GESPLETEN KOEWACHT VIERDE JUBILEUM VAN SECRETARIS Reuzenoor luistert het wereldruim af Noorwegen pakt rijders onder invloed hard aan rckhoven&Zn Stroom doodt Tilburgse HONINGRAAT" BEVEILIGT APOLLO-MAANVAARTUIG Keulen schept ruimte in het centrum Eenzame burgemeester.... Zeeuw fatsoenlijke hondenbezitter Drie doden bij auto-ongeluk GROOT GLAS BIER AL VOLDOENDE Even uitblazen mevrouw '4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 RLIEDEN •RMAN 'RIJS-SLAG e vrouwelijke lelijke ïlsleden 3EWZIWE 1 Seizoen-hondenpension Weg Utrecht-Den Bosch wordt verbeterd Bettina showde bij Coco Chanel Saint Laurent laat de mini-rok zegevieren cardin hield het „onmenselijk" fe Steger zHn gel00f 111 Kleuters als „studenten" Pret-stemming KASPORGO WEER SUCCESVOL Van Geetsum handboogkampioen Z.-Vlaanderen Incident tussen Israël en Jordanië Vijf doden door gasvergiftiging Nieuw plan voor Sigma-centrum Janssen vierde Ondergrondse begint vorm aan te nemen GOEDKOOP' S Firma Gijzen, thans geveatlM Academiesingel 34A, Spoor*?» 3, bieden u onder onze beken' de service te koop aan: TauZ nus 15 M, nieuw model Fia* 850 coupé 1966, Fiat 850 1qr« en 1964, Fiat 600 D 1965 Tm»* 1500 1965, Fiat 1300 165. tniT man 1967, Wartburg 1967, Aiï' tin Glyder 1965 maal 1964 maal Simca 1000 1965, 3 iwa., Simca 1500, 3 maal Opel 17^ 1965, Opel Kapitan 1963; oDe caravans 1965 1966 1964 F 102, Cortina 1963, Trabant maal 1965, Fiat 1100 1965 ■taai VW Vaillant 1965, Renault i i 1964, 2 maal Dauphine 1965 Mercedes Dibsel 1965 1964 Ta» nus 1 M 1964, Opel Kadett 1966, Taunus-bestel 1966 Fiat bestel Diesel 1964, Austin Se ven 1964, VW bus type 1967* BMW 1964 en 1963, Opel r kort chassis 1962. Dit is een kleine greep uit onze voorraad automobielen. Al deze waeeï! worden in onze eigen werk plaats getest en van nwe «n derdelen voorzien. Op al 'de?! wagens 10.000 km garantie <5; onderdelen en arbeidsloon Ff nanciering mogelijk, ook in. ruil. Het adres: Academiesin gel 34A, recht tegenover KMA ingang langs de poort. Snor,?' straat 3, bij het station, tel 39870, privé 43593, geopend 8 uur tot 1 uur. zondags van in tot 18 uur. an lü Caravanimport Frank, Huiten Autosnelweg Breda - Tilbuw Tel. 04257-719. Dag. geop!Tok weekend. Door inruil verkre gen: Sprite Musketier met m. voort, f 4950,-. Paladin m /oort. f 2500,-. Travel SleeneV met serretent f 1750,-. Zomerh. met g. 1. en str. w te Haamstede of Zoutelande t' h. nog vrij na 19 aug. Te bevr Tel. 01620-4365. Te huur na 18 aug. leuke 8- pers. zomerhuisjes aan zee te Baarland en 4-pers. caravan te Vrouwenpolder aan zee, na seizoen, zeer lage prijzen. Ini Ovezandseweg 4, Oudelande tel. 01104 292. Dwergpoedeltjes te koop witte en 2 zwarte 8 weken. Meerberg 2, Teteringen. Tel. Q1691-243 1BEDRIJF vraagt eftijd 22 jaar en woning beschikbaar. at 7 - Kloosterzande 148—346 en 258 N.V. kels in Bergen op Zoom, Goes en Terneuzen, heb- enkele ding van het aantal filia- in contact treden met EMANNEN MET f HET VAK promotiekansen bestaan, te werken en zich volle- een goed loon verdienen schriftelijk aan ons kan- 2 te Bergen op Zoom of irder van één onzer filia- 31auwehandstraat 2; Mid- Vlissingen, Oude Markt aat 12 - 14 en Terneuzen, aar Total te zoeken. :en „extra" is, maar ook kennismaken is a.s. te 15.00 13 3 4 7 nzine, autogasolie» ;sen - doorsmereü' en 's zondags 0-900 een aardige surprise OOSTBURG „Anjors home", het nieuwe Oostburgse hondenpension, be leeft een goed seizoen. Is op het ogen blik de drukte al een flink eind ge luwd, gedurende twee weken bouwvak vakantie heeft mevrouw E. Plasschaert, de pensionhoudster, haar handen vol «ehad aan de verzorging van vijftig honden die ze toen onder haar hoede had. Hiervan zijn ongeveer