Situatie rond Suezk anaal blijft gespannen N eger con f erentie in „hot" Newark t Schuimblusauto voor luchtmacht 63 Jehova's getuigen in gevangenis Aardgas aangeboord meer mensen in Steeds juni met vakantie Personeel Schreiner terug naar vroegere baas? Rode gardisten overschrijden grens met Rusland Nieuwe onlusten op komst? Irene Papas uit kritiek op Griekenland Haagse cellen vol zwervers KROMMENIE VINYL I )esre|uci AKKOORD TUSSEN EN ISRAEL OVER JERUZAJjEM? )meneiland ^Jelly en Mientje iet boompje Zelfbeheersing Industrie Jeruzalem Offensief Wapens Kan brillant groeien} heetman MISDRIJF 850 buitenlanders verlieten Biafra Israëlische soldaten in Groningen op vakantie Nieuw contact tussen Vaticaan en Hongarije Y J SPREIDING BEGINT DOOR TE WERKEN ONDERWIJS <B> Marzabotto betaalt reis voor moeder S.S. «majoor Reder Finilec plakt en pompt a Ia minuut DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JULI 1967 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEL AVIV. - De waarschuwing van Egypte, dat het elk Israëlisch schip, dat in het Suezka- naal zal komen, onder vuur neemt, heeft van Israëli sche zijde de reactie uitgelokt, dat dit een bijzonder moeilijke" situatie zou scheppen. Volgens Israël is de Egyptische waarschuwing een duidelijke schending van het bevel van de Verenigde Naties om het vuren te staken. Generaal Odd Bull, de leider van de VN-bestandsorganisatie in het Midden-Oosten heeft zowel Egypte als Israël gevraagd om het Suez-kanaal niet te bevaren. De generaal zou, volgens een Israëlische krant, de kwestie van de scheepvaart in het kanaal hebben voorge legd aan Oe Thant. Paemel, Singel 27, Westdorpe root schip al op de zee graag met je mee liland in de zon ,r eens komen kon lekker bruingebrand [keren naar dit koude kikkerland ;en met je eeuwige sneew an„jou met een diepe geeuw jij 'bent in mijn dromenland ver van m'n lieve vaderland n r ie vieren met je visjes klein ik op je golvend water zijn •n en wind mij niet weerstaan |e bruisend water te gaan mee neuriënd met de stormend wind ien hier boven de oceanen vind de. galmend riet vogels die men overal ziet n ik van je kleurijke molens aan de vliet rlijk zo te dromen, maar looi in m'n dromenland, illeke Lammerse. assenaarstr. 9, Breda. eens een meisje. En dat meis* Nelly. En Nelly die had een En dat poesje heette Mien* *uke naam hè. En Nelly was keer met Mientje aan het toen ineens liep Mientje elly liep haar achterna. Maar Mientje de weg op. En toen maar weer terug naar huis. lf verzonnen door EHy uyns, Oosterhoudseweg 37, eda. oje en een pannestoel n samen in het bos e zachte mos toel was net een blos en hipte op en neer Dje zei 's kom eens dichter DU ht lief jij. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TOKIO (AP) Een me nigte rode gardisten is op enkele plaatsen de Chinees-Russische grens overgetrokken, aldus heeft de Prav da gisteren bericht, volgens een in Londen ontvangen uitzending van Radio Moskou. Het bericht, dat afkomstig is van het officiële Russische persbureau Xass, zegt, dat „enkele honderden - misschien wel duizend" rode gardis ten Russische grenswachten hebben uitgedaagd. De correspondent van de Pravda, Konstantin Simonov, heeft een bezoek gebracht aan Khabarovsk, ongeveer 600 km ten noorden van Wladiwostok en minder dan 75 km van de grens met communistisch China Er hebben geen militaire schermut selingen in de eigenlijke betekenis van het woord plaatsgevonden. JDe rode gardisten kwamen naar onze oever, riepen leuzen en reden met vrachtwagens in op grenswachten die uun de weg versperden," aldus de Pravda. •»De Russische grenswachten moesten werkelijk een