0OKTER CHR. MOL DEZE MAAND 75 JAAR ,lk zou er nog 25 jaar bij willen zijn" Toen die éne Rus opstond kreeg hij een ovatie Nederland is geen aardbevingsland Arabische ministers bijeen in Kartoem erelU IMPRESSIES VAN DOOPSGEZINDENCONGRES S8n' hi-> zelf in staat is te Garde Republican! op weg naar Canada Radioactief materiaal gestolen in Antwerpen KNMI heeft elf seismografen ris) sj Design HEMICUS ^ORY PINCUS 1 „DE PIL" Vreselijk Pietepeuterig IR. E. H. GREVE Gelukkig Dwingen Vragen Lissabon Versnelling Diepte Aangrijpend Verbondenheid Vier vakbonden zoeken nieuwe naam door prijsvraag Eenvoud Buitengewoon dienstplichtigen worden voor BB aangewezen STUDENTENRAAD: Verhoging van inschrijfgeld akkoord, mits redelijk DAGBLAD DB STEM VAN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1967 eigen aquarium Fragmenten uit Amerikaanss ER. De pottenbakkers L'estacade De douanepatrouilla /liegwezen "IA. De grote Amerikaanse Design met de komiek Dircii Een enkele reis OMMES. Assentfley-Line Film Dnze radio- en t.v.-redactie) RSUM. Donderdag brenef O. van 20.05—20.35 uur op Ne- 2 de tweede aflevering van ïericans", een serie documen- arin vijf bekende Amerikanen geven op bepaalde aspecten merikaanse samenleving, ïerikaanse biochemicus Gre- cus kreeg voornamelijk be door zijn werk op het ge le ontwikkeling van het orale etiemiddel, beter bekend als programma bespreekt hij de - en morele kanten van zijn gaat samen met andere auto- p dit gebied nader in op het van de overbevolking. ensdag 2 augustus lILVERSUM I 402 M 12.27 Mededelingen voor de tuinbouw 12.30 Nieuws 12.40 ten of grammofoonimuziek ssieke operafragmenten (gr) ite orkestmuziek (gr) 14,20 ntsmuziek (gr) 15.05 Viool, >iano: klassieke muziek 15,50 elling voor de jeugd 16,00 jeugd 17.00 Stereo: Lichte Donmuz. 17.50 Overheidsvoor* 300 jaar geleden werd de te Middelburg in gebruikge- raaggesprek van Richard de de heer C.A. van Swigchem ijksdienst voor Monumenten- Tijd vrij voor muziek in A. Meisjeskoor: klassieke B. Jeugdkamerorkest: mo- ziek 18.30 Stereo: Zuid-Ameri- anken 19.00 Nieuws en weer- ).10 Radiokrant 19.30 Muziek eger des Heils (gr) 19.45 We- ma 19.55 Stereo: Lichte or- 20.15 Moderne muziek (gr) Ierland als havenland, lezing co: Lichte orkestmuziek ea ■semble 22.15 Avondoverden- Nieuws en herhaling SOS- 22.40 Lichte grammofoonmu- 24.00 Nieuws. ILVERSUM II 298 M 12.22 Voor het platteland edelingen t.b.v. land- en tuin- J0 Stereo: Metropole-orkest iws 13.10 Actualiteiten en ka* 25 Vrij entree: cabaret 13.50 portret 14.05 Pianorecital: en moderne muziek 14.30 ^adiokamerorkest: klassieke 5.00 Voor de kinderen 16.00 6.02 Amateursprogramma -~ r de zieken 17.00 Voor de 0 Jazzmuziek (gr) 18.00 Nws ualiteiten 18.30 Stereo: VA rkest 19.00 Licht orgelspel stieke Staalkaart 20.00 Nws. oord: een programma om ;e stemmen 20.45 Spreekt u wedstrijdprogramma 21.20 [vervolg) 22.00 Gesprek: uit* n vraag en antwoord 22.30 2.40 Actualiteiten 22.55 Mo- ziek (opn) 23.20 Radio Jazz 23.55-24.00 Nieuws. ÜM in 24t) M en FM-kanalen 12.00 Nieuws 12.02 Operette- r) 13.00 Nieuws 13.02 Actua- 1.05 Zet 'm op: plaatjes en (14.00 Nieuws) 15.00 Nieuws te muziek voor een Hollands 1.00 Nieuws 16.02 Toerbeurt ,'ramma van AVRO's 7.00 Nieuws 17.02 Actualitei- Rhythm and blues: oude en jnamen 17.35-18.00 HillbiW untry and Western music. (SSEL VLAAMS 324 M euws 12.03 Lichte muzies rbericht, mededelingen ia-overzicht, SOS-berichten 12.48 Lichte muziek 12.55 BU" jersoverzicht 13-00 Niea) ,A it en beursberichten 13-»_ ïk 14.00 Nieuws 14.03 .20 Liederen van Hin^Si, isementsmuziek 14.50 Lich (15.00 Nieuws) 15H5 Kmdef ia 16.00 Nieuws 16.03 Beurs 16.09 Dansmuziek 17.00 Nws- it en mededelingen 17- ziek 18.00 Nieuws 18.03 voo n 18.30 Lekenmoraal en -n 10 Lichte muziek 18.55 Taa: 00 Nieuws en weerbericm irieerde muziek 20.00 Op 21.00-23.00 Jazzconcert. flerdag 3 augustus LVERSUM I 402 M 30 Nieuws 7.10 Het levende nK 7.15 Lichte g"™™ 01° °er. .30-7.32 Nieuws) 7-55.