iCandJ Het was te lang geweest Jan Hesse kreeg kans van Rini Wagtmans NOORDELIJKE ZEGE BIJ NIEUWELINGEN 8-jes, 8-jes, 8-jes, 8-jes, 8-jes, 3-jes „DAGJE CHAAM" en voor onge lijkbare winkel- aan uw koffie- I DENKT AAN L ZIJN VAN: Machteloos Klasse Droom Valpartij Donker konT ferC ^^Politiemannen Zeven Kans Uitslag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 JULI 1967 nodig loffie looiere, goudbruine or de stérke concen- e literfles van1080 gr. (ROOMS: NINSSDIJK 89 TEL. M820.Ï2S6 \0E 7 TEL. 0)800-44853 TEGELHANDELAREN ORGANISATIE DAG GEOPEND (9.12 UUR) DE JACHT VAN CHAAM (Van onze sportredactie) CHAAM. Het volk werd gek. Bijna een half uur sloot men het op achter getraliede hekken en dat bleek te lang. Twaalf uur was het gekooid geweest, op afstand gehouden van de prooi die wielrenners voor supporters nu eenmaal altijd zijn. Toen Jo de Roo naar het huldigingspodium stapte brak het volk zijn boeien en vertrapte het hekwerk. Gillend wierp het zich op de winnaar van de Acht van Chaam, Jo de Roo. Kampioen als het gaat om prijzen voor de beminnelijkste, de elegantste, de charmantste, de meest correcte. Nu, om vijf over zeven woensdagavond, een angstige man die niets had van het stoere dat hem als coureur siert. Hij vreesde voor zijn leven en drukte met zijn bruine knuisten de mensen weg. Achter de tralies nerveus geworden volk dat nu op drift raakte en geen gevaar zag. Voor Jo de Roo niet, voor het eigen leven niet. Met duizenden kwamen ze het parkoers op, de belegen wielerfans die veranderd waren in slaande, trappende, duwende, vloekende, schreeuwende opstandelingen. Zij die zich hadden kunnen schikken in hun lot achter de spijlen vroegen zich met kloppend hart af wanneer het fatale moment zou komen. Wanneer er mensen met ernstige gevolgen tegen overeind gebleven hekwerk geperst zouden wor den. Wanneer? Boven het tumult uit gilde er iemand om EHBO. Men hoorde hem niet. Pas toen de eenling verster king kreeg en een machtig koor de eer- ste-hulpbrigade alarmeerde, kwam de dienst op gang. Voor aan armen, benen en hoofd gekwetste coureurs die in de laatste bocht onderuit waren gegaan. Intussen vocht Jo de Koo nog steeds tegen het gekke volk dat hem wilde aanraken. Niet beseffend welke catastro fale gevolgen deze massale aanval kon hebben. Potige rijkspolitiemannen ston den machteloos in 't gedrang dat ver schrikkelijke vormen dreigde aan te ne men. Ze konden weinig anders doen dan meedeinen en mee hopen met de ster ken van wil op de tribune. Adjudant Den Brok, groepscommandant van Nieuw-Ginneken en hier in Chaam hoofd van de ordedienst (zestig mensen had hij tot zijn beschikking) hijgde: „Hon derden manschappen meer zou er wei nig aan helpen. ziet het, de mensen werken niet mee. Er is geen beginnen aan Sterke handen trokken enkele meters verder Jo de Roo op de jury-tribune. Gered uit de klauwen, kon hij lachen en werd hij weer de charmante, elegante en correcte Zeeuw die het volk letterlijk aan zijn voeten had. Voor de derde keer in Chaam, omdat hij in 1963 en 1964 ook als eerste over de lijn (die loodrecht op Sjef de Jongs café sitaat) kwam. Toen in jaren dat zijn benen hem naar meer successen voerden, nu in een sei zoen dat nog weinig positiefs opleverde. Tegenslag achtervolgde De Roo Tiarder dan rivalen in de koers. Een valpartij In de Ronde van Italië scheurde zijn rechterknie rauw open en hoewel De Roo zelf goede hoop hield op deelname aan de Tour, vreesden insiders voor zijn