NINGEN Bloks Z.-Beveland wint van Z.-Ylaanderen Amerikanen zijn het hulpverlenen beu DENNIS BOSBRANDBESTRIJDER STORT NEER Terugkeer naar isolatie? meisjes IKn.v. uitblazen mevrouw brood en Rauwe bonen Russische ruimtevaart herstelde zich snel na dood van Komarov papier voor uw L-pen voor elk doel rondscholen INE Kampioenschap staande wip Even LOVE-INWEL MOGELIJK IN AMSTERDAM Dikke portefeuille redt bankbediende Vijf kinderen van Soekarno verlaten Merdeka-paleis Gesprek Vaticaan- Tsjechen mislukt Lancering kosmos 168 was succes LEMNITZER WIL OMVANG NAVO-LEGER WETEN Mitrailleurs tegen knallen van Belgische straaljagers PLANNEN VOOR 66 BEJAARDEN TEHUIZEN IN BRABANT tandeling DAGERAAD" Bruijns Zwemwedstrijden op „Otheense Kreek" Gemeente wil aantonen: Overval in Stockholm Moet dat? Communisme De Gaulle naar Polen Veteranen Drie maanden Weertenaar vraagt: Terugbli De viespeuken Beatcentrum VII Beatcentrum VIII Oecumene in India DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 inancieringskantoor 640 6348 6, Bergen op Zoom ledig mogelijk: ntooruren Beestenmarkt 14 evraagd voor direct »r hulp in de huishouding e tevens kan optreden alt nderjuffrouw. 8 HULST isidieerde sen en Sas van Gent indsdiploma :en en Oostburg of Schoon. ïchtingen bij: f. 01157—268. ke, tel. 01173-496. -2219. Finata' Bank. fonisch. Jet redelijke kosten. I terugbetalen. Iverlijden |g wordt hiaakjes: de j voor u klaar. (Van onze correspondent) OVEZANDE Op de wippen van Willem Teil te Ovezande is de finale gehouden van het Nederlandse kam pioenschap handboogschieten op de staande wip. De strijd ging tussen Zuid-Beveland en Zeeuwseh-Vlaande- ren op de onderdelen 24-tallen en 4- tallen en tussen de persoonlijke kam pioenen. Op het onderdeel 24-tallen won Zuid- Beveland voor de derde achtereen volgende keer, waardoor de wissel beker definitief boven de Westerschel- de blijft. Zeeuwsch-Vlaanderen ging de finale in met een voorsprong van 42- 41, bij elkaar geschoten op 15 juli jj. in Kloosterzande. Zuid-Beveland kwam het het eerste aan schot. Het team noteerde slechts 30 punten. Nu dacht Zeeuwsch-Vlaanderen een ge makkelijke overwinning te zullen be halen, maar dat viel tegen. Door de voor hen vreemde wip en de straffe wind werd er moeizaam gescoord. Zeeuwsch-Vlaanderen kwam niet ver der dan 24 punten. Zuid-Beveland werd dus kampioen met een puntentotaal van 71, Zeeuwsch-Vlaanderen kwam niet verder dan in totaal 66 punten. Op merkelijk was dat beide teams op 15 juli elk vijf basmannen hadden. Nu hadden beide teams acht basmannen. Het kampioensviertal van Zeeuwsch- Vlaanderen stelde intussen het kam pioenschap op dit onderdeel veilig door een totaalscore van 20 punten te bereiken. Voor de persoonlijke titel strijd traden Em. Vermandei uit Zeeuwsch-Vlaanderen en M. Verdonk uit 's-Heerenhoek tegen elkaar in het strijdperk. Verdonk. zo goed als de jongste schutter van de Bevelanders, won met 7-6. Na deze schietingen oefende het Ne derlandse team dat op 20 augustus a.s. te Stekene in België zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen op de staande wip. Het Nederlandse team schoot achtereenvolgens 36 en 38 pun ten bij elkaar. Op het eind van de middag reikte voorzitter J. den Beste de prijzen uit. Hij dankte de deelnemers voor hun sportieve inzet en hij prees de goede verstandhouding die tussen de schut ters uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland bestaat. Dit laatste heeft o.m. tot resultaat gehad dat Neder land de laatste jaren een uitstekend figuur slaat tijdens de Europese kam pioenschappen. De laatste twee jaar is Nederland zelfs eerste geworden. De uitslag van de schieting voor de overige schutters op de tweede wip was als volgt: le hoofdvogel: L. Meyaard van Ede le Handboog te Oudelande; 2e hoofd vogel: L. ae Haan van Sluiskil, le zijvogel: C. Baart van Juliana te Ou delande, 2e zij vogel: F. v. Loenhout van Jac. v. Beieren te Goes, 3e zij vogel: L. de Haan va'n Sluiskil (bij loting), 4e zij vogel: A. v. 