MINS'IENS TWEE DODEN IN MILWAUKEE Dolman bekent efaruik doping Meer dan 300 doden in Venezuela GOLF VAN ZOMERSE KWALEN JAMIN Helmond huilend en hoestend aan het werk titel bijna zeker kwijt VOETBALKRANT 5 kinderen bij auto ongeluk omgekomen ff 6 Goedkeuring cao s moet vervallen Politieman valt slapend uit raam Alfried Krupp onverwacht overleden et wrak in p, mis ik Ltomobilist ach.t als ik igenen dat het wrak; Dg iemand ltomobilist me geen De vijfde Lt helemaal de berm en itraks thuis ist zag het erwrongen argewonde laakte zijn e getuigen, man die u DAGBLAD VOOR ZEELAND Affaire Dolman Vrij warm Het weer in Europa ter Te zacht Controle N.K.V. meent: Inzinking NIET GEAARZELD NEDERLANDSE VERMIST Verschrikkel ijk Hulp ANDAAG IN Stropdas uit den boze Man wilde controleur veerboot omver rijden Twee zweefvliegers bij botsing verongelukt w L vruchten f koekjes j eële Reclame |07s JAARGANG Ne. 25571 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Hartoc Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Üsrcauteren L J. v. 't Westande. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (exct. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). OPSTAND LAAIT WEER OP (Van onze sportredacteur) BREDA Evert Dolman heeft tegenover de Amsterdamse arts J, Baart verklaard doping gebruikt te hebben in het Nederlands kampioenschap voor beroepsrenners, dat hij won. Dit meldde dokter Baart gisteren in een officieel rapport aan de KNWU. lliiiiiliiiiiiiiiiiillllliiiiliilllllllllllllllllllllll Wordt het geen tijd dat Nederland, in navolging van België, Frank rijk en Italië, een anti-doping wet krijftt? De affaire-Dolman heeft uitge wezen, dat het kwaad, dat doping heet, ver is doorgedrongen ir. de wielrennerij. Waarschijnlijk nog in grotere mate dan we nu weten of vermoeden want -ook dat is in de zaak-Dolman wel gebleken er worden allerlei pogin gen gedaan om de controlerende artsen te misleiden. Doping is overigens niet alleen een probleem voor de wielrennerij. Ge vreesd moet worden, dat ook in an dere takken van sport, die langdu rige, grote lichamelijke inspanning vragen, gevaarlijke stimulerende middelen worden gebruikt. Meestal is het begin onschuldig maar wat het einde kan zijn heeft de tragische dood uitgewezen van de Engelse cou reur Simpson. )e K.N.W.U. (en ook andere sport bonden?) zou bijzonder blij zijn als het gebruik van stimulerende mid delen bij de wet verboden zou wor den. De wielerbond staat nu in feite machteloos. Een renner, die doping heeft gebruikt, kan gestraft worden Met een geldboete maar daar lachen beroepsrenners om. et zon goed zijn als regering en par lement omdat er ongelukken ge beuren zich intensief met de do ping gaan bezighouden. Tot dusverre heeft deze zaak te weinig aandacht gehad. Tot schade van de sport en ten detrimente van de gezondheid tan waarschijnlijk vele jonge men sen. iMlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BREDA Ofschoon de start van «e amateur-voetbalcompetitie nog lVenu.°P zich laat wachten, brengt dagblad de Stemv andaag al de Jaarlijkse voetbalbijlage. Een maand lang heeft men dan je tijd de gang van zaken bij de J2rre?tlï bestuderen en er ion n 0011 p*an bij aan te pas- ovp voetbalkrant geeft een 7ppf? van de situatie bij de Sr voetbalclubs, snijdt het laïri n#m -betaaid voetbal in Zee- view* tï2 aan en bevat inter- Ma* m 0,a' Elek Schwartz, El^fkel 011 KNVB-voorzitter eenlfï? r Bovendlen treft men ferc en overzicht van de trans- told voSeatbaTaanlmgen to het be_ INT U ONS BEREIKEN tarWheu!NMC?tiïlg',ineegedeeld avond: K'N MI- geidig tot van- «n daÏÏT' Z.on.nige periodes. Hier weer zA?t 7',mogeli->l£ met on" zuid it wind tus- SpSSaS! T"™5' Maximum- zce tot z» »- ?n graden aan hnd. radei1 m het binnen- MMn°on5nnnUUr' onder 2031 uur- P uur, onder 17.24 uur. Helsinki Stockholm ^"■sterdam Limburg Bordeaux Grenoble «ree Sjhichen ourich Genève tfcarno Wenen Innsbruck Belgrado £lhene Rome ?,arcelona Madrid MaUorca wssabon Max.