kans op deelname. Niet de pessi misten, maar optimist De Roo kreeg ge lijk. Indrukwekkend mocht zijn Tour- optreden nauwelijks genoemd worden, maar De Roo reed voor zijn doen in die omstandigheden redelijk. Drie dagen na de Franse ronde nu, won hij in Chaam. Een uitschieter? Twee uur voor de fi nale merkte ex-coureur Piet Rentmees ter, die nu personeel heeft om wieier- petjes langs het parcours te verkopen, op: „Ik ken De Roo als was hij mijn eigen broer. Ik voorspel dat hij dit jaar nog een goede uitslag maakt. Jo heeft klasse. Grote klasse. Een klasseman blijft gevaarlijk Een geweldige demarrage van die klas serijder werd het peloton fataal. In de laatste halve ronde sloeg de donkere Zeeuw toe. Met Gerard Vianen sloop hy achter vluchteling Johnny Brouwer aan. Een debutant, belust op revanche. Pas twee weken is Johnny Brouwer prof. Zonder merk, want hij ging te bruusk over. Kwaad omdat men hem van do- pinggebruik in Olympia's Toer beschul digde en er een schorsing voor uit schreef. Toen vond de kleine Brouwer uit Rot terdam het welletjes en haalde hij zijn licentie als broodrijder. Zwager Theo Sijthoff stopte hem in een shirt dat re clame maakt voor zijn textielhandel. Een wankele fundering voor een beroeps renner. Toch putte Johnny Brouwer er zoveel kracht uit dat hij vorige week tweede werd in Dinteloord en nu solo reed voor meer dan vijftigduizend men sen. Zeker achtduizend mensen meer dan vorig jaar, volgens de eerste tel lingen. Het moet een heerlijk gevoel geweest zijn voor Johnny Brouwer. Al leen in het televisiebeeld, applaus met niemand delen, straks geen rivalen voor de eerste plaats. Precies vijf kilometer duurde die lol, dat opwindende, het on vergetelijke. De Roo en Vianen rukten Brouwer zonder genade uit de zoete droom. Gerard Vianen die tot de meest talentvolle jonge profs gerekend wordt en Jo de Roo voor wie het aan triomfen zo rijke verleden een grote populariteit achterliet. Het handgeklap gold alleen nog voor De Roo. In hem zagen die dui zenden een waardig winnaar voor deze acht, met grote snelheid naar een einde gevoerd door strijdlustige professionals. Johnny Brouwer gaf de moed honderd meter voor de finish al op en kwam adem te kort voor de beslissende sprint. Vianen bood tegenstand tot op dertig meter en moest toen De Roo laten gaan. Het volk werd gek en sprong achter de tralies weg. In een auto van de or ganisatie lag Gerben Karstens. De EHBO kon neit bij hem komen, want de wagen zat gevangen tussen de mensen. Bloed sijpelde over zijn linkerarm; een grote rode plek op het dijbeen aan de zelfde karnt liet de gevolgen van een valpartij zien. Er waren meer renners betrokken bij de vervelende smak op een kilometer van het einde. Eef Dolman bijvoorbeeld. En Cees Snepvangers. Gerben Karstens keek troosteloos naar buiten en zag niets dan ruggen. Het was donker om hem, zoals zijn prestaties van de laatste tijd een sombere indruk maken. Het wil niet met Gerben Karstens, die als geen ander voor zijn sport leeft, maar uit forme is. Hij mist de kracht van vorig jaar en het seizoen daarvoor. Gerben Karstens werkt met matig succes zijn contracten af. In Chaam gisteren dreig de hij even naar de macht te grijpen, maar ook deze aanval mislukte. Men zegt van hem dat hy te afwach tend rijdt, maar in Chaam maakte hy de eerste grote slag die lang kans maak te op de kwalificatie „beslissende". Eerst ging hy alleen, toen kwamen Hooger- land en Schroder aan zijn wiel. Voor kort, want