VIETNAM KOST V.S. MEER GELD EN SOLDATEN JEUGD SPENDEERT MILJARDEN PRAVDA KAPITTELT EXTREMISTEN ONDER ARABIEREN Ook Gulf stopt miljoenen in uitbreidin; dagblAd¥vogrïzeeland president Johnson verhoogt belastingen Kleding, plezier maar ooksparen Geen medische keuring voor rijbewijs I «fgifte van ™°gel,Jkheit) te scheppen tot I van niwJi '-P1 voor een Periode I iarbTiff, dan vijf iaar en van het Dit z.in ai van v00rwaarden. S ee" rammrt voornaamste conclusies uit I 0v«' de mort V?,n de gezondheidsraad besturen geschiktheid tot het van motorrijtuigen &kholra &am Gas in strijd tegen negers? Gaza-Egyptenaren in kamp Tweede Fellowship Supergeul werpt vrucht af Grote order van Esso voor Verolme? j 7 percent van operaties treedt nog infectie op Niet uitvoerbaar Koel weer Het weer in Europa HINDERLAAG Pijn uit spuitbus Paartje valt in 20 m diepe put In kamp Gersten maiei KRUPP STOND ONSCHULDIG TERECHT IN NEURENBERG ANDAAG IN Botlek débé meubelen ill7e JAARGANG No. 25574 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandi® Dr. W. A. J. M. Harlot Voor God, Koningin en Vaderland Directeur: Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen - j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Met/mr' H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: i: Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 V R 11 D A S 4 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). WASHINGTON (AP/AFP/Reuter). De oorlog in Viel. nam gat de Amerikanen nog meer geld kosten. Vijfenveertig- duizend man troepen zullen het Amerikaanse totaal in Viet nam op ruim een half miljoen brengen. De Amerikaanse belastingbetaler krijgt een nieuwe rekening een verhoging van tien proeent van de inkomstenbelasting, zowel als van de ondernemingsbelasting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Westeuropese jongeren tussen 14 en 24 jaar geven jaarlijks in totaal ruim 30 miljard gul den uit aan kleding, luxe-artikelen, pleziertjes, extra eten en drinken en dergelijke. Voor Nederland wordt dit op ruim twee miljard gulden be rekend. De andere kant echter is bijna even duidelijk: de jeugd spaart ook geducht. Van de Franse jeugd spaart bijna de helft en van de Westduitse jongeren zelfs 40 tot 78 procent naar gelang de leeftijd. Tussen 17 en 20 jaar sparen echter meer meisjes dan jongens (huwelijks uitzet waarschijnlijk). Van de jon geren boven 20 jaar zijn het weer de jongens, die het ijverigst sparen, waar schijnlijk ook voor een behoorlijke in breng in het huwelijk. Een en ander heeft dr. A. D. Bonnet uit Bergam bacht genoteerd in Economisch Sta tistische Berichten van deze week. Kleding en luxe-artikelen staan bij de jongeren wel bovenaan. Bij de meisjes wordt een groot deel uiter aard besteed aan cosmetica. Opval lend is, dat de laatste Jaren de ver koop van oog- en wenkbrauwschaduw sterk toegenomen is. Dr. Bonnet wijdt een uitvoerige be schouwing aan de koopkracht en de koopgewoonten van de jongeren, daarbij speelt niet alleen de directe uitgave een grote rol, ook de invloed op de ouderen. De meisjes adviseren de ouderen vooral bij de mode en op huishoudelijk terrein, de jongens doen diit in technische zaken en bij duur zame gebruiksgoederen. Bij het kopen van radio- en t.v.