Nederland verliest slag om toeristen "iNfn if KVP WIL FEDERATIE MET AR EN CHU Rusland en Hongarije winnen Moskous vijfde filmfestival DE GAULLE IN HET NAUW I )e^e|Ua e; Leken reiken communie uit betadine jodium FK1JS YOOR EIGEN LAKSHEID Noordzeekust uit de gratie BESLISSING VALT OP CONGRES IN DECEMBER I ien Egyptenaren uit de Sinaï 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 JULI 196', riLAFIN T ND I: )ij de haard \ND II: Vlaams): roesfsjew Waals): ier Tempête feltSUM UI 240 M Vakantievierend Frankrijk wacht op toespraak Eenzaam h OASE ROT MOF GEEN PAREL Voorbereiding Beslissingen vaak zwaar politiek U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? ƒ1.25© „National Zeitung" zonder Hitler-foto Boudewijn H. is enige delinquent die studeert aan universiteit J De echte die niet bijt! fcUV ««*4 Filmverslag van de etappe Cfe,1 inebleau UR. Film gwedstrijd in het Casino te Spa tnd NederlandHongarije E. Reportage van de aankomst e finale heren om de Europa-cup, tage van de waterpolowedstrijd ije -opstanding des vlezes OORD. Bijbelvertelling „In Gaesa- van St.-Liphard HAARD. Engelse thriller van ja. QUARTET. Jazz JS IT BRUGGE. Film agedie van Aisbhylos id reportages van de atlettekwed- opabeker en de Tour de Francs EUTERTJE OER ZEE. Capsules o.p de bodem EN. De clowns van het witte doek, SJEW. N.B.C.-interview arte wilde zwijn tages van de wedstrijden om i TOUR DE FRANCE iriété programma E. Filmverslag van de etappe Fon» TEMPéTE. T.v.-film ale van de chansonwedstrijd in Nieuws. 13.07 De toestand in de I d, lezing. 13.30 Radar: radio-pe- j 'k. 14.00 Wie „Waagt'' die zingt: I isprogramma. NRU: 14.30 Langs n: sportreportages en uitslagen en grammofoonmuziek. VARA: 17.00 agclub: lichte grammofoonmuziek I de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. Nieuws. NRU: 18.05 Langs de lijn sportreportages en -beschouwin* VARA: 18.30 Stereo: Walsorkest De wekker: cabaretfantasie. D: 19.30 Bariton en piano: klas liederen. AVRO: 20.00 Nieuws. Rits, programma voor de jeugd. Manneke Bis, een programma in B.N. 21.30 Promenade orkest en m: romantische amusementsmu- 22.00 Licht orkest en zangsoliste. Nieuws. 22.40 Actualiteiten. TROS: Lichte muziek uit Spanje. 23.10 lenade orkest. 23.40 Klassieke mu- 23.5524.00 Nieuws. ILVERSUM III 240 M en FM O: 9.00 Nieuws. 9.02 Pyjamissimoi gevarieerd muziekprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Wegens va* e gesloten: licht muziekprogram- 111.00 Nieuws). VARA: 12.00 Nws. Nederlandse artiestenrevue op de 13.00 Nieuws. 13.07 Ringo: Beat- opfestival. 14.00 Nieuws. 14.02 Ro* Athene: platenprogramma voor nitenlandse arbeiders. 14.32 Brass 15.00 Nieuws. 15.02 Ankara id: platenprogramma yoor de bui' ïdse arbeiders. 15.32 Country en - - - lo.oz 17.08 :rn muziek. 16.00 Nieuws. programma voor tieners. re. 17.02—18.00 Verzoekplatenpro- BRUSSEL VLAAMS 324 M Nieuws. 12.03 Amusementspro" na. 12.55 Programma-overzicht on lerichten voor de schippers. DW vs, weerbericht en mededelingen. Voor de soldaten. 14.00 Nieuw Sport en muziek en berichte» de automobilisten. (17.00 en 18*w re). 18.30 Katholiek-godsdienstige iding. 19.00 Nieuws en wee0r,„n 19.30 Amusementsmuziek. 24.u vs en berichten. 22.15 Amusemeni - k. 23.00 Dansmuziek. 23.40—®* Maandag 24 juli HILVERSUM I 403 M 7: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening* itereo: Lichte muziek (opn.l. 7.32 Radiokrant. 7.50 Ster muziek (opn.). 8.00 Nieuws. r-lied. 8.15 Klassiek gewijde mu (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Tourmg vakantietips. 8.45 Orkestenper 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa ,q en. 9.40 Voor de huisvrouw, w* Klassieke grammofoon^"» □e hervorming en de vernieu Suropa, lezing. 