Rijksweg 58 kan drukte niet meer aan DUITSERS aan de KUST Dolman cloping-onderzoek DEEL VAN CARACAS IN PUIN Tientallen doden in vuurzee op vliegdekschip JAMIN Flatgebouw stort in door aardschok I Jongen verdronken in Oosterschelde &r V.S.-mariniers in hinderlaag Bejaard paar met brommer verongelukt Bidault in België Muziekleraar randt meisje aan onder bedreiging van pistool SOLO OVER OCEAAN ^JÉÉfc fruit Nfft partjes setje >ben tker. s kijken i Gas cmte-eenheden ;so Gas! waarborg trouwen DAGBLAD VOOR ZEELAND Ï»0P2Surer 2°'33 UUr' Vrij warm Het weer in Europa Aardschokken in Z-Amerika FLESSEHALZEN GEWONDEN SPORTWAGEN SUPERSCHIP BIJNA UITEENGERETEN DOOR EXPLODERENDE BOMMEN EN RAKETTEN/ Rusk: Geen oorlogs verklaring Vietnam wee militairen gedood MILITAIREN VERWOEST BRANDEN 1107e JAARGANS No. 25570 Vow God, Koningin en Vaderland Mij. 8 Uitgave: N.V. Uitg Dr. W. A. J. AA. Neerlandia Harkx Directeur: Hoofdredacteur: L Leijenaekker Redactieraad: H. Broeders, dr H. M IHouben, mr. J. H. Jacobs, A J van Putte, ir. C. A. J. van Schendel. «ureeu: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 M A ANDAG 31 JUU 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (exc). incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers f 0,20 Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureaus i ROOSENDAAL, Molenstraat 45, tel. 3581 - BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26, tel. 4780 - OOSTERHOUT, Arendstraat 14, tel. 3753 - WAALWIJK, Grotestraat 189, tel. 2861 - GOES, Klokstraat 1, tel. 6252 - HULST, Steenstraat 14, tel. 2377 (Van onze sportredactie) BEEK Het wielerkampioenschap voor profs op de Adsteeg in Beek heeft nog een nasleep gekregen. Volgens voorschrift moesten de renners Dolman, Karstens, Sche pers, De Roo en Tummers zich rond zes uur melden voor 't doping onderzoek dat door dokter Baart uit Amsterdam in het badhuis aan de Markt te Beek gehouden werd. 'Vaji een onzer verslaggevers) «5 MAARTENSDIJK - De negen- lis=?r!nu3 Stoutjesdijk uit Sint I por, r. i 'f zaterdag verdronken in .v'an het schorren- en slikken- ku?nPluimP°t voor de Thoolse nnwlL JonSen werd verrast door het schot w.ater- Het stoffelijk over- im TiVas, t5,'s:eravond nog niet gevon- tentwt u vP inwoners van Sint Maar- deelJ,™ aan het speurwerk tsana .en' Zaterdagavond is bij af- vemkil: met zaklantaarns naar de «jas'e Jongen gezocht. aopilüts'jongen tijdens zijn spel in «St11, kwam riep hij zijn ten niit ,.f ,jwip „maar deze konden Jetie wJ, ?el2' de vijftienjarige I tMEp.nw uit Roosendaal heeft I reiken 8 gedaan de jongen te be- het KNMta'.meegedeeld door Vrij waf„geldig tot vanavond: plaatsen !h-„„ op de meestc Periodes IT." UF!1 en zonnige en zuidwest Wind tussen west der f7en24™ "P 5'°° uur' Maan on" Helsinki Stockholm Oslo ??Pe"hagen Aberdeen bonder. Amsterdam hamburg Jordeaujt Grenoble Nice Berlijn Frankfort JJunchen Zurich Genève Locarno Wenen «msbruck Athene Rome V^sllorca Lissabon weer zwaar bew. onbewolkt regen motregen zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt niet ontvangen zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt hcht bew. licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Max.- temp. 26 23 17 20 22 23 22 26 27 27 29 Deze hoop puin is alles wat er over bleef van een flatgebouw van 12 ver diepingen nadat een hevige aard beving in en rond Caracas grote schade had aangericht. (Zie verder pag. 3) Maar zondagavond om tien uur. vier uur daarna dus, hadden de ontboden renners nog geen urine in het daar voor bestemde buisje gedaan. Het heette dat ze niet konden urineren. De renners liepen wat op en neer, dron ken wat en eindelijk rond kwart over tien, hadden ze allen aan de verplich tingen voldaan. Maar bij de nieuwe kampioen, Eef Dolman, had zich bij het onderzoek