twintig vas te bewoners, honden die niet in het pension, maar in de al veel langer be lande kennel van mevrouw Plas schaert thuishoren. De dertig dieren, die zij met haar man en dochter te verzorgen heeft ge had vormen voor haar aanleiding om te spréken van eer: geslaagd seizoen. „We zijn er eind vorig jaar mee begonnen, min of meer bij wijze van experiment", zegt ze. „Hooggespannen waren de ver wachtingen niet, al wisten we natuur lijk wel dat er belangstelling voor be stond. Maar een dergelijke toeloop had den we niet verwacht". Voor de f 2,75 die een volledig pen sion per hond per dag in „Anjors home" kost, krijgen de dieren normale maal tijden. Bijzondere verzorging in de vorm van borstelbeurten e.d. zijn er niet bij. Daar hebben we geen tijd voor", zegt mevr. Plasschaert. „Wel krijgen ze voordat ze weer naar huis terug gaan nog even een borstel door hun vacht. Maar daarbij blijft het en dat is ruim yoldoende." Maar het voedsel mag er zijn. Zoveel mogelijk vlees. Uit de grote belang stelling van de hondenbezitters voor het Oostburgse pension trekt mevr. Plas schaert een marxante conclusie: „De Zeeuw is, voorzover ik het kan bekij ken, een fatsoenlijke hondenbezitter. In het gehele land wordt nogal geklaagd over het feit dat zoveel mensen hun honden maar ergens langs de weg neer zetten, als ze op vakantie gaan, maar ik heb hier honden uit Middelburg, Vlissingen Terneuzen, Koewacht en ook uit België. Als ze van zover komen om hun hond een onderdak te geven, zit het wel goed, dacht ik". Opvallend is echter, dat West-Z.- Vlaanderen in het pension maar matig vertegenwoordigd 'is. In de algelopen maanden heeft mevr. Plasschaert slechts enkele honden uit de streek te verzor gen gehad, waarvan welgeteld één uit Oostburg. TILBURG (ANP) Door nog on opgehelderde oorzaak is dinsdag de 53-jarige mevrouw J. van der Schans van Rijsewijk in Tilburg, terwijl zij de was deed in een schuurtje achter haar woning, in aanraking gekomen met elektriciteit- De vrouw raakte hierdoor buiten be wustzijn en overleed op weg naar het ziekenhuis. Ze laat twaalf kinderen achter, waarvan het jongste zes jaar oud is. UTRECHT (ANP) Door de direc tie Utrecht van rijkswaterstaat is van daag aanbesteed: het aanbrengen van verhardingen van asfaltbeton op de bestaande verhardingen van de wes telijke hoofdrijbaan, vluchtberm en uitwegen van weg no. 26 (Utrecht-Vi- anen - Zaltbommel - Hedel - 's-Her- togenbosch) op het gedeelte in de ge meenten Utrecht, Jutphaas en IJssel- stein. Van de veertien inscrhijvers kwam de laagste inschrijving van de gebroe ders van Kessel NV te Geldermalsen met f 1.296000,-. Hoogste inschrijver was de N-V- P. Permeer te Heemstede met f 1.464.000- Wat opviel bij de modeshow van Cocp Chanel waren d>e terugkeer van de beroemde mannequin Bettina, de bedrukte fluwelen stoffen, de baretten en de afwezigheid van ministersvrou wen. De nadruk lag op de stoffen. Be halve het bedrukte fluweel van Bucol waren er metaalachtige weefsels en heerlijk luchtige bouclette tweeds. De ze tweeds waren vaak changeant en meestal geruit. Bettina, de vroegere topmannequin van Fath en later de verloofde van wijlen prins Ali Khan, showde „uit vriendschap" voor Chanel- Ze toonde verschillende schoudervrije empireja- ponnen zoals keizerin Eugénie die droeg. Ze hadden brede kanten - kra gen. Een zwarte gitten japon had een kanten kraag, die met fluweel gevoerd was en die Bettina van tijd tot tijd omkeerde. De beroemdheden bleven beperkt tot persoonlijkheden uit toneel- en filmwereld, waarbij Francoise Sagan voor de literaire toets zorgde- Cha nel gaf onlangs een vraaggesprek waarin zij zich weinig complimenteus uitliet over president De Gaulle. Dit