Mao mobiliseert verzet tegen Lioe Solo over oceaan ectie- :retaresse M DE BLAREN DE BLOEMEN Chinezen schieten vanuit ambassade op demonstranten Doping of medicijn tsssr „BURGEROORLOG" OMBONDEN Auto botst op trein: 2 doden Bosbrand legt groot deel van CAPRI in as Dode op Nürburgring JACHT OP LAATSTE BEZOEKER SKREDIET BREDA WOONHUIZEN OOL rige cursus te Etten GELOVEN iwielenfabriek ENSHOVE ENSHOVE DAGBLAD VOOR ZEELAND [INCIDENT IN DJAKARTA BUS IN RAVIJN: ZES DODEN Warmer Het weer in Europa terurg pS Brand Brand Antwerpen nog niet geblust Collecte in Goes ACTIE VOOR HERENIGING SURINAAMS GEZIN Verkoop of afbraak van drie a vier kerken Vijftien jaar oude kerk moet weg in Rotterdam VERDOVENDE MIDDELEN OP „LOVE-IN" Eisenhower in ziekenhuis Plan om Castro te vermoorden K.N.W.U. CONTRA COUREURS Ontsnapte Scheveningen Hendrikus H. in Duitsland gepakt Moord Vlaardingen Ruzie Sleutel .JAARGANG Ne. 25576 Voor God, Koningin en Vaderland g kopen, auto aanschaffen, contant geld. Kredieten voor vaste werknemers. Zonder et. Desgewenst schriftelijk, rlijden. Wettelijke voorwaar- bij NATIONALE VOLKSBANK rdam, Mauritsweg 45, tel. 135743 t. l AmsterdamenDenHaag BANKIER VAN-UW GEZIN Srekkeliike uitbreiding ig Ginneken)in de directe groot recreatie-gebied, gijn Ie verwarmingsinstallatie en ;eem. rad: hal, toilet, woon-eetka- i bergplaats; le verdieping: amer met ligbad, vaste trap are zolder. f 39.950,— kosten koper. nek, makelaar in onroerende e N.B.M., Julianalaan 3 te 578. 1968, die begint op maandag, ngens en meisjes zich opgeven dressen. Ook op maandag; 21 an de school, Stationsstraat 23 t vrijstelling van het midden- Ken worden gegeven door een meer jaar ulo-onderwijs heb- ia overleg met de directeur in en geplaatst ïtingen bij de onderstaande arijkeplein 29 te Etten Hertenlaan 8 te Hoeven ;teur, Meidoornlaan 31, Made elijk tot de betere riiwielen et 139,—, IIS PRIJSCOURANT teL 010-342474-344244 aardingen t en orthopedagogisch NGSEISEN t re schoolopleiding sse-opleiding [en ervaring als secretaresse 25 - 30 jaar. idig geschreven sollicitaties n aan de directie van veg 140 te Oosterhout N.V. Uitg. Mij. Neerlandia jjjteur: Dr. W. A. J. M. Hark* icteur: L. Leijendekker Lictie'»d: J M' A- c- v- Dongen j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. is'mr_ h. M. L. de Rechter, P. V. M. leuteren L. J. v. 't Westende. Mik Breda - Reigerstraal 16 L| 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ONLUSTEN IN IEEL CHINA (Van onze redactie buitenland) djakarta Diplomaten van de Chinese ambassade hebben zaterdag geschoten op een groep jonge Indonesische demonstranten, die de ambassade bestormden. Drie jongemannen en een korporaal werden door de schoten ge jond. Indonesische militairen trokken onder het lossen van waarschuwings- schoten de demonstranten van het ambassadeterrein weg. (Van een onzer verslaggevers") BREDA De elfde Nationale Bre dase Jeugdvierdaagse is weer voorbij. Vier dagen lang hebben bijna achttien honderd jongens en meisjes uit alle delen van het land in Breda en omge ving gelopen voor wat zij waard waren. Bijna allemaal op enkele-, tientallen na bereikten zij de finish. Zaterdag legden zij de laatste kilo meters af. Toen kwam na het zuur, het zoet. Ofwel, na de blarap, de bloemen. Want met een grote bloemenhulde en een groot défilé voor de autoriteiten, die opgesteld stonden op het bordes van het Bredase stadhuis, werd het wandelsportevenement besloten. De foto toont een groep deelnemers van de wandelsportvereniging „De Blaar" uit Steenbergen, die opgewekt en monter de laatste meters afleggen. (Reuter) Een bus .vakantiegangers is zondag tussen van jWo en Split in Joegoslavië laa weg geraakt en 30 meter om- EprioJ1!' inzittenden werden van eA S&wond, voor vier daar- oestaai levensgevaar. hanr wef/!?e^ckt meegedeeld d°or Zoiuiir» 1 !,eldiS tot vanavond: ïivakk! (p?nofles cn droog weer. matiflre wind uit ooste- ptraturen en' Iets hogcero tem_ VifV 20n 0lldcr 20.21 uur, maan uur maan Jnorgen: zon op 05.11 r maan ""der 21.40 uur. Helsinki SUjekMn, Londen Amsterdam Brussel Bordeam Zurich Geuêve tocarnci «enen bnshruck Athene flome fep S^lorca U'ssabnn zwaar bew. licht bew. onbew. licht bew. zwaar bew half bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. zwaar bew onbew. zwaar bew licht bew, legen zwaar bew. onbew. zwaar bew zwaar bew. regen onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. Max.