Paus vraagt Turkije te bemiddelen in Midden-Oosten op Kreet „Leve het vrije Quebec veroorzaakt grote opschudding Manifestatie oecumene Istanboel JAMIN EIGEN MEESTER ONGERUST VERRAAD Boudewijn H. mishandeld door mede gevangenen? VIJFJARIGE JONGEN MAART „TOUR" VAN 35 KM Parachutisten herstellen rust in DETROIT DIEFENBAKER: „INMENGINGIN BINNNENLANDSE Sag* MOORDENAARS VAN HENK DROST NAAR NEDERLAND Frontale botsing op rijksweg 58 eist twee doden Directeur DAF verongelukt ia tabakken, achte volle smaak, maal heeft. juli t/m 1 aug. 1967 'S NK THUIS! DAGBLAD VOOR ZEELAND 6 5? 31 De Gaulle Meer wind Het weer in Europa DOCUMENT ZWIJGEN Nieuw proces op komst MIN. POLAK: GEEN KLASSEJUSTITIE Henny W. Paniek in Kempische dorpen Ondernemend Telefoontje ANDAAG IN Ontsnapte gevangene gegrepen macaroontjes (njvANM-FEN HZIOMJH 107# JAARGAN6 No. 23566 te teek jks 329 _49 J19 _85 118 109 119 m fles 99 295 uitg,vt. N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Direeteur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen - j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. yes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin *n Vaderland 11 WOENSDAG 26 JULI 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). DE GAULLE TART CANADA (Van onze correspondenten) TOEONTO/PARIJS. „Een ongelooflijk optreden". „Brutaal en „smakeloos gedrag". „Een laffe aanval van een oud man". Zo reageerde gisteren de Canadees Engelstalige pers op het optreden van president De Gaulle in Montreal, waar hij bij aankomst de bevolking tot groot enthousiasme bracht door „leve het vrije Quebc" te roepen: de leuze van de beweging die streeft naar onafhankelijk heid voor de Canadese provincie Quebec. De kreet heeft in Parijs evenveel opschudding veroorzaakt als in Ottawa, Washington of Londen. Het Canadese kabinet is gisteren in spoedzitting bijeengekomen, om zich over de uitlatingen van De Gaulle, die een bezoek brengt aan Canada, te beraden. De leider van de oppositie in het Canadese parlement, John Diefenbaker, verklaarde, dat de opmerkingen van De Gaulle een „niet te verontschuldigen inmenging in Canada's binnenlandse aangelegenheden' betekenen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verbijsterd slaat het Engelsspreken de deel van Canada de escapades van de Franse president, generaal De Gaulle gade. Die verbijstering wordt gedeeld door miljoenen buiten Cana da, tot zelfs in De Gaulle's eigen Frankrijk toe. Wat bezielt Generaal De Gaulle om in een bevriende natie het altijd smeulende Separatistische vuurtje aan te wakkeren? Wat bezielt hem om de toejuichingen die hem ten deel val len van de Frans sprekende Canade zen te vergelijken met zijn intocht in het bevrijde Frankrijk van 1945. Waarom noemt De Gaulle de Fransta- iige Canadezen hardnekkig Canadese Fransen. Met welk recht roept hij als maar: „Leve het vrije Quebec, leve Frans Canada en leve Frankrijk!" in een land dat dit jaar het feit herdenkt dat het al honderd jaar noch een Britse, noch een Franse kolonie meer is maar een onafhankelijk land De Gaulle hij mag dan wat oud worden om de macht en de invloed die hij zich toeeigent, op een verant woorde manier te dragen moet toch beseffen wat hij doet. Anders maken de gedragingen van de extre mistische Franstalige separatisten hem dit wel duidelijk met hun hys terische reacties op zijn eigen woor den. De Canadese regering houdt zich nog rustig maar staat onder toenemen de druk iets te ondernemen tegen de onruststokende generaal die notabene door haar zelf is uitgenodigd. Het is een Franse krant die gisteren de vraag stelde „Zouden De Gaulle en wij het zelf nemen indien bijvoor beeld bondskanselier Kiesinger de in woners van Straatsburg met Duits- nationalistische leuzen kwam bewer ken Onruststokers en agitators pleegt men in elk land over de grens te letten. Men zou het de Canadese re gering nauwelijks kwalijk kunnen nemen indien zjj De Gaulle te Ver staan gaf dat hij in de hoofdstad Ot tawa niet meer welkom is Intussen blijft de verbijstering over doen en laten van De Gaulle. 