ijzeren discipline en zelf beheersing opbrengen." Volgens de Pravda-correspondent blij ven de mensen in het oosten van de jovjet-Unie heel kalm onder de anti- China ac^es *n communistisch la2 ls er aan gewend dat het Xp,öe, grens onrustig is. Een tijdlang v? demonstraties uitgebleven, maar dag"Z1^n 26 weer aan orde van de mrno persbureau van com- Ibi i! C1,llna hceft dinsdag bericht, Man ii00^ePlaatste communisten, die hun .ml". niet welgezind zijn, uit am,b,ten z|Jn gezet. Het persbureau vereen ",ok' dat zij nog niet „om- vergeworpen" zijn. h(5Lls de ,e?rste maab dat de Maoïsten dew X. ?ard' dat hun tegenstan- irit n £uncties zijn gezet. cont,,tlbencbt bleek duidelijk, clat de der &actie yan de partij on er leiding van president Lioe Tsjao Ben invloed blijft uitoefe- dustrie bl'z°nder in de Chinese in- ODDdn™l?lst.en c°ncentreren hun aanval door dn™enten ov6r 70 maatregelen, die en di„ i„ nnen van Lioe zÜn opgesteld gevoerd Ê?n aantal fabrieken zijn door wentel', bestaan van deze docu- n was nog met eerder onthuld. Het Egyptische dagblad „Al Ach- ram" schreef gisteren, dat het Suez- kanaal niet geopend kan worden, voordat de gevolgen van de agressie tegen de Arabieren ongedaan zijn ge maakt. Egypte heeft duidelijk gesteld, aldus de krant, dat het de aanwezigheid van Israël in het kanaal nooit zal dulden. De situatie rond het kanaal was giste ren rustig. De besprekingen van de Arabische top in Cairo zijn gisteren beëindigd De presidenten Boumedienne en Aref hebben na hun terugkeer uit Moskou langdurig gesproken met president Nasser van Egypte en president Mah- goub van Soedan. Over de inhoud van de besprekingen werd niets bekend gemaakt. De twee Arabische presi denten hebben bij hun vertrek uit Moskou verklaard, dat de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en de Ara bische wereld steviger zijn geworden. Het Vaticaan heeft tijdens tien da gen van besprekingen Israël niet kun nen overhalen tot het standpunt van het Vaticaan inzake de heilige plaat sen in Jeruzalem. Noch over interna tionalisatie noch over een andere vorm van interntationaal beheer viel met Israël te praten. Uiteindelijk is, zo is in welingelichte kringen verno men, door Israël een voorstel gedaan om de heilige plaatsen van de chris tenheid over te dragen aan een com missie waarin verschillende christen gemeenschappen vertegenwoordigd zijn. Bij het Israëlische luchtmachtoffen sief op 5 juni, dat de Arabische lucht strijdkrachten vernietigde, werden voor de bewaking van Israël zelf nog slechts vier vliegtuigen in reserve ge houden. Dit is dinsdag verklaard in een Amerikaans televisieprogramma door generaal S. L. A. Marshall, de militaire adviseur van C.B.S., die het programma uitzond. Hij zei verder, dat Israël de luchtaanval welbewust had uitgevoerd op een tijdstip, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties niet op haar hoede zou zijn en dus niet snel zou kunnen optreden. Generaal Mordechai Hod, de com mandant van de Israëlische lucht macht zei, dat de overwinning in de lucht te danken was geweest aan Amerikaans geld, Frans materiaal en Israëlische vliegers. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw ontkend, dat er via Nederland wa pens aan Israël geleverd worden. Uit Arabische landen is gemeld, dat er o.a. Franse wapens via ons land naar Israël zijn gegaan. Een dergelij ke doorvoer heeft niet plaatsgevon den en wordt ook niet toegestaan, al dus een woordvoerder van het mi nisterie. Een jeugdrechtbank in Haifa heeft acht jonge Arabieren van 12 tot 16 jaar veroordeeld tot gevangenisstraf fen van één tot zes'jaar wegens spio nage voor Jordanië. De leider van de organisatie, een jongen van 14 jaar, kreeg zes jaar. Zijn adjudant werd tot 5 jaar veroordeeld. (ADVERTENTIES) Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT kip no km1 °.nsN koopt eên r'n9 met een Deze steen kunt u telkens het lo° ^eï-3rotere- u hoeft dan alleen flêUffi b'i te beta'en- Zo krijgt U een Z0J"?er grote uit9aven ineens, Wilt n ma „er en kostbaarder sieraad. Ssteom9 fii- °.ver dit aantrekkelijke m? W'J zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen In prijzen van 125.