ze konden het tempo dat Karstens eruit perste onmogelijk vol gen. Hugens zocht Karstens op, even later kwamen er Peters, Schuuring, Brands en Zoet bij, tenslotte zochten en vonden Nico Lute, Kloosterman, Dolman, Knops, De Jager en Ofctenbros aansluiting. De grootste voorsprong (1.37) op het pelo ton was toen echter al geslonken tot dertig seconden. Twee ronden voor het einde kwam alles weer bijeen. Gerben Karstens was slechter gaan rijden en de overigen konden te weinig kwaliteit ten toon spreiden om het te houden tegen de hard jagende groep. Gerbens Karstens zou genoegen moeten nemen met een vierde plaats, omdat Brouwer, De Roo en Vianen inmiddels voorop gingen. Klaar om de sprint van het peloton te winnen, ging Karstens in een bocht on deruit. Hij lag in een personenauto en het was donker rond hem. De kampioen, die maai niet op gang kan komen. De uitslag luidt: 1 Jo de Roo, d» 16(1 km in 3.45.38, 2 Gerard van Vianen z.t., 3 Johnny Brouwer z.t., 4 Arie de Bal 3.46.10, 5 Dies Kosten z.t., 6 Peter Post z.t., 7 Jo van Seggelen z.t., 8 Cees Lute z.t., 9 Henk Nijdam z.t. en 10 Marinus Paul z.t. BREDA De tienduizenden wieier-liefhebbers hebben gister avond in bet VARA-programma Een dagje Chaam" meer van de koers gezien dan tijdens de vele uren die zij hebben doorgebracht ï/nes het acht kilometer lange acht- vormige parkoers. Trouwens, wie houdt het een lange dag vol laags 1 afrastering. Zoals de beelden lieten zien namen velen er hun ge mak van. Zij deden languit liggend in het gras e endutje in de middag zon of en dat mag ook niet verge ten worden, laafden zich met veel koel bier. Burgemeester Schram waarschuw de de leden van de organisatie er voor pas na de afloop van de koers te gaan drinken, dit in verband met de televisie-opnamen. In het gemeentehuis van Chaam werd o.m. een vraagge sprek gehouden met Peter Post, die al vele jaren in de Acht van Chaam vertegenwoordigd is. Wout Wagtmans, ploegleider van de Nederlandse Tour de France- ploeg, werd commentaar gevraagd op de kritiek die Gerben Karstens geleverd had op Jan Janssen. Even- lens werd zijn mening gevraagd over het doping-probleem in de wielersport. Wout Wagtmans ver telde onomwonden dat hij ge schrokken was van de dood van Simpson, maar draaide verder om het dopingprobleem heen. Hij maakte er zich vanaf met de op merking: „Wie rijdt er nu nog uit op een biefstuk?" „Een dagje Chaam" was een uit stekende reportage die de sfeer rond deze beroemde koers goed weergaf. Een beeld van de interessante amateurkoers: de doorkomst van het (toen nog) grote peloton. (Van onze sportredactie) CHAAM Het werd de overwinning van de ploegentactiek. Terwijl alle kop lopers het meest op Rini Wagtmans let ten. greep Jan Hesse zyn kans. De don kere Arnhemmer, evenals zijn Wille- «e tJr t raassa na de finish van kn mee tegenhoud«n- Z« dein- brordse collega rijdend in een shirt van het merk waarvoor KNWU-coach Mid- delink als ploegleider optreedt, pakte in de laatste „lus" van de Acht met een forse demarrage 25 meter. „We moes ten het zo doen. Het was de enige ma nier", vertelde Hesse later tevreden. De overige leden van het kopgroepje, dat na een koers vol stryd was ontstaan, werden verrast. Zij hadden te veel op Rini Wagtmans gelet, die achter ras sprinter Bennie Groen derde werd vóór René Pynen. De overwinning bij de amateurs kwam zodoende weer terecht bij Vrede- stein. Vorig jaar had Rini Wagtmans ook van dit merk gewonnen. In dat laatste