't Westein de van Willem Teil te Overzande (bij loting), le kal: A. de Jonge-Rijk van Willem Teil te Ovezande, 2e kal: G. M. Geense van Edelo Handboog te Ou delande, 3e kal: F. v. Loenhout voor noemd, 4e kal: L. Verdonk van Con cordia te 's-Heerenhoek. TERNEUZEN De poloclub ,,De Schelde" organiseert op zaterdag 26 augustus a.s. een 3 km zwemwed strijd voor dames en herein op de Otneense kreek. De start en de aan komst zijn aan de nieuwe jachthaven. AMSTERDAM (ANP) Vrydag 11 augustus zal in liet oude Rai-gebouw in Amsterdam een groots „Love-festi- val" worden gehouden* Het feest wordt door het bureau jeugdzaken van de gemeente Amster dam ir. samenwerking met de Amster damse jeugdraad en de gemeentelijke inspectie voor lichamelijke opvoeding georganiseerd „om in tegenstelling met hetgeen door velen woardt beweerd te bewijzen, dat iets dergelijks in Amsterdam inderdaad mogelijk is". Diverse Nederlandse pop-groepen zul len tijdens het „Popfeest" optreden. Er worden doorlopend licht- en geluid- en b eweginigsishows gegeven en allerlei kraampjes met diverse artikelen wor den er opgesteld. De gehele zaal zal ver sierd zijn met bloemen. De toegangsprijs is bewust laag ge houden, n.l. f 2,-. Het eventuele tekort wordt door de gemeente bijgepast. Men verwacht 1.500 a 2.000 jongelui. STOCKHOLM (AP) Een dikke por tefeuille heeft gisteren bij een bank overval in het centrum van Stockholm een bankbediende zijn leven gered. De overvaller wist zich uit de voeten te maken met een kleine 50.000 gulden aan contant geld, maar werd later gearres teerd. De bankbediende, Tom Johanneson, vertelde aan de politie: „Ik dacht dat het een grap was toen de man riep „Geef me het geld". Toen ik het niet deed haalde hij een revolver, welke hij achter een krant verborgen hield, te voorschijn en schoot. De kogel boorde zich door een kast een trof mij op de borst, waar gelukkig mijn portefeuille met een dik chequeboek zat. Ik kwam met de schrik vrij". De overvaller bedreigde ook een vrou welijke bediende en het personeel werd gedwongen hem 60 a 70 duizend kroon over te dragen, zo vertelde Johanneson. Van de bank, de Skanska Banken, aan een drukke verkeersader in het hart van Stockholm, werd de man achter volgd naar het dichtbij gelegen Konings park, waar hij nog twee schoten loste en een jong meisje voor zich hield als schild. Hij dreigde haar dood te schieten als de achtervolgers hem durfden te be naderen. Een man viel echter de overvaller van achteren aan. De politie was er snel bij om de man te arresteren. Hij vertelde dat hij het geld nodig had om de ali- mentaitie voor zijn kinderen te kunnen betalen. DJAKARTA (ANP) De vyf kinde ren van de eerste vrouw van Soekarno, mevrouw Fatmawati, zijn onlangs uit het Merdeka-paleis in Djakarta ver huisd naar de woning van hun moeder in Kebajoran, een wjjk van de Indone sische hoofdstad. Naar van welingelichte zijde verluidt, wilden de vijf kinderen niet naar Bogor gaan, waar hun vader tegenwoordig