„Analfabetisme in Arabische landen probleem op zich" Shetlandpony Stamboel viert 30-jarig bestaan Waa en Drs. J. Pompen ontwikkelingsexpert bij de Unesco: Nederlanders schuwen vakanties in Egypte tips v< oor het vrije weekend „Paint in" Heide Folders Kastelen Eurorecreatie Memisafonds voor bouw ziekenhuizen Muziekinstrumenten Havenwerken 10 HOOI GENOEG EIGEN WERELD Gevolg van conflict in M.-Oosten EIGEN NIVEAU MEDICIJN KINDEREN Nieuw initiatief: Groepje Nieuw Amsterdam blijft in de vaan «SS £iii DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Voor ons, in een bureau op de zesde verdieping van het Unescogebouw in Parijs» zit onze landgenoot drs. J. Pompen. Na vol tooide studie in Nederland is hij in oktober 1963 in dienst gekomen bij de Unesco, die hem als expert twee jaar heeft uitgezonden naar de Philippijnen en daarna een jaar naar Cairo. Over zijn ervaringen in Egypte is hij graag bereid veel te vertellen, mits in het gesprek geen politieke vraagstukken worden aangeroerd. Dat is hem, om begrijpelijke redenen, als functionaris van de Unesco strikt verboden. In Egypte was de heer Pompen werkzaam bij de A.S.F.E.C., voluit de Arab. States Fundamental Education Centre. Dat is een ontwikkelingscen trum, in 1955 opgericht door de Unesco in samenwerking met alle Arabische landen. Voor dat centrum heeft de Egyptische regering in Cairo gebouwen beschikbaar gesteld, die het eigendom zijn en blijven van de regering. De rest doet de Unesco. Het centrum werkt met veertien in ternationale experts onder leiding van een Egyptische directeur. Het houdt trainingscursussen van telkens een jaar voor studen tn uit alle Arabische landen, die opgeleid worden voor lei dinggevende functies in hun eigen land. Een student uit b.v. Koeweit wordt een jaar opgeleid in Cairo, maar keert daarna naar zijn eigen land terug. Een Algerijn studeert een jaar lang in het centrum, maar Keert daarna eveneens naar Algerije terug. De meeste van die Arabische studen ten hebben een bepaalde opleiding achter de rug, bijvoorbeeld een school voor maatschappelijk werk, zij hebben een agrarische of economische mid delbare schoolopleiding gehad, hebben een jaar of langer aan een universi teit gestudeerd of waren onderwijzer resp. hoofdonderwijzer op een Arabi sche school. Hun leeftijd varieert tus sen de 30 en 35 jaar. Een kwart van hen is vrouwen. Die veertien experts kwamen over het al gemeen uit Egypte, Marokko, Jorda nië, Irak of de Soedan. Tot hen be hoorden twee Europeanen: een Deen en onze landgenoot Pompen. Ce cur sussen worden in het Arabisch gege ven. De Deen en onze landgenoot Pom pen gaven onderwijs via een tolk. De cursussen vormen, wat de Fran sen noemen een „mer a boire" De problemen alleen al in een land als Egypte, zijn zo omvattend, dat de leek en misschien ook wel de ex pert zelf geneigd is even het hoofd in de handen te nemen om dat op zich te laten Inwerken. Uit al die problemen in zulke onder ontwikkelde landen doen wij maar een greep- Het centrum in Cairo probeert verbetering te brengen in het analfa betisme. geeft adviezen voor de land bouw, voor woningtoestanden, helpt met hygiëne en medische verzorging, stimuleert het oprichten van coöpera ties voor gezamenlijke verkoop van produkten, adviseert bij het vestigen van industrieën en bevordert jeugd werk, ontspanning, kleuterscholen, la gere technische scholen. Laat ons het yoorlopig daar maar bij houden. Voor de eerste halve eeuw hooi ge noeg op de vork van de Unesco. Analfabetisme