r Klederdracht, klompen en molentjes, maar niet „te' órtex Mosselkweker negeert op klaarlichte dag een verkoop-opdracht ITVOERDERS FOLKLORISTISCHE MARKT MIDDELBURG HELEMAAL IN Even uitblazen mevrouw 'm-s Kok bekent 67 inbraken rpapier voor uw L-pen J "DE STEM' IS KRACHTIG EN REIKT VER Drie nonnen omgekomen bij botsing Gezamenlijke mis van paus en patriarch? Drie maanden voor overval op kantoor De Givenchy houdt het somber R ZAKE 1 Prijzen Gaaibolling E. Mattens fonmij Bato imerlieden en irkers nternationale agme IDERS .T.S.'ers i/ers H BONTE rd Rammeloo DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 Razende soldaat schiet vier mensen dood y Wateroverlast Situatie verandert Moderne regenjassen niet safe wei zeef Neem uw koelinstallatie mee op reis Goede greep Commercieel Drempelvrees Ook Zeeuwen Vrijgezellen- congres weer in Den Bosch VIJF IN BREDA Handelsakkoord Praag en Bonn Kardinaal De Fürstenberg staatssecretaris? Recordpoging in Terneuzen Te Roosendaal FLAPHOEDEN Bezuiniging ziekenfondsen Beatcentrum V Chanson 'ESE COMMISSIE heef! keuring gehecht aan 'n gat iropese fonds voor ontwilt, p aan de geassocieerde l;,n. ee ten behoeve van Sens, geld. 23,7 miljoen gulden, d voor de aanleg van een »e waterleiding van Dakar ts- de feestweek in Ede kan og schapenscheerders aan j zien. mede namens onze kinderen, iw belangstelling die wij bij PELIJKSFEEST sens M, Sterkens-van Mierlo, op ZONDAG 6 AUG. t.b.v BUURTCOMITé bij NOORDSTRAAT 9 Aanvang 3.30 uur. IERAK te WILLEMSTAD telefoon 01687544. eesewjjk BEST angrijke uitbreiding van de utiliteits- en woning- jkwaardige opleiding hoofduitvoerder c d- 11 liedt onder leiding van ons samenwerking met ex komen alleen ervaren can ;te functie en bij gebleken eigen pensioenfonds. or ons worden gez0.rg ,;ike sollicitaties, met duideW*6 unctie men in te richten aan de dir j maakt door lanvaard of betaald. rhiiipp'1" K1RIAT (Reuter) Een kennelijk razend geworden Israëlische soldaat aie pas kort geleden uit dienst ontslagen was, heeft woensdagavond in Kiriat vier mensen doodgeschoten. De 28-jarige ex-militair kreeg ruzie met een paar andere mensen in de kelder onder een bioscoop waar een discotheek is gevestigd. Op een ge geven ogenblik trok hij twee revolvers en sclgxd en 2 mannen en een vrouw dood. Daarna knalde hij uit een raam de politiecommissaris van heit stadje neer, die net geïnterviewd werd door een verslaggever van de radio. De man stierf in het ziekenhuis, Men pro beerde de ex-militair toen met een wa terstraal en traangas uit de kelder te Jagen maar dit mislukte. Inmiddels hadden vier mensen ver wondingen opgelopen. Zij werden ge troffen door kogels van de constant schietende soldaat. Daarop riep men de hulp van militairen in. Pas nadat dezen met machinepistolen een regen van kogels door de ramen van de kel der hadden gejaagd, gaf de razende schutter zich over. Eenmaal buiten wil de de samengestroomde menigte hem lynchen. Met moeite wisten de mili tairen dit te voorkomen. (ADVERTENTIE) »-► Voortaan eens per maand: het nieuwe geel om de prettige vorm èn omdat u met 15 stuks beter uitkomt. 1.50 bij uw'drogist. DEN HAAG (ANP) Den Haag ls gisteren geteisterd door hevige stort, buien, waardoor overal in de stad kel ders onderliepen. De brandweer had het daardoor zo druk, dat zij gewone lek kages moest laften rusten. Grote moei lijkheden waren er onder andere in de Turkse ambassade, het ministerie van buitenlandse zaken, de koninklijke schouwburg, een bankierskantoor in de Oranjestraat en een kanitoor van de EMS in de Paleisstraat. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Een mosselkweker in Yerseke heeft gisteren op klaarlichte dag geweigerd om aan een verkoopop dracht van het mosselkantoor te vol doen. Dit gebeurde onder het oog van de algemene inspectiedienst van het produktschap voor vis- en visprodukten. De kweker verkocht zijn mosselen aan een handelaar, waarmee hij zelf een overeenkomst had gesloten. Van deze handelaar kreeg hij vijf gulden per 100 kg mosselen meer dan de vastge stelde prijs die hij volgens de mossel verordening zou hebben gekregen. De algemene inspectiedienst heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. k de laatste jaren is de mosselver- ordening al regelmatig ontdoken. Het is ochter nog niet voorgekomen, dat met de verordening al zo vroeg in het sei- zoen en zo openlijk de hand is gelicht sis in de afgelopen week. Insiders ver- ^achten, dat het illegaal verhandelen van mosselen in de komende weken nog zal toenemen. Oorzaak van de onrust in de mosselwereld is het voortbestaan van k mosselverordening', een regeling die volgens velen niet meer op de praktijk is afgestemd. De verordening dateert uit de tyd dat de vraag naar mosselen geringer was dan de aanvoer. De verordening die regelen bevat met betrekking tot eefl contingentering van de mosselaanvoer beschermde de kwekers. Inmiddels is de situatie volledig gewijzigd. De vraag is groter geworden dan de aanvoer. De kwekers zouden hogere prijzen kunnen maken. Handelaren kunnen niet kopen bij wie ze willen Volgens P. de Leeuw te Yerseke, voorzitter van de mosselhandel er inleggerijen, zal de vraag ook in de toekomst de aanvoer blijven overtreffen. Er is zijns inziens dan ook geen reden om de mosselver ordening, die de mosselaanvoer bevriest, nog langer te handhaven. Veel kwekers, aldus de heer Dt Leeuw, zijn al zo lang aan de verordening gewend, dat ze er niet meer buiten durven. In het pro duktschap hebben hij en de heer A. Lockefeer, voorzitter, zich uitgesproken voor de opheffing van de bestaande verordening. Het 28 leden tellende pro duktschap heeft het niet gewild. Kwekers en handelaren worden in tussen onrustiger. Velen zijn voorstan der van de invoering van een veiling of inschrijf systeem voor de afvoer van de mosselen. De heer De Leeuw zegt, dat hij in het produktschap opnieuw aan dacht voor deze kwestie zal vragen. In. middels nemen verschillende kwekers en handelaren „het recht" onverbloemd in eigen hand. -.1 a*-;»?; v, --A— Na zonneschijn komt regen, waarin men zich nochtans heel zonnig kleden kan. Dit jasje is gemaakt van kristal helder polyvinyl, gevoerd met banden Chineesblauwe jersey en geeft de in druk van half geopende jaloezieën. In een mild klimaat dragen we er een jump-suit, hansopje of desnoods bad pak onder. In koudere streken een witte maillot. Polyvinyl is hopenlijk afdoender dan de materialen van de regenmantels, die we de laatste jaren overal kunnen kopen, maar die eigen lijk de benaming regenjas niet waard zijn. Het zijn allemaal elegante, licht gewicht mantels, dié eruit zien alsof ze wel een buitje kruinen hebben. De prijzen zijn ook niet aan de zuinige kant. Zelf hebben we ervaring met een naturelkleurige trenchcoat, die al bij de eerste kennismaking zo lek als een zeef bleek. De prijs: ruim honderdder tig gulden. Met een ander, wat goed koper. maar zeer modieus jasje, dat ook als regenmantel werd verkocht, hebben we precies dezelfde ervaring. Een halve minuut jn de regen en drijfnatte armen en schouders. Nee, dan