- temp. 26 23 20 25 21 24 25 29 28 30 32 weer onbewolkt zwaar bew. zwaar bew regenbui onbewolkt hcht bew. half bew. licht bew. onweer onbewolkt onbewolkt niet ontvangen onbewolkt 30 half bew. zwaar bew. onweer geheel bew. onbewolkt onweer onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Evert Dolman zou dit meteen toege geven hebben nadat dokter Baart hem betrapt had bij een poging om op een niet gebruikelijke manier aan de con trolevoorschriften te voldoen. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zal geen maatregelen nemen tegen Evert Dolman vóór de officiële uitslag van het onderzoek (in Gent) binnen is. Dolman moest namelijk na de ontdek king van zijn verboden handelingen, alsnog aan het onderzoek deelnemen. Bonds-administrateur Smit vertelde: „Wij baseren onze straf niet op een verklaring van Evert Dolman, maar ne men daarvoor het rapport van het Bel gische laboratorium dat dit onderzoek verricht. Als dat uitvalt in het nadeel van Dolman zullen we hem volgens de bepalingen zijn titel ontnemen en een boete opleggen van zevenhonderd vijftig gulden". Het feit dat de KNWU geen schor singen oplegt aan beroepsrenners die beschuldigd worden van dopinggebruik, ziet men in wielerkringen als een te zachte straf, waar weinig werking van uitgaat. De heer Smit: „Wij richten ons naar de internationale reglementen. De UCI schrijft pas tijdelijk startverbod voor na de derde en vierde overtreding. Bij een vijfde keer volgt intrekking van licen tie. Wij volgen deze richtlijn op, zoals we het doen bij de amateurs, waar wel meteen een schorsing uitgeschreven wordt. Ik geef toe dat we bij de profs misschien de zaak harder moeten aan pakken, maar dan zal er toch eerst een anti-doping-.wet dienen te komen. Dan pas is het mogelijk goede maatregelen te nemen." Zo denkt Kees Pellenaars, Evert Dol mans ploegleider, er ook over. "Ik roep al lang dat ze die zaak maar eens fors moeten aanpakken. Het is nodig. Maar dan wel beter als in België, waar de onderzoeken slordig uitgevoerd worden. Alleen als de manier waarop de con trole plaatsvindt goed is, heeft het nut en zin. Men had er al jaren eerder aan moeten beginnen". En Evert Dolmans reactie? Die be stond uit een eenvoudig „Ik geef geen commentaar". UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond pleit voor een loonbeleid, dat de verantwoordelijkheid voor de af te sluiten arbeidscontracten bij werkgevers en werknemers legt. Een afgesloten arbeidscontract zou geen goedkeuring meer behoeven, maar zou wel moeten worden aangemeld. Bin nen een termijn van drie weken zou de regering dan eventueel overwegende be- zwaren kunnezi laten horen. Als par tijen er dan binnen een nieuwe termijn van drie weken niet in slagen, de CAO aan te passen, kan de minister van so ciale zaken de overeenkomst eventueel onverbindend, dus niet van toepassing verklaren. Anderzijds zou de CAO na drie weken automatisch in werking kunnen treden als er van de kant van de regering geen bezwaren komen, zo vindt het NKV. De vakbeweging zal in het komende loonoverleg bijzonder veel aandacht be steden aan verbetering van de bedrijfs- pensioenen. Het NKV meent, dat de huidige eco nomische toestand een malaise-stem- ming niet rechtvaardigt. „Een kleine in zinking is iets heel anders dan een economische crisis", zegt het verbond, dat voorts van mening is, dat het mo gelijk moet zijn om met een krachtige aanpak de werkloosheid snel tot een verantwoord niveau terug te dringen. Als de regering zegt dat er voor stimu lerende maatregelen geen geld is, doet zich volgens het ï>iV de vraag voor, of zij de prioriteiten wel juist stelt. Stimu lering van de bedrijvigheid dient thans een van de allerbelangrijkste doeleinden van de regeringspolitiek te zijn. Het standpunt van de werkgevers, dat de totale loonsverhogingen