„ j-a,- 0 Nieuws 8.10 Voor de Nieuws 8.32 TwringchM- 8.45 Lichte gram™* Waterstanden) l®-®",er) luziek van deze e®"!7 k,aS. de zieken 11130 Semie-k'35 ermuziek (gr) LVERSUM O 298I M d. 7.00 Nieuws 7.10 Ochte 7.20 Lichte g^^vRO: RO7.55 Deze dag A»- 8.10 Actualiteiten 8.15 b ofoonmuziek 9 00 i) 8.50 Morgenwijding ,elt assieke grfmmotoo voor grammofoonmuzie» u, teraars 10.00 Voor de W Arbeidsvitaminen- P y ^jo2 tenprogramma 11.00 H.55 Beursberichten. M III 240 M en 1.00 Nieuws 9.02 Lichte i i w ui». ,r~. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN „Rustend geneesheer" staat er in het telefoonboek achter de naam van dokter Chr. Mol in Etten. Dat „rustend" wekt jn deze warme tijd van het jaar lokkende illusies van een land huis, van terrassen, waar koele dronken als vanzelfsprekend wor den aangedragen, van hoge bomen, die verfrissende schaduwen werpen. Als men dokter Mol opzoekt In zijn landhuis de Koekoek worden die il lusies plotseling werkelijkheid. Alles klopt, zelfs het „rustend" Dokter Mol die deze maand 75 jaar oud wordt, rust. Vele van zijn talrijke func ties heeft hij reeds opgegeven. Dit jaar zal hij ook het voorzitterschap van het nationale VVit-Gele Kruis neerleggen. Dan blijven er geen officiële functies meer over. Dokter Mol geniet met volle teu gen van zijn rust. Ook al zegt hij, I dat hij best nog 25 jaar meer wilde hebben om van nabij mee te ma ken hoe de momenteel in gang ge zette ontwikkelingen van de ge zondheidszorg en de medische we- I tenschap zich zal voortzetten. Een gesprek met dokter Mol is een mengeling van persoonlijke ontboezemingen en opmerkingen over het werk, waarmee hü 50 jaar is bezig geweest. Een mengeling, die hem karakteriseerthij heeft zich steeds ten volle ingezet om zijn werk tot een goed einde te brengen. Het karakteriseert hem evenzeer, dat hij aan het eind als jeblieft vraagt om er geen stuk persoonsverheerlijking van te ma- I ken. „Toen ik vijftig jaar geleden be gon in Etten was het hier in Bra bant vreselijk gesteld met de hy giëne en de gezondheidszorg. De restanten van het wingewest-zijn waren bijna aan den lijve te onder- i vinden, velen, die er iets aan had- i den kunnen doen hadden geen oog voor de noden en problemen, die hier leefden. Wij jonge mensen voelden wél de behoefte om er iets aan te doen. Eerst in kléiner, dorpsverband, later op breder ter rein. Het was bijna een soort ont wikkelingswerk. Zoals alle werk op dit gebied was het onze taak om anderen hun eigen verantwoor delijkheden bewust te doen wor den. re eenheid van organisatie, maar niet van werk- en denkwijze." Toch laat dokter Mol dit werk nu schieten, zij het met enige moeite. Want dit is nu zo'n ontwikkeling, waarvan hij zo graag het vervolg zou willen meemaken. Precies zo als er ontwikkelingen in de medi sche wetenschap zijn, die er wel licht de oorzaak van zullen zijn, dat de hele gezondheidszorg nieu we wegen moet gaan. Luchtkaste len Dokter Mol gelooft er niets van en daarom te meer zou hij er bij willen zijn. Ook al zou dat tot gevolg hebben, dat hij moet toegeven, zoals