kopgroepje zaten ook René Pijnen en Gaby Minneboo, jaren gele den eveneens winnaars van de Acht van Chaam. Het zou niet geheel on voorstelbaar zijn geweest als een oude winnaar met de bloemen zou zijn gaan slepen. René Pijnen en Gaby Minneboo hadden echter te veel oog voor Wagt mans, die op die manier ook niet al leen weg kon komen. Toen de Wille- brorder een gat liet vallen, was de zaak voor Hesse bekeken. Het was de derde overwinning van de 23-jarige Arnhemmer, die zich met de Neder landse kampioenschappen in het voor uitzicht in een verheugende vorm mag weten. Op deze manier kreeg ook Rini Wagtmans loon voor het werk dat hij vooral tegen het einde van de koers had verrichfc brorder het alleen, maar er ging een groep renners met hem mee. Vooraan boterde het ook niet zo best. Franken en Boonstra waren te zwak en de broodnodige samenwerking ontbrak. Na 75 km sloeg Kleine-Touruitvaller Jan van Katwijk een gat. Verder dan 40 meter liet (vooral de eerzuchtige Duyndam) de rest hem niet gaan. Rini Wagtmans, met in zijn spoor nog steeds een klein groepje, was inmiddels ge naderd tot op 23 seconden. Leo Duyn- dan en Jan Spetgens streken in de vol gende kilometers neer op Van Katwijk, die enigszins uitgeblust zich terug liet vallen. De beslissing in deze amateurwed strijd viel eigenlijk al na 30 km, toen er een kopgroep van zeven man ont stond. In de eerste ronden hadden po gingen van Gaby Minneboo, Jan Spet gens en Rink Cornelissen geen enkel effect gesorteerd. Dat was wel het ge val toen Leo Duyndam het sein gaf voor een aanval. In zijn wiel kreeg de snelle Honselersdijker Jan Bols, Jan Spetgens, Brabants kampioen Jan van Kessel, Jan van Katwijk, Boonstra en Franken mee. Al snel hadden deze ze ven coureurs een voorsprong van één minuut op Gerrie Bruin, Dickhof en Fransen. Het uit elkaar gereten peloton volgde op ongeveer 1,30 min. Lange tijd bleef deze situatie zo. De koplopers konden uitlopen naar een voorsprong van 1,15 min., omdat de grote groep herhaaldelijk stil viel. Met nog zes ronden (48 km) voor de boeg, zette Rini Wagtmans samen met René Pijnen en Wim Dubois de aanval in. Eerst probeerde de populaire Wille- Met nog vier ronden te rijden hadden Duyndam en Spetgens een gat geslagen van twintig seconden. Achter deze twee streden o.a. Bols, Dubois, Wagtmans en Wim Liebrechts voor aansluiting. In de 95e kilometer werd dat een feit. De twee op kop gaven zich gewon nen en zo kwam er een groep van 31 man aan de leiding. De rest van het sterk uitgedunde rennersveld lag tot op 4,10 min. van de eerste groep, waar de strijd met nog zo weinig kilometers vol op ontbrandde. De onvermoeibare Ga by Minneboo probeerde het alleen. Wim Liebrechts en Piet Kettenis gingen achter hem aan. De man uit Heenvliet wilde zich echter niet zo maar over geven. Rini Wagtmans moest er aan te pas komen om de rust tijdelijk te her stellen. Op 12 kilometer van de finish werd Minneboo opgeslokt in een groep van negen man. In die groep streden vooral Pijnen en Wagtmans om de overwinning. De ver wachting dat de Willebrorder in de laatste ronde een demarrage zou plaat sen, kwam niet uit. Pijnen klitte zich aan zijn wiel en gaf geen kans aan Wagtmans. Deze deed dat wel aan zijn ploeggenoot Jan Hesse, die dankbaar accepteerde. 1 J. Hesse. Arnhem, 2.51.0: 2 B. Groen, Steenwijk: 3 R. Wagtmans, St.-Wille- brord; 4 R. Pijnen, Woensdrecht; 5 G. Minneboo, Heenvliet! 