een incident voorgedaan. Hij zou een reserveflesje met urine bij zich hebben gehad en op het ment dat hij deze meegebrachte urine in het door de dokter verstrekte buis je had willen doen, zou hij daarbjj door de dokter betrapt zijn. Gisteravond konden wij bij de func tionarissen van de KNWTJ de heren Förster en Slaats, die samen met dok ter Baart het onderzoek leidden geen bevestiging krijgen van het gebeurde met Dolman. De heer Förster „Ik kan dit niet bevestigen. Ik kan wel zeggen dat Dol man bij het onderzoek een teneer- geslagen indruk maakte. Of er opzet in het spel was toen de renners uren lang niet aan het verzoek om te uri neren konden voldoen, weet ik niet". IN GULPEN is zaterdag dc 19-jarige leerling-kok S. uit Roermond aange houden, die heeft bekend in het kas teel Neubourg in Gulpen driemaal brand te hebben gesticht. DE UITVAART van kardinaal Cardijn, de vorige week overleden stichter van de Katholieke Arbeidersjeugdbeweging heeft zaterdag in Brussel plaatsgevon den. De rouwdienst in de basiliek van Koekclberg werd geleid door kardinaal Suenens. (Van onze redactie buitenland) CARACAS/BOGOTA/ANKARA Een serie aardbevingen in het noor den van Zuid-Amerika het afgelopen weekeinde heeft volgens de officiële berichten aan 60 mensen het leven gekost. Het ergste werd Caracas, de hoofdstad van Venezuela, getroffen. Hier vielen zeker 4i doden, maar reddingsploegen en politie spreken van enkele honderden slachtoilers. In Columbia kwamen 8 mensen om. rn net noordwesten van Turkeije werd zondag een nieuwe aardschok geregis treerd. Hierbij kwam een meisje om net leven. Venezuela werd zaterdagavond ge troffen. "Veel mensen zaten op dai tijd stip aan tafel. In de hooidstad Caracas stortten vijf flats, waaronder een van zestien verdiepingen, binnen vijl secon den in. Genietroepen en brandweer lieden zoeken nog naar siachtoifers tus sen het puin. Op vijftien plaatsen ont stond brand. De centrale Kraamkliniek van de stad werd ook ge trollen. Veel vrouwen Kregen er een miskraam. In een groot aantal geoouwen viei de stroom uit, waardoor neei wat mensen werden opgesloten m liften. Na de aardbeving vluchtte vrijwel de gehele bevoiKing de straat op. De men sen brachten de nacht door in parken en op pleinen. Gisteravond gat de poli tie officieel op, dat er loUO ernstig ge wonden waren en dat ongeveer 2UU0 mensen eèn zenuwschok hadden opge iopen. lü.UÜO gezinnen zouden dakloos zijn geworden. De materiële schade in Caracas wordt geschat op 35 miljoen gulden. Verscheidene wijken van de stad overstroomden, doordat de water werken werden beschadigd. De aardbe ving kwam vier dagen nadat Caracas zijn 400-jarig bestaan had gevierd. Ook andere delen van Venezuela zijn door de aardschokken geteisterd. In de stad Maracay, de havenplaats La Guaira en andere steden langs de noordkust kwamen zeker 20 mensen om. Voor het gehele land werd de noodtoestand af gekondigd. President Raul Leeni heeft zich naar het getroffen gebied begeven. Zondagmorgen tegen half zes plaatse lijke tijd werden het noordoosten van Columbia en de hoofdstad Bogota ge troffen door een krachtige aardbeving. Officiële opgaven spreken van 8 doden en ruim honderd gewonden. De grootste schade ontstond in Bucaramanga, hoofd stad van de provincie Santander. Naar het ministerie van buitenlandse zaken meedeelt, is van de Nederlandse ambassade in Bogota, vernomen dat de Nederlandse kolonie en het vrijwilli- gersteam aldaar in goede gezondheid verkeren. De Turkse stad Adapazari werd gis termorgen voor de tweede maal in acht dagen getroffen door een aardbeving. Er zou een dode zijn, een meisje, dat door de schokken van een trap viel, en ongeveer 15 gewonden. (Van onze verslaggevers en correspondenten) GOES/BREDA/DEN HAAG „De Rijksweg 58 is bij lange na