hebben we plezierigere ervaringen met de doodgewone katoenen of linnen jassen uit onze kinderjaren. Voor het eerst sedert jaren hebben wij het deze zomer af en toe betreurd, dat er maar weinig air-conditioned ge bouwen in Nederland zijn. Wat denkt u van een draagbare koelinstallatie, niet groter dan een transistor-radio? Werkt op batterijen en geeft, zodra u hom aanzet een regelmatige, koele wind. U kunt hem naast uw bed zet ten, mee naar kantoor nemen of er uw auto mee afkoelen. De afmetingen zijn 8,75 x 12,5 x 6,25 cm. Werkt op twee batterijtjes. De kosten van deze koelinstallatie zijn niet hoog. Ook to Nederland zijn ze verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoog torent de Lange Jan boven het moordend drukke Middelburg. Vanaf het warme terrasje is de toren tussen een scheefgezakt schoorsteentje en het weelderig groene blader dak van een knoestige boom nog juist te zien. Hij steekt scherp af tegen het heldere blauw van de bijna wolkloze hemel. Het is een beeld dat rust ademt en daarin volmaakt tegenovergesteld is aan het doffe geroezemoes dat in de overbevolkte straten heerst. Desondanks past die entourage wonderwel bij de Vischmarkt, waar gisteren voor de elfde don derdag in successie de folkloris tische markt werd gehouden. Er was geen stoel onbezet. Gesn kraam deed het met minder dan twintig omstanders. En toch hing er een waas van rust. Het drukke praten van een groepje Engelse meisjes (die het allemaal won- derfull vonden, vooral de kraam van de klompenmaker), werd bijna geheel geabsorbeerd door bomen, die voor eni ge schaduw zorgden in de brandende zon. De folkloristische markt is nu al een uitstekend opvolger gebleken voor de kunstmarkt, die op deze zelfde plaats in vorige jaren op donderdagen tijdens de zomermaanden werd gehouden. Het liep vorig jaar niet meer zo geweldig met de kunstmarkt. Het aanvankelijke enthousiasme bij zowel de Zeeuwse kunstenaars als het publiek, was be denkelijk gedaald. En daarmee daalde het artistieke peil en de sfeer. Initiatiefnemer journalist Han van de Berg, die vanuit de voorkamer van zijn woning uitkijkt over het marktje, heeft er een goede greep mee gedaan. De sfeer is er weer. Het idee, waarvan de verwezenlijking in het begin een moei lijke zaak leek te worden, is aangesla gen. Het publiek komt in drommen kijken, zitten en foto's maken. Het is een zaakje geworden waarvoor iedere V.V.V., ook de grootste, haar vingers zou aflikken. Th. de Ruyter, een van de weinige mannelijke klederdracht-dragers op de markt, is bijzonder tevreden over de gang van zaken tot nu toe. Hij is geen afstammeling van zijn naamgenoot Mi- chiel, de grote admiraal, maar daarom nog niet minder Zeeuws. Zijn kennis van de Zeeuwse folklore maakt het tot een logische zaak dat hij lid is van het comité dat de organisatie en de op bouw van de folkloristische markt op zich heeft genomen. Hij vertelt wat zijn aandeel is in de activiteiten: het op sporen en selecteren van het tentoon gestelde materiaal en aankleding van het geheel. Dat is in een paar woorden een massa werk. „Het is de bedoeling", licht hij toe van onder zijn ronde, zwarte Zeeuwse hoed, „dat de folkloristische markt De serveersters in klederdracht op de Middelburgse folkloristische markt zijn een dankbaar object voor fotograferende toeristen. zichzelf kan bedruipen. De hele affaire is dan ook min of meer commercieel opgezet. De kramen worden b.v. door ons gehuurd en weer doorverhuurd aan de deelnemers. De horeca-afdeling hou den we in eigen beheer. Dus ook de mosselkraam, waarmee we vorige week zijn gestart en die al onmiddellijk een onverwacht grote trekpleister bleek te zijn". Waarom die commerciële opzet? Hij wijst op de sjezen, waarvan er enkele op het pleintje staan. Er zitten kinde ren in, hun ouders staan er voor, met fototoestellen in de hand, „Die twee wagens hebben we geleend van de V.V.V.