Omvangrijke zuiveringen in het leger Explosie zet Antwerpse fabriek in vuur en vlam Late bezoeker van slachtoffer van moord verdacht JAMIN «Btots maai'ook plaat- PHILIPS LEVERT NIET MEER AAN V.&.D. Paus Paulus naar Moskou? Publiek eist veel te veel Twee doden bij botsing Maleisië Benoeming van bisschop duurt te lang ELDORAKET STORT NEER DAGBLAD VOOR ZEELAND Mannen besteden miljard per jaar aan kleren Zomer komt weer terug Het weer in Europa fedam Kongo wijst vier journalisten uit VIER VERMISTEN; 33 GEWONDEN EVERT DOLMAN: ONDERWEG: Franse trap weigert OUDE MAN IN HUIS GEDOOD RAVAGE ANDAAG IN BORREL Auteur Enkhuiser Almanak overleden 52 gewonden in Caravelle na val in luchtzak Onderzoek naar Amerikaanse bombardementen op N.-Vietnam ,07, JAAggANO No- 25575 imjiv»' N-v- Ult9, Ml'- NMrlandis pirtdeuri Dr. W. A. J. M. Harkx (|MWr«<l"f«ur: L. Leijendekkw (didi"'"1' 1 M- A' C- v- Don0en r J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes'mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. y«rcaoteren L. J. v. 't Westende. luriius Breda - Reigeratraet 16 j J234I (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Al Z A T E R D A G 5 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: i 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contracl aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kloksfraaf 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). VERZET TEGEN MAO GROEIT (Van onze redactie buitenland) T0KI0/KOEALA LOEMPOER Nog steeds komen er berichten uit China, dat de situatie daar met de dag onrustiger wordt. Het Tsjechische persbureau Ceteka meldde gisteren uit Peking, dat het gewapende verzet tegen partijleider Mao Tse Toeng zich vanuit de provincie Woehan langs de Yangtse rivier heeft uitgebreid naar Sjoengking. In Peking zijn alarmerende berichten binnengekomen over grote schietpartijen in deze stad, waar rebellerende groepen van de bevolking grote hoeveelheden wapens ontvangen hebben. De ge vechten zouden al enige dagen aan de gang zijn. - Ook uit Hwainan, in de provincie Anhwei, waar in enige tientallen fa brieken en mijnen het' werk al twee maanden stil ligt, worden gevechten ge meld. Het Chinese blad Wen Hwei-Pau heeft volgens het persbureau geschre ven, dat benden jongeren in Sjanhai te gen de rode garde vechten, plunderen en voorbijgangers lastig vallen. Volgens de correspondent in Peking van een Japanse krant zijn veertien van de voornaamste commissarissen van het Chinese leger weggezuiverd. Dat is bij na een derde van het totaal. Onder hen zou zich Li Sjin Sjoean bevinden, een lid van het politburo en eerste secretaris van de zuidwestelijke afdeling van de communistische partij, alsmede de eer ste secretaris van de noordwestelijke afdeling. Onder de afgezette commissa rissen zouden zich verder vijf leiders bevinden van grote militaire gebieden en negen van kleinere gebieden. (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlandse mannen geven per jaar meer dan een miljard gulden uit aan bovenkleding en over hemden Ze kopen voor ongeveer 950 miljoen gulden jassen, colberts, kos tuums en broeken en voor rond 180 miljoen overhemden. Daar komt dan nog een flink bedrag bij voor sokken, ondergoed, truien, dassen, hoeden «nzovoorts. De Mitex meldt, dat de Nederlandse man in 1966 ongeveer 100.000 kos tuums en 750.000 overhemden meer kocht dan in 1965. De Nederlandse industrie produceerde vorig ruim tien miljoen overhemden, terwijl er nog eens 5,4 miljoen werden inge voerd bij een uitvoer van slechts 840.000 stuks, zodat de Nederlandse mannen samen bijna vijftien miljoen overhemden kochten. In het afgelopen jaar werden in de he renmodezaken 938.000 jassen verk >cht, 2.8 miljoen kostuums, 1,4 miljoen col bert», 4,2 miljoen pantalons. 