is in Arabische landen een probleem op zichzelf. Om het te bestrijden wordt in Egypte zoveel mo gelijk contact gezocht met bestaande lagere scholen, met leidinggevende fi guren als onderwijzers, jeugdleiders, verpleegsters, ouders of studenten, die aangemoedigd worden overal waar dat mogelijk is cursussen te beginnen. Zelf geeft Egypte op zestig procent analfabeten. Aan dat cijfer moet de Unesco zich houden. In werkelijkheid zal het percentage wel veel hoger lig gen. En nog veel hoger in een land als Koeweit. Om het de lezers niet al te moeilijk te maken zullen wij voor de leeftijdsklassen, voor de mannen en de vrouwen, geen detailcijferr, geven. Wie er zich voor interesseert kan ze vinden in een Unescorapport „Statis- Egyptische boer werkt aan irri gatie. tics of illiteracy" van 6 augustus 1965. De cijfers zijn ontstellend. Het ant woord op de vraag, hoeveel analfabe ten er in Egypte zijn is ook daarom zo moeilijk, omdat men geen juiste maatstaf heeft. Wie is analfabeet en wie is het niet? Als maatstaf neemt de Unesco aan: wie minimum twee jaar lagere school heeft gevolgd kan lezen en schrijven, ook al doet hij er later in de praktijk nooit meer wat aan. ook al leest hij later nooit meer een boek of een krant. Maar er zijn er ook, die nooit op een lagere school zijn geweest en toch op eigen initiatief lezen en schrij ven hebben geleerd. Bijvoorbeeld door een buurman of de ouders van hun kin deren. Zestig procent leest dus nooit een krant. Zestig procent begrijpt geen on derschriften in de bioscoop of bij de televisie. Zestig procent begrijpt op straat geen opschriften, geen reclame of nummers op de huizen van de stad. Egypte zelf heeft een groot natio naal plan voor bestrijding van het analfabetisme. De Unesco helpt er aan mee- Maar heel die bestrijding, ook buiten Egypte en in andere onderont wikkelde landen, verkeert no-g in het experimentele stadium. Unesco wil los van de ouderwetse methode om vol wassenen net zo lezen en schrijven te leren als met de kinderen op de lage re school. Die leren het ook in Egyp te spelenderwijs. Voor de volwassenen moet men het leren van lezen en schrijven vastma ken aan de wereld, waarin zij leven. Een Nederlandse volwassene, die naar Australië of Nieuw-Zeeland emigreert, leert men daar geen Engels door hem in te prenten, dat men in vragende of ontkennende of in vragend-ontkennen- de zinnen het werkwoord ,,to do" ge bruikt. Dat interesseert hem geen steek en daar brengt hij niet de min ste belangstelling voor op. Een Ara bier moet weten, hoe je in zijn taal pijp schrijft, sigaret, ploeg, zaad, ge reedschap. Men dient rekening te hou den met de uiteenlopende belangstel ling van een arbeider en een boer. Men moet een boer het voordeel laten zien als hij lezen en schrijven kan. Bij de fabrieksarbeider gaat dat gemak kelijker. Hij leeft iets minder geïso leerd en maakt, als hij lezen en schrij ven kan, gemakkelijker promotie dan de analfabeet. Dat geeft hem een prikkel. Verder ligt de moeilijkheid voor boer en arbeider niet bij het begin. In de eerste weken van de cursus zijn ze allemaal geestdriftig. Maar het komt aan op volhouden, twee of drie jaar volhouden. Een boer, die te arm is om regelmatig of van tijd tot tijd een krant te kopen en lezen en schrij ven te onderhouden, houdt er mee op. Iedere Nederlander, die zelf wel eens een cursus heeft gevolgd, weet dat bij ervaring. Een wintercursus begint met 30 of 40 man, maar tegen de tijd dat het lente wordt zijn