Nederland proper? maar...: JAMIN Mogelijk huurverhoging voor hogere inkomens VUIL BEDREIGT RECREATIE Rijksweg 68 niet door Mastbosch De Gaulle geniet van anada-rel Iets koeler en droog op zondag Nog geen Duits fiat voor Nederlandse katechismus Radiopiraat stopt \RBEIDERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Maatregel geldt voor heel Zeeland en de kleine Brabantse gemeenten Meer klaarheid geven Welpen op nippertje Mn vlammen ontkomen Het weer in Europa Öf*» pj |Sen Huurverhoging Liberalisatie Uitstel Knoop doorgehakt FRANSEN KWAAD OVER T.V.- SATIRE VAN B.B.C. ANDAAG IN Amerikanen weer in bufferzone Argentinië moet tarwe invoeren N.S. op zoek naar nieuw „gezicht" theespritsjes No. 25569 sagne kunnen wij laatsen. 3-ploegendienst op zaterdag en a.s. campagne in •den verzocht hun teven, waarna wij inste inlichtingen Dl 856-241 toestel ^JAARGANG Lgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J AA. A. C. v. Dongen I C J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. LSl' mr.H. AA. L. de Rechter, P V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. I Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 J U L I 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau "^Tdê Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). HUREN VRIJ IN 345 GEMEENTEN IllHIIIHIIUMIIHII |Uet de opheffing van de huurprjjs- beheersing in een aantal voor namelijk klemere gemeenten ko men we weer wat dichter bij het her. stel van de normale verhoudingen op de woningbouwmarkt in Nederland. De minister van Volkshuisvesting, ir. Schut, heeft terzake het advies ge vraagd van de colleges van G.S. en de betrokken gemeentebesturen. Men mag dus aannemen dat deze maatre gel geen onacceptabele gevolgen zal hebben. Toch komt het ons voor, dat de ont wikkeling van het huurpeil in de 345 van huurprijsbeheersing verloste ge meenten zeer nauwkeurig gevolgd dient te worden. Straks zullen nog meer gemeenten volgen. Dan is het nuttig te weten, of en in hoeverre verhuurder en huurder elkaar op de vrije woningmarkt kunnen vinden. Vooral in de grotere gemeenten. |Het zou hoogst ongewenst zijn, indien alle verhuurders van huurwoningen straks, waar dat mogelijk is,'de huren ineens aanzienlijk verhogen. Ander zijds dienen de huurders te beseffen, dat heel wat huiseigenaren recht heb ben op wat meer rendement van hun investeringen, indien tenminste ge zorgd is voor een goed onderhoud van de woningen. De opheffing van de huurprijsbeheer- sing kan de doorstroming bevorderen, dat wil zeggen er toe leiden, dat grote huizen, die maar door enkele perso nen bewoond worden. vrij komen voor grote gezinnen. Op dit gebied zijn nog meer maatregelen in voor bereiding. Wat het eindresultaat er van zal zijn is moeilijk te voorspellen, We moeton daarvan ons* eindoordeel voorbehouden totdat minister Schut alle kaarten op tafel heeft gelegd, leze maatregel heeft overigens ook andere dan woningbouwaspecten. Heeft de regering zich gerealiseerd, dat deze tijd met grote werkloosheid en afgeremde loonsverhogingen niet de meest geschikte is om beweging te brengen in het huurpeil? Wij zien met grote belangstelling uit naar het antwoord op deze vraag. Niet alleen vanwege de woningbouw maar ook en vooral omdat uit het antwoord veel te leren zal zijn over het sociale beleid van het kabinet-De Jong. daarover bestaat tot dusverre nog maar weinig klaarheid. mnuHiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiMiMiiiii van^' Vi-'f leiders en 21 welpen ziin in rai}cesco Groep uit Venlo dae Vwai5 van d°nderdag op vrij- toen aaiï. de dood ontsnapt brand :.;?urs,C ''nlijk door hooibroei, z'j bivakkeerden d<? hooizolder' waarin van6* W°ltGrs' een van de vijf leiders een in! v®rkenner?groep, ontdekte bij 1 uur h 1° rond Ret middernachtelijk (ie ent,?, tt? op de bovenzolder van Dank7iiUK sIoeg direct groot alarm, van aJ i snelle en kordate optreden bedriif f Js en de e'genaar van het komen S een groje ramp voor" veil.