-Middelburg. Het zijn overigens wagens met een bijzondere geschiede nis. Voor de oorlog stonden ze in de abdij hier in Middelburg. Vlak voor 1940 werden ze op advies van de lucht beschermingsdienst naar de Grote Kerk in Veere gebracht. Dat is hun red ding geweest. De abdij werd verwoest en de Veerse Kerk is, met de sjezen, ongeschonden uit het oorlogsrumoer te voorschijn gekomen". „Hij vertelt dat dit nog maar een be gin is. „Volgend jaar willen we meer materiaal hebben", zegt hij. „Dat zal echter niet zo gemakkelijk gaan, want het kopen en eventueel restaureren van die sjezen e.d. is een kostbare geschie denis. En bovendien, we zyn dit jaar met verlies gestart. Dat moet natuurlijk eerst worden weggewerkt". Een forse Amerikaan, met een ver schrikkelijk duur fototoestel op zijn omvangrijke buik, werkt zich door de drukte heen in onze richting. Zijn, doel: een prentje van een in klederdracht gestoken serveerstertje. „Daar hebben we wel heel wat moeite mee gehad", haakt de heer De Ruyter in op dit tafereeltje. „Met het krijgen van meis jes die zich 15 donderdagen in een be paald niet luchtige Zeeuwse kleder dracht willen steken, bedoel ik. Maar ik geloof dat het wel een beetje drem pelvrees was. Toen het eenmaal liep, leverde ook dat ons geen problemen meer. We hebben er nu voldoende: er zijn op het ogenblik elf van kleder dracht voorzien medewerksters". Toch is het niet allemaal Zeeuwse folklore wat de klok slaat. „Nog af gezien van het feit", zegt de heer De Ruyter geduldig, „dat het misschien niet goed mogelijk is een hele markt folklore bij elkaar te krijgen, we voel den ook wel wat voor oude ambach ten". Die zijn er dan ook rijkelijk verte genwoordigd. Er is een klompenmaker, die normaal met machines werkt, maar voor deze gelegenheid enthousiast zijn oude gereedschap weer van de zolder heeft gehaald; een pottenbakker, een emailleur en sinds gisteren ook een wever. Min of meer uit de toon val lend lijkt de man die in zijn kraam reprodukties te koop aanbiedt. Maar de heer De Ruyter heeft daar een verkla ring voor: „Hij verkoopt hoofdzakelijk oude prenten en reprodukties daarvan". Opvallend is behalve de overvloedige buitenlandse belangstelling voor dit wekelijkse gebeuren op de Vischmarkt, ook het feit dat de Zeeuwen zelf met plezier naar hun eigen folklore komen kijken. Er ls een even verrassende als simpele reden voor, ons gegeven door een jonge Middelburger. „Het is net niet tè. Ik heb een hekel aan het Ne derland van de klompjes en de molen tjes. Maar dat overheerst hier niet. Het is niet zo botweg commercieel". Hij heeft gelijk. (Van een onzer verslaggevers) GREVENBICHT Het bestuur van de Stichting Greijn heeft besloten ook dit jaar het internationaal vrijgezellen- congres in Den Bosch t'e houden. Onge- huwden, die nooit gehuwd zijn geweest en de leeftijd van 25 jaar bereikt heb ben, zijn op zaterdag 19 en zondag 20 augustus welkom in de zalen van het Oranje-hotel. Het programma vermeldt lezingen op sociaal en economiscn ge bied en uitwisseling van gedachten aan gaande het verschil in belastingdruk voor ongehuwden in de omringende lan den. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 25-jarige kok W. C. B. „zonder vaste woon- of verblijfplaats*, die op 13 juni j.l. in Roosendaal op he terdaad werd betrapt by een poging een woonhuis binnen te dringen, heeft niet minder dan 67 inbraken in geheel Ne derland bekend, waarvan vijf in Breda, en zeker vier in Roosendaal. Veertisn inbraken in Den Haag lever den hem 4.000 gulden op. Dertien keer ging hij in Gouda en vier keer in Leiden op het inbrekerspad. Verdachte B. vluchtte in december 1966 uit een nsy- chiatrische inrichting. Hij werd bij een vorig vonnis ter beschikking van de re gering gesteld en bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Breda. Bij zijn aanhouding in Roosendaal had hij een briefje bij zich waarop het adres van een Haags tehuis stond vermeld. De Haagse politie, die met een groot aantal onopgeloste inbraken zat, had belang stelling voor de kok. Zij reed met B. door de stad, zodat deze kon aanwijzen waar hij zijn Haagse inbraken pleegde. De afgelopen weken is B. aan talloze politiekorpsen „uitgeleend" Hij heeft hen heel wat werk bespaard. Steeds drong hij door het uitsnijden van een ruit woningen binnen. Hij interesseerde zich uitsluitend voor geld. Hoeveel hij heeft weggehaald is nog niet bekend. Waarschijnlijk loopt het bedrag in de duizenden. Op een adres in Roosendaal was de buit 2.200 gulden. (Van een onzer verslaggevers) HOORN Bij een autobotsing op de provinciale weg Hoorn-Enkhuizen zijn woensdagavond drie zusters van het Ursulinen-klooster in Hoogkarspel om het leven gekomen. Het- zijn zuster Rosario (53), hoofd van de b.l.o.-school en zuster Babtiuta (59) onderwijzeres a.-d. lagere school te Hoogkarspel. De 47-jarige zuster Louise werd levensgevaarlijk gewond en is later in het Simt-Jang asthuis In Hoorn overleden. De moeder-overste van het Ursuli nen-klooster, zuster Delicta, werd licht gewond. Zij zat naast zuster Rosario, die de auto bestuurde. Een vijde pas sagier, mej. M. Schouten uit Blokker, raakte eveneens lichit gewond. Op het door de regen glad geworden wegdek raakte de Austin van de zusters m een slip en reed hij frontaal tegen een met mest beladen vrachtauto uit Blok ker, die uit tegenovergestelde richting kwam. Beide auto's werden totaal ver nield. BONN (AFP/RTR) West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije hebben in Praag een handelsakkoord getekend, dat voor ziet in de uitwisseling van handels missies. Het is het tweede succes van Bonn bij zijn pogingen de betrekkingen met de communistische landen te verbete ren. Het eerste was de uitwisseling van ambassadeurs met Roemenië. Naar verluidt krijgt de We9tduitse handelsmissie in Praag ook de bevoegd heid toeristenvisa af te geven. Tsjecho- Slowakije zal naar verluidt West-Ber- lijp uit praktische overwegingen op handelsgebied als deel van de bonds republiek gaan beschouwen. Zoals be kend, zien de communistische landen West-B er lijn over het algemeen als een afzonderlijke politieke eenheid. Willy Brandt, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, is voor be sprekingen in Roemenië aangekomen. VATICAANSTAD (A.P.) Verno men wordt dat paus Paulus VI over weegt de in Nederland geboren Belgi sche Maximilian kardinaal de Für stenberg te benoemen tot staatssecre taris van het Vaticaan. Het zou de eerste maal zijn dat een met-Italiaan deze post bekleedde, sinds de in Londen geboren kardinaal Mer ry del Val in 1914 aftrad. De huidige staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, de 84-jarige kardinaal Cicognani, zal naar verwacht wordt bin