er nog maar 10 getrouwen over. De rest heeft ver stek laten gaan. Aan de nationale regeringen wordt overgelaten, in welke taal de cursus zal worden gegeven. In Egypte is het vrij eenvoudig: in het Arabisch- In AMSTERDAM (ANP) Sinds het uitbreken van de stryd tussen Israël cn de Arabische landen twee maanden ge leden hebben honderden Nederlandse vakantiegangers, die voor dit zomersei zoen een reis hadden geboekt naar Egypte, hun voorgenomen trip geannu leerd. Velen voelen er niets voor om een land te bezoeken, dat nog niet zo lang geleden een kort, doch hevig gevecht heeft geleverd met zijn buurstaat en waar de spanningen nog niet geheel zijn verdwenen. Het idee, dat de ge moederen thans wat zijn bedaard en de situatie minder explosief wordt, heeft vele late vakantiegangers, die pas in het naseizoen (oktober en november) ver trekken, er echter van weerhouden hun vakantie af te zeggen. Deze tendens werd het sterkst waar genomen door de reisorganisatie F.I.T. in Eindhoven, het enige bureau in Ne derland dat gedurende het gehele jaar regelmatig reizen naar Egypte organi seert en verreweg het grootste aandeel heeft in het toeristische vervoer naar Egypte. In twee en een half jaar heeft deze organisatie reeds 10.000 toeristen per vliegtuig naar dit land gebracht. Dit seizoen heeft 50 procent van de vakan tiegangers zijn reis naar Egypte geannu leerd. In plaats daarvan zijn de meeslen naar Griekenland of Portugal gegaan Algerije zijn de cursussen tweetalig. Arabisch en Frans. Op de Philippijnen is de zaak minder eenvoudig, want daar worden ongeveer 22 talen ge sproken. In welke taal moet onderwijs worden gegeven? De Unesco laat dat, begrijpelijkerwijs, over aan de rege ringen zelf, die maken het uit. Dat wat de bestrijding van het anal fabetisme betreft. Men ziet zelf wel, hoe gecompliceerd de zaken liggen. Vooi de landbouw worden Arabische adviseurs opgeleid, die een of twee jaar op een universiteit hebben gestu deerd. Soms een consulent voor een gemeenschap van drie of vier dorpen. Of een streekconsulent, die in dienst van de regering theoretische en prak tische adviezen geeft. Hoe is de landbouw daar in Egypte? De Nijl-delta, zegt de heer Pom pen, is een wonderlijke wereld. Een bijzonder vruchtbaar gebied, waar men granen gemakkelijk driemaal per jaar kan oogsten. Men verbouwt er veel katoen. Daar, in de Nijl-delta, woont praktisch de gehele Egyptische bevolking. Buiten de delta een grote woestijn, waar bedoeïenen wonen in tenten. Volk van nomaden. Woestijnontgin ning, wat Israël heeft gedaan, is een kwestie van geld, van investering, van water en van kunstmest. Egypte is een land, dat wat geld betreft afhan kelijk is van het buitenland. Een be gin van bevloeiing is er in het zuiden, bij de pas gebouwde Aswan-stuwdam, hoofdzakelijk aangeiegd met hulp van Russische technici. Een niet minder nijpend probleem is de woningbouw. Ook voor woning bouw en hygiëne, twee vraagstukken, die nauw met elkaar verbonden zijn, worden •■'Arabische adviseurs opgeleid. Men probeert met een lokaa^ mate riaal redelijke woningen te maken. Van woningen buiten de grote steden, op het platteland zelf, moet een wes terling zich geen al te grote voorstel lingen maken. De natuur zelf helpt. Men neemt uit de grond wat klei, ver mengt het met water en laat de aldus zelf gefabriceerde stenen in de zon drogen en bakken. De zon is er heet. De zelf gemaakte woning heeft geen ramen en geen ruiten, alleen maar een kleine opening voor