5 mocht denken wat men van hem maar het feit bleef dat hij een IA™? was. Is hij dan tenslotte den6? 'e 0UI^ en 4e moe Sewor" """"■iiiiiiiHiimiiiiiiiiNiiiiiiiiiiMiiiiiiMii het KNM,™eegedeeld door VeranSj' leldl« tot vanavond: weer bewolking met droog DezrifflJ j ibtdwesteljjke wind. Vandal m,ddagtemperaturen. J°,n onder 20-40 uur. op 22.48 uur -t- oo.w uur. YoV4'53 uur' Maan on- Skckhohn agen Londi Brussel fesmbUr* |°rdeaux Grenoble Nice Berlijn weer zwaar bew. regen half bew. regen regen half bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt max.- temp. 23 23 23 22 19 22 20 25 niet ontvangen ,,.T-„ort SpMhen Zurich $*nève hocarno ^enen «msbruck Athene Jome Maliorcj onbewolkt onbewolkt half bew. regen zwaar bew. regenbul half bew. c niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen nhnasiTAll.4 o 30 26 28 25 19 20 24 -"t-v VfibVdl onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt „De grootheid van De Gaulle maakt hem niet alwetend en geeft hem geen gezag buiten Frankrijk", aldus een ge- irriteerde Diefenbaker, die eraan toe voegde dat de opmerkingen van De Gaulle de laatste misstappen waren in een loopbaan die gekenmerkt wordt door tal van grote vergissingen. De Gaulle werd in de overwegend Franstalige stad Montreal uitbundig ontvangen. Toen het Canadese volks lied werd gespeeld was dit nauwelijks hoorbaar als gevolg van het boe-roepen en kreten als „weg met koningin Eli zabeth". De Marseillaise werd door de menigte meegezongen. „De sfeer doet mij denken aan de bevrijding", ver klaarde De Gaulle tot de duizenden die hem welkom heetten. In een aantal emotionele toespraken langs de route drong De Gaulle er bij de Frans sprekende Canadezen steeds opnieuw op aan eigen meester te wor den. Hij sprak over Quebec als een land en prees uitbundig premier John son van Quebec. Hij sprak geen enkel woord over de federale regering, die hem naar Canada uitnodigde in het kader van het honderdjarige bestaan van Canada. Onze Parijse correspondent meldt: Niet alleen de Canadezen maar ook de Fransen zitten met een olifant op zolder. Aanvankelijk hebben de Fran sen zich gevleid gevoeld door de reis van generaal De Gaulle naar Canada. De tocht met de auto naar Montreal langs de koninklijke route, waar bijna ieder stadje een Franse naam draagt, werd voorgesteld als een ware triomf tocht en daar was het weer de oude De Gaulle die overal uitstapte en han den drukte. Eenentwintig saluutschoten, een défi lé van de garde met beremutsen, toe spraken van burgemeesters in het Frans, die De Gaulle verwelkomden als het grote militaire en politieke ge nie van Frankrijk dat alles deed in- Frankrijk zelf de borsten zwellen van trots. Niemand nam het De GauAi kwalijk zich in Frans sprekende stenen thuis te voelen. Men begon pas ongerust te worden toen De Gaulle zijn ontvangst in Que bec vergeleek met zijn ontvangst in Parijs na de bevrijding, d.w.z. na het einde van de Duitse bezetting. Dat moet de indruk maken alsof Que. bec door de Engels sprekende Cana dezen was bezet. Nog veel groter werd de bezorgdheid toen De Gaulle uitriep: Leve Quebec, en daaraan na stormach tige toejuichingen toevoegde: „Leve het vrije Quebec". De onafhankelijke Combat nam dins dagmorgen de stier het eerst bij de ho rens en vroeg onder de kop over de gehele breedte van de voorpagina: „De Gaulle annexeert Quebec", waar het Franse staatshoofd het recht vandaan haalde zich te mengen in de binnen landse zaken van een bevriende mo gendheid. Wat zou De Gaulle wel zeggen wan neer koningin Elizabeth naar Frankrijk kwam en daar riep: „Leve het vrije Bretagne" of wanneer de Westduitse bondspresident de Elzassers en Straats burgers in herinnering bracht - dat zij van Duitsen bloede waren? Ook Le