11.00 NederenP na (gr.). 11.20 Stereo: Omw t en zangsoliste: operamuzie HILVERSUM II 398 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend»" k. 7.20 Lichte grammofoon*»" 7.55 Deze dag. AVW* 8.10 Actualiteiten. 8.15 lofoonmuziek. 8.30-^8 g ;eman). 8.50 Morgenwijding. Brabants orkest en zang ike en moderne muziek. de kleuters. 10.10 Arbeidsvd*^, jopulair verzoekplatenprog —11.02 Nieuws). 11-55 oe De zeveraars en zwartkijkers hebben einde lijk hun zin Nederland is uitgerekend in het zonovergoten internationale toeristen, jaar 1967 hard op weg om de grote verlie zer te ivorden. De machtige stroom reine Luft.happers uit Duitsland is opgedroogd tot een kabbelende beek: de Engelsen, door Wilson op financieel dieet gezet, geven hun vijftig pond liever uit aan eigen fletse keu kengeheimen. En de Amerikanen, de on verdroten kauwgumkauwende cowboys in civiel en de overvloedig geëmancipeerde, in kwetterend groepsverband voortijlende vrouivenbonden, hebben thuis voldoende objecten voor hun zwartwit-foto's: New- wark, Alabama. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Midden op een woelige oceaan, aan boord van de kruiser „Colbert" op weg naar Canada, heelt Pe Gaulle laten weten, dat hij don derdagavond om acht uur, 10 augus tus, voor radio en televisie een toe spraak zal houden tot het Franse volk. Hij moet wel wat bijzonders in zijn zin hebben om in volle vakantie- tijd als honderdduizenden Fransen aan het strand liggen of in het bui tenland vertoeven, de microfoons en de camera's te laten aanrukken. Het gaat de laatste maanden niet goed met De Gaulle. De speciale vol machten om de Franse economie nieuw leven in te pompen en het mil jardentekort bij de sociaie verzekering weg te werken hebben hem een spoor wegstaking van 48 uur gekost en net verlies van een van zijn bekwaamste ministers, Pisani, die uit protest zijn ontslag indiende. De pas in maart ge kozen volksvertegenwoordigers zinde het niet, dat zij, nauwelijks gekozen, door De Gaulle voor een half jaar naar huis werden gestuurd. Het Fran se bedrijfsleven stagneert De werke loosheid is gestegen tot 350.000. De parlementaire meerderheid van De Gaulle hangt aan de zijden draad van een enkele stem. De vroegere minis ter van financiën Giscard d'Estaing, maakt zich hoe langer hoe meer los van de Gaullistische fractie. Als hij in het najaar kwaad wil, kan hij de regering-Pompidou om zeep brengen. Ook in de buitenlandse politiek is De Gaulle een eenzaam man geworden- Toen hij de NAVO uit Frankrijk weg joeg, was nog niet precies duidelijk, waar hij op af stuurde. Maar bij het uitbreken van de oorlog tussen Israël en de Arabische landen legde hij zijn kaarten op tafel. Israël was volgens hem de aanvaller, de Israëlische ver overingen zou hij nooit erkennen en alle Franse wapenleveringen naar Is raël zette hij stop. Fr gaan, achter de schermen, nog wel veel wapens en on derdelen naar Israël, maar officieel is het embargo afgekondigd en bestaat nog steeds. De Gaulle legde nauw ver band tussen de oorlog in Vietnam en die in het Midden-Oosten en liet we ten, dat het hier nooit vrede zou wor den zolang daar, in Vietnam de oorlog voortduurde. Hij bleef staan op zijn oude standpunt, dat in Vietnam de Amerikanen de aanvallers zijn. Met Rusland verlangde hij niet alleen het terugtrekken van de Amerikanen uit Vietnam, maar ook het terugtrekken van alle Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden. De Gaulle kreeg met zijn anti-Ame rikaanse en pro-Russische Arabische politiek last met zijn eigen ministers. Een