niet capabel om voortdurend die grote drukte op te vangen." Dit is de noodkreet van de Goese politie na weer een zeer druk vakantie weekeinde. Duitsers voerden vrij dagavond, zaterdag en ook giste ren duidelijk de boventoon in de ronkende en eindeloze stoet au to's welke zich, meestal in het tempo van een stug doortrappen de fietser, naar de kust bewoog. Eindelijk zijn ze gekomen, zo zuchtten hotel- en campinghouders aan de Hol landse kust, waar sinds het weekeinde nog slechts incidenteel een slaapplaats is te bemachtigen. Aan de kust van de Zuidhollandse eilanden en in Zeeland is de situatie iets gunstiger voor de zoekers naar een bed en kampeerplaats. In het binnenland is nog steeds plaats ger.oeg in hotels en op campings. De verkeersstromen in de beleende flessehalzen (verkeersplein Oudenrijn en Rijksweg 58| vooral zaterdag opstop pingen en files veroorzaakten, sloegen desondanks geen drukterecords. Hoe wel rondom Goes had de politie het he le weekeinde ri_ handen meer dan vol. Daar onstonden dan ook de langste files. Soms van Goes tot aan de Vlakebrug, ongeveer tien kilometer. Bij Oudenrijn werden geen langere files dan van 5 kilometer gemeten. Op de „Zeeuwse kustweg" was het zaterdag vooral zo druk omdat ook duizenden huiswaarts- kerende vakantiegangers tussen de wie len zaten. Op verschillende plaatsen, ook rond Bergen op Zoom ontstonden lichte botsingen. In Zeeland is men, verOu trust over het Stijgende aantal ongelukken op de rijks weg 58. Het merendeel onstaat als ge volg van inhalen van fiUs. Dit is be halve een volslagen zinloze bezigheid ook nog levensgevaarlijk, zowel voor de inhaler als voor tegemoetkomende au tomobilisten. Binnen een uur belandden zaterdag op het eind van de middag negen men sen in de Goese ziekenhuizen St.-Joan na en Bergzicht. Om kwart voor vijf raakte een Duitse personenauto bij een al te haastige in haalmanoeuvre op rijksweg 58 onder 's Heer Hendrikskinderen van de weg af. De wagen kantelde van de dijk. De vijf inzittenden werden gewond waarvan één ernstig. Om kwart voor zes raakte J. H. uit Moergestel, die een sportwagen bestuur de, op rijksweg 58 onder Kapelle de macht over het stuur kwijt nadat hij plotseling had moeten remmen. De sportwagen kwam eerst in de rechter berm terecht maar schoot onmiddellijk daarna als een onbestuurbaar projec tiel naar de andere kant van de weg juist op het moment dat van de tegen overgestelde richting een VW-busje passeerde. Na de botsing kwam de auto achterwaarts in de sloot terecht. H. werd ernstig gewond. In het VW-busje bevonden- zich elf personen: het gezin J. W. uit Souburg en twee nichtjes uit Den Haag. Mevrouw W., haar 16-jarige dochter en het 7-jarige nichtje C. van U. liepen min óf meer ernstige verwon dingen op. De vier gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. Na beide ongelukken liep het toch al langzaam opschietende verkeer extra vertraging op. WASHINGTON (Reuter) De A- merikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, heeft blijkens een gisteren gepubliceerd verslag verklaard dat hij gekant is tegen een oorlogsverklaring aan Noord-Viet Hierin zou men een dreigement kun nen zien dat de V.S. het land willen vernietigen. Amerika wenst echter al leen een einde te maken aan agressie en streeft naar herstel van de vrede. Een Amerikaans bataljon van 800 ma riniers werd gisteren uit de gedemili tariseerde zone in Vietnam teruggetrok ken nadat het in een Noordvietnamese hinderlaag was gelopen. De berichten over het aantal gesneu velden spreken elkaar tegen. De mari niers schatten het dodental op 13, maar achten het niet uitgesloten dat het er 50 zijn, met tussen de 150 en 175 gewonden. In een bericht dat op de Amerikaan se basis Dong Ha aan de pers is ver strekt, wordt gesproken van zes d