-toestellen en meube len spreekt dit volgens dr. Bonnet al heel duidelijk. De totale invloed van de jongeren tussen 14 en 24 jaar op de markt is niet gering. De Westeuropese jeugd kan 100 tot 150 gulden per maand be steden uit eigen bezit en uit dat wat de ouders in de koop bijdragen. Bij de textiel speelt de vrijetijds- kleding een belangrijke rol. Grammo foonplaten blijven natuurlijk nog steeds favoriet. De jongeren kopen zo'n 50 procent van alle platen. Ook de bioscoop trekt maar liefst ruim 50 procent van de jongeren tussen 18-25 jaar. Bij dit soort ontspanningen wordt het lezen niet vergeten. Dr. Bonneft schrijft de blijvende groei van de Nederlandse boekenmarkt voor een groot deel toe aan het lezen (77 pro cent) dooi 18 tot 28-Jarigen. De lees honger bij de jeugd tussen 12 en 15 jaar is zelfs tot 85 procent uitge groeid De bromfiets is een recente geschie denis apart. Nog niet. zo lang geleden stond de sport of zoals sommigen willen de nozembromfiets in de aandacht van de jeugd. Thans is het de zogenaamde eenvoudige brommer, dank zij de middelbare scholieren en de jonge huisvrouwen, die voor een recordverkoop zorgit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een lijvig rapport van de gezondheidsraad over zieken huisinfecties blijkt, dat wondinfecties na een operatie nog veelvuldig voorkomen. Daarom wordt aangedrongen op meer aandacht in de ziekenhuizen voor de opsporing en registratie van ziekenhuis- Meelies. Maar vooral op maatregelen ter voorkoming en bestrijding. Een enquête in acht ziekenhuizen wees uit, dat op totaal 10.109 operaties in 737 gevallen postoperatieve wond- infectie optrad. Dit komt neer op gemid deld 7 procent. In een der geënquêteer de ziekenhuizen beliep het percentage echter 13 procent. De registratie vond plaats bij alle operatie-patiënten. Er werd geen onderscheid gemaakt tussen zgn. „vuile" en „schone" operaties. Het percentage zgn. kruisinfecties bleek te variëren van 2365 orocent bij volwas senen en van 5065 procent bij kinde ren. Een patiënt met een postoperatieve wondinfectie moest blijkens de enquête gemiddeld 17,4 dagen extra in het zie kenhuis blijven. •Van onze parlementaire redactie) ?AAG Een voorafgaande me- VBhanrt V00r het ri-ibewiis is 111 nwi v grote aantal aanvragen I Poëten hr ren' Men zal dus genoegen I van a n nemen met het sys'eem Een v^lenaa?,de -eigen verklaring", beroepschanff 6 ™edis^he keuring van lijk nf oh ïrs 13 echtar wel wense- m bevelen d^ °°k is het aan te °»orWherKimCThtingi^eegedeeld avond" K'N'M-1- geldig tot van- EnkelMiujpnWnlkt met plaatselijk l™an°oo°2uUUr; °nCler 2026 uur' an °p 414 uur; onder 20.14 uur. Helsinki fejhaSM Aberdeen Londen Bordeaux Nice Berlijn frankfort "lunchen Zurich Genève Locarno Wenen 'nnsbruck Belgrado Athene Rome D/reeiona Madrid Mallorca Lissabon weer licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt regenbui half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onweer licht bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regenbui onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. Max.- temp. 28 28 21 23 19 21 17 22 21 23 23 28 25 26 28 23 22 27 29 27 34 33 31 29 32 34 26 Dit heeft president Johnson gisteren het Congres meegedeeld. De belasiing- verhoging is nodig om het geweldige begrotingstekort, dat tot ruim 28 mil jard dreigt op te lopen, te dekken en inflatie te voorkomen. De ondernemersbelasting is met te rugwerkende kracht tot 1 juli ingegaan. De inkomstenbelasting wordt per 1 ok tober verhoogd. Het tekort voor het lo pende begrotingsjaar was aanvankelijk geraamd op 23,6 miljard dollar. De toeneming van het tekort, aldus Johnson, vloeit voort uit de harde en onvermijdelijke feiten die het gevolg zijn van de oorlog in Vietnam. Johnson zei voorts, dat hij tot troe penversterkingen heeft besloten na de aanbevelingen gehoord te hebben van minister van defensie McNamara, de ge zamenlijke chefs van staven en van ge neraal Westmoreland, de Amerikaame bevelhebber in Vietnam. „Dit land heeft de plechtige verbin tenis op zich genomen dat zijn zonen en broeders, die bij het conflict daar be trokken zijn, nimmer elke hulp, wapens en de voor hun missie en eigen leven noodzakelijke uitrusting zullen ontbe ren", zo