-, 200.-,325.-en hoger. edelsteenkundige t.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 12 tel 116670 filiaalcostzeedijk155-157 rotterdam (Van onze redactie buitenland) NEWARK In de Amerikaanse stad Newark kan het vandaag opnieuw tot ongeregeldheden komen tussen politie en oproerige ne gers. Vanmorgen komen namelijk een groot aantal negerleiders in Newark bijeen voor een „black power" conferentie. De leiders ver tegenwoordigen gematigde tot zeer extremistische richtingen. De organisatie van de conferentie heeft verklaard, dat men zal proberen oplossingen te vinden voor bepaalde steeds terugkerende kwalen van de Amerikaanse negergemeenschap. Zij zeggen dat de conferentie Newark niet zal schaden. Zakenlieden en geestelijke leiders hebben zich achter de conferentie ge schaard, al hebben politie en stedelij ke autoriteiten hun bezwaren. Gou verneur Hughes heeft verklaard, dat hij zich geen slechtere plaats kan in denken voor deze conferentie. Hij heeft gevraagd de conferentie uit te stellen. Dit is door de organisatie ge weigerd. Gisteren was het overigens voor het eerst rustig in Newark sinds de onge regeldheden vorige week begonnen. De negerbevolking houdt zich nu be zig met voorbereidingen voor de be grafenis van de slachtoffers van de schietpartijen. Bij de gevechten kwa men 27 mensen om het leven en wer den er 1100 gewond. Het Amerikaanse Congres heeft gis teren een ontwerp aangenomen, dat overschrijding van de staatsgrenzen met de bedoeling rassenonlusten te ontketenen, tot een federaal misdrijf maakt. In Cairo, Illinois, kwam het gisteren weer tot geweldplegingen. Gouver neur Otto Kerner heeft de hulp inge roepen van de Nationale Garde om een einde te maken aan de ongere geldheden. In West Baton Rouge, Louisiana, werd een bom tot ontploffing ge bracht voor het huis van het gepen sioneerde schoolhoofd, dat een actief lid is van het geheel uit kleurlingen bestaande comité ter bevordering van de sociale toestanden in de negerwij- ken. Jonge negers hebben gezegd, dat zij blanken zagen wegrennen na de aanslag. In Ernie, Pennsylvania, kwam het ook tot ongeregeldheden. Hier brak op verschillende plaatsen brand uit. In Greensboro in Noord-Carolina, is een blanke er van beschuldigd een kruis in de tuin bij een dominee in brand te hebben gestoken. Ondanks verspreide activiteiten van sluipschutters in Plainfield, New Jersey, is het in de overige steden van deze staat, die de ernstigste onlusten te zien hebben ge geven, iets rustiger geworden. ROME (AP) Na Melina Mercouri heeft nu een tweede Griekse actrice zich gekeerd tegen het militaire regime in haar land. Irene Papas, die in „Electra" en „Zorba de Griek" gespeeld heeft ver klaarde op een persconferentie in Rome dat zij niet meer in Griekenland wil spelen „voor het Griekse volk zijn vrij heid herwonnen heeft." Zij zei een grote rol in een film met Orson Welles te hebben opgegeven om dat deze in Griekenland verfilmd zou worden. Afgelopen week is Melina Mercouri het Griekse staatsburgerschap ontnomen omdat zij openlijk kritiek had geleverd op het militaire regime. Mercouri speelt momenteel op