iden en 50 gewonden. Volgens de commandant van het ba taljon zijn er 40 Noordvietnamezen ge dood en 150 tot 200 verwond. Het bataljon, dat gesteund werd door vlammenwerpende tanks, geraakte op een stuk weg dat van landmijnen was voorzien, waarna het door verdekt op gestelde Noordvietnamezen onder yuur werd genomen. (Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERKE De eenenzeventig- jarige J. K. Voogd en zijn vierenzestig - jarige vrouw G. Voogd-van Ommen uit Middelburg overleden gistermiddag in het Sint Jozef ziekenhuis te Vlissingen aan hun verwondingen, opgelopen bij een ongeval in de bebouwde kom van Koudekerke. De heer Voogd en zijn vrouw waren op een bromfiets op weg van Middel burg naar Koudekerke. Het fietspad be vindt zich links van de weg. Bij het binnenkomen van Koudekerke moeten fietsers en bromfietsers via een ver plichte oversteekplaats naar de rechter kant van de weg. De heer Voogd bleef echter nog even links rijden en ging toen plotseling dwars over de weg naar rechts. Op dat moment werd hij juist ingehaald door een personenauto die bestuurd werd door W. M. uit Wilrijk (België). De Belg kon een aanrijding niet voorkomen. De heer en mevrouw Voogd zouden in Koudekerke de verjaardag van hun kleinzoon vieren. Hun schoonzoon is predikant. Hij had voor deze zondag een predikbeurt in Koudekerke aangeno men. Vrijdagavond om elf uur vloog in Eindhoven een personenauto, waarin zich vijf militairen uit de legerplaats Oirschot bevonden tegen een boom. Hierbij werden twee inzittenden zwaar gewond. De 20-jarige H. van Amelsfort uit Tilburg overleed nog tijdens het transport naar het Diaconessenhuis in Eindhoven. De 20-jarige H. Boeing uit Oss over leed gisteren. De drie andere militairen wérden, na in het Diaconessenhuis be handeld te zijn, opgenomen in de zie kenzaal van de legerplaats Oirschot. Zij zijn slechts licht gewond. Elders in het land kwamen nog min stens 5 personen in het verkeer om het leven. Bij Innsbruck verbrandden vijf of zes inzittenden van 2 personenwagens die verpletterd werden door een vracht auto. De chauffeur yan de vrachtauto was dronken. Een archieffoto van het door kern energie aangedreven Amerikaanse vliegdekschip „Forrestal". BRUSSEL (ANP) De Franse oud premier Georges Bidault is gisteren in gezelschap van zijn echtgenote, na vier jaar als balling in Brazilië te hebben gewoond, op de Belgische luchthaven Zaventem aangekomen. Bidault, die in België asiel heeft ge kregen op voorwaarde dat hij zich niet «met politiek zal inlaten, was het inder tijd niet eens met de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerië. VALKENBURG (ANP) De rijkspo litie te Valkenburg heeft de 30-jarige ongehuwde musicus can S. gearresteerd. De man had in Valkenburg een 17-jarige toeriste onder bedreiging van een pistool aangerand. Vrijdagnacht omstreeks een uur had de musicus op de Cauberg een verloofd paartje aangesproken, waarbij hij zich uitgaf voor politieman in burger. Hij deelde het tweetal mee dat zij nog "eel te laat op stap waren en sommeerde de jongen hotelwaarts te gaan. Het meisje beval hij in zijn auto te stappen. Hij zou er zelf voor zorgen dat zij „veilig" thuiskwam. Hij reed haar echter naar een bos in het kerkdorp Sibbe, waar hji het meisje, terwijl hij haar met zijn pistool (dat la ter een alarmpistool bleek te zijn) be dreigde, heeft aangerand. Daarna reed hij haar terug naar Val kenburg. Zij heeft direct aangifte ge daan bij de politie, die de musicus via het kenteken van de auto snel kon acn- terhalen. Tijdens het verhoor bekende van S., leraar aan een Zuidlimburgse muziek school, dat hij een week eerder eenzelf de aanrandingspoging in de kom yan Valkenburg had ondernomen. Het stel dat hij toen had aangesproken, had zich niet door hem laten intimideren. AAN BOORD VAN DE FOR RESTAL (AP/AFP) Met snij branders baanden gisteravond reddingsploegen van de beman ning van het Amerikaanse vlieg dekschip U.S.S. Forrestal, varend in de Golf van Tonkin zich een weg naar lager gelegen dekken, in pogingen om zo snel mogelijk de talloze officieren en matrozen te vinden die benedendeks nog vermist worden na de ramp. Zondagmiddag was het officiële do dencijfer gestegen tot 71. 