hij nu al zegt, „dat we tot nu toe piete- pe.uterig werk hebben gedaan, aan de buitenkant van de wezenlijke problemen van leven en dood, van de mysteries van het leven." Er bij blijven, ja, maar toch ge noeg werkelijkheidszin hebben om nü te zeggen „Ik stop er mee. Nu de verantwoordelijkheden zo groot worden wordt het tijd, dat jonge- ten zich er achter zetten. Liever zeg ik het zelf, dan dat een ander het moet zeggen." Dokter Chr. Mol wordt deze maand 75 jaar. Hij heeft een gelukkig leven gehad, zegt hij zelf. I Jan een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT —De Doopsgezinde gemeente in West-Brabant is niet groot. Ze telt 150 leden. Het Doopsgezind centrum (kerk) staat aan de Cimburgalaan in Breda. Het is een ontmoetingspunt voor de leden, die ver spreid wonen van Bergen op Zoom tot Tilburg. Je kunt de mensen daar niet toe dwingen. Ik heb altijd een afkeer gehad van wettelijke verplichtin gen. Je moet de mensen voorlich ten, je moet ze overtuigen van de noodzaak zich te laten inenten, of om zich goed te wassen, of om aan dacht te hebben voor de hygiëne, of om goed voedsel te eten, of om geen verdovende of stimulerende middelen te gebruiken. Je moet ze er niet toe dwingen, want dan be teik je niets. Dat is precies hetzelfde met de Kruisverenigingen, Je hoort steeds meer vragen of een confessionele Kruisvereniging nog wel nodig is. Natuurlijk is die nodig, want de volksgezondheid is geen zaak meer voor de medicus alleen. Ook de so- «W* jurist, de psycholoog de Voorhchtmgsman zijn er bij betrok ken en heel duidelijk is er ook een religieuze dimensie in de gezond heidszorg. Religieus in die zin, dat mens 20ver gebracht moet S* o£ bij wel of niet gebruik nf h van de Wensten van die Sit 'e v«eniging. Zodra neutrali- wordent6Ve alSemeenheid is ge- ken do kan men er over gaan den tins™ con£essionele kruisvereni- daar h®ffen. We groeien noelano "a»ar maar we zijn g met zover. Er is een zeke- Dat is voor dokter Mol des te gemakkelijker, omdat hij een ge lukkig leven heeft gehad. „Het is een beetje moeilijk over je eigen werk te zeggen, dat je tevreden bent. Maar de wetenschap, dat je in staat en in de omstandigheden bent geweest om bepaalde dingen te doen, te weten dat de kinderen allemaal hun bestemming hebben gevonden, te kunnen genieten van het leven er zijn mensen die mij een Bourgondische aard toedichten dat alles stemt wel tot voldoe ning, tot dankbaarheid. Ik zou mijn leven niet opnieuw willen leven, zoals zoveel mensen dat willen, als je hen tenminste moet geloven. Het is goed zo geweest en waarom zou ik het dan over doen om opnieuw alle risico's te lopen, dat het niet zo goed zal gaan 1" De bijna 75-jarige praat zoals hij is, rustig en doordacht. Maar ook zijn gedachten nemen wel eens de vlucht, die reikt naar onbekende verten, die raakt aan niet op te los sen vragen „Ik vraag me wel eens af of de mens met al zijn welvaart, met de ontwikkelingen van de techniek, met betere levensomstan digheden wel gelukkiger is gewor den. Is die Ettense boer, die vijf tig jaar geleden straat- en straat arm was, wel gelukkiger nu hij zich alles kan veroorloven Dan corrigerrt hij zichzelf snel „Als we zo doorgaan kunnen we nog dagen filosoferen en praten. Als je werkt vanuit een christelijke inspiratie, dan doe je vanzelfspre kend alles voor het welzijn van de mens. Dan hoef je je ook eigenlijk niet af te vragen of het allemaal wel iets geholpen heeft." DE BILT (ANP) „Het is vrij wel onmogelijk, dat ons land ge troffen kan worden