Monde van dinsdagavond spreekt van een brutale inmenging en zelfs van een provocatie. Het Parijse avondblad vraagt wat er van Quebec terecht zou komen wanneer het werke lijk onafhankelijk werd. Want men weet hoe beperkt de materiële hulp is die Frankrijk in dat geval zou kunnen verschaffen. In hetzelfde nummer van Le Monde schrijft een medewerker dat de volgende reis van De Gaulle moet zijn naar Valonië of naar het Frans sprekende deel van Zwitserland. Als straks de balans zal worden op gemaakt van De Gaulles buitenlandse politiek, dan zal daarin worden ver meld: verraad naar letter en geest van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, vernedering van Engeland, diepe kloof tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten en verloochening van Israël. Zelfs de reclamezender Europa no. 1 sprak dinsdagavond in een commentaar over „de vergissing" van De Gaulle. De redactie bracht in herinnering dat de separatisten in Canada slechts 10 pro cent van de bevolking uitmaken en nog geen 3 procent bij de algemene verkie zingen. (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL Paus Paulus VI heeft een beroep gedaan op Turkije, een mohammedaans maar niet-Arabisch land, te willen bemiddelen in het con flict tussen Israël en de Arabische landen. Paus Paulus heeft gisteren de crisis in het Midden-Oosten besproken met de Turkse regeringsleiders op het paleis van de Turkse president. De besprekingen begonnen twee uur na aan komst van de paus in Turkije. Paus Paulus cn de 81-jarige patri arch Athenagoras van Constantino- pe.1 begroeten elkaar op het vlieg veld van Istanboel. De crisis ln het Midden-Oosten en de toekomst van de heilige plaatsen in het door Israël bezette deel van Jordanië zijn voor de paus de voornaamste aan leiding geweest, opnieuw, de vijfde maal nu reeds in zijn'vierjarige pontificaat, naar het buitenland te reizen. Behalve de situatie in het Midden- Oosten vormden besprekingen met de patriarch der orthodoxe kerk, Athena goras, gisteren een belangrijk onderdeel op de eerste dag van het tweedaagse bezoek aan Turkije. Zij zullen zoeken naar wegen waar langs de- eenheid tussen orthodoxe en rooms-katholieke christenen hersteld zou kunnen worden. De aankomst van paus Paulus in Istanboel is een ware oecumenische ma nifestatie geworden en kan beschouwd worden als een politieke triomf voor de heilige vader. In politieke en gods dienstige kringen in Istanboel is het bezoek van de paus met wantrouwen en enige vrees tegemoet gezien. Behalve Athenagoras van de ortho doxe kerk, waren ook de leiders van de mohammedaanse en de joodse ge meenschappen op het vliegveld aanwe zig ter begroeting van paus Paulus. De paus en Athenagoras gaven elkan der de broederkus, zoals zij ook gedaan hadden bij hun eerste ontmoeting, in januari 1964, in Jeruzalem. Bij zijn bezoek aan de Phanar heeft paus Paulus aan patriarch Athenagoras een eigenhandig op perkament geschre ven document overhandigd, dat be schouwd kan worden als de beginselver klaring van de paus voor het herstel der eenheid tussen de kerken van het westen en het oosten. De paus zei alles te willen doen om de dag te verhaasten, waarop tussen de kerk van het westen en de kerk van het oosten de volledige communio zal ztfn hersteld. Officieel zwijgt het Vaticaan vrijwel geheel en al over de politieke en diplo matieke aspecten van het bezoek, maar men verheelt niet dat de paus van me ning is dat Turkije bij uitstek geschikt is een bemiddelingsrol te spelen in de crisis in het Midden-Oosten. Om de kritiek van tegenstanders van het bezoek van de paus zoveel mogelijk te voorkomen blijven officiële kringen spreken van een „particulier" bezoek. Dit neemt niet weg dat de paus alle officiële eerbewijzen worden gebracht die een staatsiebezoek plegen te verge zellen. President Cevdet Sunay, premier Su- leyman Demirel en de minister van buitenlandse zaken Ishan