verklaarde de president. De president sprak van de mogelijk heid dat de uitgaven voor defensie in het lopende begrotingsjaar vier miljard dollar groter zullen zijn dan de schat ting van 75 miljard dollar van januari j.l. Verder drong de president er bij het congres op aan de voorgenomen verla gingen en opheffingen van bepaalde accijnzen ongeveer een jaar uit te stel len. In de week eindigend op 29 juli zijn volgens Amerikaanse opgave 114 Ame rikaanse militairen in de strijd in Zuid- Vietnam gedood en 893 gewond. Deze cijfers zijn sinds de week eindigend op 18 februari niet zo laag meer geweest. De Vietcong verloor vorige week naar schatting 1.400 man aan doden. Een grote guerrillamacht heeft een eenheid van het Amerikaanse mariniers korps, ide 35 km ten westen van Da Nang een weg mijnen vrij probeerde te maken, in een hinderlaag laten lopen. Vijftien mariniers sneuvelden en een werd gewond. Twee guerrillastrijders werden gedood. Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid- Vietnam zei donderdag dat er geen pau ze zal komen in de bombardementen op Noord-Vietnam voordat de bondgenoten er zeker van zijn dat Hanoi op een der gelijke pauze zal reageren. NEWBURGH (RTR) - De politie van Newburgh (New York) is uitgerust met gas in spuitbussen als strijdmiddel bij onlusten. Het gas. dat nog niet gebruikt is, verspreidt zich in fijne druppels over een afstand van vijf tot zeven meter. Wanneer het iemand treft voelt deze enige tijd hevige pijn, vervolgens ver liest hij zijn evenwicht en zakt verlamd ineen. De behandeling veroorzaakt geen blijvend letsel. Na een half uur is het gas uitgewerkt. Het wordt alleen aan de politie geleverd. Ook in Trenton (New Jersey) en Cleveland (Ohio) heeft de politie he*t al tot haar beschikking. BERG EN TERBLIJT (A.N.P.) Gistermiddag zijn de 17-jarige Harry Gresnicht uit Utrecht en het 18-jarige meisje A. J. P. Vervaart uit Ouden bosch in een 20 meter diepe put van de Keelsberggrot gevallen te Geulhem bij Valkenburg. Het tweetal was op va kantie in een jeugdherberg te Geulhem. Met een ander paar maakte het twee tal een ontdekkingstocht door de duis tere grot. Met touwen wisten brand weerlieden uit Valkenburg het meisje en de jongen boven de grond te bren gen. De laatste had een been gebroken. HET FRANSE bergdorp Lajoux, bij de grens met Zwitserland, is woensdag ge troffen door een wervelwind, waarbij 10 mensen werden gewond. Bij boerde rijen in de omgeving eisten do wind stoten veel slachtoffers onder het vee. MOSKOU/TEL AVIV (AP/AFP) De Pravda beschuldigde giste ren de Arabische „super-patriotten" ervan hun eigen zaak te schaden door hun hysterische oproepen". Oproepen tot vernietiging van Israël zijn wat het blad hysterisch noemt. De officiële Arabische positie wordt minder extreem genoemd. Het artikel in de Pravda is geschreven door een correspondent in Cairo en weerspiegelt het bekende Russische verlangen dat de Arabische landen zich enigszins intomen. De weigering van de Arabische landen het bestaan van Israël te erkennen vormt volgens het Kremlin een der voornaamste hinder palen bij het streven naar een oplos sing voor de crisis in hel Midden-Oos ten. De Pravda zegt dat de ware oorzaak van de oorlog gelegen is in de Israëli sche agressie en herhaalt de oproep van het Kremlin dat Israël zijn troepen uit de bezette gebieden moet terugtrek ken. De Israëlische militaire autoriteiten hebben donderdag 900 Egyptische staatsburgers, onder wie vrouwen en kinderen uit Gaza geëvacueerd. Het gaat in hoofdzaak om functiona rissen, die indertijd door de autoriteiten in Cairo naar dit gebied waren gezon den. Onder hen bevinden zich onder wijskrachten, die volgens Israël tot taak hadden in de vluchtelingenkam pen en op scholen