(The-i t waren de kinderen in Pakken i, g.ebFacht toen de vlammende op de ni*0* 1 naar beneden stortten voren nit Hwaar de welpen even te nog sliepen. Helsinki Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado weer zwaar bew. onbewolkt zwaar bew onweer half bew. bew. nbui regenbui onweer regen zwaar bew. Max.- temp. 21 25 19 24 20 21 20 25 29 33 26 Barcelona Madrid Mallorca Lissabon niet ontvangen half bew. zwaar bew. onweer onweer onbewolkt half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt 28 31 31 27 27 28 26 30 28 29 31 30 29 35 30 26 (Van onze pari. redactie) DEN HAAG. Provinciale en gemeentelijke overheden hadden gisteravond nog geen duidelijk inzicht in wat de gevolgen precies zullen zijn van de afschaffing van de huurprijsbeheersing in 345 Nederlandse gemeenten. Deze ge meenten liggen voornamelijk in de drie zuidelijke en de drie noordelijke provincies. Voor Zeeland geldt de afschaffing - per 1 oktober - voor alle gemeenten. In Noord-Brabant geldt de afschaffing niet voor de- gemeenten 's-Hertogen- bosch, Asten, Bergen op Zoom, Besit, Boxmeer. Boxtel, Breda, Cuyk, Deurne, Dongen, Drunen, Eindhoven, Etten en Leur, Geldrop, Gemert, Gilze en Rijen, Goirle, Heeze, Helmond, Loon op Zand, Mierlo, Nuenen. Oirschot, Oosterhout, Oss. Roosendaal, Rosmalen, Rucphen, Schijndel, Sint-Oedenrode, Someren, Son en Breugel, Steenbergen, Tilburg, Uden, Valkenswaard, Veghel, Veldhoven, Vlij men, Vught, Waalre, Waalwijk, Werken dam, Zevenbergen en Zundert. Het !s voorts niet onmogelijk dat de regering na de indiening van de begro ting een huurverhoging zal afkondigen voor de huurders met hogere inkomens, die in goedkope woningen (vooral wo ningwetwoningen) wonen. (Zie over dit onderwerp ook pagina 9) De vaststelling van de huurprijs zal ln de betrokken gemeenten na 1 oktober dus uitsluitend een zaak- worden voor huisbaas en huurder. Tegelijk echter treden dan de wettelijke voorschriften inzake de huurbescherming in werking. Met de afschaffing van de huurprija- befteersing in 345 gemeenten wordt be oogd eer. begin te maken met de libera lisatie op het stuk van de huur en ver huur van gebouwd onroerend goed. De mogelijkheid wordt geopend bestaande huurovereenkomsten te gaan wijzigen. Zonder nieuwe overeenkomst blijft de bestaande overeenkomst van kracht, en daardoor ook de huurprijs zoals die op 30 september 1967 geldt. De tegelijk van kracht wordende nieuwe wettelijke voorschriften voor de huurbescherming bepalen o.m., dat de verhuurder ontruiming kan vorderen als het overleg over een nieuwe huur prijs niet tot overeenstemming leidt. In dat geval kan de huurder echter na een aanzegging tot ontruiming nog twee maanden blijven zitten. In die tijd kan hij de kantonrechter om uitstel van ontruiming vragen. Bij inwilliging van öil verzoek kan de kantonrechter de termijn nogmaals verlengen tot ten hoogste twee jaar voor woningen en ten hoogste drie jaar voor andere pan den. De kantonrechter is verplicht bij zijn beslissing na te gaan of de belangen van de huurder bij ontruiming ernstiger worden geschaad dan die van de ver huurder bij voortzetting van het huur- gebruik. (ZIE VERDER PAGINA 9) (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Een zwak oceaanfront drong vrijdag ons land binnen, hetgeen in het hele kustgebied aanleiding gaf tot wat regenachtig weer met in de avonduren in het zuiden enkele hevige regenbuien en ook een verspreide on weersbui. Op enkele plaatsen viel 5 a 10 mm regen. De temperatuur steeg in Limburg nog tot 27 graden tegen 23 a 24 in Brabant. Aan de Zeeuwse kust bleef het iets koeler. Er