is bioscoopbezoek over het dieptepunt heen? Alle Verplankes moeten ook nog Jansen heten in Z.-Vlaanderen Exploitanten in Z.-Vlaanderen zijn gematigd optimistisch Grote drukte op L. Vlaamse wegen Bezorgd Zierikzee vierde mosself eest 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 JULI 1967 3 !EN PAK NAAR UW HART Bèr Pluijm HOOGWATER Maandag IKZEE iUbJ V\eer nieuws uit stad en streek 3p pag. 3 en 5 MET DE WAL IN ZICHT.... UZELF keuken-komfort 't keukencentrum Pastoor Heinkenssand Nieuwe deken van Middelburg Zandschip zonk in het kanaal Terneuzen-Gent Nieuwe provinciaal priesters Heilig Hart I. de Hullu Achter Wachten op de pont In Vlissingen Geen rijksgelden voor exploitatie tekort zeevaartschool Laatste toespraak mgr. G. de Vet via de radio Roemeens bezoek beëindigd Tilburgers amuseerden zich met achtervolging van glazenwasser Zwembad Terneuzen Zaamslags meisje was 100.000ste STAMVADER ONTDEKT Bakermat Zeeland Naam (ADVERTENTIE) ST.-JANSTEEN TEL. 01140-3179-2164 orgen, zondag 23 juli 1967, hoog- sr te: Hansweert: 4.15 en 16.27 uur; leuzen: 3.87 en 15.49 uur; Vlissb 3.04 en 15.09 uur; Wemeldinge; en 17.14 uur. permorgen, maandag 24 juli 1961, ;water te: Hansweert: 4.58 en i uur; Ter neuzen: 4.19 en 16.23 Vlissingen: 3.45 en 15.59 uur; neldinge: 5.32 en 17.53 uur. 14.30 en 20 uur Bonds beste, 14 j. feOORDEN sterschelde 14.30-17.30 uur Zeehen- Lvedstrijd IV ACHT Vermond 15 uur Schieting Ie Guchteneire 16 uur Schieting IKZEE E'gerweeshuis 10-17 uur Kunstten- ïstelling [OLE I. de Vylder 15 uur Kermisschieting l Centrum 20 uur Met dieven vangt dieven, a.l. scoopgebouw 21 uur Bittere rijst, 14 30 en 18.45 uur Stalen yuisten, leeft. VLIET Smet 15 uur Schieting ker 19 uur The Garands, kermis sen racke 19 uur Kermis-dansen rtterrein 14.30 uur Voetbalwedstrijd vlietNoormannen ÏEUZEN 1 wedstrijd Terneuzen-Antwerpen tor 14.30 en 20 uur Viva Maria, 14 j uur Inspecteur Clouseau slaat weer 14 j. JEUZEN :or 20 uur >ecteur Clouseau slaat weer toe FT scoopgebouw 20 uur tere rijst, 18 j. IOLE d. de vyider 15 uur Kermisschieting 5 ind 20 uur •n der wellust, 18 J. JELBURG iatuur Walcheren geopend van 8 18 uur. eshal 10-17 uur itoonstelling „Middelburg stad in de ia" V 20 uur ids beste, 14 j. SINGEN Ihuis Tentoonstelling Zeeuwse be®1* de kunstenaars 10-17 uur. ambra 20 uur ry Poppins, a.l. rravensteen 14-17 u. Tentoonstelimg Bulthuis (Zierikzeese periode). gerweeshuis: Kunsttentoonstelling 7 uur IVLIET Smet 15.30 uur Schieting ïracke 19 uur Kermis-dansen ukker 19 uur Kermis-dansen de Smet 15.30 uur Wielerwedstrv" iwelingen; 14 uur WielerwedsthJQ j ranter BURG ij el 20 uur West Side Story, 1* J' DENDAMME irprv cht 9.30-11.30 Kindervakantiewer utselen) rr^e- -16 uur Stokbroodbakken bo skerke, 6 t.m. 12 jaar hem dan nu die néét j argwaan krijgt... hpeoa M cellentie zijn keel. Tomde te prijzen voor de dftste ^Oor beleid, die hij verricht nai j„ de vrede in Europa, J» BCt Eilaas, de heer Boelanzee ye. kunnen houden, want snu 4 „aar ng op dat moment niee'Lf,t tuite" Dubbelsnuf, die tranen (ADVERTENTIE) GUN MODERN van (cle enige èc.hte speciaalzaak) Baronielaan 59',-Breda Tel "01600 30967 (Bêlól schrijf even of vraag bedoek van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kapittel-vica ris mgr. H. Ernst heeft, overeenkom stig het hem uitgebracht advies, A. W. J. van Alphen, pastoor te Hein- kenszand, benoemd tot deken van het dekenaat Middelburg, voor de tijd van zes jaar. Aan M. Opgenoordt C.M., pastoor te Souburg, heeft hij verzocht de nieuwe deken te willen assisteren op Walche ren. Andreas Wilhelmus Josephus van Al phen is geboren in Terheijden 14 okto ber 1907. Hij werd priester gewijd 25 mei 1934 en achtereenvolgens benoemd tot kapelaan in Wilrijck bij Antwer pen (1934), Nispen (1936), Gilze (1940), Breda, H. Antonius 1955>Breda H. Hart (1958) en tot pastoor te Hein- kenszand 1 oktober 1961. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het zandschip Lia, metende 538 ton, van F. K. te Terneu- zen, bemand door schipper J. S. en zijn knecht A. S. beiden te Terneu- zen is in de Zevenaarhaven op de Oost zijde van het kanaal van Terneuzen naar Gent gezonken. Toen de beman ning op weg was naar Sluiskil maakte de Lia slagzij. De schipper zocht een toevlucht in de haven en meerde ter plaatse om door lossing het schip te behouden. Het schip maakte evenwel zoveel water dat de schipper en zijn knecht geen tijd meer hadden om het te redden. Het kapseisde en zonk en ligt nu zonder hinder voor de scheep vaart met een deel van de kiel nog zichtbaar boven water te wachten op berging. BREDA (KNP) Tijdens het ge- neraal-kapittel van de Priesters van ciaal der Nederlandse provincie, pater het Heilig Hart is de huidige pro-vin- G. Gasselittg gekozen tot assistent-ge neraal. Pater G. Raaijmakers is tot generaal-secretaris van het generaal bestuur benoemd. Het nieuwe provin ciaal bestuur is m.i.v. 1 augustus als volgt samengesteld: pater H. Hanssen, provinciaal: als raadsleden de paters J. Kockmann, J. Dijkman. C. van Gis bergen, H. Meeuwis. „haar men klaagt in landbouwkrin- ge» gaan de zaken redelijk goed... een citaat uit een van Jules de Cortes liedjes die eigenlijk niet "togen". En de Schoondijkse land bouwer I. de Hnllu zal de laatste zijn om de juistheid van deze uitspraak in twijfel te trekken. Maar daar heeft '«i zijn redenen voor en die verkla gen alles: ..Helemaal goed kan het "ooit gaan", legt hij uit. „Het weer type van een seizoen is voor het ene (Mas een zegen, voor het andere betekent liet een ramp. Daarom, zo Szk is het met als steeds wordt ge- BIJ doet het zelf ook. zij het nog met de nodige voorzichtigheid. „Naluur- tylc kan ik nu nog maar gissen hoe "ff seizoen zal worden," zegt hij. •Maar np basis Van het weer. dat we de laatste maand hebben gehad, durf 'k torh wel te veronderstellen dat het op z'jn minst een over het algemeen redelijk seizoen zal worden. Met op- je' zeg ik: over het algemeen, want tegenover de goede opbrengsten van et ene gewas staan mindere resulta- JW bij het andere. •v voorspellingen kloppen overi- tens vrij goed met die, welke de heer e Bruyckere van de Rijkslandbouw nrhchtingsdienst gisteren heeft y 9even. Alleen mis ik in zijn be bouwing één ding, en dat is voor rest-Ze.euwsch-Vlaanderen toch van van.en'B belang. We hebben een rweken geleden hier enkele for- Zeeu 1 Behad. Voor West- te Xl'l j~^'b,!!ndere:i is dat een gro- Wonderheid, want ik herinner ian/i/ va^Rr. die ongeveer 35 tiii «-j Beboerd, dat hij in al die arlhu' fnsbet seizoen nooit een ha- van Behad. Noudie buien paar weken geleden hebben bedri gezorgd. 0M on m. f "-"n» yeieaen neooen (je ge^org^ voor nodige scha- gd^r Z'Jn' er is zoveel bescha- iip ia/ de oogst van de gewassen. stonJ enS hagelbui in het veld Verlam'' twee weken wordt den dn Beeft meer moeilijkhe id: n/,°P ket eerste gezicht moge- ten kir want in de meeste geval- Bep» „I ee,'i bagelverzekering dart u>assp» J?°f*dingen uit. omdat de ge- de iS dus n' l u"ntellen' De scha- rta ui. t- 3? !n bedragen nauwkeu- Verwacht-? ken' Mijn beste °°9sten Pelknnliï van Berst, vlas, stop- Sfn staa/ en c.