werd algemeen gezien als de reden voor het wegblijven van de gebruike lijke ministersvrouwen. De bedrukte fluwelen creaties waren uitgevoerd in sombere kleuren. De mo tieven waren abstract of op bloemen geinspireerd. Het bekende Chanelpak- je was met jasjes van verschillende lengte ook weer van de partij, even als de jurk met bijpassende mantel. Yves Saint Laurent presenteerde op zijn wintershow een Schotse Hooglan ders-collectie waar de minirok nog tri omfeerde- Voor een geestdriftig pu bliek werden rokken geshowd, die kor ter waren dan dit seizoen in Parijs gezien is. Saint Laurent was geinspireerd door Bonnie Prins Charles, en paste vele felgekleurde gestreepte sjaals toe die op een schouder waren bevestigd of omgeknoopt waren Bij tailleurs was de sjaal bevestigd aan schoudertas sen, die bij alle dagkleden terugkeer den. Ook de traditionele roodfluwelen plaid die van de linkerschouder gedrapeerd wordt, ontbrak niet. Hoge laarzen wer den gedragen met golvende fluwelen mantels en capes- Paco Rabanne, de Parijse coutu- rer met een voorliefde voor metaal en Plastic, toonde tijdens zijn herfst- Wmtershow in de Franse hoofdstad een avondjapon van aluminium, be gaande uit ronde veelkleurige plaat- les, bijeengehouden door ringetjes. De creatie wag afgezet met hermelijn, jauurlijk was de japon mini, hoe kan e anders met zo'n metalen pantser, abanne showde nog meer minikle- associaties opriep met mo- die jHeu.ze motorkledij en ook wel astro- Pautenuitrustingen. Pierr< Ziin nienS ger- n?g met opgegeven 1 bet midrtoi i niimtepakken waren m een Wen o-T ^snoerd, vaak dóox jes. ,Ur met metalen stuk- ijzerwaren ™ija£er1, sloten on andere ^uins wpmi» n ^eze manne- ogen meer hadden kijkglazen ff ••SiC^Iul1 achter duikers dit alI« de rok De cSati Weven, len op doorefo,V001' aai'debewoners vie- &°»Psluitin» rmetrische garneringen N sommis! ma,£Z1,J en toooplusseii ek rijen lrmm ,s waren de dub- brontale ba„L ™derbroken door hu- j® "auwslimJ?' Pagen waren hoog Reus°n Was bever" V toegepaste Pss' opCl>p«toloSI>pep werden toege- S»t in bhMlÏÏfFM® mantels met SS aieuw ^"fen geverfd. «11 met lanee m kachelPÜP- een afstekend m was gevoerd ,S8 klaur- Voor wollen 11 gebruiken totempaalstre- waren veel capes- Het vermogen, leerstof op te nemen en te verwerken is als twee Duit se onderzoekers gelijk hebben het grootst op de leeftijd van drie tot vijf jaar. Op latere leeftijd wordt een zo danig perceptievermogen nooit meer bereikt. De hoogleraren Corre) in Gies- sen en Lueckert in München zijn daar om van mening, dat men de kinde ren van die leeftijd lezen en schrijven zou moeten leren, zodat zij gewapend met deze elementaire kennis de lage re school zouden binnengaan, in plaats van daarna met de studie ervan te be ginnen. Men zou dan op de lagere school aanstonds met vreemde talen kunnen aanvangen. De Duitse beken de grondigheid doet ons veronderstel len, dat er weinig in te brengen zal zijn tegen de resultaten van de onder zoekers. Maar mogen dan zelfs onze kleuters al niet meer genieten van de vrijheid, die na het begin van hun schooltijd toch al zo beperkt is? (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Pas na het vierde rondje begon de stemming in de raadszaal van het Koe- wachtse gemeentehuis er een beetje in te komen. Daarvóór, bij de aanbieding van het cadeau, (een radio) door burgemeester G. Dierick aan gemeentesecretaris A. Geerards, heerste er een soort begrafenisstemming. Voor de ge meentesecretaris van Koewacht is de viering van zijn vijfentwin- tigjarig ambtsjubileum een bit tere teleurstelling geworden. Er was welgeteld één raadslid van de zeven aanwezig. Het op de spits gedreven conflict tus sen het enige