3.9 mil joen korte broeken en spijkerbroeken en 14,7 miljoen overhemden. USSELSTEIN (ANP) - Gistermid- flag zijn tussen IJsselstein en Benschop tijdens een zware onweersbui fwee vrachtwagens frontaal op elkaar gebotst. De.50.jarige chauffeur G. Meerbeek uit I vaW?f! iZljn ieTugdige bijrijder een i v i t p T. Sprenger uit Vinke- I Veen kwamen hierbij om het leven. totiS 2.eer waiP beS'n met een tropische temperatuur verviel au- ookvn-iJL5™ bmenperiode want passeerden er regen- en ÏÏEtaïi? oni land' De tempe- 13 a/icS® tlidens deze buien tot 'inkint et ls een kotte in- vandafc zomerweer. Ook ^westen hier he&Jï f ?eii b,ui mogelijk, maar Mgeleid?hjk stabieler. Zon- draoa met mee?te Plaatsen 'mpeMtanï S Êf pef'oden en de 8 Sn Jutttot ongeveer 22 a sddwestenwmJF een meer öe toZnrf, Trdt geleidelijk warmere SS? agen we6r iets lucht aangevoerd. Zonnige periodes feotVhefKNWMCftlng)j1(neegedeeld avond: geldig tot van- tonde de larln, V00raI «edu- <end. Zwakke S vroeSe och. 5m west A m,atige wind tus- 'emperaturA nTor<l)v'est. Dezelfde hogere. als S'5'"™ of iets «Sfe SL" °P 5 07 uur, onder 20.46 uur 0p 0 uur' onder Helsinki Oslo Aberdeen tonden Sjtdeaux mee Berhjn frankfort fechen Zürich Genève TOrno ktosbruck Athene'0 Kotne oatceiona Madrid Maiiorca Lissabon weer zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew, regenbui licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew, zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew, zwaar bew regen geheel bew. regenbui zwaar bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. half bew. onbewolkt Max.- temp. 28 24 20 22 15 19 18 21 21 22 20 28 23 21 23 21 21 23 31 20 31 36 32 28 31 31 24 De premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Raehman, heeft gisteren ver klaard, dat zijn land zich snel zal over geven, als communistisch China ooit zou aanvallen. „Het heeft geen zin om tegen China te vechten", zei hij tegen de pers nadat hij van een reis naar Londen was terug gekeerd, ..dat is waanzin. Ik zou me aan elk sterker land overgeven. Waarom zal ik gaan vechten en het volk en de eigendómmen van mijn land vernieti gen?" aldus Raehman. p De Maleisische premier was naar Londen geweest om besprekingen te voeren over de Britse plannen om de troepen terug te trekken en de militai re bases in Maleisië en Singapore in het midden van de zeventiger jaren te sluiten. De 64-jarige premier verklaar de, dat Engeland hem verzekerd heeft, dat het alle steun ter zee en in de lucht zal geven, die Maleisië nodig mocht hebben, zelfs nadat de troepen zijn te ruggetrokken. „Ik heb gezegd, dat wij alleen hulp nodig hebben als een land van onze omvang of iets groter ons aan valt', aldus Raehman. „Maar als een groot land ons aanvalt heb ik geen hulp nodig omdat ik mijn land niet wil laten veranderen in een slagveld. Ik ga niet' vechten tegen iemand, waar ik niet te gen op kan". KINS JASA (Rtr.) President Mo- boetoe van Kongo heeft bevolen dat drie correspondenten van Associated Press en een van Reuter Kongo moeten verlaten. De drie correspondenten van A P. worden ervan beschuldigd het be richt verzonden te hebben dat Tsj.»m- be met een Russisch vliegtuig naar Kon go zou worden overgebracht, de corres pondent van Reuter heeft een bericht verzonden dat 50 Kongolese soldaten door huurlingen waren gedood. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Philips levert geen elektrische apparaten meer aan V. en D. Dit is gisteren in Eindhoven besloten naar aanleiding van een advertentie, waarin het warenhuis aankondigde. Stofzuigers bandrecorders, scheerappa- raten. hoogtezonnen. grammofoons e.d. te gaan verkopen tegen prijzen, die 20 tot 40 procent liggen onder de richtprijs, waarmee Philips werkt. Het bezwaar van Philips gaat niet zo zeer tegen de kortingen zelf alswel te gen het feit, dat V. en D. de richtprijs en de eigen prijs naast elkaar in de ad vertentie heeft gezet. „Daardoor ontslaat een utiverkoop-idee, dat in strijd is met onze verkoop-voorwaarden", zegt men in Eindhoven. „Wij weten, dat op verschillende plaatsen lager wordt ver kocht dan onze adviesprijzen en leggen ons daarbij neer. omdat' de verticale- prijsbmding in ons land niet meer be staat, maar die prijsvergelijkingen per advertentie, waarmee V. en D. nu werkt zijn ons te gortig". Mr. A. Vroom een' van de directeuren van V. en D. heeft laten weten, de stap lang te hebben overwogen en niet bang te zijn voor de consequenties. „Het geknoei met kor tingen in de vorm van inruil-bedragen, elp:ze albetalingen en gratis verze- nfJrnS versluierde de prijzen zo, dat niemand er meer wijs uit kon", aldus eindC=°IÏJmeniaa" TW?j wilIen daar maken Aglemeen wordt aan genomen, dat andere groot-winkelbe- dryven niet achter zullen blijven, nu j, env de kat de bel heeft aangebon den. Voor de minder kapitaalkrachtige detailhandel kan dit een gevoelige klap betekenen. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPENEen brand van ongekend grote omvang heeft gisteren het kapitale nieuwe Cyclohexaanbedrijf van het Duit se Bayerconcern op het industrie terrein Zandvliet ten noorden van Antwerpen in lichterlaaie gezet. Gisteravond werden vier perso nen vermist, van wie er hoogst waarschijnlijk drie omgekomen zijn. De vier vermisten zijn twee Belgen en twee Duitsers. 33 personen liepen over het algemeen lichte verwondingen op. Slechts één arbeider werd zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De brand brak om kwart over drie uit, vermoedelijk bij laswerkzaamhe- den aan een van de met chemische stoffen gevulde tanks, die ontplofte. Er ontstond onmiddellijk een geweldige rookontwikkeling. Dikke zwarte wolken dreven langzaam af naar de Nederland se grens en kwamen zelfs tot boven Til burg. Om vijf uur ontplofte opnieuw een tank met een enorme steekvlam, die tot in Vlissingen en Goes te zien was. Om kwart over vijf sloeg de brand over naar een 25 meter hoog gebouw, dat onmiddellijk vlam vatte. De heer Van Diest, de personeelschef van het bedrijf, kon gisteravond nog geen pre cieze cijfers verstrekken over de scha de, maar volgens een voorlopige raming bedraagt deze circa 25 miljoen gulden. Pas vandaag zullen de ingenieurs van het bedrijf de juiste schade kunnen op nemen. Cyclohexaan is een van de zeer brandbare basisprodukten van het pro- dukf caprolactam, dat een van de grondstoffen is voor kunstvezels. De fabriek, die voor een gedeelte nog in aanbouw was, is sinds het begin van dit jaar in bedrijf. Er werken ruim 600 mensen. De bedrijfsbrandweer van Bayer riep gistermiddag direct de assistentie in van vier Antwerpse brandweerkorpsen en van de korpsen van omliggende fa brieken. Ook de nationale hulpcolonne uit Brassehaat bood hulp. Toch kon niet voorkomen worden, dat de brand zich