[wten- Deze gewas- "üenblik r l!ltpekend bij op het deel 1', :st heeft b'v- het t-oor- - het met gevoelig is voor structuurveranderingen in de grond. En die heeft door gebrek aan vorst gedurende de afgelopen winter heel wat te lijden gehad. VANDAAR ook dat ik van mijn aard appelen niet al te hoge verwachtin gen heb. Van de erwten daarentegen weer wel, omdat die het pas goed gaan doen bij droog weer. Als het zo droog blijft, zullen de gevolgen van de hagel nauwelijks merkbaar zijn, maar wanneer er een natte periode komt zal het ook bij de erwten niet best worden. En wat het vlas betreft: ook daarbij is nog wel een kantteke. ning te maken. Hier in de streek staat het vlas doop een teveel aan stikstof over het geheel genomen veel te zwaar. Het gaat liggen en de kor rels zijn te grof, wat dan -weer tot gevolg heeft dat de produktiviteit achteruit gaat. U ziet het: veel zin nigs valt er nog niet over te zeggen. Heel veel hangt af van het weer, dat we nog gaan krijgen." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het bioscoopbe zoek in Zeeuwsch-Vlaanderen vertoont dit jaar (voor het eerst na een lange periode van een on afgebroken scherpe daling in de belangstelling) een tendens tot stabilisering. Dit is een opmer kelijk feit, zeker tegen de achter grond van de concurrentie die de vijf in Zeeuwsch-Vlaanderen nog overgebleven theaters ondervin den van de ruime keuze die de t.v. biedt (Nederland I en II, en de Vlaamse zender) en bovendien de nabijheid van steden als Gent, Brugge en Antwerpen, met hun grote modern geoutilleerde bios copen. Geen van de drie Zeeuwseh-Vlaamse bioscoopexploitanten, mej. H. Dieleman van Het Centrum te Axel, de firma P. Standaert en Zonen van het Concert gebouw en Luxor te Terneuzen en het Ledeltheater te Oostburg en de heer W. Cattoir van de bioscoop te Hulst, ziet in de huidige omstandigheden aan leiding om sluiting van hun bedrijven te overwegen. Wel is onder invloed van het weer de laatste weken het bezoek weer wat teruggelopen, aldus de heer Cattoir, maar dat was te voorzien. Het eerste halfjaar is echter in alle op zichten meegevallen. Dit zou betekenen dat indien zich geen onverwachte ge beurtenissen voordoen, het Sasse thea ter Olympia de laatste Zeeuwsch Vlaamse bioscoop is, die de filmverto ningen. heeft moeten staken. Eerder werden ook de theaters in Breskens en IJzendijke gesloten. Of echter het feit dat men thans over het dieptepunt schijnt heen te zijn, de inleiding wordt tot een volledige ommekeer, is vooralsnog een open vraag. De heer Cattoir is van oordeel dat alles afhangt van het tijdstip waar op belangrijke films de theaters in Zeeuwsch-Vlaanderen bereiken. „Op het ogenblik is het zo", zei hij, „dat de in teressante films eerst naar de grote ste den gaan. In het geval Hulst betekent dat ook dat wij als kleine gemeente onherroepelijk achterlopen bij Antwer pen. En als iemand een film per se wil zien, zal hij beslist niet wachten tot hij de film van zijn keuze in zijn woon plaats kan gaan zien. Dan stapt Hij in zijn auto, of op zijn bromfiets, en rijdt naai' Antwerpen. Als die film dan ten slotte in Hulst komt, is voor ons de zaak al grondig afgeroomd". Ook lijkt er (nog?) geen aanleiding te zijn tot enig optimisme t.a.v. de be drijfsresultaten. De heer J. Standaert: „Als de tendens ten goede zich voortzet, zal vrijwel alles wat er aan hogere in komsten kan worden genoteerd, toch weer verloren gaan aan investeringen, salarisverhoging voor het personeel, so ciale lasten en vermakelijkheidsbelas ting." Dit laatste is, zo deelde hij mee, al ih vele gevallen de eerste aanleiding