- temp. 18 21 22 19 19 20 20 23 22 23 26 26 20 22 16 16 21 19 17 14 26 35 28 26 30 28 29 Ohina heeft prompt een fel protest ingediend bij Indonesië tegen de aan val op de ambassade- Indonesië heeft het protest echter verworpen. Als te genmaatregel heeft de Chinese regering bepaald dat het personeel van de In donesische ambassade in Peking het ter rein van de ambassade niet mag ver laten, voordat de Indonesische regering een einde heeft gemaakt aan de anti- Chinese activiteit in Djakarta- De ongeveer 300 demonstranten dron gen op het terrein van de ambassade, die er als een belegerde vesting uitzag- Twee bijgebouwtjes werden in brand gestoken- Ook de soldaten, die de jon gelui wilden verwijderen, werden door de diplomaten onder vuur genomen- Daarop werd het complex door Indone sische soldaten en tanks weer herme tisch afgesloten. Van het hoofdgebouw hadden de de monstranten alleen ruiten ingegooid en enkele deuren beschadigd Volgens of ficieren had het ambassadepersoneel een dergelijke aanval kennelijk verwacht. De deuren waren zo zwaar versterkt, dat de jongelui onmogelijk binnen kon den komen- De demonstranten eisten dat alle Chi nese diplomaten, die zij van deelne ming aan de mislukte staatsgreep van oktober 1965 beschuldigden, binnen drie dagen het land werden uitgewezen. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De brand in de fa briek van Bayer" te Antwerpen is nog niet geheel geblust. Gisteravond ston den nog twee tanks met chemicaliën in brand. Bij de brand kwamen vier mensen, twee Belgen en twee Westduitsers om het leven. 33 personen werden gewond van wie twee ernstig. De definitieve cij fers werden gisteren bekendgemaakt. Ofschoon het maanden kan duren voor dat het cyclohexaanbedrijf weer zal kunnen draaien, zal niemand van het 500 man tellende personeel ontslagen worden. Over de oorzaak van de brand, waarvan de schade is meegevallen, kon men gisteren nog niets meedelen. (Van onze redactie binnenland) BREDA/GOES- Bij verkeersonge lukken op verschillende plaatsen in ons land zijn in het weekend minstens 10 mensen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich een groot aantal jeugdige personen en enkele bui tenlanders- Op het IJsselmeer worden 3 Duitse jongelui vermist- De rijkspo litie te water zoekt al enige dagen naar een bruin mahonie zeiljachtje waarmee het drietal een vakantietocht maakt- In de Noordzee nabij Egmond aan Zee is zaterdagmiddag het 14-jarige meisje M. Verhuist uit Bussum verdronken- Op een niet beveiligde overweg tus sen Coevorden en Dalen is zaterdag middag een personenauto tegen een goederenti'ein opgereden. Bij de botsing werden twee inzittenden van de auto gedood. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 28-jarige J- P. Maas uil Ooster hout nabij de kruising Nieuwe Kadijk/ Oosterhoutseweg van de weg geraakt en tegen een boom gereden- Hij is later m het Si-Ignatiusziekemhuis in Breda overleden- In Wolvega is een 9-jarige jongen onder de trein Zwolle-Leeuwarden ge komen- Hij werd op slag gedood. Op het eiland Texel zijn zondag een Nederlandse en een Duitse wagen fron taal met elkaar in botsing gekomen- Hierbij is de bestuurder van de Neder landse wagen om het leven gekomen en raakten 3 personen ernstig gewond. Een 14-jarig medsje uit Zuidwolde kwam om het leven toen zij zaterdag avond zonder licht fietsend door een auto werd geschept- Elders in het land verloren nog 4 mensen het leven waaronder een Span jaard en 2 Duitsers. (Van onze redactie buitenland) PEKING/HONGKONG/TOKIO In minstens zes van de 26 Chi nese provincies en autonome gebieden is het in het weekeinde tot bloedige botsingen gekomen. Volgens in Hongkong en Tokio ontvan gen berichten duren de onlusten in Woehan (Centraal-China) nog steeds voort, hoewel de nieuwe