Broadway. DEN HAAG (ANP) Er zitten op het ogenblik 63 Jehova's getuigen in de gevangenis wegens dienstweige ring. Op 1 januari j.I. waren het er 49. Sedert 1952 is er ha-ast geen jaar ge weest, dat de militaire rechter geen gevangenisstraffen oplegde -aan Jeho va'* getuigen» LAGOS (Reuter) Circa 850 bui tenlandse evacués zijn woensdag te Port Harcourt in Biafra (Oost-Nigeria) aan boord gegaan van de 5.000 ton metende „Isonzo", een Italiaanse vrachtboot met passagiersaccommodatie, die hen naar de Nigeriaanse federale hoofdstad Lagos zal brengen. Het schip wordt vandaag in Lagos verwacht. De evacués zijn 500 Engelsen, 200 Amerikanen, 80 Neder landers, 20 Zwitsers, 17 Israëli's, 15 Duitsers, 10 Italianen en 3 Japanners. Zij kwamen met de tweeduizend an dere buitenlanders die daar nu nog zijn, in een benarde positie te verkeren toen, de federale strijdkrachten een offensief openden tegen het olierijke oosten, dat zich acht weken geleden van de fede ratie afscheidde en de republiek Biafra proclameerde. In Lagos zijn strenge veiligheidsmaat regelen getroffen voor de aankomst van de evacués, wier identiteit zorgvul dig zal worden nagegaan om te voor komen dat huurlingen of saboteurs het federale gebied binnendringen. Volgens een in Lagos uitgegeven com muniqué zetten de federale troepen hun opmars naar de oostelijke hoofd stad Enoegoe voort. In het gebied van Nsoekka, in het noorden, deden zich nog schermutselingen voor, maar bij Ogoja was de „rebellen"-activiteit ge ring. De Nigeriaanse luchtmacht bleef de vijand bestoken. LONDEN (AP) De Signal Oil of Bri tain een dochtermaatschappij van de Amerikaanse maatschappij, heeft giste ren meegedeeld, dat in de Noordzee een grote gasbel is aangeboord. Op 72 km uit de kust voor Yarmouth is bij boring een bel ontdekt die 1,5 miljoen kubieke meter gas per dag le vert. Men verricht nu verdere boringen om de omvang van de bel vast te stel len. Aan het project wordt ook deelgeno men door Marathon, Atlantic, Richfild en Cities Service. GRONINGEN (ANP) Dertig Is raëlische soldaten, die in de Sinaïwoes tijn hebben gevochten, zullen een va kantie in Groningen doorbrengen van 9 tot 18 augustus en in aansluiting daarop een tocht door Nederland maken tot 22 augustus. De groep is grotendeels lid van de voetbalclub Nachlieel in Ha dera, die in de eerste liga speelt. De reis naar Nederland wordt hun aangeboden door de sportvereniging Ha- poel. De groep komt op 0 augustus in Gro ningen aan. Zij zullen bij pleeggezinnen worden ondergebracht. Zaterdag 12 augustus zal een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen de sportvereniging Hapoel en GRC op het GRC-terrein te Groningen, welke wedstrijd zal worden geleid door Leo Horn. DEN HAAG (ANP) Voor brand weerdeskundigen van de Koninklijke Luchtmacht, van de Koninklijke Marine en o.a. van de bedrijfsbrandweer van de luchthaven Schiphol werd gisteren op het terrein van de branldweerschool van de luchtmacht elektronische en technische school te Schaarsbergen en op de vliegbasis Deelen het prototype gedemonstreerd van een nieuw soort schuimblusauto. Dit ruim tien ton wegende voertuig kan tweeduizend liter water meevoeren die door middel van een boven op de cabine gemonteerd „kanon" binnen drie minuten verbruikt zijn. Aan boord be vindt zich ook een tank met een inhoud van vierhonderd liter waarin schuim- poeder wordt meegevoerd. Vermengd met water kan dit schuim in een hoe veelheid van 6400 liter per minuut over een afstand van dertig meter worden uitgestort. Het voertuig is verder voorzien van twee brandslangen, bumpersproeiers, bodemsproeiers en een installatie voor het leggen van