GEEN BEZUINIGING OP WEGEN EN DELTAWERKEN Rassenopstanden naderen thans het Witte Huis T ornadogerucht sticht onrust STROPDAS AF IN TAL VAN KANTOREN „HET BEGIN VAN DE ZWARTE Zes Duitse toeristen verongelukt (maar lang niet overal...) Goud geroofd bij KLM in New York Verkeer en Waterstaat: hogere uitgaven Verstandig besluit Zomer ter s- "Bsn STORTREGENS IN AMSTERDAM EN EINDHOVEN Vandaag mogelijk onweer KOMST BABY VERRAST ECHTPAAR IN BESTELAUTO Uitlevering van Tsjombe zeker? W W-woningen waarschijnlijk niet duurder DAGBLAD VOOR ZEELAND Mind er warm Het weer in Europa GROTE WEGEN SPOORWEGEN Weer ernstig auto ongeluk in België Ziekenhuizen Meteodienst Gewapende overval Huurprijsbeheersmg |07« JAAKSANG Ne. 25572 Voor God, Koningin en Vaderland N.V. Uitg. Mi|. J. Neerlandie M. Hark* Uitfl*VO! Directeur; Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen j v. Hootegern, mr. dr. A. J. J. M. Mes,' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v.'t Westende. Bureau' Breda - Reigerstraat 16 Wl. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor~de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus^rERN^EUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601OOSTBURG, Nieuwstraat 41 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Water, staat behoeft volgend jaar niet te bezuinigen. Hij. kan rekenen op ruim 150 miljoen gulden meer, dan hij dit jaar (1.04 miljard gulden) te besteden beeft. Oorzaak van de hogere uit. gaven voor 1968 zijn de Deltawerken, de spoorwegen, de aanleg van enkele belangrijke wegen en verschillende drin gend noodzakelijke onderhoudswerken. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIII LIET kabinet-De Jong heeft g'rote n financiële zorgen. Er zal dan ook wel op heel wat overheidstaken be- zuinigd moeten worden. Het ziet er echter naar uit, dat de rekenmees ters van Financiën het ministerie van Verkeer en Waterstaat onge moeid zullen laten. Dat is erg ver standig: een bezuiniging op dit de partement zou op korte en langere termijn zeer ernstige gevolgen heb ben. Verkeer en Waterstaat, dat betekent vervoer, wegen, Deltawerken, veilig heid en werkgelegenheid. Zie alleen maar hoe een hele provincie als Zee land in z'n ontwikkelingsmogelijkhe den wordt afgeremd doordat het wegverkeer ir deze provincie zich door de nauwe flessehals van rijks weg 58 moet persen. Het stijgend aantal doden op deze weg geeft meer dan voldoende reden om te gaan «preken van het „schandaal van rijksweg 58". Irt Brabant, het „verkeersplein van West-Europa", is de situatie overi gens al niet veel beter. Vooral nu de werkgelegenheid in dit gewest, ook op langer- termijn gezien, dui delijk een zorgenkind is geworden, zou een besnoeiing van de wegen plannen hier zonder meer onaccep tabel zijn. Zuidwest-Nederland neemt dus met voldoening kennis van het bericht, dat er op Verkeer en Waterstaat niet bezuinigd zal worden. Minister Bak ker zal het ons overigens niet kwa lijk nemen, dat we hem nog niet om de hals vallen. De hoopvolle berich ten van zijn departement willen we eerst graag in begrotingsstukken ge wncretiseerd zien. 1^/E beleven dit jaar weer eens een echte zomer. Laten we er alle maal zo goed mogelijk van genieten want wie weet wat de winter brengt. w zomerse temperatuur is echter Met voor iedereen een onverdeeld genoegen. Bijvoorbeeld niet voor die jabrieksarbeiders in Roosendaal, die een zeer hoge temperatuur moe ten werken. at doet de arbeidsinspectie in dit «gevallen? Wordt er op het nm) nauwlettenid gecontroleerd onder welke omstandigheden en temperaturen er gewerkt