nenkort, misschien aan het eind van deze maand, gepensioneerd worden. De 62-jarige kardinaal De Fürsten berg, die nuntius in Lissabon is ge weest, werd op 26 juni tot kardinaal verheven. Hij wordt een kundig man genoemd voor wie de paus grote waar dering heeft. Andere kandidaten zijn kardinaal Dellaqua en kardinaal Riberi, beiden Italianen. Het gerucht gaat dat het Va ticaan een nieuw staatssecretariaat van financiën zal instellen, waarvan de eer ste het hoofd zou worden. (Van onz« sportcorrespondent) TERNEUZEN In het Schelde-bad in Terneuzen zal morgen een water- polo-toernooi worden gehouden, waar aan een poging on: het Zeeuwse record op de 4 x 100 m wisselslag estafette heren te verbeteren vooraf zal gaan. De vier heren die deze poging zullen ondernemen zijn: M. de Footer (vrije slag), K. Weyland (vlinderslag), J. Guerand (schoolslag) en J. Leeman (rugslag). ROME (KNP) In oecumenische kringen houdt men ernstig tfekening met de mogelijkheid, dat tijdens het be zoek van Patriarch Athenagoras van Constaniinopel aan de paus, eind ok tober, beiden gezamenlijk de h. mis zul len opdragen en aldus een nieuwe stap zullen zetten naar het herstel van de sacramentele eenheid tussen de katho lieke kerk van het westen en de ooster se orthodoxe kerk. De paus zou aan enkele deskundigen reeds de opdracht hebben gegeven de nodige voorbereidingen te treffen. Patriarch Athenagoras, wiens positie ondanks zijn ereprimaatschap der ortho doxie tamelijk zwak is, zou deze stap echter niet op eigen houtje willen zet ten, maar daérover overleg plegen met andere orthodoxe kerken, die hij in de loop van deze maand gaat bezoeken. Volgens het Apostolaat der Hereni ging in ons land zijn er theologisch geen bezwaren in te brengen tegen een gezamenlijke eucharistieviering. Maar men vraagt zich wel af, hoe een derge lijke concelebratie ontvangen zal wor den bij de orthodoxe gelovigen. Er heerst onder hen nog zo'n grote onwen nigheid over de toenadering tot de ka tholieke kerk, dat volgens 't Apostolaat der Hereniging 'n dergelijijke stap van paus en patriarch praktisch niet guns tig zou liggen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren twee Belgen L.D. (29 en J.B. (44)beiden uit Antwerpen, conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek wegens het bezit van vuurwapens. Zij maakten deel uit van een com plot dat een overval beraamde op het Roosendaalse hoofdpostkantoor. Zij wer den in de avond van 19 mei jl. voor 't postkantoor gearresteerd. Zij bleken in het bezit van drie gaspatronen. Door een tip wist de politie van de overval af en rekende de mannen in voordat er van een overval sprake was ge weest. (Van onze moderedactie) PARIJS De Givenchy toonde gis teren een wintercollectie, die wemel de van de eigentijdse, maar draagba re modellen, waar hij beroemd om is. Voor het eerst in vijf jaar liet hij zijn modellen al tijdens het haute cou- ture-seizoen aan de pers zien. Hij placht te wachten tot zijn creaties af geleverd waren voor hij de modever slaggevers een blik op de collectie gun de. De tuniek jurkjes, langs het lichaam vallende hemdjurken en overhemdjur ken zonder ceintuur, waren ook dit jaar weer present. De nieuwe sport- lijn bestond uit een speelpakje uit een stuk met wijde pijpen tot de knie, dat als voor gastvrouwtenue en nachtkle ding werd gebruikt. Voor sport was het van tweed, wol en jersey. Onder grote ruime man tels van schitterende snit met ceintuur waren de pakjes vaak uitgevoerd in Givenchy's lievelingskleur, donker groen. De bijbehorende