Titel bij dames weer voor Ada Kok kampioen af gevlagd Wegtitel in België voor Jos Boons DICK LANGERHORST ZWOM NIEUW 1500 mee, -RECORD Oskamp als Nederlands Uriona na val in ziekenhuis overleden BALMANION IN ITALIË WEREIDBEROEMD DIOR WEIT Evenaring van 200 m-record door Bambuck DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 JULI 1967 7 Franse dames versloegen Nederland Formule II Monotoon Record VEEL DODEN BIJ RACES BAMBUCK evenaring... METTET (ANP) Jos Boons is Bel gisch kampioen op de weg by de be roepsrenners geworden. Boons versloeg na ruim 257 km in Mettet Willy in 't Ven duidelijk in de sprint. Emile Bo- dard en Jean Baptiste Claes, die hon_ derd meter voorsprong hadden op het peloton, eindigden resp. als derde en vierde op veertig seconden van dte winnaar. Daniel van Ryckeghem won de sprint van het peloton voor Geor ges van Coningsloo. De grote groep had een achterstand van 49 seconden. COLMAR (ANP) Het Nederlandse dames-team heeft in Colntar de jaar lijkse tennislandenwedstrjjd tegen Frankrijk met 1-6 verloren. Na de eer ste dag leiden de Franse meisjes met 4-3. Astrid Suurbeek won vervolgens met 6-2 6-3 van Evelyne Terras en Els Veentjer-Spruyt versloeg Monique Sal- fati met 2-6 6-2 6-3. Trudy Groenman die haar afscheid van de wedstrijdsport voor deze gele genheid nog even had opgeschoven ver loor vervolgens me» 6-3 1-6 1-6 van de sterke Franqoise Durr, maar Lidy Jan sen-Venneboer bracht de stand op 6-5 door een zege met 6-3 3-6 7-5 op Janine Lieftrig. De resterende dubbelspelen werden beide door Frankrijk gewonnen. Aller eerst verrasten Salfati-Venturino met een zege op Suurbeek/Veentjer (6-3 6-3) en vervolgens wonnen Duur/Lieff. rig met 6-2 6-3 van Groenman/Janssen Venneboer. De voorgaande twee lan- denwedstriiden werden door Nederland gewonnen. EDDY SCHUTZ ALTIG ....wéér.... ....gekozen— Voor de derde keer in successie heeft Winfried Boelke het Duitse wegkam- pioenschap veroverd. Na een rit over 255 km op een circuit rond Pulheim in de buurt van Keulen, versloeg Boelke Herbert Wilde met een meter verschil in de eindsprint. Grossimihighaus werd derde in dezelfde tijd (6 uur 2 minuten en 50 seconden). Hans Junkermann, de best geklasseerde Duitser in de Tour de France werd met een achterstand van 5 minuten en 50 seconden tiende. "We reldkampioen Rudi Altig kwam vlak na Junkermann over de streep. Eddy Schutz (bij de profs) en Elsy Jacobs (bij de dames) zijn opnieuw wielerkampioen van Luxemburg ge worden. De twee profs, die voor de wedstrijd hadden ingeschreven, Eddy Schutz en Johnny Schleck, moesten in een tijdrit van 17.900 meter in de buurt van Leudelange uitmaken wie er kam pioen zou worden. Schutz maakte een. tijd van 29 min. 8 sec. Schleck gebruikte 16 sec. meer. De dames reden een nor male wedstrijd over S5 km. Elsy Jacobs won. Mathy Marth kwam ruim 20 mi nuten later binnen. Dieter Grabe werd gisteren op het circuit „rondom Wartburg" Oostduits wielerkampioen. Axel Peschel eindigde als tweede. De rit om het kampioenschap van Spanje op een vrij geaccidenteerd ter» rein over 92 km werd gewonnen door Luispedro Santa-Marina die een tijd maakte van 2 uur 17 minuten en 7 se conden. Echevarria werd tweede en Gi- nes Garcia derde. Leandro Faggin heeft op de wieler baan van Lanciano voor de elfde keer de Italiaanse titel behaald in het num mer achtervolging voor beroepsrenners. Domenico de Lillo werd kampioen bij de profstayers en Franco Chemello was de sterkste amateurachtervolger. Franco