73 beman ningsleden zijn gewond en 122 officie ren en manschappen worden nog ver mist. Vele van de vermisten zullen na de ontploffingen in zee gesprongen zijn en men verwacht niet dat men hen nog zal kunnen redden. De speurtocht in de wateren rond de Forrestal heeft zondag geen resultaten gehad, niemand is gevonden. Het schip zelf vaart langzaam, maar op eigen kracht naar de Philippijnen, waar het voorlopig gerepareerd zal worden. Zeven grote kraters zijn geslagen in het vliegdek, waar nog de grotesk ver wrongen wrakstukken van een aantal uitgebrande toestellen liggen. 26 straaljagers en gevechtsvliegtuigen zijn volledig verwoest tijdens de eerste drie uren van de ramp, die ontstaan js doordat een Phantom F-4. vlak voor de start uit zijn straalmotoren een vuur straal spoot, waardoor een raket in een achter het toestel staand vliegtuig ont brandde en een kettingreactie van ont ploffingen en branden in gang werd gezet. De laatste branden konden pas zon dagmorgen, 18 uur na het begin van da ramp, worden geblust. De brand ontstond toen het dek vol stond met vliegtuigen, die werden afge schoten voor aanvallen op Noord-Viet- nam. Aan het blussingswerk namen o.a, da torpedobootjagers „Ruperto" en „Tuc ker" deel, terwijl ook het hospitaal schip „Repose" te hulp kwam. Het in 1955 gebouwde vliegdekschip, dat 76.000 ton meet, was dinsdag pas in de Golf van Tonkin aangekomen. Er waren 4200 tot 4400 man aan boord. Verleden jaar hebben zich soortge lijke ongelukken voorgedaan op twee andere Amerikaanse vliegdekschepen. Op 26 oktober kwamen op de „Oriska- ny" 43 mensen om het leven en wer den er 38 gewond. Op 4 november vie len aan boord van de „Franklin Roo sevelt" acht doden en vier gewond, De commandant, van het vliegdek schip, John K. Beling, heeft verklaard dat het „gedurende een uur zeker tot de mogelijkheden heeft behoord dat het schip verloren zou gaan. Dat was toen de grote branden uitbraken, waar bij bommen van 340 tot 453 kilo tot ont ploffing kwamen. Alleen de verliezen aan vliegtuigen worden reeds geraamd op ten minste 70 miljoen dollar (ong. 250 miljoen gul den), terwijl de schade aan het schip zelf twintig miljoen dollar (72 miljoen gulden) of meer zou bedragen. Kapitein Beiing zei: „De schade in dollars interesseert ons niet. Die kun nen we vervangen, maar de persoon lijke slachtoffers, daar gaat het om". Er zijn meer manschappen dan officie ren bij de ramp om het leven gekomen, voornamelijk geschoolde werktuigkun digen en monteurs. Zij die nog op lager gelegen dekken vermist worden, she- pen op het moment van de ramp. De piloten van de toestellen die op het vliegdek stonden zijn voor het me rendeel gered. Het schip heeft op zes van de tien dekken belangrijke schade- opgelopen. Het wordt maandag laat of dinsdag op de Philippijnen verwacht. Kapitein Beling heeft nog verklaard dat hij van mening is dat de ramp niet aan persoonlijke nalatigheid of fouten te wijten is. TEUGE 'ANP) Op het vliegveld Teuge wordt dezer dagen de heer~G. J. P. van Mesdag verwacht, die rnet zijn in Amerika gekocht eenmotorig vlieg tuig van het type Mooney Mark 21 solo over de oceaan komt vliegen. De in Arnhem woonachtige heer Van Mesdag is de eerste Nederlander die een solo vlucht over de Atlantische Oceaan maakt. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlij'k

de Stem | 1967 | | pagina 1