wordt? hom- de huisvrouw voor de ji. ''S®rs van melk en brood en al m „n11, e d^ustverleners, die haar I, moeite en tijd besparen? In drnnl Vaf dp dag doet 6en koele Monk wonderen. """"""""IIIIUUIMHHMMUMMUHMInnm avond: geldig tot van- fc» bewolking, plaatse- Sr™™?»1 mot' kans op vwan^rin ?wakke tot matige, d,1: nfi Minder warm Mafum. ZMn op 5 03 uur: onder 19.31 uur' n op 1é13 uur: onder Helsinki gjAhoh, Louder Amsterdam Bordeaux P'fnoble Gene,,, Wenen Innsbruck B grade Athene Rome °arceiona Madrid MaUorca weer licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onweer zwaar bew. half bew. onweer onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onweer onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt Max.- temp 27 26 25 24 25 29 32 27 33 29 29 31 30 28 32 29 32 33 30 30 35 31 Voor 1969 staan sluitingen yan enige belangrijke zee-armen op het program ma zoals het Brouwershavense gat, het Volkerak en de Lauwerszee. Daarvoor moeten volgend jaar al hoge uitgaven gedaan worden voor het bouwen van caissons, het aanleggen ,van de drem pels en dergelijke. Vermoedelijk is hier voor een uitgavenstijging van een kleine 30 miljoen gulden nodig. Op het programma van het ministerie staat verder de aanleg van enige grote wegen, zoals de E-10, de E-8 en de E-3. De regering heeft dit bij de debatten over de werkgelegenheid in Nederland al toegezegd. Bovendien is veel geld nodig voor de aanpassing van de econo mische infrastructuur in verschillende streken van Nederland: Zuid-Limburg, delen van Noord-Brabant, Twente en Noord-Nederland. Deze aanpassing wordt binnenkort vastgelegd in een nieuwe nota, waarin minister de Block van Economische Zaken zijn beleid voor de nieuwe industrialisatieronde zal uit stippelen. Een andere grote uitgavenpost is die van de spoorwegen. De N.S. heeft een verlies van 80 miljoen gulden geleden en dit zal in de komende jaren waar schijnlijk nog stijgen. De regering, met name Verkeer en Waterstaat, zal hier na noodzakelijkerwijze tegemoet moeten komen. Als gevolg van dit alles is Verkeer en Waterstaat een van de weinige depar tementen die niet voor bezuinigingen in aanmerking kunnen komen, naast zeer waarschijnlijk ook het ministerie van Economische Zaken. In Zuidwest-Nederland, waar een forse verbetering van de infrastructuur noodzakelijk is om de ontwikkelings mogelijkheden voor de nationale econo mie tot werkelijkheid te maken, werd dit Haagse nieuws gisteren met vreugde begroet. Juist in de sector van Verkeer en Waterstaat zijn hier grote investerin gen geboden. Amsterdam kreeg gisteren een wolkbreuk te verwerken. De rioleringen konden het water niet snel genoeg verwerken (foto). Ook Eindhoven kreeg een zware bui welke gepaard ging met wervelwinden. Twee auto's werden vernield. Een door een ontwortelde boom en door de weggewaaide lading van een in de buurt staande vrachtauto. In de regen deden zich verschillende lich tere botsingen voor. II I I—I I"" 'x? - 5 gif -ff- MILMORT (België) (A.P.) Zes Duitse toeristen zijn gisteren om het leven gekomen bij een autobotsing op de Koning-Boudewijnsnelweg. Tussen Rocourt en Herstal, niet ver van Luik, slipte een grote Duitse vrachtauto met oplegger en kwam op de andere rijbaan terecht. Een kleine personenauto, die uit Duitsland kwam, reed in op de vrachtauto, die de rij baan geheel versperde. De zes inzitten den van deze auto waren op slag dood. Een ooggetuige vertelde: „Het was verschrikkelijk. De hele weg lag be zaaid met wrakstukken. De slachtoffers konden niet geïdentificeerd worden. Hun auto had zich letterlijk' in de vrachtwagen