een schuimbaan. Zonder extra-voorzieningen kan met de auto een schuimbaan worden gelegd met een breedte van drie meter. Met twee ver lengstukken kan een baan van acht meter breedte worden aangebracht. Twintigduizend liter schuim per minuut is dan de capaciteit. De sectie motortransportmaterieel van het directoraat materieel luchtmacht heeft het voertuig ontwikkeld op grond van ervaringèn met schuimblusauto's. Het chassis en de motoren zijn van Amerikaans fabrikaat; de opbouw van Nederlandse makelij. De Koninklijke Luchtmacht heeft zes entwintig stuks van dit type schuim blusauto besteld. Met deze bestelling is een bedrag van circa drie miljoen gul den gemoeid. De aflevering zal binnen twee jaar moeten zijn geschied. Behalve voor het blussen van vlieg- tuigbran'den kunnen de auto's ook voor de bestrijding van branden in gebou wen en in benzine- en olieopslagplaat sen worden gebruikt. BOEDAPEST (KNP) Het is te vei- waohten dat de onderhandelingen tus sen het Vaticaan en de Hongaarse re gering op niet al te lange termijn her vat zullen worden. Beide partijen zou. den in hun akkoord zover willen gaan als de Joegoslavische regering gegaan is in de overeenkomst van 25 juni 1966. Diplomatieke relaties waren het gevolg van dit akkoord. Mgr. Bongianino uit het pauselijk staatssecretariaat, die de rechterhand was van mgr. Casaroli bij de onderhan delingen met communistische regerin gen, bracht 'begin maart een bezoek van 14 dagen aan Hongarije om bis schoppen en priesters te polsen over de kerkelijke situatie. Mgr. Casaroli zelf bezocht niet lang daarna op terugreis van Polen naar Rome, de Hongaarse hoofdstad. Een concreet punt van de onderhan delingen tussen Vaticaan en Hongarije ls de benoeming van nieuwe bisschop pen op vacante zetels. Van de 11 zetels zijn er nog maar 4 bezet. Degenen die verhinderd zijn hun functie uit te oe fenen zijn mgr. Petery en kardinaal Mindszenty. Mgr. Hamvas is zo zwak en ziekelijk, dat hem ondanks beperkte vrijheid, het besturen van zijn bisdom, Kalveza, praktisch onmogelijk is. DEN HAAG (ANP) Zes oudere en vijf jongere zwervers zijn gisteren door de Haagse politie opgepakt. De aantallen arrestanten van de laatste dagenwaren zo groot, dat thans alle be waarplaatsen en cellen op het hoofdbu reau en in de Jan Hendrikstraat in Den Haag vol zitten. In een onbewoond huis aan de Hout markt werden gevonden: de 55-jarige koopman W. L. zonder vaste woon- of verblijfplaats, de 46-jarige Roemeense monteur N. P. uit Boekarest, die aan de vreemdelingenpolitie werd overge geven, de 27-jarige Marokkaan B.H.B. A. D. uit Rabat, die als ongewenste vreemdeling te boek stond, en de 34- jarige koopman H. A. die geen domi cilie heeft maar wel stond genoteerd als een Nederlander, die nog een dag hech- tenisstraf moest ondergaan. Uit een sloophuis aan het Spui wer den twee Nederlanders zonder vaste woon- of verblijfplaats gehaald: de 56- jarige L. J. B. en de 52-jarige J. van der R. Deze had nog zes dagen gevan genisstraf te goed. Door het noodweer van gisternacht waren vijf jongelui, die op het strand overnachtten, verdreven. Zij zochten een schuilplaats in de muziektent op de promenade in Scheveningen. De po litie arresteerde er twee 17-jarige fa brieksarbeidsters en een even jonge fa brieksarbeider, allen uit Utrecht, een 18-jarige drukker uit Den Haag en diens zestienjarige vriend en plaatsge noot. Voor de opsporing van deze vijf minderjarigen had de politie nog geen verzoek bereikt. UTRECHT (ANP) In juni zouden meer, vooral jonge mensen met vakantie willen. Dit is gebleken uit een dit voorjaar gehouden onderzoek, dat door het N.I.P.O. in opdracht van