verblijft. Zij zouden niet onder één dak willen wonen met mevrouw Hartini, een latere echtgenote van Soekarno. De voormalige Indonesische premier Ali Sastroamidjojo en twee andere lei ders van de nationalistische partij PNI zijn volgens een bericht van het Indone sische dagblad „Ampera" gearresteerd omdat zij gepoogd zouden hebben ex- president Soekarno weer aan de macht te brengen. De gearresteerde leiders van de PNI zouden pogingen in het werk gesteld hebben om op 17 augustus - de Indonseische onafhankelijkheidsdag - een massabijeenkomst te organiseren, waarbij Soekarno het woord zou voeren. ROME (KNP) De onderhandelin gen tussen het Vaticaan en de Tsjechi sche regering teneinde de betrekkingen te normaliseren naar het voorbeeld van Joegoslavië, zijn mislukt. De Tsjechi sche regering wil op zijn minst enkele van de op haar aandrang „gekozen" kapittelvicarissen van 8 bisdommen tot bisschop benoemd hebben. De H. Stoel heeft echter duidelijk gemaakt dat zij niet kan afwijken van het beginsel der vrije keuze van bisschoppen. et Parijse modebuis Real komt n'et alleen mei mini-kleding, maar °°k niet opvallende baretten. Ze w°rden schuin op het hoofd gedra- gea als een soldatenbaret. Het 00fddeksel op de foto wordt ge- CJmpleteérd door een toefje kunst- Woemen. me dapi^j *^pOD moet men op war- mondjesmaat kopen. Het blijft ^an een kee* brood, hoge temnor^l Zlck bet best bij de broodtrom- Veel minV Jesmaat - V°lkorenhS: §oad dan een heel "brood hosp t houdt 2 ^.wSratT» - *en van hivf? men bet schimme- ?e koelka^ vertragen door het in ret ook vpt.1 le,fSen, maar dan wordt aiaoi1emperaUmrer oudbakken dan bij HONG-jTp ^ekwoorrJ19?. dan' volSens een oud ^0 doet tnphlawUTe bonen zoet maken, afioblijVpn .,u van rauwe bonen ger- Boönsonrti men nbg zo'n hon- een eiwu atten in rauwe toe- v Paald unaa waarvan de consumptie Cgevolgen kan a' ziin h„. °nder volwassenen, Jel niet vaat vu,r'Se rauwkost-eters, raii'.vp i,!.oorkonten, dat men zich f* '"es wat tn ™aaS'- Maar kinderen, 5? Wond itekm te Pakken krijgen in ft*» kornet ™uden lel«k te land ,!"]M het BiftP, Met, het koken ver- v'W'g eiwit lif Karakter van het plant. 0 enige ou™anti zal van gekookte B "vertast ondervinden (Van onze correspondent W- L. Oltmans) WASHINGTON Men kan rustig stellen dat de jongste gebeurtenissen in de V.S. en daarbuiten Vietnam, het Nabije Oosten, Kongo, Cuba, Bo livia en China de Amerikanen niet onberoerd hebben gelaten. Nadat zij zich na de glansrijke overwinning tij dens de Tweede Wereldoorlog met de wereld zijn gaan bemoeien ervaren de V.S. steeds een duidelijke weerslag op de grote inspanningen, die zij zich heb ben getroost om continenten van alle kleur en ontwikkelingsstadiums de hel pende hand te bieden. Er zijn duidelijke tekenen dat veel Amerikanen terug willen naar de eeuw van isolaitie, waarbij Washington zich concentreerde op het bestendigen van het westelijke halfrond en de rest van de wereldbevolking bewust aan haar lot overliet. Van de Marshallhulp (wat moet men thans van het gaullistische Frankrijk ondervinden?) tot de finan ciering van de Verenigde Naties toe, hebben de Amerikanen teleurstellingen ondervonden. Zonder eraan voorbij te gaan dat veel van de buitenlandse hulp eerder door angst voor het communis me dan door naastenliefde werd inge geven, zal men de V.S. nimmer kunnen ontzeggen, dat veel van de verleen de assistentie op allerlei gebied is voortgekomen uit een zeker idealisme dat men bij weinig andere naties in die