Balmanion, de hoogst geklas seerde Italiaan in de Tour de France heeft zondag de 41e Ronde van Toscane gewonnen en daarmee het Italiaanse kampioenschap op de weg veroverd. Franco Balmanion kwam alleen aan de finish met een voorsprong van 3 mi nuten en 30 seconden op het peloton. De uitslag luidde verder2. DanceL, li, 3. Adorni; 4. Gimondi, 5. Carletto, 6. Motta, 7. Passuello, 8. Scarbozza, 9. Bodrero en 10. Portaluppi. De Italiaan se wielerbond heeft met het oog op het wereldkampioenschap voorlopig 28 renners geselecteerd. Bij deze groep zijn de eerste tien van het kampioen schap en verder: De Pra, Panizza, Poli- dori, Annd, Macchi, Poggiali, Dalla Bo na, Zandegu. Zilioll, Basso, Cribiori, Michelotto, Zancanaro, Taccone, Bi- tossi, Favaro, Delia Tore en Poli. De Zwitserse titel op de weg ging naar Freddy Ruegg, die in de eindsprint sneller was dan zijn vluchtmakker Wil ly Spuhler. De verdere uitslag was: 3. Bingelli, 4. Vifian. 5. Abt, 6. Blanc, 7. Brand en 8. Maurer. Cvetko Bilic, de beste Zuidslavische wegrenner, mag van zijn wielerbond niet starten in de Ronde van Zuid-Sla» vië, die vandaag begint. Bilic werd op de voorlaatste dag van de Ronde van de Toekomst uit de strijd genomen, om dat na een onderzoek was gebleken, dat hij doping had gebruikt. De Zuidslavi sche wielerfederatie heeft, na kennis te hebben genomen van de officiële on derzoekingen in Frankrijk, Bilic voor lopig een startverbod voor de nationale ronde opgelegd. Het is nog niet be kend welke maatregelen de Zuidslavi sche wielerbond verder tegen Bilic zal nemen. Na de rit om het Duitse kampioen schap op de weg heeft de Duitse wieler bond een voorlopige selectie gemaakt voor het wereldkampioenschap op de weg. Zeven van de acht renners, die op 4 september aan de wedstrijd in Heer len mogen deelnemen, zijn bekend. De geselecteerden zijn: wereldkampioen Rudi Altig, Winfried Boelke, Hans Jun kermann, Rolf Wolfshohl, Dieter Pu- schel. Herbert Wilde en Dieter Wide- mann. Kandidaten voor de achtste plaats zijn: Oldenburg, Kemper, Adler, Grossimlinghaus en Streng. SABADELL (ANP) De Spaanse wielrenner "Valentin Uriona is gisteren overleden in een ziekenhuis in Sabadell. Uriona, een 26-jarige renner, die dit jaar nog in de Tour de France startte, was naar het ziekenhuis vervoerd, na dat hij in de wedstrijd om het Spaanse wegkampioenschap gevallen was. De officiële doodsoorzaak is nog niet vast gesteld. Volgers, die achter Uriona hebben gereden, dachten dat zijn dood het ge volg was van een val, die werd veroor zaakt door het breken van zyn ketting. Uriona wilde deze zittend op zyn fiets repareren, maar hij viel. Dr, Isidro Gastell Calsina van het zieken huis te Sabadell heeft meegedeeld, dat Uriona met een hersenschudding om 12.50 uur in het ziekenhuis is binnenge bracht en dat hij, zonder bij kennis te komen, omstreeks 15.00 uur is overle den. ZANDVOORT (ANP) „Nu" stond er met grote krijtletters te lezen op het zwarte bord dat Ben van Marken om hoog hield. In een „code", die nauwelijks voor tweeërlei uitleg vatbaar was, liet de manager van het Racingteam Hol land Freek van Heel weten, dat met nog twee ronden te rijden het sein voor de grote aanval gegeven was. Veel succes heeft de Canadese Nederlander met zijn bevel niet gehad. In de wedstrijd van de toerwagens tot 1300 cc, die stellig het hoogtepunt vormde van de NAV-races op een winderig Zandvoort, had Dudok van Heel al alles uit zijn Coopertje ge haald wat er in zat. Toch had hij slecnts