de Stichting Re creatie is uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Uit dit onderzoek kwam naar voren dat kleine gezinnen en mensen uit de jongere leeftijdsgroepen vooral juni ils ideale vakantiemaand prefereren. Van de ondervraagden maakt 47 procent va kantieplannen In januari en februari, omdat zij verzekerd willen zijn van een plaats. Ongeveer 25 procent maakt zo vroeg olannen uit een oogpunt van gewoonte, terwijl 21 procent dit doet, omdat het bedrijf waar men werkt dit wil. Eén op de vijf gezinnen gaat niet met vakantie. Om verschillende redenen blijft nog steeds een grote groep Nederlanders ge durende de vakantie thuis. Dit aantal is vooral bij de minder gesitueerden en de oudere leeftijdsgroepen aanmerkelijk groter. De directeur van de stichting recre atie, de heer J. Swart, maakt van de resultaten van het NIPO-onderzoek melding in het orgaan van de Stichting Recreatie. Hij concludeert dat het werk van de stichting op het gebied van de vakantiespreiding eindelijk vruchten begint af te werpen. De activiteit van de stichting hoeft niet meer vergeleken te worden met die van een roepende :n de woestijn. Een grotere spreiding is al bereikt. De bedrijfsvakanties zijn bijvoorbeeld over ten periode van zes weken (be ginnende op de eerste juli) verdeeld. Niet alleen het bedrijfsleven, ook het onderwijs werkt mee. Uit een onder zoek naar de aanvangsdatum van de schoolzomervakantie 1967 in de provin ciale hoofdsteden en de gemeenten met meer dan. 100.000 inwoners, is komen vast te staan dat van de 20 gemeenten thans in 18 de vakantie begin juli aan vangt. Verleden jaar was dit aantal 13. Bijna een kwart van de Nederlandse vakantiegangers is vrij in de keuze van de vakantiedatum. Meer dan een mil joen mensen zou in ieder geval aldus de heer Swart reeds de drukste tijd kunnen ontlopen. Hij constateert dat er steeds meer mensen in juni met va kantie gaan Dit blijkt onder meer uit gegevens van het bedrijfschap Horeca en de Nederlandse Spoorwegen. (ADVERTENTIE) IETS NIEUWS OP DE VLOER SCHIPHOL Luchtreder B. A. M. Schreiner uit Den Haag, die in ja nuari j.I. zijn aandeel in Schreiner Airways verkocht aan phs- van Om meren te Rotterdam, heeft zich in ver binding gesteld met de personeelsver eniging van deze maatschappij met de mededeling, dat hij zo mogelijk enig vliegend en technisch personeel zal pogen over te nemen. Naar bekend heeft de firma Van Om meren besloten Schreiner Airways we gens exploitatiemoeilijkheden per 1 oktober a-s. op te heffen. De heer Bob Schreiner is directeur gebleven van zijn buitenlandse maat schappijen, die onder de naam Schrei ner Air Transport met een vloot van kleine vliegtuigen en helikopters ope reren in Nigeria, Perzië en Korea. PATRIARCH Athenagoras, de geestelij ke leider van de orthodoxe kerk, heeft meegedeeld, dat hij een maand na het bezoek van paus Paulus op 25 en 26 juli aan Turkije, naar het Vaticaan zal gaan om te spreken over hereniging van hun kerken. De hobby's van menige onopvallende figuur zijn, evenals de kleine letter tjes op formulieren, minstens zo ver- meldens- en lezenswaard als de op merkelijke uitroepen van partijlei ders en vakbondsfunctionarissen. Wat b.v. te zeggen van de heer N. ter Wol beek, onderdirecteur van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam, die in zijn vrije tijdspaarpotten U67- zaniclt. Hij heeft er al 7000. Hij is dan ook secretaris van de „Argyro- thecologists Club" de internationale vereniging van spaarpottenverzame- laars. k Een passagier van een autobus In Lima (Peru) viel onderweg in slaap. Toen hij wakker werd, miste hij niet alleen zijn portefeuille, maar