lucht. Daardoor blijft de woning donker en koel tege lijk. De Unesco-adviseurs proberen het met wat grotere kamers, slaapkamers voor de ouders en voor de kinderen, maar dat is alles helaas onbegonnen werk zolang de traditie voortduurt, dat mensen, vee en kippen ondergebracht zijn in een en dezelfde woning. De stad heeft nog architectuur, het plat teland in het geheel niet. Daar is geen elektrisch licht en ook geen leidingwa ter. Als vanouds halen de vrouwen het met de bekende kruik op het hoofd uit een gemeenschappelijke bron. Het wa ter, aat ze daar vandaan halen, is zui ver drinkwater. Het is al een heel ding, wanneer men de mensen kan af leren niet meer te drinken van het water uit de Nijl. Zijn er toiletten Dat is een vraag, die pas veel en veel later aan de orde zal komen. Tel kens weer legt de heer Pompen de na druk op de stelling, dat men in de Arabische landen moet uitgaan van het bestaande niveau. Men moet de mensen beginnen te leren, dat zij hun uitwerpselen of an der vuil niet in de Nijl moeten gooien. Willen ze him behoeften doen in het zand, leer ze dan het vuil te bedekken met een klein laagje zand, waardoor al heel wat besmettingsgevaar wordt vermeden. Een kat op zijn katteoak doet het instinctief net zo. Ligt er geen open vuil meer, dan zijn er ook minder vliegen, die onmiddellijk op de ogen van de kinderen gaan zitten. Oog ziekten zijn een van de grootste kwalen in Egypte. De zon is er scherp en brandt. Ook wat medische verzorging be treft valt nog zeer veel te doen. Er zijn, op het platteland, kleine hospi- taaltjes met een of twee doktoren, die daar manus van alles zijn. Zij helen beenbreuken en doen de kleinere ope raties. Is de ziekte gecompliceerder, dan verwijst de Arabische dokter naar een specialist. Alle doktoren zijn in rijksdienst. De verzorging in de zie kenhuizen is gratis, want geen Ara bier, tenzij hij rijk is, Kan ziekenhuis kosten betalen. Wie iets te missen heeft geeft voor verpleging een duo- beltje per dag. Een goede maatregel is, dat een af gestudeerde Arabische dokter of ver pleegster eerst naar een dorpsgemeen schap op het platteland wordt gediri geerd. Daar hebben ze wel niet veel zin in, maar de praktijk leert, dat als ze er eenmaal zijn de ambitie wel komt. Hetzelfde geldt voor onderwij zers en hoofdonderwijzers. Eerst naar het dorp, dan pas naar de stad. Wie het in het dorp verprutst komt nooit naar de stad. Ook dat is een prikkel. Overigens moet men zich van zulk een klein ziekenhuis niet al te veel voorstellen. Een van de moeilijkheden is aan goede medicijnen te komen. De dure medicijnen moeten uit het bui tenland worden ingevoerd. Het geval is bekend van een Europeaan, die in Cairo een gevaarlijke longontsteking kreeg en noodzakelijk penicilline moest hebben. Maar het medicijn werkte niet. Over de oude etiketten, vier jaar geldig, had men in het ziekenhuis eenvoudig nieu we etiketten geplakt, weer voor vier jaar geldig. In ziekenhuizen gaat vaaK het elektrische licht uit, ook tijdens operaties. Niet ieder ziekenhuis heeft een eigen generator. Waar is d© dokter of verpleegster, Bestrijding van analfabetisme van ouderen. die controleert, of een jongen met een zwerende buil op zijn hoofd de zalf niet op de wond, maar wej op zijn fiets smeert? En waar zijn de zieken broeders, die er toezicht op houden, dat patiënten met malaria regelmatig kinine slikken en die voorkomen, dat of de patiënt de hele doos tegelijk in neemt of de doos wegsmijt? De houding van de patiënt is