vrouwelijke raadslid van de gemeente, mevrouw E. Vermandei, en de burgemeester, naar aanleiding van vele persoonlijke veten in het ver leden, heeft Koewacht onverwacht in opschudding gebracht. De heer Gee rards zei ons nog voor het begin van de receptie (alleen voor genodigden): „Ik hoop, dat ik binnen het kwartier weer buiten ben. Ik moet vanavond nog naar mijn dochter in Eindhoven' Tijdens het gebeuren in de raadzaal, die zelfs wat versierd was, heerste in de voortuin van huize Vermandei een ware feeststemming. De hele buurt dronk mee op de gezondheid van het raadslid en de secretaris. „Ik vind het voor de secretaris ont zettend jammer, dat ik er niet by ben. Hy kan het niet helpen", zei mevrouw Vermandei, terwijl de receptie van de heer Geerards in het gemeentehuis van Koewacht plaatsvond. Zij had zich op de stoep op een omgekeerde stoel ge zet, zodat ze de straat in de richting van het gemeentehuis goed kon over zien. Achter haar rug, in de voortuin van haar huis, heerste een spontane pret-stemming onder de vele mannen en vrouwen. Er was hier genoeg. En de avond was warm en lang. Op het gemeentehuis zei intussen de burgemeester tegen zijn secretaris on der het aanbieden var het feestge schenk: „Ik ga hier niets aan toevoegen. Er is dezer dagen te- veel in onze ge meente gebeurd en er is al te veel over gepraat en geschreven. Een triest gezelschap van nog geen dertig genodigden, luisterde naar deze woorden. De heer Geerards slikte op dit mo ment een bittere pil. Als het aan hem had gelegen, was er geen feest georga niseerd. De sfeer was immers te gela den na de gebeurtenissen van de laatste weken. Mevrouw Vermandei had de lachers op haar hand. Half Koewacht lachte met haar mee. „Iedereen is het met me eens, dat de burgemeester eens goed zijn vet heeft gekregen", zo zei ze. „Voor de secretaris vinden ze het alleen maar spijtig". (Van onze correspondent) GOES De dansgroep Kasporgo uit Goes heeft deelgenomen aan het in ternationale volksdansfestival in 't Bel gische Middelkerke. Met nog groepen uit Luxemburg, Frankrijk, Joegoslavië Tsjechoslowakije en Schotland zijn de Zeeuwen daar verschillende malen met veel succes opgetreden. Zij hebben on der meer gedanst in het Casino op het Casinoplein van Middelkerke. Tijdens een receptie op het stadhuis van Mid delkerke werden alle leden van de groe pen tot ereburgers van die stad onder scheiden. Zaterdag a-s- zal de Volksdansgroep optreden in Nieuwvliet in het kader van de Toeristische festiviteiten daar. Het festival in Middelkerke wordt zon dag besloten met een rechtstreekse te levisie-uitzending, waaraan Kasporgo uit Goes en verder alle andere groepen zullen deelnemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. F. van Geetsum te Zuiddorpe en G. Mattheeuws te Axel hebben te Zuiddorpe de strijd om de Z. Vlaamse keizerstitel voortgezet. Ook nu vlotte het niet erg, want beiden hadden nog 99 schoten nodig eer de vogel door van Geetsum werd neergehaald. In to taal hebben beide schutters elk 179 schoten de lucht ingezonden. Keizer Van Geetsum kan het volgend jaar meedin gen naar de provinciale titel. AMMAN (AFP) By Damiya heeft zich gisteren een vuurgevecht voorge daan tussen Israëlische en Jordaanse troepen, zo heeft een Jordaanse woord voerder meegedeeld. Volgens een Jordaanse lezing van het incident opende Israëli's het vuur, waf door de Jordaniërs beantwoord werd. Na tien minuten hield het schieten op, maar om half vier openden de Israe li's opnieuw het vuur. De 2e schotenwis seling duurde 20 minuten. Aan Jor daanse zijde werd niemand getroffen, aldus de woordvoerder. 