geweest voor vele bioscoopsluitingen. Dat er, ondanks de door de heer Cat toir genoemde problemen, een- lichte verbetering in de belangstelling van het publiek voor de film te bespeuren is, verklaart mej. Dieleman als volgt: „Die verbetering is voor een groot deel te danken aan de jeugd. De jongeren zijn opgegroeid met de televisie. Voor hen is het nieuwe, de sensatie er af." Op grond daarvan zijn de laatste tijd de programma's in Axel ook duidelijk af gestemd op de jeugd: hoofdzakelijk spionagefilms en van tijd tot tijd een komische. Ook in Terneuzen en Oost burg is een verandering in het film genre duidelijk aanwijsbaar. Werden tij dens het zomerseizoen van vorig jaar vooral Duitse amusementsfilms gedraaid („Allemaal redelijke films, maar geen enkele opvallende uitschieter", aldus de heer Standaert) de laatste maanden is het repertoire beduidend veelzijdiger. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om half zeven gis- termor gen werden de Z-Vlaamse grens posten al overstroomd door zuiderbu ren, die een van hun nationale feest dagen (herdenking van de Gulden Spo renslag) in Nederland kwamen vieren Wegen en ponten hebben tot diep in de avoiid enorme aantallen auto's en bus sen moeten verwerken. De politie, zo wel in Oost- als West-Zeeuwsch-Vlaan- deren had de indruk dat het zelfs druk ker was dan in voorgaande jaren. De drukte op de wegen kon overal vrij normaal worden verwerkt, ook bij de grens. De parkeerplaatsen in o.a. Hulst, Sluis, Groede en Breskens wa ren vooral in de middaguren overbe- zet. Ook bij de verschillende campings waren de parkeerplaatsen vol. Op het kruispunt Buitenkist bij Groede moest het verkeer van 9 tot 1 uur door twee politiemannen worden geregeld. In Cadzand is het niet overdadig druk ge weest. Vele Belgen trokken noordelijker over met volle bezetting varende veer boten, waar wachttijden van 1 tot VA uur geen uitzondering waren. Bij Krui- ningen was ook de kleine aanlegsteiger voor de boten met zij lading de gehele dag in gebruik. In Breskens begon men al om half negen met drie schepen te varen. De gehele dag was het veer- plein vol met nog een drievoudige file voor de kaartverkoop van 8 a 900 me ter. Ook hier had men de indruk dat het drukker was dan vorig jaar. Al thans wat het aantal personenauto's betreft. Het busvervoer vertoont al langere tijd een dalende tendens. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. Grosheide, heeft medegedeeld, dat op het departement nooit een brief is ontvangen, waarin de Vlissingse Zee vaartschool heeft verzocht om subsi die voor de bouw van een internaat en die gedateerd was 23 december 1961. De staatssecretaris maakte dit bekend, nadat het Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans (P.v.d.A.) hier over schriftelijke vragen had gesteld. .Wel werd, aldus de staatssecretaris, op 15 december 1961 een brief ont vangen van de colleges van burgemees ter en wethouders der gemeenten Delfzijl, Groningen, Den Helder, Ter schelling en Vlissingen, waarbij werd gevraagd de exploitatiekosten van de internaten, die in deze gemeenten in stand worden gehouden, ten laste van het rijk te mogen brengen. Dit schrij ven is indertijijd ook beantwoord. Er werd uiteengezet, waarom dit niet mo gelijk was. Desgevraagd verstrekten de gemeentebesturen daarna de nodige gegevens over de financiële toestand van de internaten. Hieruit bleek dat te Vlissingen de bouw van een nieuw internaat voor de zeevaartschool met een capaciteit van driehonderd leer lingen noodzakelijk werd- geacht. In een schrijven van 24 december 1964 werd andermaal aan de colleges van burgemeesters en wethouders mede gedeeld, dat geen gelden beschikbaar waren voor exploitatietekorten op in ternaten en zeevaartscholen. Hieruit, aldus de staatssecretaris en ook uit de gesprekken die in de achterliggende jaren gevoerd zijn met de burgemees ter van Vlissingen, met bestuursleden van de Vereniging De Ruyterschool, en de directeur van de zeevaartschool moet het aan de belanghebbenden be kend zijn welk standpunt de regering inneemt BREDA (ICNP) De K.R.O.