geperst". (Van onze verslaggevers) DE BILT/BREDA Onweersstoringen die optreden voor een zwak kou front dat over Frankrijk nadert, zullen mogelijk vandaag ons land binnen dringen. Daarna wordt het iets koeler, hetgeen niet betekent dat zomer daarmee voorbij is. Een van deze onweders veroorzaakte gisteren in West-Brabant lichte paniek toen het voor een windhoos werd aangezien en politiemannen ijlings aan de slag gingen met het waarschuwen van campings, zwembaden en jachthavens. AMSTERDAM (A.N.P.) Een jong echtpaar, op zoek naar een huis per bestelauto in Laren, is op de terugweg, vlak onder Diemen, verblijd met een gezonde baby. De rijkspolitie kwam er aan te pas om alles goed te laten verlopen. Moe der en kind maken het goed. Toen de tocht naar Laren begon was er nog nieto aan de hand. Maar op de terug weg kondigde de baby plotseling en heftig zijn komst aan. Hard rijden hielp de toekomstige vader niet. Onder Die- men moest worden gestopt en werd de baby geboren. Een juist passerende pa trouille van de rijkspolitie ontfermde zich over moeder en kind en bracht bei den vliegensvlug naar een ziekenhuis, waar zij goed konden worden verzorgd. De rijkspolitie in Breda waarschuwde alle groepen en rayons dat over België via Antwerpen een windhoos naderde in de richting Breda. De rijkspolitie had dit gehoord van de Bredase gemeente politie, die het op haar beurt vernam van de redactie van het Dagblad De Stem. Het bericht was in eerste in stantie afkomstig van radio Brussel. Dit suggereerde dat een windhoos over Bel gië trok. In Roosendaal ontstond een lichte pa niek. Moeders met kinderen spoedden zich huiswaarts, ramen en deuren gin gen in veel huizen op slot. (Hetgeen het tegenovergestelde is van wat men be hoort te doen bij de nadering van een windhoos, zoals uitvoerig is bericht naar aanleiding van de ramp in Tricht en Ulicoten-Chaam. Red.). De Roosendaalse gemeentepolitie bracht een geluidswagen in gereedheid om de bevolking te waarschuwen. Toen de wervelstorm uitbleef ston'den de te lefoonleidingen van het politiebureau roodgloeiend, omdat de mensen wel eens wilden weten wat er aan de hand In Breda liet de gemeentepolitie de zwembaden Wolfslaar, Het Ei en de Prinsenpiassen, alsmede de ziekenhui zen en de campings rond de stad waar schuwen. De rijkspolitie deed hetzelfde elders in West-Brabant. Bij het zwem bad „De Zanderijen" in Bergen op Zoom, waar de vertrekstroom op gang was gebracht door een gerucht, ont stond enige paniek. Intussen ontlaadde zich boven de Bel gische Kempen inderdaad een hevig on weer, waarin windstoten voorkwamen van 110 km. In de buurt van Turnhout werd veel schade aangericht. Omge waaide bomen versperden er de we gen. Bij Mechelen waaide het dak van een fabriek weg en debliksem sloeg in op de kerk van Mechelen. Bliksem inslag veroorzaakte meerdere branden. Al rond twee uur werd in Roosen daal, waar de schrik waarschijnlijk het ergst is geweest, langzamerhand be kend dat er geen windhoos zou komen. De meteodienst der vliegbasis Woens- drecht meldde dat er geen sprake van was. Boven Zeeland kwam laat in de mid dag een onweer tot ontlading. In Goes liepen kelders onder water. Bij de fa milie Tilroe aan de Oostsingel werden t.v.