een „anti-zionisti sche" propaganda te voeren en die zich na de Egyptische nederlaag schuldig maakten aan het opstoken van de be volking tegen de Israëlische bezetting. De mannen ongeveer 400 zijn naar een speciaal kamp bij El Arisj, in de Sinaï, overgebracht, terwijl de vrou wen en kinderen werden vervoerd naar El Kantara, aan het Suezkanaal, van waar zij met hulp van het internationa le rode kruis naar Egypte gaan. Naar verluidt zou de Israëlische rege ring eventueel bereid zijn de betrok ken Egyptenaren die nu in El Arisj worden vastgehouden uit te wisselen tegen Joodse Egyptenaren. Volgens in Tel Aviv ontvangen berichten zou het merendeel van de joodse mannen in Cairo gevangen worden gehouden, ter wijl de vrouwen en kinderen op vrije voeten zijn gebleven. Het overleg over een eventuele uitwisseling gaat via het rode kruis. ESSEN (AP) Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, die zes jaar in de gevangenis heeft doorgebracht wegens oorlogsmisdaden, is gisteren bij zijn be grafenis geprezen als een man van de vrede die zo edel was andermans straf op zich te nemen. Eugen Gerstenmaier, president van de Westduitse Bondsdag, hield een rede in een tot de nok gevulde zaal van cie 220 kamers tellende villa Huegel, een Vic toriaans landhuis dat tot de tweede we reldoorlog het bolwerk van Kiupps macht was. Gerstenmaier, die zeli door de nazi's werd gearresteerd, verklaarde dat Krupp onschuldig voor de rechters in Neurenberg verscheen en de schuld op zich nam voor de daden van ziin fami lie en van Duitsland. Krupp werd berecht In plaats van zijn vader, die te ziek en seniel weid geacht om zich te verantwoorden voor mishan deling van slaven en i'oeëigening van fabrieken in bezette landen. o Fotograaf Mlromichi Mina maakte deze dramatische foto van een Ame rikaans Caribou-vliegtuig, seconden nadat het bij vergissing door Ameri kaans afweergeschut was getroffen bij Ha Phan in Zuid-Vietnam. Het werd neergeschoten toen het binnen kwam voor een landing op een jungle vliegveld. De drie bemanningsleden werden gedood. -jüHagMafl Ue Stem] De Arbeidsinspectie ziet er op toe dat in de bedrijven de re gels worden nageleefd, maar geeft vrijblijvend ook wel advies, vooral als het warm is. Pagina 3. Honderden forellen in een mas sagraf. Pagina 7. Hongkong staat in de belang stelling. Rood-China bedreigt dit Britse imperium-restant. Een speciale verslaggever komt er net vandaan. Hef eerste verslag van een serie op pagina 7. Svetlana Stalin heeft van haar vader, de geduchte Stalin, ge houden. Maar zijn wreedheid wekte foeh vrees. Pagina 9. De personele belasting gaat verdwijnen. Pagina 13. SCHIPHOL (ANP) Ondanks hel onstabiele weer met buienactiviteit heeft Fokkers tweede F 28 Fellowship giste ren zijn eerste proefvlucht gemaakt Het vliegtuig bereikte een hoogte van 9500 meter en een snelheid van 830 km per uur. Naar men zich zal herinneren on derging de eerste Fellowship op 9 mei j.l. zijn luchtdoop. Verwacht wordt, dat het derde exemplaar omstreeks 1 okto ber de lucht in zal gaan. (Van een verslaggever) ROTTERDAM Gulf Oil is de vierde van Rotterdams vijf oliemaatschap pijen die in de eerstkomende jaren voor honderden miljoenen zal investeren. Nadat ShellEsso en B.P. bekend hebben gemaakt dat zij de capaciteit van hun vestigingen in Europoort zullen uitbreiden ter waarde van (voor alle drie te zamen) ruim een half miljard gulden, heeft Gulf Oil zich nu in de rij gevoegd, met de mededeling dat er bij zijn raffinaderij een fabriekscom plex gebouwd zal worden voor het maken van ethyleen en polyethyleen, dat ruim tweehonderd miljoen gulden zal kosten. Begin volgend jaar zal de eerste paal voor dit complex geslagen worden, eind 1969 hoopt Gulf het complex in pro- duktie