wordt dit weekeinde iets koelere lucht aange voerd, maar de temperatuur blijft toch nog op een niveau van ruim 20 graden. Dit vindt mede zijn oorzaak in het vrij warme zeewater dat voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust een temperatuur heeft gekregen van 20 graden, hetgeen de laatste 7 jaar niet meer zo hoog is geweest. Een rug van hogedruk brengt zondag overwegend droog weer met enkele opklaringen. Boven de oceaan worden de depressies wel iets actiever, zodat het algemene weerbeeld iets wis selvalliger gaat worden. NABIJ METZ is een massagraf met het stoffelijk overschot van 18 personen ontdekt. Het zijn vermoedelijk slacht offers uit de Tweede Wereldoorlog. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Er zijl. mensen die hel nooit leren. Zij hebben de mentaliteit van: fles leeg, ik ben vandaag uit, dus laat maar vallen. Of zo'n fles dan ka pot gaat of niet interesseert ze niet. Plastic verpakkingen meneer, be zorgen ons de grootste ellende. Papier vergaat op de lange duur, maar plastic is na 25 jaar nog niet verrot". „Ze moeten maar doorgaan met bet afschaffen van statiegeld. Dat is wei zó stom geweest! Een flesje brengt niet3 meer op, dus gooi maar weg. Het aantal snywonclen in de zwem baden neemt steeds toe". Alarmkreten van bedrijfsleiders bij zwembaden, kampeerterreinhouders, boswachters. Het ANVV en de Stichting Recrea tie zijn het er over eens: de mentali teit van de Nederlandse recreatiezoe ker is er niet bepaald op vooruitge gaan. Denk maar aan de vuile stran den, wegen, trottoirs en aan de bos randen. Eensgezind zeggen zij: „Het Neder landse publiek is de grote schuldige als het gaat om de vervuiling van. de recreatieobjecten" Veel buitenlan ders zeggen hetzelfde. Dat blijkt on der meer uit een enquête, die het Een zwembad na een topdag, lleel wat mensen hebben nóg de moeite genomen om de rommel naar een emmer te brengen. De rest laat bet maar liever slingeren. Zij zijn im mers een dagje uit! ANVV al jaren lang houdt onder bui tenlanders die een vakantie Rebben 'doorgebracht in Nederland. Nog een paar; kreten .van verbol gen en teleurgestelde 'bedrijfsleiders van zwembad/en" en recreatieparken: ,.Wij zullen er waarschijnlijk toe moe ten overgaan om een eigen systeem van statiegeld te bedenken om te voorkomen dat het zo doorgaat met dat opzettelijk stukgooien van fles sen". „De deuren van de urinoirs hebben wij er maar uitgehaald, want het kwam vaak voor, dat ihensen daar hun behoefte gingen zitten doen. Zonder die deuren gebeurt het geluk kig niet meer. En dan heb je nog al tijd die mensen die vergeten het toi let door te spoelen". „Wat voor acties je ook verzint, ze hebben toch geen succes. De overheid zou hiertegen streng moeten optreden. Als je in Duitsland en Engeland een leeg pakje sigaretten uit je auto gooit en een agent ziet het, dan krijg je keurig een bekeuring aan je broek. Moet je in Nederland komen! Daar kan je zowat alles wegsmijten zon der dat er iemand iets van zegt. Nederland proper? Vergeet het maar FREIBURG. (KNP) De Herder Verlag in Freiburg (Breisgau) heeft meegedeeld, dat voorlopig geen impra- tur te verwachten is voor de Duitse uitgave van de Nederlandse Nieuwe Katechismus voor volwassenen. Het was de bedoeling, dat de Duitse uitgave in oktober zou uitkomen. Deze streefdatum zal naar alle waarschijn lijkheid niet gehandhaafd kunnen blij ven. Uit de mededeling van de Herder Verlag blijkt, dat de moeilijkheden niet afkomstig zijn van het Nederlandse of Duitse episcopaat, maar uit Rome. De aartsbisschop van Freiburg heeft van de congregatie voor de geloofsleer een brief gekregen, waarin is meegedeeld, dat er een kardinaalscommissie is in gesteld, welke de nieuwe katechismus bestudeert. Het impratur van de aarts bisschop is niet1 