militaire commandant, Tsjang Hai-Jo, zaterdag verklaarde, dat aan de door een „handjevol leger— en partij leiders veroorzaakte ernstige politieke incident" een einde was ge komen. Ook in de provincies Szetsjoean en Joenan in het Westen, Sjantoeng in Kiangsi in het Oosten en Kwantoeng in het Zuiden zijn onlusten gaande. Muurkranten in Peking meldden gisteren incidenten aan de Sovjet-Chinese grens. Daarbij zouden Russen en Chinezen o.a. met tanks en vliegtuigen ge vechten hebben geleverd. Volgens Japanse China-kenners gaat het hierbij om een machtsstrijd tussen het Mao-getrouwe Centrale Comité van de Chinese Communistische Partij en bevelhebbers en politieke officiei^en van Het „Volksbevrijdingsleger" in de pro vinciale militaire districten. Volgens meldingen van Japanse correspondenten in Peking is een derde van de regionale politieke commissarissen in het leger ontslagen omdat zij de strijd van Mao's „revolutionaire rebellen" niet steunden. Gevechten tussen militaire eenheden en Rode Gardisten zouden zich volgens reizigers hebben voorgedaan in Kanton, Sjanghai, Tsjangtsja en in de noordoos telijke provincie Kirin. (Van een onzer verslaggevers) GOES In de parochie Goes is een speciale collecte gehouden voor het in Goes wonende Surinaamse echtpaar R. Baag. De vijf kinderen van dit echtpaar, variërend van ze ven tot één jaar, verblijven nog in Suriname. Er is geen geld genoeg om de kinderen, drie meisjes en twee jongens, te laten overkomen. De vader was zondag precies een jaar in Nederland. Zijn vrouw kwam 13 februari in Nederland aan om te helpen bij de voorbereidin gen voor de overtocht. Zij wilde ook een baan zoeken om het reis geld voor de kinderen eerder bij elkaar te krijgen. Zij raakte even wel in verwachting van haar zesde kind en moest dit plan opgeven. De heer Baag is naar Nederland gekomen om een betere toekomst voor zijn kinderen op te bouwen. Hij kende niemand in Nederland. De 28-jarige Surinamer werkt nu als plaatwerker bij de A.K.F. in Goes. Hij is er destijds van uitge gaan, dat de overtocht van zijn kin deren hooguit 2.200 gulden zou kos ten Dit blijkt achteraf 5.000 gulden te zijn. In de huidige omstandighe den ziet het echtpaar geen kans dit bedrag binnen redelijk korte termijn bij elkaar te krijgen. Aan vragen om hulp bij officiële instan ties in Den Haag zijn afgewezen. Er wordt nu op plaatselijk niveau naar wegen gezocht om uit de im passe te geraken. De collecte in de katholieke kerk was een eerste en belangrijke stap. Pastoor C. Holt- kamp was enthousiast over de op brengst: bijna 1.500 gulden. De pastoor heeft zijn persoonlijke giro nummer (30653) opengesteld voor degenen, die dit bedrag willen aan vullen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het kerkbestuur van de Rotterdamse parochie van de H. Antonius en Rosalia (het Bosje) is niet van plan zonder meer akkoord te gaan met het besluit van de bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen, om het 15 jaar oude kerkgebouw aan de Hofdijk te laten verdwijnen. Behalve dit zullen nog twee of mogelijk zelfs drie kerk gebouwen in Rotterdam worden ver kocht of afgebroken. De reden van dit besluit vormt het steeds sterker dalend aantal inwoners in de oude stadswijken mede door sa neringen. De bisschop wil zes paro chies tot drie samenvoegen. Hierdoor wil hij ook komen tot een betere paro chiële aanpak en een verlaging van de financiële lasten. Het kerkbestuur van de Bosjeskerk heeft gezegd eerst nog wel eens een hartig wooz'dje met de bisschop te wil len spreken. Pastoor A. Louwe ofm weigerde aanvankelijk de brief van de bisschop met het nieuws op de preek stoel voor te lezen. Slechts op aandrang van de bisschop zelf heeft hij het ge daan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de vroege morgen van zaterdag heeft de Amsterdamse politie bij een inval in een pand in de Amsterdamse Ortheliusstraat meer dan 50 jongeren aangetroffen onder wie een 10-tal minderjarigen, die een „love-in" hiel den, waarbij velen van hen gebruik maakten van verdovende middelen. De belangstelling was zo groot, dat 20 jongelui