van hen, Messmer, landverdedi- ging, dreigde met ontslag. In het Fran se leger, bij alle beroepsmilitairen, is de bewondering voor de zesdaagse veldtocht van Israël groot. Ook de in vloedrijke pers is op de hand van Is raël, met name Le Monde, Le Figaro en L'Aurore. Tijdens een debat in de Franse Kamer over de buitenlandse politiek kreeg de socialist Guy Mollet ook de handen op elkaar van de Gaul listen, toen hij het bestaansrecht van Israël verdedigde. Alleen dc commu nisten zwegen. Wat is De Gaulle op 10 augustus van plan? Dat hij midden in de vakan tie, alleen maar zou willen praten over de speciale volmachten waarvan de consequenties nog lang niet te over zien zijn, acht men algemeen uitgeslo ten Veel meer ligt voor de hand, dat De Gaulle voor het najaar een volks stemming zal aankondigen over zijn buitenlandse politiek. Levert die hem een behoorlijke meerderheid op, dan Kan hij de volgende stap van algeme ne verkiezingen wagen. Of hij bij die stemming succes zal hebben hangt af van de vraag, die aan de kiezers zal worden voorgelegd. Een volksstem- b)njg is daarom zo gevaarlijk alle dictatoren hebben er een handig ge bruik van gemaakt —omdat men al leen maar antwoorden kan met ja of nee Een middenweg is er niet. Als De ^aiüle de waag zo stelt: „Keurt gij goed, dat ik Frankrijk buiten een drei gende wereldoorlog heb gehouden", zal het moeilijk zijn daar in het stem- t+ te antwf)0rden met neen. m v-j augustus zullen wij onze ziel m lijdzaamheid moeten bezitten. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het deprimerend resultaat: aan de veelbezongen Noordzeekust staan de luxe hotels van half tot driekwart leeg. Het peluwtje van mollig mos en het kussentje van varens kan men opeens aan de straatstenen niet meer kwijt; de blonde duinen, na jaren weer eens conform het trotse lied schitterend in de zonnegloed, zijn de muurbloemen van de zee, voor zover Rijkswaterstaat er geen duinpan van gemaakt heeft. tÊÊÊmÊÊÊÈÊÊëÈ ,V/.wf.v. x va&ii a iMÈ&m Het bakstenen Bouwespaleis in Zand- voort, trots visitekaartje van een ex- kaasboer uit Edam, Zwolsman's eigen, mild krakende Kurhaus in Schevenin- gen en de grijze, luxe bunker Huis ter Duin in Noordwijk, waar in gelukzali ger tijden de koningskinderen op het privé-strand de kuilen groeven waar hun vaders later reddeloos in zouden vallen, preken hun geneugten voor le ge banken, lege zalen. Voor het eerst sinds 1945 zit de dood op fluweel in de Nederlandse vakantiepot. De statistieken wijzen het uit: tot 1963 brachten de honderdduizenden bui tenlanders meer geld naar onze schat kist dan wij Nederlanders over onze krap bemeten grenzen verbrasten. Daarna ging het snel bergafwaarts: in 1965 gaven we al 120 miljoen meer uit dian we aan het toerisme verdien den, een jaar later was die kloof ver der verbreed tot een bedrag van 325 miljoen en deskundigen verwachten, dat dit jaar de financiële klap nog eni ge miljoenen guldens doffer zal klin ken. Wat zijn de oorzaken van deze de sastreuze ontwkkeling? De eerste kwaaie pier, die genoemd wordt, is het klimaat in de Lage Landen, dat in de afgelopen jaren de watergruwel tot nationaal gerecht heeft verheven- In grijze hotellounges werd einde loos patience gespeeld, in verpieterde zomerhuisjes sloegen verbitterde va- ders hun dreinend kroost. De Bilt ont popte zich als een draadloze schrik godin, die de depressies feilloos naar alle beschikbare vakantie-oorden di rigeerde. En de Nederlanders zelf kwamen bij vriend en vijand, bij landgenoot en buitenlander, niet uitgepraat over de barre weersomstandigheden, waaron der ze gedoemd zijn te leven. Aan de boorden