niet meer mogen bedragen dan de stijging van de arbeidsproductiviteit (3,5 a 4 procent), noemt het NKV volkomen onwerkelijk. MILWAUKEE/WASHINGTON (Reuter/AFP/AP) De opstan den in de Verenigde Staten zijn zondag en gisteren opnieuw op gelaaid. In Milwaukee in de staat Wisconsin deden zich de ernstig ste onlusten voor, waarbij min stens twee personen om het le ven kwamen. In vele andere ste den was het eveneens onrustig. Na de zeer ernstige onlusten in Ne wark en Detroit lijkt het erop, dat bijna het gehele gebied van de Verenigde Sta ten in de opstanden betrokken wordt. Bovendien heeft gouverneur Romney van Michigan ernstige kritiek geuit op de hulpverlening van de zijde van Washington aan Detroit, vorige week De ongeregeldheden in Milwaukee deden zich voor in de voornaamste negerwijk van de stad waar de nood toestand is afgekondigd. Duizend man van de nationale garde trokken zwaar bewapend het roerige gebied binnen, nadat politiemannen vuurgevechten hadden geleverd met sluipschutters. Nadat de orde was hersteld vond men de lijken van een politieman, en een vrouw. Men gelooft dat beiden door sluipschutters gedood zijn. Onder de gewonden bevinden zich zes politie mannen. De moeilijkheden begonnen toen klei ne groepen jonge negers ruiten insloe gen, brandbommen gooiden en brand weerlieden, die de veroorzaakte bran den blusten, met stenen bekogelden. De jongeren braken door de inmiddels gevormde politieafzetting van het ne gergetto en trokken door het voornaam ste zakencentrum, een spoor van vernie ling achterlatend. De burgemeester riep de hulp van gouverneur Warren Know- les van Wisconsin in, die de nationale garde opdracht gaf handelend op te treden. Zondagavond en gisteren kwam het in verscheidene andere Amerikaanse steden tot betogingen en onlusten. In Newark, waar 14 dagen geleden bij een oproer £5 mensen om het leven kwa men, hielden negers een betoging voor het gerechtsgebouw. Ze dreigden, dat zij opnieuw zouden beginnen „als men niet ophoudt met hetgeen men ons in deze stad aandoet". In Portland gooiden jonge negers ruiten in en wierpen stenen naar de politie, die twintig onruststokers arresteerde. In Riviera Beach (Florida) gebruikte de politie traangas om een menigte van on_ geveer 400 negers uiteen te jagen, nadat een politieauto was gestenigd en een brand was gesticht. In Wichita (Kansas) staken jonge ne gers een winkel in brand en gooiden stenen naar auto's, waarop de autoritei ten een uitgaansverbod instelden. In Cleveland (Ohio) moesten brandweer lieden, die door explosieven gestichte branden blusten, dekking zoeken tegen stenen en flessen. In Detroit is het rus tig. De federale troepen hebben deze stad, waar vorige week 41 doden vie len, verlaten. Rust heerste ook in To ledo. waar 500 leden van de nationale garde geen dienst meer behoeven te doen. In Phoenix (Arizona) is het uit gaansverbod weer opgeheven. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie de beschuldiging van gouverneur Romney van Michigan tegengesproken, dat hij te lang zou heb ben geaarzeld om federale troepen naar het oproerige Detroit te zenden. Johnson zei dat hij de order voor deze actie had ondertekend direct nadat de gouverneur van Michigan, de burge meester en zijn persoonlijke vertegen woordiger het erover eens waren gewor den dat ingrijpen noodzakelijk was. Romney zegt dat de president zijn ver zoek 24 uur heefl laten liggen. Johnson verwierp het idee om ver tegenwoordigers van Black Power te laten deelnemen aan een commissie, die hij vorige week heeft benoemd om de aspecten van de negeronlusten te onder zoeken. De president zei dat hij al elf bekwame mannen had aangewezen. (Zie verder pag. 9) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Kennelijk nog in diepe slaap is gistermorgen de 25-jarige agent van politie J. Dekker uit Terneu- zen, die ter versterking van het Am sterdamse