door aardbe vingen zoals deze zich in de afge lopen dagen hebben voorgedaan in Turkije, Colombia en Venezue la", aldus dr. A. R. Ritsema, we tenschappelijk hoofdambtenaar bij het K.N.M.I. in De Bilt. De lichte aardschokken, die eind april in Zuid-Limburg werden gevoeld, zijn, aldus seismograaf Ritsema, niet schok kend te noemen. „Wij weten, dat zich in dit gebied onderaardse breuken be vinden." Trillingen en aardbevingen ontstaan, wanneer zich in de aardbodem (vaak 30 kilometer onder de oppervlakte) ver schuivingen voordoen, waardoor een spanningsveld ontstaat. De vrijgekomen energie uit zich in trillingen en vormt een zogenaamd hypocentrum. - Lood recht boven dit centrum ligt de plaats op aarde, die dit spanningengebied het dichtst benaderthet epi-centrum. In het algemeen kan worden gezegd, dat gebieden waar zich hoge bergen en diepe zeeën bevinden, de meeste kans opaardbevingen maken. De aanwezig heid van bergen geeft al een indicatie, dat zich hier vroeger aardschokken en -verschuivingen hebben voorgedaan. Ook de gesteldheid van de bodem spreekt in dit hele natuurverschijnsel een woordje mee, zo zegt dr. Ritsema, die hieraan toevoegt, dat de seismolo gie nog maar een heel jonge weten schap is (pas de laatste tien jaar wordt •hieraan in Amerika en Japan veel aan dacht besteed). De belangstelling voor het aardmechanisme is pas na de laat ste wereldoorlog „los" gekomen. De heer J. Oldeman, eveneens seis moloog, zegt dat de zwaarste aardbe ving in Europa op 1 november 1755 in Lissabon werd gemeten. De toenmalige 235.000 inwoners tellende stad werd voor een groot deel verwoest en 50.000 mensen verloren het leven. Het grote dodental werd veroorzaakt door het feit, dat 1 november ook in Portugal een kerkelijke feestdag is. De stamp volle kerken stortten bijna allemaal in. De zware aardschokken werden in heel Europa duidelijk gevoeld en veroor zaakten in de Oostzee zelfs aardbe vingszeegolven van ongekende afme tingen. Andere in de geschiedenis bekende zware aardbevingen zijn die in het grensgebied tussen Tibet en Assam in 1950, waar 500 doden vielen, gebergten zich wijzigden en rivieren een andere loop kregen, in Californië in 1906 en Messina in 1908. De oorzaak van alle aardbevingen en -trillingen is weliswaar bekend, maar volgens dr. Ritsema kan niemand van tevoren vaststellen, wanneer en waar zich een aardbeving zal voordoen. In vele gebieden in de wereld weet men dat aardbevingen kunnen voorkomen, maar men moet maar afwachten wan neer een dergelijk verwoestend natuur verschijnsel zich openbaart. De aardschokken in Zuid-Limburg zijn vergeleken met die in Turkije te ver waarlozen, zo meent de heer Oldeman, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de berekende versnelling van de bo- dembeweging bij dergelijke schokken. In Zuid-Limburg (bij Valkenburg) was deze versnelling op het moment van de aardschok zes cm/sec. 2, maar in Tur kije daarentegen 400 cm/sec. 2. Na de aardschokken in Zuid-Limburg heeft het KNMI met behulp van de seismo grammen het epd-centrum kunnen be palen. Het KNMI heeft nu elf seismografen in Nederland: zes in De Bilt, vier in Witteveen (gemeente Westerbork in Drente) en één in Hieerlen. Binnenkort echter zal een seismograaf van Drente naar Zuid-Limburg verhuizen, zodat in dit gebied de registratie van onderaard se schokken nog beter kan geschieden. Het KNMI werkt daarbij nauw samen met het geografisch bureau in Heer len. Nederland heeft nooit in zijn ge schiedenis noemenswaardige aardbevin gen