-ontvanger en koelkast vernield door blikseminslag. In 's-Heer Hen- drikskinderen werd een landbouw- schuur door de bliksem getroffen. De brand die hierbij ontstond werd dooi de regen grotendeels geblust. De brand weer deed de rest. Op de spoorlijn door Midden-Zeeland werden diverse knipperlicht-installaties buiten werking gesteld. NEW YORK (AP) Twee gewa pende mannen hebben gisteren een overval gepleegd op een laadstation van de KLM op het internationale vliegveld John F. Kennedy en twee staven goud gestolen ter waarde van 23.376,30 dollar (ruim 84.000 gulden). De overvallers richtten hun revolvers op de chef van de afdeling Earl Erick- son en twee van zijn bedienden en zei den ,,Dit is een staande receptie" waar' na zij er van door gingen met twee kistjes waarin het goud verpakt was. het ene woog 19 pounds (pound is 450 gram) en het andere 29 pounds, aldus de politie. Dit is de tweede maal dit jaar dat goud gestolen wordt bij de KLM. In april verdween een gouden staaf van 40 pounds ter waarde van 40.000 dollar (144.000 gulden) die naar Aru ba gevlogen werd nadat, zoals ver klaard werd, de staaf op het vliegveld Kennedy aan boord van het toestel ge bracht was. Toen het toestel in Aruba aankwam ontdekte men dat een zeildoeken zak waarin de staaf moest zitten openge maakt was. In dezelfde week in april verdween een bedrag van 420.000 dollar in specie en cheques van het vliegveld. Het was een zending van de Indochinese bank van Laos aan de French-American Banking corp. van New York. DE COSTA BRAVA, het bekende Spaanse toeristengebied, wordt bedreigd door een zware bosbrand, die wnedt over een gebied van 80 vierkante kilo meter. De brand heeft een breedte van 12 kilometer. EEN DODE een jongetje van vier jaar en tientallen daklozen waren de slachtoffers van een brand in een ar menwijk van Lissabon. WASHINGTON (Reuter/AP) Binnen een afstand van twee kilometer van het Witte Huis in Washington zijn gistermorgen vroeg rassen-ongeregeldheden uitgebroken. Aanvankelijk zei een politiefunctionaris dat er ook ge schoten was, maar een officiële woordvoerder zei later dat de knallen die waren gehoord, wa ren veroorzaakt door ontploffend vuurwerk. Gedurende ongeveer drie uur trok ken benden negers door een negerwijk waar zij ruiten ingooiden en stenen en flessen naar de politie en brandweer mannen wierpen. Het snelle optreden van oproerpolitie en een korte maar hevige regenbui maakten nog vóór het aanbreken van de dag een einde aan de relletjes. In Milwaukee, in Wisconsin, werden gisteren twee negers door kogels van de politie gewond bij nieuwe onlus ten in de negerwijk, die door de na tionale garde van de buitenwereld is afgegrendeld wegens de ongeregeldhe den van maandag. Toen werden twee mensen gedood en 54 gewond. Sluip schutters verhinderden brandweerman nen een brand in het negergetto te blussen. Elders werd een blanke man gearresteerd na een vuurgevecht bij een brandende tankauto. Maandag wer den 200 arrestaties verricht en honder den branden gesticht. In Portland (Oregon), Erie Pennsyl vania) en Provindence (Rhode Island) deden zich maandagavond eveneens in cidenten voor die een beperkt karakter hadden, maar het inmiddels vertrouw de beeld vertoonden: brandstichten, steniging van brandweermannen en po litie en arrestaties. „De tactiek en de filosofie van de beweging voor burgerrechten kunnen niet verder leiden op de weg naar to tale gelijkheid. Er moeten nieuwe me thoden worden gevonden. Er moet een nieuw tijdperk beginnen", aldus een „Zwart Manifest", dat maandag tijdens een persconferentie is bekendgemaakt door Floyd McKissick, directeur van Care, het congres voor rassengelijkheid. McKissick zei dat er nieuwe oproeren zullen uitbreken en dat de ongeregeld heden van deze zomer de geschiedenis zullen ingaan als „het begin van de zwarte revolutie", als geen nieuwe po litiek wordt gevolgd. Niet alleen zal moeten worden voldaan aan de eisen van degenen die