te hebben. De plannen van de oliemaatschappijen voor Europoort tot nu toe is alleen Caltex nog achter gebleven zijn duidelijk een gevolg van de beslissing in de Noordzee een geul te graven, die Europoort bereik baar maakt voor schepen van rond de 225.000 ton d.w. Shell opende in februari de rij met het vrijgeven van plannen voor het uitbreiden van de ca paciteit van de raffinaderij op Pernis met 7,5 miljoen ton olie per jaar, waajf door de totale capaciteit vijfentwintig miljoen ton per jaar zal gaan bedragen. Shell Pernis zal dan ook de grootste raf finaderij van de wereld zijn. Esso/Standard Oil bleef niet lang achter. In juli liet deze maatschappij weten dat de aanvankelijke uitbrei dingsplannen voor de raffinaderij in de Botlek niet van de 8 op 13 miljoen ton maar op 16 miljoen ton per jaar ge bracht zou worden. Tegelijkertijd zal de Esso Chemie haar aromaten-fabriek in de Botlek eveneens een dubbele capaci teit gever en op zeshonderdduizend ton per jaar brengen. Beide projecten zul len tweehonderd tachtig miljoen gulden kosten. British Petroleum Company ver heugde Rotterdam op 3 augustus met het nieuws plannen te hebben voor een olie-terminal in Europoort met een overslagcapaciteit van twintig miljoen ton olie per jaar, dat ongeveer vijftig miljoen gulden zal moeten kosten. Van uit deze terminal zullen alle raffinade rijen in Europa dus ook die in Ant werpen ondanks „afwijkende plannen" van Schepen Leo Delwaide bevoor raad worden. ZIE VERDER PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) In Rotter dam doen berichten de ronde als zou het Verolmeconcern binnenkort op dracht krijgen voor de bouw van twee, misschien drie mammoettankers van 225.000 ton. De oliemaatschappij Esso zou deze opdracht aan het concern ver strekken. Noch bij Esso noch bij Verolme ech ter kon men gistermiddag deze berich ten bevestigen of ontkennen. Bij Es so zei men alleen dat de maatschappij indertijd werven in Europa en Jaoan heeft uitgenodigd om in te schrijven op zes mammoettankers van rond de 225.000 ton. Bekend was wel. dat ook het Verolmeconcern een dergelijk in- schrijvingsverzoek had ontvangen. Bij Esso deelde men nog mee dat per 1 au gustus j.l. de inschrijvingstermijn was afgesloten. Men wees erop dat de maat schappij een definitieve beslissing over een dergelijke opdracht niet in enkele dagen kan nemen. Gevraagd naar een reactie op de in Rotterdam circulerende berichten, her innerde de persdienst van het Verolme concern eraan, dat president-directeur C. Verolme enige tijd geleden aankon digde. dat Nederlandse werven binnen kort geweldige opdrachten van olie maatschappijen tegemoet konden zien. Ongeveer vijf jaar geleden bouwde het Verolmeconcern al eens drie tankers voor Esso. Het waren schepen van onge veer 90.000 ton, destijds de groo+ste schepen die ooit in Nederland waren ge bouwd. (ADVERTENTIES) Oud-Hollands of hypermodern. Functioneel-strak of stijl vol-statig. Er is kasten-keus (èn stoelen-, tafels-, bedden-keus) te over bij Teteringsedijk 83bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u„ zaterdag tot 17 u. DE PAUS heeft mgr. Mario Pio Gaspari benoemd tot onderstaatssecretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenhe den. Deze sleutelpositie werd tot voor kort bekleed door mgr. Agostino Casa- roli, die als speciale gezant van de paus vertrouwelijke besprekingen heeft ge voerd met communistische landen. DE 27-JARIGE heer J. Kuipers uit Em- men is gedood en vier personen werden gewond bij een ontploffing op het ter rein van de kunstharsfabriek Scado- Archer-Daniels N.V. te Schoonebeek. Door onbekende oorzaak explodeerde een der grote tanks, die dienen voor de opslag van chemische vloeistoffeh.

de Stem | 1967 | | pagina 1