één ronde het veld mogen aanvoeren. Eerst was het de onder pseudoniem rijdende Johnny Muller, die hem pas seerde en aantoonde dat het Stich's Ra cing Team boze plannen had. Daarna beëindigde Hans Oskamp zijn indruk wekkende opmars in leidende positie de amper 10.000 toeschouwers die ondanks de matige weersomstandigheden naar Zandvoort waren getrokken, kregen een grootse race te zien .Hans Oskamp, die tijdens de training niet genoeg pk's uit zijn Coopertje kreeg en de zaterdag sleutelend doorbracht, moest als laatste van start gaan. In twee ronden had de man uit Utrecht zich opgewerkt tot de derde plaats. Tot aan de finish streden Oskamp, Johnny Muller en Dudok van Heel om iedere seconde winst. Precies halverwege de race sloeg Oskamp met zijn Austin zijn slag. Zoals zo vaak ver raste hij zijn tegenstanders in de Tar- zan-bocht. De kansen op een derde ze ge in een wedstrijd tellend voor het Ne derlands kampioenschap tot 1300 cc met de zekerheid dat de titel hem niet De Belg Jacky Ickx ging bij zonder hard in zijn Formule Il-wa- gen. Hij won onbedreigd, waar van hierbij een foto. meer kan ontgaan bleven echter klein. De wagen rookte vervaarlijk en het was nauwelijks aan te nemen, dat de Cooper, rijdend op de rand van zijn mogelijkheden, de finish zou halen. Dit maal kreeg de pech echter geen kans. Luttele meters voor zijn rivalen werd Oskamp als winnaar en Nederlands kampioen 1967 afgevlagd. Voor het grote werk op deze geslaag de racedagen hadden de formule-II- coureurs in hun gevecht om de Euro pese titel moeten zorgen. De wedstrijd werd weinig minder dan een desillusie. Jacky Ickx, het 22-jarige natuurtalent uit België, was met zijn Matra Ford FVA oppermachtig. De man die enkele jaren geleden nog nationaal motorkam pioen was, leidde van start tot finisn. Ontstellend hard werd er door de ren- wagens, die zijn uitgerust met een 1600 cc-motor, gereden. Jacky Ickx zag kans een snelste ronde te draaien van 1 mi nuut 27.9 seconden gemiddeld 171,7 km per uur waardoor hij 0.2 secon den onder het baanrecord bleef, waar voor Jim Clark vorige maand tijdens de Nederlands Grand Prix voor formule-1 renwagens zorgde. Clark had voor zijn recordronde echter de beschikking over een nog in ontwikkeling zijnde 3-üter- kracht'bron. Voor welke problemen de autorensport zal staan als die machtige V-8-motor van de Flying Scotchman is geperfectioneerd, kan men zich nu nog nauwelijks voorstellen. Dat de Nederlanders Gijs van Len- nep met de snelle Brabham Ford van Jochen Rindt en Rob Slotemaker met een Harris Protos Ford FVA niet zouden kunnen meekomen, stond eigen lijk al bij voorbaat vast. Het gebrek aan routine in deze supersnelle races wreek te zich al snel. Gijs van Lennep moet met een bescheiden achtste plaats ge noegen nemen en pech schakelde Slote maker in de eerste fase van de race uit. Tegenover de onbedreigde zege van Jacky Ickx bij de formule-2-racers stond de spanning van de toerwagens. Herman Veder mocht bij de wedstrijd in de klasse tot 850 cc vrijwel van start tot finish leiden en zijn Nederlandse kampioenschap veilig stellen, in vrijwel alle andere klassen werd hard gevoch ten. Jammer was het dat' het enerverende duel tussen Ab Goedemans, kort geleden winnaar van de Coupe Roosdorp voor de strijdlustigste renner, en Ed 3wart voortijdig werd afgebroken. Vrijwel wiel aan wiel kwamen de Fiat Abarths van beide rivalen ronde na ronde door. Een gebroken olieleiding maakte Swart in de zesde ronde van leider tot figu