van de blauwe Adria ver telden ze hun sterke verhalen over buitjes, die een week duren, over blik sem en donder, die het krap beme ten plezier der kleine luiden vergalden. In Spanje spraken ze vergoeilijkend over de torren en vliegen, die ze in hun paella hadden gevonden („Ja wat wil je nou, Kobus? dertig graden in de schaduw en dan ook nog mekkeren over een beestje in je soep. Kom, kom") en ondertussen lazen ze ver lekkerd in hun nagestuurde lijfbladen dat de brandweer weer zes keer was uitgerukt om ondergelopen kelders in hun woonplaats leeg te pompen. zich wel? Sie haben mijn Fahrrad ge jat- Zo, die zit) Aldus verzuimden wij een voorbeeld te nemen aan de Zwitsers die ook als een berg opkijken tegen hun bar en boos klimaat. Rond het Vierwoudste- denmeer kan het dagenlang met ku bieke meters tegelijk regenen, maar geen Zwitser zul je erover horen- Hij houdt die natte ellende binnenshuis en deelt ondertussen kwistig folders uit, waarop een zeldzame gelegenheidsfoto van een zonovergoten Alpenwereld is afgedrukt. Ga eens met een Zwitserin een van zijn peperdure bergtreinen naar een top, vanwaaruit men volgens de rijk geïllustreerde folder in en klap de Matterhorn, de Wetterhorn, de Ei- ger en de Junfrau tot zich kan ne men. Tien tegen een, dat u na een tocht van drie kwartier verzeild raakt in een grijze mistbank, die zelfs het idyllische berghotel nog aan het ge zicht onttrekt. Vraagt men de Zwitser hiervoor tekst en uitleg, dan zal hij de humorloze schouders ophalen en mompelen, dat het gisteren geweldig weer was. En morgen, „Morgen wird es auch bestimmt besser". Zo ver koopt de Zwitser zijn depressies, zijn Gewitter en zijn vale Schauer met de olijke verbazing van de buitenman, die er zelf ook niks van begrijpt. En de Nederlander, die elk jaar met meer afgevaardigden naar Zwitserland gaat, kijkt vanuit zijn chalet naar de regen, en denkt: „Ik heb schijnbar pech ge had. Het is hier immers altijd mooi weer". En dat is net het kleine nuancever schil: de Nederlander in Zwitserland praat de geduldige folders na en zegt: „Morgen wordt het beter", de Zwit ser (en de Fransman, de Engelsman, de Duitser) die in Nederland is, denkt: „Het is nou wel drie weken achter el kaar mooi weer, maar dat kan nooit zo blijven. Dat is een fatale vergis sing". Zo vergalde ons volk langzaam, maar zeker het onthutsend plezier, dat buitenlanders generaties lang in ons land hebben gevonden. Wij vonden het prachtig, als een Duitse journalist, aangestoken door de nationale worm van zelfbeklag, in 28 kranten tussen Bremen en Bazel schreef, dat Neder land aan de doorsnee-toerist nikt te bieden had. En we sloegen ons op de dyen van verkneutering, als in diezelfde repor tage gemeld werd dat de haat tegen de Duitsers nog steeds van vader op zoon wordt overgedragen (nou reken er op, wat verbeeldt die rotmof (ADVERTENTIE) Er worden nog andere redenen ge noemd, waarom Nederland als ^toe risten-oase" niet meer „in" is. Men spreekt over de snelle prijsstijgingen, waardoor Nederland zijn faam als goedkoopte-eiland heeft verloren. Daar zit wat in het prijsindex cijfer steeg van 100 in 1960 tot 128 in 1966 maar vergelijkende onderzoe ken hebben uitgewezen, dat de prij zen in het buitenland gedurende die zelfde periode nog sneller zijn geste gen. Het gevolg is, dat Nederland voor West-Duitsland (nog altijd het groot ste toeristenreservoir voor de Lage Lan den) het op één na goedkoopste vakan tieland in Europa is en alleen Spanje alg concurrent heeft. De pijn i§ alleen, dat de buitenlan der voor zijn geld steeds minder ser vice krijgt. Die bal gehakt ligt wel voor hem klaar, maar