mantel was dan van een groene wollen ruit of con trasterend. Een grijs pakje met knie broek werd gedragen onder een grège mouflon wollen mantel- Andere sportieve wollen mantels wer den gedragen op bouwvakoveralls en hadden neergeknoopte opgezette zak ken op de rug. Op rokken zitten de zakken met flappen paarsgewijs op de rug. Een mantelpak was uitgerust met suède zadeltas-zakken aan de ceintuur. De meeste mantels onthulden iets wat op het eerste gezicht een tailleur leek, maar later een jurk met een jasje bleek te zijn. Hierbij hoorden vaak een ceintuur en capuchon en bo vendien een korve Ascotshawl, die in de hals werd gestopt. Givenchy's mantels behoren tot de belangrijkste in Parijs. Verschillende lijnen kwamen naar voren, waarbij de bekende ruimvallende wijde rug opviel maar ook een rechte lijn werd toege past. De rechte mantels werden ge dragen om hemdjurkjes in dezelfde kleur. Op straat schrijft Givenchy deze win ter sombere kleuren voor, nvaar onder de mantels zitten voor cocktail of di ner stralende edelsteenkleuren, vaak in verschillende tinten violet. Zomen schouderbandjes, halzen en effen stof fen zijn afgezet met stroken glinster- borduursel. Bovendien zijn er enige geheel uit lovertjes bestaande jurken, waarbij ultramarlijn een- lievelingskleur blijkt. Bij deze galacreaties werden grote flaphoeden gedragen met krullende, niet overal even brede randen. Andere hoeden waren bloem- of hartvormig. Een overvloedig gebruik werd gemaakt van brede bontstroken, op tuniekzomen en langs jurk- en mantelranden gezet. De bontsoorten waren lyncx, sabel, mink en vooral witte vos. De ziekenfondsvertegenwoordigers schrijven altijd over de kostprijs van artsen, specialisten, ziekenhuis en ver zekerden, maar over de kostprijs van de ziekenfondsen zelf wordt met geen woord gerept. Fusie van ziekenfond sen is zeer goed mogelijk, waardoor de behoefte aan directeuren, controle rend geneesheren en secretarissen minstens met de helft wordt vermin derd. De architectuur van nieuwe ge bouwen en verbouwingen kan veel een voudiger worden uitgevoerd. Buitenmuren behoeven niet te worden voorzien van marmeren platen, zoals in Breda is geschied; dit zijn onno dige kostbare uitgaven die op de ge meenschap drukken. Naarmate de welvaart toeneemt dient het aantal verplicht verzekerden af te nemen, waardoor de kostprijs der zie kenfondsen zal dalen. Verzekerden die wegens een bij baantje verplicht verzekerd zijn en toch met hun inkomen boven de loon grens uitkomen dienen uit het zieken fonds te worden verwijderd- Men krijgt tegenwoordig de indruk dat de verzekerden er zijn voor de zieken fondsen om van de slaven-medewer- kers maar niet te spreken. De verzorgingsstaat moet worden af gewezen omdat zij de persoonlijke ver antwoordelijkheid aantast, de staat tot al-verzekeraar maakt, de burgers daar mede in een van hem afhankelijke liere verzekeraars kleiner maakt. De staat is er voor de burgers en niet omgekeerd. Doorlichting der over heidsorganen op efficiency en ophef fing van overbodige overheidsorganen is dringend noodzakelijk om de eco nomie van Nederland weer gezond te maken- BREDA Dr. J-P. van Waasbergen Tot mijn grote vreugdé heb ik ver nomen dat.er eindelijk een einde komt aan dat barbaarse gedoe in Hotel De Schuur in Breda- Vroeger was De Schuur een nette gelegenheid, waar de oudere jeugd netjes en normaal ging dansen, maar sinds er die verschrik kelijke beatbands een hoop lawaai ko men schoppen is Hotel De Schuur ge degradeerd tot „schuur" in de meest letterlijke zin van het woord- Ik ben zelf ook nog jong en ben eens een keer gaan kijken. Afschuwe lijk wat een zwijnenstal. Is het nor maal dat er aan de wand w-c.