rant, waarna Goedemans moeiteloos ze gevierde. DE ZWEED Olie Pettersson heeft met een Husqvarna in Hyvinkaeae de Grote Prijs van Finland, die meetelde voor het wereldkampioenschap motor cross in de 250 cc klasse, gewonnen. NEDERLAND HEEFT zondag op kasteei Hillenraedt in het Limburgse Swalmen de interlandwedstrijd hand- boogschieten tegen België met 6557 te gen 6444 punten gewonnen. DIEREN (ANP). Dick Langerhorst heeft zijn doel be reikt. Voor de aanvang van het seizoen stelde de 21-jarige Haagse student in de lichamelijke opvoeding een schema op, dat hein moest brengen op 17 min. 30 sec: de eerste honderd meter in 1.06.0 en de overige dertig banen in 1.10 met daar tussen nog vier seconden om te verspelen' Bij de landenwed. strijd tegen Hongarije een week geleden hield hij, het schema tot halverwege aan, daarna zakte hij terug om tenslotte toch nog in 17.41.8 zijn Nederlands record met ééntiende sec. te verbeteren. Deze zaterdag deed hij in Dieren bij de nationale kampioenschappen op de 1500 meter zijn tweede en ditmaal geslaagde poging. Halverwege de race was hij nog twee sec. op zijn Oldenzaaltijd (9.14,9) ten achter, maar toen de speaker had ge vraagd om extra-aanmoedigingen en de Hagenaar tussen duizend en elfhonderd meter vier zwemmers dubbelde en op de laatste honderd meter zelfs de razend snel gestarte Tino Jansen een achter stand van honderd meter bezorgde, was het duidelijk dat hij in zijn opzet ge slaagd was. Dick Langerhorst finishte in 17,30.0 tot een tiende van een seconde gelijk aan zijn schema-ti;d. „Het heeft me een geweldige stimu lans gegeven, dat ik na duizend meter de anderen in de rug kon zien. Op zo'n 1500 meter heb je heel wat met jezelf uit te vechten. Je wordt moe en je be klaagt jezelf. Maar als je dan iemand voor je ziet, ben je op slag die moe heid vergeten. Je wilt die ander voor bij en de volgende enzovoorts." zei Langerhorst na afloop, zich wel reali serend dat voor een finale-plaats in Mexico City een tijd van 17 min. 30 sec. nauwelijks voldoende zal zijn. De enige die niet door Langerhorst werd ingelopen was de jonge HPC- jwemmer Ale van der Veen, die in 18,38,4 aantikte. Tevoren had Johan Schans wegens een te laat binnenge komen inschrijving in de eerste serie geplaatst een al even monotoon ge vecht tegen de klok afgesloten met een "ja van 18.12,8, waarmee hij ruim schoots tweede werd in de totaal rang schikking. Vier jam- geleden zou de tijd van Lan gerhorst, die in het tweede gedeelte van ue race ruim een seconde sneller was eerste deel, een Europees re cord hebben betekend. (ADVERTENTIE) adlda» „La Paz" Bovenleder van rundbox, schachtrand gepolsterd, zwarte noppenzooi met 13 noppen. adldas „Brasll" De goedkoopste adidas voetbalschoen van rundbox met zwarte noppenzooi. Leverbaar in de malen 28-42. adldas „Santos" hnvlÜ.er?e SCh0en van rund* Nvlnn !U lStekende PaSVOrm- Nylon-zool en schroefdoppen van model ..Mondial" De ontwikkeling op de marathon van de vrije slag is echter dermate hard gegaan dat de Hagenaar met deze tijd bij de Europese kampioenschappen in Utrecht ternauwernood zesde zou zijn geworden en hij op de wereldranglijst van 1966 genoegen zou hebben moeten nemen met de 21ste plaats. Daarom is Dieren voor Langerhorst slechts een tussenstation geweest. Zijn einddoel voor dit seizoen ligt later: bij de zes- landen wedstrijd in september. Daarvoor komen de nationale kampioenschappen, die dinsdag in Groningen beginnen en waar voor het eerst het nieuwe uit gebreide