politiekorps enkele weken in de hoofdstad vertoefde, aan de verkeer de kant uit zijn bed gestapt en door het openstaande raam naar beneaen geval len. Hij kwam met zijn hoofd op de binnenplaats van een hotel aan de Ko ningslaan terecht en werd met een schedelbasisfractuur naar 't Wilhelmina- gasiihuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. De heer Dekker, die sinds vier weken in Amsterdam assistentie verleende on vandaag naar huis zou gaan, verliet zijn bed vermoedelijk om naar het toilet te gaan. Bij zijn collega's stond hij bekend als een zeer vast slaper. Hij heeft ken nelijk niet gemerkt, dat hij zijn bed daT vlak naast het open raan* #Paat aan de verkeerde kant verliet. De jonge agent die was gehuwd, sliep met tien andere collega's op één kamer. fHK$ 1 George Romney, de gouverneur van de staat Michigan, nam voor de televisie een minuut stilte in acht, voordat hy een uiteenzetting gaf van de onlusten, die vorige week aan 41 mensen het leven kostten. ESSEN (DPA/AP) Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, de eigenaar van het Krupp-concern is zondagavond op 59-jarige leeftijd onverwacht over leden. De persdienst van het concern deelde mee, dat Krupp na een korte, ongeneeslijke ziekte aan een hartaanval is bezweken. Alfried Krupp, die als een van de rijkste mannen ter wereld beschouwd werd, volgde in 1943 zijn vader op als hoofd van het concern. In 1948 werd hij wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot 12 jaar.gevangenisstraf, waarvan hij er slechts drie uitzat. Hij kreeg zijn ei gendommen terug op voorwaarde, dat hij de staalfabrieken voor 1959 zou ver kopen. Er kon echter geen koper ge vonden worden. Bij het concern werken thans 102.000 man. In maart van dit jaar werd be kendgemaakt, dat het concern zou wor den omgezet in een open maatschappij, die haar winst in een stichting zou on derbrengen. Volgens een woordvoerder van het concern veranderen deze plan nen niet door de dood van de eigenaar. Alfried Krupp was twee maal getrouwd en tweemaal gescheiden. Hij laat één zoon, Arndt, na. MAASTRICHT. (ANP). Gistermor gen om kwart over elf zijn bij een ver keersongeluk in Veldwezelt in België nabij Maastricht vijf kinderen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre, waardoor een personen auto, die bestuurd door cfe heer N. Hae- sen uit Maastricht, tegen een boom botste. Naast hem zat zijn echtgenote C. Haesen-Cauberg. Beiden werden ernstig gewond. Achter in de wagen zaten zes kinde ren, waarvan er vijf werden gedood. De slachtoffers zijn: het meisje M. Kerk- hoffs (11 jaar) en de zusjes M. Crijns (12 jaai") en GCrijns (8 jaar), hun broertje L. Crijns (zeven jaar) en het meisje M. Haesen, een dochtertje van de bestuurder. Een ander dochtertje van de bestuurder, vijf jaar oud, werd zwaar gewond. Bij het ongeluk was tevens een auto betrokken, die bestuurd werd door een familielid van de heer Haesen, de heer W. Kerckhoffs, die twee kinderen in zijn auto meevoerde. Deze kinderen werden licht gewond. Het parket van Tongeren heeft een onderzoek ingesteld. De auto van de heer Haesen werd vernield. De slacht offers waren allen afkomstig uit Maas tricht. Ze waren op weg naar een zwembad nabij Genk, de zogenaamde „Bengelhoef DE 13-JARIGE Marianne van der Belt is tijdens het zwemmen in 't Wed, een duinmeertje bij Overveen, verdronken. Ze was met een paar vriendinnetjes aan het zwemmen, maar was de zwemkunst niet goed meester. CARACAS (Reuter/AFP) Militaire autoriteiten in Caracas vrezen, dat de korte maar hevigë aardbeving, die zaterdagavond de hoofdstad van Venezuela en omgeving heeft getroffen, in totaal ruim 200 mensenlevens heeft geëist. Dr. Paul Valera, de gouverneur van het federale district Caracas, meende zelfs dat het aantal doden tot boven de 300 zal stijgen. Het yenezolaanse mi nisterie van gezondheid heeft bekend gemaakt dat ruim 2000 mensen ernstige verwondingen hebben opgelopen. 