eerder te verwachten dan voordat die kardinaalscommissie met haar onderzoek gereed is. Bij informatie 'op het aartsbisdom Utrecht is aan het K.N.P. meegedeeld, dat aan kardinaal Alfrink geen bijzon, dere moeilijkheden bekend zijn ten op zichte van de Duitse uitgave van de Nederlandse nieuwe katechismus. Be halve de Duitse uitgave zijn er ook ver talingen in voorbereiding in het Frans, het Engels, het Italiaans, het Spaans en het Portugees. Prinses Beatrix omarmt echtgenoot prins Claus, nadat zy hem het vier- daagsekruis heeft opgespeld. Ver slag over de laatste vierdaaggfc- etappe op de sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De Raad van de Wa terstaat heeft een beslissing genomen over het tracé van de nieuwe rijks weg 63 (Eindhoven-Breda) ten zui den van Breda. De raad adviseert de weg ten zuiden van het Mastbosch en de Galderse Heide aan te leggen. Het advies is deze week aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge zonden en men verwacht dat de be windsman het tracé spoedig en conform het advies zal vaststellen. Daarmee wordt dan een punt gezet achter een langslepende kwestie die de aanleig van deze belangrijke verbinding dreig de te vertragen. De nieuwe weg vervangt de bestaan de driestrooksroute tussen Breda en Tilburg. Deze is een onderdeel van de verbinding tussen het Ruhrgebied en Zeeland. De overbelaste driestrooksweg is de flessehals in de grote Brabantse post-westverbindinig. ♦De nieuwe autosnelweg, die dus een flink eind ten zuiden van Breda en even ten noorden van de dorpen Strij'beek, Galder en Rijnbergen gaat lopen, moet volgens het rijkswegenbouwprogramma in 1970 klaar zijn. Het oostelijke gedeel te van het trace is reeds eerder vast gesteld en tussen Tilburg eil Gilze zijn al gronden aangekocht. n PARIJS (RTR). De Franse rege ring zal maandag na een bijeenkomst van het kabinet een verklaring afleggen over de betrekkingen met Canada en over het bezoek van de president aan dat land, zo wordt uit regeringskringen vernomen. De verklaring zal vrijwel zeker door De Gaulle zelf worden op gesteld. Mensen die De Gaulle donderdag heb ben gesproken, bevonden hem in een zeldzaam goed humeur. Hij leek enorm van de situatie te genieten. Volgens wel ingelichte kringen heeft De Gaulle van te voren beseft dat wat hij in Quebec en Montreal tot de Frans-Canadezen zou zeggen, moeilijkheden met de fede rale Regeling in Ottawa kon verwekken. Zijn optreden was volgens deze krin gen in overeenstemming met zijn stand punt., qz'. het behoud van de vrede in Europa afhangt van de vestigixig van een nieuw machtsevenwicht in de we reld ter vervanging van de allesover heersende positie van de Verenigde Sta ten. (ZIE OOK PAGINA 17) (Van onze correspondent) LONDEN De Franse ambassa de in Londen telefoneerde gister middag naar het Foreign Office om te protesteren tegen een korte t.v.- parodie, die donderdagavond door de BBC uitgezonden werd om de draak te steken met president De Gaulle en diens zonderling gedrag in Canada. De gewraakte uitzending was een knap stukje satire, vertolkt door de acteur John Wells, die zich in een Frans generaalsuniform gestoken had en als twee druppels water op De Gaulle leek. De kijkers zagen hem, zogezegd in het Elyseepaleis, een toespraak houden in het Frans mei Engelse ondertitels. Hij zwaai de duchtig met de armen over zijn vooruitstekende buik en verkondig de dat hij de keizer was van Frank rijk, Frans Canada, New Orleans en New Haven. Tot slot werd „de ge neraal" door twee ziekenverplegers van een instelling voor zwakzinni gen in een rolstoeltje geduwd en weggereden, terwijl hij druk met dé armen bleef zwaaien en een paar keer knettergek „koekoek" riep. Deze korte sketch was een van de hoofdpunten van de later avond- uitzending "24 hours", waarin