zelf vaak uiterst moeilijk. Een man met een hersenschudding legt men in West- Europa een paar weken plat op bed. Dezelfde patiënt in Arabische landen gaat met zijn hersenschudding in een hoek van het ziekenhuis in het zonne tje zitten en wordt beter of gaat dood. Een vrouw, die zich in geen dertig jaar gewassen heeft, kan en mag men niet wassen als zij in een ziekenhuis wordt opgenomen, want dan haalt men de beschermende laag van haar huid en maakt haar uitermate vatbaar voor alle mogelijke infecties. Ook met het wassen van een hond iedere dieren liefhebber weet dat uit ervaring moet men voorzichtig zijn. Wie een gewassen hond zo maar de straat op stuurt stelt het beest bloot aan long ontsteking. Ook hier moet men zich in de Arabische landen aanpassen bij het bestaande peil en niet proberen etappen over te slaan. Heel wat pa tiënten hebben watervrees, die men niet moet onderschatten. Een onge wassen vrouw moet men niet tussen schone helderwitte lakens leggen. Geen Arabische dokter zal er aan den ken een nooit gewassen patiënt schoon te laten boenen alvorens hij er de blindedarm uithaalt. Ongewassen on der het mes! En het resultaat niet altijd is vaak verbluffend goed. Beperking van tiet kinderaantal. Ook een probleem! De family planning is door de Ara bische regeringen aanvaard en er wordt van overheidswege propaganda voor gemaakt. Men voelt het niet als zijnde in strijd met de godsdienst. De pil, voorheen uit Nederland ingevoerd, wordt thans voor een deel in Egypte zelf vervaardigd. In de stad is de pil geen probleem. Wie geld genoeg heeft komt er zeer gemakkelijk aan. Op het platteland wordt de pil alleen uitgedeeld aan ge huwde vrouwen, in de ziekenhuizen en in het bijzijn van een dokter en ver pleegster. Zonder moeilijkheden gaat de pil er niet in. De grote zorg is de vrouwen te wennen aan regelmaat en baker praatjes uit de wereld te helpen. Een vrouw, die vroeger nooit of zelden ziek was, maar plotseling verkouden wordt, geeft de schuld aan de pil. Van de pil is de Arabische man de verklaarde vijand. De pil tast hem aan in zijn eer als man. Hij wil een zo groot mogelijk aantal zoons, die voor hem kunnen 'werken. Zijn er ook nog de vrouwen, diie met hart en ziel voorstander zijn van een groot gezin, van veel kinderen. De adviseurs pro beren hen bij te brengen, dat het voor de moeder en het nageslacht veel be ter is: een kind, twee jaar de pil. een kind, twee jaar de pil enz., dan in snelle opeenvolging: iedere tien maan den oen kind, wat wil zeggen tien kin deren van een twijfelachtige gezond- (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Medische Missieactie heeft een Mimisa-bouwfonds opgericht teneinde daarmee de helpende hand te bieden bij de bouw van ziekenhuis en klinieken in de ontwikkelingslanden. Het bestuur van de Memisa heeft f 100.000,- van de binnengekomen gelden afgestaan als beginkapitaal voor dit fonds. Hel doet een beroep op katho liek Nederland oin dit aanvangskapitaal zo groot mogelijk te maken. Zolang Memisa bestaat, ontvangt zij al aanvragen om hulp bij het bouwen van ziekenhuizen, kraam- en andere klinieken. Zij was meestal wel in staat om te helpen bij de inrichting van der gelijke instellingen en om geregeld de benodigde instrumenten en medicamen ten te verschaffen, maar de investering in de gebouwen zelf vergde zulke grote bedragen, dat Memisa tot dusver hier aan geen gevolg kon geven zonder haar andere werkzaamheden te kort te doen. De laatste jaren zijn de inkomsten