Sabri Cagli- y an gil waren in Istanboel om de paus te begroeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat de twee Nederlanders, die begin de cember 1965 in Stockholm hun 20-jarige landgenoot Henk Drost op afschuwe lijke wijze om het leven brachten, zich binnenkort voor een Nederlandse recht bank opnieuw voor dit misdrijf moe ten verantwoordend Minister Polak van Justitie heeft na melijk het verzoek van de Zweedse re gering ingewilligd om de twee Neder landers, die in de Zweedse hoofdstad in een psychiatrische inrichting verblijven naar ons land te laten overbrengen. De twee Nederlanders, de 20-jarige Johan van 't H. uit Botterdam en de drie jaar oudere Johan D. uit Doetin- chem, zullen terstond na aankomst in hechtenis worden genomen. De officier van justitie in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, zal daarna de aspecten van een strafvervolging bekijken. Indien het tot een nieuwe zaak tegen de Nederlan ders zal komen iets wat vrijwel vaststaat dan zal dit proces voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden. Het is nog niet te zeggen wan neer de twee jeugdige Nederlanders, die op 3 augustus 1966 door de recht bank in Stockholm wegens moord en diefstal werdén veroordeeld, uitgeleverd zullen worden. Aangenomen kan wor den dat dit nog voor het eind van dit jaar zal gebeuren. (ZIE VERVOLG OP PAG. 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ernstige spanningen tussen Boudewijn H. en z^jn mede gevangenen zouden naar thans verluidt de oorzaak geweest zijn van de over plaatsing van H., van de Alkmaarse gevangenis naar de Van der Hoeven- kliniek te Utrecht. Zoals hekend heeft het ministerie van Justitie destijds ge zegd, dat de overplaatsing van Boude wijn H., een van de hoofddaders in de zogenaamde Baarnse moordzaak, een gevolg was van de psychische proble men van de gedetineerde. Volgens het antwoord dat minister Polak (Justitie) gisteren heeft gegeven op vragen van Tweede-Kamerlid Harm- sen (B.P.) is Boudewijn H. naar de Van der Hoevenkliniek overgeplaatst, toen zich tijdens zijn verblijf in de ge vangenis verschijnselen voordeden, die deden vrezen dat hij mentaal ernstig achteruit zou gaan. „Aan Boudewijn H. wordt, evenals aar iedere andere veroordeelde," aldus de minister, de mogelijkheid geboden om tot een zo goed mogelijke aanpassing aan de samenleving te komen. Van klas'sejustitie is in dezen geen sprake". Over de aard van de verschijnselen waarop H. is overgeplaatst, spreekt de minister zich niet uit. Boudewijn H. zou zich echter vol gens onze inlichtingen door een ar rogante houding onmogelijk hebben ge maakt bij zijn Alkmaarse „collega's", die zijn hooghartige houding niet in het minst op prijs bleken te stellen. Dat zou er op een gegeven moment toe hebben geleid, dat H. een formidabel pak slaag opliep. Verdere dreigementen van mede gevangenen zouden de rechtstreekse aanleiding zijn geweest de jongeman over te plaatsen naar de Van der Hoe venkliniek. Het ministerie van Justitie, gevraagd om commentaar, bleek van de affaire in het geheel niet op de hoogte te zijn. Wei kon een woordvoerder van het departement meedelen, dat nog geen beslissing is genomen over de vraag, of Henny W. in de gelegenheid zal wor den gesteld zijn studie te vervolgen aan een technische hogeschool. Men is er van op de hoogte, dat hij de wens te kennen heeft gegeven, maar over de uitvoering van dit plan moet nog over leg worden gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. Honderden inwoners van de Kempische dorpen Steensel en Knegsel hebben een hele avond de bossen doorzocht naar het vijfjarige jongetje Willy Boudewijns (zie foto). Om half een 's nachts sloten zijn ouders hun zoontje weer in de armen. Willy was gevonden, maar niet in de bossen Een Nederlandse automobilist trof hem rond tien uur 's avonds aan in het Belgische dorp Weelde. Willy zat naast zijn fietsje op de stoep van een café. Hij wilde onder geen enkele voorwaarde van zijn fietsje scheiden. Om vier uur 's middags had het ondernemende ventje zijn fiets uit het schuurtje gehaald om aan zijn „tour" te' beginnen. Willy reed in zijn eentje naar het ruim 35 km ver der gelegen Weelde, waarschijnlijk via de niet voortdurend bewaakt® grensovergang bij Postel. (Van een onzer verslaggevers) 'B HEER ARENDSKERKE. Doordat de 31-jarige mevr. J. v. F.