snel uitbreidde. Het vuur was zo hevig, dat de brandweer niet dichter dan tot 130 meter kon naderen. De vlammen bereikten soms een hoogte van meer dan honderd meter. Aanvan kelijk bedreigde de brand nog een na bij gelegen elektrische centrale, maar tegen zeven uur gisteravond had men de brand onder controle gekregen. Het vuur zal waarschijnlijk pas vanmorgen volledig geblust zijn. VATICAANSTAD (AP) In krin gen van het Vaticaan doen geruchten de ronde, dat Paus Paulus overweegt een reis naar de Sovjet-Unie te maken om de orthodox christelijke patriarch Alexis te ontmoeten. Hiervan was geen bevestiging te krij gen. De reis zou voorgesteld zijn door de patriarch Athenagoras tijdens het be zoek van de paus van verleden week aan Istanboel. Vroegere geruchten over een mogelij ke pauselijke reis naar de Sovjet-Unie deden de ronde in het Vaticaan nadat de Sovjet-president Nikolai Podgorny in januari van dit jaar door de paus ontvangen werd. WAGENINGEN (ANP) Gistermid dag omstreeks half vijf is het uit In donesië afkomstige echtpaar P., woon achtig in Voerendaal, bij een verkeers ongeluk in Wageningen om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak reed de heer P. met zijn vrijwel nieuwe auto frontaal tegen een boom. Zowel de 64- jarige bestuurder als zijn 52-jarige echt genote waren op slag dood. De geweldige brand in Antwerps havengebied bereikte volgens piloten een ongekende omvang en was tot in Zeeland, Roosendaal, Breda en Til burg te zien. EVERT DOLMAN ...We moeten wel... (Van onze sportredactie) BREDA „De toeschouwers by wielerwedstrijden vragen teveel van ons. Ze eisen alles zodat wij wel naar doping móeten grypen om aan de wen sen en verlangens te voldoen", aldus Evert Dolman gisteravond in een tele visie-interview. Dolman zei meer opmerkelijke din gen. „De KNW.U heeft geen centen om regelmatig doping-onderzoeken in te stellen. Je ziet de heren alleen bij kampioenschappen en na enkele grotere wedstrijden. Ik vind dat de regering toe zicht moet gaan houden. Die hoeft het voor het geld niet te laten. Bovendien zou ik graag zien dat er voorlichting kwam over medicamenten. Het is te hopen dat het publiek een inzicht krijgt in de moeilijkheden waar wij mee zitten". Meer over „het probleem doping" op onze sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Kan men het bestuur van een bisdom vijf of zes maanden vleugel lam laten voortsukkelen?" Dit vraagt het Bredase bisdomblad „Onderweg" zich af in verband met het uitblijven van een opvolger voor mgr. De Vet. „Het hoeft geen maanden en maanden te duren voor de meest geschikte kandi daat kan worden benoemd. Dit handha ven van een lange periode zonder bis schop dateert nog uit' een tijd waarin belangrijke wijzigingen in kerk en we reld zich voltrokken in perioden van ja ren, in decennia", aldus „Onderweg". Volgens het blad zien we nu in twaalf maanden veranderingen tot stand komen welke iedereen verbazen en vaak over rompelen. „De bestuursmacht van kapittel en ka pittel-vicaris is zeer beperkt. Dit stukje zal in het Romeinse benoemingstempo geen verandering brengen, maar we meenden toch van onze bezorgdheid melding te mogen maken" aldus „On derweg". ADELAIDE (Rtr.) De „Europa-1"- raket van de Eldo, de Europese Organi satie voor de Ontwikkeling van Raket ten, heeft gefaald. De raket is neerge stort in de woestijn in Australië nadat de tweede trap. van Franse makelij, niet ontstak. Het nieuws van de mislukking werd bekend enkele uren nadat de deskundi gen elkaar hadden gelukgewenst met de succesvolle lancering nadat eerder tien pogingen om technische redenen of vanwege het weer moesten worden af gelast. De proef van vandaag werd gehouden om de Franse coralie. die de tweede trap vormde, te beproeven. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In zijn kleine woning aan de Van Kinsbergenplaats in Vlaardingen is gistermiddag het verminkte lichaam gevonden van de 76- jarige Willem Adrianus van der Plaat. Alles wijst erop dat de bejaarde man een gewelddadige dood is gestorven. De politie verklaarde dat de heer Van der Plaat moet zijn omgekomen door slagen met een hamer. De hamer is gevonden. De heer Van der Plaat heeft er verschillende klap pen mee op het hoofd gehad, waarvan er een de schedel doorboorde. Een buurvrouw vond Van der Plaat, een ex-timmerman, dood op de w.c. Het dochtertje van de buurvrouw, de 12- jarige Vera, was naar haar moeder toe gekomen met de woorden „er ligt bloed bij opa". Het kind had het vreemd ge vonden dat, anders dan gebruikelijk, het gordijn van een der vensters bij de heer Van der Plaat dicht was. Naar binnen kijkend zag het meisje bloed vlekken op het kozijn van het andere venster. Na enkele buurtgenoten ge alarmeerd te hebben, kwam de buur vrouw via de achterdeur de woning van de heer Van der Plaat binnen, "waar men een grote ravage ontdekte. Overal in het huisje zag men grote bloedvlekken. Tafels en stoelen stonden schots en scheef in de vertrekken. Op het toilet tenslotte vonden zij de nog geheel geklede „opa Van der Plaat", zoals het slachtoffer algemen in de buurt werd genoemd. De Vlaardingse politie begon onmid dellijk met een technisch onderzoek en is daarbij getroffen door verklaringen over een onbekende man, die donder dagavond tegen middernacht met de heer Van der Plaat het huis moet zijn binnengegaan. Een van de bewoners van de Van Kinsbergenplaats heeft omstreeks kwart over twaalf door de toen niet door gor dijnen afgesloten vensters de bejaarde heer Van der Plaat met een vreemde binnen zien zitten. Op zich voor de buurt geen verontrustende zaak, omdat de oude man vaak na een bezoek aan een café in de buurt anderen meenam voor een afzakkertje. jplaflUafl Sc Om half twaalf donderdagavond had de heer Van der Plaat het café „Vlaar- dingen-Oost" bij het station van dezelf de naam, verlaten, samen met een oude vriend uit Rotterdam, die vrijwel steeds 's avonds om tien voor tien op het sta tionnetje aankwam om met Van der Plaat een borrel te drinken. Volgens de kastelein van het café was dit donder dagavond ook gebeurd. De buurt met de gewoonten van de oude heer goed op de hoogte - wist dat men hem te gen twaalf uur steeds thuis kon ver wachten, nadat hij zijn vriend om half twaalf op de trein naar Rotterdam had gezet. Op de besloten Van Kinsbergenplaats, waar iedereen de oude man goed ken de, was men van mening, dat Van der Plaat die het voor zijn pensionering erg goed zou hebben gehad voor zijn financiën vrijwel uitsluitend afhanke lijk was van de a.o.w. „Er was in zijn huis niets te vinden'zeiden zijn buurt, genoten, nadat zij van rechercheurs het woord „een roofmoord" hadden opge vangen. Men wist echter wel te vertel len dat de heer Van der Plaat in het café af en toe met zijn vroegere wel stand te koop liep De Vlaardingse politie beschikt over de beschrijving van de man, die donder dagavond in het huis van Van der Plaat is gezien. Aan het einde van de middag ver klaarde een Vlaardingse politie-inspeo teur, dat men een mogelijke dader op