3000 mensen zijn voor lichte verwondingen behandeld, waaronder zenuwschokken. Verder zijn 100.000 mensen dakloos ge worden en wordt de schade geschat op ruim 15 miljoen dollar. Diverse grote gebouwen zijn ingestort. Bij de K.L.M. in Den Haag is het be richt ontvangen dat de 36-jarige me vrouw A. Torenbeek-van den Berg van Leeuwen uit Gouda vermoedelijk bij de aardbeving is omgekomen. Zij wordt al thans vermist. Twee zgn. „slip-bemanningen" van de K.L.M.die in een hotel te Caracas lo geerden in afwachting van vliegtuigen, waarvan zij de bemanningen zouden moeten aflossen, bleven ongedeerd. „Het is een verschrikkelijk griezelige gewaarwording, vooral omdat je mach teloos bent", vertelde gisteren op Schip hol de 47-jarige K.L.M.-gezagvoerder H. J. Voorspuy uit Rhoon, die zater dagavond om 8 uur in een klein res taurant langs de Caribische Zee een biertje zat te drinken, toen de aard beving in deze streek in 35 seconden enorme verwoestingen aanbracht. Met een viertal collega's arriveerde de heer Voorspuy gistermiddag uit Curagao op Schiphol. „Ik dacht eerst dat er op straat een zware vrachtauto langs reed, maar bin nen enkele seconden werd het schudden en het gerommel zo hevig dat ik me realiseerde dat het veel erger was. Het hele restaurant begon te zwaaien, bloempotten vlogen door de lucht, alles begon te kraken en te breken en als een haas sprong ik over de balustrade op straat. De aardbeving duurde 35 volle seconden. Het asfalt van de straat golfde op en neer. Je kunt onmogelijk op de been blijven. Ik viel op straat neer en ben pas opgestaan toen het voorbij was". Het hotel waar de K.L.M.'ers verble ven, werd zwaar beschadigd. Vlieger C. J. Lievaart uit Den Haag werd licht ge wond, .omdat een stuk steen op zijn voet viel. De overige K.L.M.'ers ble ven ongedeerd. Het „Nederlandsche Roode Kruis" zal hulp verlenen aan de slachtoffers van de aardbeving in Venezuela. Als eerste zending verstuurt het 500 sets bloed- plasma. Voor de verdere hulpverlening in Venezuela stelt het Nederlandsche Roode Kruis zijn speciale gironummer 777 open. «PaflMaï» £?c Stem Anderhalve eeuw gemeentewa pens. Pagina 3. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach is dood. Hij was de laatste keizer van het eens zo machtige staal- en kanonnenim- perium. Fagina 7. Bekende Nederlanders geven hun commentaar op de nieuwe mode. Pagina 9. Alleen ingrijpende hervormin gen kunnen het Franse voetbal nog redden Pagina 11. Vonnis (wegens marihuana-ro- ken) van Rolling Stones Richard nietig verklaard. Pagina 12. Ambtenaren vinden dat zij met 15 dagen vakantie maar slecht aan hun trekken komen. Pagi na 13. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De aanhoudende, bijna tropische warmte veroorzaakt een groot aantal gevallen van maag- en darmstoornissen, gepaard gaande met diarree en hoofdpijn. Keel- en oor ontstekingen komen ook opvallend veel voor. De artsen hebben het enorm druk. „Het klimaat van de laatste weken is typisch ongezond. Mensen kunnen veel beter tegen de koude", zei ons een van de artsen. „De mensen zijn er een paar dage echt ziek van en moe ten het be1 houden. Maag- en darm- stoornissen kunnen het gevolg zijn van te snelle afkoeling van het lichaam door gekoelde frisdranken of een koude douche. Men dient zich geleidelijker van de warmte te ontdoen. De ontste kingen beperken zich tot virusinfecties, die niet gevaarlijk zijn". Tot de zieken behoort ook een kleine groep vakantie- en weekendgangers, die de zon vrij spel gaven en met een onschuldig gezicht tegen de dokter zei den: ,.Ik snap het niet, ik heb maar even in de zon gelegen". Bij een arts in Breda meldde zioh tijdens het spreekuur een moeder met haar anderhalf jaar oude baby. Het kind had een middag buiten in een teiltje water zitten spelen en ernstige brandwonden opgelopen. Het jongetje was doodziek. Vooral de huiid