voor de deur op toegang moes ten wachten op het moment dat de politie arriveerde. In de vakantietijd is het. aldus de politie, voor de jongelui in het algemeen niet moeilijk voor hun feestjes een leeg huis te vinden, waar de ouders met vakantie zijn. Eerder die nacht had de Amsterdamse politie elders in de stad een dergelijke inval gedaan. Volgens het persbureau Nieuw-China is op een zaterdag in Peking gehouden massa-bijeenkomst een resolutie aange nomen, waarin de bevolking wordt op geroepen een „burgeroorlog" te voeren in de vorm van massale kritiek op het staatshoofd Lioe Sjao Tsji en diens aan hangers. Soortgelijke bijeenkomsten vonden zaterdag in zeker twintig ste den plaats waaronder Woehan. Sprekers op de bijeenkomst in Peking legden er de nadruk op, dat de „proletarische re volutionairen' 'zich onder de denkbeel den van Mao Tse Toeng moeten ver enigen, omdat „een handvol partijfunc tionarissen in hun vertwijfeling de strijd nog steeds voortzet". Volgens Nieuw-China hadden spre kers op bijeenkomsten in Woehan ge zegd, dat een volledige overwinning was behaald op „het handjevol kapita listisch gezinden in het voormalige ge meentelijke partij comité van Woehan en in de plaatselijke militaire eenhe den". Dit is de eerste aanwijzing, dat het partijcomité van Woehan, waarvan een aantal leden bij het verzet tegen Mao de kant van het leger koos is ont bonden. In een Chinese uitzending van radio Moskou is verklaard dat tegenstanders van Mao Tse Toeng alle banken in het station te Weitsoei, de hoofdstad van de provincie Soeijoean in Binnen-Mongo- lië hebben bezet. Volgens de hier op gevangen uitzending hadden de mili tairen de kant van de tegenstanders van Mao gekozen. (Van onze redactie buitenland) CAPRI - NAPELS Een felle bos- brannd heeft in het afgelopen weekein de grote delen van het beroemde Itali aanse eiland Capri in de as gelegd. Na 36 uur gelukte het een groep van tegen de duizend man, brandweerlieden en militairen uit Rome en Napels, Navo- militairen, inwoners en toeristen de brand meester te worden, nadat zater dagavond de wind was gaan liggen. Vier militairen liepen bij het blussen verwondingen op. De schade aan gebou wen is beperkt gebleven tot het dak van een villa op de berg Solaro, waar de brand in een bos pijnbomen was begon- WASHINGTON (Reuter/ AP) Oud- president Dwight D. Eisenhower ligt met een maag-darmstoornis in het Wal ter Reed Legerziekenhuis. Zijn toestand is echter niet ernstig en hij zal waar schijnlijk spoedig naar huis mogen. De 76-jarige generaal werd zaterdag met een helikopter van zijn boerderij n Gettysburg naar het ziekenhuis gebracht. Het is zijn derde verblijf in het zieken huis in drie maanden. HAVANN (AP) De Cubaanse rege ring heeft op een persconferentie zes Cubaanse ballingen uit Miami in Flo rida vertoond, van wie twee verklaar den, premier Fidel Castro te hebben willen vermoorden. Ondervraagd door drie Cubaanse offi cieren bekenden twee van de ballingen, agenten van de CIA te zijn. (Van onze correspondent) VLIEGVELD TEUGE De eerste Nederlander, die in een eenmotorig sportvliegtuig de sprong over de Atlantische Oceaan heeft gemaakt, kwam gistermiddag na een vlucht van 30 uur op het vliegveld Teuge aan (zie foto). De 40-jarige zakenman G. van Mesdag, genaturaliseerd tot Amerikaan, vloog met het vierpersoons toestel, van het type Mooney Mark 21, via de zuidelijke route, de Azoren, Portugal, Perpignan en Luxemburg, in totaal 7000 km. On derweg heeft de heer Van Mesdag één keer een defect gehad. Boven de Atlan tische Oceaan, bij de Azoren, brak de antenne van zjjn radiokompas, Waar door hij zich verder geheel op eigen berekeningen moest verlaten. Afgezien van het feit dat sportvlieger Van Mesdag zo'n tocht al lang in zijn hoofd had. bleek hem dat het goedkoper was het toestel dat zijn firma in Amerika had gekocht voor zijn zakenreizen zélf over te vliegen, dan het te laten trans porteren. (Van onze sportredacteur) BREDA. Gebruikten Wim Koop man, Gerrie Bruin en Jan Jan sen do ping tijdens de Nederlandse kampioen schappen wielrennen op de baan of niet? De K.N.W-U- zegt