6 R. Cornelisse, Amsterdam; 7 A, Duijker, Beverwijk; 8 D. Holst, Amsterdam; 9 J. Zoetemelk, Rijpwetering; 10 J. Frijters, Weelde fB.1, 2.52,08; 11 P. Kettenis, Den Haag; 12 J. van Katwijk, Oploo, 2.52,17; 13 G. Leferink, Haaksbergen; 14 B. Minekus, Zuidland; 15 H. Tesselaar, Kalverdijk; 16 W. Liebrechts, Vlaardingen, 2.53,0; 17 L. Duyndam, Honselersdijk; 18 C. Groe- newegen, Amsterdam; 19 T. Gruijters, Stiphout; 20 J. Bols, Hoogeveen, 2.53,02. (Van onze sportredactie) CHAAM Toen Wiecher Vlot finishte, was het wielervolk net ontwaakt. Met vers gebakken vis en de eerste pilsjes uit een nieuw vat. In de ogen van de leek in het Chaamse Acht-feest een griezelige vertoning, maar voor de door- gewinterden de meest ideale basis om het wielerfeest met nationale vermaard heid tot een goed einde te brengen. Na die vis en na die vroeg genuttigde con sumpties, kwam er leven in de mensen die lange dommelende rijen vormden. Toen Wiecher Vlot finishte, was het wielervolk net ontwaakt. Het gaf het eerste applaus van de dag weg en Wan- neperveense Wiecher was er zichtbaar gelukkig mee. Vroeg in de Chaamse morgen zwaai de hij met de bloemen die men hem gaf als beste nieuweling uit een veld van hondervijftig. Zijn trots ging dubbel-op, want opnieuw won een noordelijke ren ner de nieuwelingenwedstrijd. Een tra ditie waar zwaar aan getild wordt. Vo rig jaar kwam Hulzenbosch uit Beilen als eerste binnen; dit keer lachte hex succes minder hard want op het mo ment dat de slag viel reed Hulzenbosch zijn fiets in elkaar. Hij miste op die ma nier de beslissende ontsnapping die pre cies half koers (veertig kilometer) plaatsvond. Elf coureurs sloegen op hol en draaiden er een hoog tempo uit. Van Zandbeek (Vught), Nuijten (Bergen op Zoom), Vlot (Wanneperveen), Roks (St.- Willebrord), Van Katwijk (Oploo), Kui per (Denekamp), Pegge (Arnhem), Van Hoek (Hoogerheide), Oosterbeek (Half weg), Dekkers (Guttecoven) en Bat- hoorn uit Roderwalde bouwden een zo comfortabele voorsprong op, dat het pe loton zich dertig kilometer voor het ein de al geklopt wist. Dat moordende tem po kostte slachtoffers in de kopgroep. Om precies te zijn zes. Voor de finale meldden zich vijf coureurs: Vlot. Kui per, Nuijten, Oosterbeek en Van Kat wijk die 'overeind gebleven waren na het felle gevecht. Achter hen vonden zinloze pogingen plaats om aansluiting te krijgen. Nederlands kampioen Jan Aling waagde er een demarrage aan, maar zijn solo mislukte. Evenals de po ging die het drietal Van Zandbeek, Priem en Keijbeck ondernam al bereik te dit trio wel dat er rustig gespurt kon worden voor de zesde, zevende en acht ste plaats. Op het moment dat dat ge beurde was Wiecher Vlot al zevenen dertig seconden binnen. Met duidelijk verschil had hij Van Katwijk geklopt, terwijl de enige Brabantse vertegen woordiger (Nuijts uit Bergen op Zoom) juist achter Van Katwijk finishte. Uitslag: 1 W. Vlot, Wanneperveen, 1.56.48, 2 P. v. Katwijk, Oploo, 3 C. Nuij ten, Bergen op Zoom, 4 J. Oosterbeek, Halfweg. 5 H. Kuijper, Denekamp, 6 H. van Zandbeek, Vught 1.57.25, 7 C. Priem, Ovezande, 8 Keijbeck, Schaesberg. 9 J. Dekker, Gutteroven 1.57.42,. 10 J. Aling, Bunne, 11 H. Homan, Enter. 