van de Memisa aanmerkelijk gestegen, zodat zij het thans aandurft om ook werkzaamheden aan te pakken, welke tot dusver buiten haar mogelijkheden lagen. In de afgelopen jaren heeft de Memisa al enkele tonnen uitgegeven aan inci dentele subsidies bij nieuwbouw. Thans wil de Memisa een grotere sprong voorwaarts maken en heeft zij dit bouwfonds gesticht. Dit bouwfonds zal voornamelijk ten dienste staail van objecten, die niet geheel door andere instanties gerealiseerd kunnen worden. heid en tien miskramen. Dat bijgevolg door de pil het kindersterftecijfer aan zienlijk zal kunnen dalen. Uit het hier weergegeven gesprek met de heer Pompen zal men begrij pen voor welke moeilijkheden een land als Egypte in de komende jaren staat. Telt men daar dan ook nog bij op het herstel van de verwoestingen, die de oorlog van begin juni heeft aan gericht, dan gaat het wel duizelen Sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten zijn alle vakantie- vluchten op Egypte stopgezet. Aanstaan de zaterdag zal voor het eerst weer een bescheiden groepje mensen negen in totaal het „avontuur" in Egypte be ginnen. In normale omstandigheden zou dit aantal het tienvoudige zijn geweest. Volgens de directeur van dit reliK reau, de heer A. P. F. van Gennip?! na de uitbarsting enkele malen Eg'y? I heeft bezocht, is er voor de toeS* ii >t i.3l geen enkele aanleiding om het lay, schuwen. Het leven gaat er norma door en de Nederlanders zijn ondari hun sympathieën voor Israël welW, I Egypte. „De economische situatie ini\ land is van dien aard, dat de toerW'l industrie momenteel een belangrri 1 bron van inkomsten betekent", aldus! J heer Van Gennip, „men heeft er/ belang bij het de toeristen zo aangenai-' mogelijk te maken. ROTTERDAM (ANP) De „Ni*,, Amsterdam" blijft in de vaart. De diret. tie van de Holland-Amerika Lijn dee'', de gistermorgen mee, dat' het onderaf naar de toestand van de ketels van he s.s. „Nieuw Amsterdam" heeft geleiij tot de beslissing om de ketels te vervar' gen. De reparatie zal worden uitgevooril op de werf van Wilton-Fijenoordent; ruim drie maanden in beslag nemen, Di nieuwe ketels zijn afkomstig van Amerikaans bedrijf aan de -westkust va de Verenigde Staten. Zij zullen per trei» naar New York worden vervoerd daarna per schip naar Rotterdam, Nu deze beslissing is gevallen! Holland-Amerika Lijn ten gp het transatlantische vaarschema vooi éi zomer en het najaar 1968 bekendmakr waarin de Nieuw Amsterdam weer) opgenomen. Bij het besluit tot reparri is mede rekening gehouden met de u-. gelijkheid het schip ook na 1968 in ploitat'ie te houden. Hef Shetlandpony Stamboek geeft morgen een grote show op het de- monstratieterrein van de Brabanthal len in 's-Hertogenbosch. De pony zal dan in zijn veelzijdigheid wor den getoond, als gebruiks-, kinder- rij-, speel-, en tuigpony. De show wordt afgewisseld met een optocht. Het feest duurt van 13.30—18.00 uur. De toegangsprijzen variëren van f 1.50 tot f. 5,—. Het Shetlandpony Stamboek viert met deze show zijn 30-jarig bestaan. Vandaag worden er 400 van de beste in ons land gefokte merries gekeurd. Nederland is op het ogenblik de grootste Shetlandpony-exporteur van Europa. Naby liet openluchttheater Vclp worden tot half september creatieve weekends voor kampeerders gehou den. Belangstellenden kunnen onder leiding schilderen, tekenen, boetseren, toneelspelen of zich bezighouden met andere „kunstexplosies". Het kost u f- 10,per persoon, alles inbegrepen. Nadere inlichtingen zyn