55 DE honingraadconstructie, waaraan hier door een technicus wordt gewerkt, !s de basis van het hitteschild voor het Amerikaanse Apollomaanvaartulg. Het gehele ruimtevaartuig wordt er mee bekleed. By hun terugkeer van de maan zullen de Apollo-astraunauten met een snelheid van meer dan 40.000 kilometer per uur de aardse dampkring binnenvliegen. Zon der beschermend hitteschild sou het ruimtevaartuig door de verzengende wrijvings- hitte smelten en uit elkaar vallen. Het probleem voor de ruimtevaart-ingenieurs is hoe zy de wrijvingshitte zo snel kunnen afvoeren, dat het ruimtevaartuig intact blijft en de inzittenden het niet te warm krijgen. Voor de Apollo, die hogere temperaturen zal moeten doorstaan dan alle vorige ruimtevaartuigen, hebben de specialisten een honingraatschild van glas fiber ontworpen, dat wordt opgevuld met een door siliconen versterkte kunststof. De kunststof absorbeert veel warmte, maar geleidt deze slecht. Tijdens de vurige val door de atmosfeer brandt een deel van het kunststofschild weg, waardoor de hitte wordt afgevoerd. Tydens de 16 minuten, waarin de buitenkant van de Apollo zo heet zal worden als gesmolten staal, zal de temperatuur in de bemanningscabine slechts stijgen van 21 tot 26,5 graden Celsius. De VARA gaf gisteravond degenen, die wat lichte kost wensten, waar voor hun (kijk)geld. Na het oorspronkelijk als kinderprogramma bedoelde „Ja zus ter, Nee zuster', dat o.a. door de uit stekende teksten van Annie M. G. Schmidt kan wedijveren met de meeste volwassen amusementsprogramma's, volgde een korte tekenfilm over Po- peye. In het luchtig gepresenteerde N.T.S.-journaal gaf men beelden van de begrafenis van Loethoeli in Zuid-Afrika waarvoor de apartheidswetten even wa ren opgeheven. Voorafgaand aan de meest menselijke politieserie Z-cars en een weerzien met het jeugdsentiment van de jaren vijftig Jordaanwijsjes en Limburgse schlagers bracht Ach ter het Nieuws een schrijnende repor tage over de trieste gevolgen van het verkeer in ons land. Om de huivering wekkende cijfers: 2612 doden en 41043 ernstig gewonden in 1966 enige inhoud te geven had Bas Roodnat enkele ge sprekken met verkeersslachtoffers. De alerte en indringende vragen leverden vaak onthutsende antwoorden op, zoals dat van een twintigjarig, tot aan haar middel verlamd meisje, „Zielig?" „Vre selijk woord. Medelijden is een teken dat de ander minder is". Terwijl de N.T.S.-nieuwslezer de jongste verkeers- oogst opsomde, gleed Achter het Nieuws langzaam weg van het zich in een rol stoel verwijderende meisje AD INTERIM WINTERSWIJK (ANP) Op de weg tussen Aalten en Winterswijk is giste renavond tegen 7 uur een personenauto met drie inzittenden geslipt en tegen een boom gereden. Drie personen kwamen hierbij om het leven. De slachtoffers zijn: de bestuurder, de 41-jarige J.H. Lorijn uit Aalten en zijn echtgenote, de 37-jarige mevr. H. M. Lorijn-Scholten, alsmede de 26-jari ge mevr. H.G. Piek-Anvelink, eveneens uit Aalten. De bestuurder en zijn vrouw waren op slag dood. De derde inzitten de overleed kort na aankomst in een ziekenhuis in Enschede. PARIJS (Reuter) In een boorput op een bouwwerk in de Parijse voorstad Fontenay-aux-Roses zijn vandaag vijf personen, waaronder een jongetje van 11, om het leven gekomen door gasver giftiging. De jongen was bij het spelen ln de schacht door lekkend gas bevangen. Hetzellde lot trof de vader en een broer van de jongen plus twee anderen, die in de schacht waren afgedaald om te trachten hem te redden. De brandweer wist op he tnippertje te voorkomen dat een zesde persoon in de put afdaalde. Ook twee brandweerlieden liepen bij een reddingspoging gasvergiftiging op, alvorens men zich met gasmaskers in de put begaf om de stoffelijke over schotten van de vijf personen naar bo ven te