-radio zendt zondag 30 juli om 11 uur 's avonds de opname uit van een le zing over „De kerk van de uitnodi ging", die mgr. G. de Vet op 20 maart een week voor zijn overlijden in Leuven heeft gehouden. Dit is de tekst, die de bisschop verwerkte tot zijn paas- artikel in „Onderweg", thans te be schouwen als zijn geestelijk testament. DEN HAAG (ANP) Vanaf de vliegbasis Ypenburg zijn gisteren de premier van Roemenië, Ion G. Maurer en de minister van buitenlandse za ken Manescu, na een bezoek van vyf dagen naar hun land teruggekeerd. In het slotcommuniqué, dat na het bezoek is uitgegeven, wordt gezegd, dat het economische verkeer tussen Nederland en Roemenië zich voortdu rend verruimt en talrijke mogelijkheden biedt ter verdere uitbreiding. De beide regeringen hebben in fun besprekingen hun ongerustheid uitge sproken over de oorlog in Vietnam. Zij hebben de noodzaak onderstreept zon der verwijl te komen tot een regeling van dit conflict op basis van de in 1954 te Genève gesloten overeenkomsten, al dus het communiqué. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Neptunus zelf bood (opgevist vanaf een rode boei in de Oos- terschelde) de eerste verse mosselen van dit seizoen aan Zierikzees mos selprinses Anneke Schot en aan burge meester D. Kastelein aan. Daarmee was ook in Zierikzee het mosselseizoen ge opend. Een grandioos festijn, waaraan duizenden toeristen deelnamen, van wie er velen geen plaatsje meer konden be machtigen op de vlaggende kotters, die hij stralend weer hun toeristische mos- seltocht over de Oosterschelde maak ten. Zevibelvoorzitter, de heer A. Locke- feer, noemde tijdens een reünie van mosselvissers in Mondragon deze dag een manifestatie voor een zoute Ooster schelde. Hij vertelde dat ook in België interesse leeft voor het streven van de Zevibel, die van plan is dit jaar nog een tegenhanger te bieden van het on langs in Zierikzee gehouden Ooster- scheldecongres. De voorzitter van de Zeeuwse visserij vereniging, de heer B. Schot, heeft ove rigens in zijn openingswoord sombere geluiden laten horen. Hij betwijfelde het zei hij, of er voor deze problemen wel een oplossing zou zijn. De burgemeester legde de nadruk op de grote investe ringen van de mosselvissers en vroeg om klaarheid voor de toekomst, vooral ook voor de jonge vissers die het vak van vader op zoon hebben geleerd. De mosselprinses pleitte voor gedeeltelijk openhouden van de Oosterschelde en vroeg aan de autoriteiten een goede re geling van de schadevergoedingen. Geen opgewekte geluiden dus. Die waren er wel de rest van de feeste lijke mosselvang en -eetdag, die met knallend vuurwerk werd besloten. (Van onze correspondent) TILBURG Een voor de toeschou wers blijkbaar nogal amusante poli- tiejacht op de 30-jarige P. W. uit Bre da eindigde woensdagmiddag op de Heuvelring te Tilburg door het in grijpen van de 24-jarige TilbUrger M. De Bredanaar wordt verdacht van oplichting. Woensdagmiddag rond twee uur vervoegde hij zich bij de frater portier van Huize Nazareth te Til burg. Hij hing een verhaal op waar de ellende