meegemaakt. Alleen in 1932 kon in Noord-Brabant bij Uden van een lichte aardbeving worden gesproken. Er werden toen enkele huizen bescha digd. Het KNMI tekende op 22 juli de aardbeving in Noordoost-Turkije op. Door de schok raakte één seismograaf onklaar. Op 29 juli werd de aardbeving in Colombia waargenomen op een af stand yan 8600 kilometer en met een vermoedelijke haarddiepte van 160 ki lometer. Een dag later werd Venezuela getroffen door aardschokken en ook hier maakten de seismografen in De Bilt melding van, evenals van de twee de aardbeving in Turkije op zondag. De diiepte waarop de aardbevingen ontstaan kan zeer verschillend zijn. Normaal ontstaat op circa 30 kilometer onder het aardoppervlak een hypo centrum, maar het kan ook op een diepte van 600 kilometer gebeuren. In Turkije zijn aardschokken overigens bijna een dagelijkse aangelegenheid. Gemiddeld worden in dit bergachtige gebied 300 tot 400 aardbevingen per jaar gevoeld. i.OO Nieuws H.iw V'"n*, jien- tjes 10.00 Nieuwsi 10-02 ïieuwe langspeelpif1 .02 Muziek bi] he Éiprogramma. 'jin^paVrrt"^ hav«n.tad Lc 1Iavre bl'keinse Gard" w "l Pa,«se ReP«" e "gescheept met reis doel Montreal. Gedurende een maand zal de garde shows geven op de Expo- 67. Zo wacht de Canadezen dus op nieuw een Franse „demonstratie* BKUSSEL (A.P.) De politie zoekt naar 8 kilo radioactief materiaal, dat van een bouwterrein bij Antwerpen is gestolen. Het materiaal, dat gebruikt werd om gelaste buisverbindingen te testen, le vert gevaar op voor iedereen die het dichter dan 12 meter nadert. De gevaarlijke buit verdween tijdens het weekeinde. De Doopsgezinden waren afgelo pen week in het nieuws vanwege hun achtste wereldcongres, dat in de nieuwe HAI te Amsterdam ge houden werd. Het congres had als hoofdmotief „Het getuigenis van de Heilige Geest". De bijeenkomsten werden dagelijks bezocht door 4 a 5000 mensen. Tweeduizend van hen waren Nederlanders (het con gres werd georganiseerd door de Algemene Doopsgezinde Sociëteit), tweeduizend kwamen uit Amerika en nog eens duizend Doopsgezinden uit tal van andere landen. Eén van hen was een Rus. Hij kreeg een ovatie toen hij bij het aflezen van de namen der landen alléén op stond toen de naam „Rusland" door de luidsprekers klonk. Het is namelijk de gewoonte, dat op een dergelijk congres de vertegenwoor digers van elk land om beurten gaan staan tijdens de begroetings bijeenkomst. „Dit was een aangrijpend mo ment voor ons allemaal", zegt ir. E. H. Greve uit Oosterhout, die samen met zijn vrouw enkele dagen het congres bijwoonde. „Het gevoel bij elkaar te horen en samen één broederschap te vormen was de grootste ervaring, die wij hebben opgedaan", is hun eerste antwoord op de vraag enkele van hun im pressies weer te geven van het congres. Geen van beiden had dur ven vermoeden, dat het gevoel van samenhorigheid en vooral de per soonlijke contacten aan tafel of tij dens de gesprekken hen zo zou aangrijpen. „Het feit, dat je met mensen uit andere landen en zelfs andere werelddelen kunt praten over de specifieke moeilijkheden bij de opvoeding van kinderen en bijvoorbeeld over de viering van het avondmaal is een beleving, die je geen enkel boek kan schenken. Je moet zelf ervaren wat het is", aldus ir. Greve, secretaris van de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente en in zijn dagelijkse functie ingenieur bij de Metaalbui- zenfabriek Excelsior-De Maas N.V. te Oosterhout. „Zeer treffend was het gemeenschappelijk .avondmaal' dat een indrukwekkende verbon denheid