is met dit weer kwets baar. Door transpiratie wordt zij name lijk zacht, waardoor zij weerstand ver liest. Door het frequenter douchen en zwemmen wordt zij nog weker. Van medische zijde wijst men op het belang zich na het baden en wassen grondig af te drogen. Men doet er ook goed aan aangepaste luchtige kleding te dragen. Het dragen van een stropdas bijvoorbeeld is in deze „barre" tijden uit den boze. Bij de Inspectie Volksgezondheid is men niet verontrust. Zijdelings met de warmte verband houdend is het grote aantal snijwon- den dat huisartsen in deze dagen krij gen te behandelen. Het zijn vooral kin deren die zich bezeren aan scherpe voorwerpen die achteloze recreanten hebben achtergelaten. DEN HELDER (ANP) Tegen de 47-jarige A. R. op Texel is proces-ver baal opgemaakt, omdat hij gisteren tot tweemaal toe heeft getracht met zijn auto de 49-jarige controleur B. Smit om ver te rijden. Oorzaak was onenigheid over het moment waarop A. R. de veer boot van de Teso mocht oprijden. De Texelaar wordt van poging tot doodslag beschuldigd. DE AMERIKAANSE gewichtehffer Russell Knipp heeft tijdens de Pan- Amerikaamse spelen in Winnipeg het wereldrecord drukken, in het midden- gewicht verbeterd. Ruseell kwam tot een gewicht van 157 kilogram en verbe terde daarmee het oude wereldrecord van de Rus Viktor Kuenzov met 1,5 kg. Russell had reeds eerder 157 kg ge drukt, maar deze prestatie werd niet als record erkent. PONTRESINA (Rtr) -- Twee West- duitse zweefvliegers zijn maandag om gekomen toen hun toestellen op een hoogte van 200 meter in de omgeving van St.-Moritz met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. DE BELGISCHE schilder Fernand Clausse is zaterdag in zijn woning te St.-Gillis bij Brussel overleden. Clausse, die 68 jaar is geworden, verwierf vooral bekendheid door portretten en dierstu- dies van honden en katten. Hij maakte ook films. In 1955 werd een tekenfilm van hem over de stelling van Pythago ras op het festival yan Venetië be kroond. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlijk (Van onze correspondente) HELMOND Huilend en hoestend zijn de Helmonders maandagmorgen naar hun werk gefietst of gelopen. Boven het stadscentrum hing een doordringende amoniakluchtdie de ogen deed tranen en de keel irriteer de. De lucht was afkomstig van een brouwerij aan het industrieterrein, waar tussen zeven en half acht een lekkage was ontstaan in een buis van de machinekamer die voor het afkoe- lingssysleem zorgt. Twee werknemers moesten in het ziekenhuis worden op genomen, nadat zij bedwelmd waren geraakt. De eerste was de hulpmachi nist, die bij de machinekamer werk zaam was. Nadat hij bewusteloos ge raakt was, en de ammoniaklucht zich over het fabrieksterrein verspreidde, werden alle werknemers naar de kan tine gedirigeerd. Een van hen ging per vergissing de verkeerde kant uit, kwam in de buurt van de plaats des onheils en ging eveneens van zijn stokje. Ook hij werd naar het zieken huis vervoerd. De toestand van de beide werknemers werd redelijk ge noemd. Zij worden ter observatie in het ziekenhuis gehouden, maar zullen naar alle waarschijnlijkheid geen na delige gevolgen ondervinden van de ammoniak-bedwelming. Intussen was de brede strook van deze ammoniak lucht naar het stadscentrum van Hel mond gedreven. Er hing een lichte nevel boven de stad, waardoor de am moniakgassen laag in de straten ble ven hangen. Na bijna twee uur werd de prikkelende stank eindelijk ver dreven door een regenbui. Maar in die twee uur hebben veel Helmonders hinder ondervonden van de gassen. De lekkage ontstond juist op het tijdstip dat iedereen naar het werk onderwee was. Over het algemeen werd het voor val nogal laconiek opgenomen. D# gassen, die zich in de buitenlucht snel verspreiden, zijn niet schadelijk, en voor degenen die verkouden zijn kan _het__zelfs^ heel heilzaam werken.

de Stem | 1967 | | pagina 1