specifiek Amerikaanse vorm terug vindt. Iedere cent, die werd weggegeven is tenslotte ter sprake gebracht in het Amerikaanse congres en bij een grote meerderheid van stemmen toegekend door de op democratische wijze (met alle gebreken van dien) gekozen verte genwoordigers van het Amerikaanse volk in haar geheel. Maar de gemiddelde Amerikaan be gint het beu te worden. Opnieuw heeft generaal Westmoreland 100.000 man troepen voor Vietnam gevraagd. Wan neer er moeilijkheden in de Kongo ont staan zendt Washington opnieuw leger vliegtuigen en manschappen om gene raal Moboetoe te hulp te komen, wel iswaar op diens verzoek, maar de doorsnee-Amerikaan begint zich steeds meer af te vragen: „Wat moet dat nu?". „Wie betaalt dat" „En als er weer Amerikaanse jongens sneuvelen? Bevordert de oorlog in Vietnam wer kelijk de vrede in de wereld? Waar om geven wij miljarden dollars uit voor 17 miljoen Zuidvietnamezen, en wat doen wij voor de 25 miljoen negers bij ons thuis? Wij hebben bases over de hele wereld, wij vochten een oorlog in Korea en wat heeft het ons ge bracht? Enorme offers in mensenle vens en onze eigen vraagstukken zijn er door verwaarloosd. Men begint in de V.S. te beseffen dat het wereldcommunisme erop uit is Amerika op alle mogelijke fronten te verzwakken. Niet alleen in Vietnam, in Laos of in Thailand, maar ook in Airi- ka en Latijns-Amerika. Guerilla's strij den reeds in Bolivia en de Amerikanen zijn begonnen militaire hulp aan de regering in La Paz te bieden. Fidel Castro heeft opgeroepen tot grotere gue-'Ha-activiteit in Guatemala, Co lumbia, Peru en Venezuela. Men wenst geen directe confrontatie met Amerika, maar men hoopt, dat de Amerikanen zich verder militair (en economisch) in het moeras zullen werken. Ameri- ka's vijanden hopen dat Amerikaanse negers in nog meer steden branden zullen stichten en verwarring brengen. Er gaan in de V.S. nu zelfs kreten op die apartheid voor negers schreeuwen, waarbij Amerika in 'n blank- en zwart Amerika verdeeld zou moeten worden. Men begint in de V.S. in te zien, dat men zich veei te lang met het bui tenland heeft beziggehouden en dat er thuis problemen en vraagstukken zijn op te lossen van een omvang, die het belang van een oorlog in Vietnam bij voorbeeld verre overschaduwen. Aan deze toestand ligt het heront- waken van een beweging, die een terug keer naar isolatie van het wereldge beuren en een herboren worden van „America first" ten grondslag. De Amerikaan is doorgaans een super- patriot. Dat brengt misschien de be trekkelijk jonge geschiedenis van deze machtige natie met zich mee. Desal niettemin zal dit. sterk gevoelde natio nale besef de huidige sfeer, die rijp is voor een terugkeer naar een politiek van isolationisme op het westelijk half rond bevorderen. Bij de komende pre sidentsverkiezingen van 1968 mag omen verwachten, dat dit vraagstuk een be langrijke politieke roj zal gaan spelen. Een zeer grote in Rusland gebouwde helikopter, speciaal uitgerust voor het bestrijden van bosbranden, is in Zuid- Frankrijk neergestort, toen hij voor de eerste keer was ingezet tegen een grote bosbrand. De negen inzittenden, zeven Russen en twee Fransen, kwamen om hef leven. De helikopter werd gede monstreerd voor de brandweer van Mar seille. Op de foto het brandende wrak. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het bezoek dat presi dent De Gauïle aanvankelijk in juni aan Polen zou brengen zal nu van 6 tot 12 september plaatsvinden. De reis werd destijds uitgesteld i.v.m. de toestand in het Midden-Oosten. Op het programma staan Warschau, Kato wice en het voormalige vernietigings kamp Auschwitz. (Van onze ruimtevaartmedewerker) Nog geen 2 1/2 maand na het fatale ongeluk met het bemande Rus sische ruimteschip Sojoez 1, dat op 24 april van dit jaar ten gevolge van een defect parachutesysteem in de Siberische steppen te pletter sloeg, heeft de Sovjet-Unie haar maanproject hervat door het lan ceren en veilig bergen van een onbemand ruimteschip van hetzelfde type, waarin kosmonaut Komarov om het leven kwam. Eerst nu heeft de dorre cijfer lijst van het Royal Aircraft Esta blishment in Engeland, welke in stelling de banen van alle aard- satellieten nauwkeurig volgt, uit gewezen dat de Kosmos 168 in feite een schuilnaam is geweest voor een onbemande testvlucht met een Sojoez. De satelliet werd gelanceerd op 4 juli en keerde acht dagen later weer behouden op Russisch gebied terug. De relatief snelle hervatting van het pro gramma wijst erop, dat Komarov inder tijd om het leven is gekomen door een vrij simpele, maar desalniettemin fata le fout in zijn ruimtevaartuig. Zoals bekend raakten de koorden van het parachutsy.steem van de Sojoez Hl elkaar verward waardoor de parachu tes r-iet tot ontplooiing kwamen en het ruimteschip met een snelheid van meer dan 500 km per uur te pletter sloeg. Toch was dit niet het enige defect. Als alles goed was gegaan in de ruimte zou Komarov op die noodlottige maan dagochtend nog rustig zijn rondjes om de aarde hebben gedraaid, vergezeld van nog een ander bemand ruimte schip. Reeds spoedig na zijn lancering ech- ter kreeg de eenzame ruimtevaarder achtereenvolgens moeilijkheden met de radioverbinding, de raketjes voor de standregeling in de ruimte en het lucht verversingssysteem. Dat deed de vlucht- leiders op de grond besluiten een tweede klaar staande Sojoez welke o.a. bemand zou worden door de veteranen Gagarin en Bykovsky niet te lanceren. Dit toestel had een rendez-vous moeten uitvoeren met de Sojoez 1 om het daarna aan vast te koppelen. Liever wilde men Komarov terug halen, en gaf hem daar toe het bevel. In twee achtereenvolgen de banen weigerden echter de remra- ketten dienst, pas de derde poging, ruim 36 uur na de start slaagde. Alles leek dus nog goed te zullen aflopen, tot de vijfde en fatale fout aan het licht kwam. De lancering van de Kosmos 168 op 4 juli vormt nu de succesvolle herope ning voor het Sojoez-programma en dit wijst er alleszins op dat de Russen nog steeds vastbesloten zijn in het komende najaar, wanneer de 50ste verjaardag van de oktoberrevolutie wordt gevierd, iets spectaculairs te laten zien. Er zal dan vrijwel zeker een poging worden ondernomen twee Sojoez-vaar- tuigen in een baan om de darde aan el kaar te koppelen en de meerkoppige bemanning daarna te lanceren in een baan welke achter de maan langs moet leiden. Nog bijna drie maanden resten de Russen om de laatste voorbereidin gen tot een dergelijke onderneming te maken. Uit de nieuwe testvlucht is al bleken hoe snel ze kunnen werken. En dat het hen aan vastberadenheid ook niet ontbreekt, bewees de kosmonaut Gagarin reeds tijdens de bijzetting van Komarov's stoffelijke resten in de muur van het Kremlin. Hij zei bij die gele genheid: „De training van kosmonauten zal intensief worden voortgezet als voor bereiding om de vijftigste verjaardag van de revolutie op waardige manier luister bij te zetten". BRUSSEL (DPA) De opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten, de