brengen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Door de directie van het Sigma-centrum in Amsterdam wordt overwogen „Sigma" te liquide ren en een geheel nieuw cultureel cen trum in de Doelenzaal, die zal moeten worden gerestaureerd, op te richten. M. van Meijningen, de huidige Sig ma-directeur, wil een geheel nieuw plan aan de gemeente voorleggen. Om het gebouw aan de Klovenierswal be woonbaar te maken en in overeenstem ming te brengen met de eisen van de brandweer en de politie, denkt hij on geveer 100.000 nodig te hebben. In het plan zijn opgenomen: een theater met 300 plaatsen, een kamertheater met 50 plaatsen, een walk-in cinema, een espressobar, een leestafel en twee stu dio's. (Van onze correspondent) BONN Met de bouw van de grootste beweeglijke radiotelescoop van de wareld zullen Duitse geleerden nog dit jaar in de directe omgeving van de Bondshoofdstad Bonn beginnen. De parabolische holle spiegel het kernstuk van de installatie, waarmee de uit het heelal komende onzichtbare elektromagnetische golven waargeno men kunnen worden is groter dan een voetbalveld: de diameter bedraagt 100 meter. Deze reuzenhoorschelp maakt het mogelijk, het wereldruim over onvoorstelbare afstanden af te luisteren: de geleerden in Bonn spre ken over een „luisterafstand" van acht miljard lichtjaren. Een lichtjaar is de afstand, die het licht (snelheid 300000 kilometer per seconde) in een jaar aflegt. Met de nieuwe telescoop zal men dus signalen van sterrensys temen kunnen ontvangen, waarvan de kilometerafstand met een getal van 23 cijfers moet worden geschreven. Met vier machtige pijlers rust het apparaat (totaal gewicht 2800 ton) op cirkelvormige rails met een diameter van 64 meter. Het toekomstige Duitse waarnemingstoestel van het radio-as tronomische onderzoek kan op ieder punt van de zichtbare hemelkoepel worden ingesteld. Het tijdrovende wachten op de gewenste stand van be paalde sterren in het wereldruim valt daarmee in Bonn weg. Ondanks de geweldige spiegeldiameter bedraagt de maximale afwijking van het „ide ale" paraboloidevlak slechts plusminus 1,5 millimeter. Dat betekent een nauw keurigheid, zoals deze tot nu toe door geen andere paraboolspiegel op de we reld bereikt werd. Aan de hand van de metingen, die zullen worden verricht, hopen de geleerden basisgegevens over wetten, ontstaan, plaats en toe komst van het heelal te verkrijgen. Het „reuzenooir" zal ertoe bijdragen enige van de belangrijkste en interes santste problemen op te lossen, die er in vet moderne natuuronderzoek nog bestaan; De middelen voor de bouw van de nieuwe grote radiosterrenwacht zijn beschikbaar gesteld door de „Stiftung Volkswagenwerk", die als particulier instituut onder leiding van een onaf hankelijk curatorium haar speciale taak ziet in de financiële bevordering van nieuwe wetenschappelijke ontwik kelingen. De stichting, die in het ge heel van het wetenschappelijke onder zoek van de Duitse Bondsrepubliek een relatief grotere plaats inneemt dan de beroemde „Ford-Foundation" in het kader van de Amerikaanse weten- schapsfinanciëring, is de mening toe gedaan, dat de jonge, pas na 1945 ont stane wetenschap van de radioastro- nomie in het bijzonder dient te worden ondersteund. De gelden voor de radio telescoop werden aan de „Max Planck- Gesellschaft" ter beschikking gesteld, een organisatie, die in de Duitse Bondsrepubliek een reeks van onder- zoekingsinsitituten op vele gebieden van de natuur- en geesteswetenschap pen onderhoudt. Het nieuwe gestichte Max Planck In stituut voor radio-astronomie, dat zijn zetel in de sterrenwacht van de univer siteit van Bonn heeft, zal de bouw en later het gebruik van de thans mo dernste apparatuur voor het