com mentaar op en achtergronden van het nieuws gegeven worden. We gens het late uur zou de parodie op „le grand Charles" misschien roemloos gebleven zijn, als de op de tenen getrapte Franse diploma ten hun mond gehouden hadden. Ze telefoneerden echter verbol gen naar het ministerie van bui tenlandse zaken dat echter over de BBC niets te vertellen heeft. Som mige details van de sketch waren volgens de Franse ambassade „on aanvaardbaar" en „beledigend". De BBC reageerde met een lako- tiiek „geen commentaar". DEN HAAG (ANP) Na de tweede aardbeving in Turkije die kort op de eerste volgde heeft nu de ..Halve Maan" (het Turkse Rode Kruis) aan zijn zusterorganisaties om hulp ver zocht. In verhand hiermee stuurt het jNederlandsche Ronde Kruis' tweedui zend dekens en duizend lakens (waar de f 25.000) naar het rampgebied. Harry Boda, van stukadoorszoon tot (toneel)rabbijn, een indruk wekkende carrière. Pagina 9. Het Nederlandse verkeer is het ingewikkeldste ter wereld, vindt oud-directeur Westerlaken van het C.B.R. U kunt het lezen op pagina 14. Een dagje naar Middelheim om Oosteuropese en Japanse beel den te bekijken. Dit en ander kunstnieuws op pagina 13. Voor katholieken blijft crematie nog een zaak waar men niet (al te) hardop over spreekt. Pagi na 17. Driehonderd jaar geleden trok het garnizoen trommelend door Breda. De vrede van Breda was getekend. Pagina 15. Geen filmkunst, maar wel kun stig filmwerk in „Grand Prix", waarover u kunt lezen op pa gina 6. Meer gegadigden voor Neder landse wielertitels. Pagina 10. (Van onze correspondent) LONDEN De „Sweet Music"-piraat Radio 390, die "naar schatting acht mil joen luisteraars had, heeft gisteren zijn uitzendingen voor goed stopgezet. Deze illegale zender was eigendom van de maatschappij Estuary Radio Ltd". De uitzendingen vonden sedert ongeveer twee jaar plaats vanop een oude ge- schutstorene de z.g. „Red Sands Tower", in de monding van de Theems. SAIGON (RTR). Amerikaanse ma riniers zijn het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam binnengetrokken ter vernietiging van artillerie- en mortier stellingen, aldus een Amerikaanse mi litaire woordvoerder. Volgens hem wa. ren/ de stellingen ten zuiden van de rivier de Ben Hai geplaatst, die dient als natuurlijke grens tussen beide de len van Vietnam. De Amerikanen trokken de zone bin nen op drie kilometer ten noordwesten van de basis Con Thien, die onlangs onder zwaar vuur van de Noordvietna- mezen genomen is. In mei van dit jaar werd ooik een actie cp grote schaal in het zuiden van de gedemilitariseerde zone gehou den. Het is niet bekend hoeveel militairen bij de nieuwe actie zijn betrokken. BUENOS AIRES (RTR) Argen tinië, één van de landen waar de meeste tarwe wordt geproduceerd, moet nu tarwe invoeren om in een te kort aan graan te voorzien. Een tekort aan tarwe is voor Argen tinië zeer ongewoon- Het land heeft in 1965 ruim 6.5 miljoen ton uitgevoerd. De Argentijnse regering wijt het te kort aan verkeerde ramingen en aan de kleine aanvoer en de hoge prijzen- UTRECHT (ANP) Deze maand is onder een honderdtal N.S.-personeels- leden beneden de 40 jaar een enquête gehouden over een toekomstige pre sentatievorm voor N.S-, als onderdeel van de voortgaande modernisering van het bedrijf. Hun mening werd gevraagd over een eventueel nieuw N.S--embleem, materiaalkleur en een uniform toe te passen lettertype. De bestaande pre sentatie van N-S. naar buiten voldoet naar de mening van de directie niet meer geheel aan de opvattingen van deze tijd. Er is mede daardoor te wei nig efficiëncy. DE MEUBELFABRIEK Finftasko N.V. in Borne zal op 30 september worden gesloten. De 20 werknemers van het bedrijf is ontslag aangezegd. - (ADVERTENTIE) niet duur Wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1