de ober, die hem brengt, walgt zo duidelijk van zijn eigen dienstverlening, dat je wel een enor me trek moet hebben om van de bal te kunnen genieten. De A.N.V.V., dat anachronistische rijksconvent van ge wezen beroepsofficieren, prijst onder tussen luidruchtig onze molens aan, maar als de buitenlander er heengaat, zijn de wieken met stomheid geslagen en beschikt het plaatselijk restaurant alleen over broodjes verlepte kaas en een vermaledijde uitsmijter ham of ros. De yerbazing op de gezichten van toeristenkoningen hoteliers en caféhou ders, is dan ook volledig misplaatst. Als nu wordt vastgesteld, dat in de afgelopen vier weken (de vakantietijd bij uitstek) 56.000 toeristen minder in onze Noordzee-hotels hebben overnacht dan katn men zich alleen ma-ar afvra gen waarom het er niet meer zijn. De Noordzee toch al geen parel van huisuit is vervuild, de stranden zijn vuilnisbakken geworden voor de dag jesmensen, de hotels teren op oude roem en hebben tot nog toe verzuimd te investeren in noodzakelijke vernieu wingen: er is in Nederland zegge en schrijve één verwarmd zoutwaterbad (bij het Rembrandthotel in Noordwijk), er is geen casino, er is geen attrac tieve boulevard langs de kust, er zijn weinig restaurants, waar men na ne gen uur 's avonds nog een fatsoenlijke maaltijd kan krijgen- Voor eigen laksheid en pessimisme betaalt Nederland nu het harde gelag. De V.V.-Zuid-Holland spreekt van een catastrofe, directeur p. de Regt van de provinciale Zeeuwse V.V.V. is bang, dat de toeneming van de toristen- industrie in Zeeland er uit is („de ka pitaalkrachtige Duitsers, waar wij het van moeten hebben", zegt hij „zullen meer en meer naar zonniger streken trekken"). Directeur J. Hugenholtz van de Zand- voortse V.V.V. heeft berekend, dat het bezoek aan zijn badplaats vijftien tot twintig procent minder is geworden, directeur Dekker van de Noordwijkse V.V.V. geeft toe: ,,Het blijft angst wekkend stil, vooral in de particuliere sector". De honderden Noord- en Kat- wijkers, die zich bij het botten der twij gen in hun kippehokken terugtrokken om daar de gouden toeristeneieren te rapen, zitten voor het eerst sinds ja ren weer bij eigen haard. „Het komt door de spanningen in de wereld", klaagt men, „het komt door Israël, door Vietnam". Het komt door het weer". „Het komt door de prijsstij gingen". Iedereen geef? de schuld aan ieder een,. iedereen jankt aan de klaagmuur over zijn steeds groter wordende ver liezen. En ondertussen wordt er niets gedaan om Nederland weer zijn plaats in d-e voorste gelederen van 't moder ne toerisme terug te geven- Aan het strand is het druk genoeg, maar buitenlanders zie je niet zoveel meer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP komt op vrijdag 8 en zaterdag 9 december te Utrecht bijeen voor een vergadering, die partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse „een van de belangrijkste in de geschiedenis van de partij" noemt. De partijvernieuvving in het algemeen en de plaats daarin van de KVP komt op die vergadering aan de orde. Volgens mr. Aalberse zal het geen discussiecongres worden, maar zullen er door het hoogste politieke orgaan van de partij beslissingen genomen worden. De vergadering wordt voorbereid door regionale bijeenkomsten, waarin de besprekingen, die momenteel met de ARP en de CHU gevoerd worden, een belangrijke rol zullen spelen. De leiders van de drie paritijen ko men op 15 september bijeen. De heer Aalberse houdt het voor mogelijk, dat er dan belangrijke besluiten genomen worden. In eerste instantie wordt een fede ratief samengaan van de drie partijen beoogd. Of dit op korte termijn kan