-J., uit Vlis- gingen door onverklaarbare oorzaak op de linkerweghelft ging rijden kwam zij op rjjksweg 58 in de gemeente 's Heer Arendskerke in frontale botsing met een Belgische auto. Gevolg: twee doden en twee zwaar gewonden. De slachtoffers zijn de 41-jarige me vrouw J. M. Scheipers-Teysen uit Sta broek en haar twee en een half jarig dochtertje Marleentje. De 44-jarige F. Scheipers werd ernstig gewond, evenals de bestuurster van de tegenliggende auto, mevr. J. v. F. Marleentje Scheipers was al op slag dood, haar moeder overleed in het ziekenhuis te Goes. De twee auto's werden met zoveel kracht in elkaar gedrukt, dat ze elk een meter korter waren geworden. Het dinsdagochtend. Tot ongeveer tien uur ongeluk gebeurde om kwart over negen moest ret verkeer worden omgeleid. Br ontstonden kilometers lange files. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De 53-jarige directeur van de DAF, de heer J. Gaarkeuken, is gisteren by een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zijn vrouw en 15-jarige dochter zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De heer Gaarkeuken reed met grote snelheid op de Graafseweg bij Nijmegen, toen zijn auto onver wacht de linker rijbaan opreed en door schoot naar het landhoofd van een via duct. De auto viel daarna kantelend omlaag. De enige woorden die Willy stamel de waren „Teen" en „Kneg", en de automobilist die hem vond bracht hem dan ook maar naar de rijks wacht in Weelde. Een telefoontje naar de douane van de grenspost Goirle-Poppel bracht opheldering, want daar was men van de vermis sing van Willy op de hoogte: Omstreeks half een kwam Willy, via de wel bewaakte post Goirle- Poppel, terug in Steensel. Er zijn geen aanweingen dat Willy met een vreemde meegegaan zou zijn. De Alpen-tocht van de bejaar de Fordjes van dichtbij bezien, vindt u op pagina 6. Onenigheid tussen de kermis exploitanten over de wijze van verpachting van staanplaatsen. Pagina 3. Prins Claus op weg naar zijn eerste Vierdaagsekruis. Pag. 8. De medische research is in Ne derland, volgens de Groningse hoogleraar J. Jonxis, bepaald geen paradepaardje. Pagina 9. (Van onze redactie buitenland) DETROIT Ongeveer tAveeduizend parachutisten hebben gisteren de rust in het geteisterde Detroit kunnen her stellen. Hoewel de toestand gespannen blijft, zijn nog slechts hier en daar en kele sluipschutters actief. De balans na twee volle etmalen van straatterreur, plunderingen en brandschtichtingen is echter triest. In totaal vielen gisteravond 23 doden te betreuren tengevolge van de rassen- rellen. Het aantal gewonden moet te gen de duizend lopen en de matiriele schade schat men op honderden miljoe nen dollars. Praktisch geen enkel huis in onbeschadigd gebleven. De gevange nissen puilen uit, arrestanten worden aan de lopende band berecht. Verder zijn duizenden dakloos en minsens evenzove- len werkloos, omdat de zaak waar zij werkten, is afgebrand. (zie ook pag 7) (Van een onzer verslaggevers) HOORN Een gedetineerde van de gevangenis Oostereiland in Hoorn, A. K. van E., zag gistermiddag kans te ontvluchten door ln de aangrenzende haven te springen en naar de overkant te zwemmen. Zijn vrijheid was van korte duur. Na een kwartier werd hij door een bewa ker, toen hij zich in het riet trachtte te verbergen, gegrepen. In de Hoornse ge vangenis bevinden zich uitsluitend kort gestraften. (ADVERTENTIES) niet duur we! heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1