12 J. Jans sen, Reusel, 13 Kooken, Grevenbricht, 14 J. Groeneveld, Haarlem, 15 J. Cor nelissen, Nijmegen. Wiecher Vlot had niet zoveel moeite om in de sprint voor wéér een noordelijke zege by de nieuwe lingen te zorgen. Zo won Jo de Roo voor de derde maal de Acht van Chaam. Nadat Jo de Roo eenmaal heelhuids op de jurytent was beland, kon hij uitgebreid gehuldigd worden én weer lachten tXXX4ötStXXXX3<XXS6XX)m<XS6XXXXXXXXXXXXXXXSXXXX»<6%X»6X5tXXS<XXXXXX3<X56XXX)a6X)C<m^ 0 De heer Wouters uit Alphen had de primeur in Chaam. Hy arriveerde als eerste op het parcours en dat was heel vroeg. Om zeven uur namelijk. Uitgerust met een tas vol proviand zette hij zich precies tegenover de witte lijn en bleef er tot Jo de Roo^ binnen kwam als winnaar. Geen pretje overi gens, want hoven het hoofd van de heer Wouters haalden supporters alle mogelijke en onmogelijke toeren uit om coureurs te kunnen zien. Naarmate het later werd, kwam de heer Wouters dan ook „stuk te zitten", om maar eens een wielerterm te gebruiken, in ieder geval maakte hy de twaalf uur vol, is nauwe lijks van zyn plaats geweest en heeft alle aankomsten haarscherp kunnen be oordelen. Het comité Acht van Chaam had geen risico willen nemen. Vorig jaar begaf de houten staantribune het en dat zorgde toen voor enorme opwin ding. Daarom waren er dit jaar stalen stellages, die het uitstekend hielden on der de pure uitingen van geestdrift. 0 Om half elf gisteravond pakte tele visie-regisseur Jan Leijendekker zijn eerste alcoholische versnapering. Mc*» maar voil'daan, zoals dat heet. Mo»» vanwege het inspannende werk dit voor de Acht van Chaam geleverd moe^t worden want Jan Leijendekker had de verantwoording voor twee uitzendingen (de „rechtstreekse" en de documentaire en stond aan het hoofd van een zestig mans-ploeg. De gehele dag werden opnamen ge maakt en dat wilden toeschouwers die de lens op zich gericht wisten,, best we ten. Voldaan, was Jan Leijendekker om dat de Acht van Cliaam hem gegeven had waar hij op hoopte: een geweldige mogeiyklieid voor goede reportages. „Ik had", zo merkte hij op, „natuur- lyk veel van deze wielerkoers gehoord. Het leek me enorm en dat was het ook. We kregen bijzonder veel medewerking, de sfeer was uitstekend, ik ben uiterst tevreden". Tot laat in de avond is er ge feest in Chaam. Door duizenden mensen die dansten op de muziek van een juke-box of ijverige band. Die bier dronken aan tafeltjes vol glazen, worstjes en pinda*s. Die vis uit het vuistje aten en hun wieier- pet steeds verder lieten afzakken. Het was drukker in Chaam dan an dere jaren. Veel drukker. De plaat selijke middenstand en gelegen heidsverkopers zeiden het te mer ken. De Acht van Chaam beleefde één seizoen voor het zeventigjarig bestaan een hoogtepunt. Het was burgemeester Schram een prettige ervaring zijn laatste jaar als Chaams eerste burger en voorzitter van het comité zó af te kunnen sluiten. 0 In dat jury-korps zat Janus Bras- pemrjinokx voor het laatst. „Den Bras" nam na achtendertig jaar trouwe dienst afscheid. Binnenkort wordt hij vijfen zestig jaar „en", zo zegt hij, „dan is het tijd om op zondag vrij te nemen. Mijn vrouw heeft al die jaren aan de zondagen weinig gehad want dan was ik naar de koersen". Janus Braspenninckx kreeg in Chaam een waardig afscheid. Burgemeester Schram, sportcontmissie- lid Sjef van de Vijver en de nestor der jury-leden, Camiel Mattheussens spra ken prijzende woorden en onderstreep ten hun welgemeende zinnen met ca deaus. Tenslotte was er dan nog de ere-ronde van „Den Bras", die erop gestaan had dat zijn oude wielervriend Jan Pijnenburg deze tocht zou meema ken. Dat gebeurde dan voor de start van de profs. „Bk heb altijd met plezier voor de wielersport gewerkt, dit was een geweldig vaarwel". Aldu» Janus Braspenninckx.

de Stem | 1967 | | pagina 9