het spoor was. BUSSUM (ANP) In Bussum is en kele dagen voor zijn 83ste verjaardag overleden de heer J. YV. Rouw, die Ja renlang de samensteller was van de „Enkhulzer Almanak". De „Enkhuizer Almanak" geeft de ka lender, zon en maan, waterstanden, vee markten en vooral ook de weersvoor spelling. HET observatorium te Uppsala bij Stockholm heeft een aardschok waarge nomen die waarschijnlijk afkomstig is van esn ondergrondse kernproef die de Sovjet-Unie in het gebied van Semi- palatinsk (Midden-Azië) heeft gehou den. ROME (AFP) Een Caravelle straal vliegtuig van de Air France is op een vlucht van Parijs naar Beiroet in de om geving van de Mont Blanc in een lucht zak geraakt en heeft daarbij ruim een kilometer hoogte verloren. Twaalf passagiers werden door de klap min of meer ernstig, 40 anderen licht gewond. Toen het toestel op het vliegveld Fiu- micino van Rome landde, stonden de ziekenauto's al klaar om de gewonden naar het ziekenhuis over te brengen. De rust in Koewacht is terug gekeerd, maar de koningen zijn van hun tronen gestoten. Pa gina 7. Stokeley Carmichaels slogan is Black Power, Zwart aan de Macht. Een profiel in de Peilin gen-rubriek. Pagina )1. De textielfirma's hebben goede zaken gedaan in de uitverkoop. Pagina 12. Felix (Pallieter) Timmermans wordt herdacht in het tijdschrift „Vlaanderen" en ook in onze rubriek Mensen en Muzen. Pa gina 13. Bergen op Zoomse bodemvond sten in het Scharminckel-mu- seum. Pagina 15. Prikkelboeken worden veel ver kocht. Een uitvoerig artikel over erotica-lectuur. Pagina 8. WASHINGTON/SAIGON (Reuter) De subcommissie voor defensie van de Amerikaanse Senaat zal de volgende week woensdag beginnen met een grondig onderzoek naar de opzet, uitvoering en doeltreffendheid van de Amerikaanse bombardemen ten Noord-Vietnam. Zoals bekend zijn deze bombardemen ten in Amerikaanse militaire en diplo- ke kringen een omstreden zaak. Mili- Militaire critici van pres. Johnson's po litiek in dit opzicht stellen dat de pilo ten en de doelen aan beperkingen on derhevig zijn omdat de Amerikaanse regering de strijd in overeenstemming met haar politiek tegenover Vietnam, matieke kringen een omstreden zaak. Andere critici willen daarentegen dat Johnson de bombardementen geleidelijk vermindert, Ja zelfs stopzet, om Noord- Vietnam aan te moedigen stappen te doen voor een vreedzame regeling van het conflict. Bij luchtaanvallen boven Noord-Viet nam is donderdag een Amerikaanse Thunderchief neergeschoten, waardoor het aantal Amerikaanse vliegtuigen dat boven Noord-Vietnam verloren is ge gaan tot 635 is gestegen, aldus een Ame rikaanse woordvoerder. Boven Zuid- Vietnam zijn nog eens 195 vliegtuigen verloren gegaan, 719 vliegtuigen zijn in Vietnam door andere oorzaken uitge schakeld. In twee ver van elkaar gelegen delen van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen tegen de 400 communisten gedood. 285 Vietconstrij- ders sneuvelden in een negen dagen ge duurd hebbende veldtocht in de Me- kongelta, in de noordelijke provincies Quang Tin en Quang Nam werden hon derd Noordvietnamezen of Vietcongle- den gedood. Bij de eerste operatie sneu velden acht Amerikanen bij de tweede eveneens acht. DE RUSSISCHE treiler Strm 8-457 wordt door een schip van de Ameri kaanse kustwacht opgebracht naar Dutch Harbour. Het schip was betrapt toen het ten noorden van Akoetan tn de Aioeten binnen de Amerikaanse vis serijzone van 12 mijl viste. (ADVERTENTIE) 4^gl mandarijntjes niet duur wel heerlijk I

de Stem | 1967 | | pagina 1