van wel, maar de coureurs schudden „neen". Zij na men geen stimulerende middelen, be weren ze, maar medicijnen die door de dokter waren voorgeschreven. Zaterdag maakte de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie bekend dat la boratorium-proeven in Gent hadden uit gewezen dat Bruin, Koopman, Jansen (amateurs) alsook Hennie Marinus (prof-stayer) doping namen. Bovendien voegde men de naam van Evert Dolman toe aan de lijst. Het betekende, dat in Beek niemand anders schuldig bevon den werd. Met deze „medicijnen-kwes tie" komt de doping-controle en de werkwijze van de K-N.W.U. opnieuw in de belangstelling. Het is niet onmoge lijk dat de K-N-W-U- terug moet komen op de beslissing, want Dr- Rolink (Be verwijk), die Koopman en Jansen be handelde, verklaarde ons dat de me dicijnen verboden stoffen kunnen be vatten, terwijl er geen sprake is van verbetering der sportprestatie- Meer over dit onderwerp op pagina 3- (Van onze sportredactie, NÜRBURGRING Bij autoraces op de Nürburgring is zaterdag een toe schouwster om het leven gekomen en raakten elf anderen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens de eer ste ronde van de race om het West- duitse toerwagenkampioenschap, toen Roland Caratz met zijn Mercedes 300 SE van de baan raakte, door een vanghek reed en een groepje toeschouwers raak te. De toeschouwers bevonden zich op „verboden terrein". Zij waren over een hek geklommen om de wagens beter te kunnen fotograferen. De coureur bleef bij het ongeval ongedeerd. (Zie ook sportpagina) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Twintig dagen na zijn ontsnapping uit de Scheveningse straf gevangenis is zaterdag de 22-jarige Hen drikus H. uit Arnhem door de politie uit Karlsruhe in Duitsland aangehouden. H. werd bij de Autobahn-aftakking Karlsruhe - Durlach aangehouden. Hij zocht liftend zijn weg door Duitsland. Hij was in het gezelschap van de 18- jarige N. E. uit Arnhem. Deze werd eveneens door de Duitse politie ingere kend. omdat hij in het bezit was'van 2 paspoorten. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN Het uitgebreide buurtonderzoek in Vlaardingen naar aanleiding van de moord op de 76-jari- ge gepensioneerde uitvoerder W. van der Plaat heeft niets opgeleverd. Men heeft zelfs geen redelijk signalement kunnen vaststellen van de man, die vol gens enkele getuigen bij van der Plaat op bezoek is geweest vlak voordat deze met een hamer de schedel werd inge slagen. Voor hoofdinspecteur J. W. F. Dor- leijn van de Vlaardingse politie, die sa men met de Rotterdamse officier van justitie mr. J. van Leeuwen het onder zoek leidt, is het feit, dat deze nachte lijke bezoeker zich na de berichten in de kranten niet bij de politie heeft wil len melden, een zeer sterke aanduiding dat deze laatste bezoeker verantwoor delijk is voor de dood van de oude man. De hoofdinspecteur heeft ook nog geen motief voor de moord kunnen vinden. Hoewel van der Plaat, die slechts a.o.w. genoot, bij zijn vele café bezoeken nogal eens dik deed over zijn welstand wordt nog steeds niet aange nomen dat er sprake is van een roof moord. Niets in het huis, nadat de moord was gepleegd, duidt op een roof moord. Inspecteur Dorleijn meent dat het heel goed mogelijk is, dat een ordi naire dronkenmansruzie tenslotte ge leid heeft tot de dood van van der Plaat, maar ook voor deze theorie heeft 'lij weinig concrete aanwijzingen. De Vlaardingse politie zal zich voor al richten op de grote kring vrienden en relaties, die de heer van der Plaat had. Van hem was bekend dat hij als stamklant van het café Vlaardingen Oost heel gemakkelijk vrienden maakte en hen snel thuis nodigde. Mensen die geen maaltijd in het vooruitzicht had den o geen dak boven het hoofd waren bij hem altijd welkom. Al deze relaties nu willen de Vlaardingse rechercheurs vragen stellen in de hoop iets meer te weten te komen omtrent de geheimzin nige bezoeker, die sedert donderdag nacht in rook schijnt te zijn opgegaan en wellicht de sleutel tot de oplossing van deze moord bij zich draagt. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 1