ook zijn bril en zijn gebit. Dat was wel vals. De heer Stadegaard uit het Noord hollandse 't Veld kwam dezer dagen tot de ontdekking dat zijn Shetland- pony een groot stuk van zijn fraaie staart kwijt was. Later bleek dat zijn geit de schuldige was. Prinses Grace van Monaco heeft te genover een verslaggever van „Time" gezegd: „Volgens de mensen ben ik voortdurend zwanger, en ik weet niet of ik mij daardoor gevleid of beledigd moet voelen". Weet u wat wij volgens het Ham burger Abendblatt op ons ontbijt het liefst eten? Niet-geroosterd week. wit. tebrood met veel boter en overdadig bestrooid met hagelslag of muisjes. Maar, constateert het blad, de eet gewoonten gaan ook in Nederland vooruit: „Gelukkig wordt de laatste tijd meer en meer het krachtige kor relige Duitse Schwarzbrot geïmpor teerd en zelfs al hier en daar in Ne derland gebakken". Als de hele we reld eens Duits Schwarzbrot at! Het blad stelt tenslotte nog een voorbeeld: „De prachtige tanden van prins Claus der Nederlanden zouden in dit verband een goede reclame kunnen zijn." Prins Claus prijkte trouwens gis teren in een grote foto op de voor pagina's van de Nieuwe Limburger en de Telegraaf. In beide kranten pre cies dezelfde foto: de prins zit in een treincoupé iets te schrijven. Maar wat zeggen de Limburgers in het onderschrift? „Onze fotograaf be trapte hem toen hij ijverig aan het werk was." De Telegraaf: „En zo zat prins Claus dus ijverig een kruis woord-puzzel op te lossen, toen onze fotograaf een plaatje maakte." In ieder geval is hij ijverig. De telex bericht dat iemand in Saxmundham (Engeland) een briefje van zijn verzekeringsmaatschappij ontving dat onder de woorden „ons kenmerk" deze cijfercombinatie be vatte: 07004500204096087238400000000 1583. Laat u daaaaaaaaaaaaaar ver zekeren! Binnenkort zal in China wel een citatenstrijd gaan woeden, nu in Hongkong een ander rood boekje is verschenen met citaten van Mao's tegenstander Lioe Sjao-Sji. Het con currerend schrijven ziet er precies hetzelfde uit als het rode boekje van Mao. 't Is net zo rood. Ambtenaren verzuimen niet meer of minder dan zij die niet in over heidsdienst werkzaam zijn, maar als ze verzuimen, dan zie je ze in dagen niet meer achter hun bureau, tenmin ste in Amsterdam. Het bureau van statistiek van die gemeente heeft ont dekt dat: „het verzuimprobleem van het Amsterdamse gemeentepersoneel hoofdzakelijk is gelegen in de buiten redelijke verhoudingen liggende con sumptie van het aantal verzuimen en verzuimdagen door een betrekkelijk kleine groep veel-verzuimers." Al leen daar? Best mogelijk dat Jan Janssen denkt dat het mijn schuld is, dat hij de Tour niet wint, MERIJN BOLOGNA (AFP) Nadat per volksstemming een verzoek om pardon van de voormalige SS-majoor Walter Reder was afgewezen, heeft de bevol king van Marzabotto besloten een geldinzameling te houden om de moe der van Reder in staat te stellen hem te bezoeken In de gevangenis van Gae- te. Reder liet in 1944 1830 inwoners van Marzabotto doodschieten, waarvoor hij tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij had de bevolking van het plaatsje om pardon verzocht als eerste stap om een verzoek tot gratie bij de Italiaanse president. Reder wil de zijn 80 jaar oude en zwaar zieke moeder in Duitsland bezoeken. Fimfec is een rubberschnim in een spuitbus. Plakt uw band en pompt hem tegelijkertijd op met één druk op de knop. Fietsband bus (24 3 banden) 4,25 BromCetibandbns (24 3 banden) f. 5,95 Autobtadbua (I band) f. €,- Autobradboa banden) S,- Finilec; eau prednkt van Aarochemie N.V., Van Hallstraat 195-197, Amsterdam-W. Telefoon f62543

de Stem | 1967 | | pagina 7