te dwingen tot rechtstreekse onderhandelingen. Alle Britse troepen in Aden verkeren u: staat van alarm. (Van onze redactie binnenland) KRIMPEN AAN DE LEK De sportvisser Jaap Potuit uit Krimpen aan de Lek heeft gistermorgen in De Lek ott zijn verbazing een forel ge vangen. Het is al tientallen jaren geleden dat deze vis in de rivier werd ge vangen. De forel, die Jaap Potuit aan de haak kreeg, was 27 centimeter iang en woog ongeveer twee ons. Nog onlangs werd in De Lek een zalm gevangen, eveneens een zeldzaamheid. Dat forel en zalm, zij het sporadisch, weer in de rivier worden aange troffen hangt samen met het fii., dat het aalkruid (een waterplant die vrij wel geheel was verdwenen) hogerop in het water begint te groeien. - iPc Stem I WaMMBMNHMMMMl De stiptheidsactie van de Belgi sche douane werd een grote mislukking. Pag. 3, De internationale Pax Christi- voettocht heeft niets met Baby- Ion van doen., Pag. 7. Tot vlak bij de Waddeneilanden bespioneren Russische vliegtui gen en vissersschepen de NATO- activiteiten. Pag. 9. De dichter van Sandburg vergis te zich in zijn sterfjaar. RTV-pag. 6. De Stichting Wielerbaan Breda weet nu eindelijk waar zij te recht kan. Sportpag. 10. Italië mist deskundige leiders door vriendjespolitiek. Peilingen- pag. 11. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Esso International New York heeft de Rotter damse scheepswerf Verolme opdracht gegeven voor de bouw van twee tankers, elk van 240.000 ton. Het zullen de grootste schepen worden, die ooit in Nederland gebouwd zijn. Met de order voor Verolme is een totaal bedrag gemoeid van 140 miljoen gulden. In totaal heeft Esso vijf tankers van dezelfde grootte besteld. Daarvan worden er drie gebouwd op de Duitse werf A. G. Weser in Bremen. Deze scheepsbouwer maakt met Verolme en de Britse werf Cammel Laird deel uit van de kort geleden opgerichte club „Dorchester Club". „De order is het eerste spectaculaire resultaat van de hechte samenwerking in deze club", aldus zei ons gisteren een woordvoerder van Verolme De nieuwe tankers krijgen een groot ste lengte van ruim 335 meter, een breedte van bijna 52 meter, een holte van bijna 26 meter en een diepgang van ruim 19 meter. De bedrijfssnelheid zal circa 15 mijl gaan bedragen. De tankers zullen worden uitgerust met één schroef, hetgeen bij deze klas se nog nimmer eerder voorkwam. De tankers zullen worden gebouwd als identieke zusterschepen naar een ontwerp dat door gezamenlijke inspan ning en research van verschillende Es- so-rederijen tot stand kwam. Na voltooiing in 1969 en 1970 zullen de tankers worden toegevoegd aan de vloot van 126 schepen van Standard Oil Company (New Jersey), die daar mee reeds nu de grootste particuliere tankvloot ter wereld heeft Er is nog niet beslist onder welke vlag de nieuwe schepen zullen gaan varen. De opdracht tot de bouw van twee 240.000 tons olietankers aan Verolme betekent niet dat de structuur van het Verolme.concern wordt veranderd, zo deelde een woordvoerder van dit be drijf gisteren mede. De heer Verolme was niet bereikbaar voor het geven van commentaar. Het Verolme-bedrijf zal om de sche pen volgens schema af te leveren zeker meer mensen moeten aantrekken. Het is echter niet de bedoeling dezen 'bij an dere scheepswerven te zoeken. De Verolme-woord voerder wilde nog niet zeggen op welke plaats de schepen gebouwd zullen worden. De cmder is verkregen in zware con currentie met Japan en het is nog niet te zeggen of en in hoeverre de opdracht bij zal dragen tot de winst van het Verolme-bedrijf. (Van onze redactie buitenland) ATLANTA/SAIGON In veel Ame rikaanse steden begint de campagne voor een referendum over de oorlog in Vietnam op gang te komen. Gisteren werd in Atlanta deze nationale cam pagne die gevoerd wordt door de „Voor jaarsmobilisatie voor beëindiging van de oorlog in Vietnam" door dr. Martin Luther King ingeluid. In New York zijn reeds de nodige 50.000 handtekeningen verzameld- Daar zal in november van dit jaar het refe rendum plaatsvinden. Luther King merkte op dat voor het volk van de V.S de plaatselijke i'eferendums een weer galoos middel zijn om zich tegen de oorlog in Vietnam te verzetten. Het Zuidvietnamese staatshoofd ffgoeyen Van Thieeu heeft gisteren ver klaard, dat als hij volgende maand tot president gekozen wordt, hij zal aan dringen op stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam voor de duur van een week in een poging om Hanoi er toe te bren gen zijn oorlogsinspanning te verslappen en wellicht tot onderhandelingen te komen. Astérix, een (strip-)held die Ro meinen bestrijdt, wordt in Frank rijk op de handen gedragen. Pag. 13. In het jaar 2000 wordt de land bouw beoefend met behulp van computers en satellieten. Pag. 14. Utrecht huisvest in september vijf beurzen binnen zijn wallen. Financiële pagina. Pag. 15. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Augustus is niet slecht, maar het weer heeft een wat onstabieler karakter dan in de zomerse julimaand. Er zijn de laatste dagen plaatselijk fikse buien gevallen, al kreeg Brabant hier over het algemeen niet veel van mee. Ook vandaag zal er nog weer een buienfront passeren,- plaatselijk mogelijk met on weer. Hierna gaat de luchtdruk gelei delijk stijgen, doordait een rug van hoge druk naderbij komt. Wij verwachten zondag overwegend droog' weer met flinke zonnige periodes. De matige wind draait van west tot noordwest en voert iets koelere lucht aan, zodat het week einde iets aan de frisse kant blijft met een middagtemperaituur die niet ver bo ven de twintig graden zal komen. Depressies van betekenis zijn er verder niet in aantocht, zodat na vandaag au gustus zich geleidelijk weer zal her stellen. DE RASSENRELLEN in Detroit heb ben de verzekeringsmaatschappijen een verlies van 35 miljoen dollar bezorgd. Bij de rellen, waarbij 43 mensen om het leven zijn gekomen, werden 538 zaken totaal vernield en 549 liepen ernstige schade op. (Van onze correspondent) DEN HAAG Overal in het land waar is omgebouwd op aardgas znllen de gaskranen in de huizen moeten wor. den voorzien van nieuwe sluitplaatjes In enkele gemeenten is men hier reeds mee bezig, omdat de gas-technici elk risico van ontploffingen door lekkend aardgas wllen voorkomen. Het tot nu toe gebruikte type kranen voor aardgas is voorzien van een af- sluitplaatje van een uit Duitsland af komstige kunststof. D ekronen zijn, voordat men ze invoer, de grondig onderzocht op hun deugde lijkheid door het gasinstituut. Achteraf blijkt nu dat de af sluitplaat] es van kunststof het begeven. Ofwel als ge volg van de zindelijkheid van de huis vrouw, ofwel doordat zij niet helemaal zindelijk is. Bepaalde afwasmiddelen en bepaalde componenten van margarine (waarvan spatten op de gaskraan ko. men) blijken namelijk de kunststoffen plaatjes zodanig aan te tasten, dat zij op den duur barsten, zodat lekkages kunnen ontstaan. Gezien de grote explo siviteit van aardgas brengt dit gevaar mee. Daarom heeft de vereniging van exploitanten van gasbedrijven besloten dat op alle aardgaskranen de plaatjes van kunststof zullen moeten worden vervangen door plaatjes van koper of brons. Ongeveer 90 proeent van de Neder landse gasverbruikers heeft nu aardgas. Men schat het aantal kranen dat een voorziening aan het plaatje behoeft on geveer een miljoen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Zeer gehinderd door het spitsuurverkeer heeft de Am sterdamse politie gisteravond met alle beschikbare materiaal op de uitvals wegen van de hoofdstad jacht gemaakt op drie rovers, die, gewapend met re volvers en een gestolen grijze Citroen 1D kenteken 14-83 AX, een overval heb ben gepleegd op de spaarbank van de stad Amsterdam, pal tegenover het po litiebureau aan het Singel. De mannen maakten f. 47.000 buit. Ook landelijk wordt momenteel een klopjacht gehouden op de drie man nen (donker, waarschijnlijk Antülia- nen) omdat zij mogelijk bijtijds uit de hoofdstad zijn kunnen ontkomen. Ieder een is gewaarschuwd, uiterst voorzichtig te werk te gaan, omdat de rovers zeer gevaarlijk worden geacht. De politie concludeert dit uit de bru- tale manier, waarop de overval bii klaarlichte dag en nog wel op het meeat drukke, met stoplichten dichtgeplakte punt in Amsterdam, namelijk De Munt heeft plaats gehad. (Zie verder pag 9) (ADVERTENTIES) MAISON MANTELS ZOMER- PRIJZEN BREDA: Ginnekenweg 35 fel. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32.

de Stem | 1967 | | pagina 1