vanaf droop. Zijn sponsen en ladders was hij kwijt. Bovendien stond hij met een kapotte auto langs de Ring baan Zuid zonder geld om een repara tie te laten verrichten. Omdat hij ar beiders naar Eindhoven moest ver voeren had hij noodzakelijk geld nodig. Een meeluisterende frater wilde wel een tientje afstaan. Nadat de man blij moedig een notaatje had getekend en verdween, echter niet in de richting Ringbaan Zuid, werd de frater achter dochtig en besloot hem achterna te gaan. Hij zag de man terug aan de deur van de pastorie van 't Heike. De ken Van Oort was minder goedgelo vig. Hij stelde voor in een garage het zaakje te laten opknappen en daarna de garage te laten bellen voor de kosten. De frater-detective bleef daarop de man die niet naar een garage ging volgen en waarschuwde een hoofd agent van politie op een motor. Toen de „glazenwasser" zag, dat het mis liep stopte hij de agent het tientje in de hand om er daarna hardlopend tussenuit te knijpen. Zigzaggend kwa men agent en vluchteling op de Heu velring aan, waar de laatste rondjes ging lopen rond de krantenkiosk. Het talrijke publiek scheen zich bijzonder goed te amuseren met 't kat- én muis spelletje. Niemand stak dan ook een hand uit om de hoofdagent te helpen. Men ging zelfs zo nodig opzij om de „glazenwasser" doortocht te verlenen. Tot het de 24-jarige M. te bar werd. Hij overmande de achtervolgde en gaf hem over aan de politieman. De „glazenwasser" is al eens eerder in aanraking met de politie geweest zonder dat straf kon volgen. Men ver moedt dat hij ook de persoon is ge weest over wie het van tal van huis vrouwen klachten heeft geregend. De man zou rekeningen presenteren „voor ruiten, die de vorige week door hem zouden zijn gewassen". Men verdenkt hem van poging tot oplichting. Het Til- burgse „avontuur" kostte de man slechts een procesverbaal. (Van onze correspondente) TERNEUZEN De 9-jarige Mia Hamelink, Heerjanstraat 23 te Zaam- slag, stapte gistermiddag tegen half twee op verzoek van de caissière, mevr. M. Sol-v. d. Broek, argeloos het kaart verkoopgebouw binnen van het Terneu- zense zwembad, waar haar door de ambtenaar van culturele zaken drs. A. Heikoop werd verzocht even te wach ten op wethouder M. de Vos. Deze vertelde haar even later onder een vriendelijk plaatje nu ten gerieve van de fotografen opnieuw buiten voor de kassa, dat zij dit jaar de hon derdduizendste bezoekster van het zwembad was. Hij overhandigde haar hiervoor een bedrag van f 25,-, even tueel te besteden voor de aanschaf van Loco-burgemeester De Vos feliciteert de jonge Zaamslagse, die de 100.000e bezoekster van het zwembad te Ter- neuzen was. zwemaccessoires en een gratis abonne ment, geldig voor het volgende sei zoen. Geheel verbluft aanvaardde Mia Hamelink deze surprise en pas toen zij met haar vriendinnetje hard weg liep hoorden wij haar luidkeels lachen. Mia had op 26 juni een abonnement gekocht en legde, zoals gewoonlijk de acht km van Zaamslag per fiets af. Zij is een der velen uit deze gemeente, die geregeld in dit zwembad komen zwemmen. Vorig jaar passeerden de honderdduizendste bezoeker op 15 au gustus de kassa. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE „Jansen Verplanke is één naam. Alle Ver plankes in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten Jansen Verplanke heten. Dat staat voor mij nu zo vast als een huis. Er valt niet meer aan te tornen sinds ik kortgeleden onze stamvader heb ontdekt. Tijdens de oorlog mocht je geen dubbele namen dragen van de Duitsers. Alleen als je kon aantonen, dat de naam stamde uit de tijd vóór 1800. Mijn. broer in Kruiningen kon dat bewijzen." De heer F. C. Jansen Verplanke woont in Kloosterzande naast de openbare lagere school. Hij is gepensioneerd hoofd der school. Ondanks zijn leef tijd heeft hij de moed en de ener gie opgebracht alle gegevens bijeen te brengen van zijn illuster voor geslacht. Een bijzonder waardevolle arbeid voor de historie van Zeeuwsch- Vlaanderen en in het algemeen voor de genealogie. De naam Verplanke komt in deze streek uitermate veel voor, vooral in het westen? „Het is zelfs zo sterk", zegt hij, „dat twee burgemeesters van Bier vliet nooit geweten hebben dat voor de naam Verplanke nog Jansen hoor de te staan. Toch stonden hun namen zo vermeld in het bevolkingsregister. Bij mijn onderzoekingen van de laat ste twee jaar naar de oorsprong van het geslacht en de betekenis van de naam Van der Plancken heb ik deze naam heel vaak aangetroffen in de archieven van Vlaanderen." Dhr Jansen Verplanke is de gelukkige bezitter van de Kroniek Verheerlijkt Vlaanderen in drie delen, behelzende: „Eene algemeene en nauwkeurige beschrijving van dat Graafschap, ne vens de beschrijving der Steden, adel lijke geslachten, alsmede de beschrij ving der Dorpen, Vlekken en Kastelen met de afbeeldsels ervan, nevens de landkaarten van iedere byzondere Kasselreye en Grens-Scheydingen; in het Latijn beschreven door den ge leerden Heer Anthoni Sanderus en in MDCCXXXV (1735) in het Neder- duytsch vertaald." De twee lijvige delen liggen in zijn boekenkast. „Dikwijls heb ik deze kroniek naar de naam Van der Plancken gezocht", zegt hij, „maar helaas niet gevonden. De bakermat van het geslacht Ver planke, dacht men in Zeetftvsch- Vlaanderen, zal Biervliet wel zijn. Daar komen namelijk de Verplankes al sedert 400 jaar voor. Iedereen, die Verplanke heet, in Zeeland of daar buiten, kan de namen van zijn voor ouders vinden in de archieven van het oude stadje. „In een tijdschrift vond ik laatst, dat de naam Verplanke voor het eerst voorkomt in 1180 in de vorm van de la Flanche. Voor die tijd zal er wel niets meer opgetekend zijn, want in het jaar duizend zijn ze begonnen met het registeren van namen. En dan nog alleen maar van de adellijke geslachten. Dat was in Italië. Later deed men het ook in Frankrijk, en België. In Vlaanderen gebeurde dat door een abt." De heer Verplanke heeft alle gege vens, die hij tot nog toe heeft ver zameld en dat zijn er nogal wat op schrift gesteld. Hij gaat daarbij te rug tot ongeveer 1450, de oorsprong van het geslacht. „Ik 'ben nu tevreden", zegt hij. „De zaak is compleet." Zelf is hij alle gemeentehuizen, waar hij dacht iets in de archieven te kunnen vinden, afge reisd, tot diep in Vlaanderen. Hij heeft zelfs de boerderij, waar zijn stamvader moet hebben gewoond, bezocht. In de kroniek „Verheerlijkt Vlaanderen" trof hij op een kaart de naam „Meulen van het Hoff ter Planc ken", ongeveer 15 km ten Z.W. van Oudenaerde. Bekijkt men het kaartje zeer nauwlettend, dan ziet men dat 't Hoff tu Plancken" geheel omsloten is door het riviertje Lassauwe, dat wellicht oorspronkelijk niet recht streeks met de Schelde in verbin ding stond, maar later door een recht kanaal met een zijriviertje van de Schelde is verbonden. F. C. JANSEN VERPLANKE ....dat Jansen hoort erby..M dus wel met grote waarschijnlijkheid de oorsprong van de naam Van der Plancken opgelost. Omstreeks 1450 werd geboren een zekere Jan van der Plancke, die, naar een weesakte vermeldt (naar aanlei ding van de dood van zijn vrouw in 1504), een leen houdt te Menen, ghe- naempt „Te Popere". Zijn vierde