te verkrygen bij de VVV in Velp. De uitgestrekte Veluwse heidevelden beginnen, enkele weken vroeger dan normaal, een paarse tint te vertonen. Op het ogenblik zijn het nog slechts de wegbermen en de windbeschutte plekjes, waar de hei begint te bloeien, maar omstreeks half augustus zal de heide, naar de verwachting van de pro vinciale Gelderse VVV, volop in bloei staan. De vroege bloei is te danken aan 't gunstige warme zomerweer. De ANW B heeft enkele „bloeiende heide-routes" uitgezet: de zuid-, midden- en noord- Veluweroutes. Op de Ginkelse heide bij Ede zal men ook de Edese schaaps kudde kunnen zien rondtrekken over de heide. De kudde is dit jaar weer honderden schapen sterk. Ezeltjes niet, maar pony's genoeg kan men morgen zien in Den Bosch. adem te komen door het nuttigen van koffie en krentenmik. Bij de VVV Vor- den zijn a raison van f. 1,kaarten verkrijgbaar. Kinderen tot 16 jaar be talen de halve prijs. De VVV Gelders Rivierengebied te Tiel heeft, in een oplage van 150.000 exemplaren, een nieuwe folder uitge geven van de vier toeristische routes in het land tussen de Gelderse grote rivieren. Dit zijn de Betuweroutes oost en west, de Maas- en Waalroute, en de Bommelerwaardroute. De Ne derlandse tekst is van Bert Garthojf. In de folaer is een lijst opgenomen van bezienswaardigheden in het hele Gelderse rivierengebied. Hij is te verkrijgen bij alle VVV-kantoren en bij de Caltex-benzinestations. De WV Vorden houdt deze maand voor de 54-e maal, iedere woensdag middag weer een achtkastelenfietstoclit. Burgemeester A. E. van Arkel uit Vor den geeft een prachtig voorbeeld door als gids voorop te fietsen. Men start by de N.H.-kerk op het Marktplein om van daaruit via rustie ke fietspaden en prachtig natuurschoon Vordens acht kastelen langs te gaan. De tocht duurt ongeveer vier uur. Hal verwege deze trip krygt u de gelegen heid in een boerenherberg wat op Het Eurorecreatiecentrum in Wester hoven (N.-Brabant) houdt morgen het traditionele zomerfeest, 's Ochtends om 9 uur wordt begonnen met een oriëntatiepuzel-tocht voor camping-be woners, waarbii het de bedoeling is dat de ouders rijden, terwijl de kinde ren de routebeschrijving hanteren. De tocht voert door de Kempen. Om 12 uur volgt er een ballonwedstrijd, waaraan deelgenomen kan worden door kinderen van 4 tot 15 jaar. Aan elke ballon wordt een label met naam en adres bevestigd. Degene wiens bal lon van de verst verwijderde plaats te ruggezonden wordt, krijgt een prijs Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen om twee uur „schatgraven" op het strand voorbij de waterskicarrousel. Stiefbeen zal hierbij aanwezig zijn om de kin deren te helpen met het zoeken naar 250 surprises, die in het zand begraven zijn. Een enorm vuurwerk gevolgd door een grote feestavond zullen om 9 uur deze dag afronden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het or kest Koos van Beurden en de Kikvor sen uit 's-Hertogenbosch. Muziekinstrumenten van en nu kan men zien op een ten stelling in het museum i te Antwerpen, die gehouden wo het kader van het Festival van deren. Dank zij een overeenkom tussen de Belgische staat en hetl meentebestuur van Antwerpen het mogelijk de verzameling Kon. Vlaams MuziekcowrvaW^ in bruikleen af te staan aan ne seum Vleeshuis. Hierdoor Jpw dit museum een ensemble tot dat voor de Antwerpse geschift een bijzondere betekenis aeei Antwerpse klavecimbelbouv) zijn invloed stimulerend laten in Frankrijk, Duitsland en Engeland. Naast d:t voor