Olympisch x programma zal worden gezwommen. Langerhorst start daarbij onder meer op de 100, 200, 400 en 800 meter vrije slag. Ook Ada Kok prolongeerde in Dieren haar titel op de 1500 meter vrije slag. De training van de Amsterdamse is dit seizoen gericht op een krachtsexplosie van twee a drie minuten, d.w.z. voor de 100 en 20C meter vlinderslag bij de Spelen van Mexico. De KNZB hoopt dat het Olympisch zwemprogramma zodanig zal worden ingericht dat Ada Kok ook op de 400 of 800 meter vrije slag zal kunnen starten. Maar dat blijven „uitstapjes". De niet speciaal voorbereide Ada zwom in het prachtige natuurbad Nieuwland zater dag dan ook geen nationale records. Ze finishte in 19.29,2 bijna acht sec. boven haar tijd van vorig jaar in Den Haag. Tot achthonderd meter zwom zij zij aan zij met Yvonne van Kuilenburg, daarna viel de jonge HPC-zwemster wat terug om tenslotte met 19.50.5 toch een nieuw aspirantenrecord te vestigen. Daaruit blijkt overigens wel de bloedarmoede op de lange afstand. Veel florissanter waren de prestaties op de nummers onder twaalf jaar. In voorgaande jaren werden deze kam pioenschappen voor de allerkleinsten ge houden tydens de nationale kampioen schappen. Ditmaal waren zij in ver band met de uitbreiding van het pro gramma verplaatst naar de 1500 meter kampioenschappen. Een ongetwijfeld ge lukkig besluit. Aangemoedigd door clubgenoten, die de reis naar Groningen hadden onder broken, wierpen de kleintjes zich in de strijd om geëerd te worden met de heuse overwinnings-hymne van de Europese kampioenschappen. Na vier jaar experimenteren en eindeloze moei lijkheden met medische commissies is het jeugdzwemmen op weg een groot succes te worden. In Dieren waren er voor de vierhonderd jongens en meisjes zo'n zestig starts. Allemaal vijftig meter nummers Er waren drie uitblinkers: Albert op de Dijk van de GZPC, Frank Weyers van de ZCR en Gisela Christen- husz van de OZPC. Eerstgenoemde won de 50 meter vrije slag in 30,9, de vlin derslag in 35,3, en werd derde op de rugslag (37,5). Frank Weyers werd tweede op de vrije slag (31,0) en eerste op de rugslag in 36,2. Hij verwees op dit onderdeel de kampioen van het vorig jaar Jos Berens (AZPC) naar de tweede plaats. Gisela Chrisfenhusz won de schoolslag (38.6) en werd achter de Die Haghe-zwemster Wilma de Ruiter (36,1) tweede op de vlinderslag (36,4). De tij den. die dit drietal maakte, werden door de nummers één van de vorige drie jaar in de verste verte niet bena derd. Als de nu nog stroef verlopende ..doorstroming" naar de oudere leeftijds groepen beter wordt, kan Nederland over enkele jaren plezier beleven van deze talenten. Bij de foto boven Ada Kok op weg naar de zege bij de dames in het Nederlandse 1500 m-kampioenschap. PARIJS (A.N.P.) -- Naast de eve naring van het Europese record op de 200 meter door Roger Bambuck (20,4 sec.) werden tijdens de Franse kam pioenschappen in Parijs nog enkele opvallende prestaties geleverd. Ro bert Sainte Rose verbeterde het Fran se record hoogspringen tot 2,16 m, ter wijl de 38-jarige veteraan Pierre Col- nard met de kogel tot een nieuw Frans record kwam: 18,81 m. Jean Wadoux, die vorige week tijdens de halve finale van de Europa Cup in Ostrava een verrassende nederlaag leed, revancheerde zich door de 1500 meter te winnen in 3.39,1. Herve d'Encausse, regelmatig goed voor sprongen boven de 5,00 m bij het polshoog, leed een verrassende nederlaag. Hij haalde ditmaal de 4,70 niet en moest de titel laten aan