onder zoek van het universum leiden. Ook studenten en professoren uit het bui tenland zullen hier graag geziene gas ten zijn, „want", zo zei de leider van het instituut, professor dr. Otto Ha chenberg in Bonn, „het nieuwe appa raat is vanzelfsprekend bestemd voor de hele internationale vakwereld". Constructie en montage van de spie gel en van het daarbij behorende hoogfrequent-technische instrumen tarium zijn in handen van de werkge- meeschap Krrpp-MAN. Eind 1969 zal de gigantische installatie in bedrijf gaan. OSLO (AP) Sommige landen voeren propaganda om autobestuurders af te schrikken van het besturen van hun auto als zü gedronken hebben met het motto: „Rijdt niet, als gij gedronken hebt drinkt niet als gü rijdt". De Noorse autoriteiten doen het eenvoudiger. Hun methode is: gevangenisstraf en intrekking van rijbewijs. Politiepatrouilles maken onverdroten jacht op drinkers achter het stuur. Speciaal op vrijdagavonden worden wegversperringen geplaatst, want vrij dag is de laatste dag van de we.k, waar op een Noor in een openbare gelegen heid kan drinken, aangezien de bars zaterdag en zondag gesloten moeten zijn. Bij een eerste overtreding krijgt de bestuurder, die geacht wordt „onder invloed" te zijn op zijn minst 21 dagen gevangenisstraf en is hij zijn rijbewijs voor 12 maanden kwijt. Een derde over treding wordt royaler gehonoreerd in de regel met 60 dagen en verlies van het rijbewijs voor het leven. Dat is een taxichauffeur te Oslo overkomen bij zijn derde misdrijf. Hij ging 75 da gen de gevangenis in en mag nooit meer achter het stuur. In 1965 zijn in totaal 3.060 straffen opgelegd. Wanneer wordt men geacht „onder invloed" te zijn? Daar is maar heel weinig voor no dig. Meer dan een klein glas whisky of een groot glas bier is voldoende. De toets is, of de bestuurder meer dan 0.5 delen alcohol op 1.000 delen bloed in zijn aderen heeft. Dit heet de pro-mille-toets. De politie kan elke auto laten stop pen en de adem van de bestuurder opsnuiven. Bestaat er enig vermoeden, dan wordt het rijbewijs ter plaatse ingenomen. De wagen moet worden achtergelaten om te worden weggesleept of door een nuchter iemand naar huis te worden gebracht. De verdachte moet mee naar het poli tiebureau voor een verplicht bloedon derzoek. Dan volgt een week van span ning tot het resultaat van het onderzoek beker.d is. Ondertussen houdt de poli tie het rijbewijs vast. De meeste bestuurders bekennen, als de uitslag van het onderzoek positief is. Enkelen ontspringen de dans. Eens kon een beklaagde aantonen, dat de abnormale hoeveelheid alcohol, die hij bij onderzoek in zijn bloed bleek te hebben te wijten was aan het feit dat een verpleegster haar injectienaald in zuivere alcohol had gesteriliseerd. Een ander had succes met de verde diging, dat hij zo spoedig na gedron ken te hebben in zijn auto was gestapt, dat hij veilig thuis zou zijn geweest voor het spul in zijn bloedstroom zou zijn gekomen, als de politie hem niet had laten stopper.-. Maar zulke gevallen zijn zeldzaam. Een onfortuinlijke zakenman was gaan dineren en had zijn auto voor zichtigheidshalve thuis gelaten. Toen hij na een avond van nog al over vloedig drinken in een taxi thuis kwam zag hij dat zijn wagen slecht was ge parkeerd voor zijn huis. Hij stapte erin en reed het voertuig een paar meteT verder, waar deze beter stond. De portier zag hem en belde de politie. De man kreeg 21 dagen en verloor zijn rijbewijs voor een jaar. Hij schatte de kosten van het pro ces, ar.der vervoer en verlies in zijn zaken op ongeveer 30.000 kronen. De veroordeelden worden niet als misdadigers geregistreerd en worden er ook niet op aangekeken. Men beschouwt wat hun overkomen is eenvoudig als een