Ant zo roemrijke aspect biedt de meling in de afdeling meuten enkele zeer uitzo stukken. De tentoonstelling w r dag toegankelijk van 10 tot behalve op maandag. Iedere zaterdag kan men een brengen aan de havenwerken werpen. Het bezoek omvat voor lijk de jongste verwezenlijkt de haven, onder andere de P tooide zeesluis te Zandvliet en de gang zynde werken zoa s onder het nieuwe havendoK, n wegbrug over het kanaal t c. zoek wordt voorafgegaan oor |n gebreide uitleg die gegeven de lokalen van de ^ec 53. Ifl' van het havenbedrijf fr. schry vingen tegen de Pr'^ bjj H per persoon kunnen ^schied^ g dienst voor toerisme, Pe 1 a Wim Ruska in actie in de (Van onze sportredac' AMSTERDAM. De ma woorden had kunnen gevi langrijke vragen die zich na het bekend worden van voor de wereldkampioenschï rennen in Heerlen was er Middelink woonde de ontb zjjn werkstukken niet bij treurde de sportcommissie K.N.W.U., ter plaatse gec« met het feit dat „ome Joop was. Nu moest waarnemenc W. van Steenbergen, verkl om Wim Dubois deel uitr het selectiegroepje van de waarom Eddy Beugels niet beste profs gerekend werd. er nauwelijks uit en vond voor zichzelf als voor de journalisten zeer spijtig dat verstek moest laten gaan. De heer Van Steenbergen zich nu met het volgende gende antwoord vanaf: „Ed< rijdt de laatste tijd niet zc feit dat hij de K.N.W.U. b< van dubieuze praktijken t kampioenschappen heeft ge speeld bij de beslissing ovei Wim Dubois kan ik zeggen de ploegen-tijdrit in Hoof( aan het vertrek kwam en stapte na enkele kilometers' Maar, weet de K.N.W.U. d Wim Dubois al lang ziek Eddy Beugels de laatste opvallende vorm demonstre Dubois verklaarde tijdens landse kampioenschap in hij evenmin de finish haalc dat zijn prestaties een ongek punt bereikt hadden in dc maanden. De lange Zeeuw kracht die hem vorig sei opvallen. Hij dankte er toen onder de meest talentvolle Joop Middelink was ervan dat Dubois een van de s' worden. Dubois echter kw zoen nauwelijks op toerei door aanpassingsmoeilijkhec litaire dienst. En deze W neemt in het selectiegroepj m van coureurs die er mee hadden zoals Holst en Zoe Een vakkundige toelichtii mond van Joop Middelink dus niet en dat was jamme In de wegploeg voor de wedstrijd, het meest aanspE oerdeel van het amateurprof als dat trouwens ook het de profs, zijn naast Dubois guyndam, Ger Harings, I «arry Jansen, Nieuwkamp, lesselaar en Wagtmans. team, waaruit zes coureu: worden. De meest opvalle 01e van nationaal kampioen door coach Middelink na m beek een onwaardige ka noemd) en van Woensdre vn,?eii (kij uitverkiezingen Hff da Kleine Tour, al er* cuiten de prijzen gevallen). SL„echter n°S niet zeke bevISi*16 or?dat de samen Nuth W0 na het traini va»L5e ,berocl'swIelrenner: vallend dat de K.N.W.U. i sat via,s .?'f ïan Kddy teel U j de Uimburg ttaar aar„<le titel van v' Kw! ,h,eren van de SP" Beuee? moeten realiser strkrt! een seiie eoed ge gekom» 'nauwelijks in de ment™ T "P de 1 houd™ telkens door pech een van '''plaatsen) Pijlsappe overwinning Pen zona ecië' een tijdrii zondag in Verviers w. e®me"dien won Beugels Va"Eo,?ara l90 kilometer tijd beslist Beugels rijt «veren ifi, ëoed en kan Breure 5tie HarP Steevenc Voor 1?. ^el werden 1 "ffaire neo Dt>lman heeft kwiitralfen vei'dere gevol boete Dan. de titel e bij de dor,aportcommissie er acht knn6" Seselecteerc van de dow"en deelnemer DenHartov ?n profs: Bre> stens, Ottenhro" Hirings. J Pers «tif B°st. De Vleuten ens' Vian«>

de Stem | 1967 | | pagina 10