lelden tot een fusie kon de heer Aal berse nog niet zeggen. De KVP-voorzit- ter zei voorts, dat bij enquêtes ondei KVP-leden een duidelijke meerderheid voorstander is van een partijvorm van uit een christelijke levensvisie. MOSKOU (AP) De grote prijs van Moskous vijfde internationale filmfes tival is gegaan naar de Sovjet-Unie en Hongarije, die de prijs delen. Zoals altijd op de festivals in Moskou sleepten communistische landen de meeste prijzen in de wacht, maar een Engelse inzending maakte hierop dit jaar een uitzondering door zowel de prijs voor de beste acteur als dè prijs voor de beste regie in de wacht te slepen. Het betrof de film „A man for all seasons", met Paul Scofield, gere- heel uur: iteiten). A,VIV (AFP> De Israëliërs heb- wv,o anK een gr.oePje van tien Egyp- ee-iran»"11 en de Sinaï-woestijn E!™ gnomen. De Egyptenaren vS- S11}ds. hun nederlaag door de vnniS?' zl? in leven houdend met voorraden die zij in verlaten militaire voertuigen vonden. Zij hielden zich nlar ff verborgen en zochten 's nachts linfL opening in de Israëlische stel- w? Vm llet Suezkanaal over te ste- S's f Egyptenaren hadden daarbij honderden kilometers afgelegd. C31 gisseerd door de Amerikaanse regisseur Fred Zinneman. De Amerikaanse actrice Sandy Dennis deelde de prijs voor de beste vrouwe lijke rol met de Noorse ster Grynet Molvig. Sandy Dennis voor haar rol in „Up the down staircase", Molvig voor haar rol in de Zweedse film „De prin ses". De prijs voor de beste film ging naar de Russische film „De journalist" en de Hongaarse inzending „Vader". Deze twee films zouden met de En gelse inzending „A man for ail seasons" de inzendingen geweest zijn waartussen de jury heeft gekozen voor de eerste prijs. Een niet-communistisch jury-lid zei: „Een deel van de jury wilde de Engelse film laten winnen. Maar anderen waren van mening dat deze film al genoeg onderscheidingen behaald had op an dere festivals. Daarom wilden zij een andere film bekronen." Deze zegsman voegde er nog aan toe dat er niet volgens politieke lijnen ge stemd was althans niet hij de toe kenning van de eerste prijzen en dat er geen politieke discussies of menings verschillen binnen de jury waren ge weest. Vorige festivals hebben hieraan geen gebrek gehad omdat de Russen toen per se wilden dal hun inzendingen de hoogste prijzen kregen. De jury bestond dit jaar uit veertien leden, van wie acht uit communistische landen en een Egyptenaar. De voor zitter en twee leden van de jury waren Russen. De tweede prijs ging naar de Bul gaarse film, „Afwijking" en de inzen ding van Peru „Geen sterren in de jungle". De derde prijs ging naar de Italiaanse film „Operatie San Gennaro" met de vermelding „beste komische film" en naar de Tsjechische inzending „Roman ce voor Klarinet" en de Poolse film „Westerplatte". In de categorie korte films gingen de eerste prijzen naar een inzending van de Viet-Cong „Koe-ti guerrilla's' en een Noordvietnamese film „De poorten van de wind." De prijs voor de beste kinderfilm ging naar een Russisch-Japanse co-produk- tie „De kleine vluchteling". Onder de films die tweede prijzen be. haalden was de Amerikaanse inzending „Skater dater" Gezien het overweldigende aantal prij zen dat op het totaal der inzendingen door communistische filmers is behaald verklaarde een niet-communistische waarnemer„Aanvankelijk dachten wij, dat de beslissingen niet politiek zouden zijn, maar zij zijn naar blijkt, zwaar politiek geweest. De Russen hebben zelfs prijzen bedacht voor films die af schuwelijk slecht waren maar toevallig uit landen kwamen in Azië of Afrika, die Moskou onder zijn invloed wil krij