Amerikaanse generaal Lyman Lemnit- zer, wil vóór de volgende bijeenkomst van de NAVO-raad, die in december in Brussel wordt gehouden, van alle rege ringen van de bondgenoten duidelijke inlichtingen hebben over de hem ter beschikking staande troepen. Naar uit welingelichte kringen van het militaire NAVO-hoofdkwartier in Casteau verluidt, acht Lemnitzer het binnen het bestek van zijn taak niet langer meer mogelijk, te moeten toe zien, dat zijn minimumeisen steeds weer beknot worden. In het NAVO-hoofdkwartier hebben de discussies in Bonn over een even tuele vermindering van de troepen sterkte van West-Duitsland grote oe- zorgdheid gewekt. Militaire NAVO- deskundigen achten een vermindering van de Westduitse troepensterkte met 60.000 man voor de NAVO onmogelijk. Een bijkomende moeilijkheid voor de verdedigingsplannen van de NAVO is naar men meent, dat na de voorgeno men troepenbeperkingen van Ameri kaanse en Engelse zijde, begin volgend jaar, ook met het terugtrekken van Belgische troepen uit West-Duitsland rekening moet worden gehouden. (Van onze correspondent) WEERT „Te koop gevraagd: 2 batterijen luchtdoelgeschut met muni tie. Ev. ook mitrailleurs bruikbaar. Adres tc bevr. a.h. bur. v. d. blad". Met deze advertentie in het week blad „Het Land van Weert" heeft de heer Sprenger uit Weert zijn gro te wrok kenbaar gemaakt tegen de piloten van straaljagers die 's avonds boven zijn woonplaats laag komen overvliegen en volgens hem regelmatig de geluidsbarrière door breken- „Die adertentie is beslist geen mop. Ik, en met mij vele anderen, ben het grondig moe om iedere avond mijn huilende kinderen uit bed te moeten halen, nadat zij geschrok ken zijn van zo'n knal. Wij gaan mo gelijkheden zoeken om er iets tegen te' doen", aldus de heer Sprenger. De bedoeling van de advertentie is een shock-effect teweeg te brengen en te kijken hoeveel mensen bereid zijn om mee te doen aan een actie, hoe men reageert en of men druk wil uitoefenen. De grote boosdoeners zijn de vlie gers van de Belgische basis „Klei ne Brogel". Of dé heer Sprengers van plan is echt te gaan schieten op laag overkomende straaljagers: „Dat weet ik nog niet. Primitief 'zou je zeggen: haal cr een paar omlaag en ze blijven van zelf uilt de buurt. Maar dat kan natuurlijk niet. De plannen die we verder hebben kan ik niet openbaar maken. Het zal gedeelte lijk afhangen van de reacties die we krijgen. We laten het er in ieder ge val niet bij zit-ten, ons geduld is op". Een echt ouderwets Nederlands forum zette zich gisteravond aan het probleem van het jongetje dat geld van zijn moe der steelt voor een bal. Naar aanleiding van een Frans filmpje in zwart-wit, werd een goed staaltje van oeverloos heen en weer praten gegeven waarin slechts enkele zinnige opmerkingen op doken. Kennelijk bedoelt de NCRV met dit soort uitzendingen de mensen „op te voeden". Kenmerk citeerde een uit spraak van de bekende „Black Power"- leider Rap Brown, die de Kerk nog de enige schuilplaats vond waar men vrij is. Tussen de suggestie om de uit vier NKV-bonden te vormen organisatie maar Allerheiligenbond te noemen en de constatering dat in Amerika in veel kerken heftige discussies worden ge voerd over het gezag van het evangelie voor het sociale en politieke leven, bracht Kenmerk nog een interview met een vertegenwoordiger van de Marok kaanse arbeiders in ons land, naar aan leiding van de recente moeilijkheden met de kinderbijslag. We vragen ons af wat Kenmerk heeft bewogen deze zaak aan te pakken, want er werden -vragen gesteld die bepaald niet van inzicht in de materie getuigden, terwijl ook de „tegenpartij", i.e. de Raden van Arbeid in het geheel niet aan het woord wer den gelaten. Een slechte noot voor Ken merk. In een nieuwe (Duitse) t.v.