Jean- Pierre Colusso, die 4,90 m sprong. In Boedapest, waar de Engelse dames- en herenploeg over Hongarije zegevierde, won Campbell (G.B.) de 400 meter in 46,6 sec., terwijl hetzelf de nummer bij de dames met 54,1 sec. een zege opleverde voor Lilian Board. Miklós Nemeth wierp de speer 82,50 m. Zondags noteerde Campbell met 20,7 sec. voor de 200 meter een van de snelste tijden dit jaar in Europa gemaakt. Gyuia Zsivotsky zorgde met 68,06 m bij het kogelslingeren voor een van de weinige Hongaarse over winningen. Bij de dames liep Gyulia- ne Toth met 23,7 sec. een snelle 200 meter, terwijl Judith Bognar met 17,06 m een nieuw Hongaars record kogelstoten vestigde. Bij de Spartikiade in Moskou no teerde de 23-jarige militair Gennady Khlystov (Ruslde snelste 10.000- metertijd van dit seizoen: 28.27,8. Bij Duitse studentenkampioenschap pen in Heidelberg werden ook enkele prestaties van wereldformaat gele verd. De 20-jarige Heinfried Engel sprong 5,12 m polshoog en Heinz- Direck Ney wierp 61,54 m met de dis cus. Toch werd hij geen kampioen, want Ney, die zijn prestatie had gele verd bij de kwalificatie, moest in de finale zijn meerdere erkennen in Dirk Wipperman, die met 60,26 m voor het eerst in zijn carrière over de 60 m kwam. Liesl Westermann, dit jaar 's werelds beste discuswerpster, verbe terde haar persoonlijk record tot 58.65 m, waarmee zij het wereldrecord van de Russische Tamara Press (59,70 m) tot op één meter benaderde. Bij de Oostduitse kampioenschap pen in Halle kwamen de beste pres taties op naam van Manfred Stolle (83,52 m speer) Klaus Beer (7.81 m ver), Rudi Koopman (2,14 m hoog) en Max Klauss (7986 pnt. in de tien kamp). ZANDVOORT (A.N.P.) Tijdens de formule-II-race, die op het circuit van Zandvoort werd gehouden, is de Engelsman lan Raby ernstig gewond geraakt. In de vijfde ronde kort na de Hunserug raakte de Brit met zijn Repco-Brabham-Cosworth-Ford van de baan en sloeg daarna tegen een vangrail. Raby, die beide benen had gebroken en enkele zware kneuzin gen had opgelopen, werd per helikop ter naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Zyn toestand is zeer ernstig. TWEE PERSONEN werden gedood en een vijftal levensgevaarlijk ge wond toen tijdens een internationale autorace in Grenaa (Denemarken) twee wagens met een snelheid van 170 km per uur met elkaar in bot sing kwamen. Op een recht stuk ver loor de Amerikaan Doug Revson de macht over zijn wagen en botste daarna tegen een andere coureur. De twee bolides sloegen enkele malen over de kop en kwamen in de tribu nes terecht. DE BELGISCHE auto-coureur Eric de Keyn, die een week geleden tij dens de 24-uursrace van Francor- champs levensgevaarlijk werd ge wond, is in Luik aan zijn verwondin gen bezweken. Hij was na het onge luk per helikopter naar het Bavière- ziekenhuis in Luik getransporteerd. TIJDENS internationale motorraces in Freiburg is de 24-jarige Duitser Dieter Völmle om het leven gekomen. Kort voor de finish van de race in de 500-cc-klasse kwam Völmle, die en kele kilometers daarvoor al met de afrastering van het circuit in aan raking was geweest, ten val. Hij liep een schedelbreuk op en overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. DE BRITSE autocoureur Tim Cash is in een strijd op het circuit van Montes Claros bij Lissabon veronge lukt. Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Dit bleef er over van de wagen van de Engelsman Ian Raby, die op Zandvoort ernstig gewond raak te.

de Stem | 1967 | | pagina 5