gen." MüNCHEN Het uiterst-rechtse blad Deutsche National-Zeitung und Soldaten-Zeitung is vrijdag weer op de markt verschenen zonder de foto van Hitler die de aanleiding vormde tót het in beslag nemen van het blad de dag tevoren. De tekst die de foto begeleid de, bleef onveranderd. Op de plaats van de weggelaten foto is een bericht opgenomen waarin het blad verslag uit brengt over het politie-optreden tegen de National-Zeitung. Zoals bekend werd de Israëlische mi nister van defensie, Mosje Da jan, wiens portret links van de tekst op de voor pagina was afgedrukt, vergeleken met Hitier. Het betrokken artikel had als kop: „Het Auschwitz van Israël in de woestijn de massamoord op de Ara bieren Dajan in het voetspoor van Hitier". Het blad had al sinds het be gin van de crisis in het Midden-Oosten een heftige campagne tegen Israël ge voerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boudewijn H„ een van de hoofddaders van de z.g. Baarnse moord, is de enige deliquent in ons land, die aan een universiteit studeert. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister van justitie op door het kamerlid mevr. Singer-Dekker gestelde vragen. De minister geeft daarbij evenwel de verzekering, dat de financiële positie van de ouders geen rol speelt bij de keuze van de studie. Het kamerlid had o.m. gevraagd of alle jeugdigen deliquenten de kans krij gen die opleiding te volgen, waartoe zij door hn aanleg in saat zijn, mits hun eventuele bezoeken aan een opleidings instituut geen risico inhoudt voor de openbare veiligheid. De minister beantwoordde deze vraag bevestigend en tekent hierbij aan, dat onder de jongere gedetineerden slechts zelden personen zijn die door vooroplei ding of bekwaamheid in staat zijn stu dies te volbrengen boven middelbaar ni veau. Wanneer men de studiekosten niet kan betalen, wordt een bijdrage gele verd door het departement van justitie. Ook zou een studiebeurs kunnen wor den aangevraagd. Aan de jeugdgestichten zijn voor stu dies onderwijskrachten verbonden. Het bezoeken van onderwijsinrichtingen bui ten de plaats van detentie wordt slechts toegestaan aan degenen, die in de open afdeling van de Zutphense gevangeis zijn ondergebracht. Ook worden studies gemaakt in in richtingen voor ter beschikking gestel den. Als de openbare veiligheid zich hiertegen niet verzet wordt aan ver pleegden, in het kader van de therapie toestemming verleend elders onderwijs instellingen te bezoeken. Enige jaren ge leden is het voorgekomen, aldus de be windsman, dat een ter beschikking ge stelde tijdens zijn behandeling een proef schrift bewerkte en verdedigde. In het cussusjaar 1966-1967 volgden 387 gedetineerden uit jeugdgevangenis sen een opleiding, in de rijksasielen 48 en in particuliere inrichtingen 23. Specificatie van dit laatste getal: basis onderwijs 8, voortgezet onderwijs 5, be roepsonderwijs 9 en wetenschappelijk onderwijs 1. (ZIE COMMENTAAR OP PAGINA 14) Ex-president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander vertelt in een interview met het dagblad Trouw, dat hij veel loopt„Benen zijn de wielen van de gedachten, zeg ik altijd." Ziet er niet best uit voor onze gemotoriseer de generatie, die maar zit en zit en zit. Nee, dan prins Claus. Die loopt en loopt en loopt. Straks in de Vier daagse liefst 50 km. per dag. Hij heeft er stevig voor getraind. En waar? Boudewijn heeft het niet durven dro men: in het land van Maas en Waal. De 74-jarige ir. Den Hollander ge looft in de jeugd van vandaag, die hi.i „fantastisch" vindt. Maar er is één ding, zegt hij „We zijn te zuinig met en staan te gereserveerd tegenover het gezag.... Je moet tegen de jonge- ren op een bepaald moment „nee" durven zeggen. En dat „nee" wordt hier veel te laat gegeven." Ja, en dat begint al met het zoveelste ijsje, waar uw kleuter vandaag om komt zeuren. Gisteren kwam ik iemand tegen die vertelde: Ben net twee weken met vakantie geweest. En mooi weer ge had, man! We hebben op het strand gestaan!" Zal-ie wel een bruine kruin heb.