zoon Steven was griffier te Kortrijk; diens zoon Rafaël raadspensionaris van Kortrijk en diens zoon Meester Pie- ter van der Plancke eerste pensiona ris en erfachtig griffier van dezelfde stad (1602-1612). Hij noemde zich in de staet van „goede doene". Meester Pieter Planckaert. Hij bezat zelfs een eigen wapen. Dit hangt in de huis kamer van de heer Verplanke in Kloosterzande. Hij neemt ook aan dat de naam van de wielrenner Planc kaert hiervan af te leiden is. Wat de betekenis van Ter Plancken betreft, aldus de heer Verplanke, kunnen we met zekerheid aannemen, dat deze naam analoog is met Ver- brugge, Van den Vondel e.d. In dat waterrijke land zullen er vondels of losse planken over de sloten en beken hebben gelegen, die toegang moesten geven om de verschillende percelen land te kunnen bereiken. Hiiermee is Hoe zijn de Verplankes nu in Zee land terechtgekomen En nu laten wij een interessant stuk van de his torie ter zijde. In 1575 is uitgeweken naar Honds- cote in Frans Vlaanderen mr. Jacoib Verplancke. Naar Coo-lkercke Lieven Verplancke, zoon van Cornelis in 1580 en Bouwewijn van der Plancke uit Kortrijk, want ook diens tweede zoon Cornelis kreeg moeilijkheden met de inquisitie. Dit staat te lezen in de Buitenpoorterboeken van Brugge (1548-1788). In die tijd werdén de ket ters vervolgd. Cornelis vluchtte om streeks 1550 naar Zeeland, zoals blijkt uit de Registers van de Weze- rij „Den Dromedaris" te Kortrijk. En waarom nam Cornelis de wijk naar Zeeland Was hij aanhanger van de hervorming Liep hij uit zijn woon plaats Kortrijk weg uit angst om zijn geloof vervolgd te zullen worden Was hij in onmin geraakt met zijn naaste familie (Een broer was pries ter twee zusters religieuzen). In Zee land was het weliswaar evenmin vei lig voor een aanhanger van de nieaiwe leer, want Karei V vaardigde overal in Nederland zijn beruchte plakkaten uit. Maar misschien, vraagt de heer Verplanke zich af, was hij „onderge doken' op een klein eilandje als Biervliet en wist men niet eens in Kortrijk, dat hij daar zat. Vandaar die vage uitdrukking: „die woonde in Zeeland". Er blijken in diezelfde tijd nog meer van zijn familieleden naar Zeeland te zijn uitgeweken. Met Cornelis Jansen Verplancken, de oud, geb. ongeveer 1640 te Bier vliet begint de stamboom van het geslacht, opgesteld door de heer J. C. P. Jansen Verplanke te Kruiningen. „Maar al spoedig bleek", aldus de heer Verplanke in Kloosterzande, „dat het werk niet af was", omdat alle Verplankes in Zeeland eveneens tot dit geslacht behoorden. Pas eind vorig jaar kon het werk worden voltooid. Gebleken is, dat tot op de dag van vandaag het oude ge slacht Jansen Verplanke zich in vier lijnen heeft gehandhaafd. De vierde doorlopende lijn. die van Joos Jansen Verplanke van 1708 splitst zich af na verloop van tijd in 2 duidelijke hoofd takken. Een achterkleinzoon van hem A- braham van 1813, vertrekt in *1849 naar de kolonie Holland van ds. Van Raalte in Michigan (U.S.A.). Abra hams zoon Joos (1844-1943) legt met zijn tien zonen de grondslag voor een tegenwoordig zeer sterk verbreide familie Verplank, die we overal ont moeten in de staten Michigan, Indi ana en Californië (niet te verwarren met de Newyorkse Verplanks). Een tweede hoofdtak van de vierde lijn richtte zich via Hengstdijk naar Kloosterzande, Kruiningen, Rilland, Voorschoten, Gorinchem, Oosterbeek, Nijmegen en zelfs Heerenveen. Dit is eigenlijk de enige tak, die de dubbele naam tot op heden heeft gehandhaafd (met uitzondering van de Rillandse en de Nijmeegse families).

de Stem | 1967 | | pagina 3