demonstreerde". Die verbondenheid is volgens Ir. Greve wel een van de meest spre kende verschijnselen op een der gelijk congres. Het was overigens voor het eerst dat hij een dergelijk wereldcongres, dat om de vijf jaar gehouden wordt, meemaakte. Ze is des te verwonderlijker omdat de Doopsgezinden geen kerkelijke hiërarchie kennen. De „gemeente" vormt het hoogste gezag. Verder draagt ieder lid een grote eigen verantwoordelijkheid, „De persoon lijke vrijheid staat hoog aange schreven", aldus de heer Greve. „Ieder mens is zelf volledig ver antwoordelijk voor zijn leven en zijn contacten met God". Als een van de typerende ken merken, die de Doopsgezinden van andere christenen onderscheiden, noemt de heer Greve de zin en be tekenis, die aan de doop gegeven wordt. Bij de Doopsgezinden wordt iemand eerst gedoopt als hij mon dig is. In Nederland houdt men de minimumleeftijd van 18 jaar aan. De doop wordt beschouwd als een persoonlijke belijdenis, die de do peling zelf tevoren heeft opgesteld. Hij beantwoordt hierin met eigen woorden de vragen hoe hij zijn re latie ervaart tot God, tot Christus, alsook, waarom hij aansluiting zoekt bij de „Doopsgezinden". Dit is een naam, die vrijwel alleen nog UTRECHT (ANP) Vier by het Ne derlands Katholiek Vakverbond aange sloten honden, die binnen afzienbare tijd een fusie zullen aangaan, hebben een prijsvraag uitgeschreven. Deelnemers moeten een naam bedenken voor de nieuwe organisatie. Gevraagd wordt een korte naam of een afkorting, waarin zo mogelijk tot uiting komt in welke sectoren de nieu we bond werkzaam zal zijn. Het zal niet zo eenvoudig zijn om de eerste prijs (f 150,of een van de andere prijzen te winnen, want de huidige namen van de vier bij de fusie betrokken vakoon- den vullen samen verschillende regels, Het zijn: „Sint Antonius", de Nederland se Katholieke bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden met de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel, „Sint Deusdedit", de Nederlandse Ka tholieke bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken. „Sint Joris", de Nederlandse Katholieke bond van arbeiders (sters) in voedings- en genot- middeleijbedrijven en „Sint Willibror- dus", de Nederlandse Katholieke ta- baksbewerkersbond in Nederland gebruikt wordt. In andere landen noemen de „volge lingen" van Menno Simons zich meestal Mennisten. Ondanks het ontbreken van een strenge organisatievorm bij de broederschap van 500.000 Mennis ten, dia over de gehele wereld ver spreid leven (Nederland telt er 40.000), is op een wereldcongres, ervaarde de heer Greve, bij allen duidelijke eenzelfde gerichtheid merkbaar. Er is een algemeen stre ven naar eenvoud. Men is afkerig van uiterlijk vertoon, ook bü de eredienst. Verder is men tegen het afleggen van een eed, maar men staat daarentegen bijzonder op een absolute betrouwbaarheid en men wil ge enwinstvoordeel of eer na jagen door het bewandelen van kronkelwegen. Dit laatste is een van de redenen, waarom de Men nisten vaak nog afzien van over heidsfuncties. Zeker ais die een po litieke geaardheid hebben. Dit, om het persoonlijk geweten eventueeel niet op te hoeven offeren voor be stuurlijke of politieke belangen. Bovendien zijn de Doopsgezinden tegen het dragen van wapens. On der hen bevinden zich dan ook principiële dienstweigeraars. Dit alles hebben de Doopsgezinden met elkaar tijdens het congres in Amsterdam besproken in lezingen en discussiegroepen, waarna de congressisten de gelegenheid kre gen om de besproken onderwerpen