- ben. Tijdens de verkiezingscampagne voor een nieuwe burgemeester van het stadje Picoaza (in Ecuador) had een farmaceutische firma op een aan gepaste wijze reclame gemaakt voor haar voetpoeders, genaamd Pulva- pies. Overal stond aangeplakt: „Stem op elke kandidaat, maar als u goede verzorging en hygiëne wenst.... stem op Pulvapies." Bij het tellen van de stemmen bleek dat veel burgers hun stem op Pulvapies hadden uitge bracht! In Picoaza behaalde het voet. poeder zelfs een flinke meerderheid, zodat Pulvapies de wettige burge meester is. Het systeem van de ge kozen burgemeester is toch ook niet alles. De Nederlandse franciscanen zijn dezer dagen in kapittel bijeen ge weest. Onder meer is gesproken over de beleving van de armoede. Het Ka tholiek Nederlands Persbureau be richt hierover„De Nederlandse franciscanen raken er steeds meer van overtuigd, dat de armoede in deze tijd mede gebaseerd moet zijn op een goed inzicht in de financiële mogelijkheden van de orde." Kasboe ken op tafel, paters. Voor degenen die zich nu afvragen waarom prins Bernhard voor de be handeling van zijn gehoor uitgere kend naar Frankrijk gaat, is de vol gende mededeling van de rijksvoor lichtingsdienst wel nuttig: „De Ne derlandse artsen, bij wie prins Bern hard voor zijn gehoor onder behande ling was. hebben geadviseerd een arts in Frankrijk te raadplegen. Deze Fransman ts in de medische wereld bekend als specialist voor het soort gehoordefecten, waar de prins aan lijdt." Nu weten we in ieder geval iets. „Mijnheer, mevrouw of mejuffrouw" boven brieven van het ministerie vindt de huidige minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bak ker, maar onzin. Een van zijn voor gangers had gedecreteerd, dat een dergelijke aanhef gebezigd moest worden en onderaan moest „hoog achtend" staan. Het hoeft niet meer van deze regering, heeft premier De Jong gezegd. Volgens hem zit de be leefdheid veel meer in inhoud, stijl en toon van de brieven en ook in de snelheid van beantwoording. Kijk, dat is De Jong ten voeten uitGeen flauwe kul en opschieten In India gaat het anders bij het sol liciteren dan hier. Daar kwamen, in Calcutta, op een wervingsadvertentie van een bouwmaatschappij naar schatting 4000 sollicitaties binnen. Toen de sollicitanten te lang moesten wachten, staken ze een auto van de maatschappij in brand, gooiden de ruiten in, gingen er met een schrijf machine vandoor en sloegen twee be wakers neer. Over werkloosheid ge sproken! Per hoofd van de bevolking hebben wij vorig jaar 205 brieven in het bin nenland verstuurd en 169 maal bin nenlands getelefoneerd. Pak uw krant van gisteren en reken het maar na. De brieven zijn dus in de meer derheid. Zou ons volk het briefge heim meer vertrouwen dan het tele foongeheim Prettig weekend! Prettig weekeinde! MERIJN MAASTRICHT (KNP) Leken zul len vanaf zaterdagavond en zondag pastoor J. Abels van de St.-Mauritius- parochie te Schin-op-Geul helpen bij het communie-uitreiken. Voorlopig zullen het drie mannen zijn van boven de 60, die in de parochie bekend staan als serieuze gelovigen. Mgr. H. Beel, hulp bisschop van Roermond, heeft een en ander goedgekeurd mede naar aanlei ding van de jongste instructie uit Ro me. (ADVERTENTIE) V

de Stem | 1967 | | pagina 7