-bril len hangen, en beschilderde kaarten met allerlei vunzige woorden. Is het normaal dat die jongens en meisjes languit over de grond liggen- Is het normaal dat er altijd wordt gevochten, of binnen, of buiten, èn dat er met glazen of stoelen wordt gegooid. Dan die uitgesproken vieze kleding Te korte truitjes, spijkerbroeken die met chloor bewerkt zijn. Laatst sprak ik een meisje die mij vertelde dat het zo moest Onbegrijpelijk. De héér Vermeulen was een toespraak komen houden dat hij geheel achter hun staat. Ik meen te moeten zeggen dat de heer Vermeulen geheel zijn verstand verloren heeft- Het bovenstaande is de manier waarmee de jeugd wil opval len. Ga ze maar eens na of ze iets presteren. Helaas, dan zullen ze u te leur moeten stellen, want ze zijn te lui om met een of andere studie te beginnen. Dat is de mentaliteit van die bepaalde jeugd. Het liefst wat ze doen is rondslenteren, mensen lastig vallen en herrie schoppen- BREDA J.M. Over hetgeen u schrijft over het Franse chanson in Dagblad De Stem van augustus ben ik het helemaal niet eens- In Nederland wordt het chanson wel degelijk gewaardeerd. Ik geloof trouwens dat wij die Franse sterren wel de kans zouden geven als men ze naar Nederland zou halen- Een vedette als Marie Laforêet zou ik dolgraag voor de t.v. of echt op de planken willen zien staan. Ik hoop dat er nog eens een stukje met een foto van haar wordt geplaatst. BREDA Mej. L-S. „Ik vind dat bureaucraten meestal bange kerels zijn, die geen risico wil len lopen". Deze zin, uit de mond van de „uitvinder" van de „pil", Gregory Pincus, was een van de vele manieren waarop hij te kennen gaf dat de over heden bepaald niet te dringen staan om het grootste probleem van onze tijd op te lossen. De VPRO liet Pincus horen in een (Amerikaanse) docu mentaire over het werk van deze pionier. Een andere interessante constate ring uit dit programma was: „Geboor teregeling, en de voorlichting daar over, moeten een officieel onderdeel van de gezondheidszorg worden". Pin cus meende verder dat de gewone man meestal vooruit is op de politici, en paste dit toe op de officiële katho lieke bezwaren tegen de pil, trewijl 50 procent van de (Amerikaanse) ka tholieken al vóór het gebruik ervan is. Dit portret van e engroot Ameri kaan gaf een goed inzicht in de ahc- tergrond van deze problematiek, met uitzondering van de theologische, die slecht naar voren werd gebracht door een Amerikaans priester. (Iets voor de KRO?) Snel overschakelen naar Attentie op net I liet nog net iets zien van een „Love in", georganiseerd door het Amsterdamse hippie-wezen. Volgens een Engelse toeschouwer was het knap waardeloos vergeleken bij Lon den. Over de herhaling van de uit stekende documentaire van Dick Ver kijk „Operatie Barbarossa" hoeven we weinig meer te zeggen, ook nu nog troffen ons de ontmaskerende antwoorden van de Duitse generaals. AD INTERIM DE TEGELZETTERS in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen staken sinds 10 juli. Duitse tegelzetterspa troons uit het stakingsgebied doen nu ernstige pogingen om Nederlandse werknemers te werven. In verband hiermede hebben de drie Nederlands» samenwerkende werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf besloten hun leden af te raden om tijdens de duur van de staking tegelzetterswerk ln Duitsland te aanvaarden. i l>

de Stem | 1967 | | pagina 5