wanbof. Er worden grappen ge maakt over een gedwongen vakantie in een houthakkerskamp. De overtre ders ondergaan n.l. hun vonnis in open gevangenissen, waar zij over het alge meen worden beziggehouden met hout hakken in de open lucht. Werkt het systeem goed? Het is zeker een gebruikelijk onder werp bij feestelijke gelegenheden en bezoekers uit het buitenland worden door hun gastheren gewaarschuwd. De strengheid van de wet heeft in vloed op het gezelschapsleven. Een feestganger met een sterke wil moet be loven van de fles af te blijven en te rijden. Vaak worden dames met deze taak belast of men neeint een taxi. Dit leidt laat in de nacht soms tot vermoeiend in de rij staan of de gast heer kan zijn gasten niet kwijt, omdat de telefoon van de taxicentrale voortdu rend in gesprek is. Roger Pingeon, winnaar van de Ron de van Frankrijk 1967, is te Rennes eer ste geworden in een internationale wed strijd over 100 km. De Fransman ging na 2 uur 34 minuten en 4 seconden over de streep. De Nederlander Jan Janssen werd met 1 minuut 35 seconden achter stand vierde. (Van onze correspondent Jan Bouwer) KEULEN In de herfst van het volgende jaarzullen de Keulcnaren voor het eerst zelf kunnen vaststellen, dat al het lawaai en het ongemak der laatste jaren toch lonend is geweest. Dan zal het eerste anderhalve kilome ter lange deel van dt Keulense U- Bahn in gebruik worden genomen, na melijk dat van de Friesenplatz via de Appelhofplatz naar de Dom en het Hauptbahnhof. In dit deel zijn twee ondergrondse stations: dat aan het beroemde Zeug- haus (dat al klaar is) en dat aan de Dom-Hauptbahnhof (waaraan de laat ste hand wordt gelegd). Het U-bahn- station Dom-Hauptbahnhof heeft niet minder dan zes uit- en ingangen- In een der uitgangen is zelfs de roltrap al ingebouwd. Als dit deel ln gebruik is genomen zal de (bovengrondse) tramverbinding die met de U-Bahnroutte correspon deert worden stilgelegd. Dat zal voor het gemotoriseerde verkeer zeer veel uo;so^ szop ruimte scheppen in dat deel van het hebben de Het winnen van ruimte voor het ge motoriseerde verkeer is het hoofddoel van de bouw van de Keulense U-Bahn, die voorlopig (d.w.z. tot ongeveer 1974) zal worden beperkt tot de binnenstad. De hoofdrichting van de U-Bahn is noord-zuid. met een aftakking in wes telijke richting- De trams van de U- Bahn komen dan eerst weer boven gronds, maar het is wel de bedoeling om in komende jaren en wellicht de cennia het gehele Keulense tramnet onder de grond te brengen, tot in de verste buitenwijken toe. Het eerste traject van de U-Bahn (in de binnenstad) zal 7,5 km lang worden, namelijk (behalve de eerste anderhalve km die in de herfst van 1968 in gebruik zal worden geno men) het 2,2 km lange deel Appelhof- platz-Bache met drie stations (waar van het station Neumarkt niet minder dan elf uit- en ingangen zal krijgen) en het 3,9 km lange deel Hauptbahn- hof-Amsterdamerstrasze met vier sta tions. Eerstgenoemde deel moet in 1971, het laatste in 1974 klaar zijn. centrum waarin de zijn. banken gebouwd De Keulense U-Bahn wordt in een zogenaamde „open put" gebouwd, d.w.z. men graaft tot op grote diepten (soms tot 18 meter, als er U-Bahnsta- tions van meerdere verdiepingen moe ten worden gebouwd) en construeert dan een rechthoekige tunnel, die later de rails moet opnemen. Het boren van een tunnel was in Keulen vanwe ge de geologische situatie niet moge lijk. Deze methode zou veel duurder zijn geweest. Ook met deze „goedko pe" methode zal de eerste uit boven genoemde drie etappen bestaande fas* der U-Bahnbouw de stad rond 250 mtf- uey -U01S03Ï ^jsui uaoC deelstaat Noordrijnlanxi- Westfalen en de regering in Bonn bij gedragen.

de Stem | 1967 | | pagina 5