rassengelijkheid voor staan, maar ook aan de verlangens van de separatisten, die zich in Afrika wil len vestigen. De regering zal hun fi nanciële compensatie moeten aanbie den. De negerleider eiste voorts de on middellijke invrijheidstelling van alle tijdens de onlusten gearresteerde ne gers. „Een land dat 66 miljoen dollar per dag kan besteden aan een moordlus tige oorlog in Vietnam, kan vele malen dit bedrag opbrengen voor het helpen van de lijdenden en onderdrukten, Ame rika kan zich niet veroorloven dit niet te doen. Als Amerika wederom zijn verantwoordelijkheid voor de negerbe volking negeert, zal het in toenemende mate en het hele jaar door geconfron teerd worden met geweld en vernieu- ling", aldus McKissick. In een aantal Amerikaanse steden waar rassenonlusten hebben gewoed, is de vraag naar vuurwapens gestegen. De meeste klanten zijn blanken", vertelde een winkelier. „Ik denk dat ze een wa pen aanschaffen om zich te kunnen verdedigen". Twee grote firma's, die in het ge hele land winkels hebben, hebben de verkoop over de toonbank gestaakt in verscheidene steden waar zich onlus ten hebben voorgedaan. PROFESSOR Richard Kuhn. die in '38 onderscheiden werd met de Nobelprijs voor scheikunde, is dinsdag in Hei del- berg na een langdurige ziekte op 66- jarige leeftijd overleden. Zijn Nobelprijs mocht hij van Hitler in 1938 niet aan nemen. Hij ontving deze pas in 1948 KINSJASA (AP) Volgens betrouw bare diplomatieke kringen in de Kongo lese hoofdstad heeft de Algerijnse pre sident Boumedienne het uitïeverings- besluit met betrekking tot ex-premier Tsjombe getekend. Het zou er nu alleen maar over gaan de meest geschikte manier te vinden waarop Tsjombe naar Kongo kan wor den overgebracht. De Sovjet-Unie is bereid hiervoor piloten beschikbaar te stellen. Officieel zijn deze berichten niet be vestigd, in Kinsjasa noch in AlgieiS. President Moboetoe heeft verklaard dat Tsjombe zonder verder proces ter dood gebracht zal worden wanneer hy in Kongo is aangekomen. De Algerijnse regering zou een hoge prijs voor Tsjombe vragen verbre king van de Kongolees-Israëlische be trekkingen en ontslag van de Israëli sche officieren die Moboetoe's parachu tisten trainen maar het is niet bekend welke concessies Moboetoe heeft ge daan. DEN HAAG Voor gemeenten en (Van onze parlementaire redactie) woningbouwcorporaties die in gebieden waar de huurprijsbeheersing per 1 ok tober wordt afgeschaft de huren van woningwetwoningen willen verhogen, zal de jaarlijkse overheidsbijdrage ïaar verhouding verminderd worden. Bij huurverhoging voor woningen in de premiesector zal de bijdrage zelfs ge heel vervallen Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ons desgevraagd medegedeeld. Op grond hiervan ver wacht men dat er voor verreweg de meeste woningwet- en premiewoningen geen huurverhoging in de naaste toe komst in het verschiet ligt. De woordvoerder verklaarde ons voorts dat momenteel geen data bekend zijn waarop in andere gemeenten en ge bieden van. het landen de huurprijsbe heersing zal worden afgeschaft. Het zal geleidelijk moeten gebeuren, waar bij uiteraard de dichtbevolkte gebieden in het westen des lands, waar de wo ningnood het hoogst is, het laatste in aanmerking zullen komen. Vermoede lijk zal dat pas over enkele jaren het geval kunnen zijn. BENGT BERG, de Zweedse fotograaf en schrijver van dierenboeken, is maan dag op 82-jarige leeftijd overleden. Voor zijn onderzoekingen kreeg hij het eredoctoraat van de universiteit in Bonn. DE NEDERLANDSE deelnemers aan de Duitse Kirchentag komen tevoren bijeen om te bespreken wat in ons land aan de bevordering van de vrede wordt gedaan en nog kan worden gedaan. (ADVERTENTIE) (Van onze verslaggevers) ROOSENDAAL/VLISSINGEN In werkhallen van Philips Roosendaal zijn dinsdag zeer hoge temperaturen gemeten. Het betreft hier de afdelin gen, waarin de glasovens en de t.l.