-serie over de belevenissen van een hotelportier werd een met zelfmoordplannen rond lopende kassier door zachte drang van die plannen afgebracht. Een amusante en humoristische serie! AD INTERIM (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Er wordt hard ge werkt om in Noord-Brabant meer be jaarden in tehuizen onder te brengen. Dit blijkt uit het verslag van de com missie „provinciaal toezicht op de be jaardentehuizen", waarin staat dat er 66 bouwplannen bestaan. Per 1 juli be droeg het aantal tehuizen 179. De bouwplannen worden als volgt verdeeld: 28 voor vervanging van be staande tehuizen (1936 bedden), 9 voor uitbreiding van bestaande tehuizen (215 bedden) en 29 voor geheel nieuwe voor zieningen (1724 bedden). De commissie vindt, dat het de goede kant uitgaat met de huisvesting voor bejaarden. Maar desondanks zijn er in NoordlBrabant nog dertig tehuizen, die aan verbetering of vervanging toezijn waarvoor nog geen plannen bestaan. Deze tehuizen komen in de speciale be langstelling van de commissie te staan. Het artikel van eon verslaggever over het wegwerpen van vuil en het redactionele commentaar in uw blad van 29 juli zijn gedeeltelijk onjuist en onvolledig. Er wordt terecht de aandacht geves tigd op de overai waarneembare ver vuiling, maar het is onjuist om Duits land aan ons ten voorbeeld te stellen- Ik was nog slechts enkele weken gele den aan het strand langs de Oostzee, waar nauwelijks Nederlanders komen. Het was er verschrikkelijk vies met papiertjes, plastic, fruitafval, ondanks aan alle kanten geplaatste afvalbak ken. Onvolledig: De indruk wordt ten on rechte gewekt, dat de schuld alleen bij de burgers ligt; in Breda is het ook de overheid. Overal ziet men aan plakbiljetten aangebracht op huizen, schuttingen, transformator- en bus wachthuisjes enz. Eerst waren het al leen carnavalsverenigingen. „Geen be zwaar", zei de wethouder, we zijn im mers carnavalsstaa. Daarna volgden de beat-avonden, circusvoorstellingen, motorwedstrijden en dat gaat maar rustig door. Niemand die er op let, dat dit toch ergens verboden is. In de afgelopen weken rijden steeds hoog op geladen vrachtwagens naar de HERO- fabrieken, de lading waait eraf, ©r wordt tegen verkeersborden gereden, zodat er nog meer verloren gaat. En toch rijden de wagens nog steeds zon der behoorlijke bevestiging van de los liggende lading. Met de conclusie ben ik het eens. Opvoeding en toezicht moeten veel strenger zijn. Strafbepa lingen moeten worden nageleefd! Om te beginnen zouden de expeditieafde lingen van dag- en weekbladen beter toezicht kunnen houden op de bezor gers, die pakpapier en touw achteloos weggooien BREDA J.M. In antwoord op het schrijven van de heer J.M. willen wij ook onze mening geven over het Beatcentrum De Schuur Mijn vrienden en ik hebben nog nooit een jongen of meisje lang uit op de grond zien rollen (wel zittend), en wij zijn er meer dan een keer geweest. En wat de heer J.M. zegt over 'dat die „Scliuur-jeugd" niets presteert dat is zijn zaak omdat te zeggen. Maar als deze man dan zo zijn mening pu bliceert, dan moet hij hem ook durven ondertekenen- Verder is het. nodig dat er *»©n nieuw Beatcentrum "verschijnt. Want moet het dan weer zo'n sof troep