voor te leggen aan forums. Alle lezingen, in welke taal ze ook uitgesproken werden, waren tevoren gestencild in Engelse, Franse, Duitse en Nederlandse tek sten, zodat praktisch iedereen het besprokene kon volgen. Tijdens de discussies en forumbijeenkomsten traden tolken op. Maar de liederen werden weliswaar op dezelfde melodie door iedere congressist in eigen taal gezongen, wat door velen als „indrukwekkend" werd ervaren. KARTOEM (AP) De premier van Soedan Mohamed Maghoub heeft een conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken van Arabische landen geopend- Hij deed een oproep de eenheid tussen de Arabische na ties te bewaren en noemde eenheid „de hoeksteen van de toekomstige ge zamenlijke politieke en militaire actie' tegen Israël. De bijeenkomst van de ministers m Kartoem wordt gehouden in het histo rische republikeinse paleis. Alleen de Algerijnse dielegatie was nog niet aan wezig, maar zij werd in de loop van de dag verwacht. ,,Laat niemand den ken dat er een einde gekomen is aan de zionistische imperialistische agres sie", aldus waarschuwde Maghoub. „Wat gebeurd is vormt slechtg het voorspel van een intensieve kolonialis tische campagne die beoogt de Arabi sche geschiedenis te onderwerpen en de Arabische cultuur tot in de grond te vernietigen". „Onze gecoördineerde en verenigde tegenacties moeten alle gevolgen van d-e huidige terugslag uitwissen. Zijn wij daartoe niet in staat dan zullen wü d-~ huidige situatie slechts verergeren' aldus de Soed-anese eerste minister. De ministers van buitenlande zaken hopen voor de voornaamste vraagstuk ken waarvoor hun landen zich gesteld zien na de nederlaag in de oorlog met Israël een gezamenlijk plan van actie op te stellen, de bestaande -geschillen tussen de Arabische landen onderling uit de weg te ruimen, en de basis leggen voor een conferentie van Arabische staatshoofden. Slagen zo hierin dan wordt een topconferentie binnen twee weken in Kartoem waar schijnlijk geacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari volgend jaar zullen voor de be schikbare plaatsen in de BB-overheids- diensten in de eerste plaats buitenge woon dienstplichtigen worden aange wezen. De eerste in aanmerking komende groepering wa-s de dienstplichtlichting 1966. Het is evenwel gebleken, dat hier mee niet alle open plaatsen kunnen worden bezet. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft derhalve beslo ten ook de lichtingen van de tussen 1937 en 1945 geboren buitengewoon dienstplichtigen aan te wijzen voor in schrijving voor de noodwachtplicht. Zoveel drukte er gemaakt is rond het vertrek van mr. Van Hall, zo ge ruisloos is gisteren dr. Samkalden op de hoofdstedelijke burgemeesters, zetel geklauterd-. Er. die stilte is goed. Noch verhitte protestdemonstraties, noch felicitatiebetogingen (bestaan die wel?) hebben bijster veel zin. Toch wil Merijn, die in zijn prille, zeer prille jeugd zelf door het Von delpark huppelde en Artis frequen teerde, dr. Samkalden een beetje meer geluk toewensen dan zijn voor ganger. En dr. Koets, Amsterdams loco burgemeester, die de honneurs in 't interregnum heeft waargenomen, heeft gezegd: „Hè, hè, dat zit er op". Maar waarom: hè, hè? Amsterdam is de laatste maanden zo kalm als Uithuizermeeden op zondagmorgen. Geen happenings bij het Lieverdje, geen demonstraties mn enig for maat, geen provo-kreten meer. De politie eet komkommers. Dit is misschien wel een van de meest historische uitspraken van mr. G. B. J Hiltermann en hij doet véél uitspraken „Ik ben