- pompen zijn ondergebracht. Het werk gaat er normaal door. De bedrijfslei ding ziet er op toe dat het personeel voldoende vocht tot zich neemt. Koude thee en fris drinkwater heb ben de werknemers binnen handbe reik. De aanhoudende tropische tempera turen maken ook colbert en stropdas voor velen tot een kwelling. Beide kledingstukken zijn conventio neel en het blijkt dat aan de conven tie hier en daar ook bij deze tempe raturen wordt vastgehouden. Mair lang niet overal, zoals een telefoni sche enquête gisteren uitwees. Bij de bankbedrijven bijvoorbeeld treft men geen werknemers, die hun stropdassen afhebben. Dit met het oog op het vele publiek dat dagelijks de gebouwen betreedt. Bij enkele banken is het een voor schrift, bij andere wordt het „ge woon niet gedaan". Wel mogen de jasjes uit. Maar niet altijd. Bij een van de banken werken de mensen in de afdeling waar het meeste publiek verschijnt ook met hun colbert aan. Bij de Raad van Arbeid in Breda hangen de jasjes rustig over de stoelleuning. Oók als er publiek is. Als iemand het te benauwd krijgt in zijn stropdas, nou, dan mag die af. „De mensen weten toch ook wel dat het heet is". Anders gesteld is het bij de ge meentepolitie. Die hebben hun uni formvoorschrift. En dat gaat uit van koele zomers. De rijkspolitie bekijkt het wat luchtiger. Als de temperatuur boven 25 graden uit stijgt, komt het zomer- uniform voor de dag. Dat is mèt stropdas maar zonder jasje. En op het postkantoor zei men: „Wat heb je eraan om jezelf te kwel len". Luchtig dus maar, zeer luchtig Zelfs in de kloosters passen de pa ters en broeders zich bij de hitte aan „Voorschriften? Pfff, ik zit hier zelf zonder boordje, hoor", werd onthuld, toen wij bij de paters maristen in Hulst informeerden. „Alleen als we het klooster verlaten, ja dan dragen we wel een colbert". Bij de kapucijnen in Breda wordt het aan de man zelf overgelaten of hij zich luchtig wil kleden of dat hij de warme, dikke bruine pij wil aanhou den. Ook bij de assumptionisten in Steenbergen gaan binnen de boordjes open. Dat is niet het geval bij de trappisten in Zundert. Daar wordt in het klooster als regel het habijt ge dragen. Maar daarbuiten valt deze regel weg. Een trappist mag in bur gerpak op reis. Waar wij nog verder informeerden, bij de industrieën, bleek het dasje- en-jasje-uit-idee volkomen aanvaard te zijn. Als het heet was, wel te ver staan. En als de betrokkenen niet di rect met publiek te maken hadden. ..Onze werkrtemers moetën toonbaar zijn als er mensen komen". In sommige hotels en restaurants is het in normale tijden een vereiste, dat de mannelijke gast een stropdas draagt. De directie staat daar dan op. De hitte heeft de diverse directies echter week gemaakt op dit punt. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat de stropdasregel niet altijd te handha ven is. Er zijn grenzen. En die gren zen kan men vinden op de thermo meter. Deze opvatting was men toegedaan n nagenoeg alle bekende en duurdere eetgelegenheden van Brabant en Zee land. Alleen in hotel De Cocagne in Eindhoven zei men: ,,'s Avonds dient iedereen gekleed te zijn. Mèt colbert en stropdas dus. Oók met warm weer Tenslotte de nieuwslezer van het NTS-jcurnaal had gisteren eindelijk ook het colbertje uitgetrokken.

de Stem | 1967 | | pagina 1