worden als bij de Bowling in het ver leden is gebleken. Moeten we nu in onze tijd weer langs de straat slente ren? BREDA GER BOSMAN, FRANK DE ROOS, RENE SPRENKELS Protest!Ja protest tegen J. M. Wie of wat hij ook mag zijn, de jeugd be grijpen doet hij niet, al schrijft hij zelf d^t hij nog jong is. Iemand blijft jong zolang hij de jeugd begrijpt en waardeert. Verschil tussen liggen en zitten kent hij geloof ik ook niet. Stelt u zich even voor: Een vol beatcen trum. Nergens meer plaats om te zit ten. Mogen de jongens dan misschien even op de grond gaan zitten? Ja? Want het waren echt meestal jongens. En dit weet ik, omdat ik er niet een keer geweest ben, maar omdat ik er vaak kwam. Goed, maar J. M. is blij, dat De Schuur weg is. Hij vindt het dus beter, dat de jeugd rond gaat slenteren, mensen lastig gaat vallen en herrie zal gaan schoppen. Om zijn eigen woorden even aan te halen. Diat hij ook de heer Vermeulen er bij haalt vind ik niet normaal. Hij zoiu respect moeten hebben voor deze heer, die het aandurfde in een stampvolle zaal de jeugd toe te spreken. De reacties moest hij tenslotte nog maar af wachten. En ik vond hem een fijne ke rel, dat hij ons wou helpen- Wat J.M. verder nog over die kleding schrijft vind ik ook onjuist. Dat hij spijker broeken en mini-truitjes niet mooi vindt, kan ik me voorstellen. Dat is nu eenmaal verschil van smaak. Maar vies zijn ze absoluut niet. Ik ben zelf ook in het bezit van zulke kleren, maar hij hoeft niet te dénken dat ik die aantrek als ze vuil zijn. Ook vindt hij bet vies als hij stoms een stukje buik of rug ziet schemeren. Kan men zich dan tenslotte ook nog voorstellen, wat die jeugd gaat doen als ze op elk uur van de dag moet horen, dat lang haar zo vies is, dalt korte rokken vies zijn, dat de jeugd steeds slechter wordt enz. enz. Juist ja. daar worden ze onverschillig en opstandig door. Daardoor gaan ze zich nog op vallender kleden enz. BREDA R.M. „Zfe kon de handdoek niet over het rekje krijgen en toen dacht ik dat een spijker ivat gemakkelijker was". Allow me to introduce myself you as an Indian, a convert to the Church from Anglicanism in 1924, and a Priest of the Society of Jesus for the last 29 years. I am now Director of the Ecumeni cal Movement in this Archdiosese and am putting up an Ecumenical Centre for joint meetings of Catholic and Pro testant clergy. Last year Cardinal Bea asked me to attend an Ecumenical Conference of Catholic and Protestant clergy in Ge neva, where I met Fr. Jacques De Rooy, S.J. of Nijmegen. After the conference I visited the Ecumenical centres a^d ecumenically minded Priests of different countries of Europe. Of all the countries of Europe I en joyed my fortnight's stay in Jesuit houses of different cities of Holland. I also found among Priests and lay men many who could speak English. I am writing this letter hoping that through the medium of your journal I may get into touch with English spea king Catholics who can give me fresh ideas, which I saw and heard for my self during my visit. I have to furnish my Ecumenic cen tre with chairs, tables and bookshel ves, and fill the shelves with English books, and cover the tables with ma gazines, and then only will I be able to invite Catholic and Protestant cler gy to visit it in the evenings, as they do in the „Open Deurs" in your coun try. Yours sincerely in J.C. Rev. Albert Z. Muthumalai, S.J., Dhyana Ashram 98 Madha Church Road Mandavalli Madras-28 India.

de Stem | 1967 | | pagina 5