hele maal niet zo'n vriendelijke populaire man". Het moet onlangs gebeurd zijn in de O. L. Vrouw van Lourdeskerk in de Brusselse voorstad Jette. Een ka pelaan zit daar biecht te horen, ter- wijl aan een zijaltaar vlakbij een Vlaamse geestelijke een mis op draagt, waarbij hij de gebeden in het Nederlands zegt. De kapelaan roept ineens vanuit de biechtstoel: „En Frangais s'il vous plait!" Toen de Vlaamse priester de Heer In het Nederlands bleef loven, stoof de ka pelaan de biechtstoel uit, stormde het altaar op, pakte het missaal en smeet dit tegen de muur. De, ken nelijk Waals georiënteerde, kapelaan verdween daarop in de sacristie, en de mis ging door, in het Nederlands. Toch maar liever Latijnse missen in Brussel? Conrad Adenauer moet eens ge zegd hebben: „Vond u de krant van. daag niet goed? Troost r morgen krijgt u een andere!" Eef, nu maak je het toch te dol, man! In het augustusnummer van de V.V.V.-gids „Breda en De Baronie" prijzen twee gerenommeerde horeca, bedrijven, het ene op de Bredase Markt en het andere op de Haagse Markt, behalve hun culinaire en an dere geijkte heerlijkheden de ge neugten van een „verwarmd terras" aan. Een beetje jammer dat ze er zo laat in het seizoen mee komen, maar als het huidige weertype nog een maandje standhoudt, kunnen de augustus-toeristen er nog fijn van genieten. Gisteren stond in deze krant een bericht over jonge mensen, die van school komen en geen werk kunnen vinden. Dat is op zichzelf al tragisch genoeg en daarom kunnen deze jon ge mensen vanaf 1 oktober, als ze dan nog geen werk gevonden heb ben, een uitkering krijgen van een speciale regeling, de rijksgroepsre geling geheten. Dat is iets anders, dan wat er gisteren in stond. Gisteren werd n.l gesproken over de Algemene Bijstandswet. Maar na dere informatie bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk leerde me, dat het net andersom is. Als een jonge werk loze zes maanden 'uitkering gehad heeft van die rijksgroepsregeling, kan hij (of zij natuurlijk) een be roep doen op de Algemene Bijstands, wet. Maar hopelijk is het niet nodig voor veel mensen. In ieder geval: succes bij het vinden van een baan. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Stu denten Raad (NSR) wil niet bü voor baat „schande" roepen tegen een even tueel voorstel tot verhoging van de in schrijfgelden aan universiteiten en ho gescholen door minister Veringa (On- derwüs en Wetenschappen). Er zal dan echter wel een aanvaardbare motivering aan gegeven moeten worden. De NSR zou het niet aanvaardbaar achten als de minister voor een verho ging van het inschrijfgeld het argument zou aanvoeren, dat men er het aantal „fancy-studenten" mee wil tegengaan. De NSR wijst erop, dat men zich pas kan laten inschrijven nadat eerst 200 gulden collegegeld voldaan is. Pas dan kan men van allerlei studentenvoorzie ningen gaan profiteren. Meestal gaat het daarbij om reducties voor allerlei zaken, (bioscoop, schouwburg etc.), die de stul dentenorganisaties in overleg met aller lei particulieren verworven hebben. Re ducties dus, die de overheid geen geld kosten. De NSR wijst er tenslotte op, dat een hoger inschrijfgeld ook de bonafide stu denten zal treffen. Daarom zou een te drastische verhoging zeker op bezwa ren stuiten. In Den Haag verluidt, dat minister Veringa een verhoging overweegt van 10 naar 100 gulden, ingaande september 1968. Daarnaast zou hij ook overwegen de kleutergelden te verhogen van een gulden tot drie a vier gulden per maand.

de Stem | 1967 | | pagina 7